[ 93 Stefan @ 19.05.2011. 21:26 ] @
Ćao svima, da li ima ovde neko ko je završio neki od smerova u okviru hemijskog inženjeringa na Tehnološko-metalurškom fakultetu? Skoro pa uopšte ne postoje informacije o ovom zanimanju na internetu. Koliko je teško ovde naći posao, kolika je plata ako se nađe, kolika je šansa da se ode bilo gde u inostranstvo (baš bilo gde)?
Molim vas, napišite nešto. Pa makar i to što ste čuli od tamo nekih ljudi koje ni ne znate...

P.S. Moderatori, molim vas, ostavite ovu temu, znam da ne smeju da se drže dve iste, ali malo ljudi zalazi u ovaj deo foruma, a hitno mi je ovo zbog spremanja prijemnog...
[ balavi @ 19.05.2011. 21:54 ] @
reci šta te zanima, ja sam apsolvirao Neorgansku Hemijsku Tehnologiju na fakultetu u Boru

koliko mogu , pomoćiću

jesi li ti završio neki od smerova sa ovog faxa pa tražiš posao, ili nameravaš da ga upišeš
[ 93 Stefan @ 19.05.2011. 22:42 ] @
Planiram tek da upišem fakultet, pa me zanima čisto šta se dešava sa poslom. Da ne bude da sam bacio ko zna koliko godina uzalud...
Da li znaš koliko imaju problema da nađu posao ljudi koji to završe? Kolika je otprilike plata? Ne znam skoro ništa, sve što sam pročitao se odnosi na Ameriku i još neke razvijenije zemlje, a ne znam kakvo je stanje kod nas...
[ balavi @ 20.05.2011. 00:21 ] @
ako voliš hemiju i hemijsko inženjerstvo, upiši ga, ali pod uslovom da ćeš da radiš negde na strani, kao što si rekao u Americi, ili Kanadi, čuo sam da to tamo dobro prolazi, kao i rudarstvo recimo, ali kažem , čuo sam ....

imam neke kolege sa faxa koji su pre mene diplomirali, oni koji su se pokazali kao odlični studenti, dobili su poslove na fakultetu, oni drugi, i danas traže posao
e sad, ovo pišem jer je moj fakultet u malom gradu, i nemoguće je naći posao u struci, raspitaj se kako je u većim gradovima ...

plate ne znam koliko su, jer ni ne znam nekoga ko radi u struci ... kad pogledaš da nam je industrija u zemlji loša, ništa ne radi, tako da je i posla malo ....

kažem, upiši jedino ako te to privlači, ali ako misliš da posle faxa od nečega i živiš, onda upiši nešto profitabilnije ...

pogledaj na infostudu ponudu poslova za neorganskog hemičara:

http://poslovi.infostud.com/ka...ja/18/tehnologija-metalurgija/

veoma malo,16, mada su u ovom oglasu izmešali sve živo, i predstavnike prodaje i komercijaliste ....... tako da je broj poslova veoma mali
[ 93 Stefan @ 20.05.2011. 20:11 ] @

Pa nije toliko loše 16, za sve druge ima po 2-3. Čak i za pravni ima samo 10.
Citat:
balavi:plate ne znam koliko su, jer ni ne znam nekoga ko radi u struci ... kad pogledaš da nam je industrija u zemlji loša, ništa ne radi, tako da je i posla malo ....

Ja znam samo jednog čoveka koji je bio u Libiji, i jednog koji radi u vodovodu, ali mi oni za plate ništa ne vrede.
Tako je sa svim prirodnim stvarima, i ovim praktičnim (TMF, ETF, Mašinac) i tek onim naučnim (PMF). A ako ikad počne da se popravlja stanje u ovoj (da ne kažem kakvoj) zemlji prvo će morati da zapošljavaju one sa poljoprivrednog, pa onda ove sa TMF-a.

A moramo da uzmemo u obzir i to da će za nekih 5-6 godina otići u penziju one posleratne generacije kad ih je bilo po 150.000, a doći će ove moje kad nas je po samo 50.000.
[ 93 Stefan @ 21.05.2011. 15:46 ] @
balavi, da li sam u pravu ili sam samo iskonstruisao neku svoju idealnu sliku?
[ balavi @ 21.05.2011. 19:51 ] @
OK je tvoje razmišljanje, ipak ide u nekom smeru ....

ali opet, živiđš u Srbiji gde neće biti dobro za 200 godina, tako da , danas misliš jedno, a sutra bude nešto sasvim deseto ...

prati stanje u zemlji i poslovepa to i upuši, mada ni to nije relevantno, ja kada sam upisivao ovaj smer, mogao sam i da mislim na neko zaposlenje posle studija, ali sada, neka druga zanimanja imaju prođu, privreda je otišla u PM, a situacija je je takva da ne možeš da vidiš kada će ona da zaživi a samim tim i da li će doći do rasta potražnje za našim smerom ...