[ Simbad1984 @ 06.06.2011. 14:33 ] @
e ovako,imam telekomov adsl internet preko wireless modema HG520c i on mi salje wireless signal nekih 20m oko kuce.Od prethodnog provajdera mi je ostala oprema,antena od 19 dB i Air Live WL-5460AP v2Mbps (Wireless Access Point).Da li moze da se sa ovom opremom pojaca signal do nekih 100m i posto je antena na krovu da imam jaci signal svuda u kuci i oko kuce,i da li mi treba jos nesto od opreme,i kako to povezati? Ne znam da li moze ovaj ap preko wirelesa da uhvati signal sa HG520c i onda da ga preko wirelessa prosledi dalje ili mora nekako kablom da se spoje ova dva uredjaja pa onda dalje da salje preko wirelessa? ovo je taj ap http://www.airlive.com/product/product_3.jsp?pdid=PD1217473992975 ali ne znam koji mod trebaa izabrati i kako povezati?
[ Mile-Lile @ 06.06.2011. 20:09 ] @
Mislim da to ne može baš kako si ti zamislio... Antena koju imaš (ta što kažeš da je 19dbm što ti je ostala od starog provajdera) je verovatno Yagi...
to je usmerena antena koja ima uzan ugao zračenja. Drugo, ona je na krovu, jedino da je usmeriš ka zemlji ali opet... nisam čuo da to neko radi jer bi pokrio uzan ugao... trebalo bi da postaviš neku omni na krov jače izlazne snage ali to ti nije zanemarljiv trošak... Ona koju imaš na hg520 je omni direkciona i njen ugao zračenja je 360 stepeni ali je slabe izlazne snage... Dakle to sa pojačavanjem signala po kući mislim da ne pije vodu... Što se tiče spajanja ta dva uređaja mislim da je najbolje utp kablom lan port hg520 u lan port air live(bežično ako povežeš gubićeš dosta videćeš po pingu)... kada tako spojiš air live će ti raditi kao običan switch pa ko se nakači na tvoju Yagi dobijaće IP od hg520(kome je uključen DHCP pretpostavljam) pa možete da imate lokalnu mrežu, igrate igrice, delite internet...
[ gigamg1 @ 06.06.2011. 20:17 ] @
kao sto rece mile-lile. moze to ali jedino ako zelis u odredjenom pravcu da ti baca signal jer bilo da imas yagi ili grid signal ti je usmeren u jednom pravcu. S tim sto mozda grid ima malko siri ugao zracenja. Ako stavis to na krov imaces neki los signal u kuci ali napolju tj preko 20m mozda i ubodes kakav takav signal (funkcionalan) ako si u pravcu antene. Najbolja bi ti bila neka omni antena i bio bi miran sa svih strana
[ Mile-Lile @ 06.06.2011. 20:21 ] @
Citat:
da imam jaci signal svuda u kuci i oko kuce

Ne može, jer je usmerena antena koja pokriva uzan ugao. Dakle delimično bi imao signal oko kuće, odnosno negde bi hvatao a kada bi se pomerio samo 5 metara ne bi bilo signala (pod uslovom da je usmerena ka zemlji?)
Citat:
da li mi treba jos nesto od opreme

Omni antena jače izlazne snage (ne one malo od 3 dbi) i da uređaj bude negde dole a ne na krovu...
Citat:
i kako to povezati

najbolje da ta dva uređaja povežeš UTP kablom
Citat:
Ne znam da li moze ovaj ap preko wirelesa da uhvati signal sa HG520c i onda da ga preko wirelessa prosledi dalje

Može ali po priči nekih ljudi od autoriteta ovde na forumu nije najsrećnije rešenje... To se zove Repeater mode...
[ Simbad1984 @ 07.06.2011. 12:58 ] @
hvala na odgovorima,antena jeste yagi,skupa je omni antena,tako da nista od toga,mislio sam da iskoristim postojecu opremu,povezacu onda sa utp kablom,i stavicu ap na drugi kraj kuci sa onom njegovom malom omni antenom,bar ce mi biti jaci signal u kuci,a po dvoristu onda drugi put,kad bude bilo sredstava....
[ gigamg1 @ 07.06.2011. 16:33 ] @
a da probas samogradnju omni antene? to ti je dosta jeftinija varijanta a i imas prostora za majstorisanje

Imas evo top temu http://www.elitesecurity.org/t89299-Omni-antena-HOWTO-ostalo koja bi trebalo da ti pomogne
[ Simbad1984 @ 07.06.2011. 23:33 ] @
pa delimicno sam uspeo da resim problem,povezao sam postojecu opremu i izbacio antenu na terasu na strani dvorista gde provodim veci deo vremena,antena stoji vodoravno,nisam je usmerio ka zemlji,ali je signal dobar i ispod nje, i nekih 50m sa te strane kuce,posle toga vec se gubi i puca veza...
[ Mile-Lile @ 08.06.2011. 07:55 ] @
Probaj da je zaokreneš za 90 stepeni (time ćeš joj promeniti polarizaciju) pa vidi da li radi bolje... mora da baca mnogo više od 50m(blago je usmeri ka zemlji, ne skroz, gađaj neku tačku na 150 u zemlji)...
[ Simbad1984 @ 08.06.2011. 13:32 ] @
cekaj da vidim da li sam te dobro razumeo,trenutno stoji vodoravno,okrenucu je malo da blago gadja u zemlju,a za okretanje verovatno mislis da je okrenem oko svoje ose za 90 stepeni,mislim da bih onda smanjio ugao koji gadja jer mi je logicnije da antena ima veci ugao po vertikali nego po horizontali,ako bih je okrenuo,bilo bi kontra,ispravi me ako gresim,ali meni nekako logicno tako...
[ Mile-Lile @ 09.06.2011. 13:27 ] @
pročitaj ovo ugao zračenja antena i ovo polarizacija radio talasa... možda će ti biti bolji signal ako promeniš polarizaciju antene. Nekada kada je zagušen etar to pali... da, mislio sam da okreneš za 90 stepeni oko svoje ose antenu i tako promeniš polarizaciju... aj, baš napiši ako to nije cimanje da li bolje radi...
[ Simbad1984 @ 10.06.2011. 16:12 ] @
e ovako,probao sam da rotiram antenu,i nije bilo neke velike razlike,spustanjem ka zemlji pojacao se signal u daljini,ali kada sam je okrenuo,kompijuter koji je bio udaljen nekih 100m i imao je cak i opticku vidljivost,planetova wireless kartica, imao je 80% signala,isto kao i kad je antena bila vodoravno,a kad sam testirao sa usb tplink sa vodoravno postavljenom antenom je bilo prijema,a sa okrenutom oko svoje ose za 90 stepeni je stalno pucala veza, promenio sam kanal i znatno ubrzao odziv povezivanja,izgleda da su usb wireless kartice dosta losije od ovih ugradnih,bar je tako kod mene...
[ djpedja971 @ 15.02.2015. 20:28 ] @
netreba tu njikaki eksperiment imas program may wfi ruter instaliraj ga i sisaj serujes internet sa lokal area na vajles i ima da tuce signal oko kuce ko lud ja sam tako namestio i radi super stim sto ja cak i nemam lokal area nego primam signal od komsije sa rutera i saljem na istu antenu i sve radi super