[ godzilla87 @ 20.06.2011. 13:56 ] @
Treba da kupim novi digitalac, posto mi je stari vec prestario i dosadio, tako da sam odlucio da pazarim nesto novo. E ovako generalno imam dilemu da li uzeti neki super zoom aparat, meni je zapao za oko Fujifilm HS20 EXR ili se odluciti za neki DSLR tipa Nikon D3100 ili Canon 1100D sa kit objektivom 18-55mm. Pre svega jedva sam skrpio 600 evra da kupim nesto sto ce mi sluziti dugi niz godina. Najvise vremena provodim u prirodi, vozim bajs i volimda slikam sve i svasta sto se tice prirode i generalno volim dobre fotke, da je kvalitet sto bolji. E sad zasto mene privlaci ovaj Fuji, jeste sto ima zoom od 30x i sto bih mogao koliko toliko dobro da iskoristim i sto ima dobar video snimak. Medjutim DSLR mi bode oci zbog kvaliteta slike i brzine u radu i svih ostalih prednosti sto ima, sem sto nemam tu raskos sa objektivom, jer mi trebaju pare za novi, a to kosta.

Treba mi savet od vas i licno misljenje sta za mene bolji izbor (polovna roba ne dolazi u obzir, zbog loseg iskustva sa tim, tako da samo novi aparati), sto se ovoga tice da bih bio zadovoljan duzi niz godina.

Hvala.
[ Tyler Durden @ 20.06.2011. 15:10 ] @
Ja jedino da kažem kako nikad više neću moći da koristim bilo što osim DSLR aparata.
[ nkrgovic @ 20.06.2011. 15:33 ] @
- APS-C senzor ili senzor od 1/2" ? Pomnozi pa vidi koliko svetla dodje na koji - pa ces znati koji ce lakse da napravi bolju fotku.
- Objektiv koji je po velicini kao taj 18-55 na Canon-u, a koji daje 30x zoom? Sta mislis, kolike su aberacije tog objektiva? Zasto mislis da nema profi objektiva koji imaju taj range - iako profesionalnim reportaznim fotografima sve znaci?

Batalli Fuji. Takvi aparati su dobri ako neko hoce da ima, eto, pristojan aparat - a MRZI GA DA UCI. Ako imas snage i zivaca da naucis da koristis DSLR - nece biti poredjenja u kvalitetu.
[ miko.s @ 20.06.2011. 16:07 ] @
a micro 4/3? panasonic g2? puno manji od dslr-a, a opet puno bolji od kompakta.
recimo, panasonic g2 sa kit 14-42 je cca 450 eura, i za 150 eura kupiš olympus 40-150. imaš i double zoom kit sa g2, ali su oko 700 eura. a mislim da će ti se sviditi mogućnost korištenja starih stakala preko svih mogućih adaptera. ima fantastičnih starih objektiva a vjerujem da se kod vas može naći dobrih stvari na pijaci za džabe
[ godzilla87 @ 21.06.2011. 12:35 ] @
nisam mislio da nema objetiva tog rangea, vec kada pogledas cenu takvog jednog to mi dodje da mnogooo punooo para. e sad kapiram i ja da je dslr mnogo bolji, pa zbog toga najvise i razmisljam o njemu, ali hteo sam da cujem misljenje pre nego kupim bilo sta. konkretno sta mislite za taj entry level nikon d3100 ili canon 1100d?
[ Predrag Supurovic @ 21.06.2011. 13:32 ] @
DSLR jesu mnogo bolji kao fotoaparati ali prosumer ima jednu veliku prednsot - sitan je i lako ga je nositi i cuvati i mngoo su prakticniji pogotovo u extremnijim slovima kao sto je biciklizam, planinarenje, alpiniziam i slicno...

