[ MrEyeFromTheSky @ 20.05.2011. 13:33 ] @
Pokrecem ovu temu sa zeljom da ne budem kao vecina ljudi koje srecem u svakodnevnom poslovnom i privatnom zivotu - sebicni, podmukli, pakosni i ucenjivaci.

UVOD:

Naime, svoju prvu VoIP centralu sam napravio pre cetiri godine na Pri ISDN.

Ugovorio sam posao, a sa prijateljem koji je imao tu-i-tamo neko iskustvo u instalaciji Asterisk-a sa ZAPTEL terminacijom sam zapoceo instalaciju. Karticu smo kupiili u nasoj vrlo poznatoj firmi za mreznu opremu (na njoj je pisalo Trixbox certified) i bukvalno smo otrcali da je instaliramo i jedva smo cekali da vidimo sta to sve nudi PriISDN.

Ubrzo smo shvatili da stvari ne idu bas po planu: - kartica nije bas Trixbox certified, instalacija je (za nas tadasnji nivo znanja) izuzetno komplikovana, dokumentacija ne postoji, support je beskoristan i nedostupan.
Jako sam se unervozio: klijent je cupkao, mi smo stajali u mestu. Tri dana smo pokusavali da instaliramo - bez uspeha!

Medjutim, ono sto je usledilo me je najvise porazilo. Kada smo iscrpeli sve forume i nama znane resurse znanja, potupno obeshrabreni smo se obratili onoj istoj firmi od koje smo nabavili - kao prodavcu i distributeru OpenVox kartice. Prosto, pomislili smo da je kartica neispravana jer smo mi pratili sva uputstva koja smo nalazili na njihovom sajtu. Karticu i server smo odneli u njihov servis i ostavili jednom serviseru koji je vec na prvi pogled izgledao kao izuzetno neprijatna, nepristojna i nadmena osoba (i dan danas je takav, a i od drugih sam cuo slicne price). On je podrugljivo rekao da ce nam se javiti i da je siguran da je kartica ispravna nego da MI NE UMEMO DA JE INSTALIRAMO (sto je i bila istina na kraju!).

Onda je on nestao na dva dana!! Nas su sve vise pritiskali za centralu!! Treceg dana smo ga nasli u servisu, a on (isto tako nadmeno) sav opusten upitao zasto mi njega jurimo, kao da je kriminalac - pa on ima pravo na slobodne dane! Jos je rekao i to da je kartica u potpunosti ispravna i je jedino problem u tome sto nismo umeli da je instaliramo. Trebalo je SAMO da pratimo uputstva i sve radi!
Nekim (tada za nas nerazumljivim) programima (danas znam vrlo dobro za sve te aplikacije) nam je KAO dokazao da kartica radi!

Bio sam presrecan! Napokon cu zavrsiti posao!!!

ALI NE!!!! Zamislite cuda!! Na moje: Hvala ti sto si nam instalirao - on je izvadio SVOJ harddisk iz servera i rekao da KARTICA RADI A SKOLA SE PLACA! Ako hocu da nam instalira centralu onda se mozemo dogovoriti o ceni!!!!
Bio sam van sebe i jedva sam se uzdrzao od afektnog ponasanja koje me je obuzelo!!

Moja prica ipak ima srecan kraj!!!
Dosao sam do kontakta jednog coveka vlasnika izuzetno velike i uspesne VoIP firme.(cije ime ne zelim da navodim, jer nisam naveo ni ime ovog besprizornika iz firme koja nam je prodala karticu). Coveka koji o VoIPu zna vise nego sto cu ja ikada znati, coveka koji je uspesan, situiran i poslovan. Coveka ciju paznju nicim nisam zavrednio niti sam mogao na bilo koji nacin da mu budem od koristi. Odneo sam mu centralu i zamolio da je instalira.

Taj covek je za jedan dan instalirao centralu. Napisao mi kompletno uputstvo kako da je reinstaliram ako mi se pokvari. Objasnio kako da napravim svoje prve rute i DIDove (jer je video da se nista ne razumem).
Kada sam ga upitao koliko sam duzan - on je odgovorio NISTA!!!

Rekao mi je i nesto sto je postao moj poslovni moto:

Konkurenciju neces spreciti ako delis svoje iskustvo i znanje s drugima. Takvim ponasanjem ces jedino ostati usamljen i ismejan, jer stvari i znanja uvek nadju put do onog koji zeli da nauci, a posao uvek nadje put do onog ko vredno i kvalitetno radi!!!

Do danasnjeg dana sam montirao mnogo VoIP centrala, od prostih do izuzetno komplikovanih koje se nalaze na vise kontinenata i u vise drzava. Nikada necu zaboraviti pomoc tog coveka s kojim sa danas u stalnom privatnom i poslovnom kontaktu i s kojim svakodnevno razmenjujem nova iskustva i stecena znanja. Drugima nesebicno pomazem kada god za to imam priliku.

Koristim ovaj forum kao elitnu odrednicu za mnogobrojne teme sa izuzetno kvalitetnim i iscrpnim odgovorima. Clanovi sustinski u potpunost dele moje stanoviste o slobodnoj razmeni znanja i informacija, a baza znanja ovog foruma je alat za brzo i kvalitetno savetovanje i okupljanje mnostva korisnih informacija iz raznih oblasti.

Molim sve zainteresovane da ovu temu koriste da nesebicno odgovaraju drugima (bez obzira na nivo znanja onog koji pita) i prenose svoja dobra iskustva kako bismo sto lakse i kvalitetnije radili svoj posao.

Iskreno
MrEyeFromTheSky
[ yolja624 @ 20.05.2011. 15:05 ] @
Sta reci sem da imas moju podrsku, pogotovu u svjetlu cinjenice da o VoIP tehnologijama ne znam dovoljno, a volio bi da naucim :)
Sa interesovanjem cu da pratim ovu temu.
[ Ivan Vujisic @ 20.05.2011. 15:22 ] @
Nema ovde nikog, tu smo samo mi prasići. Retko ko išta pita, al ako imaš problem, reci, će ga opravimo.

Inače, PBX priča je totalno nezanimljiva, sem ako treba da se radi neki AGI modul, sve ostalo je RTFM. Tek kad otvoriš port 5060 ka Internetu počinje žurka, pa pošto si instalirao distibuirane PBX sisteme, ajde započni priču o sigurnosti, od flood-a pa redom ...
[ MrEyeFromTheSky @ 20.05.2011. 15:25 ] @
Evo i mog prvog posta.

Neki dan sam imao zadatak da pustim u rad Business Trunk Telekoma Srbija.
Nije islo lako, ali uspeli smo.

Tehnicka podrska Telekoma za ovu uslugu je izuzetna, tehnicari su jako komunikativni i spremni za saradnju, medjutim problem je u tome sto se ne razumeju u Asterisk PBX sisteme.
Poslali su mi uputstvo koje su imali za Asterisk, ali nije bilo potpuno.
Jedan deo uputstva sam nasao i na ovom forumu (http://www.elitesecurity.org/t426708-Telekom-BBTF-iskustvo-info) a vezano je za DID-ovanje.

Nakon uspesne instalacije sumirao sam sve korake i napisao ovo uputstvo za sve one koji ubuduce budu instalirali ovu vrstu Telekomove usluge.
Uputstvo sam prosledio Telekomu da bi ga i oni mogli distribuirati dalje za sve buduce korisnike.

Evo uputstva:

1.Asterisk mora biti verzije 1.4.x

Asterisk mora biti verzije 1.4.x, zato sto nova verzija 1.6 ne moze da posalje symbol @ u headeru SIP paketa kojim se autentifikuje.

2.Mora postojati DNS razlucivanje za domen ims.telekomsrbija.com na ip adresu 10.0.0.2

Da bi registracija bila uspesna neophodno je da server ume da razresi ims.telekomsrbija.com. Dovoljno je u hosts file upisati ovo stelovanje, ili ako centrala koristi interni DNS server (na nekom ruteru, ili internom serveru) dovoljno je dodati zapis u lokalnu bazu.

3.Formiranje Trunk-a

Kreira se SIP Trunk

Trunk Name: TelekomSIP (ili bilo koje drugo ime)

PEER Details:

disallow=all
allow=ulaw&alaw
canreinvite=no
context=custom-get-did
dtmfmode=rfc2833
fromdomain=ims.telekomsrbija.com
host=ims.telekomsrbija.com
insecure=invite,port
port=5060
secret=xxxxx
type=peer
username=38111715xxxx

Register String:
authID:[email protected]

4.Odlazni pozivi

Da bi odlazni pozivi funkcionisali bitno je da CID (Caller ID) bude neki od brojeva is pool-a koji je dodeljen pretplatniku. CID se definise kao fiksni za ceo Trunk (override Extensions CID) ili pojedinacno za svaku ekstenziju I to u formatu 38111715xxxx

5.Dolazni pozivi

Da bi se iz To Header-a izvukla destinacija neophodno je u extensions_custom.conf napraviti sledeci context
Sa ovim stelovanjem DID stize u formatu: 381117151xxx

[custom-get-did]
exten => s,1,Noop(Fixing DID using information from SIP TO header)
exten => s,n,Set(pseudodid=${SIP_HEADER(To)})
exten => s,n,Set(pseudodid=${CUT(pseudodid,>,1)})
exten => s,n,Set(pseudodid=${CUT(pseudodid,@,1)})
exten => s,n,Set(pseudodid=${CUT(pseudodid,:,2)})
exten => s,n,Set(pseudodid=${IF($["${pseudodid}"="+nosecibroj"]?nosecibroj:${pseudodid})})
exten => s,n,Goto(from-trunk,${pseudodid},1)

[ Ivan Vujisic @ 20.05.2011. 15:49 ] @
Baš bih bio rad znati kako to "nova verzija 1.6 ne moze da posalje symbol @ u headeru SIP paketa kojim se autentifikuje".

Mozes li nam dati primer outbound dialplana koji radi sa 1.4, a navodno ne radi sa 1.6.
[ scenarist @ 20.05.2011. 16:24 ] @
Imam, za mene trenutno ogroman problem! Ne znam od kuda da krenem i da ga rijesim.
Radi se o Elastixu 2.0.0-62 (Centos 5.6 Final x86_64, kernel 2.6.18 238.9.1.el5) i konkretno njegovom Call centru v.2.0.0-r.14.
Problem je nastao nakon sto sam updajtovao sistem sa yum update (oko 200MB) te nakon toga nisam u mogucnosti da kreiram agente kao ni outgoing kampanje !?
Pokusao sam sa brisanjem call centra i ponovnim instaliranjem ali opet nista. Updejtovao sam i elastix ali sve je bezuspjesno, problem je uvijek ostao isti.
Trenutno ne znam sta da dalje radim? Osim ako postoji mogucnost da se izbrisu svi paketi koji su instalirani sa posljednjim updajtom !?

[Ovu poruku je menjao scenarist dana 20.05.2011. u 18:10 GMT+1]
[ scenarist @ 20.05.2011. 17:09 ] @
Mozda je odgovor smijesan ali sto bi rekli desava se:))
Problem je bio u web browseru!! Na momenat sam skroz ispao iz takta i skroz se pogubio kada mi javise da imaju problem sa dodavanjem agenata?
Pa da i pojasnim...:)
Kako se radi o serverima koji se nalaze na razlicitim lokacijama i kojima pristupam preko remota i onda sa lokalnog racunala preko ssh klijenta na server.
Na lokalnom racunaru prvi browser na koji sam naletio - firefox preko kojeg sam odmah pristupio i uvjerio se u nastali problem, onako odmah u startu iznenadjen, 'vragu nije mi ovo trebalo da se desi u petak navecer:) Prvo sto mi pade na pamet je ono zadnje prije 7 dana sto sam uradio na elastixu a to je update istog kao i update sistema! Testiram i prolazim kroz ostale funkcije da jos negdje nije nastao problem i vidim da sve stima. Pokusavam da preko internet explorera pristupim interfejsu i opet sve isto.
Postavljam teme na elastix forum kao i na ES , sav uspanicen jer radi se o "zivom" call centru kao i o vremenu koje imam da rijesim problem!

I tako nekako, nakon 2 sata, uopste ne znam kojim cudom instaliram Chrome i preko njega sve stima! Uhf! Nevjerovatno! Sreca da radi u Chromu jer Operu ili neki peti browser mi ni na pamet nebi palo da instaliram.!


@@MrEyeFromTheSky
Potpisujem tvoju temu kao i post. Slazem se u potpunosti!
[ Ivan Vujisic @ 20.05.2011. 17:14 ] @
Zlatno pravilo, nema update-ovanja posle četvrtka u 12:00 AM ako želiš sebi miran vikend.

Btw, lep je taj Elastix, ali nista bez /var/log/ ... da si gledao /var/log/httpd/error_log sve bi ti bilo jasno.
[ MrEyeFromTheSky @ 20.05.2011. 19:24 ] @
Nazalost obrisao sam WireShark logove.

Problem je bio sto u SIP REGISTRATION delu handshake-a nije postojao username [email protected], nego samo 11381171xxxx
Lupao sam glavu satima! A onda sam instalirao X-Lite na serveru i povezao se bez ikakvih problema.
Nazalost radno vreme tehnicke podrske telekoma je vec proslo (inace je radno vreme od 08-16), pa nisam imao s kim da prodiskutujem u cemu bi tu bio problem.

Posle je sve bilo lako (citaj 5 sati gledanja logova) uporedjivao sam logove X-Lite i PBXa, red po red i shvatio u cemu je rec... Onda sam jedno sat vremena pokusavao da editujem razne conf file-ove da bih naterao SIP da to salje...

U nekoj ludoj pretrazi po forumima shvatim da ljudi imaju isti problem, a onda sam Google-ovao problem @ sign in SIP registration header (ili tako nesto) i shvatio da asterisk 1.6 has an issue with this!!! iako niko ne zna u cemu je problem jednostavno NE RADI!

Instalirao sam stari Asterisk i postupio po onim koracima koje sam publikovao ovde... i (za)sada sve radi
[ Bofi @ 31.05.2011. 19:59 ] @
@MrEyeFromTheSky hvala za parametre. Mozes li samo da pojasnis kako da se Asterisk fizicki poveze sa Telekomovim ruterom?
[ MrEyeFromTheSky @ 31.05.2011. 20:07 ] @
@Bofi

to je klasicno rutiranje. Pretpostavka je da ti je sip server 10.0.0.2 (tu adresu ne mozes da pingujes, ali mozes 10.0.0.1)!

Dakle, treba da napravis neku rutu koja tvoj saobracaj za opseg 10.0.0.0 / 24 baca na ip adresu koja ti je dodeljena za Aterisk (PBX) gateway.

Ne znam da li sam ti bio od pomoci, ali tu i nema mnogo price...

Ako nesto jos zatreba..pisi..
Poz
[ Bofi @ 02.06.2011. 22:28 ] @
Sve je to ok sto se tice rutiranja ali izgleda da se nismo razumeli. Mene malo bune portovi na ruteru. Na primer Pireli ima cetiri RJ 45 - LAN porta i dva RJ 11 porta. Prvi LAN port i cetvrti se koristi za ADSL. Port tri za IP-TV dok su dva RJ 11 porta predvidjeni za BBTF uslugu. Port dva je navodno predvidjen za IP-telefoniju ali ja do sada to nisam video u praksi. Sigurno znam da je LAN-2 na huawei 520c setovan za dodatni setobox. Znaci mene samo interesuje na koji si ruter i na koji port na ruteru nakacio Asterisk i da li si probao mozda kako sve radi sa Asteriskom verzije 1.8?
[ MrEyeFromTheSky @ 03.06.2011. 07:06 ] @
@Bofi
Nazalost do sada nisam koristio ADSL za IP telefoniju Telekom-a. U svim slucajevima sam imao opticki privod jer se uvek radilo o 30 ili vise kanala (sto je previse za ADSL).

Nadam se da ce neko na forumu procitati tvoje pitanje I da ce znati odgovor. I mene zanima. :)

Puno pozdrava!


[ misk0 @ 03.06.2011. 22:43 ] @
Nisam jos cuo da odvajaju VoIP po posebnim kanalima ali je moguce i to. Naime, provajderi nude mogucnost VoIP, interneta i IPTV-a preko istog voda. Da to ne bi smetalo jedno drugom, buduci da su IPTV i VoIP poprilicno osjetljivi po pitanju propusnosti, oni te signale (ja znam za IPTV, za VoIP ne) pustaju preko drugih kanala koji obicnom korisniku nisu vidljivi. Znaci imas recimo 10/1MBit/s brzine (down i up) i to ti je potpuno na raspolaganju za surfovanje internetom. Oni na istoj liniji imaju drugi 'kanal' (drugacija kodifickacija, parametri) gdje imaju recimo jos 10MBit/s kud provlace IPTV podatke. Paralelno tvom internet kanalu provlace i drugi za IPTV.
Zato postoje odvojeni portovi na routeru koji su konfigurisani tako da se jednostavno drugacije ponasaju (drugacija je i raspodjela IP adresa, obicno je neki lokalni opseg, nemas pristup, ne mozes na internet i slicno).
Da bi VoIP spojio .. mislim da je najbolje da:
- kontaktiras provajder i upitas kako i sta
- pogledas konfiguraciju na ruteru - mozda je nesto vidljivo - tipa adresa SIP servera, user i pass i slicno.
[ shaka @ 15.06.2011. 09:39 ] @
Pozdrav Nikoli iliti MrEyeFromTheSky :)

Saveti za konekciju sa telekomom su pun pogodak. Mala dopuna koja je meni bila neophodna:
-u reg.string-u(iliti authID) mora da stoji sledeca forma:
fromuser@fromdomain:secret@host
npr. [email protected]:[email protected]

Asterisk ne mora imati zapis u /etc/resolv vec samo u /etc/hosts (pogledaj u uputstvu gore)
[ shomyVoip @ 30.06.2011. 05:47 ] @
Jel sam ja to dobro razumeo? Telekom prodaje SIP trunks? Hvala unapred za informaciju!!!
[ MrEyeFromTheSky @ 30.06.2011. 07:05 ] @
Da ! Prjiatelju,

Telekom je poceo da prodaje Trunk-ove. Mozes ih dobiti po ADSL uredjaju, a ako imas vise od 10 linija (kanala) onda ti je potreban opticki privod. Nazalost uslov je konektivnost putem njihove komunikacione strukture, dakle moras imati neku vrstu veze s njima (ADSL, optika).

Pozdrav,

[ mist @ 30.06.2011. 10:58 ] @
Izgleda... neko je pre petnaestak dana na temi o BBTF spomenuo da su počeli da prodaju nomadske priključke.
Ne znam kakva im je to fora. Ali pretpostavljam da će od 1.1.2012. sve to moći da proradi kako treba bez uslovljavanja tipom pristupne veze, kada se bude konačno liberalizovalo tržište tk u Svrbiji.
Kao i uvek kod Telekoma, teže je doći do info o novim proizvodima nego zakazati kaficu sa Borisom Tadićem.
Nego baš me zanima kako to da Telenor još uvek nije počeo sa SIP trunkovima? Ima li neko info o tome?
[ shomyVoip @ 30.06.2011. 19:32 ] @
To je sjajno. Nadam se da ce zaista da skinu uslov pristupne konekcije uskoro.
Hvala na infu!!!
[ miko.s @ 02.07.2011. 14:37 ] @
da se uključim u temu, malo više sa strane ali u nadi da mi netko može pomoći.
ovako, dignuo sam asterisk serverčić za po doma, treba mi samo za 1 potrebu - da dignem gore sip server kojemu ću moći pristupati preko nekog sip klijenta, i preko fxo kartice pristupati fiksnoj liniji. ništa više. fiksni pozivi sa mobitela su skupi, pozivanje mobitela sa fisknoga još više, pa bi ovime da rješim moj problem.
instalirao sam asteriskNOW, mašina je p3@733mhz, 256mb rama, a fxo karticu glumi motorola sm56 modem kojega sam imao još od davnih dana dial up-a.

i tu sam stao. ne znam kako dalje. driver za sm56 je wcfxo.c , kojega ja na serveru ne mogu naći, iako kod bootanja ga izlista.
može li mi netko u glavnim crtama reći kako dalje i šta dalje, ili nekakve linkove poslati?
fala unapred ako netko pomogne...
[ sphere @ 11.08.2011. 12:04 ] @
Pozdrav svima,

Imao sam dodira sa VoIP centralama,ali nikad nisam radio samu instalaciju. Znaci odrzavanje istih sam radio

Pre par meseci sam napravio dve vir centrale koje sam stavio u trunk i radi pozivanje sa lokala na lokal. Napravio IVR ( okretanjem 8000 ulazim u IVR ), preusmerenja kojekakva, ali sve to u lokalu. Znaci nemam izlazne linije

Prihvatio sam posao da napravim centralu( volonterski je posao tako da imam vremena ) pa sam prvo dosao ovde da pitam par pitanja

Firma ima 6 analognih linija. To je poslovni prostor i dovucene su linije u rack. Na koji naci mogu da "uvucem" te linije u PBX?
Znam da imaju dve varijante: kartica (openVox) i Grandstream. Koja je bolja varijanta?
Posto su analogne linije, pretpostavljam da treba da nabavim i module koji ce da pretvore te analogne linije u signal koji je "citljiv" asterisku. Na koji nacin to mogu da izvedem?
Takodje, stavio bih i GSM gateway. Koji je nacin kacenja gsm-a na centralu? Video sam da u Netiksu nude Portech kartice. Da li postoji neki eksterni gsm uredjaj(i gde bi mogao da se nabavi)

Dalje, koristio sam PBX in a Flash i dosta je dobar sistem. Instaliras samo sta ti treba i cepas dok trixboxa imas sve moguce natrpano


Dosta pitanja,bicu zadovoljan bilo kakvim odgovorima Unapred zahvalan i pozdrav
[ Ivan Vujisic @ 11.08.2011. 12:26 ] @
Volonterski, hmmm, ok to mogu da razumem jedino ako ces im naplatiti odrzavanje, ali u zemlji Srbiji to je gotovo nemoguce. Ti si posao prihvatio da bi naucio zanat, pa cu ti zato reci ovako - kupis karticu, GSM gateway, i kao sto ti rece, instaliras i cepas. Verovatno ce ti traziti fax, pa gledaj da im bar to naplatis.

