[ Shadowed @ 08.06.2011. 00:21 ] @
Da li neka od banaka u Srbiji nudi mogucnost da ja upravljam svojim racunom iz sopstvene aplikacije.
Na primer - klijent na mom sajtu uradi neku akciju/izda komandu/stagod i moj software automatski posalje nalog da se uradi uplata sa mog na njegov racun
Drugi primer - Napravim aplikaciju koja ce s vremena na vreme proveravati ima li novih uplata i ukoliko se pojavi, izvrsava neku akciju.

Ovo su samo ilustrativni primeri.
Sve mi je jedno da li moram biti pravno ili fizicko lice, samo da postoji :)
[ Predrag Supurovic @ 08.06.2011. 07:49 ] @
Sumnjam da ces to naci jer bi onda morao da ulayis u sferu sertifikata a beybednost ebankinga se yasniva urpavo na yatvorenosti.

Obicno se to radi tako sto korsitis neki ebanking softver koji ima opciju uvoza i izvoza podataka, pa onda napravis razmenu podataka sa njim. U slucaju Halcom ebanking klijenta cak imas mogucnsot da se yakacis direktno na njegovu internu bazu pa tako preskocis imoort/export, ali i dalje transakcije prema banci moraju da se rade rucno.
[ Shadowed @ 08.06.2011. 08:13 ] @
Ma dobro, nisam ni mislio da im se kacim direktno na sistem, ali recimo kada bi imali neki API tako da jej cela komunikacija u njihovom software-u a moja aplikacija samo zadaje komande umesto da to rucno radim.
To sto si pomenuo znam, i bilo bi mi sasvim dovoljno da ja mogu toj aplikaciji iz svoje da "kazem" da izvrsi to, umesto da klikcem.
Mislim, ok, mogu ja da budzim pa da iz svoje aplikacije simuliram klikove, ali to nije bas zadovoljavajuca opcija.
[ goranvuc @ 08.06.2011. 10:10 ] @
Pa bilo je nesto na tu temu, ali je tesko doci do konkretnih informacija, pogledaj npr. ovo:

http://www.bancaintesabeograd....ImportPluginsSpecification.pdf
[ pctel @ 08.06.2011. 10:59 ] @
Koriscenje Halcom corporate ugovaras direktno sa Halcomom, ne moras nista dogovarati preko banke. Sa njima ugovoris instalaciju servera i dobijes cd za klijent stranu aplikacije. Od njih dobijes i trazeni broj kartica, pa se tek tada obracas banci da trazis dozvolu pristupa svojim racunima koriscenjem tih kartica. Koliko je meni poznato, server automatski komunicira sa bankom, nema tu sta da se klikce, a na njemu se nalazi baza koja je valjda sql. Pretpostavljam da je iz baze moguce citati i u nju pisati i iz aplikacije koju sam napises, mada je moje znanje oko toga vrlo tanko - ja uopste nisam programer. Ako uspes da pises u bazu svojim programom, ja sam prilicno siguran da ce to tvoj server najnormalnije redovno sinhronizovati. U svakom slucaju treba da zoves direktno halcom a ne banku, a ako to sa njima sve funkcionise, onda se bez problema prikljucis na bilo koju od 19 banaka tako sto popunis pristupnicu i izvezes sertifikat.
[ piktor @ 05.07.2011. 20:41 ] @
API-je radi i Halcom i Asseco (exPexim) i vec postoje odredjeni za najpoznatije softvere (citaj SAP i sl) i pluginovi za obe aplikacije, jer svi podrzavaju integracije sa drugim sistemima.

Export/import prolazi kod oba provajdera. Halcom radi samo txt, dok Asseco sa FX Clientom radi i predefinisani SAP format, txt,xml,exel i sl. sad su izbacili novu aplikaciju Office ukojoj je dodatno unapredjeno sve, alinisam gledao aplikaciju pa ne znam detalje.
Saga ima neko resenje ali mi je nepoznato.

najlakse ti je da kontkatiras direktno oba provajdera preko tehnicke podrske za sve info.
Druga kombinacija je da ides preko svoje banke da ti oni ugovore povezivanje tvoje aplikacije i aplikacije za elektronsko bankarstvo. Pazi samo s kim pricas u banci, ako te ne budu skapirali, neces nikad nista zavrsiti.

u principu, sve moze...
[ Shadowed @ 05.07.2011. 21:30 ] @
Hvala. Za sada mi je trebalo samo informativno, ako budem pokretao projekat o kojem razmisljam, raspitacu se i kod njih.