[ owim @ 16.06.2011. 10:39 ] @
U jednoj od poruka citirao sam tehnički sajt:
Citat:
The larger the partition the slower the response you'll get on drive access operations, since there are more sectors for the OS to scan through when retrieving the clusters that make up a given file, so multiple smaller partitions will provide faster I/O response from the drive.


Iako se ovde govori o particijama, sajt Storage Review kaže oprečno:
Citat:
A lower capacity drive will typically always lose to a higher capacity hard drive with the same rotational speed.

Zašto je to tako?

Storage Review to i dokazuje na uporednom testu mog WD Caviar Blue 1TB SATA III diska (model WD10EALX) sa diskovima većeg kapaciteta -- ovde je pregledan test.

Zaključak testa: WD Blue 1TB SATA III WD10EALX Can’t keep up with modern 2TB/3TB drives.

Ovaj Blue WD10EALX je največi Blue model (nema većih od 1TB) + ima SATA III, logično je da ga "potuče" u testu WD Black 2TB. Da li samo ja imam utisak da su poredili babe i žabe?

SATA II: 3 Gbit/s (teoretski max)
SATA III: 6 Gbit/s (diskutabilni teoretski max)
[ nkrgovic @ 16.06.2011. 12:43 ] @
Drive access je za veci disk (mozda) sporiji - jer vise ima da trazi. Transfer je brzi, jer za istu velicinu ploce veci disk ima vecu "gustinu" pakovanja, pa brze cita pri istoj rotacionoj brzini.

[ owim @ 16.06.2011. 17:42 ] @
Hvala, znači zaključak je THE BIGGER THE BETTER?
[ espresso @ 20.06.2011. 17:18 ] @
To je uglavnom tačno ali ne uvek. Manji diskovi mogu često imati bolju brzinu pristupa. Najbolje je pogledati testove i upoređivanja. Evo ti fenomenalan sajt gde na brzinu možeš da uporediš najbitnije karakteristike većine diskova na tržištu: http://www.tomshardware.com/charts/hard-drives,3.html
Prvo izaberi tip hard diska i godinu pa onda vrstu testa (brzina, temperatura, potrošnja). Dobićeš listu sa dosta hard diskova i uporedni prikaz njihovih karakteristika. Tako ćeš najbrže uporediti diskove koje želiš.

[Ovu poruku je menjao espresso dana 20.06.2011. u 19:51 GMT+1]
[ combuster @ 20.06.2011. 17:28 ] @
Brzina hard diskova u mnogome zavisi od gustine zapisa (density-ja), broja ploca, obrtaja po minuti itd... Meni je sistemski disk Samsung F4 320GB, za koji zaista nemam zamerke - mada, danas, po malo je izlisno pricati o brzini hard diskova, za sistemske diskove su SSD-ovi zakon a i cena im je nikad pristupacnija. Na hdd-ove treba gledati kao medije za mass storage buduci da cena po GB je dosta povoljnija od DVD-jeva... A i brzina nije uniformna karakteristika, neki diskovi imaju bolje/losije performanse u zavisnosti od toga da li se I/O operacije izvrsavaju nad malim ili velikim fajlovima, seek - access time itd...

Ukratko, ne treba lupati glavom oko toga koji je hdd sporiji ili brzi, ako hoces brzinu SSD je najbolje resenje...