[ gogass @ 29.06.2011. 07:06 ] @
Mozda je naslov teme previse blag za ono sto zelim da ispricam i podelim sa svim forumasima ali bi bilo sta drugo bilo jako nepristojno, naime

Kupio sam telefon HTC DESIRE S u Telenorovoj prodavnici u Merkator centru u Nisu u nedelju 12.06.2011.godine u 15.38 casova. Dosao sam kuci otvorio pakovanje stavljam karticu palim aparat i gle restartovao se , pomislim mozda slucajno kad ono opet i opet i opet.... u narednih pola sata restartovao 15 puta i nakod 40 minuta ja aparat vracam i u prodavnicu uz zahtev da se isti zameni. E tu pocinju moje tantalove muke. Tada mi je receno da ce se sacekati par dana na odobrenje iz Beograda i da cu dobiti nov telefon.

Sledeceg dana, 13.06.2011. obratio sam se mail-om sluzbi reklamacije i sluzbi servisa uz zahtev da se odobri zamena aparata za drugi. Tada pocinju problemi za mene. Prvo su poslali tipski mail da je reklamacija primljena i da cu u roku od 15 dana dobiti odgovor. Usledilo je dopisivanje .

24.06.2011.godine obavesten sam da je aparat "'Zamenjen"odnosno da mu je izvrsena "Zamena maticne ploce kompletno novom", pri cemu oni pod ovim smatraju da sam ja dobio novi mobilni aparat sa novim serijskim brojem. To za mene nije nov aparat jer je isti otvaran, popravljan onda sklopljen i vracen .

Znaci aparat nije zamenjen, kako sam zahtevao i na sta mi daje pravo Zakon o zastiti potrosaca, clanom 54 stav 2. Moje pravo, kao potrosaca je, po ovom clanu da biram da li ce nedosatatak biti otklonjen popravkom ili zamenom i u krajnjem slucaju da trazim raskid ugovora u pogledu te robe. U aneksu ugovora koji sam potpisao stoji da je aparat preuzet u ispravnom stanju, sto u konkretnom slucaju nije bilo. Vi ste, kao trgovci, bili duzni da isporucite robu koja je saobrazna potpisanom aneksu ugovora i u skaldu sa cl.51 st 1 napred pomenutog zakona a sto niste ucinili i sto je potvrdjeno i u vasem servisu. Dakle, moje pravo je bilo da trazim zamenu aparata.

To sto TELENOR sada popravljeni uredjaj smatra novim, zato sto su menjali maticnu plocu, u prevodu, srce aparata, zakonom nije predvidjeno, niti je taj uredjaj nov, jer je otvaran, niti je ispostovano moje pravo kao potrosaca da mi se izvrsi zamena robe koja nije bila saobrazna ugovoru i koja je kod mene bila jedva 40 minuta.

Onda sam trazio raskid Aneksa ugovora o kupovini mobilnog telefona iz razloga sto nisam dobio nov aparat uz zahtev da mi ostane broj na koriscenje, obzirom da isti imam godinama. Na ovaj zahtev mi ni pismeno ni usmeno nije odgovoreno ni posle 15 dana (zakonski rok)

Ipak na moje insistiranje telefonom dobio sam usmeni odgovor od Telenor operatera da nikako nije moguc raskid aneksa ugovora ali da je moguc raskid osnovnog ugovora uz naplatu kaznenih penala meni za naredne dve godine, na koliko sam se obavezao da budem veran vasoj mrezi iako sam to i pre i po istom paketu i bio

Svaki ugovor je volja dve strane i u situaciji kada Telenor nije ispostovao moja prava kao kupca i nisu zamenili neispravan uredjaj drugim, novim, moje je pravo da trazim raskid aneksa ugovora a prema clanu 54 stav 7, vec istorijski citiranog zakona. Ja nisam trazio raskid osnovnog ugovora koje je zakljucen jos 2007 godine, vec samo aneksa i to iz zakonom predvidjenih razloga. Prema tekstu zakona, moje je pravo kao potrosaca da biram izmedju opravke ili zamene. Ja sam trazio zamenu za novi uredjaj koji nije otvaran i popravljan a ne popravku neispravnog uredjaja.

