[ tdusko @ 02.07.2011. 10:29 ] @
Zakon koji smo pominjali u nekim drugim temama je stupio na snagu
http://www.b92.net/info/vesti/..._category=78&nav_id=522761

Ukratko, od sada ce se pravo na rad u Austriji dobijati sakupljanjem bodova gde se boduje nivo obrazovanja, starost, plata na prethodnom poslu i znanje jezika. Na prvi pogled izgleda solidno mada nije bas tako lako sakupiti 70 od 100 bodova potrebnih. Ako sam dobro racunao, ko je zavrsio faks i ima manje od 35 godina i zna dobro nemacki dobija 55 bodova. Doduse, u tekstu nije bas precizno navedeno na sta i koliko se sve dobijaju poeni. Meni se ovaj model vise svidja od dosadasnjeg i mislim da ce Austrijanci uspeti da odvuku poprilicno visoko kvalifikovani radne snage od nemaca koji nikako da olabave malo sadasnji sistem. O Svajcarcima da i ne pricam mada njima radne snage i ne fali cim su se toliko stegli.
[ vladimir88net @ 02.07.2011. 13:43 ] @
Fakultet 20 + dodatno obrazovanje (da li se ovde misli samo na doktorat za jos 20?) 20 + mladji od 35 god 20 + jezici 15 i primanja 30, to je vec 105. A nisam uzeo u obzir studiranje u Austriji i naucne radove. Da li svima koji skupe preko 100 racunaju da imaju 100 ili sam se preracunao?
P.S. Daleko sam od ovog, imam za sada mozda tek nesto preko 40 bodova po ovome, ali mi tu nesto ne stima matematika i zbir od 100 bodova.
[ Nemanja @ 03.07.2011. 18:22 ] @
Zna li mozda neko kolike su plate programera u Austriji ?
[ član @ 07.07.2011. 15:57 ] @
Da li neko može da protumači iz ovog dokumenta sa strane br. 4, šta znače ovi nazivi diploma koji nose 20, 25 i 30 bodova, tj. čemu je koja ekvivalentna u našem sistemu obrazovanja?
Ako sam dobro razumeo deo texta o imigrantima koji se svstavaju u ostale kategorie koji nisu Besonders Hochqualifizierte (pretpostavljam da su to doktori nauka), od 01. maja 2012 kreće taj sistem sa bodovima i biće potrebno 50 bodova sakupiti za crveno-belo-crveni karton.
[ tdusko @ 07.07.2011. 20:56 ] @
Ovo prvo se odnosi na one koji su zavrsili fakultet kod nas sa najmanje 4 godine trajanja. Znaci, ne odnosi se samo na doktore nauka ali oni dakako dobijaju najvise poena-40. 30 dobijaju oni koji su zavrsili tehnicke ili prirodne nauke kao i matematiku. 20 dobijaju ostali sa cetvorogodisnjom fakultetskom diplomom.

Ovo sto si ti pitao na 4. strani su specificna, deficitarna zanimanja i to se odnosi na 2. nivo obrazovanja ako tako mogu da se izrazim. Tu najvise bodova dobijaju zavrsene trogodisnje studije

Ono sto je meni zanimljivo iz ovog dokumenta sto recimo tretiraju samo 2 nivoa poznavanja jezika i u zavisnosti od toga se dobijaju 5 i 10 poena. Nisam bas siguran da mi je jasno kako se to kvantifikuje.

Takodje, nije mi bas najjasnije kako ce proveravati radno iskustvo koje se boduje sa 2 boda po godini.

Sto vise gledam ovu tabelu sa bodovima sve mi se teze cini skupiti 70 bodova. Oni koji nisu zavrsili tehnicke nauke i nemaju Phd mogu samo da sanjaju o ovoj RWR karti. Neki realan scenario bi bio:
tehnicki faks - 30 bodova
3 godine iskustva - 6
jezik - 10 (nejasno je koliko treba dobro znati jezik za 10 poena)
starost do 35 - 20

Ukupno je to 66, znaci malo fali do 70, a sa druge strane kako doci do jos 5 bodova ako nemate patent, niste uradili nista zbog cega ce drzati vasu sliku u nekom amfiteatru, niste studirali u Austriji, nemate objavnjene publikacije*

*I ovo nije bas jasno sta se racuna, a sta ne
[ kacusa @ 07.07.2011. 23:40 ] @
@dusko

