[ Mirjana21 @ 12.05.2011. 08:37 ] @
Potrebna pomoć u vezi kreiranja aplikacije u Adobe Flex programu.
Imam kreiranu bazu podataka u Wampu i potrebno je kreirati aplikaciju u Flexu koja će biti povezana sa tom bazom i preko nje da se ta baza izlistava.
Može li mi to neko uraditi (platiću naravno) ili mi bar dati uputstva da to sama uradim ako je moguće.
[ StarCraft @ 14.05.2011. 10:06 ] @
Zašto baš flex?
Koliko je zapravo tvoje znanje ActionScripta3?
Jel znaš da je flex = flash bulder? (danas)
Šta treba da sadrži ta aplikacija osim povezivanja na bazu? Nisi ništa konkretno rakla praktično.
[ Mirjana21 @ 15.05.2011. 18:28 ] @
Citat:
StarCraft: Zašto baš flex?
Koliko je zapravo tvoje znanje ActionScripta3?
Jel znaš da je flex = flash bulder? (danas)
Šta treba da sadrži ta aplikacija osim povezivanja na bazu? Nisi ništa konkretno rakla praktično.


Projekat mi je potreban za završni ispit na Visokoj tehničkoj školi na smeru web dizajn.
Potrebno je kreirati najjednostavniju aplikaciju preko koje će se izlistavati podaci iz baze podataka.
A baza podataka predstavlja kao neku prodavnicu računara, znači specifikacija računara, komponente.
Bitno je da se pojavi prozor neki urađen u Flexu i da on sadrži dugmad za ubacivanje novih stavki, brisanje ili izmenu potojećih i izlistavanje po pretrazi iz baze.
Nadam se da sam uspela pojasniti. Ovo mi je bitno da uradim i predam do kraja maja i to mi je poslednji ispit pa da mogu na miru raditi diplomski.
Hvala unapred.
[ MenOfHonor @ 16.05.2011. 11:22 ] @
Kreiranje ovakovog jednog projekta zahteva korišćenje više tehnologija: MySQL/SQLServer (baza podataka), PHP/ASP.NET (čija je uloga da se konektuje na bazu i da u njoj kreira/iščitava/menja/briše podatke) i Flex (koji obuhvata upotrebu ActionScript-a i MXML-a). Koraci za izradu ovakve aplikacije su:
1. Instaliranje WampServera (vidim da si to već uradila)
2. Kreiranje baze podataka (i to si odradila )
3. Izrada Flex projekta i određivanje aplikacije koja se izvršava na serveru (PHP, ASP.NET...) i navođenje putanje do foldera gde se nalazi projekat, kao i URL adrese gde će Flex smeštati kompajliranu aplikaciju
4. Generisanje aplikacije koja će komunicirati sa bazom podataka

Da li imaš slobodu u izboru serverske aplikacije?
[ Mirjana21 @ 16.05.2011. 14:59 ] @
Citat:
MenOfHonor: Kreiranje ovakovog jednog projekta zahteva korišćenje više tehnologija: MySQL/SQLServer (baza podataka), PHP/ASP.NET (čija je uloga da se konektuje na bazu i da u njoj kreira/iščitava/menja/briše podatke) i Flex (koji obuhvata upotrebu ActionScript-a i MXML-a). Koraci za izradu ovakve aplikacije su:
1. Instaliranje WampServera (vidim da si to već uradila)
2. Kreiranje baze podataka (i to si odradila :))
3. Izrada Flex projekta i određivanje aplikacije koja se izvršava na serveru (PHP, ASP.NET...) i navođenje putanje do foldera gde se nalazi projekat, kao i URL adrese gde će Flex smeštati kompajliranu aplikaciju
4. Generisanje aplikacije koja će komunicirati sa bazom podataka

Da li imaš slobodu u izboru serverske aplikacije?