TELFON JE JOS UVEK KOD NJIH I JA VISE NEZNAM STA DA RADIM DA BI 0STVARIO SVOJA ZAKONSKA PRAVA


NARODE AKO KUPUJETE TELEFON KOD TELENORA DOBRO PROVERITE DA LI JE APARAT ISPRAVAN PA TEK ONDA POTPISUJTE PAPIRE JER POSLE TOGA VI NEMATE NIKAKVA PRAVA. TO JE SISTEM PROTIV KOGA NISTA NE MOZETE, NITI DA DODJETE DO NEKOG SEFA NI DO DIREKTORA SVA KOMUNIKACIJA JE MOGUCA SAMO PREKO SERVISA 063/9000 I U ROKU OD 15 DANA



Ostecen
[ calexx @ 29.06.2011. 08:29 ] @
Ja sam uzeo telefon na istom mestu ali ga je devojka na licu mesta otvorila, ubacila kartice i bateriju pa uključila. Onda je malo proveravala kako radi, dala i meni da pogledam i proverim da li je sve u redu ... to sam uradio koliko sam mogao i znao (verovatno sam mogao i dva sata da se igram i probam) i onda sam potpisao papire.

Imao sam sličan slučaj pre 4 godine ali u mts-u, uzeo sam Nokia 6120 i već sutradan je bilo problema. Uključio sam punjač, telefon se neko vreme punio i onda skroz ugasio, nije više uopšte davao znake života. Odneo sam ga, pogledali su i hteli su odmah da mi daju drugi ali pošto nisu našli nijedan u magacinu, javili su u Beograd i posle nekoliko dana su me zvali da uzmem nov telefon.
[ espresso @ 29.06.2011. 10:23 ] @
Citat:
U aneksu ugovora koji sam potpisao stoji da je aparat preuzet u ispravnom stanju,

Osim u slučaju kada na licu mesta nije moguće utvrditi nesaobraznost (po zakonu). Ovo nije bilo moguće utvrditi na licu mesta tako da to što piše u ugovoru ne važi.

Citat:
Na ovaj zahtev mi ni pismeno ni usmeno nije odgovoreno ni posle 15 dana (zakonski rok)

Na ovo možeš da se pozoveš samo ako zahtev pošalješ poštom. Pretpostavljam da treba da tražiš i povratno pismo da su primili i kog datuma (ili kako to već ide u pošti).

Ovo je najgore pilićarenje. Ponašaju se kao neki baja što prodaje telefone iza ćoška u prčvarnici dva sa dva a ne velika firma koja neće imati nikakve štete da ti zameni telefon novim. Ne razumem taj mentalitet kod nekoga ko ima i ko može da izađe u susret a bavi se krpljenjem telefona i podmetanjem. Veliki minus. Poslednjih meseci samo loše vesti o Telenoru.

Zašto nisi pozvao tržišnu da se konsultuješ? Ako si oštećen izašli bi na teren. Predlažem da to uradiš odmah.
[ calexx @ 29.06.2011. 12:07 ] @
Meni su u prvom trenutku u mts-u počeli priču da će da telefon pošalju u servis pa da vide šta je ... ali sam odbio i tražio komplet nov telefon. Samo mi je potrebno da počne da brlja pa da više vremena provodi u servisu nego kod mene. Pošto su videli da sam spreman da idem do kraja, promenili su priču i dobio sam nov neraspakovan telefon.
[ Joker @ 29.06.2011. 14:03 ] @
Što se tiče telefona ne vidim ni jedan razlog da ne dobiješ novi telefon. Za raskid ugovora mislim da su se dobro zaštitili tako da će to jako teško da ide. Mislim da se za takvu vrstu ugovora primenjuju članovi 83 do 92
[ zvezdasbg @ 29.06.2011. 14:12 ] @
Totalno pilicarenje. ja sam u prethodna dva meseca imao velikih problema sa Telenor mrezom i samo tako sam ih napushio. Posle me zvali, izvinjavali se bla bla...ma more...
Sto se aparata tice, obavezno proveriti prilikom kupovine.
[ samo_da_pitam @ 29.06.2011. 15:20 ] @
@gogas
Uvek je lepo da svu prepisku sa njima imas i napismeno, hocu da kazem kada god je moguce izbegnes usmenu komunikaciju pozivanjem call centra. Definitivno mislim da je prvo mesto gde treba da se obratis inspekcija.
Mislim da su operateri nacinom prodaje i servisiranja mobilnih telefona sebi doneli vise stete (negativne reklame) nego koristi.
[ gogass @ 29.06.2011. 18:52 ] @
Evo ponovo da se javim jer sam danas obavio veci broj aktivnosti naime

Prvo sam bio do Trzisne inspekcije ovde u Nisu gde smo zajedno konstatovali da sa novim Zakonom o zastiti potrosaca sam POTROSAC ustvari ima jos manja prava i da trzisna tu nista ne moze da uradi.