Na bruto platu

[Ovu poruku je menjao kacusa dana 08.07.2011. u 01:28 GMT+1]
[ tdusko @ 08.07.2011. 08:41 ] @
^Nisam bas razumeo sta si htela reci?
[ član @ 08.07.2011. 10:57 ] @
Citat:
tduskoSto vise gledam ovu tabelu sa bodovima sve mi se teze cini skupiti 70 bodova.

slažem se... moj scenario bi bio baš tako kako si napisao, pod uslovom da ne traže položen C1, već da je neko skromnije znanje B1/B2 potrebano za max. broj bodova na znanje jezika. al opet je to 60 i kusur bodova...
a jel možeš da pretpostaviš šta bi mogla da budu ta deficitarna zanimanja i ostali ključni kadar (ove druge dve tabele). bez obzira što tu obrazovanje nosi manje bodova, nekako mi se čini da je lakše sakupiti prema tom lključu 50 bodova, nego prema ovom za Hochqualifizierte 70 bodova.
[ tdusko @ 08.07.2011. 12:07 ] @
Pretpostavljam da tamo negde postoji zvanicna lista deficitarnih zanimanja i mislim da to nikako ne moze biti laksi put do RWR karte. Ovo sada nagadjam ali ta zanimanja recimo mogu biti razne vrste varioca, strucnjak za gajenje pecuraka na velikim nadmorskim visinama itd. Mislim, lupam ali to je otprilike ono sto meni pada na pamet. Sve to se mora dokazati validnim radnim iskustvom i obrazovanjem.
[ kacusa @ 08.07.2011. 12:13 ] @
Citat:
tdusko: ^Nisam bas razumeo sta si htela reci?


Kada kažeš gde skupiti dodatne bodove mislila sam na stavku za godišnja bruto primanja. Gde bi mi u Srbiji dobili 0. Eto male šale.
[ tdusko @ 08.07.2011. 12:43 ] @
Heheheeh, good point. :). To sam zaboravio da prokomentarisem kao najvecu nebulozu. Da imam toliku platu u Srbiji bas bi se patio sa njihovom RWR kartom. Ta plata je san za 99% ljudi iz svih non EU drzava, ne samo Srbije. Doduse, san je i za mnoge iz EU ali nije to tema...
[ delija_sever031 @ 08.07.2011. 23:59 ] @
Procitah u nekim austrijskim novinama da ce pod ovu kategoriju deficitarne radne snage biti izmedju ostalihi bolnicari i medicinske sestre,naravno spisak zanimanja jos nije kreiran,ono sto je meni cudno je da po toj listi 50 od 75,bukvalno sa nekim minimum znanjem nemackog,visom skolom,da nisi stariji od 30god i cak bez ikakvog radnog iskustva prelazis 50 poena bez ikakvih problema,mozda i 60...cisto sumnjam da su inace strogi austrijanci sada resili da potpuno liberalizuju ulazak u zemlju i to na nacin na koji bi skupiti poene bilo vrlo lako,ovde ce se verovatno jos dosta toga menjati do 1.maja sledece godine kad za ovu kategoriju pocinju da vaze pravila,ili ce biti nekih ogranicenja po pitanju broja onih kojima ce biti davane ove karte godisnje,jer po ovom sistemu bi imali takvu navalu ljudi da ne bi zivi ostali....
[ član @ 28.07.2011. 09:50 ] @
Evo i na srpskom dokument sa uslovima za dobijanje RWR.
Ovde je razjašnjeno ono što je na počektu bilo nedefinisano u vezi sa znanjem nemačkog, piše da je A2 nivo dovoljan za max. broj bodova na znanje jezika.

Ako sam dobro razumeo celu ovu priču oko RWR, ništa se u suštini nije promenilo, osim što sada neko ko planira da se zaposli u Austriji prvo treba da ispuni određene uslove tj. sakupi 70 bodova, prođe tu celu administrativnu proceduru oko dobijanja vize, pa kada to sve završi, onda mu predstoji traženje posla isto kao što je moglo i do sada... slanjem CVa odavdejer šta mi vredi boravišna viza u Austriji kada nemam posao?! Dakle, samo su uveli kriterijume kojima su suzili krug potencijalnih imigranata. Do sada je npr. posao u Austriji mogao da nađe neko sa završenim faxom, 3 god. iskustva i dobrim znanjem nemačkog, a sada je to 66 bodova, pa ne vredi ni pokušavati.
[ tdusko @ 29.07.2011. 09:03 ] @
Citat:
član:

