[ Sava @ 10.05.2011. 09:43 ] @
Zna li neko servis u Beogradu koji popravlja Dreambox 500?
Prijemnik slabo okreće motor i saznao sam da treba promeniti neki kondenzator. Vrti na nekoliko metara kabla, na 30 m neće, a donedavno je vrteo odlično.
[ Sava @ 11.05.2011. 20:06 ] @
Znači nema majstora za DM u Beogradu!
[ janponican @ 12.05.2011. 22:50 ] @
Ukoliko nemožeš sam ili uz pomoć prijatelja da popraviš dm500s (ukoliko je kinez), majstor bi te koštao po ceni novog.
[ easyyu @ 12.05.2011. 23:29 ] @
Da nije slucajno riknuo tranzistor Q72?
[ sivzor13 @ 13.05.2011. 07:14 ] @
Ako nisi resio problem,probaj kod Tome sa Mirijeva,Tomelectronic 011-3422888.
Meni je resio problem na DM800 a radi i ostale dream recivere.Pozz.
[ Sava @ 13.05.2011. 09:05 ] @
E hvala. Konsultovaću majstora iz Mirijeva.

Mogu i sam da promenim delove, ali treba znati koje delove treba zameniti. Međutim, odradio sam kompletan pregled kondenzatora i svi su dobri. Ipak sam jedan zamenio, ali bez rezultata. Ispada da je prijemnik u redu i onda ispada da instalacija nije najbolja. Poenta je da je sve radilo normalno do nedavne košave kada je prvo smanjio krug okretanja da bi potpuno prestalo u jednom momentu. Ustanovljeno je da je pukao motor (biksna), a posle promene motora (dobio sam identičan nov) neće da vrti sa Dm. Ponavljam da Echostar vrti normalno. Pokušaću za vikend da promenim kablove i konektore pa ću videti ima li promene.

Još da odgovorim i o tome da bi popravka koštala koliko inov prijemnik. Ne bi, nov je 50 e, a popravka ne može toliko da izađe. Sa druge strane ja sam tvrdoglav i to ću sigurno da sredim. Najzad, ako bih već menjao prijemnik uzeo bih neki napredniji, ali za sada nemam takvu potrebu.

[ mvukosav @ 13.05.2011. 10:14 ] @
Imas pm od mene.
Pozdrav Mirko
[ nuno @ 13.05.2011. 12:31 ] @
probaj da zamenis napajenje dreama
[ dekism84 @ 14.05.2011. 16:13 ] @
Uzmi adapter od 3A(npr. od dm800), ovi od 2A su slabi za motor na tu duzinu kabla.
[ Sava @ 14.05.2011. 17:52 ] @
Citat:
dekism84: Uzmi adapter od 3A(npr. od dm800), ovi od 2A su slabi za motor na tu duzinu kabla.
Nije problem u tome, prvo što sam uradio probao sam dva vrlo kvalitetna ispravljača sa podešavanjem napona i struje. Ceo sistem i ne vuče tako mnogo kako sam očekivao i prosečno se kreće oko 0.5 A, a kada pokuša da okreće motor onda nekih 0.7-0.9 A sa , maksimalnim pikom tek nešto iznad 1 A. Što se napona tiče bolje reaguje na 14 V, a ne na 12 V kako stoji na originalnom ispravljaču.

Dobio sam brojeve dva majstora, ali jednostavno nisam stigao da im se javim pa ću od nedelje.
[ Satplus @ 15.05.2011. 04:28 ] @
Citat:
Uzmi adapter od 3A(npr. od dm800), ovi od 2A su slabi za motor na tu duzinu kabla.

koje budalaštine se mogu ovdje proćitat dali ti znaš šta se događa s adapterom od 5A na toj dužini kabela, i šta se događa na još dužoj dužini u odnosu na adapter od 2A?
[ Sava @ 15.05.2011. 08:25 ] @
Citat:
Satplus: koje budalaštine se mogu ovdje proćitat :( dali ti znaš šta se događa s adapterom od 5A na toj dužini kabela, i šta se događa na još dužoj dužini :( u odnosu na adapter od 2A?
Sada si i mene zainteresovao pa te molim da bliže objasniš napisano.
[ Satplus @ 15.05.2011. 15:57 ] @
Elektronika se temelji na Ohm-ovom zakonu, koji kaže da povećanjem otpora, u ovom slucaju povecanjem dužine kabela, opada i struja, dakle što duži kabel tim manja potrošnja, dakle može i ispravljać 1A pod uvjetom da na kraju kabela ima 14/18V, ako ih nema treba dizat napon napajanja LNB-a a ne dreama, e sad je samo pitanje kako to izvest u principu nebi trebalo bit problema ni na 100m dužine ako je kabel kvalitetan dakle potpuno je svejedno dali ispravljać može podnjet opterećenje od 10A ili 1A kad DM500 nema šanse da povuće ni blizu 2A s motorom, sa DM800 je druga prica, njemu sama elektronika zajedno s tunerom zahtjeva nešto više od obićne 500tice, a ta potrošnja se osjeti i kroz grijanje samog receivera
[ Sava @ 15.05.2011. 19:40 ] @
Ja već odgovorio danas, ali mog posta nema. Verovatno sam nešto zabrljao !

Mrzi me ponovo sve da pišem, uglavnom to što si napisao je sasvim tačno.
[ Dripac @ 16.05.2011. 08:12 ] @
mene od pre par dana poceo moj box 500s da zeza.......tacnije kad ga startujem on se prebaci na av kanal i onda umesto da saceka sliku on vrati na tv pa onda opet na av i radi normalno ali mi non stop seli sliku sa av na tv oii obrnuto dok ja ne pocnem malo da saltam tv........onda se smiri pa mogu da kontrolisem......o cemu se tu radi????ako je do napajanja koje bi mogao trebao da kupim i koliko to kosta???? hvala