A onda smo nakon posla supruga i ja svratili do Telenorove prodavnice u poslovnom centru Merkator u Nisu sa namerom da vidimo sta dalje jer telefon se inace nalazi sada kod njih .

Moram da kazem da je osoblje telenorove poslovnice u Merkator centru izuzetno ljubazno i da je njihov sef - menadjer nas saslusao i pricali o problemu koji nas je zadesio.i to skoro sat vremena. i u toj prici pa dobro ajde da vidimo telefon sta da radimo da li da ga uzmemo ili ne itd sef nam donese aparat HTC DESIRE S otvorimo ga startujemo probamo ovo probamo ono kad kod moda za kameru i video UOCIMO DA NA EKRANU POSTOJE HORIZONTALNE LINIJE I TO JAKO VIDLJIVE I KOJE SE PRIMECUJU I KOD VIDEO SNIMKA. Mi tu pocnemo cak i da se smejemo PA DA LI JE TO MOGUCE . Aparat poslat sa servisa zamenjena maticna ploca i kad ga otvoris ono javljaju ti si neke horizontalne linije. Da bruka bude jos VECA SAM TELEFON IMA SADA DRUGI IMEI I SERIJSKI BROJ KOJI SE NE SLAZE SA ONIM NA ORGINALNOJ KUTIJI . PA LJUDI TJ TELENORU JER STE VI NORMALNI .Naravno telefon je odmah spakovan i ponovi poslat nazad uz naravno konstataciju kvara i samog sefa date poslovnice.i uz napomenu da insistiramo na zameni uredjaja ili na raskidu ugovora o kupovini telefona.

Cekam narednih 15 dana a za to vreme ce verovatno da mi stigne i prva rata za otplatu iako telefon nije kod mene

[ espresso @ 29.06.2011. 19:17 ] @
Citat:
Prvo sam bio do Trzisne inspekcije ovde u Nisu gde smo zajedno konstatovali da sa novim Zakonom o zastiti potrosaca sam POTROSAC ustvari ima jos manja prava i da trzisna tu nista ne moze da uradi.
To oni hoće da misliš da ih ne bi gnjavio. Znam da inspekcija u nekim mestima jednostavno ne radi, neće ljudi da rade, sede po ceo dan u kancelarijama i gledaju sve moguće načine da eskiviraju izlazak na teren. Pred takve treba izaći sa konkretnim navodima iz zakona za koje smatraš da su prekršeni.

Iako u ugovoru piše da si dužan da utvrdiš da je uređaj ispravan, zakon je iznad ugovora i evo citata:
Citat:
Trgovac odgovara za nesaobraznost koju je potrošač mogao lako opaziti, ako je izjavio da je roba saobrazna ugovoru.

Dakle, iako si rekao da je sve u redu a kasnije se ispostavi da nije, imaš pravo na reklamaciju po tom osnovu. Dalje, insistiraj da ti daju nov uređaj, jer kao što si naveo, na to imaš puno pravo. Ti odlučuješ da li ćeš zamenu ili popravku.
Citat:
Potrošač, na prvom mestu, može da bira između zahteva da se nesaobraznost otkloni opravkom ili zamenom.


Srećno.
[ gogass @ 29.06.2011. 19:21 ] @
Hvala prijatelju na savetima pokusacu da istrajem
[ mrmilos @ 29.06.2011. 19:52 ] @
Stvarno bedak situacija... ne znam da li pomaze, ali ja sam u poslovnici mts-a cuo razgovor prodavacice i kupca, i ona mu je nekoliko puta napomenula, da u slucaju kvara u roku od 3 dana donese telefon u poslovnicu, da ce mu odmah zameniti za novi, a da posle toga kontaktira ovlasceni servis... verovatno je to sto je rekla po slovu zakona, te bi trebalo da vazi i za Telenor...

srecno i javi kako si prosao.
[ Joker @ 29.06.2011. 20:36 ] @
Citat:
espresso: To oni hoće da misliš da ih ne bi gnjavio. Znam da inspekcija u nekim mestima jednostavno ne radi, neće ljudi da rade, sede po ceo dan u kancelarijama i gledaju sve moguće načine da eskiviraju izlazak na teren. Pred takve treba izaći sa konkretnim navodima iz zakona za koje smatraš da su prekršeni.