Ako sam dobro razumeo celu ovu priču oko RWR, ništa se u suštini nije promenilo, osim što sada neko ko planira da se zaposli u Austriji prvo treba da ispuni određene uslove tj. sakupi 70 bodova, prođe tu celu administrativnu proceduru oko dobijanja vize, pa kada to sve završi, onda mu predstoji traženje posla isto kao što je moglo i do sada... slanjem CVa odavdejer šta mi vredi boravišna viza u Austriji kada nemam posao?! Dakle, samo su uveli kriterijume kojima su suzili krug potencijalnih imigranata. Do sada je npr. posao u Austriji mogao da nađe neko sa završenim faxom, 3 god. iskustva i dobrim znanjem nemačkog, a sada je to 66 bodova, pa ne vredi ni pokušavati.


Promena je ogromna. Do sada si mogao da konkurises na milion radnih mesta i da te sutnu pre ikakave verifikacije tvoje strucnosti samo zato sto nemas pravo da radis. Sada kada imas pravo da radis, imas mnogo mnogo vece sanse da nadjes posao u struci koja se trazi. Iz mog iskustva, sanse rastu 5 do 10 puta. Medjutim i dalje ostaje problem kako skupiti tolike bodove. Doduse, i dalje mi ovo nije najjasnije jer ono kako ja sada shvatam jeste da ko skupi 70 bodova moze da dobije dozvolu bez obzira da li mu je diploma "deficitarna" ili ne. Za deficitarna zanimanja ce valjda biti dovoljno i 50.
[ član @ 30.07.2011. 11:01 ] @
Citat:
tdusko: Doduse, i dalje mi ovo nije najjasnije jer ono kako ja sada shvatam jeste da ko skupi 70 bodova moze da dobije dozvolu bez obzira da li mu je diploma "deficitarna" ili ne. Za deficitarna zanimanja ce valjda biti dovoljno i 50.

pa jeste to malo nejasno... odnosno, više je nedefinisano nego nejasno jer nisu napisali da li je po kriterijumu za Besonders Hochqualifizierte potrebno da njihov biro povrdi da nema već takve radne snage ili ne?
evo šta kažu u onom dokumentu koji sam gore postavio:

za Schlüsselkräfte:
Citat:
Osobe koje po bodovnoj listi (vidi prilog C) dostignu najmanje 50 od 75 bodova mogu dobiti Rot-Weiss-Rot kartu kao ostala ključna radna snaga. Uslov je da već postoji ponuda za odredjeno radno mesto. Mesečna bruto plata za osobe ispod 30 godina mora iznositi najmanje € 2.100, za osobe starije od 30 godina najmanje € 2.520. Zahtev za izdavanje Rot-Weiss-Rot karte može biti odbijen ukoliko su na birou za zapošljavanje već registrovane osobe sa istom kvalifikacijom.


za Besonders Hochqualifizierte :
Citat:
Osobe koje po bodovnoj listi ( vidi prilog A) dostignu najmanje 70 od 100 bodova se smatraju „posebno visoko kvalifikovanim“. Takve osobe mogu uz prilog svih dokaza o svojoj kvalifikaciji zahtevati izdavanje vize D u nadležnoj austrijskoj ambasadi. U slučaju izdavanja vize D osoba može da traži posao u Austriji tokom najviše 6 meseci. Ukoliko posebno visoko kvalifikovana osoba nađe zaposljenje odgovarajuće svojoj kvalifikaciji, moguće je izdavanje Rot-Weiss-Rot karte na godinu dana.


u svakom slučaju, ako uspeš da nađeš posao u Austriji sa minimalnom platom od 2520 € bruto i na birou već nema takve radne snage, bodove onda sakupljaš po osnovi za Schlüsselkräfte, a tada nije problem preći minimalni broj koji su propisali.
[ tdusko @ 30.07.2011. 20:56 ] @
2500 bruto mesecno je ispod proseka za visoko strucnu radnu snagu u Austriji tako da to nije problem uopste.
[ Nemanja @ 30.07.2011. 21:59 ] @
U Austriji je bruto plata rasporedjena na 14 mesečnih plata, od kojih su 13. i 14. oporezovane po stopi od 6 % ...
Za izračun.
http://www.bmf.gv.at/service/a...rberech/bruttonetto/_start.htm