U svakom slucaju, povedi racuna da taj Asterisk koji je povezan na tel.linije nema konekciju na Internet, niti VoIP, jer ako se neko istrunkuje preko noci, dzaba ti sto si radio volonterski ...

Generalno, moram ti reci, pa nek brise post ko hoce, ako hoces da radis za dz i ucis zanat, bolje idi u neku firmu koja vec radi takve instalacije, gde ima ljudi koji znaju posao, pa segrtuj neko vreme. Osim ako imas dosta iskustva u Linux-u, ondak mozes i sam da se snadjes.
[ sphere @ 11.08.2011. 12:40 ] @
Linux znam povrsno nista specijalno jer nisam imao potrebe za to.. U drugu firmu ne mogu da idem - imam svoju

Odrzavanje cu naravno uzimati,ali samo izvodjenje necu - jer se "ucim" na njima i ljudi su jako fleksiblni po tome(sto je prava retkost u nas Srba)

To sto si napisao uzmi karticu,gateway itd.. to znam ali sam mislio na neku preporuku sta/kako? Za izlaz na net same centrale - gde god sam citao u vezi voip to svi prvo pisu tako sam to pribelezio crvenom bojom

Sam princip uvodjenja tj teorijski deo znam/razumem, ali meni je prakticni deo problem tj hardverski deo uvodjenja analognih linija(zato sam pitao za module)
[ Ivan Vujisic @ 11.08.2011. 13:00 ] @
Ne bih da budem ne pristojan, ali meni je logicno da zaposlis nekoga ko to zna da radi :) Moras imati realan poslovni model, ti si manager, nalazis poslove, a radnik odradjuje instalacije (citaj: ti kasnije mozes sam da radis odrzavanje).

Prema odnosima u nasoj zemlji, potrebno ti je da uzmes 2-3 centrale na odrzavanje, da bi placao jednog radnika koji to zna da radi. ALI, ako si dobar manager, i uspes da pribavis preko 10 odrzavanja IP PBX u prvih godinu - godinu i po, to je to. Ovim putem kojim si krenuo, firma ce ti tavoriti, jer, cak i da nadjes poslove, neces se usuditi da radis vece instalacije (recimo, ISDN PRI, call centri). No hard feelings!
[ sphere @ 11.08.2011. 13:05 ] @
Taman posla da se uvredim. Nema razloga za to

Prvo zelim da udjem u samu tematiku centrala,lako je zaposliti nekoga ko ce sve to za tebe odraditi. Znaci zeleo bih ozbiljno time da se pozabavim. Firma,Bogu hvala funkcionise i ovako sasvim odlicno. VoIp je neki trend koji polako uzima maha i u Srbiji. Polako ali sigurno

U svakom slucaju hvala ti na sugestiji
[ klikton @ 12.08.2011. 20:57 ] @
@sphere

Ako ikad saznas odgovore na tvoja pitanja, molim te postavi ih ovde
Svi nesto hoce da pomognu i na kraju uvek ispadne time out na request :P

Pozdrav
[ MrEyeFromTheSky @ 12.08.2011. 21:13 ] @
@sphere

Pozdrav,

zao mi je sto ranije nisam uspeo da se angazujem i odgovorim ti na pitanja.

Tvoja pitanja su vrlo logicna za nekoga ko je na "pocetku" trke. Zanemaricemo tematiku odrzavanja, firmi i svega ostalog - to je filozofija kojoj ovde nije mesto!

Dakle, odgovori na tvoja pitanja su:

Na samom pocetku cu te pohvaliti sto si odabrao Virtualnu masinu da ti bude VoIP server. U ovom obimu koriscenja koji ce tebi biti potreban (a i u mnogo agresivnijem okruzenju) virtuelne masine su izuzetno pouzdano i dobro resenje, pogotovo za pocetnike, jer mozes da radis snapshot i da vracas backup kada god to zelis, bez ikakvih bojazni da ces nesto upropastiti. Samo ti moram reci jednu stvar: nikako nemoj da koristis Microsoft virtuazicije nego se drzi VMWare platforme (mrzi me da ti pisem zasto). Takodje, stavi barem dva procesora i 2 GB RAM i vozi!!!!


1. Firma ima 6 analognih linija. To je poslovni prostor i dovucene su linije u rack. Na koji naci mogu da "uvucem" te linije u PBX?

Kupi Berofix karticu sa analognim portovima (kontaktiraj SionNET). Dobices izuzetno pouzdano resenje koje preko LANa (kroz SIP Trunk) uvlaci sve u Asterisk (ISDN, Analog...)
OpenVox i Grandstream su nepouzdana resenja! (instalirao sam vise od 50 analognih centrala, znam!!!)

razmisli o tome da tih 6 analognih linija dovedes kroz IP Trunk preko Telekoma (kroz ADSL) mnogo ces novca ustedeti, a radi kao zmaj!

2. Takodje, stavio bih i GSM gateway. Koji je nacin kacenja gsm-a na centralu? Video sam da u Netiksu nude Portech kartice. Da li postoji neki eksterni gsm uredjaj(i gde bi mogao da se nabavi)

Nabavi 2N (najskuplji je) gateway i nikada neces imati problema. Konfigurise se dosta tesko, ali pisi pa cemo naci neki nacin da ti pomognemo). nemoj se igrati sa jeftinim resenjima za GSM!
Mozes ga nabaviti preko SkyTel (http://www.skytelsrbija.com) ili preko LOGOa.

Pozdrav,
MrEyeFromTheSky

[ Ivan Vujisic @ 12.08.2011. 21:45 ] @
@MrEyeFromTheSky

VMWare je sjajna sprava, ali treba probati i VirtualBox, dzabe je ...

Dva procesora i 2GB RAM-a za Asterisk? Sa 6 linija statisticki nece imati nikada vise od 4 istovr.poziva, ergo, 1/2 procesora i 1/2 GB RAM-a ce ga pokriti.

SionNET za nesto vece pare nudi Digium karticu za analogne linije, a ako se setimo da su DAHDI drajveri originalno pravljeni za te kartice vredi platiti nesto vise. Moje iskustvo govori, da masine sa ovim karticama nemaju problem sa echo-om cak i bez echo cancelation modula.

Nisam probao IP Trunk preko Telekoma, pa ako mozes da nam kazes sta se desava u slucaju da to ne radi dan-dva, nije sarkasticno pitanje, zaista me interesuje sta pise u ugovoru, to je kljucno, slozices se ...

2N je definitivno najbolje resenje za GSM trunk koje se nudi na domacem trzistu, a sto se mene tice, konfigurisem ga uz burek, zamascenim malim prstom.
[ misk0 @ 12.08.2011. 22:38 ] @
I ja mogu preporuciti BeroNet kartice, ja sam stavljao ISDN module sa 4/8 linija i to je sljakalo super.
Za 2N imam samo iskustva sa interfonom koji sam nakacio na isti asterisk i radio je / radi dobro :)
[ sphere @ 13.08.2011. 14:16 ] @
Hvala na odgovorima.. Jasno i koncizno

Ja sam shvatio da centrala ne moze biti vir masina? Ako moze, onda je ovo odlicna stvar

Centrale koje sam "pravio" su bile na Xen-u i radile su odlicno. I na ESX-u sam terao to bez problema

Od ponedeljka cu se baciti u nabavku opreme koju si preporucio pa se onda kucamo na forumu ako bude problema( a uvek ih bude )

Nadam se da cu uspeti da napisem posle korake za instalaciju tog VoIP sveta

Tnx
[ Ivan Vujisic @ 13.08.2011. 14:36 ] @
Ako koristiš IP trunk Telekoma ili VoIP nalog nekog kao VoIP Stunt, JustVoIP, onda centrala može biti virt.mašina. Ako koristiš PSTN gateway, GrandStream, Linksys, centrala opet može biti virt.mašina - samo ako koristiš karticu, moraš je ubosti u neki PCI slot koji ne može biti virtuelni.
[ sphere @ 13.08.2011. 14:53 ] @
A ako zelim kobinaciju VoIP provajder i analogne linije?

GS+VoIp provajder = vir centrala?
[ Dennis @ 30.08.2011. 14:49 ] @
Da li je neko našao rešenje za kačenje Asteriska 1.6 na Telekom? Može li neko da pošalje screenshot iz GUIa sa podešenim Telekomovim SIP trunkom? Nov sam u ovome, pa mi treba pomoć.
Takođe me interesuje da li postoji neki plugin za Huawei E1550 (ili sličan) USB modem koji će omogućiti pozive preko GSM mreže? Interesuje me jeftinija varijanta GSM VoIP gatewaya.
Hvala!
[ sphere @ 04.09.2011. 21:22 ] @
Pozdrav svima,
U petak sam pozajmio OpenVox A400e karticu i po jedan FXO/FXS modul.

Isti dan sam pustio instalaciju PBX in a Flash na racunar i u roku od pola sata Asterisk je bio instaliran
Od petka do danas nisam sisao sa racunara trazivsi i citavsi sve moguce tutorijale i kombinacije za instalaciju i nekako sam dosao do sledeceg

......

1. Instal PBX
2. update-scripts
3. update-fixes
4. yum update
5. update-source ( nasao sam na nekom forumu da je potrbno cetiri puta pokrenuti ovu komandu jednu za drugom-objasnim i zasto )
6. update-scripts
7. update-fixes
8. yum -y install joe ( ovo je opcionalno,ali ovo je mnogo dobar text editor-jednostavniji od nanoa sigurno )


Sto se tice kartice... Nasao sam da za OpenVox A400E odgovaraju drajveri od Digium kartice istog ranga tako da sam skinuo drajvere sa njihovog sajta
OpenVox uputstvo za instalaciju je ludilo inace.

wget http://ftp.digium.com
zttool da se prveri da li je kartica instalirana

E sad.. bitna stvar... da bi pozivanje po DIDU radilo,trebalo bi u zapatel.conf izmeniti context=from-pstn u context=from-zaptel

I tako da sam danas uspeo da ostvarim svoj prvi poziv sa ove kartice(uspeo sam i na mobilnom da napravim account )
Nocas cu se jos malo poigrati sa lokalima,preusmerenjima... mozda i IVR pa cu napisati utiske

Zahvaljujem Vam se na pomoci koju ste mi pruzili da bi mi bilo bar malo jasnije. Ako sam nesto zaboravio da dopisem don't hesitate
Znam da nije neki how to,ali da sam ovo imao ja pre nedelju dve - zivot bi mi bio malo lagodniji



edit:

Portovi koji treba da se forwarduju: UDP-4569,5060,10000-20000 TCP-5060



[ sphere @ 06.09.2011. 11:29 ] @
Evo nasao sam neki link ka sip trunku Telekoma..

http://www.cisco.com/web/YU/ex...i_saveti_za_implementaciju.pdf

Posto sam se prijavio za ovu uslugu bas cu da podelim posle utiske i ovde


edit:

Inace na sajtu Telekoma(na bilo kom od njihovih sajtova) nisam nasao ni rec o ovoj usluzi nego sam se obratio account manageru koji je mrzinom svetlosti poslao uslove koriscenja za ovu uslugu...
[ petar84 @ 08.11.2011. 17:31 ] @
Pozdrav svima. Potpuni sam novajlija u koriscenju asteriska kao i trixboxa a dobio sam za zadatak da ih iskonfigurisem.
Uspeo sam donekle da doguram.
Podesio sam eth0 sa parametrima koje sam dobio od telekoma sto se tice ip-a za centralu.
Eth1 sam sam dodelio iz lokala.
Dodao sam sip trunk po nekom uputsvu koje sam nasao na ovom forumu.
Problematika je sledeca, u trixbox-u kada odem na PBXstatus on mi izbaci da je request sent.....
Takodje kad probam da pingujem host ims.telekomsrbija.com dobijam destination unreacheble.....
Sta raditi?
Hvala svima
[ Dennis @ 08.11.2011. 17:38 ] @
Probaj da pinguješ sbc.ims.telekomsrbija.com. Mislim da ne treba da dobijaš odgovor od ims.telekomsrbija.com.
[ MrEyeFromTheSky @ 08.11.2011. 17:45 ] @
Pozdrav Petre,

Naime, ako budes pratio uputstvo koje sam napisao na ovom forumu trebalo bi da bez problema setup-ujes Trunk sa Telekom-om.
Takodje, ims.telekomsrbija.com (10.0.0.2) se NE MOZE pingovati, ali 10.0.0.1 mozes (i tu adresu koristi za proveru).
Ne znam sta ti znaci da si ETH1 dodelio iz lokala? Molim te mi reci GDE si postavio javnu adresu koju ti je dao Telekom?
Da li imas potrebe da NATujes saobracaj? I to je pitanje, ako si centralu postavio u neku DMZ ili internu mrezu.

Da znas da ti problem moze praviti I TrixBox, ako salje pogresan AUTH string (pisao sam I o tome na forumu).
Lepo bi bilo da downloadujes PBX in a flash (popularno PIAF) I da instaliras verziju 1.4 Asteriska, bolja ti I ne treba.
Prati upustvo koje sam napisao, I verovatno ces uspeti.

Ne bi bilo lose da koristis I neki medju ruter (mikrotik je odlicno resenje) I da tako napravis pravu stvar.
U tom slucaju se pravi NAT I se radi kao sat.

Srecno!
MrEyeFromTheSky
[ petar84 @ 08.11.2011. 18:34 ] @
@MrEyeFromTheSky

Hteo sam i da napisem 10.0.0.1 moja greska.
Pa na samoj centrali tj racunaru koji izigrava centralu imam dve lan kartice. eth0 i eth1
Javnu adresu koju mi je dao telekom sam postavio na jednu od te dve karte(eth0), koja je direktno nakacena na telekomov ruter, a druga lan karta(eth1) je na drugom ruteru preko koga imam internet.
Koristim asterisk 1.4
[ MrEyeFromTheSky @ 08.11.2011. 19:31 ] @
@petar84

Ako je tako kako si napisao onda apsolutno ne bi trebalo da imas problem sa pingovanjem 10.0.0.1. Ali, posto navodis da ne mozes da pingujes taj host, trebalo bi da vidis da li ti lokalne ruting tabele (na samoj centrali) vode u pravim pravcima. O tome mozes vise da saznas ako na Google-u upises how to add static route to linux, preopsirno je da ti na formumu o tome pisem.

Takojde, ako nekoj Windows masini podesis sve te parametre koje si dobio od Telekom-a i prikljucis je SAMO na taj ADSL modem trebalo bi da bez problema "dohvatis" taj host 10.0.0.1, a ako I instaliras neki soft phone (kao npr. XLite) moci ces cak I da telefoniras, do duse samo na jednom kanalu.

Moje misljenje je da bi trebalo da stavis JEDAN ruter za obe konekcije I da na njemu razdvajas saobracaj I radis NAT, ali pretpostavljam da ti je to prekomplikovano da sam podesavas, jer ne znam tvoj nivo znanja. Ipak, uvek ti stojim(o) na raspolaganju u domenu onoga sto mozemo da shvatimo ovim vidom komunikacije.

Zao mi je sto ne mogu vise da ti pomognem jer ima toliko pitanja na koje mi treba odgovor da bih te uputio u pravom smeru. Mislim da na ovaj nacin ne smem da ti ostavim svoj direktan kontakt, ali mi mozes pisati na email direktno putem foruma pa cemo smisliti vec neki drugi nacin da te brze naucim onim sto znam.

Pozdrav,
MrEyeFromTheSky
[ petar84 @ 08.11.2011. 21:36 ] @
Hvala puno na pomoci. Javljam se cim nesto uradim.
[ valjan @ 09.11.2011. 11:16 ] @
Citat:
petar84:
Problematika je sledeca, u trixbox-u kada odem na PBXstatus on mi izbaci da je request sent.....
Takodje kad probam da pingujem host ims.telekomsrbija.com dobijam destination unreacheble.....


Moj savet je da najpre proveris sa Telekomom da li je link uopste pusten. Iz licnog iskustva znam da se desava da neki tamo sef u Telekomu zaboravi da posalje nalog tehnicaru koji treba da ti ukljuci portove na njihovom ruteru, i iako ti je bila ekipa i instalirala ruter kod tebe, i iako si dobio parametre za pristup, moze se desiti da to sve ne radi jer si ti fizicki jos uvek nepovezan u sistem...
[ petar84 @ 10.11.2011. 16:27 ] @
Hvala svima za pomoc.....na zalost jos uvek nista nisam uspeo da uradim.....
Namestio sam i rutu ali ja i dalje ne mogu da pingujem 10.0.0.1 ali kao ni gateway za PBX!!!????
Lagano ali sigurno gubim razum :)
[ Dennis @ 10.11.2011. 16:33 ] @
Uradi trace router ka toj IP adresi, pa zakači rezultate.
[ petar84 @ 10.11.2011. 17:00 ] @
Jesam...i evo rezultata:

za getway centrale 10.x.x.x:
1. 10.x.x.x (10.x.x.x) 3000.700ms !H 3000.776 m !H *

a za 10.0.0.1:
1. 10.x.x.x (10.x.x.x) 1736.004 ms !H * *

Probao sam i tracepath sto mu dodje isto samo sto za 10.0.0.1 dobijam:
1. 10.x.x.x 0.091ms pmtu 1500
1.no reply
2.10.x.x.x asym 1 0.913ms !H
[ Dennis @ 10.11.2011. 17:25 ] @
Meni je malo nejasno ovo. Možda nisam dobro pogledao. Možeš li ponovo da postuješ, ali najbolje neki print screen ili da iskopiraš od karaktera do karaktera?
[ petar84 @ 10.11.2011. 17:35 ] @
OK...evo.



traceroute 10.0.0.1
traceroute to 10.0.0.1 (10.0.0.1), 30hops max, 40 byte packets
1 10.x.x.x (10.x.x.x) 1736.004 ms !H * *

to je sve sto mi da za tu adresu. Inace 10.x.x.x je IP adresa koju sam dobio od telekoma za centralu


a probao sam i sa tracepath posto sam video da je to zamena za traceroute i dobio :

tracepath 10.0.0.1
1: 10.x.x.x (10.x.x.x) 0.091ms pmtu 1500
1:no reply
2:10.x.x.x (10.x.x.x) asymm 1 0.913ms !H

Nadam se da je sad bolje :)
[ Sleepless_mind @ 10.11.2011. 17:49 ] @
Ajde ovako, poshto trace ne daje rezultate, da vidimo ifconfig.

Trebalo bi da si dobio neku adresu /30 i gateway.
To treba postaviti za adresu i default gateway.

Neshto tipa 10.1.5.202/30 adresa, a default gateway 10.1.5.201.

Zatim u /etc/hosts upishesh:

10.0.0.2 ims.telekomsrbija.com

Zatim service network restart, pa proveriti da li sve to radi kako treba, da li mozhesh da pingujesh default gateway, pa onda ako mozhesh, da li mozhesh da pingujesh 10.0.0.1

E ako to sve radi, onda si spreman za dalje podeshavanje.
[ Dennis @ 10.11.2011. 17:50 ] @
Možeš li da napišeš kako si tačno uneo rutu? Opet, možda ja nisam dobro razumeo, ali mi se čini kao da si uneo rutu koja kaže da sve što bi krenulo ka telekomu ide preko tvoje IP adrese, a zapravo si trebao da staviš da ide ka Telekomovom kraju. Recimo, ako ti je telekom dodelio 10.x.x.1/30, to znači da je oznaka mreže 10.x.x.0, tvoja adresa 10.x.x.1, gateway 10.x.x.2, a network 10.x.x.3. Znači, gateway je uglavnom jedna adresa iznad tvoje. U Windowsu bi to bilo nešto kao: route add 10.0.0.1 mask 255.255.255.x 10.x.x.2.
Nego, može li neko da potvrdi da je zaista potrebno dodavati rutu ka ims.telekomsrbija.com?
[ Sleepless_mind @ 10.11.2011. 17:55 ] @
Nije potrebno.

Code:

sip show registry
Host                                     Username             Refresh State            Reg.Time                 
ims.telekomsrbija.com:5060      38111715xxxx        985 Registered           Thu, 10 Nov 2011 16:49:30


a rute su:

Code:

Destination     Gateway         Genmask               Flags     Metric    Ref    Use    Iface
10.1.5.x      *                      255.255.255.252     U          0           0      0       eth1
default           10.1.5.y         0.0.0.0                 UG         0           0      0       eth1
[ petar84 @ 10.11.2011. 18:11 ] @
Evo i ifconfig-a



ifconfig eth0

eth0 link encap: Ethernet HWaddr F4:11:11:11:11:11
inet addr:10.x.x.194 Bcast:10.x.x.195 Mask:255.255.255.252
inet6 addr: Fe80:11:11:11:11 Scope:Link
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
Rx packets:56 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
Tx packets:5245 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes: 3360 (3.2KiB) TX bytes: 317367 (309.9 KiB)
Interrupt:177 Base address:0xc00


eth1 link encap: Ethernet HWaddr 00:11:11:11:11:11
inet addr:10.0.40.200 Bcast:10.0.40.255 Mask:255.255.255.0
inet6 addr: Fe80:11:11:11:11 Scope:Link
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
Rx packets:1971 errors:0 dropped:3063976859 overruns:0 frame:0
Tx packets:1298 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes: 216905 (211.8 KiB) TX bytes: 115236 (112.5 KiB)
Interrupt:50 Base address:0xc000
[ Sleepless_mind @ 10.11.2011. 18:28 ] @
Ovo je radjeno na nekoj virtuelnoj mashini?

Po MAC adresi jeste... ako je to sluchaj, proveriti da li se koristi bridged adapter/host only. Ako se koristi virtual networking sa NAT-om, onda je jasno zashto ne prolazi ping, niti trace.

[ petar84 @ 10.11.2011. 18:31 ] @
Nije virtuelna masina nego da ih samo nisam napisao...nista vise.
[ Sleepless_mind @ 10.11.2011. 18:38 ] @
Ako su adrese dobre (mislim na te /30) a ne postoji ruta, ping svejedno mora da prodje do gateway-a /30. Znachi ako je 10.x.x.194 na dobrom interfejsu, mora da mozhesh da pingujesh 10.x.x.193. Pretpostavimo da ne postoje firewall pravila koja to zabranjuju.
[ petar84 @ 10.11.2011. 19:01 ] @
Citat:
Sleepless_mind: Ako su adrese dobre (mislim na te /30) a ne postoji ruta, ping svejedno mora da prodje do gateway-a /30. Znachi ako je 10.x.x.194 na dobrom interfejsu, mora da mozhesh da pingujesh 10.x.x.193. Pretpostavimo da ne postoje firewall pravila koja to zabranjuju.


