[ owim @ 15.06.2011. 22:43 ] @
Kupio sam WD Caviar Green 2TB HDD, model WD20EARS za storage. Ima sektore od 4 KB. Koristim XP. Imam dva pitanja.



1.
Koliko particija ima smisla da napravim, najpre da bi mogao da ga "vidi" svaki OS, uključujući XP, i da ne bi gubio na performansama?
Citat:
The larger the partition the slower the response you'll get on drive access operations, since there are more sectors for the OS to scan through when retrieving the clusters that make up a given file, so multiple smaller partitions will provide faster I/O response from the drive.

Moj izbor bio bi 2 x 1TB particije. Hm?


2.
Na disku piše da ukoliko se koristi pod XP-om, mora najpre da se koristi WD Align program, i da postoji džamper setovanje za "single partition".
Citat:
Your WD Advanced Format hard drive may require you to run the WD Align software utility after you install your operating system or partition and format the drive as a secondary drive.

Uputstvo na WD sajtu nije mi dovoljno jasno. Msilim da bi bilo najblje da ovo uradim:

1) Nikada da ne koristim džamper, jer time omogućava jednu particiju pod XP, počev od 63. sektora; ako bih izvadio džamper kasnije i priključio disk na Win7, mogao bih da izgubim MBR.
3) Particioniram HDD iz Win7 / Viste / Linux-a.
3) Koristim veličine sektora >= 4KB (4KB je standard za NTFS)
4) Ne koristim WD Align.

Tako particioniran i formatiran HDD trebalo bi onda da radi svuda i u skladu sa očekivanim performansama. Jesam li u pravu?

Šta kaže neko ko se u ovo razume bolje od mene (što nije teško)? Hvala!

Ovo pitam su se mnogi žalili da im disk radi sporo. Ovo je Green a ne Black serija + formatirali su ga iz XP-a bez WD Align softverta (pretpostavljam).




Edit: Svi novi diskovi su 4GB-sector size, dok XP, ali i Linux može da ima problema sa time. Koristim XP i hteo bih da ih imam što manje.
Citat:
The problem most likely to hit you with one of these drives is very slow write performance. WD claims to have done some studies and found that Windows XP was hardest hit. They provide a utility to shift partitions by 512 bytes to line them up.

Ceo članak je ovde.



Imajući to u vidu, da li se isti problem odnosi i na WD Caviar Blue 1TB nove HDD-ove? Imam jedan, model WD10EALX, njega sam particionirao i formatirao iz XP-a. Možda to nije trebalo da uradim? Na njemu nije pisalo ništa, dok na WD-u od 2TB jeste stajalo upozorenje za XP.

[Ovu poruku je menjao owim dana 16.06.2011. u 00:32 GMT+1]
[ owim @ 16.06.2011. 12:32 ] @
Gore sam za WD Caviar Green 2 TB SATA II napisao da ima sector size od 4KB (KiB). Sad u to nisam više siguran.

Imam WD Blue 1TB i WD Green 2TB i ispada da je physical sector size na oba 512 bajtova, što mi je čudno, jer sam mislio bar ovaj od 2TB ima 4KB sector size. Ne znam iz kog Win programa to mogu da vidim: ne Logical, već Physical sector size.

Kapacitet diska = broj sektora na disku X veličina sektora (yes?)

Podaci sa WD sajta:
WD Caviar Green 2 TB SATA II (WD20EARS)
User Sectors Per Drive 3,907,029,168

3,907,029,168 x 512 = 1.863 GB (pravih, tj. GiB)

2TB HDD realno ima 1.904,64 GB (GiB). WD-ovih 2.048GB x 0,93 ponder.

Ne slažu se baš brojke u cifru, ali to je to, ili grešim?

Isto je i za 1TB disk, ispada je je sector size 512 bajtova.

Na 2TB disku ekspilictno piše da pod XP-om koristim Disk Alignment Tool. Zbunjen.

Savetovano mi je da HDD sa sektorima od 4KB particionišem i formatiram na Windows 7 OS-u, inače bih žrtvovao performanse pri upisivanju podataka a možda i eventualni gubitak podataka u odredjenim situacijama.