Da naravno. Bitno je samo da aplikacija bude urađena u Flexu.
A najbitnije je to što ja ne umem da kreiram tu aplikaciju a najmanje da je povežem sa bazom.
[ MenOfHonor @ 16.05.2011. 15:47 ] @
Ukratko, sve što treba da uradiš je sledeće:
1. Pokreni Flex i iz menija File izaberi New --> Flex Project
2. U novootvorenom prozoru unesi naziv projekta (na primer "FlexProjekat") i neka ti ostane podrzumevana lokacija projekta, kao i tip aplikacije (Web aplikacija) koja će se pokretati u Flash plejeru, jedino što treba da promeniš je tip serverske aplikacije (u ovom slučaju će to biti PHP)
3. Pritisni taster Next i odaberi folder (Web Root) gde će biti smešteni projektni fajlovi, kao i URL adresu preko koje ćeš pristupati tvojoj aplikaciji (http://localhost). Možeš da pristisneš taster Validate Configuration kako bi proverila da li sve funkcioniše bez problema (mora biti pokrenut WampServer i Apache mora biti u Online modu). Lokacija za kompajliranu Flex aplikaciju neka ostane ista (u ovom slučaju c:\wamp\www\FlexProjekat-debug)
4. Pritisni Next, pa u sledećem prozoru Finish i projekat će biti kreiran
5. Iz menija Data izaberi Create Application from Database i u novootvorenom prozoru pritisni taster New, u polje Name unesi naziv konekcije koji želiš i klikni na taster Next i u sledećem prozoru u polje Database Name unesi naziv baze koju ćeš koristiti, a u polja User Name i Password unesi korisničko ime i lozinku koje koristiš za logovanje u MySQL. Pritisni taster Test Connection kako bi proverila da li si unela ispravne podatke i ako ti se prikaže poruka da je konekcija uspešna onda je sve u redu. U suprotnom proveri detalje u vezi greške koja se pojavila.
6. Pritisni Next pa Finish, zatim opet Finish i kreiraće se svi potrebni fajlovi, a nakon toga možeš da testiraš aplikaciju tako što ćeš pritisnuti taster F11 na tastaturi.
[ Mirjana21 @ 16.05.2011. 16:07 ] @
Da li će ta aplikacija samo izlistavati bazu ili će raditi i unos novih podataka u bazu, pretraguz po bazi i brisanje podataka iz baze?
[ MenOfHonor @ 16.05.2011. 16:31 ] @
Da, podrazumevano imaš 2 tastera od kojih je jedan za unos a drugi za brisanje zapisa u bazi, a imaš i mogućnost pretrage podataka u učitanoj tabeli.
[ Mirjana21 @ 16.05.2011. 17:10 ] @
Citat:
MenOfHonor: Da, podrazumevano imaš 2 tastera od kojih je jedan za unos a drugi za brisanje zapisa u bazi, a imaš i mogućnost pretrage podataka u učitanoj tabeli.


E super, hvala puno.
Javiću se ako negde zapnem.
[ Mirjana21 @ 17.05.2011. 10:42 ] @
Pri kreiranju projekta imam problem sa konekcijom na server.
Postavim web root folder i URL localhost međutim kada pritisnem na validate izbacuje se ovakva poruka:
Cannot access the web server. The server may not be running or the web root folder or root URL my not be running.

Pri tom wamp server mi je online a za web root folder sam izabrala folder na desktopu.
[ Mirjana21 @ 17.05.2011. 10:55 ] @
U redu je ipak sve.
Promenila sam lokaciju web root foldera, postavila sam wamp/www i sad je validno.
[ MenOfHonor @ 17.05.2011. 11:06 ] @
Da, u www folder stavljaš sve fajlove kojima želiš da pristupiš preko wamp-a, odnosno pretraživača.
[ Mirjana21 @ 17.05.2011. 13:26 ] @
Citat:
MenOfHonor: Da, u www folder stavljaš sve fajlove kojima želiš da pristupiš preko wamp-a, odnosno pretraživača.