Uzmi DSLR ili cak nesto veci prosumer i proklinjaces ga svaki put kada budes hteo nesto na brzaka da uslikas sa bicikle, jer to nece moci.
[ miko.s @ 21.06.2011. 14:09 ] @
dslr kao JEDINI aparat - neće ići. meni je i pen ponekad velik, iako se trudim da bude uvijek samnom. niti bolji prosumer, tipa olympus xz-1 nećeš uviejk nositi jer je i on velik, baš ne stane u džep. a i nije ultrazoomac.
ljudi su dosta zadovoljni sa fuji hs20, 30X zoom, 16MP ali držiš ga na exr modu pa to bude 8 MP sa iznadprosječnom kvalitetom slike, iako moraš biti svjestan limita aparata. bilo kakav low light uglavnom otpada, još ajde ti exr senzori su dobri, pa izvuku prihvatljivu sliku na iso 800, čak i iso1600, iako je to daleko daleko od aps-c ili 4/3 senzora. a kada kupiš dslr ili micro43 aparat promijenit će ti se stil slikanja, ja sam skoro u potpunosti izbacio blic iz uporebe.
ps - daj vidi veličinu aps-c dslr aparata. jednom kada sam se naviknuo na micro43, nema šanse da bi nosio okolo bilo šta veće od toga.
evo, pa vidi. ovo su nikon d3000 (njegov kit 18-55 je na stolu, odmah pored olympusovog 40-150mm) i olympus pen (micro43).
[ godzilla87 @ 21.06.2011. 23:17 ] @
kada bih vec birao uvek bih se prvo odlucio za kvalitet fotke, samo eto mislio sam da su ovi super zook napredovali koliko tolkio, ali ocigledno nisu, sto se tice kvaliteta slike. zavisi naravno, ali opet daleko je dslr po tom pitanju. po svemu sudeci ce biti dslr, pa kud puklo da puklo.
[ radisasvr @ 22.06.2011. 06:08 ] @
Sto se tice mog gledanja na stvari, novi superzum aparati ne da nisu napredovali u kvalitetu fotke, nego su nazadovali samo tako. Doduse, u svemu ostalom su uglavnom napredovali, narocito u rasponu zooma i megapixelima .
Ako zaista zelis kvalitetne fotografije- superzum i ultrazom zaobidji.
[ EmirHozic @ 22.06.2011. 06:33 ] @
kako god da uradis kajaces se :D

Ja sam krenuo putem DSLR + slingshot torba za pjesacenja a opet da mi je oprema pri ruci koliko toliko.
[ godzilla87 @ 22.06.2011. 10:17 ] @
nema sta, konacno sam odlucio da kupim dslr i nema vise razmisljanja. idem ovih dana da kupim, samo se jos premisljam koji uzeti, nikon d3100 ili canon 1100d, a mozda i nikon d5000, samo sto je on stariji model. sa sve objetivom svi mi se uklapaju u budzet.
[ barcode @ 01.07.2011. 10:54 ] @
Kao neko ko je od skoro poceo sa DSLR-om (Nikon D3100), pre nego sto krenes u ove vode moram da ti 'ispricam' jedan vic i licno iskustvo:

Kako se postaje milioner?
Tako sto postanes milijarder pa pocnes da se bavis fotografijom.


Zena pocne da ti k... kako si dao kretenske pare na fotoaparat, a ne moze da slikas dete kako u potpunom mraku trci po parku, i ukapiras da ti je na 18-55 3.5-5.6 malo svetla za takve egzibicije, pa kupis 35 1.8, pa onda vidis da ti fali zoom, pa se mesec dana premisljas da li 18-105, pa mozda Tamron 18-200 (jeste povoljan, ali vec si postao picajzla pa si poceo da pixelpeep-ujes i vidis razlike u odnosu na preskupi Nikon 18-200), pa onda ukapiras da mozes da uzmes Nikon 55-200, e, ali onda u torbicu ne moze da ti stane jos jedan objektiv, pa onda nova torbica, pa kupis jeftin tripod i ukapiras da si gadno pogresio (e ovo sam izbegao zahvaljujuci ovom forumu) i da moras da se otvoris za normalan tripod. Pa se onda zeznes pa krenes da trazis prasinu po senzoru idiotskom metodom 22-om u monitor pa trazi fleke (uvek ces je naci ako je trazis), pa onda postupis po uputstvu i probas da izduvas senzor i ukapiras da sad umesto 2 imas 200 tackica, pa onda razmisljas da'l da kupis neko krsteno sredstvo za ciscenje ili budes stipsa pa ti ruke drhte dok stapicem za usi umocenim u propil alkohol dzaras po senzoru od 400 EUR i nemocno gledas kako si napravio jos vece sra... i na kraju ga odneses u servis da ti ga ociste... pa onda posle 5 dana provalis da opet imas prasinu na ogledalu...

Mogu ovako do sutra :)

Al' ne bih se vratio na compact vise nikad.
[ godzilla87 @ 02.07.2011. 09:50 ] @
@barcode

neverovatno je koliko si u pravu. interesantno, slikovito i istinito. ali ja evo imam kompakt aparat i slikam i zadovoljan sam ja sa tim slikama do trenutka kada dodjem kod ortaka, pogledam neke njegove slike sa canona 1000d i uhvatim se za glavu. pa sta ja vise radim sa ovim kompaktom u rukama. prosto je neverovatno koliko su slike bolje, daleko bolje i lepse na dslr-u. sreca pa jos nemam dece, nisam ni ozenjen pa cu do neke granice biti zadovoljan sa osnovnim kit objektivom 18-55, a do tada kada mi bude trebao bolji i jaci valjda cu skupiti neki kes dodatni :)
[ Predrag Supurovic @ 02.07.2011. 11:53 ] @
godzilla87, da ti bude lakse, neki dan sam gledao fotke koje je lik napravio DSLR-om, i da nisam znao da su napravljene njim, mislio bih da je radjeno nekim bednim i jeftinim kompaktom - tako su izgledale.