Nažalost inspektori su u pravu. Po novom zakonu o zaštiti potrošača tržišna inspekcija je nadležna jedino da prodavac da odgovor (nebitno da li pozitivan ili negativan) na reklamaciju u zakonskom roku, samo rešavanje reklamacije ne spada više u domen delovanja tržišne inspekcije.
[ mrmilos @ 29.06.2011. 21:27 ] @
ja sam do sada imao takodje stvarno super iskustvo sa onih call centrom za zastitu potrosaca, doduse bile su u pitanju manje "zverke" od Telenora, ali uvek je ispadalo da su oni iz tog Centra imali "magicni stapic" kojim su naterali prodavce da mi zamene robu (jednom mobilni telefon u Alpha copy-ju, jednom patike i jednom cipele). vredi pokusati... broj je 0800 103 104
[ espresso @ 30.06.2011. 10:41 ] @
Citat:
samo rešavanje reklamacije ne spada više u domen delovanja tržišne inspekcije.

Čekaj, dužnost im je da sprovode odredbe iz zakona a tamo piše da kupac ima pravo na zamenu ako ne želi popravku. Po toj osnovi mora da reaguje zar ne?
[ Joker @ 30.06.2011. 13:05 ] @
Jesi pročitao zakon o zaštiti potrošača ?

Oni sprovode ono za šta imaju nadležnost po zakonu o zaštiti potrošača. Sve ostalo preko udruženja za zaštitu potrošača i sudova :(


[ goranss @ 30.06.2011. 21:31 ] @
Akcija je nastavljena.
Sada sam se pismeno obratio servisu Bergam koji je navodno taj koji odobrava zamene, zatim Telenor reklamacijama i konacno direktno HTC.com. Necete verovati od njih sam vec dobio dva mail-a a od ovih ostalih nista.
Videcemo sta ce biti.
[ miki069 @ 30.06.2011. 23:41 ] @
Akcija će da traje.
Ne bi da budem pesimista, ali pročitaj dobro: http://www.mobilnisvet.com/forum/viewtopic.php?t=21490
Isti aktreri, isti telefon, isti kvar, iste žvake za kupca...
Miriše na 6 meseci akcije.
Ali bori se da bude kraće.

[Ovu poruku je menjao miki069 dana 01.07.2011. u 00:52 GMT+1]
[ gosa1307 @ 01.07.2011. 13:03 ] @
Sinoc sam dobio mail od HTC da su primili reklamaciju i da ce istraziti ceo slucaj i nakon toga se javiti. Ostao sam zapanjen kako je HTC eksprsno odgovorio sa tri mail-a i to u roku od nepunih 2-3 sata. A ovi nasi ovde nista. Danas sam zvao servis Begram i od njih dobio odgovor da oni samo popravljaju telefone a o tome da li ce potrosac dobiti nov ili servisiran telefon odlucuje Telenor. Naravno ovi iz telenora kazu da sve to odlucuje servis , i dok se oni teko prepucavaju ja sam jos uvek bez telefona jer je ponovo na servisu i sada cekam zamenu ekrana. A posebna prica je sto se serijski broj i imei ne slazu sa onim na originalnoj kutiji . Ide vikend pa onda i mala pauza .
[ newtesla @ 02.07.2011. 09:22 ] @
Moj savet ti je da odeš lepo do neke dobre novinske redakcije, i lepo im izložiš ceo slučaj, a poneseš i neki papirić: ova diskusija na ovom forumu ima šanse da dovede do nečega, jer je čitaju i pojedini zaposleni u Telenoru; dobre novine čita pola Srbije ;)

...a novinarima je uvek slatka priča o Kalimeru...
[ bttp @ 07.07.2011. 19:47 ] @
Tako je to s HTC-om...
[ gosa1307 @ 11.07.2011. 13:54 ] @
Evo napokon i ja da se javim i moram da vam kazem da sav trud i silna pisma i mejlovi su ipak urodila plodom . Zvali su nas iz telenora da nas obaveste da mozemo da dodjemo da preuzmemo nov telefon . Moram da izrazim najvecu zahvalnost sefu poslovnice Telenora u Merkator centru u Nisu koji se maksimalno zauzeo za resavanje ovog slucaja kao i na brzoj intervenciji i pomoci HTC kompaniji i njenim predstavnicima ovde u Srbiji . HVALA SVIMA.

Napokon smo preuzeli nov telefon i time se za sada zavrsava nasa prica.

[Ovu poruku je menjao gosa1307 dana 11.07.2011. u 18:55 GMT+1]