Firewall je iskljucen. Ne i dalje ne mogu da pingujem 10.x.x.193.
[ MrEyeFromTheSky @ 10.11.2011. 19:24 ] @
Hvala svima koji pomazu Petru,

Petre,

Zao mi je sto ne mogu da pomognem vise jer sam u ovom trenutku prezauzet. Ti ocigledno nemas dobro adresirane adaptere (interfaces) ili imas problem u internoj ruting tabeli, cini mi se da sam ti to jos neki dan napisao!

Zasto me ne poslusas i jednostavno postavis neku Windows masinu na taj ADSL I proveris konekciju. Takodje, prostim podesavanjem nekog softphone (recimo XLite) proveris I da li ti radi Trunk. Onda ce svi oni koji zele da ti pomognu imati barem 50% manje problema o kojima moraju da misle kada budu radili troubleshooting.

Lep pozdrav,
MrEyeFromTheSky
[ petar84 @ 10.11.2011. 19:38 ] @
Posto moram ovo brzo da zavrsim, a ja to ne mogu, ukoliko ima neko da je iz BG-a a da je zainterosovan neka mi se javi na pp i neka mi ostavi koja bi cena bila da se namesti da radi. Centrala je na Novom Beogradu. O detaljima cemo na private.
Hvala svima puno.
[ MrEyeFromTheSky @ 10.11.2011. 20:45 ] @
Molim te mi ti meni javi na private, ne mogu da ti posaljem email (ne znam zasto, ali mi ES odbija trenutno)

Hvala

MrEyeFromTheSky
[ petar84 @ 11.11.2011. 16:35 ] @
Ljudi hvala svima na pomoci. Uspesno je resen problem. MrEyeFromTheSky hvala puno!
[ klikton @ 11.11.2011. 20:56 ] @
A da li biste mozda podelili sa nama u cemu je bio problem i na koji nacin je resen

Ako nije problem.
Hvala
[ MrEyeFromTheSky @ 12.11.2011. 11:44 ] @
@klikton and @everyone

Hvala na interesovanju.

Problem je bio u tome sto je postojala greska u konfiguraciji Telekomovog ADSL modema.
Uz razumevanje I pomoc kolega u Telekomu problem je vrlo brzo resen I nakon daljinske rekonfiguraicje modema petar84 je sve sam zavrsio.

@petar84 dorbodosao u VoIP svet!

Pozdrav svima koji su pomagali korisniku petar84.

MrEyeFromTheSky

p.s. Malopre sam video status prijatelja na Skype-u koji je idealan za ovu priliku, glasi:
Akcija je bazicni uslov za svaki uspeh.
Pablo Picasso
[ petar84 @ 14.11.2011. 18:59 ] @
Problem je bio u telekomu. Posle par sati provedenim na telefonu sa njima, resen je problem. Sta je tacno bio problem kod njih ne znam...nisam ih ni pitao.
[ Kluzo @ 15.11.2011. 18:16 ] @
Citat:
Asterisk mora biti verzije 1.4


To nije tacno, Asterisk moze biti i najnoviji 1.8.8.0_rc3 samo u Register zbog @ treba ukucati

register => authid:password:authid@domen

odnosno

register => [email protected]:xxxxx:[email protected]@ims.telekomsrbija.com

[ sphere @ 15.12.2011. 13:12 ] @
Pozdrav svima,

Imam malih problema pri konfiguraciji Simensovog A580 telefona i slusalice AL110
Naime, moj problem se ogleda u tome da nisam uspeo da "nakacim" tu slusalicu,AL110, na bazu A580ce

Pa ako ima neko neki predlog bio bih mu zahvalan


Pozdrav
[ petar84 @ 11.01.2012. 15:55 ] @
Pozdrav svima.

Evo mene opet sa novim problemom, mada mislim da je problem u telekomu ali dok cekam da oni to provere evo da pitam i vas za misljenje.
Asterisk centrala sa FreePBX 2.8.1.4. Mr Eye je konfigurisao, radila je dobrih mesec dana bez problema. Sada se pojavio problem, da kada koristim 3 ili vise linija u isto vreme da mi pucaju veze u sred razgovora. Da li ima neko neku ideju sta bi moglo biti ( a da nije telekom)?
[ scenarist @ 11.01.2012. 17:53 ] @
Postaj ovdje asterisk output za vrijeme obavljanja poziva. Vjerovatno je do trunka kojeg koristis...
[ petar84 @ 11.01.2012. 18:21 ] @
Sad izvini ako sam pogresio ali nesnalazim se jos uvek najbolje sa celom ovom pricom tako da se nadam da sam dobro postovao,ako ne samo me uputi, hvala
Code:

[2012-01-11 19:14:20] VERBOSE[11181] logger.c: == Spawn h extension (macro-dialout-trunk, h, 1) exited non-zero on 'SIP/600-00000257'
[2012-01-11 19:14:20] VERBOSE[11181] logger.c: == Spawn extension (macro-dialout-trunk, s, 19) exited non-zero on 'SIP/600-00000257' in macro 'dialout-trunk'
[2012-01-11 19:14:20] VERBOSE[11181] logger.c: == Spawn extension (from-internal, 0112519417, 6) exited non-zero on 'SIP/600-00000257'
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [0112507570@from-internal:1] Macro("SIP/600-00000259", "user-callerid|SKIPTTL|") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-user-callerid:1] Set("SIP/600-00000259", "AMPUSER=600") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Set
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-user-callerid:2] GotoIf("SIP/600-00000259", "0?report") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: GotoIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-user-callerid:3] ExecIf("SIP/600-00000259", "1|Set|REALCALLERIDNUM=600") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: ExecIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-user-callerid:4] Set("SIP/600-00000259", "AMPUSER=600") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Set
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-user-callerid:5] Set("SIP/600-00000259", "AMPUSERCIDNAME=600") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Set
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-user-callerid:6] GotoIf("SIP/600-00000259", "0?report") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: GotoIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-user-callerid:7] Set("SIP/600-00000259", "AMPUSERCID=600") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Set
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-user-callerid:8] Set("SIP/600-00000259", "CALLERID(all)="600" <600>") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Set
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-user-callerid:9] ExecIf("SIP/600-00000259", "0|Set|CHANNEL(language)=") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: ExecIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-user-callerid:10] GotoIf("SIP/600-00000259", "1?continue") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Goto (macro-user-callerid,s,19)
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: GotoIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-user-callerid:19] Set("SIP/600-00000259", "CALLERID(number)=600") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Set
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-user-callerid:20] Set("SIP/600-00000259", "CALLERID(name)=600") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Set
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-user-callerid:21] NoOp("SIP/600-00000259", "Using CallerID "600" <600>") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Noop
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [0112507570@from-internal:2] NoOp("SIP/600-00000259", "Calling Out Route: Odlazni") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [0112507570@from-internal:3] Set("SIP/600-00000259", "MOHCLASS=default") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [0112507570@from-internal:4] Set("SIP/600-00000259", "_NODEST=") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [0112507570@from-internal:5] Macro("SIP/600-00000259", "record-enable|600|OUT|") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-record-enable:1] GotoIf("SIP/600-00000259", "1?check") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Goto (macro-record-enable,s,4)
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: GotoIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-record-enable:4] ExecIf("SIP/600-00000259", "0|MacroExit|") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: ExecIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-record-enable:5] GotoIf("SIP/600-00000259", "0?Group:OUT") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Goto (macro-record-enable,s,15)
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: GotoIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-record-enable:15] GotoIf("SIP/600-00000259", "0?IN") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: GotoIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-record-enable:16] ExecIf("SIP/600-00000259", "1|MacroExit|") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [0112507570@from-internal:6] Macro("SIP/600-00000259", "dialout-trunk|1|0112507570|") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk:1] Set("SIP/600-00000259", "DIAL_TRUNK=1") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Set
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] func_db.c: DB: AMPUSER/600/pinless not found in database.
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk:2] GosubIf("SIP/600-00000259", "0?sub-pincheck|s|1") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: GosubIf
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] func_db.c: DB: AMPUSER/600/pinless not found in database.
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk:3] GotoIf("SIP/600-00000259", "0?disabletrunk|1") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: GotoIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk:4] Set("SIP/600-00000259", "DIAL_NUMBER=0112507570") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Set
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk:5] Set("SIP/600-00000259", "DIAL_TRUNK_OPTIONS=tr") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Set
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk:6] Set("SIP/600-00000259", "OUTBOUND_GROUP=OUT_1") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Set
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk:7] GotoIf("SIP/600-00000259", "1?nomax") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Goto (macro-dialout-trunk,s,9)
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: GotoIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk:9] GotoIf("SIP/600-00000259", "0?skipoutcid") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: GotoIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk:10] Set("SIP/600-00000259", "DIAL_TRUNK_OPTIONS=") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Set
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk:11] Macro("SIP/600-00000259", "outbound-callerid|1") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-outbound-callerid:1] ExecIf("SIP/600-00000259", "0|SetCallerPres|") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: ExecIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-outbound-callerid:2] ExecIf("SIP/600-00000259", "0|Set|REALCALLERIDNUM=600") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: ExecIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-outbound-callerid:3] GotoIf("SIP/600-00000259", "1?normcid") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Goto (macro-outbound-callerid,s,6)
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: GotoIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-outbound-callerid:6] Set("SIP/600-00000259", "USEROUTCID=381117150572") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Set
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] func_db.c: DB: DEVICE/600/emergency_cid not found in database.
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-outbound-callerid:7] Set("SIP/600-00000259", "EMERGENCYCID=") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Set
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-outbound-callerid:8] Set("SIP/600-00000259", "TRUNKOUTCID=381117150572") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Set
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-outbound-callerid:9] GotoIf("SIP/600-00000259", "1?trunkcid") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Goto (macro-outbound-callerid,s,12)
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: GotoIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-outbound-callerid:12] ExecIf("SIP/600-00000259", "1|Set|CALLERID(all)=381117150572") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: ExecIf
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Last app: Set|CALLERID(all)=381117150572
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-outbound-callerid:13] ExecIf("SIP/600-00000259", "1|Set|CALLERID(all)=381117150572") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: ExecIf
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Last app: Set|CALLERID(all)=381117150572
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-outbound-callerid:14] ExecIf("SIP/600-00000259", "0|Set|CALLERID(all)=") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: ExecIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-outbound-callerid:15] ExecIf("SIP/600-00000259", "0|SetCallerPres|prohib_passed_screen") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: ExecIf
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Macro
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk:12] GosubIf("SIP/600-00000259", "0?sub-flp-1|s|1") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: GosubIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk:13] Set("SIP/600-00000259", "OUTNUM=0112507570") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Set
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk:14] Set("SIP/600-00000259", "custom=SIP/TelekomSIP") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Set
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk:15] ExecIf("SIP/600-00000259", "0|Set|DIAL_TRUNK_OPTIONS=M(setmusic^default)") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: ExecIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk:16] Macro("SIP/600-00000259", "dialout-trunk-predial-hook|") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk-predial-hook:1] MacroExit("SIP/600-00000259", "") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: Macro
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk:17] GotoIf("SIP/600-00000259", "0?bypass|1") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: GotoIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk:18] GotoIf("SIP/600-00000259", "0?customtrunk") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: GotoIf
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-dialout-trunk:19] Dial("SIP/600-00000259", "SIP/TelekomSIP/0112507570|300|") in new stack
[2012-01-11 19:14:23] VERBOSE[11183] logger.c: -- Called TelekomSIP/0112507570
[2012-01-11 19:14:24] VERBOSE[11183] logger.c: -- SIP/TelekomSIP-0000025a is ringing
[2012-01-11 19:14:24] VERBOSE[11183] logger.c: -- SIP/TelekomSIP-0000025a is making progress passing it to SIP/600-00000259
[2012-01-11 19:14:42] VERBOSE[11183] logger.c: -- SIP/TelekomSIP-0000025a answered SIP/600-00000259
[2012-01-11 19:15:03] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [h@macro-dialout-trunk:1] Macro("SIP/600-00000259", "hangupcall|") in new stack
[2012-01-11 19:15:03] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-hangupcall:1] GotoIf("SIP/600-00000259", "1?skiprg") in new stack
[2012-01-11 19:15:03] VERBOSE[11183] logger.c: -- Goto (macro-hangupcall,s,4)
[2012-01-11 19:15:03] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: GotoIf
[2012-01-11 19:15:03] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-hangupcall:4] GotoIf("SIP/600-00000259", "1?skipblkvm") in new stack
[2012-01-11 19:15:03] VERBOSE[11183] logger.c: -- Goto (macro-hangupcall,s,7)
[2012-01-11 19:15:03] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: GotoIf
[2012-01-11 19:15:03] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-hangupcall:7] GotoIf("SIP/600-00000259", "1?theend") in new stack
[2012-01-11 19:15:03] VERBOSE[11183] logger.c: -- Goto (macro-hangupcall,s,9)
[2012-01-11 19:15:03] DEBUG[11183] app_macro.c: Executed application: GotoIf
[2012-01-11 19:15:03] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [s@macro-hangupcall:9] Hangup("SIP/600-00000259", "") in new stack
[2012-01-11 19:15:03] VERBOSE[11183] logger.c: == Spawn extension (macro-hangupcall, s, 9) exited non-zero on 'SIP/600-00000259' in macro 'hangupcall' 
[ scenarist @ 11.01.2012. 22:21 ] @
Code:
Called TelekomSIP/0112507570
[2012-01-11 19:14:24] VERBOSE[11183] logger.c: -- SIP/TelekomSIP-0000025a is ringing
[2012-01-11 19:14:24] VERBOSE[11183] logger.c: -- SIP/TelekomSIP-0000025a is making progress passing it to SIP/600-00000259
[2012-01-11 19:14:42] VERBOSE[11183] logger.c: -- SIP/TelekomSIP-0000025a answered SIP/600-00000259
[2012-01-11 19:15:03] VERBOSE[11183] logger.c: -- Executing [h@macro-dialout-trunk:1] Macro("SIP/600-00000259", "hangupcall|") in new stack


Ne vidim nikakve nelogicnosti iz loga. Prekratak je.
Smrdi mi ovo na sip trunk koji koristis. Mislim da imas dozvoljene samo dvije istovremene odlazne linije/kanala preko jednog trunka (uobicajeno kod sip trunkova tj.provajdera).

citat:
Code:
Sada se pojavio problem, da kada koristim 3 ili vise linija u isto vreme da mi pucaju veze u sred razgovora


Jel to znaci da sa dva istovremena poziva sve radi uredno?

Molim te pokusaj da uspostavis dva poziva i pusti neka traju preko 2 minute, ako ne bude prekida, uspostavi onda i treci poziv a pri tom ova dva prethodna ne prekidaj pa vidi da li ce doci do pucanja veze? U svakom slucaju pozovi provajdera i pitaj koliko dozvoljavaju istovremenih odlaznih linija(citaj poziva) preko jednog trunka ili accounta sta vec koristis!?
Koji softphone koristis (X-lite,zoiper,eyebeam), ili pak koristis IP telefona?
[ petar84 @ 11.01.2012. 23:07 ] @
Pokusao sam sa 2 poziva i da radi normalno. Kada se pokrene treci ponekada zna da pukne veza, ali sa vec 4 je to skoro konstantno.Obavi se jedan poziv, a vec u sledecem pozivu puca veza na jednoj od linija.
Imam 8 linija preko SIP trunk-a.
Sto se tice telefona koristim neki unknown da ta kazem, to je pravljen program. E sad, na drugim mestima sa istim centrlama sve radi kako treba.

Uhvatio sam da po nekad zna da prodje VERBOSE[3567] logger.c: -- Got SIP response 405 "Method Not Allowed" back from 10.0.40.101...
[ scenarist @ 12.01.2012. 11:36 ] @
Citat:
petar84:

Uhvatio sam da po nekad zna da prodje VERBOSE[3567] logger.c: -- Got SIP response 405 "Method Not Allowed" back from 10.0.40.101...


Hm! Ako na drugim mjestima sa istom konfiguracijom centrale i trunka i istim softphonom sve radi kako treba onda ...???
Najjednostavnije rijesenje koje ti predlazem je da kopiras konfiguraciju sa te centrale koja radi na tu problematicnu ...



Ovo za 405 Method Not Allowed -to ti je do softphona , pokusaj sa drugim softphonom i nebi trebalo da imas taj ispis, pokusaj sa Zoiperom ili X-litom...

Posalji mi na pp sajt od tog sip provajdera kojeg koristis.

Mislim da je rijesenje trivijalno .

I molim te reci mi da li si ti ikad obavljao bez problema 3 ili vise poziva ili ti je sad zatrebalo pa si ustanovio da ne prolaze ?
[ valjan @ 12.01.2012. 13:54 ] @
Moje dosadašnje iskustvo sa Telekom SIP trunkom je da je za 90% problema odgovoran upravo Telekom, i ako nemaš neku debelu vezu tamo koja će ih malo-malo poterati motkom, najverovatnije ćeš imati mnogo ovakvih sitnih problema. Naročito kad imaš ovakve "gremlin" situacije da jednom radi a drugi put ne, a ti nisi ništa menjao u kofiguraciji, onda uzjaši njihovu podršku, i dosađuj im (i to bukvalno, zovi svakih pet minuta) dok ne reše.
[ petar84 @ 12.01.2012. 15:25 ] @
@Valjan
Sedeo sam im na grbaci, i kazu da nije njih, kazu da je kod njih sve kako treba da bude.

@scenarist
Sada sam ustanovio da imam problem, inace je radilo sa jednim klijentom. Koristim Telekomov SIP trunk.
[ valjan @ 12.01.2012. 16:02 ] @
Citat:
petar84: @Valjan
Sedeo sam im na grbaci, i kazu da nije njih, kazu da je kod njih sve kako treba da bude.


He he, onog dana kad budeš čuo neku drugačiju izjavu od njih, javi mi da ubeležim taj dan crvenim slovom u kalendar. :-) Pazi, ja mesec dana nisam ni prišao jednom Asterisk serveru, njihova priča za to vreme je konstanto bila kako je kod njih sve u redu, ali kad god smo krenuli sa varijantom "potegni vezu & napu*i nekog šefa", tako su se problemi rešavali sami od sebe jedan za drugim. Kažem "sami od sebe", jer ja nisam ništa pipnuo, a i kod njih je zvaničan odgovor konstantno bio da je sve u redu... :-)
[ blackknightns @ 20.01.2012. 19:35 ] @
Pozdrav svima. Imam jedan problem sa Asteriskom. Pretpostavljam da je vezano za detekciju busy signala ali sve što ima bilo kakve veze sa time sam isprobao i nisam imao sreće. Ovo je problem: kada neko spolja pozove i prekine, lokal na koji je preusmeren poziv će nastaviti neko vreme da zvoni. Ne bi ni to bio problem, navikli bi se ljudi ali ako osoba koja je na tom lokalu podigne slušalicu dobija "spoljni signal" slobodne veze (ne znam kako drugačije da kažem) i može da pozove koji god broj hoće, nevezano za dialplan i prava. U CLI Asterisk ispiše "native bridging", što je i jasno, pokušao je da spoji spoljni poziv sa lokalom. Dolazi su analogni, kartica openvox.
[ Dennis @ 07.04.2012. 12:33 ] @
Pozdrav,


Imam nekoliko pitanja za iskusne Asteriskaše.

Prvo, koju verziju da koristim, AsteriskGUI, FreePBX, Elastics... Interesuje me šta je nejpopularnije, kako bih imao najviše podrške. Znači nešto jednostavno, bez komplikacija. Ja kada budem savladao osnove, lako ću se prebaciti na neku napredniju verziju.

Drugo, da li je neko raspoložen da mi konkretno pomogne logovanjem na moj Asterisk (kada ga budem instalirao) i da mi podesi dva SIP lokala i jednu trunk liniju. Moći ću da obezbedim SSH, HTTP, pa recimo telefonski da se konsultujemo.

Koristio sam 3CX za kačenje na Telekom i vrlo je jednostavno. Ne zna što sam Asteriskom mora da bude toliko komplikovano. Ne bih voleo da me upućujete na druge teme, jer sam ih pročitao puno, ali jednostavno ne ide. Zadnji put kada sam pokušao imao sa poruku registration failed. Ideja mi je da se sa nekim softverom za mobilni uređaj nakačim i koristim fiksni. Uspešno sam podesio 3CX server i uspostavio vezu između dva lokala.

Hvala!
[ Dennis @ 08.04.2012. 22:03 ] @
Pošto nema nikoga još, ja sam instalirao AsteriskNOW FreePBX 2.0 beta. Priložiću slike i nadam se da će neko moći konkretno da napiše gde šta treba da upišem, kako bih se nakačio na Telekom.




[ klikton @ 09.04.2012. 14:48 ] @
Ovo ti je kao za pocetak dovoljno



PEER details

disallow=all
allow=ulaw&alaw
canreinvite=no
context=custom-get-did
dtmfmode=rfc2833
fromdomain=ims.telekomsrbija.com
host=ims.telekomsrbija.com
insecure=invite,port
secret=*******
type=peer
username=38111715****
qualify=yes



Register String

38111715*****@ims.telekomsrbija.com:[email protected]
[ klikton @ 09.04.2012. 14:54 ] @
Evo taman da i ja postavim sada jedno pitanje

Ne treba niko u crevca da ulazi,samo me interesuje princip

Naime,

Hteo bih da napravim voicemail za neki lokal
ALI, poenta je sledeca:

IVR se javlja(dobili ste tu i tu firmu,za narudzbinu pritisnite taster 1). Kada se pritisne taster 1 potrebno mi je da taj poziv odmah ide na VoiceMail. Poenta mi je da napravim nesto slicno telefonskim prijavama kada ljudi zovu ostavljaju podatke svoje,robu koju zele da naruce itd.. I taj voicmail ide na mail odredjenoj osobi koja je zaduzena za to

Ono sto sam probao je sledece:

IVR se javlja, izdeklamuje sta ima, pritisnem taster 1 i odlazim na voicmail tog lokala gde mi se javlja Asterisk na engleskom.. You have reached ext blabla please leave a massage after the beep

Znaci, to mi ne treba

Ako neko ima neki predlog, zahvaljujem se

Pozdrav svima
[ valjan @ 09.04.2012. 15:03 ] @
Citat:
Dennis:Znači nešto jednostavno, bez komplikacija. Ja kada budem savladao osnove, lako ću se prebaciti na neku napredniju verziju.


