[ Paponjak @ 19.05.2011. 22:05 ] @
Evo ovako, otac se bavi masinstvom blizu 20 godina, ja sam usao u taj posao pre par godina, iz te sam struke. Imamo sasvim pristojne masine, strug, glodalica, stubna busilica, profesionalne brusilice, testera, i jos mnogo toga, hala od 250 kvadrata, lepi su uslovi za rad. Voleo bih sa svojim kolegama da prodiskutujem na temu zasto je masinstvo stalo, sta koci, zasto vise nema posla kao nekada? Ako ima zainteresovanih za ovu temu imao bih dosta toga da napisem... Sta mislite da li ce ponovo masinska privreda ugledati neku svetlost u skorije vreme u Srbiji? Konkretno imam ponudu da uzmem jos masina, da malo podmladim masinski park novijim CNC masinama, ubacim jos nekih masina. Danima vec razmisljam da li je pametno ulagati u masinstvo u danasnje vreme?

Pozdrav.
[ gigamg1 @ 19.05.2011. 22:40 ] @
Imas masine za odlican pocetak!
Jedan od mnogobrojnih problema je to sto je potraznja za masinskom obradom i izradom mala jer je nekome sada jeftinije da kupi neki masinski deo rumunsko-turske sumnjive proizvodnje nego da narucuje proizvodnju istog iako je naruceni deo kvalitetniji u odnosu na "fabricki".
Jos jedan problem je sto ti kao pojedinac ne mozes da izadjes na trziste proizvodjaca kao sam nego moras biti firma koju mogu vezati ugovorom i garancijama potrazivaci usluga.
Treba ti dobra reklama.
Jos jedan problem je sto je previse proizvodjaca fus robe niskog kvaliteta pa te kratka istorija poslovanja najcesce stavlja u taj skup u ocima klijentele a moras veoma mnogo da se trudis da se izdvojis.
Takvo je vreme da mogu postojati samo veliki igraci koji bukvalno receno gutaju manje.
Ajmo jos jedan :)
Moras imati proizvod za koji ne postoji mnogo prozivodjaca tj za kojim je velika potraznja a mala ponuda mogucis proizvodjaca.

Takodje ima mnogo uigranih igraca u toj igri koji iako nemaju neki kvalitet da ponude prolaze na osnovu stare reputacije i uskopovezanoscu sa odredjenim krugovima.
Pametno je ulagati ali ako znas da ces gurati taj kamen na vrh brda bez prestanka i promene inteziteta bez obzira na silu reakcije (njutnov treci :) ).
Masinstvo je u danasnje vreme dosta nepravedno zanemareno sto zbog priucenih "majstora", sto zbog neisplativosti popravki i proizvodnje

Svako dobro!
[ Paponjak @ 21.05.2011. 17:40 ] @
Slazemo se oko svih bitnih stvari koji negativno uticu na masinsku privredu. Nama je npr glavni proizvod bio profesionalni alat za obradu drveta, pojavom pvc stolarije i jednog brenda u Srbiji koji radi namestaj (ne bih zeleo da imenujem) je stao posao. Iz prostog razloga, sve manje ljudi odlazi kod stolara da naruce sto, vrata, prozor, policu od punog drveta, dosta je jeftinije staviti pvc vrata ili kupiti komad namestaja u gore pomenutoj firmi. Samim tim stolari su imali manje posla pa i ja. To je npr konkretan razlog kod mene. Ali tako je kod vecine proizvodjaca, kao sto si ti rekao krajnjem kupcu je dosta jeftinije da kupi nesto iz uvoza, losijeg kvaliteta nego da naruci kod nasih proizvodjaca da napravi. A ima odlicnih masinskih radionica po Srbiji, obisao sam dosta njih. Takodje ima i jos boljih majstora....

Ja se stvarno vec par meseci lomim sta da radim, da li da odrzavam svoju proizvodnju zivotu ili da ulozim u reklamu jer nemam nikakvu samo ona koja putuje od usta do usta, a radili smo alat za celu SFRJ, pa nas znaju ljudi. Razmisljam cime jos da se bavim pored toga u okvirima masinstva... Pa dodatno uloziti u masine, opremu, itd... Ako ima kolega masinaca na forumu neka se jave da razmenimo iskustva!