[ mikajlovic @ 23.06.2011. 11:52 ] @
Imam u mrezi dva racunara sa Win Xp Home. Na jednom je baza u MS office 2003. Zbog legalizacije na prvom racunaru moram da instaliram access 2010 (tu gde je baza) a na drugom bi islo nesto od free office - OO ili Libre. E sad na tom drugom sta instalirati i da li bi baza radila ok, tj. da li bi bilo nekih problema pri sherovanju (zato sto mi preko tog kompa ide e-banking)?

Hvala
[ 3okc @ 23.06.2011. 12:38 ] @
XP Home svakako nije za ozbiljnu primenu u poslovnom smislu -nisam siguran da uopšte i podržava 'šerovanje' foldera. Professional verzija je druga priča ali tamo opet postoji ograničenje od max 10 korisnika koji istovremenom pristupaju šerovanom sadržaju. Moje iskustvo, sa šerovanom Excel tabelom, jeste da je i to daleko od podnošljivog rada, a neki optimum je do 5.

U svakom slučaju, ograničenja koja imaš nisu do MS Office-a, za iole ozbiljniji višekorisnički režim ti je neophodan serverski OS.
[ Goran Rakić @ 14.09.2011. 15:11 ] @
OpenOffice.org i LibreOffice ne mogu da izvršavaju „programe“ pravljene u Microsoft Accessu. Mogu se pročitati podaci, ali ne i forme, izveštaji, pokretati makroi i slično.

Postoji Microsoft Access runtime, koji bi trebalo da bude besplatan za distribuciju. Koristeći ovaj runtime mogu se pokretati Access „programi“ i na računaru gde nije instaliran Microsoft Access. Međutim u njemu nije moguće zaviriti u bazu radi prepravki već samo interakcija kroz prilagođene forme.

Windows XP Home može sasvim dobro da se koristi u ovako malim mrežama. Ograničenje je da ne može biti član domena (i sve što uz to ide), ali može biti član radne grupe gde radi i deljenje datoteka bez posebnih sigurnosnih postavki.