Pa najjednostavnije i najosnvonije je klot Asterisk. Svi ostali sistemi omogućavaju podešavanje kroz GUI, tako da nećeš upisati direktno u conf fajl npr. type=peer, nego ćeš to na neki način uneti kroz GUI, a to će se dalje reprodukovati u conf fajlu. Tako da ako znaš osnove Asteriska, svaki od tih sistema koje si pobrojao biće ti manje-više jednostavni za korišćenje. Razlika je u tome sa kakvim propratnim sadržajima oni stižu (Flash Operator Panel, razni dashboardi, report manageri, FAX, mail i IM serveri itd.). Elastix možeš recimo slobodno posmatrati kao FreePBX na koji su dodali razne module, AsteriskNOW takođe ima FreePBX GUI varijantu, a u osnovi FreePBX-a je Asterisk, tako da kad naučiš Asterisk, pa FreePBX, onda znaš maltene i sve ostalo... :-)
[ Erchamion @ 11.04.2012. 10:28 ] @
@klikton

Voicemail najava se iskljucuje tako sto u pozivanju Voicemail-a stavis parametar "s". Na primer kod mene je ovako.

exten => _198,1,Voicemail(198@default,s)
exten => _198,n,Hangup()

Ovo "s" kaze da se nista ne pusta, a u svakom slucaju posle toga ide zvuk beep tj. ide playback fajla beep.gsm. Ja sam recimo pre odlaska na voicemail stavio poruku da se na kraju snimanja poruke pritisne taster # sto ti omogucava da pustis svoj fajl gde se zahvaljujes na poruci ...

Ovaj fajl auth-thankyou (u kom formatu ti odgovara recimo sln ili gsm) a nalazi se u folderu /var/lib/asterisk/sounds/en

Vise informacija imas ovde http://www.voip-info.org/wiki/view/Asterisk+cmd+VoiceMail

Pozdrav.
Erchamion.

[ Dennis @ 11.04.2012. 10:42 ] @

@Klikton - Ove podatke upisujem u conf fajl ili preko GUIa?
@Valjan - Hvala, sada mi je jasnije. GUI izgleda stvarno lepo (svaki od njih) i mislim da je započetnike odličan.

Mislim da bi najbolje bilo da neko pošalje screen shot conf fajla, pa da ja zamenim podatke.
Kako najlakše nakon toga da proverim da li mi se trunk zakačio? Pokušavao sam nešto iz CLI što sam video na nekom od prethodnih postova, ali nešto nije prihvatao komandu.
[ cepes @ 12.04.2012. 20:58 ] @
Pozdrav svima,

molio bih vas za savet i misljenje.
Potrebno je da za klijenta razvijem Android voip aplikaciju kojom cu mu omoguciti da svi zaposleni medjusobno razgovaraju koristeci 3G. Problem je sto trebam da mu omogucim i TLS i SRTP.
Za sada sam uspeo da podignem FreePBX i registrujem dva klijenta. Cak sam taj server i klijente koristio za pricu :D

Ono sto me interesuje je :

1. Da li pored uspostavljanja signala i RTP ide preko Asteriska?
2. Da li je Asterisk dobar izbor za server (sasvim sam nov i FreePBX je prva stvar na koju sam naisao)
3. Ima li neko iskustva sa TLS i SRTP u ovakvim konfiguracijama?
4. Svi saveti su dobrodosli jer sam pocetnik sto se tice VOIP-a

Hvala
[ scenarist @ 13.04.2012. 09:57 ] @
Citat:
Dennis
Kako najlakše nakon toga da proverim da li mi se trunk zakačio? Pokušavao sam nešto iz CLI što sam video na nekom od prethodnih postova, ali nešto nije prihvatao komandu.

Loguj se u asterisk CLI i kucaj

Code:
sip show registry


takodjer pogledaj i rezultat komande

Code:
sip show peers


za ispis liste svih komandi kucaj

Code:
help


Ako ti se je trunk uspjesno nakacio rezultat komande sip show registry treba da bude

Code:
105 Registered
[ scenarist @ 13.04.2012. 10:03 ] @
Citat:
cepes: Pozdrav svima,

molio bih vas za savet i misljenje.
Potrebno je da za klijenta razvijem Android voip aplikaciju kojom cu mu omoguciti da svi zaposleni medjusobno razgovaraju koristeci 3G.

Hvala


Zasto ne pokusas sa VIBEROM free je i sve radi super!
[ Dennis @ 13.04.2012. 11:31 ] @
@scenaris: Hvala, tek malopre sam zapravo uspeo da nađem Asterisk CLI. Pre toga sam bio na samom OS - u preko SSH. Te komande sam probao i ranije, ali nisu radile, jer ih nisam kucao na pravom mestu.

Da li neko može da mi kaže na osnovu screenshootova koje sam postavio pre par postova kako da podesim trunk? Ili da mi neko kaže gde da upišem podešavanja koje mi je klikton okačio? Da li preko GUIa ili u users.conf... Ja sam ta podešavanja nalazi više puta na forumu, ali niko da mi kaže gde tačno da ih upišem!
[ scenarist @ 13.04.2012. 15:30 ] @
Veceras ili sutra u toku dana. Teamviewer spremi i ssh a skype se podrazumjeva pa cemo da nakacimo taj trunk. Javi se na mail ili pp
[ Erchamion @ 17.04.2012. 09:52 ] @
@cepes

Da li ti hoces da razvijes SIP Android aplikaciju jer VOIP aplikacija moze da znaci mnogo toga. Ako ti treba SIP aplikacija CSIP simple za android radi savrseno i ima sve mogucnosti koje bi ti trebale. Ako ipak razvijas svoju ono sto znam je da na 3G MTS mrezi sip zna da ne radi kako treba. Stavise maltene i ne radi i to je do njihovog podesavanja mreze. Na Telenoru ne bi trebalo da ima tih problema dok za VIP ne znam.

1. RTP moze, ne mora da ide kroz asterisk ali tu ima dosta podesavanja, pogledaj ovde sta kazu pa ako zapne ti pisi

http://www.voip-info.org/wiki/view/Asterisk+sip+canreinvite

2. Ako pravis sip aplikaciju onda da Asterisk je pravi izbor jer svakako klijenti moraju negde da se registruju da bi dobijali ili pravili pozive.


Pozdrav.
Erchamion.
[ Dennis @ 20.04.2012. 20:42 ] @
Hvala scenaristu za pomoc, ali na zalost nismo uspeli jer on nije radio bas sa Telekomom Srbija.

Puno bi mi zacilo ako bi neko ko je vec povezao Telekomov IP Centrex ili slicno hteo da mi pomogne. Ne znam sta je probem. Cak sam nakaci direktno na VoIP port I dobio sve IP, GW, DNS. A sa te mreze kacim 3CX! Ne bi trebalo da se razlikuje od IP Centrexa. Sve ostalo izgleda isto. I nije mi jasno sto je Asterisk toliko komplikovan ako sa nekih glupavih aplikacija radi na prvu.
[ MrEyeFromTheSky @ 20.04.2012. 21:51 ] @
Postovani Dennis,

Na zalost nemam vremena da citam Vase postove i da se upoznam sa Vasim problemom.
Molim da se javite na private, i ako sam u mogucnosti rado cu Vam pomoci.

Pozdrav,
MrEyeFromTheSky
[ cepes @ 23.04.2012. 09:30 ] @
@Erchamion
Hvala na odgovoru. Ja sam krenuo da pratim uputstvo koje sam nasao na Asterisk WIKI strani, https://wiki.asterisk.org/wiki...ay/AST/Secure+Calling+Tutorial.
Medjutim imam problem. Kada podesim sve sto je potrebno za TLS dobijam sledece obavestenje:

chan_sip.c: Call from 'kvwgszit' (192.168.1.100:50198) to extension '11223344' rejected because extension not found in context 'phones'.

Koristim najnoviji FreePBX i Blink klijent na windowsu.

Menjao sam context u extenzijama ali je problem ostao :(

sip.conf je

tlsenable=yes
tlsbindaddr=0.0.0.0
tlscertfile=/etc/asterisk/keys/asterisk.pem
tlscafile=/etc/asterisk/keys/ca.crt
tlscipher=ALL
tlsclientmethod=tlsv1

Da li znate o cemu se radi?
[ Erchamion @ 23.04.2012. 10:17 ] @
@cepes

Ovo ti je vec problem do dialplana kako je napisan tj. pravila u extensions.conf fajlu. Verovatno nemas napisano pravilo za broj 11223344 u contextu phones. To ti i greska kaze.

Najprostije bi bilo recimo

[phones]
exten => _11223344,1,Dial(SIP/123)
exten => _11223344,n,Hangup()

gde je SIP/123 ustvari onaj lokal/telefon gde hoces da primis poziv. Ovo sve naravno ako imas registrovan lokal 123 na tom asterisku. Naravno umesto 123 stavi lokal koji je kod tebe.

Pozdrav.
Erchamion.
[ valjan @ 23.04.2012. 10:57 ] @
Citat:
Dennis: Puno bi mi zacilo ako bi neko ko je vec povezao Telekomov IP Centrex ili slicno hteo da mi pomogne. Ne znam sta je probem.


I nama bi puno značilo kad bi nam javio koju grešku dobijaš, onda bismo ti lakše pomogli. Hajde da se prilikom kačenja na Telekom javlja baš uvek jedan isti problem, pa da ti odmah kažemo uradi to i to, ali grešaka može biti jako puno a uzroka još više.

Pošto koristiš AsteriskNow, sve izmene u conf fajlovima moraš unositi iz GUI-ja, ako nešto uneseš direktno u conf fajl postoji veoma velika verovatnoća da će to odmah biti pregaženo. Dok je GUI tvoj prijatelj što se tiče unosa u conf fajl, sa druge strane je tvoj neprijatelj jer uglavnom nećeš dobitri prave informacije o grešci. Zbog toga je neohodno da uđeš u Asterisk CLI pa da pogledaš šta javlja "sip show registry", "sip show peers", zatim da podesiš "core set verbose XX" pri čemu kao XX staviš broj veći od 3, ja obično stavim 99 i onda sam siguran da dobijem svaku poruku od sistema, pa pratiš šta se dešava kad pokušaš da uspostaviš poziv, a ako i pored toga ne ide, moraćeš da uključiš "sip set debug on" pa da uhvatiš eventualne greške tamo.

Pošto si ti još uvek početnik na ovom polju, ne verujem da ćeš se baš odmah lako sam snaći, pa ako imaš neki remote na tu mašinu, možeš mi poslati detalje na PP, pa jednom kad budem slobodan i uz računar mogu pogledati gde je problem.
[ Dennis @ 23.04.2012. 11:32 ] @
Pozdrav,

Promenio sam MAC adresu na Asterisk serveru i od Telekoma dobio adresu 10.212.x.x, default gateway, DNS, sve... Mogu da pingujem gateway 10.212.0.1, razrešava mi sbc.ims.telekomsrbija.com. Kada umesto Asterisk servera nakačim računar sa istom MAC adresom, bez problema se nakačim sa 3CX soft telefonom za Windows, što znači da je mreža dobro podešena, razrešavam sve potrebne zapise itd...
Koristim Asterisk Now 2.0 beta, sa FreePBX interfejsom. Ako neko preferita neku drugu verziju, bez problema ću je instalirati. U PEER sam iskopirao ono što su mi postovali, editovao, u USER details sam editovao ono što stoji po defaultu i upisao moje podatke.
U sip show registry dobijam poruku request sent 120. U statusu preko weba dobija IP Trunks Online 1, ali IP Trunk Registrations 0. Kada loše unesem podešavanja, IP Trunks Online mi stoji 0. U asterisk -rvvvvv mi vrti > doing dnsmgr_lookup for 'ims.telekomsrbija.com'. Inače, za svaki slučaj sam dodao da mi pomenuti host razrešava na 10.0.0.1. Mada, opet napominjem, meni 3CX radi po defaultu, sa DHCP klijentom na mrežnoj karti. Vidim da se IP adrese razlikuju od grada do grada, ali nešto sam siguran da nije do mreže, jer 3CX radi. Čak sam jedne prilike postavio ruter između Telekomovog porta i izrutirao da iz lokalne mreže mogu da koristim 3CX i opet radi.
[ optix @ 23.04.2012. 11:48 ] @
Pa sto ne koristis 3CX ako tamo vec sve radi?

Drugo, ims.telekomsrbija.com je na 10.0.0.2. Trece, registrujes se na sbc.ims server, ne direktno na ims.
[ Dennis @ 23.04.2012. 12:02 ] @
Kačio sam se sa 3CX telefonom, a ja sam hteo da napravim PBX. I više mi se sviđa varijanta Asterisksa, nego 3CX PBXa.
Moja greška za 10.0.0.1, hteo sam da napišem 10.0.0.2.
Znam da treba da se registrujem na sbc.ims.telekomsrbija.com (outbound proxy server), tako sam podesio 3CX koji mi radi. E sad, šta tačno znači to što si mi rekao da treba da se registrujem na sbc... gde to da promenim? Koristio sam skriptu koju su mi postovali ovde.
[ optix @ 23.04.2012. 12:08 ] @
Znaci da treba da promenis adresu u Register String-u. Pogledaj odgovor koji sam ti posalo http://www.elitesecurity.org/p2940035

Code:

381********@ims.telekomsrbija.com:**pass**@sbc.ims.telekomsrbija.com/381******


Izmeni ako se sbc adresa razlikuje za tvoj grad (tipa sbcbg1 je beograd, itd)

I obrati paznju na context koji koristis. from-telekom je custom context koji koristim da mi ispegla CLID koji dolazi od Telekoma, (ne postoji ako ga rucno ne dodas u extensions_custom.conf) stavi default: from-trunk.
[ Dennis @ 23.04.2012. 12:25 ] @
Posle ovih promena mi je status u sip show registry No Authentication. A pogledaću posle to za context, nisam baš najbolje savladao to.
[ optix @ 23.04.2012. 12:55 ] @
Nesto tu nije uredu, jesi siguran da ne masis password?
Probaj i bez "/381******" na kraju string-a.
[ Dennis @ 23.04.2012. 13:08 ] @
Evo sada sam iskopirao lozinku u 3CX i radi. Probao sam malopre bez /381...
Ovo je prvi put da imam grešku no authentication. Nadam se da je ovo bar jedan korak napred.
Pretpostavljam da context ne utiče na registraciju trunka na provajdera.

PEER Details stoji u Outgoing settings, a USER Details u Incoming Settings. Šta tačno treba da stavim u to polje? Po defaultu izgleda kao na linku.
[ optix @ 23.04.2012. 13:25 ] @
Ne treba da stoji nista ako si sve definisao u PEER details.

Nego.. udji u konzolu: asterisk -r
kucaj:
set verbose 99
core set debug 99
sip set debug
sip reload

I posalji sve sto izadje.

Gasis sa:
sip set debug off
set verbose 0
core set debug 0

[ Dennis @ 23.04.2012. 13:51 ] @
1. U Asterisk konzoli ne mogu da kucam set verbose 99, ali mogu u Linux konzoli, što sam i uradio.
2. U Asterisk konzoli sam kucao core set debug 99.
3. sip set debug mi ne prihvata nigde.
4. U Asterisk konzoli sip reload prolazi.

Šta da radimo sa trećom stavkom? Inače, komande završavam sa tabom i dođem do debug, ali onda izbaci:

No such command 'sip set debug ' (type 'core show help sip set debug' for other possible commands)
[ Dennis @ 23.04.2012. 14:08 ] @
Snašao sam se, u 3. je trebalo on...

Code:
---
Retransmitting #4 (NAT) to 10.0.0.2:5060:
OPTIONS sip:ims.telekomsrbija.com SIP/2.0
Via: SIP/2.0/UDP 192.168.0.200:5060;branch=z9hG4bK494154d6;rport
Max-Forwards: 70
From: "Unknown" <sip:[email protected]>;tag=as245daacc
To: <sip:ims.telekomsrbija.com>
Contact: <sip:[email protected]:5060>
Call-ID: [email protected]:5060
CSeq: 102 OPTIONS
User-Agent: FPBX-2.10.0rc1(1.8.11.0)
Date: Mon, 23 Apr 2012 11:02:15 GMT
Allow: INVITE, ACK, CANCEL, OPTIONS, BYE, REFER, SUBSCRIBE, NOTIFY, INFO, PUBLISH
Supported: replaces, timer
Content-Length: 0


---
Really destroying SIP dialog '[email protected]:5060' Method: OPTIONS
Reliably Transmitting (NAT) to 10.0.0.2:5060:
OPTIONS sip:ims.telekomsrbija.com SIP/2.0
Via: SIP/2.0/UDP 192.168.0.200:5060;branch=z9hG4bK1a764f16;rport
Max-Forwards: 70
From: "Unknown" <sip:[email protected]>;tag=as31a7c902
To: <sip:ims.telekomsrbija.com>
Contact: <sip:[email protected]:5060>
Call-ID: [email protected]:5060
CSeq: 102 OPTIONS
User-Agent: FPBX-2.10.0rc1(1.8.11.0)
Date: Mon, 23 Apr 2012 11:02:29 GMT
Allow: INVITE, ACK, CANCEL, OPTIONS, BYE, REFER, SUBSCRIBE, NOTIFY, INFO, PUBLISH
Supported: replaces, timer
Content-Length: 0
[ optix @ 23.04.2012. 14:20 ] @
Ne vidi se REGISTER poruka odavde, suvise je mali output, pusti sve sto izadje tokom tih 5-6 sekundi kad odradis sip reload.
I napisi tacno sta ti je sada sve aktivno od podesavanja - register string i peer details (izbaci sifru).
[ Dennis @ 23.04.2012. 14:35 ] @
Sorry.

Code:
---
Really destroying SIP dialog '[email protected]:5060' Method: OPTIONS
Reliably Transmitting (NAT) to 10.0.0.2:5060:
OPTIONS sip:ims.telekomsrbija.com SIP/2.0
Via: SIP/2.0/UDP 192.168.0.200:5060;branch=z9hG4bK3a640053;rport
Max-Forwards: 70
From: "Unknown" <sip:[email protected]>;tag=as0d91fe8b
To: <sip:ims.telekomsrbija.com>
Contact: <sip:[email protected]:5060>
Call-ID: [email protected]:5060
CSeq: 102 OPTIONS
User-Agent: FPBX-2.10.0rc1(1.8.11.0)
Date: Mon, 23 Apr 2012 11:25:49 GMT
Allow: INVITE, ACK, CANCEL, OPTIONS, BYE, REFER, SUBSCRIBE, NOTIFY, INFO, PUBLISH
Supported: replaces, timer
Content-Length: 0


---
Retransmitting #1 (NAT) to 10.0.0.2:5060:
OPTIONS sip:ims.telekomsrbija.com SIP/2.0
Via: SIP/2.0/UDP 192.168.0.200:5060;branch=z9hG4bK3a640053;rport
Max-Forwards: 70
From: "Unknown" <sip:[email protected]>;tag=as0d91fe8b
To: <sip:ims.telekomsrbija.com>
Contact: <sip:[email protected]:5060>
Call-ID: [email protected]:5060
CSeq: 102 OPTIONS
User-Agent: FPBX-2.10.0rc1(1.8.11.0)
Date: Mon, 23 Apr 2012 11:25:49 GMT
Allow: INVITE, ACK, CANCEL, OPTIONS, BYE, REFER, SUBSCRIBE, NOTIFY, INFO, PUBLISH
Supported: replaces, timer
Content-Length: 0


---
Retransmitting #2 (NAT) to 10.0.0.2:5060:
OPTIONS sip:ims.telekomsrbija.com SIP/2.0
Via: SIP/2.0/UDP 192.168.0.200:5060;branch=z9hG4bK3a640053;rport
Max-Forwards: 70
From: "Unknown" <sip:[email protected]>;tag=as0d91fe8b
To: <sip:ims.telekomsrbija.com>
Contact: <sip:[email protected]:5060>
Call-ID: [email protected]:5060
CSeq: 102 OPTIONS
User-Agent: FPBX-2.10.0rc1(1.8.11.0)
Date: Mon, 23 Apr 2012 11:25:49 GMT
Allow: INVITE, ACK, CANCEL, OPTIONS, BYE, REFER, SUBSCRIBE, NOTIFY, INFO, PUBLISH
Supported: replaces, timer
Content-Length: 0


---
Retransmitting #3 (NAT) to 10.0.0.2:5060:
OPTIONS sip:ims.telekomsrbija.com SIP/2.0
Via: SIP/2.0/UDP 192.168.0.200:5060;branch=z9hG4bK3a640053;rport
Max-Forwards: 70
From: "Unknown" <sip:[email protected]>;tag=as0d91fe8b
To: <sip:ims.telekomsrbija.com>
Contact: <sip:[email protected]:5060>
Call-ID: [email protected]:5060
CSeq: 102 OPTIONS
User-Agent: FPBX-2.10.0rc1(1.8.11.0)
Date: Mon, 23 Apr 2012 11:25:49 GMT
Allow: INVITE, ACK, CANCEL, OPTIONS, BYE, REFER, SUBSCRIBE, NOTIFY, INFO, PUBLISH
Supported: replaces, timer
Content-Length: 0


---
Retransmitting #4 (NAT) to 10.0.0.2:5060:
OPTIONS sip:ims.telekomsrbija.com SIP/2.0
Via: SIP/2.0/UDP 192.168.0.200:5060;branch=z9hG4bK3a640053;rport
Max-Forwards: 70
From: "Unknown" <sip:[email protected]>;tag=as0d91fe8b
To: <sip:ims.telekomsrbija.com>
Contact: <sip:[email protected]:5060>
Call-ID: [email protected]:5060
CSeq: 102 OPTIONS
User-Agent: FPBX-2.10.0rc1(1.8.11.0)
Date: Mon, 23 Apr 2012 11:25:49 GMT
Allow: INVITE, ACK, CANCEL, OPTIONS, BYE, REFER, SUBSCRIBE, NOTIFY, INFO, PUBLISH
Supported: replaces, timer
Content-Length: 0


---


Code:
disallow=all
allow=ulaw&alaw
canreinvite=no
context=from-trunk
dtmfmode=rfc2833
fromdomain=ims.telekomsrbija.com
host=ims.telekomsrbija.com
insecure=invite,port
secret=********
type=peer
username=38132515****
qualify=yes


Code:
38132515****@ims.telekomsrbija.com:********@sbc.ims.telekomsrbija.com/38132515****
[ Dennis @ 23.04.2012. 14:40 ] @
Imam i:

Code:
       > doing dnsmgr_lookup for 'sbc.ims.telekomsrbija.com'
    -- Got SIP response 503 "CSCF Server Internal Error" back from 10.10.5.7:5060


Kao odgovor.
[ Erchamion @ 23.04.2012. 14:57 ] @
@Dennis

Da li imas ovu liniju upisanu u podesavanjima sip trunk-a

fromdomain=ims.telekomsrbija.com

I takodje na kojoj IP adresi ti slusa asterisk.

to je parametar bindaddr.