Koliko imam sektora? Hvala!
[ bojan_bozovic @ 16.06.2011. 13:00 ] @
@owim

Možda bi zaista bilo brže 2x1Tb particija, ali ne verujem da bi bilo bolje. Ja bih napravio jednu particiju 2Gb za OS koji koristim - e sad ako koristiš više OS, to smanji i za sekundarne OS napravi particije malo veće od minimuma koji im treba. ako budeš imao 800Gb na obe particije, teže će ti biti da ih smanjiš za novi OS, npr. a sa jednom 2Gb particijom je to lako.
[ owim @ 16.06.2011. 17:37 ] @
Citat:
bojan_bozovic:Možda bi zaista bilo brže 2x1Tb particija, ali ne verujem da bi bilo bolje. Ja bih napravio jednu particiju 2Gb za OS koji koristim

Zašto misliš da ne bi bilo bolje?
Citat:
e sad ako koristiš više OS, to smanji i za sekundarne OS napravi particije malo veće od minimuma koji im treba. ako budeš imao 800Gb na obe particije, teže će ti biti da ih smanjiš za novi OS, npr. a sa jednom 2Gb particijom je to lako.

OS neće biti na ovom storage HDD-u, samo podaci; za početak će biti u eSATA rack-u i imaću potrebe da ga zakačim na komp koji ima Linux, pa komp sa Win7, pa treći sa XP-om . Na njemu piše da treba koristiti džamper da bi se dobila "single partition" pod XP-om, a to me plaši.
[ espresso @ 20.06.2011. 17:09 ] @
Ako si sve odradio, proveri da li ti je disk uredu preko alata koji si pomenuo.
Ovako treba da izgledaju ikone pored svakog diska:

Ako nije, pusti ga da odradi šta treba i to je to, disk je spreman.

P.S.
Jel ti klikće novi hard kada ne radi ništa?

[Ovu poruku je menjao espresso dana 20.06.2011. u 18:20 GMT+1]
[ owim @ 22.06.2011. 07:02 ] @
Citat:
espresso: Ovako treba da izgledaju ikone pored svakog diska:

Hvala na konačno jasnom prikazu! WD Green 2TB još nisam izvadio iz folije, javljam kad ga instaliram.

Inače, WD Blue 1TB ne zahteva WD Aligh, jer mu je fizički sektor 512 bajtova i može nesmetano da se formatira i particionira iz XP-a.
[ espresso @ 27.06.2011. 23:26 ] @
Ne daje ni meni opcije taj Vindousov menadžer kada sam priključio jedan disk. Nego lepo uzmem Akronisov Disk Direktor i regulišem preko njega sve šta treba.
[ owim @ 28.06.2011. 02:08 ] @
Izvinjavam se, glup sam u ponoć, obrisao sam svoju blam-poruku misleći da niko neće da vidi, ali ipak sam dobio reply posle 20min .

Nisam "aktivirao disk". Samo to. Jedan desni klik na "Disk 1". Sve lepo radi posle. Isto sam radio već nekoliko puta i zaboravio sada. Ovo se nije desilo .

===============

WD Green 2TB particioniran i formatiran na Win7. Skinuo sam WD Align na XP računar, kaže da je sve ok, evo slike sa XP-a (Disk 2):





Međutim, XP iz My Computer-a ne vidi nove particije. Iz XP Computer Managemt-a, Storage, Disk Management -- vide se (Disk 1):





Vidi ih, ali mu treba vremena da "isčita" i ne dodeljuje "drive letter" (vidi se na slici). Kada mu kažem da dodeli, opet se ne vidi iz My Computer-a, a pri ponovnoj konekciji HDD-a mora opet da se dodeli "drive letter" jer "zaboravi". Kada isti HDD priključim na netbook (Win7), sve radi, već sam snimio ponešto na ove particije. HDD je trenutno u rack-u (koji lepo radi i ispravan je) i priključujem ga USB konekcijom. Zašto se iz XP-a ne vidi?
[ owim @ 29.06.2011. 00:04 ] @
Kako, zašto, ne znam -- WD Green 2TB proradio je i na XP-u iz My Computer-a, normalno čitanje, pisanje:



(drajvovi G i H, povezani USB-om)