A kako da u Design modu uradim dve kolone od kojih će u prvoj biti tasteri sa brisanjem, dodavanjem podataka u bazu i pretraživanjem po bazi a u drugoj da se izlistavaju kompletni podaci iz baze?
[ Mirjana21 @ 17.05.2011. 14:07 ] @
Napravila sam tabelu preko alatke Data grid i podesila desnim klikom na tu tabelu bind to data i tu sam podesila konekciju sa mojom bazom, međutim kad testiram projekat na F11 pokaže se ta tabela sa tim kolonama ali nakon dodatnog učitavanja izbaci se ova poruka:
Channel disconnected
Channel disconnected before an aknowledgement was received.
[ MenOfHonor @ 17.05.2011. 14:24 ] @
Za prikazivanje podataka u "mreži" koristiš <mx:DataGrid> kontrolu, a za prikazivanje kolona njeno svojstvo (property) <mx:columns> i unutar njega navodiš samostalne tagove <mx:DataGridColumn/> koji prikazuju zapise koji se iščitavaju iz kolona tabele u bazi podataka. Ukoliko želiš da ne prikazuješ neku kolonu jednostavno je izbrišeš (u Source pogledu pronađi tagove <mx:DataGridColumn/> i izbriši onaj koji ti ne treba - tu kolonu možeš identifikovati po njenom nazivu koji je naveden kao vrednost headerText atributa). Što se tiče tastera nema smisla stavljati ih unutar grid-a jer je on namenjen prikazivanju podataka, a ti uvek možeš njima promeniti poziciju navođenjem x i y vrednosti ili jednostavnim prevlačenjem na željeno mesto iz Design pogleda.
[ Mirjana21 @ 17.05.2011. 14:39 ] @
Dugmad za dodavanje podataka u bazu, brisanje iz baze i pretragu po bazi sam postavila sa leve strane pored DataGrid-a i to sam uzela običan Button ali ne znam kako da im dam funkciju da kad se označi podatak u bazi i klikne na "Obriši element iz baze" da se obriše.
Ili kada se klikne na "Unos novog elementa u bazu" da može da se u tabeli desno unesu novi podaci.
Ili kada se klikne na "Pretraži bazu" da se otvori prozorčić u kome ću uneti reč i ona će biti pronađena u bazi.
[ Mirjana21 @ 17.05.2011. 14:46 ] @
Tabelu DataGrid sam tako i uradila međutim javlja mi se ona greška gore napomenuta.
Ne znam u čemu je problem.
[ MenOfHonor @ 17.05.2011. 14:59 ] @
Sada u igru ulazi actionscript. :) Treba da definišeš funkciju koja će se pozivati svaki put kada se klikne na neki od tastera. Kada u Design-u selektuješ taster pogledaj Properties prozor i videćeš polje On click u koje treba da uneseš naziv funkcije koju ćeš pozvati. Sve funkcije deklarišeš u as skript fajlu koji je generisan prilikom pravljenja konekcije na bazu podataka. U src folderu se nalazi taj fajl koji ima naziv baze na koju si se konektovala + "Script.as" (na primer "bazaScript.as"). Inače, trebalo bi da je taj kod generisan i za te tastere za dodavanje, brisanje i pretraživanje podataka u tabeli. Jesi li obrisala te tastere pa dodala nove? BTW, koliko si upućena u objektno orjentisano programiranje?
[ Mirjana21 @ 17.05.2011. 15:06 ] @
Nisam brisala nikakve tastere, samo sam kreirala nove Button tastere i desni klik na jedan od njih nema Properties nego Edit Click handler i tu ne znam šta da podesim kad me preusmeri na kod.

A što ne učitava bazu? Da importujem ovde mxml fajl da vidite kako to uopšte izgleda sada?
[ MenOfHonor @ 17.05.2011. 15:18 ] @
Citat:
Mirjana21: Tabelu DataGrid sam tako i uradila međutim javlja mi se ona greška gore napomenuta.
Ne znam u čemu je problem.

Pretpostavljam da je problem u php-u. Pronađi u php fajlu (koji ima naziv kao i baza i koji se nalazi u bin-debug folderu) promenljivu $fields:
Code:
$fields = array('kolona1','kolona2','kolona3');

Izbriši kolonu koju nećeš prikazivati u grid-u, pa ako nećeš prikazivati "kolonu3" onda kod treba da izgleda ovako:
Code:
$fields = array('kolona1','kolona2');

Naravno, nazive kolona prilagodi onima iz tabele iz koje iščitavaš podatke. Koju verziju Flex/Flash Buildera koristiš?
[ Mirjana21 @ 17.05.2011. 15:38 ] @
Nemam php fajl u kome je promenljiva fields.
Imam foldere History i Services i u folderu Services se nalazi jedan php fajl ali u njemu nema fields promenljive.

Koristim Adobe Flash Builder 4.
[ MenOfHonor @ 17.05.2011. 16:03 ] @
Ja koristim stariju verziju. Preuzimam sad novu pa kad budem instalirao pogledaću u čemu je problem. U međuvremenu možeš negde postaviti fajlove pa možda se još neko uključi u izradu projekta.
[ Mirjana21 @ 17.05.2011. 16:19 ] @
Evo postavljam ceo folder projekta (sva tri foldera označavaju ceo projekat nego sam zbog veličine morala podeliti u 3 dela) pa možete videti u čemu je problem.