Pozdrav.
Erchamion.
[ optix @ 23.04.2012. 14:59 ] @
Ono sto fali u ovom debug-u je nesto slicno ovom:
Code:

REGISTER attempt 1 to 3811163*****@[email protected]
Reliably Transmitting (NAT) to 10.10.8.4:5060:
REGISTER sip:ims.telekomsrbija.com SIP/2.0
Via: SIP/2.0/UDP 10.24.***.***:5060;branch=z9hG4bK448dc2db;rport
From: <sip:3811163*****@ims.telekomsrbija.com>;tag=as1ec0ae96
To: <sip:3811163*****@ims.telekomsrbija.com>
Call-ID: [email protected]
CSeq: 102 REGISTER
User-Agent: 
Max-Forwards: 70
Expires: 120
Contact: <sip:3811163****@10.24.***.***>
Event: registration
Content-Length: 0


<--- SIP read from 10.10.8.4:5060 --->
SIP/2.0 200 OK
Via: SIP/2.0/UDP 10.24.***.***:5060;received=10.24.***.***;branch=z9hG4bK448dc2db;rport=5060
From: <sip:3811163*****@ims.telekomsrbija.com>;tag=as1ec0ae96
To: <sip:3811163*****@ims.telekomsrbija.com>;tag=aprq5sfg0p2-49064b00000c6
Call-ID: [email protected]
CSeq: 102 REGISTER
Contact: <sip:3811163*****@10.24.***.***>;expires=1000


Kod mene je sbc.ims.telekomsrbija.com na 10.10.8.4 (imas li to u hosts fajlu, kao i rutu na ispravan interface?), ali moguce je da se kod tebe (zbog drugog grada) razlikuje SBC server i njegova adresa, u to zaista nisam siguran, ali ocigledno je da ti ovako registracija ne prolazi.

Ja bih na tvom mestu podigao wireshark na toj masini gde ti je 3CX ili sip softphone, video sta salje i dobija kao odgovor onda i na osnovu toga promenio u asterisk-u.
[ Dennis @ 23.04.2012. 15:03 ] @
@Erchamion

Ovo prvo imam. Vidi se u postu.

Ovo drugo nemam. Šta tačno treba da napišem, IP od Asteriska?
[ Erchamion @ 23.04.2012. 15:16 ] @
@Dennis

Pa ne bih rekao da imas ili nemas na pravom mestu.

Vidis razliku kako treba a kako je kod tebe

From: <sip:3811163*****@ims.telekomsrbija.com>;tag=as1ec0ae96
To: <sip:3811163*****@ims.telekomsrbija.com>;tag=aprq5sfg0p2-49064b00000c6

a kod tebe je

From: "Unknown" <sip:[email protected]>;tag=as0d91fe8b
To: <sip:ims.telekomsrbija.com>

Po ovome mislim da u podesavanjima ovog sip trunka i to bas ovog ne generalno nemas upisan parametar fromdomain.

Takodje bindaddr je parametar u general delu sip.conf-a i tu stoji interface na kome ce asterisk da slusa. Ako si iza NAT-a onda ne mozes da stavis lokalnu adresu (mozes ali to je vec sasvim nesto drugo i ne ulazi u ovu pricu) ali ajde za pocetak tu neka stoji 0.0.0.0 sto znaci da Asterisk slusa na svim adresama.

Pozdrav.
Erchamion.



[ Dennis @ 23.04.2012. 20:38 ] @


@optix Verovatno negde grešim, pokušaću ujutru ponovo, ali ja nigde ne mogu da nađem nešto da počinje sa "REGISTER attempt". Našao sam još i ovo ispod:

Code:
localhost*CLI> <--- SIP read from UDP:10.10.5.7:5060 --->
SIP/2.0 401 Unauthorized
Via: SIP/2.0/UDP 

192.168.0.200:5060;received=192.168.0.200;branch=z9hG4bK0f50eb1e;rport=5060
From: <sip:38132515****@ims.telekomsrbija.com>;tag=as383d388e
To: <sip:38132515****@ims.telekomsrbija.com>;tag=8f7732a2010a0fa20a3ebf4fb222eff
Call-ID: [email protected]
CSeq: 102 REGISTER
Content-Length: 0
WWW-Authenticate: Digest 

realm="ims.telekomsrbija.com",domain="sip:[email protected]",nonc

e="fa0c943708f121baa073d4a8e6297fa2",stale=false,qop="auth",algorithm=MD5
P-Charging-Vector: icid-value=8f7732a2010a0fa20a3ebf4faf9f774
P-Charging-Function-Addresses: 

ccf="aaa://bgemm01.ims.telekomsrbija.com:3868;transport=tcp"

<------------->
--- (10 headers 0 lines) ---
Responding to challenge, registration to domain/host name 

sbc.ims.telekomsrbija.com
       > doing dnsmgr_lookup for 'sbc.ims.telekomsrbija.com'

localhost*CLI> 
REGISTER 11 headers, 0 lines
Reliably Transmitting (NAT) to 10.10.5.7:5060:
REGISTER sip:ims.telekomsrbija.com SIP/2.0Via: SIP/2.0/UDP 

192.168.0.200:5060;branch=z9hG4bK2df97522;rportMax-Forwards: 70From: 

<sip:38132515****@ims.telekomsrbija.com>;tag=as638e5582To: 

<sip:38132515****@ims.telekomsrbija.com>Call-ID: 

[email protected]: 103 REGISTERUser-Agent: FPBX-

2.10.0rc1(1.8.11.0)Authorization: Digest username="38132515****", 

realm="ims.telekomsrbija.com", algorithm=MD5, 

uri="sip:sip:[email protected]", 

nonce="fa0c943708f121baa073d4a8e6297fa2", 

response="82490d1634b3eaacc8ca67a9d8889a90", qop=auth, cnonce="3cb560c9", 

nc=00000001Expires: 120Contact: <sip:[email protected]:5060>Content-Length: 0
---

localhost*CLI> <--- SIP read from UDP:10.10.5.7:5060 --->
SIP/2.0 403 User Not Authenticated
Via: SIP/2.0/UDP 

192.168.0.200:5060;received=192.168.0.200;branch=z9hG4bK2df97522;rport=5060
From: <sip:38132515****@ims.telekomsrbija.com>;tag=as638e5582
To: <sip:38132515****@ims.telekomsrbija.com>;tag=8f7732a2010a11330a3ebf4fb74a480
Call-ID: [email protected]
CSeq: 103 REGISTER
Content-Length: 0
P-Charging-Vector: icid-value=8f7732a2010a11330a3ebf4fb6be6e3
P-Charging-Function-Addresses: 

ccf="aaa://bgemm01.ims.telekomsrbija.com:3868;transport=tcp"

<------------->


Meni rutu dodeljuje Telekomov DHCP server, znači imam default gateway i sve ide tuda.

A evo i nečega iz Wiresharka, nadam se da sam iskopirao ono što treba.

Code:
Request-Line: REGISTER sip:ims.telekomsrbija.com:5060 SIP/2.0
Method: REGISTER
Request-URI: sip:ims.telekomsrbija.com:5060
Request-URI Host Part: ims.telekomsrbija.com
Request-URI Host Port: 5060
Resent Packet: True
Suspected resend of frame: 241
Message Header
Via: SIP/2.0/UDP 192.168.254.218:64713;branch=z9hG4bK-d8754z-8d7b907fc41eb71d-1---d8754z-;rport
Transport: UDP
Sent-by Address: 192.168.254.218
Sent-by port: 64713
Branch: z9hG4bK-d8754z-8d7b907fc41eb71d-1---d8754z-
RPort: rport
Max-Forwards: 70
Contact: <sip:38132515****@192.168.254.218:64713;rinstance=b21a0908a212a2c4>;expires=0
Contact-URI: sip:38132515****@192.168.254.218:64713;rinstance=b21a0908a212a2c4
Contactt-URI User Part: 38132515****
Contact-URI Host Part: 192.168.254.218
Contact-URI Host Port: 64713
Contact parameter: rinstance=b21a0908a212a2c4>
Contact parameter: expires=0
To: "Denis"<sip:38132515****@ims.telekomsrbija.com:5060>
SIP Display info: "Denis"
SIP to address: sip:38132515****@ims.telekomsrbija.com:5060
SIP to address User Part: 38132515****
SIP to address Host Part: ims.telekomsrbija.com
SIP to address Host Port: 5060
From: "Denis"<sip:38132515****@ims.telekomsrbija.com:5060>;tag=961c3559
SIP Display info: "Denis"
SIP from address: sip:38132515****@ims.telekomsrbija.com:5060
SIP from address User Part: 38132515****
SIP from address Host Part: ims.telekomsrbija.com
SIP from address Host Port: 5060
SIP tag: 961c3559
Call-ID: YTAwMzNlYzRmYzYwNzQxNWU2ZjM3OTg1OWIwNDJjMDg.
CSeq: 3 REGISTER
Sequence Number: 3
Method: REGISTER
Allow: INVITE, ACK, CANCEL, OPTIONS, BYE, REGISTER, SUBSCRIBE, NOTIFY, REFER, INFO, MESSAGE
Supported: replaces
User-Agent: 3CXPhone 6.0.20943.0
[truncated] Authorization: Digest username="38132515****@ims.telekomsrbija.com",realm="ims.telekomsrbija.com",nonce="d3e3e31af56d3c982ff47e57fd590459",uri="sip:ims.telekomsrbija.com:5060",response="22aad609f464c05fb29f4c264db98b9e",cnonce=
Authentication Scheme: Digest
username="38132515****@ims.telekomsrbija.com"
realm="ims.telekomsrbija.com"
nonce="d3e3e31af56d3c982ff47e57fd590459"
uri="sip:ims.telekomsrbija.com:5060"
response="22aad609f464c05fb29f4c264db98b9e"
cnonce="b9a531a9a330337cbb948bda87546403"
nc=00000002
qop=auth
algorithm=MD5
Content-Length: 0


@Erchamion Pokušaću kasnije da stavim to u sip.conf fajl, iako nisam puno radio sa tim fajlovima. Inače, fromdomain= mi stoji u onim podacima koje sam uneo, jedino ako ih ne upisuje u fajl pravilno. I da, treba li da stavim 0.0.0.0 ili 0.0.0.0/0 da bi se podrazumevala bilo koja IP adresa?
[ Dennis @ 24.04.2012. 14:22 ] @
Možda je najbolje da mi neko konkretno kaže koju verziju Asteriska da instaliram i ja ću to uraditi. Ako GUI otežava da se povežem, ne moram da ga stavim.
Inače, na drugom računaru sam digao Elastix, ako neko sa njim ima više iskustva.
[ optix @ 24.04.2012. 17:09 ] @
Meni kod kuce bas radi na Elastix-u... verzija 1.6 (http://sourceforge.net/project...BX%20Appliance%20Software/1.6/) na njemu je Asterisk 1.4.26.1...
[ Dennis @ 24.04.2012. 19:14 ] @
OK. Instalirao. Računaj da je što se tiče mreže rešeno. Šta tačno dalje treba da radim, da bih video da se neki trunk registrovao, tj. onaj status 105? Posle ćemo lako da dodelimo lokale i rute...
[ optix @ 24.04.2012. 19:37 ] @
PBX>Trunks, dodas novi SIP trunk.

Code:

Outbound Caller ID: <38132515***>
Trunk name: sta zelis


Code:

Peer Details:
username=38132515***
type=peer
secret=*****
rtpstart=5004
rtpend=5014
qualify=no
outboundproxy=sbc.ims.telekomsrbija.com
insecure=invite,port
host=ims.telekomsrbija.com
fromdomain=ims.telekomsrbija.com
dtmfmode=rfc2833
disallow=all
allow=alaw&ulaw
context=from-trunk
canreinvite=no
authuser=38132515***@ims.telekomsrbija.com
auth=md5


Code:


Register String:
38132515***@ims.telekomsrbija.com:[email protected]/38132515***


+
U /etc/asterisk/sip_general_custom.conf upisi:

Code:

bindport = 5060
bindaddr = 0.0.0.0
localnet=tvoja_LAN_mreza/LAN_maska
localnet=10.0.0.0/255.255.255.0

Poslednju liniju dodajes zbog Telekom IMS-a.

Restart asteriska.

Pogledaj sip show registry nakon toga.
[ Dennis @ 25.04.2012. 17:28 ] @
A gde tačno da upišem prve dve stavke? Gde da nađem PBX Trunks.? Koristim Linux komandnu liniju, Asterisk komandnu liniju, neki web interfejs, editujem fajl?
[ optix @ 25.04.2012. 20:12 ] @
Pa iz web interfejsa, naravno...
[ Dennis @ 27.04.2012. 10:09 ] @
Koja je početna lozinka za web pristup? Probao sam elastix456, sa korisničkim imenom admin, ali neće.
[ MrEyeFromTheSky @ 27.04.2012. 10:38 ] @
Postovani Dennis,

ovaj formum se zove "Asterisk - korisni saveti - razmena iskustava"
Nemojte se uvrediti, molim Vas, ali Vasim postovima Vi obezvredjujete smisao ovog foruma ciji se smisao da sadrzi JASNE i KONCIZNE savete
korisnicima da rese probleme KOJI NISU DOSTUPNI jednostavnim GOOLGE-ovanjem!

Svaki dan postujete vise pitanja koja ne spadaju u domen korisnog saveta i razmene iskustava, i prakticno zatrpavate forum.
Kada neko, kome zaisita bude bila potrebena jasna i brza informacija kako nesto da uradi (a sto prevazilazi osnovno znanje o Asterisku i WEB GUI), bude posetio ovaj forum morace da cita stranice i stranice (beskorisnog) dopisivanja jer su vec sada zatrpane potpuno beskorisnim informacijama (za napredne korisnike).

Ja sam Vam licno ponudio pomoc putem Remote pristupa, vidim da su i drugi clanovi postupili isto!
Sve Vase probleme bismo resili na ovaj nacin.

Licno mislim da ne postoje "glupa pitanja" niti da treba potcenjivati necije (ne)znanje i da UVEK treba pomoci (uostalom, to radim po ceo dan!).
Medjutim, postoji nesto sto se zove profesionalni odnos, i nesto sto se zove poslovno vaspitanje! I ako Vam je neko ponudio pomoc (po sta ste i dosli) onda je i prihvatite
a nemojte provoditi dane "pitkajuci" ljude "stvar po stvar" jer retko ko ima zivaca, vremena i raspolozenja da radi to na takav nacin, koji (uzgred budi receno) i gubi
smisao pomoci i podrske!

Nemojte mi zameriti na ovom komentaru!
Pozdrav MrEyeFromTheSky
[ Dennis @ 27.04.2012. 11:47 ] @
Pozdrav,

Googleanjem sam našao da je početna lozinka elastix456, ali ne radi, znači imam problem. Nisam na prvu postavio pitanje na forum. Tako da komentar nije na mestu.

Ja uz sve te savete nisam uspeo sa podesim Asterisk server. Tražim da mi neko detaljno opiše kako se nešto radi, a dobijem samo deo, pa opet moram da pitam.

Izvinajvam se svim članovima što sam postavljao osnovna pitanja o Asterisku.

Pomoć ste mi ponudili, odgovorio sam na PP, ali nisam posle toga dobio odgovor od vas. Drugi član je prvi ponudio pomoć, čuli smo se, ali on nije radio konkretno sa Telekomom Srbija (kao što sam napisao), pa ništa nismo uradili. Osim toga, znate da su korisničko ime i lozinka vrlo osetljive stvari, pa nije baš svejedno dozvoliti nekome pristup.

U naslovu teme ne piše jasno da se radi o temi za napredne korisnike, pa sam sebi dao za pravo se uključim. Postova kao što je vaš je bilo puno na ES - u, ali u ovom trenutnku, ono što je za vas osnovno, meni predstavlja problem. Da li svi kada nešto naučimo i savladamo treba one "ispod nas" da sklonimo na stranu. Mislim da ne. Za nekoga će vaša pitanja biti osnovna. (ali dobro, "svaka škola se plaća")

Ponovo ću napisati da sam prihvatio pomoć, tako da komentar za profesionalni odnos i poslovno vaspitanje nije na mestu. Osim toga, pitao sam jednog člana za pomoć, pa mi je rekao da sve postujem javno i da će neko odgovoriti. Što je definitivno i korisnije.
[ optix @ 27.04.2012. 21:38 ] @
Druze, nisi dobro gledao... Moras malo vise da se potrudis, ako cemo svaku sitnicu ovako da razvlacimo, bolje je odmah da batalis asterisk i koristis to sto ti vec radi, ne mozes ocektivati da ti bas sve detalje neko napise.

http://elastix.wikia.com/wiki/Elastix_Default_Passwords

admin/palosanto je za gui
[ stoner_yu @ 03.05.2012. 06:59 ] @
Za korisnika Dennis

Korisna adresa: http://www.powerpbx.org/

Moj savet je Centos 6.2 sa Asterisk 1.8. I FreePBX 2.9 i 2.10 lepo rade u ovoj kombinaciji, mada ja ne koristim FreePBX.
[ valjan @ 03.05.2012. 12:55 ] @
@Dennis - ja sam ti već jednom ponudio pomoć, i održavam nekoliko Asterisk servera vezanih na Telekomov SIP trunk, ali mi se nisi javio, tako da to što još uvek nisi uspeo je isključivo tvoj problem... Vidim da si krenuo da otvaraš nove teme, kao da je vezivanje Asterisk servera na SIP trunk neka velika nauka, a verovatno si prevideo negde neku sitnicu, ili te možda Telekom zeza (a ne bi im bio prvi put), a to ne možemo saznati dok ne budemo imali malo više saradnje sa tvoje strane.
[ Dennis @ 04.05.2012. 21:52 ] @
@optix

Probao sam više varijanti sa stringovima. Inače, mislim da treba koristiti sbc.ims.telekomsrbija.com, jer je to cname koje se razrešava u sbcbg1... i ostale u zavisnosti od pristupne tačke. Ne bih tu mnogo dirao, već bih pustio da to radi kako su oni zamislili, kako radi u samom ADSL IAD - u, 3CX - u i ostalim uređajima.
Za context ću morati da čitam još.
Za registracioni string, e znam da li sam postovao dovoljno loga iz Wiresharka, da bi se zaključilo nešto pametno.

@Erchimion

Hteo sam da kažem da fromdomain imam u PEED DETAILS, a video sam na šta si mislio kada si rekao da obratim pažnju na unknown.
Moraću detaljnije da analiziram što si mi rekao za podešavanja u sip.conf.

@optix

Iz perspektive nekoga ko ima iskustva u Asterisku je sigurno mnogo lakše naći sve što treba, jer daleko bolje poznaje terminologiju koja mu pomaže u pretrazi. Hvala za pomoć oko lozinke.

@stoner_yu

Meni taj savet znači jedino ako mogu da dobijem kompletna podešavanja baš za tu verziju. Ali ostavićemo ovo za drugi put, pa ću se javiti ako budem odlučio da instaliram sve posebno od početka. Mnogo mi je lakše da radim sa ovim gotovom, spakovanim verzijama.

@valjan

Hvala za ponuđenu pomoć, to sam ostavio za kasnije, dok probam neke druge stvari, jer sam instalirao mnogo verzija, pa sam probao podešavanja sa svakom.
Otvorio sam novu temu, da bih ostavio podešavanja i iskustva za nekog početnika, kako ne bih smetao u ovoj temi. Smatram da je za svakoga nova stvar nauka, dok ne postane stara. Vi svi imate povezan bar jedan server koji vam radi i sada možete da se igrate sa podešavanjima do mile volje, testirate i slično.
Nije do Telekoma sigurno, jer mi se preko iste linije kači ADSL IAD, 3CX... napisao sam to par puta.

