[ Valerij Zajcev @ 31.05.2011. 09:22 ] @
Da li bi bilo mnogo skupo izgraditi social networking aplikaciju (tipa velicine facebook-a) pomocu .net tehnologije i MSSQL server-a?
Znam da ne moze da se poredi sa LAMP-om ali me zanima da li bi projekat ako bi mnogo skalirao bilo moguce finansijski izdrzati?
[ Shadowed @ 31.05.2011. 10:16 ] @
Citat:
Valerij Zajcev: Da li bi bilo mnogo skupo izgraditi social networking aplikaciju (tipa velicine facebook-a) pomocu .net tehnologije i MSSQL server-a?

Zavisi sta podrazumevas pod mnogo skupo. U svakom slucaju, pravljenje aplikacije je manji problem. Daleko veci je da taj social network zazivi.

Citat:
Valerij Zajcev: Znam da ne moze da se poredi sa LAMP-om

Zasto da ne? :)
[ Valerij Zajcev @ 31.05.2011. 10:27 ] @
Citat:

Zavisi sta podrazumevas pod mnogo skupo.

Da bi doslo do tacke da aplikacija ne moze da se odrzava od reklamiranja, zbog cena Windows-a i MS SQL Server-a.

Citat:

Zasto da ne? :)

Jer je LAMP stack uglavnom jeftiniji :( Ali ni u ovo nisam siguran zato sam i pokrenuo temu. Ok znam da MS SQL Server kosta po 13.000$ a MySQL dzabe.

Citat:

Daleko veci je da taj social network zazivi.

Recimo da je ideja dovoljno dobra da privuce paznju korisnika. Meni je daleko najveci problem sistem naplate reklamiranja posto znamo kako to kod nas funkcionise :(.
[ mmix @ 31.05.2011. 10:49 ] @
I SQL Express ti je dzabe ako ces tom logikom, a ako ces profesionalno da pridjes MySQLu kostace te $5,000/yr za support po serveru za enterprise i na kraju 10k po serveru za cluster varijantu, osim ako odmah ne krenes na varijantu sa NDBem gde u startu placas 10k/yr. Slicne price su ti i za ostale komponente u LAMPu, realno da bi ti LAMP bio dzabe moras da se time bavis onsite, tj da zaposljavas jace ekserte da sve to zumbaju i odrzavaju tako da ne platis na mostu ali platis na cupriji.



[ Valerij Zajcev @ 31.05.2011. 10:57 ] @
Citat:

SQL Express ti je dzabe ako ces tom logikom

Ali da li je express ogranicen brojem konekcija?

Ja u startu planiram da aplikaciju postavim na neki shared hosting sa bazom od 200MB. Cisto da bih video kakav bi odziv bio u pocetku.
[ mmix @ 31.05.2011. 11:06 ] @
Nema vise query governora, jos od SQL 2005 na ovamo.

Shared hosting moze da ti bude ok za pocetak, vazno je samo da dobro isprojektujes bazu i kod. Ajax ti je isto kljucan da produzis zivotni vek aplikacije pre skaliranja.
[ miksi @ 31.05.2011. 11:48 ] @
ACID baze se teško nose sa nestruktuiranim dokumentima i multimedijom. Socijalne mreže uglavnom koriste NOSQL baze tipa Wide Column , Key-Value i GraphDatabases. Koliko znam, FB koristi Cassandru, Amazon Dynamo Paper i sl. Ove baze ne koriste klasican SQL, vec SPARQL ili razne dijalekte XPath-a. Npr. Neo4J (odlicna baza koja ima APIje prema mnogim klijentima, pa i prema c#, ako te interesuje razvoj .net aplikacija) ima upitni jezik Garmin. Ovakve aplikacije se cesto kombinuju sa semantickim tehnologijama. Pogledaj slovenački produkt Zemanta ili semantički pretrazivač evri.com. Ja trenutno nesto radim na tome, pa ako budes radio nesto po tom pitanju, moze na PP.
[ mmix @ 31.05.2011. 13:12 ] @
Stvarno ne zelim da pocinjem flame, samo imaj dve stvari u widu

1. Sto vise odes u apstrakciju pre ce da te kosta upscale, u svakom slucaju pogledaj sta se nudi na noSQL trzistu ali sanse su da ces bolje rezultate dobiti i sa apstrakcijom u EFu i dobro optimizovanom strukturnom bazom, da ne pominjem neki tvoj dizajn ako ga dobro uradis. Storage i indeksiranje su ahilova peta svih sistema, pre ili kasnije prica se svodi na tabele (fiksne strukture) i apstrakciju iznad njih, u suprotnom se vracamo na 50'e i sekvencijalni storage. Graph traversal je sa druge strane ahilova peta relacionih baza, ako rdbms natively ne podrzava (a fala bogu ne pdorzava) onda je operacija skupa i tu se sad Neo4j, GraphDB, HyergraphDB uvaljuju. IMHO, Oracle, MS i drugari ce pre ili kasniej prokapirati da im ovo opasno fali (MS je vec prokapirao donekle uvodjenjem hijerarhija), samo sto tebi to sad ne pomaze mnogo.
2. Budi pazljiv sa Affero licenciranim FOSSom, da ne bude veca dara od mere. Meni je bar to bio veliki turnoff i za Neo4j i za GraphDB (koji ti je btw .net varijanta bez interopa u javu), a cene im nisu bas pristupacne, $2000/mesecno za enterprise level neo4j je malo too much za moj ukus.
3. Budi pazljiv sa semanticarima. Uvuci ce te u tu pricu i nikad nista neces zavrsiti (no offense), ta utopijska tehnologija se valja vec skoro deceniju i nije bas mainstream, koristi se samo tamo gde je i najbolje ukrojena, u nauci tj naucnim bibliotekama. Facebook se nesto lozi sada ali nesto ne vidim da je svet izmarkiran po njihovom modelu (osim ako like i recommend ne racunas kao mnogo komplikovane stvari). Imaces vremena da se bavis semantikom kad iako se lova prelije. Juts my 2 cents.
[ dejanet @ 31.05.2011. 13:46 ] @
Svakako i od mene preporuka za dobro skrojenu apstrakciju u rdbms-u, dok se graph/semanticki deo moze implementirati u fazama i po servisima. Cak mozes koristiti npr. Open Calais service za kategorizacije, koji je dzabe za neku pristojnu kvotu upita, doduse za englesko, nemacko i francusko govorno podrucje.. a i tu mozes postici neke rezultate za nekim recnikom..

BTW, ni FB-ov Open Graf je daleko od full implementacije graph modela potreban za ove poslice, dok je Google najdalje otisao po ovim pitanjima..
[ Valerij Zajcev @ 03.06.2011. 08:50 ] @
Necu ici na nikakva nosql resenja. Ici cu na MS SQL + EF + ASP MVC

@mmix: A da bih hostovao SQL Express morao bih da imam Dedicated hosting, jel da?
[ mmix @ 03.06.2011. 09:34 ] @
Ako ides na shared hosting onda vec imas placeno za SQL (ako si uzeo tu pretplatu) pa te ni ne interesuje licenciranje. To treba da te zabrine onda kad budes imao toliko saobracaja da moras da ides na dedicated, do tad ces valjda imati i izvor prihoda od toga (ili ideju da od toga nema nista ;))