[ ljakse @ 20.05.2011. 14:08 ] @
Već satima pokušavam da nadjem bilo gde na netu, ali mi ne polazi za rukom, pa evo pitanja:

Da li postoji neki pravilnik ili nešto slično o obaveznom obliku i/ili sadržaju pečata??

Znam da većina firmi i preduzetnika ima okrugli pečat sa nekim osnovnim podacima, ali sam vidjao i drugačije oblike, pa me interesuje da li neko zna da li postoji neki obavezujući pravilnik?

P.S. Treba mi za preduzetničku radnju koju upravo osnivam, a ako je moguće više bih voleo oval i sa što manje teksta
[ quality @ 24.05.2011. 18:34 ] @
nema veze kojeg je oblika samo mora da sadrzi puno ime radnje koje je napisano u resenju, dakle naziv firme, tvoje ime kao preduzetnika, adresa...
[ ljakse @ 25.05.2011. 13:56 ] @
Hvala!
[ Azzrael @ 25.05.2011. 22:29 ] @
Koliko mi je poznato, preduzetnici imaju pečat pravougaonog oblika, dok je za preduzeća okrugao. Pečat za PR mora sadržati naziv radnje, sedište i ime vlasnika. Naziv na pečatu mora biti identičan nazivu radnje u rešenju. Isto važi i za preduzeća, samo bez imena vlasnika/osnivača naravno
[ quality @ 26.05.2011. 08:58 ] @
postoji zakon koji regulise sta treba da sadrzi pecat a oblik se ne spominje dok je kod drzavnih pecata tacno odredjeno sta i kako izgleda.
[ Exodusbgd @ 11.06.2011. 13:56 ] @
Ne znam tačno kojeg oblika je za firme, ali znam 100% da mora da bude tekst ispisan ćirilicom, i da mora sadržati tačan naziv firme kako je registrovana u APR-u.
[ S A J A @ 11.06.2011. 17:40 ] @
Evo ja sad gledam svoj pečat (za preduzetnike) i tekst je na latinici.
[ acca3 @ 11.06.2011. 20:54 ] @
Logično je da pečatoresci znaju ta pravila, a meni je pre izrade pečata on rekao da mogu da izaberem ćirilicu ili latinicu, kao i oblik. Takođe mi je naglasio da je jedna banka (ne sećam se tačno koja) nekima koji imaju okrugli pečat pravila problem prilikom odobravanja kredita (tražili su da preduzetnik ima pravougaoni pečat). Inače, kaže da zakonski možeš da biraš i oblik.
[ bakara @ 11.06.2011. 22:02 ] @
Citat:
Exodusbgd: Ne znam tačno kojeg oblika je za firme, ali znam 100% da mora da bude tekst ispisan ćirilicom, i da mora sadržati tačan naziv firme kako je registrovana u APR-u.

NIje tacno, bira se cirilica ili latinica.
[ ljubisal @ 15.06.2011. 11:08 ] @
Da na jedan neobičan način pomognem u raspravi.
Naime od 1. februara 2011. godine upotreba pečata nije obavezna. Napisao sam članak o ovome i ovde ga prenosim u celosti.
------------------
Novi Zakon o privrednim društvima ("Sl. glasnik RS", br. 36/2011 - dalje: Zakon) počinje da se primenjuje 1. februara 2012. godine.
Prema odredbi člana 25. Zakona koji reguliše upotrebu poslovnog imena, pečata i drugih podataka u dokumentima, privredno društvo (takođe i preduzetnik) nije dužno da upotrebljava pečat u poslovnoj komunikaciji.
Ovo je dosta interesantna odredba iz najmanje 2 razloga.
Do sada su nam ispirali pamet zbog pečata – ako nemaš pečat kao da nisi živ čovek u smislu zastupanja firme. Mislim da se svakom bar jednom desilo da je zaboravio da "udari" pečat na dokument, ili da ponese pečat sa sobom. Usledilo bi nerviranje, vraćanje po pečat, gubljenje vremena i novca (za gorivo, ne/propisno parkiranje, taksi i sl). Iz tog razloga ova odredba je povoljna, jer može koristiti privredi. Naravno uz određene mere predostrožnosti zbog moguće zloupotrebe.
Međutim veću pažnju privlači to što ova odredba propisuje šta nije obavezno. Naime opšte je pravilo da se zakonima i drugim aktima propisuje šta je obavezno i koja su prava. Za sve ono što nije propisano kao obavezno, smatra se da nije obavezno. Dakle ako upotreba pečata nije propisana kao obavezna (što nije postojećim zakonima) onda nema potrebe za propisivanjem zakonom da to nije obavezno.
Istovremeno, nije propisana zabrana upotrebe pečata, tako da se pečat i dalje može koristiti.
Videćemo kako će se u praksi sprovoditi ova odredba. Poslovna kultura upotrebe pečata u Srbiji je toliko raširena i ustaljena na svim nivoima poslovanja da je potreban znatan napor da se ovo izmeni.
------------------
Objavljen je članak ovim povodom i od strane paragraf.rs (na ovoj strani http://www.zastavapravneusluge...t=blog&id=35&Itemid=53)
UPOTREBA PEČATA U POSLOVNOJ KOMUNIKACIJI PO NOVOM ZAKONU O
PRIVREDNIM DRUŠTVIMA

Prema odredbi člana 25. stav 3. Zakona o privrednim društvima
("Sl. glasnik RS", br. 36/2011 - dalje: Zakon), privredno društvo nije dužno da
upotrebljava pečat u poslovnoj komunikaciji.
Kada se pogledaju dosadašnji propisi, ono to nije bilo dužno ni do sada.
Nije postojala odredba koja bi privredna društva obavezivala na upotrebu pečata.
Reč je o običaju koji se već dugo vremena vrlo snažno ustalio u poslovnim
odnosima, tako da se nije ni otvaralo pitanje da li treba ili ne treba koristiti pečat.
I pored toga što se u sudskoj praksi mogu naći odluke kojima su sudovi jasno izrazili
stav da upotreba pečata nije obavezna, te nedostatak pečata ne dovodi u pitanje
punovažnost pravnog posla, pečati su se redovno upotrebljavali sa opštim ubeđenjem
da je to obavezno.
Zakon sada propisuje da upotreba pečata nije obavezna, što i samu odredbu čini
interesantnom. Zakoni redovno propisuju prava i obaveze, a ne šta nije obavezno
jer se generalno smatra da, sve što nije propisano da jeste obavezno, da to nije.
Ona nije bila neophodna da bi se prestalo sa praksom upotrebe pečata,
a kada je već izrečena, treba je tumačiti kao sugestiju da se prestane sa upotrebom pečata.
Istovremeno, nije propisana zabrana upotrebe pečata, tako da se pečat i dalje može koristiti.
Kako će praksa reagovati na ovu preporuku zakonodavca, videće se.
------------------
[ trader6 @ 21.06.2011. 14:33 ] @
Upravo sam se cuo sa pecatorescem i rekao mi je da preduzetnik mora da ima cetvrtasti pecat -a ja sam pitao za elipsasti. Ima li ko od preduzetnika da nema cetvrtaski pecat?
[ anakin14 @ 21.06.2011. 22:51 ] @
mozes da imas kakav oces pecat, ne postoji pravilo. Ja sam imao okrugli a bio sam preduzetnik.