@svi

Želeo bih da svi koji hoće da pomognu pogledaju temu koju sam otvorio.
Malopre sam našao vremena da se igram i odlučio sam da probam sa AsteriskNOW 1.71 (Asterisk 1.6 GUI) i izgleda da sam uspeo da registrujem trunk, mada status nije 105. Piše: 985 Registered. Možda je zbog druge verzije.
Hteo bih da se otvori diskusija za dalje povezivane lokala, podešavanje odlazinih i dolaznih pravila i ostalo. Mislim da ima puno toga što jedan početnik treba da zna da bi izvršio osnovna podešavanja.
Inače, nisam uspeo da nađem problem zbog čega Elastix i FreePBX nisu hteli da rade.
Ne bih zatrpavao više ovu temu, zahvaljujem se i pozdravljam vas.
[ Dennis @ 19.06.2012. 01:32 ] @
Ako neko želi da koristi USB modem Huawei E1550 na Asterisku kao trunk, neka pogleda temu, a verujem da će svi poželeti da se bace na posao:

http://www.elitesecurity.org/t448891-0#3126267

Ja sada iz inostranstva koristim i mobilni osim fiksnog, uz odgovarajuće rutiranje naravno. Kada zovem nekoga od kolega, plaćam 0 dinara po minutu. Dodao sam CallCentric.com (besplatan) broj, pa mogu da podesim DISA i da odakle hoću pozivam Srbiju po ceni lokalnog poziva u Srbiji.
Običan POTS GSM gateway košta 200 €, a USB modem košta 10 €.
[ nalickana @ 04.09.2012. 17:57 ] @
volela bih da mi nešto razjasnite. telekom uz pozivni broj šalje čudan sip header i [custom-get-did] context nam služi da iz headera izvučemo pozvani broj?

da li biste mogli da napišete komentare uz svaki red šta tačno radi? razumem odprilike, ali me buni šta je promenljiva, a šta sistemska promenljiva.
exten => _X!,1,NoOp(${CALLERID(name)} ${CALLERID(num)})
exten => _X!,n,Set(DID_TO=${SIP_HEADER(TO):1:12}) #ovako uzmes samo prvih 12 brojeva jer ti samo to i treba
exten => _X!,n,Set(DID_TO=${IF($[${DID_TO}="ime"]?38111715****:${DID_TO})}) # ja sam kod mene provalio da umesto noseceg broja dobijam naziv firme u Headeru pa tako ovde proverim da li je to ili je broj i idemo dalje
exten => _X!,n,Set(CALLERID(num)=${CALLERID(num):1})
exten => _X!,n,Set(CALLERID(name)=${CALLERID(name):1})
exten => _X!,n,NoOp(${CALLERID(name)} ${CALLERID(num)} ${CALLERID(all)})
exten => _X!,n(goto),Goto(LocalSets,${DID_TO:-3},1) # i ovako idem u context gde zovem lokale koji mi trebaju a citam samo poslednja tri broja iz DID-a

poslednja komanda zapravo zove lokalnu ekstenziju?
To bih mogla da napišem i kao:
exten => _X!,n(goto),Dial(SIP/${DID_TO:-3},1) ?

kako treba da izgleda linija koja poziva Telekom? Ako hoću da pozovem 011 10 10 10(npr) da li treba da prosledim i 011 ili samo 101010 ili možda 38111101010?

exten => _011X.#,1,Dial(SIP/Telekom-sip/${EXTEN:0:-1}) da li će ovo napraviti spoljni poziv?


ni ovaj kod mi nije baš jasan.
[custom-did]
exten => s,1,Noop(Fixing DID using information from SIP TO header)
exten => s,n,Set(pseudodid=${SIP_HEADER(To)})
exten => s,n,Set(pseudodid=${CUT(pseudodid,>,1)})
exten => s,n,Set(pseudodid=${CUT(pseudodid,@,1)})
exten => s,n,Set(pseudodid=${CUT(pseudodid,:,2)})
exten => s,n,Set(pseudodid=${IF($["${pseudodid}"="+381117151550"]?381117151550:${pseudodid})})
exten => s,n,Goto(from-trunk,${pseudodid},1)

hvala na pomoći.
[ Erchamion @ 05.09.2012. 14:40 ] @
Cao evo novih komentara.

 volela bih da mi nešto razjasnite. telekom uz pozivni broj šalje čudan sip header i [custom-get-did] context nam služi da iz headera izvučemo pozvani broj?

da li biste mogli da napišete komentare uz svaki red šta tačno radi? razumem odprilike, ali me buni šta je promenljiva, a šta sistemska promenljiva.
exten => _X!,1,NoOp(${CALLERID(name)} ${CALLERID(num)}) # samo ispis callerid-a
exten => _X!,n,Set(DID_TO=${SIP_HEADER(TO):1:12}) #ovako uzmes samo prvih 12 brojeva jer ti samo to i treba, DID_TO je promenljiva
exten => _X!,n,Set(DID_TO=${IF($[${DID_TO}="ime"]?38111715****:${DID_TO})}) # ja sam kod mene provalio da umesto noseceg broja dobijam naziv firme u Headeru pa tako ovde proverim da li je to ili je broj i idemo dalje
exten => _X!,n,Set(CALLERID(num)=${CALLERID(num):1}) # skidam 0 sa Callerid-a
exten => _X!,n,Set(CALLERID(name)=${CALLERID(name):1}) # skidam 0 sa Callerid-a tj. uzimam Callerid od prvog broja bez tog prvog broja npr 011324567 sad je 11324567
exten => _X!,n,NoOp(${CALLERID(name)} ${CALLERID(num)} ${CALLERID(all)}) # isto samo ispis
exten => _X!,n(goto),Goto(LocalSets,${DID_TO:-3},1) # i ovako idem u context gde zovem lokale koji mi trebaju a citam samo poslednja tri broja iz DID-a

poslednja komanda zapravo zove lokalnu ekstenziju?
To bih mogla da napišem i kao:
exten => _X!,n(goto),Dial(SIP/${DID_TO:-3},1) ?

Bas tako mozes da radis sta god ti je volja pa i da zoves direktno lokal

kako treba da izgleda linija koja poziva Telekom? Ako hoću da pozovem 011 10 10 10(npr) da li treba da prosledim i 011 ili samo 101010 ili možda 38111101010?

exten => _011X.#,1,Dial(SIP/Telekom-sip/${EXTEN:0:-1}) da li će ovo napraviti spoljni poziv?

Kod mene Telekomu se lokalno salje bez 0 tj. 101010 a za recimo Novi Sad ide 021101010. Ovo ti sigurno stoji u uputstvu koje dobijas od njih gde su ti navedene numeracije....



Pozdrav.
Erchamion.
[ nalickana @ 10.09.2012. 13:42 ] @
nova sam u firmi i dobila sam zadatak da konf asteriska. niko mi nije prosledio nikakvo uputstvo, nažalost. da li znate na koju adresu da se obratim ne bi li mi poslali podatke koje pominjete? (imam samo pdf sa korisničkim imenom i šifrom.)

hvala na pomoći.
[ optix @ 10.09.2012. 14:30 ] @
U najgorem slucaju obrati se account manageru u Telekomu koji vam je dodeljen.
Sta ti tacno od podataka nedostaje? Generalno, osim dodeljenih brojeva i sifre, sve mozes da saznas prelistavanjem ove i par linkovanih tema, uglavnom je sve pokriveno vec.
[ nalickana @ 10.09.2012. 15:25 ] @
nešto mi je palo na pamet. da li vam se desilo da vas pozove neko sa stare centrale i da vam telekom ne prosledi ništa od podataka? ili da je neki poziv iz inostranstva...? da li treba da pretpostavim i takav slučaj?

da li je neko kačio fax na *? imam analog terminal adapter, na netu sam našla da radi ok sa malim fajlovima, ali sa velikim brojem stranica, baš i ne. da li je neko isprobao i taj slučaj?
[ optix @ 10.09.2012. 19:00 ] @
Poziv moze da ti dodje bez CLID-a (identifikacije pozivaoca), ali ne moze da dodje bez DID-a, tj. uvek ce biti prosledjeno koji je broj pozvao. Rutiranje uglavnom zasnivas na DID-ovima, mozes naravno i po CLID-u gde mozes da ukljucis i ove specijalne slucajeve - Private, Anonymous, Blocked...
[ nalickana @ 21.09.2012. 13:09 ] @
pošto sam uspešno poterala asterisk 1.8 sa telekomom, htela sam da napišem greške koje sam pravila, kako bih nekog spasla mojih muka. :)
register string ide [general] deo, ne u [Telekom].
Za 1.8 ide ovako:
register => 38111x:šifra:[email protected]@ims.telekomsrbija.com/38111x

Obavezno je host=ims.telekomsrbija.com , a ne host=ip. Odlazni pozivi zavise od njega.
Sip header INVITE za odlazni poziv je [email protected].

Ne vraćaju grešku za pogrešan header, već se javi teta koja kaže da poziv ne može biti uspostavljen i da pozovete teh. podršku.
Njihova tehnička podrška ne zna ništa o asterisku, ali će biti dovoljna ljubazna da uhvati vaše pakete i kaže vam šta ne valja. :)

/me happy now. it works! :D
[ valjan @ 21.09.2012. 16:09 ] @
Citat:
nalickana
Njihova tehnička podrška ne zna ništa o asterisku, ali će biti dovoljna ljubazna da uhvati vaše pakete i kaže vam šta ne valja. :)


Nedavno sam imao priliku da upoznam nekoliko ljudi u Telekomu, koji za divno čudo imaju pojma o Asterisku i znaju kako da ga konfigurišu za SIP trunk. Na žalost, njih uglavnom nećete pronaći sa druge strane telefona kada zovete "običnu" tehničku podršku, a kada će uslediti transfer znanja na ostale, nemam pojma.

Citat:
nalickana
Obavezno je host=ims.telekomsrbija.com , a ne host=ip. Odlazni pozivi zavise od njega.


Kako sam saznao od dotičnih ljudi iz Telekoma, postoje tri pristupne tačke: Beograd, Novi Sad i Niš, i svaka ima svoj IP za ims.telekomsrbija.com. U zavisnosti od toga na koji IMS ste nakačeni, neophodno je u hosts file upisati 10.0.0.2 za područje Beograda i centralne Srbije, 10.0.0.34 za Novi Sad i Vojvodinu, i nisam upamtio koji beše IP za Niš i jug, ako ima nekog iz tog regiona na ovoj listi može nam poslati update. Svakako taj parametar dobijete i od Telekoma, tako da je jedino bitno da se upiše na pravo mesto, da bi u host mogao da se upiše FQDN a ne IP, kao što kaže @nalickana...
[ nalickana @ 24.09.2012. 16:45 ] @
kako da telekomu prosledim callerid extenzije koja je pozvala?
[ optix @ 25.09.2012. 04:10 ] @
Tako sto ces setovati Outbound CID za ekstenziju... ?

Ako ne koristis neko gui resenje, pogledaj http://www.voip-info.org/wiki/view/Setting+Callerid
[ 2nd to none @ 11.10.2012. 00:14 ] @
podesio sam asterisk za sve sto mi treba, izmedju ostalog da mogu da koristim lokalne linije za zvanje po srbiji dok sam u inostranstvu.. jedino sto se to moje inostranstvo pinguje sa nekih 400ms odavde :) pa me zanima da li ce to uopste biti upotrebljivo i na sta bih jos mogao da obratim paznju u vezi toga?
[ madmax-wifi @ 10.03.2013. 14:55 ] @
Pozz svima.
Nov sam u ovoj prici i nemam tolko iskustva sa voip-em.
A resio sam malo da se igram, nesto naucim, za privatnu (kucnu) upotrebu.
Ako moze mala pomoc:

1. Kolko bi trebao biti jak komp na kojem bi normalno radio Asterisk?
2. Sta mi preporucujete kao pocetniku da instaliram? (najvise bi mi odgovaralo ali nije obavezno da bude tako, neko vizuelno resenje, nesto sto se ne podesava iz terminala... :)

Moja zamisao je:
Za pocetak bi bio ustekan samo jedan huawei 1550 preko kojeg bi isli odlazni pozivi kad se zove mobilni.
Na njega bi se kacilo 5 korisnika sa udaljenih lokacija preko interneta sa ata adapterima od kojih bi svaki imao i svoj sipgate dolazni broj.
To bi bilo za pocetak malo da se igram i shvati sta kako.
Kasnije (posle nekog vremena) bih mu dodao jednu karticu.
Ustekao bih dve telekomove pstn linije i dva pstn izlaza za telefone na lokaciji servera.
[ BrunoX @ 06.05.2013. 22:59 ] @
Pozdrav svima,

i ja sam totalno nov u ovoj priči (u stvari još nisam ni počeo ali nemam izbora) pa bi me zanimale neke elementarne stvari. Nemojte mi zamjeriti na, možda, nekoj gluposti koju ću napisati jer je to sve iz neznanja.
Elem, radim na aplikaciji koju će da koriste razne firme kojima je neophodna česta komunikacija sa radnicima na terenu. Sve to imam razrađeno ali je moja zamisao (a i cilj) da u toj aplikaciji (android, iOS), osim onoga što je njima za posao potebno, ubacim mogućnost VoIP-a. Znači, potreban mi je, pretpostavljam, open source VoIP klijent koji bih mogao da integrišem u aplikaciji. Osim toga imam više zakupljenih servera na raznim lokacijama u inostranstvu i (opet pretpostavljam) potreban mi je neki softverski SIP server. Dakle ne namjeravam da pravim konkurenciju Skype-u ili Viber-u ali mi je takav program potreban kao jedan dio kompletne aplikacije. I želim, ako je moguće, stand alone sistem, dakle da ne zavisim od nikoga ili u što manjoj mjeri. Ne želim da omogućavam pozive ka fixnoj mreži već samo unutar mojih korisnika. Za komunikaciju bi se koristili 3G ili WiFi mreže za mobilne telefone i DSL u kancelarijama.
Moje je pitanje jesam li dobro pretpostavio kao i što mi je sve potrebno za to? Ako neko može da mi to objasni ovdje ili na pm bio bih neizmjerno zahvalan
[ klikton @ 07.05.2013. 23:23 ] @
Citat:
madmax-wifi:
Pozz svima.
Nov sam u ovoj prici i nemam tolko iskustva sa voip-em.
A resio sam malo da se igram, nesto naucim, za privatnu (kucnu) upotrebu.
Ako moze mala pomoc:

1. Kolko bi trebao biti jak komp na kojem bi normalno radio Asterisk?
2. Sta mi preporucujete kao pocetniku da instaliram? (najvise bi mi odgovaralo ali nije obavezno da bude tako, neko vizuelno resenje, nesto sto se ne podesava iz terminala...

Moja zamisao je:
Za pocetak bi bio ustekan samo jedan huawei 1550 preko kojeg bi isli odlazni pozivi kad se zove mobilni.
Na njega bi se kacilo 5 korisnika sa udaljenih lokacija preko interneta sa ata adapterima od kojih bi svaki imao i svoj sipgate dolazni broj.
To bi bilo za pocetak malo da se igram i shvati sta kako.
Kasnije (posle nekog vremena) bih mu dodao jednu karticu.
Ustekao bih dve telekomove pstn linije i dva pstn izlaza za telefone na lokaciji servera.



Da li si nesto uspeo mozda? Treba li ti i dalje neki vid pomoci?

Malo sam okasnio... al ko velim aj da pitam

Pozdrav
[ madmax-wifi @ 10.05.2013. 22:27 ] @
Citat:
klikton: Da li si nesto uspeo mozda? Treba li ti i dalje neki vid pomoci?

Malo sam okasnio... al ko velim aj da pitam :)

Pozdrav

Nisam jos uvek nista poceo da radim po tom pitanju.
Nije mi hitno posto bih to sklopio iskljucivo za svoje potrebe.
Za pocetak mi treba neki info koja bi bila minimalna konfiguracija na kojoj bi se moglo vrteti tako nesto.
Druga stvar kao totalni pocetnik sta instalirati Asterisk, Switchvox ili nesto trece sa cim bi mi bilo sto lakse da podesim i baratam...
[ klikton @ 11.05.2013. 23:44 ] @
Sto se mene tice, mozes da instaliras i vir masinu
To ce ti raditi i sa usb-om a kasnije mozes da uzmes neki pap preko kojeg ces moci da uvuces te pstn linije
[ madmax-wifi @ 28.06.2013. 22:15 ] @
Podigao sam Asterisk (poslednja verzija skinuta sa njihovog sajta) na jednom kompu koji mi je bio visak.
Podesio parametre za mrezu. promenio default lozinke, apdejtovao module, dodao extenziju (user-a), e sad je pitanje sta i kako dalje.
Tolko sam znao sto sam video sa tutoriala na youtube.
Totalno mi je nepoznato kako i sta, ne znam can ni kako da ga restartujem ili ugasim pravilno (posto komp radi samostalno bez tastature i monitora).

Neznam kako i odakle da pocnem sta za sta sluzi.
Imam jedan Huawei e180 sa omogucenom opcijom za voice, hteo bih ga nakaciti za pozive ali nisam uspeo naci neki tutorial za nivo totalnog pocetnika.
Svaka pomc je dobrodosla... :)
[ nalickana @ 19.07.2013. 20:14 ] @
Zdravo,

Treba mi pomoć ponovo. :) Kako na telekomu da preusmerim poziv da ode na mobilni? Kad neko pozove 500, treba da bude preusmeren na 064 nešto. Preusmeravanje radi bez problema kad poziv potiče iznutra i okrene 500.

exten => 500,1,Set(CALLERID(num)=38111xxxx500)
same => n,Dial(SIP/Telekom-out/064xxxxxx)

[Telekom-out]
disallow=all
allow=ulaw
allow=alaw
canreinvite=no
directmedia=no ;stops sending reinvites once the call is established
context=custom-get-did ;strip calling number from header d
tmfmode=rfc2833 ;dtfm signaling
fromdomain=ims.telekomsrbija.com
host=ims.telekomsrbija.com ;essential for outbound calls
port=5060 ;default port to listen to
;callerid=38111x
;defaultuser=38111x ;instead of user=
secret=x ;password
type=peer
[email protected] ;;
;fromuser=38111x
qualify=no ;check if client is reachable
outboundproxy=10.0.0.2
insecure=invite,port
outboundproxy=ims.telekomsrbija.com ;;
regseconds=3600
;[email protected] ;;
defaultexpire=3600
username=38111x
externip=10.x
sendrpid=yes
trustpid=no

Uspostavi mi se poziv, ali strana koja poziva ne čuje ništa. Strana na koju je preusmeren poziv čuje normalno. Ovo je poruka koju dobijem kad završim poziv.

WARNING[1473]: chan_sip.c:3950 retrans_pkt: Retransmission timeout reached on transmission [email protected] for seqno 1008081283 (Critical Response) -- See https://wiki.asterisk.org/wiki/display/AST/SIP+Retransmissions
Packet timed out after 32001ms with no response

Nema firewall-a između mene i Telekoma. Shvatam da jedna strana ne dobija sip pakete, ali ne znam kako da rešim.
Cenim svaku pomoć. Hvala.
[ klikton @ 02.08.2013. 07:03 ] @
Citat:
madmax-wifi:
Podigao sam Asterisk (poslednja verzija skinuta sa njihovog sajta) na jednom kompu koji mi je bio visak.
Podesio parametre za mrezu. promenio default lozinke, apdejtovao module, dodao extenziju (user-a), e sad je pitanje sta i kako dalje.
Tolko sam znao sto sam video sa tutoriala na youtube.
Totalno mi je nepoznato kako i sta, ne znam can ni kako da ga restartujem ili ugasim pravilno (posto komp radi samostalno bez tastature i monitora).

Neznam kako i odakle da pocnem sta za sta sluzi.
Imam jedan Huawei e180 sa omogucenom opcijom za voice, hteo bih ga nakaciti za pozive ali nisam uspeo naci neki tutorial za nivo totalnog pocetnika.
Svaka pomc je dobrodosla... :)



Ovakvom tvom zahtevu, retko ko ce da izadje u susret. Svi se jeze kada se postavi ovakva vrsta pitanja... Zasto... Google

Npr....

http://www.elastix.org/component/kunena/

Forum gde ces naci 95% stvari koji ti trebaju

Druga stvar... Posto si rekao da ne znas ni da iskljucis racunar, da bi postavio neku pbx centralu, NEOPHODNO ti je elementarno poznavanje linux-a.

Npr...

Kako da restartujes neki servis, kako da podesis ip adresu na ethernetu, da editujes neki .conf file....

Dakle, tvoje pitanje je jaaaako preobimno da bi ti neko pomogao

A i ruku na srce, nisi se ni potrudio. Mogao si da krenes od ovog foruma
[ klikton @ 02.08.2013. 07:05 ] @
Citat:
nalickana:
Zdravo,

Treba mi pomoć ponovo. :) Kako na telekomu da preusmerim poziv da ode na mobilni? Kad neko pozove 500, treba da bude preusmeren na 064 nešto. Preusmeravanje radi bez problema kad poziv potiče iznutra i okrene 500.

exten => 500,1,Set(CALLERID(num)=38111xxxx500)
same => n,Dial(SIP/Telekom-out/064xxxxxx)

[Telekom-out]
disallow=all
allow=ulaw
allow=alaw
canreinvite=no
directmedia=no ;stops sending reinvites once the call is established
context=custom-get-did ;strip calling number from header d
tmfmode=rfc2833 ;dtfm signaling
fromdomain=ims.telekomsrbija.com
host=ims.telekomsrbija.com ;essential for outbound calls
port=5060 ;default port to listen to
;callerid=38111x
;defaultuser=38111x ;instead of user=
secret=x ;password
type=peer
[email protected] ;;
;fromuser=38111x
qualify=no ;check if client is reachable
outboundproxy=10.0.0.2
insecure=invite,port
outboundproxy=ims.telekomsrbija.com ;;
regseconds=3600
;[email protected] ;;
defaultexpire=3600
username=38111x
externip=10.x
sendrpid=yes
trustpid=no

Uspostavi mi se poziv, ali strana koja poziva ne čuje ništa. Strana na koju je preusmeren poziv čuje normalno. Ovo je poruka koju dobijem kad završim poziv.

WARNING[1473]: chan_sip.c:3950 retrans_pkt: Retransmission timeout reached on transmission [email protected] for seqno 1008081283 (Critical Response) -- See https://wiki.asterisk.org/wiki/display/AST/SIP+Retransmissions
Packet timed out after 32001ms with no response

Nema firewall-a između mene i Telekoma. Shvatam da jedna strana ne dobija sip pakete, ali ne znam kako da rešim.
Cenim svaku pomoć. Hvala.



Koliko se ja secam, Telekom zabranjuje fw poziva...
Kada sam ja hteo da prosledim poziv npr sa FollowMe-a zvao sam njih i dali su mi neki kod koji treba da ukucam pre broja (u FollowMe ti stavis broj pa #, a tu treba dodati jos nesto). Potrazicu pa cu da ti napisem

Btw.. ista mi je bila situacija kao tebi. Uspostavi se poziv ali muk
[ Sleepless_mind @ 02.08.2013. 08:24 ] @
Koliko znam problem je samo ukoliko dolazni i odlazni poziv idu preko istog trunk-a.
Preusmeravanje radi ukoliko poziv dolazi kroz biztrunk, a odlazi preko nekog drugog trunka (recimo trunk ka gsm gateway-u).
[ valjan @ 02.08.2013. 09:44 ] @
Sećam se da smo svojevremeno testirali neke opcije na Asterisku, pa smo angažovali studentariju da pozivaju jedan od naših DID-ova sa Telekomovog SIP trunka, ukucaju PIN, unesu broj koji žele da pozovu, i pokušavali smo preko tog istog SIP trunka da poziv preusmerimo na drugi broj, ali nije uspevalo. U to vreme smo imali sva kanala i 8 DID-ova na tom trunku, ako se dobro sećam. Na kraju smo preusmerili na drugi Asterisk server i preko BRI ISDN konekcije slali te pozive napolje...
[ Sleepless_mind @ 02.08.2013. 10:12 ] @
Upravo tako. Ukoliko nije preko istog trunk-a, pozivi odlaze bez problema.
[ madmax-wifi @ 02.08.2013. 22:32 ] @
Citat:
klikton:
Ovakvom tvom zahtevu, retko ko ce da izadje u susret. Svi se jeze kada se postavi ovakva vrsta pitanja... Zasto... Google

Npr....

http://www.elastix.org/component/kunena/

Forum gde ces naci 95% stvari koji ti trebaju

Druga stvar... Posto si rekao da ne znas ni da iskljucis racunar, da bi postavio neku pbx centralu, NEOPHODNO ti je elementarno poznavanje linux-a.

Npr...

Kako da restartujes neki servis, kako da podesis ip adresu na ethernetu, da editujes neki .conf file....

Dakle, tvoje pitanje je jaaaako preobimno da bi ti neko pomogao

A i ruku na srce, nisi se ni potrudio. Mogao si da krenes od ovog foruma

Bile su mi potrebne osnovne smernice sta kako i odakle da krenem.
Samo se jedan clan sa foruma ponudio da mi pomogne (preko poruka).
Pa sam ipak podigao elastix, podesio ip adresu na ethernetu, iskljucivanje i restart vise nije problem...
Polako napredujem (kolko mi vreme i obaveze dozvoljavaju).
Niko se nije rodio naucen.
[ klikton @ 03.01.2014. 10:14 ] @
Pre izvesnog vremena kontaktiralu su me ljudi iz firme sa molbom da im pomognem oko njihove centrale.
Njihov opis problema je bio: ne radi, restart na svakih par sati PBX centrale,gubi se mreza itd...

Posle par dana mozganja,eto odlucio sam se i da odem tamo i otvorim centralu da je "pogledam"...

Slika sve govori...

Na ovo sam se odlucio jer nije prvi put da sam se susreo sa ovom "centralom" i zbilja mislim da ima daaaleko boljih resenja od ovoga, jer ovo je stvarno preterano. Bas preterano

Pozdrav
[ Darklord @ 28.04.2014. 09:38 ] @
Tema je sada već stara ali problem sa verzijom asteriska iznad 1.4 je isti, u SIP headeru ne vidim da uopšte šalje podatke za autorizaciju. Do sada sam pokušao preko 10 varijanti registracionog stringa i uvek isto:

Od telekoma dobijem 403 forbidden (wrong password for username 38124,,,,, to ims.telekomsrbija.com) nešto nalik ovome.

Na 1.4 mi se autorizuje bez problema. Jel neko uspeo da potera 1.8 pa na dalje? ili 11.7 npr?

Danijel,
[ Sleepless_mind @ 28.04.2014. 10:17 ] @
Na 1.8 registration string bi trebalo da izgleda ovako:

[email protected]:YYYYYYYY:[email protected]@ims.telekomsrbija.com

Gde su X za username, a Y za password.
Na verziji 1.8.11.0 radi bez ikakvih problema.
[ valjan @ 28.04.2014. 11:07 ] @
Kod mene na 1.8.23.1 radi sa sledećim stringom:

Code:
register => 381XXXXXXXXX:YYYYYYYY:[email protected]@ims.telekomsrbija.com/381XXXXXXXXX


pri čemu je X username a Y pass.

I ja sam prelazio sa 1.4 na 1.8, pa sam pola dana Googlao i isprobavao razne kombinacije koje sam našao, sa ovom mi je prošlo pa čim sam "na'ranio svinje" nisam dalje ništa dirao...
[ Darklord @ 28.04.2014. 20:32 ] @
Hvala na trudu međutim sve kombinacije koje sam probao ne radi ni jedna, jedno 10 raznih kombinacija sam probao i ova verzija jednostavno odbija da sarađuje

Forbidden - wrong password on authentication for REGISTER for '38124XXXXXXX' to 'ims.telekomsrbija.com'
[ Darklord @ 05.05.2014. 17:09 ] @
Rešio sam moj problem koji nije bio do mene, posle par dana mučenja i menjanja asterisk verzije greška je bila kod telekoma. Iz nekog razloga nije moglo da se dođe do SIP servera, kako vidim do 10.0.0.34 se dolazi kroz 2 SIP servera jedan nije puštao da se prođe do poslednjeg. Ako neko ima problem neka uradi prvo sip trace da se nebi mučio kao ja pa ako ne prolazi da kontaktira telekom.

Korisna alatka sipsak:

sipsak -T -s sip:[email protected]

Ovo bi trebao da je rezultat:
warning: IP extract from warning activated to be more informational
0: ?? (13.196 ms) SIP/2.0 483 Too Many Hops
1: ?? (16.453 ms) SIP/2.0 483 Too Many Hops
2: ?? (15.700 ms) SIP/2.0 403 Calling User Not Registered


Moj je bio:
warning: IP extract from warning activated to be more informational
0: ?? (13.196 ms) SIP/2.0 483 Too Many Hops
1: ?? (16.453 ms) SIP/2.0 403 Forbidden


Danijel,
[ Darklord @ 10.05.2014. 08:09 ] @
Što se tiče gore navedenih custom-get-did nijedan mi nije radio i deluju veoma komplikovano. Pronašao sam ovaj i radio je iz prve.

[custom-get-did-from-sip]
exten => _.,1,Goto(from-trunk,${CUT(CUT(SIP_HEADER(To),@,1),:,2)},1)

Nazovite ga kako hoćete samo da ne postoji već i taj context stavit u trunk da ga koristi i to je to.
[ Sleepless_mind @ 19.05.2014. 10:57 ] @
Probao i radi lepo.

Hvala!
[ interceptor011 @ 07.10.2014. 14:19 ] @
Pozdrav,

imam problem sa Asteriskom. Dešava se
da ako osoba koju zovem odbije poziv, asterisk ne dobije to
obaveštenje, već nastavlja sa pozivanjem. Npr, kada sam pozvao kolegu
koji ima iPhone, telefon je zvonio u nedogled. Kada odbije vezu, telefon
ponovo zazvoni posle 10-ak sekundi. Na mom telefonu (Huawei Y530) veza
se prekine (odbije poziv) tek iz drugog pokušaja. Isto se dešava i kada zovem neke telefone
u lokalu od spolja. Kada se odbije poziv, na slusalici prestaje da se cuje "zvuk" zvona, ali se
ne cuje "zvuk" prekinute veze.

[ valjan @ 07.10.2014. 20:31 ] @
A šta se vidi u CLI-ju kad povećaš verbosity?
[ interceptor011 @ 08.10.2014. 09:21 ] @
SVN-branch-1.8-r419440, Copyright (C) 1999 - 2013 Digium, Inc. and others.

Created by Mark Spencer <[email protected]>
Asterisk comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; type 'core show warranty' for details.
This is free software, with components licensed under the GNU General Public
License version 2 and other licenses; you are welcome to redistribute it under
certain conditions. Type 'core show license' for details.
=========================================================================
Running as user 'asteriskpbx'
Running under group 'asteriskpbx'
Connected to Asterisk SVN-branch-1.8-r419440 currently running on pbx (pid = 1333)
Verbosity is at least 10
-- Remote UNIX connection disconnected
== Using SIP RTP CoS mark 5
-- Executing [060559****@LocalSets:1] Verbose("SIP/000B825C****-00000043", "2,Extension: 060559****. SIP caller ID: "" <000B825C****>. SIP caller name: ") in new stack
== Extension: 060559****. SIP caller ID: "" <000B825C****>. SIP caller name:
-- Executing [060559****@LocalSets:2] GotoIf("SIP/000B825C****-00000043", "0?fax") in new stack
-- Executing [060559****@LocalSets:3] GotoIf("SIP/000B825C****-00000043", "1?phone") in new stack
-- Goto (LocalSets,060559****,9)
-- Executing [060559****@LocalSets:9] Set("SIP/000B825C****-00000043", "CALLERID(num)=38111404****") in new stack
-- Executing [060559****@LocalSets:10] Dial("SIP/000B825C****-00000043", "SIP/SBB1/060559****") in new stack
== Using SIP RTP CoS mark 5
-- Called SIP/SBB1/060559****
-- SIP/SBB1-00000044 is making progress passing it to SIP/000B825C5A98-00000043
-- SIP/SBB1-00000044 is ringing
-- SIP/SBB1-00000044 is ringing
-- SIP/SBB1-00000044 is ringing
-- SIP/SBB1-00000044 is ringing
-- SIP/SBB1-00000044 is ringing
-- Got SIP response 500 "Server Internal Error" back from ***.***.***.***:5060
-- SIP/SBB1-00000044 is circuit-busy
== Everyone is busy/congested at this time (1:0/1/0)
-- Auto fallthrough, channel 'SIP/000B825C****-00000043' status is 'CONGESTION'
pbx*CLI>

Ukljucio sam opciju rtp set debug on da bi pratio pakete. Kada se poziv odbije paketi nastavljaju da "teku".

Posle par dana guglanja, nasao sam samo jedino mesto gde se pominje takav problem: http://forums.whirlpool.net.au/archive/1531109, ali kada postavim insecure: very, ne mogu da obavljam pozive.

Nasao sam i nesto slicno: http://whirlpool.net.au/wiki/VOIP_Progresstones gde se kaze da problem moze da bude to toga da provajder ne prosledjuje ove progress tonove, ali to ne znam kako da popravim.
[ valjan @ 08.10.2014. 10:38 ] @
Ima toga po netu koliko voliš (samo si izgleda pretraživao po pogrešnom pojmu), i uglavnom se sve svodi na to da ne bi trebalo da setuješ ručno odlazni CID, a ti to radiš:

Citat:
-- Executing [060559****@LocalSets:9] Set("SIP/000B825C****-00000043", "CALLERID(num)=38111404****") in new stack


Ubij tu liniju u extensions.conf, i probaj bez toga da pozivaš napolje.
[ interceptor011 @ 08.10.2014. 12:38 ] @
Ako ne postavim CALLERID koji je iz opsega koji mi je dao SBB, onda me SBB nece pustiti da napravim odlazni poziv.

Running as user 'asteriskpbx'
Running under group 'asteriskpbx'
Connected to Asterisk SVN-branch-1.8-r419440 currently running on pbx (pid = 1249)
Verbosity is at least 3
== Using SIP RTP CoS mark 5
-- Executing [063892****@LocalSets:1] Verbose("SIP/000B8236****-00000018", "2,Extension: 063892****. SIP caller ID: "" <000B8236****>. SIP caller name: ") in new stack
== Extension: 063892****. SIP caller ID: "" <000B8236****>. SIP caller name:
-- Executing [063892****@LocalSets:2] GotoIf("SIP/000B8236****-00000018", "0?fax") in new stack
-- Executing [063892****@LocalSets:3] GotoIf("SIP/000B8236****-00000018", "0?phone") in new stack
-- Executing [063892****@LocalSets:4] Dial("SIP/000B8236****-00000018", "SIP/SBB1/063892****") in new stack
== Using SIP RTP CoS mark 5
-- Called SIP/SBB1/063892****
-- Got SIP response 500 "Gateway Is Invalid" back from ***.***.***.***:5060
-- SIP/SBB1-00000019 is circuit-busy
== Everyone is busy/congested at this time (1:0/1/0)
-- Executing [063892****@LocalSets:5] Hangup("SIP/000B8236****-00000018", "") in new stack
== Spawn extension (LocalSets, 063892****, 5) exited non-zero on 'SIP/000B8236****-00000018'
pbx*CLI>
[ valjan @ 08.10.2014. 13:40 ] @
A da li u sip.conf imaš podešen register string? SBB ga traži da bi radili odlazni pozivi.
[ interceptor011 @ 08.10.2014. 14:46 ] @
Nemam podesen register string jer se autorizacija vrsi na osnovu IP adrese. Samo da pojasnim, ako se nakon uspostave veze prekine poziv, to radi normalno. Ali ako se podziv odbije pre uspostave veze, to ne radi. I to ne uvek, ponekad odbijanje poziva uspe iz prve, a ponekad poziv ne moze da se odbije.
[ valjan @ 08.10.2014. 20:53 ] @
Nedavno sam podešavao SBB-ov SIP trunk, i dok nisam uneo register string dotle odlazni pozivi nisu hteli nikako da rade, iako je SBB podrška i njihovo uputstvo govorilo drugačije. Ta greška "500 Gateway is invalid" se javlja baš kad explicitno setuješ odlazni CID, i možda kad bi im poslao register string (ako se dobro sećam, kod njih je prolazio najjednostavniji tipa username:secret@SBBProxyIP) umesto te greške dobio bi ispravan hangup signal ili nešto što bi Asterisk ispravno protumačio kao dovoljan uzrok za prekidanje veze. Povećaj verbosity (na 3 se baš ne vidi sve što bi moglo biti korisno u debugovanju), pa vidi da li dobijaš još neku dodatnu grešku...
[ Bynor @ 12.11.2014. 15:44 ] @
Pozdrav,

Da li je neko imao iskustva sa Elastixom? Koje su razlike između Elastixa i Asteriska, i zbog mislite da je jedan bolji od drugog?

Hvala lepo svima unapred na odgovoru
[ valjan @ 12.11.2014. 18:16 ] @
A što ponavljaš isto pitanje u više tema? Da ja tebi odgovorim kontra-pitanjem, koje su razlike između flaše mineralne vode, i flaše mineralne vode u koju si sipao prašak za instant sok, stavio joj šarenije nalepnice i drugačiji čep, dodao čašu i izdresirao majmuna koji će sipati saržaj iz čaše u flašu po zahtevu? Porediš motor nekog automobila sa celim automobilom, to je malko besmisleno...

Da pojasnim: imaš Asterisk koji je, da uprostimo stvari, centrala, imaš FreePBX koji je Asterisk sa dodatkom šarenog GUI-ja koji omogućava da prostim klikanjem na opcije na web stranici konfigurišeš stvari (umesto čačkanja po conf fajlovima), i imaš Elastix koji je FreePBX na koji je dodat HylaFax za slanje fajlova, OpenFire za IM, PostFix za mailove, CRM integracija, i još svašta nešto. Ako već hoćeš da porediš Elastix sa nečim, poredi ga sa SwitchVox-om na primer ili nekim sličnim Unified Communications sistemom.
[ stepav @ 22.10.2015. 13:47 ] @
Pozdrav svima,

izvinjavam se ako se ponavljam, ali vec sam postavio temu "Elastix, PRI ISDN, OpenVox D115p" i nikog nema da pomogne :)

Pa rekoh da iskvarim rec i pitam ovde ponovo da li neko moze da mi pomogne oko ove konfiguracije.

Hvala
[ klikton @ 12.11.2015. 21:09 ] @
Evo mogu ja da ti pomognem
uzmi BT od Telekoma i da te Bog vidi
Mnogo ces se manje napatiti ( nije ni sa karticom bog zna kakva muka ) i manje su sanse da ti se kartica pokvari.

[ stepav @ 13.11.2015. 09:16 ] @
Hehehe hvala na pomoci u svakom slucaju.

Ali, u mom slucaju to nije moguce. Jer firma vec odavno koristi odredjenu numeraciju od 100 brojeva preko primara i ta numeracija mora da ostane.

Ali resio sam problem u medjuvremenu. Dahdi drajveri novije verzije koji su u elastixu 2.5 nisu upravljali karticom kako treba.
Instalacijom starije verzije elastixa svi problemi sa primarom reseni.

Sva podesavanja su bila ispravna jedino sam dodao sledece opcije u chan_dahdi:

pridialplan=unknown
overlapdial=yes

Hvala jos jednom.

Ako nekome zatreba pomoc oko podesavanja primara tu sam. Posle ovoga sam doktorirao.

pozdrav

[ SAF2 @ 21.11.2015. 21:39 ] @
Poštovanje svima,
već nekoliko sati lupam glavu u astal što bi mi iz banata kazali.. pokušavajući da rešim problem koji je neko najverovatnije do sada rešio na stotine puta, pročitao sam gomilu tema što sa foruma što iz tutorijala ali ne uspevam da rešim problem. Ne mogu nikako da nateram DID razlučivanje da radi. U pitanju je BT Telekoma. Neprestano dobijam default asterisk poruku: "The number you have dialed is not in service, please check your number and try again." Pokušao sam sve skripte koje sam našao na ovoj i srodnim temama ali ni jedna ne funkcioniše.
Takođe ni odlazni CID ne radi, u svim mogućim scenarijima pa čak i kada se postavi default CID na nivou celog trunk-a CID na pozvanom broju je i dalje noseći broj.
Jedni scenario kada DID razlučivanje kao radi je kada se na kraju registar string doda /3811*#izopsega* onda taj broj uz odgovarajuću inbound rutu ode do traženog lokala. Ali u tom slučaju CID je i dalje noseći broj bez obzira na to koji CID je postavljen na lokalu, CID naravno stavljam u formatu: 381131234567.

Zaista više ne znam gde grešim, svaka pomoć je više nego dobrodošla jer ovu konfiguraciju moram završiti ASAP

Server je fizički FreePBX 12.0.76.2 sa Asterisk 11.20.0;

Jedina kombinacija registar stringa koja kod mene funkcioniše je: 38113#######@ims.telekomsrbija.com:********@10.0.0.2 (#-broj, *-pass)

Dok je PEER:
Code:
 
fromuser=38113######
fromdomain=10.1.14.106
secert=********
authuser=38113######@ims.telekomsrbija.com
outboundproxy=10.0.0.2
disallow=all
allow=g729&alaw
bindaddr=10.1.14.106
port=5060
insecure=invite,port
context=custom-getdid-tri
regseconds=3599
defaultexpire=3600
maxexpirey=3600
sendrpid=yes
trustpid=no
nat=no
domain=ims.telekomsrbija.com
type=peer
host=ims.telekomsrbija.com
qualify=yes
canreinvite=no 

Dok je custom-getdid-tri:
Code:

[custom-getdid-tri]
exten => s,1,Noop(Fixing DID using information from SIP TO header)
exten => s,n,Set(pseudodid=${SIP_HEADER(To)})
exten => s,n,Set(pseudodid=${CUT(pseudodid,>,1)})
exten => s,n,Set(pseudodid=${CUT(pseudodid,@,1)})
exten => s,n,Set(pseudodid=${CUT(pseudodid,:,2)})
exten => s,n,Set(pseudodid=${IF($["${pseudodid}"="+38113#######"]?38113#######:${pseudodid})})
exten => s,n,Goto(from-trunk,${pseudodid},1)
[ klikton @ 21.11.2015. 22:39 ] @
Citat:
stepav:
Hehehe hvala na pomoci u svakom slucaju.

Ali, u mom slucaju to nije moguce. Jer firma vec odavno koristi odredjenu numeraciju od 100 brojeva preko primara i ta numeracija mora da ostane.

Ali resio sam problem u medjuvremenu. Dahdi drajveri novije verzije koji su u elastixu 2.5 nisu upravljali karticom kako treba.
Instalacijom starije verzije elastixa svi problemi sa primarom reseni.

Sva podesavanja su bila ispravna jedino sam dodao sledece opcije u chan_dahdi:

pridialplan=unknown
overlapdial=yes

Hvala jos jednom.

Ako nekome zatreba pomoc oko podesavanja primara tu sam. Posle ovoga sam doktorirao. :)

pozdrav



evo samo da ti napomene, da znas za buduce.. Telekom ti prenosi svih 100 brojeva sa tog primara na bt. Iz iskustva ti kazem. Ista numeracija,samo se brojevi razvezuju sa glave i prelaze na sip :)

Drago mi je da si resio problem
Pozdrav
[ klikton @ 21.11.2015. 22:56 ] @
Pre par meseci dignut freePBX sa sledecim podesavanjima. Radi ko sat

Vidi pa javi utiske



Code:
[email protected]:xxxxxxx:[email protected]@ims.telekomsrbija.com


Code:
Peer

disallow=all
allow=ulaw&alaw
canreinvite=no
context=custom-get-did
dtmfmode=rfc2833
fromdomain=ims.telekomsrbija.com
host=ims.telekomsrbija.com
insecure=invite,port
secret=xxxxxxx
type=peer
username=38111xxxxxxx
qualify=yes


Code:
FreePBX 12.0.38
Asterisk 13.2.0


Code:
[custom-get-did]
exten => s,1,Noop(Citanje DID-a iz SIP TO headera)
exten => s,n,Set(pseudodid=${SIP_HEADER(To)})
exten => s,n,Set(pseudodid=${CUT(pseudodid,>,1)})
exten => s,n,Set(pseudodid=${CUT(pseudodid,@,1)})
exten => s,n,Set(pseudodid=${CUT(pseudodid,:,2)})
exten => s,n,Set(pseudodid=${IF($["${pseudodid}"="+38111XXXXxxx"]?38111XXXXxxx:${pseudodid})})
exten => s,n,Goto(from-trunk,${pseudodid},1)
[ SAF2 @ 22.11.2015. 01:51 ] @
Hvala klinkton na pomoći, mnogo mi znači. Postavio sam ista podešavanja koja ste mi dali, izmenio context i delimično je rešen problem, odazni pozivi sada nose svoj CID ali dolazni se još uvek ne rutuju kako treba, i dalje se javlja asterisk sa porukom "the number you have dialed is not in service...". Morao sam malo izmeniti postavke u ondosu na one što ste mi poslali. U suprotnom server odbija registraciju.

u peer sam morao dodati: outboundproxy=10.0.0.2

a registraton string izmeniti na: 3811######@ims.telekomsrbija.com:********:3811######@10.0.0.2

Šta može biti problem, debug kaže sledeće (#### su ručno dodani):
Code:
<------------>
[2015-11-22 02:37:02] VERBOSE[3027] chan_sip.c:
<--- SIP read from UDP:10.0.0.2:5060 --->
ACK sip:[email protected]:5062 SIP/2.0
Via: SIP/2.0/UDP 10.0.0.2:5060;branch=z9hG4bKc8o7bn004ol5rclsng30.1
To: "38113215#### 38113215####"<sip:38113215####@ims.telekomsrbija.com>;cscf;tag=as1d64ec53
From: <sip:0136####@tssbg01.telekomsrbija.com;user=phone>;tag=852100574-1448156222765-
Call-ID: [email protected]
CSeq: 376122007 ACK
Max-Forwards: 28
Content-Length: 0
Contact: <sip:0136####@10.0.0.2:5060;transport=udp>

<------------->
[2015-11-22 02:37:02] VERBOSE[3027] chan_sip.c: --- (9 headers 0 lines) ---
[2015-11-22 02:37:02] VERBOSE[4419][C-00000004] pbx.c: -- Executing [s@from-trunk:3] Log("SIP/tssbg01.telekomsrbija.com-00000005", "WARNING,Friendly Scanner from 10.0.0.2") in new stack
[2015-11-22 02:37:02] WARNING[4419][C-00000004] Ext. s: Friendly Scanner from 10.0.0.2
[2015-11-22 02:37:02] VERBOSE[4419][C-00000004] pbx.c: -- Executing [s@from-trunk:4] Wait("SIP/tssbg01.telekomsrbija.com-00000005", "2") in new stack
[2015-11-22 02:37:04] VERBOSE[4419][C-00000004] pbx.c: -- Executing [s@from-trunk:5] Playback("SIP/tssbg01.telekomsrbija.com-00000005", "ss-noservice") in new stack
[2015-11-22 02:37:04] VERBOSE[4419][C-00000004] file.c: -- <SIP/tssbg01.telekomsrbija.com-00000005> Playing 'ss-noservice.alaw' (language 'en')
[2015-11-22 02:37:09] VERBOSE[4419][C-00000004] pbx.c: -- Executing [s@from-trunk:6] SayAlpha("SIP/tssbg01.telekomsrbija.com-00000005", "") in new stack
[2015-11-22 02:37:09] VERBOSE[4419][C-00000004] pbx.c: -- Executing [s@from-trunk:7] Hangup("SIP/tssbg01.telekomsrbija.com-00000005", "") in new stack
[2015-11-22 02:37:09] VERBOSE[4419][C-00000004] pbx.c: == Spawn extension (from-trunk, s, 7) exited non-zero on 'SIP/tssbg01.telekomsrbija.com-00000005'
[2015-11-22 02:37:09] VERBOSE[4419][C-00000004] pbx.c: -- Executing [h@from-trunk:1] Macro("SIP/tssbg01.telekomsrbija.com-00000005", "hangupcall,") in new stack
[2015-11-22 02:37:09] VERBOSE[4419][C-00000004] pbx.c: -- Executing [s@macro-hangupcall:1] ExecIf("SIP/tssbg01.telekomsrbija.com-00000005", "0?Set(CDR(recordingfile)=.)") in new stack
[2015-11-22 02:37:09] VERBOSE[4419][C-00000004] pbx.c: -- Executing [s@macro-hangupcall:2] GotoIf("SIP/tssbg01.telekomsrbija.com-00000005", "1?theend") in new stack
[2015-11-22 02:37:09] VERBOSE[4419][C-00000004] pbx.c: -- Goto (macro-hangupcall,s,4)
[2015-11-22 02:37:09] VERBOSE[4419][C-00000004] pbx.c: -- Executing [s@macro-hangupcall:4] Hangup("SIP/tssbg01.telekomsrbija.com-00000005", "") in new stack
[2015-11-22 02:37:09] VERBOSE[4419][C-00000004] app_macro.c: == Spawn extension (macro-hangupcall, s, 4) exited non-zero on 'SIP/tssbg01.telekomsrbija.com-00000005' in macro 'hangupcall'
[2015-11-22 02:37:09] VERBOSE[4419][C-00000004] pbx.c: == Spawn extension (from-trunk, h, 1) exited non-zero on 'SIP/tssbg01.telekomsrbija.com-00000005'
[2015-11-22 02:37:09] VERBOSE[4419][C-00000004] chan_sip.c: Scheduling destruction of SIP dialog '[email protected]' in 32000 ms (Method: ACK)
[2015-11-22 02:37:09] VERBOSE[4419][C-00000004] chan_sip.c: set_destination: Parsing <sip:0136####@10.0.0.2:5060;transport=udp> for address/port to send to
[2015-11-22 02:37:09] VERBOSE[4419][C-00000004] chan_sip.c: set_destination: set destination to 10.0.0.2:5060
[2015-11-22 02:37:09] VERBOSE[4419][C-00000004] chan_sip.c: Reliably Transmitting (NAT) to 10.0.0.2:5060:
BYE sip:[email protected]:5060;transport=udp SIP/2.0
Via: SIP/2.0/UDP 10.1.14.106:5062;branch=z9hG4bK5a9e91f9;rport
Max-Forwards: 70
From: "3811321#### 38113215####"<sip:38113215####@ims.telekomsrbija.com>;cscf;tag=as1d64ec53
To: <sip:0136####@tssbg01.telekomsrbija.com;user=phone>;tag=852100574-1448156222765-
Call-ID: [email protected]
CSeq: 102 BYE
User-Agent: FPBX-12.0.76.2(11.20.0)
X-Asterisk-HangupCause: Normal Clearing
X-Asterisk-HangupCauseCode: 16
Content-Length: 0
[ klikton @ 23.11.2015. 14:02 ] @
Da li bi mogao da mi napises inbound rute koje su ti?

Msm da bi ti bilo najbolje da probas da dodas jednu dolaznu rutu any did/cid i da je spustis na lokal koji ti radi.
Ako ti se javlja asterisk na dolaznim pozivima to je znak da ti poziv prolazi kroz Telekom i da ti zavrasava na tvom PBXu. Znaci, negde si ti pogresio u setovanjima

Pozdrav
[ SAF2 @ 06.12.2015. 12:55 ] @
klikton, prvo što sam proverio bile su inbound rute, međutim ispostavilo se na kraju da je glavni problem bio u tome što ims.telekomsrbija.com se nije pravilno uputio ka 10.0.0.2, koristio je pogrešan name server. Zbog toga što u FreePBX GUI ako menjate hostname u System Admin -> Hostname on presnimi ručno podešen fajl u /etc/hosts! Nakon što sam u /etc/hosts ponovo dodao liniju 10.0.0.2 ims.telekomsrbija.com apsolutno sve je proradilo savršeno. A regesiter string više nije zahtevao dodatne manevre već savršeno radi u "školskom" formatu "vodećibroj:š[email protected]"

Da li je neko imao problem s time da se preko Telekomovog trunka ponekad u toku razgovora povremeno se javi kratki lag-prekid koji traje manje od dve sekunde?
Poziv se ne prekine, već se posle jednog zbunjenog "halo?" sa strane operatera ili korisnika normalno nastavi bez ikakvih prekida ili problema.
Da li je to problem sa osvežavanjem registracije, jer truntno u trunku nije dodat regseconds=3600 i/ili defaultexpire=3600 ili je to problem u adsl konektivnosti?
[ Duke2 @ 17.10.2016. 10:56 ] @
Zdravo svima,
IP telefonija je za mene novina i nekako sam u firmi gde radim uspeo da instaliram i konfigurišem Elastix 2.5. Od Telekoma smo uzeli Business Trunk sa 4 telefonska broja i pozivanje i primanje poziva radi. Neke lokale sam ubacio u posebnu ringing grupu i sad je potrebno da kada jedna grupa zove brojeve spolja, da primalac poziva na caller ID-u vidi na primer drugi od naša 4 broja. Kada zove neko iz druge ringing grupe potrebno je da primalac poziva na caller ID-u uvek vidi treći od naša 4 broja itd. Trenutno je u Outbound CallerID-u vodeći broj podešen kao Force Trunk CID i sa kog god lokala da zovemo primalac poziva uvek vidi naš vodeći broj. Treba da podesim i da kada neko zove naš drugi broj da telefoni zvone samo kod članova druge grupe.
Imam i problem sa faxom. Kad sam requirecalltoken promenio na No fax je proradio i možemo da šaljemo faxove ali potrebno je da podesim i da jedan broj služi samo za primanje faxova.
Hvala unapred! :)
[ euromatik @ 17.04.2017. 12:07 ] @
Imam 2 pitanja:
1. da li se telekomov BBTF broj registruje na platformi samo na osnovu SIP username i passworda?
2. može li ruter FRITZ!Box 7390 da se konfiguriše za BBTF telekom-a?
[ vuckovic @ 26.06.2017. 11:39 ] @
Pozdrav svima.

Cenio bih pomoc oko problema koji imamo. Totalni smo paceri u ovom domenu. Daleko smo dogurali sa konfiguracijom Asteriska, ali ocigledno ne dovoljno. Pokusavam da dodam Telenorov SIP trunk. Problem je sto mi komunikacija izmedju lokala postoji (dakle SIP radi), ali zvuk na incoming ili outgoing pozivima nemam. Telefon zvoni , tamo gde zelim, ali se jednostavno ne cujemo. Najdalje sto smo dosli bila je jednosmerna komunikacija. Ja sam cuo kolegu, ali ne i on mene. Ima li neko ideju gde gresimo? Telefoni su Htek , ako je to od interesa ovde. U hosts fajl sam dodao ovaj ims.telenor.rs zapis. Verzija Asteriska je
Asterisk 11.15.1 . Cist asterisk. Probao sam Elastix 5, a on uopste nece da se registruje na telenor. Probah i Elastix 2.5 da instaliram, on pa trazi SATA drajvere za moju praistorijsku plocu. Te se tako vratih ovoj vanila instalaciji asteriska koju smo poceli da budzimo pre par godina.


Iskreno se nadam da ce neko imati vremena da se bakce sa ovim :)


Evo config fajlova . HVALA !

#### /etc/network/interfaces ####
Code:

# interfaces(5) file used by ifup(8) and ifdown(8)
auto lo
iface lo inet loopback

### Javna IP adresa centrale
auto eth0.14
iface eth0.14 inet static
        address X.X.X.X  
        netmask 255.255.255.0
        gateway X.X.X.Y
        dns-nameservers 8.8.8.8
        post-up iptables-restore < /etc/iptables.up.rules

###  Telenor SIP trunk
auto eth0.1902
iface eth0.1902 inet static
        address 10.135.77.XX
        netmask 255.255.255.248
        up route add -net 10.135.77.200 netmask 255.255.255.248 gw 10.135.77.206
        up route add -net 109.245.15.184 netmask 255.255.255.248 gw 10.135.77.206
        up route add -net 109.245.15.192 netmask 255.255.255.240 gw 10.135.77.206
        up route add -net 10.10.88.0 netmask 255.255.255.0 gw dev eth0.88

### adresa koju gadjaju telefoni 
auto eth0.88
iface eth0.88 inet static
        address 10.10.88.201  
        netmask 255.255.255.0


#### SIP.CONF ####
Code:

[general]
context=incoming
allow=ulaw
allow=alaw
allow=gsm
;tcpenable=yes
;tcpbindaddr=0.0.0.0
;externip = X.X.X.X
;localnet=X.X.X.255/255.255.255.0
register => PBX018Dxxxxxxx:*password*@ims.telenor.rs/PBX018Dxxxxxxx

[telenor]
type=friend
secret=*password*
[email protected]
outboundproxy=109.245.15.185
dtmfmode=rfc2833
port=5060
expire=120
disallow=all
allow=ulaw
allow=alaw
allow=gsm
transport=udp
insecure=port,invite
fromdomain=ims.telenor.rs
context=incoming
session-timers=refuse
session-expires=900
session-refresher=uac
session-minse=900


[default]
type=friend
host=dynamic
context=default
transport=udp
disallow=all
allow=alaw
qualify=yes
;directmedia=yes
;canreinvite=yes

[siptelefoni](!)
type=friend
host=dynamic
context=lokali
transport=udp
disallow=all
allow=alaw
allow=ulaw
allow=gsm
nat=no
dtmfmode=inband
qualify=yes

## Odavde idu lokali
[1603](siptelefoni)
secret=********

[1332](siptelefoni) ; tandberg video konferensing
secret=*********

.... Idu dalje ovde razliciti lokali


#### EXTENSIONS.CONF ####
Code:

[general]
static=yes
writeprotect=no
clearglobalvars=no

[globals]
; Global variables goes here

[incoming]
exten=>+38118xxxxxxx,1,Log(NOTICE, Dolazni poziv sa broja ${CALLERID(all)})
exten=>+38118xxxxxxx,n,Answer()
exten=>+38118xxxxxxx,n,Dial(SIP/1373)
exten=>+38118xxxxxxx,n,Hangup()


[outgoing]
exten=>_018.,1,Dial(SIP/telenor/${EXTEN})  ; ako neko poziva sa 018, ne treba mu 0 za izlaz, bira samo broj
exten=>_0N.,1,Dial(SIP/PBX018D3404400/${EXTEN:1})   ; ako okrene 0, mora da sledi 2-9 (to je ovo N), da ne bi mogao medjunarodne pozive


[lokali]
include=>outgoing
; 1373
exten=>1373,1,Answer()
exten=>1373,n,Dial(SIP/1373)
exten=>1373,n,Hangup()
; 1603
exten=>1603,1,Answer()
exten=>1603,n,SayNumber(3)
exten=>1603,n,Dial(SIP/1603)
exten=>1603,n,Hangup()
; 1623
exten=>1623,1,Dial(SIP/1623)
; 1366
exten=>1366,1,Dial(SIP/1366)
exten=>1366,n,Hangup()
; 1333
exten=>1333,1,Dial(SIP/1333)
exten=>1333,n,Hangup()
;1383
exten=>1383,1,Dial(SIP/1383)
exten=>1383,n,Hangup()
; End of the "lokali" context


[default]
exten=>yyyyyy,1,Goto(studentska-sluzba,s,1)
exten=>1234,1,Goto(studentska-sluzba,s,1)
exten=>999,1,Goto(studentska-sluzba,s,1)

[ valjan @ 26.06.2017. 12:46 ] @
Ovi "simptomi" deluju kao da ste SIP najverovatnije podesili kako treba, znači imate signalizaciju između dva kraja, ali nemate media pakete u jednom smeru, odnosno RTP pakete, oni najčešće koriste UDP protokol kao osnovu i opseg portova koje podesite u odgovarajućem conf fajlu, najčešće je to neki opseg 10000-20000. Dakle, proverite firewall ili ruter ili NAT ili šta već postoji negde "između" i vidite da li je omogućen UDP saobraćaj na dotičnim portovima...
[ vuckovic @ 26.06.2017. 17:36 ] @
Hvala . provericu UDP . Mislio sam da je samo 5060 ili 5090 UDP .
[ Gill Bates @ 26.06.2017. 19:00 ] @
Imao sam potpuno isti problem sa Telenorom. Podrska im je nikakva, pa ce ti na prvu zalbu poslati svog sistem integratora firmu QMS, koja kako nesto procacka pa to proradi, a ustvari oni samo puste u Telenoru i pritom ti uzmu 5 do 10 hiljada dinara,, mislim ta firma sistem integrator.


Dakle, problem se resi tako sto u routing fajl stavis:

109.245.15.192/28 via 10.135.76.102
109.245.15.184/29 via 10.135.76.102

taj fajl pravis u /etc/sysconfig/network-scripts/ a ime fajla zadas tako da ako imas fajl za mrezni interfejs ifcfg-enp3s0 onda se fajl zove route-enp3s0

Naravno, posle ovoga ide restart mreznog interfejsa

ifdown ifcfg-enp3s0 && ifup ifcfg-enp3s0 ili service network restart

Takodje obrati paznju da ce Telenor insistirati da utp kabl iz njihovog servera gurnes direkt u svoj Asterisk server, a ne daj Boze da imas neki Mikrotik izmedju - oduvace te na prvu, kao ne moze to tako da radi - vrlo su neprofesionalni.


[ vuckovic @ 29.06.2017. 13:34 ] @
Kada skroz ubijem IPTables, zvuk sa IP telefona se cuje na Fiksnom, dok obratno ne radi. Treba li mu neki NAT mozda ?
Hvala
[ Gill Bates @ 29.06.2017. 13:43 ] @
A be, napisa ti ja da sam imao isti problem, procitaj o rutiranju gore.
[ vuckovic @ 30.06.2017. 14:47 ] @
Nije se pojavilo :)

Evo sad citam. Hvala
[ vuckovic @ 30.06.2017. 15:01 ] @
Citat:
Gill Bates:
Imao sam potpuno isti problem sa Telenorom. Podrska im je nikakva, pa ce ti na prvu zalbu poslati svog sistem integratora firmu QMS, koja kako nesto procacka pa to proradi, a ustvari oni samo puste u Telenoru i pritom ti uzmu 5 do 10 hiljada dinara,, mislim ta firma sistem integrator.


Dakle, problem se resi tako sto u routing fajl stavis:

109.245.15.192/28 via 10.135.76.102
109.245.15.184/29 via 10.135.76.102

taj fajl pravis u /etc/sysconfig/network-scripts/ a ime fajla zadas tako da ako imas fajl za mrezni interfejs ifcfg-enp3s0 onda se fajl zove route-enp3s0

Naravno, posle ovoga ide restart mreznog interfejsa

ifdown ifcfg-enp3s0 && ifup ifcfg-enp3s0 ili service network restart

Takodje obrati paznju da ce Telenor insistirati da utp kabl iz njihovog servera gurnes direkt u svoj Asterisk server, a ne daj Boze da imas neki Mikrotik izmedju - oduvace te na prvu, kao ne moze to tako da radi - vrlo su neprofesionalni.




Kontam da je ovo neki CentOS. Probao sam ove rute, medjutim meni su dodeljene druge. Ove koje si mi dao ne rade.

Umesto :
109.245.15.192/28 via 10.135.76.102
109.245.15.184/29 via 10.135.76.102

Kod mene je
109.245.15.192/28 via 10.135.77.206
109.245.15.184/29 via 10.135.77.206

Mozda zato sto je Nis u pitanju?


Menjao sam ga u /etc/network/interfaces jer je Ubuntu

Ovako izgleda
auto eth0.1902
iface eth0.1902 inet static
address 10.135.77.XXX
netmask 255.255.255.248
up route add -net 10.135.77.200 netmask 255.255.255.248 gw 10.135.77.206
up route add -net 109.245.15.184 netmask 255.255.255.248 gw 10.135.77.206
up route add -net 109.245.15.192 netmask 255.255.255.240 gw 10.135.77.206
up route add -net 10.10.88.0 netmask 255.255.255.0 gw dev eth0.88

Gresim li negde?

[Ovu poruku je menjao vuckovic dana 30.06.2017. u 16:11 GMT+1]
[ Gill Bates @ 30.06.2017. 15:14 ] @
Da, ti si u Nišu, drugačije su rute, verovatno si dobio od Telenora, pa stavi one koje su ti dali.

Drugo pitanje, za Ubuntu, deluje mi ok.
[ Gill Bates @ 30.06.2017. 15:18 ] @
naravno, rute proveris sa:

route -n

evo kod mene je

[root@crm ~]# route -n
Kernel IP routing table
Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface
0.0.0.0 192.168.15.1 0.0.0.0 UG 100 0 0 enp4s0
10.135.76.96 0.0.0.0 255.255.255.248 U 100 0 0 enp3s0
109.245.15.184 10.135.76.102 255.255.255.248 UG 100 0 0 enp3s0
109.245.15.192 10.135.76.102 255.255.255.240 UG 100 0 0 enp3s0
192.168.15.0 0.0.0.0 255.255.255.0 U 100 0 0 enp4s0


ove dve na .102 moraju biti UG flag, dakle defaultne rute



Hint: nemoj dodavati rute sa "route add ...", jer nisu statitcke, nece se pojaviti posle restarta servera ;-)
[ vuckovic @ 30.06.2017. 15:49 ] @
Znam, znam. kontam ja taj deo. Pinguje se meni uvek Telenorov gateway, a i mogu telnet na 5060 da uradim na 109.245.... . I nakon reboot-a sve radi . Nije frka u rutama. Deluje mi vise da je problem u natovanju . SIP protokol radi kako treba. Ne radi kad treba komunikacija da se uspostavi izmedju klijenta van organizacije i onoga koji je unutra.
Rutiranje sam bio prvo sredio i proverio sa Telenorom. Potvrdili su da mi se centrala lepo registruje kod njih. Neki je tu problem u NAT-u . Posto je asterisk gateway , treba i kao ruter da sluzi. osim ako neko nema neki bolji setup gde mikrotik rutira, a asterisk samo Voice handluje .
Bas sam se upleo .
Ima li neko neki genericki primer asterisk masine sa dve mrezne kartice . Jedna koja ima trunk port (u smislu da vise SIP trunkova dolazi po VLAN-ovima na nju) i druga za LAN , gde su telefoni ? Kako ovo odraditi od nule, bez koriscenja elastix-a, trixbox-a i tako tih distro-a?


Hvala
[ masterrecords @ 30.03.2019. 07:32 ] @
Da li neko može da mi pomogne oko podešavanja BBTF Telekom Srbija usluge na FRITZ!Box ruteru?

Izvukao sam SIP user/pass iz telekom IAD ADSL modema i po ovim uputsvima sam porobao, međutim broj ne uspeva da se registruje na platformi, prijavljuje DNS error.

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=283280

http://forum.pcekspert.com/sho...php?p=2683787&postcount=20

http://forum.pcekspert.com/sho...php?p=2751222&postcount=47


Na FRITZ!Box-u sam preko FBEditora prvo probao MAC adresu od WAN a zatim od Voice ATA međutim i dalje prijavljuje DNS error.
[ valjan @ 31.03.2019. 08:28 ] @
Ako ti DNS servis nije podešen kako treba, naravno da će prijavljivati DNS error. Nisam nijednom uspeo da povežem Asterisk na Telekom servis samo preko IP adresa, uvek je moralo preko imena servera, što znači da moraš na neki način da prevedeš ims.telekomsrbija.com u odgovarajući IP, meni je i hosts fajl uglavnom odrađivao posao...
[ masterrecords @ 02.04.2019. 16:33 ] @
Opcije koje nudi fw FRITZ-a za konfigurisanje internet telefonije, ako je neko imao dodira sa podešavanjem ovog rutera za BBTF uslugu Telekom Srbija neka piše u inbox!

[Ovu poruku je menjao masterrecords dana 02.04.2019. u 18:23 GMT+1]