[ član @ 02.08.2011. 09:38 ] @
Citat:
tdusko: 2500 bruto mesecno je ispod proseka za visoko strucnu radnu snagu u Austriji tako da to nije problem uopste.

to, da... jedino je pitanje koje stručne radne snage im nedostaje na birou?
[ deki77 @ 02.08.2011. 10:43 ] @
Astronauti
[ Nemanja @ 02.08.2011. 19:17 ] @
Citat:
deki77: Astronauti :D

Mislim da ne, pošto nemaju svoj svemirski program
[ član @ 09.08.2011. 16:15 ] @
Slažem se sa Nemanjom... astronautima je bolje da traže posao u Srbiji :)
[ Nemanja @ 03.11.2011. 20:08 ] @
Do sada je izdato 255 RWR kartica, od toga je jedna moja. Tako da se moze, ali najvise zavisi od firme, koliko vas treba i koliko ima iskustva
u dovodjenju stranaca. Ako firma prvi put dovodi nekog, verovatno ce je odbiti, posto mora objasniti zasto treba bas vas.
[ Branko Santo @ 03.11.2011. 20:50 ] @
Cestitam, pa kad se smestis posalji neki izvestaj :)
[ Nemanja @ 04.11.2011. 12:48 ] @
Hvala :)
[ član @ 08.11.2011. 19:23 ] @
Citat:
Nemanja: Do sada je izdato 255 RWR kartica, od toga je jedna moja...

Znači, prvo se nađe posao pa se onda aplicira za RWR, a ne kako je neko ovde napisao da prvo dobiješ RWR (ako ispuniš uslov sa bodovima) pa onda tražiš posao?
[ Nemanja @ 08.11.2011. 20:54 ] @
U praksi je tako, u teoriji mozes i sam sredjivati za RWR kartu, ali ...
[ Nemanja @ 08.11.2011. 20:59 ] @
Mozda sam ostavio malo nedoreceno, meni je to sve firma sredjivala, ja sam otisao samo da pokupim kartu,
ali su i pored toga trazlili da obezbedim dodatna uverenja, potvrde, preporuke od bivsih poslodavaca...

Tako da mislim kada bi sam sredjivao bilo sve to pa jos x3.
[ član @ 09.11.2011. 07:59 ] @
znači, ipak je moguće (teorijski) sreditim RWR na osnovu nekog od onih kriterijuma koje su odredili, pa onda tek tražiti posao?
[ Nemanja @ 09.11.2011. 12:47 ] @
Naravno
[ kecman14 @ 10.11.2011. 20:03 ] @
Jel moze neko ko je dobio kartu da kaze koliko ga je to para kostalo?
[ Nemanja @ 11.11.2011. 05:56 ] @
120e je iznos takse za kartu.
[ član @ 11.11.2011. 12:10 ] @
Nemanja, po kom si kriterijumu ti dobio RWR?
Pretpostavljam da je Schlüsselkräfte, pošto kažeš da ti je firma to sve završila...
[ Nemanja @ 11.11.2011. 16:32 ] @
Moguce, ali necu da lazem, ja sam samo potpisao popunjenu prijavu i poslao nazad firmi.
Ali da, ta opcija kada imas ponudjen ugovor.
[ Svejeok @ 17.11.2011. 00:22 ] @
Pozdrav svima.Ja bih zeleo da pitam sta se desava u slucaju da neko ima dve diplome , jednu diplomu Visoke tehnicke skole i drugu Tehnickog fakulteta , obe u oblasti IT-a .Taj neko sam ja :) E sad , mogu da izvadim i HR pasos (ako bi mi pomogao ulaskom HR u EU 2013-te).Mada ako mi znaci nesto druga diploma onda ne bi trebalo, nadam se.Sta mislite ?Pozdrav
[ član @ 17.11.2011. 08:01 ] @
mislim da se *ebe nekom za tvoje diplome. ako ne znaš nešto konkretno da radiš i ne znaš nemači, džabe sve drugo...
[ tdusko @ 17.11.2011. 09:20 ] @
Izvadi ti HR pasos u svakom slucaju. A ovo za diplome, mislim da ti se racuna samo diploma fax-a tjst. ne sabiraju se diplome :)

...i da, kreni da ucis jezik.
[ Svejeok @ 17.11.2011. 11:27 ] @
Jezik nije nikakav problem.Hvala puno na odgovorima ! ;)
[ kecman14 @ 18.11.2011. 17:49 ] @
A kakva je kod njih procedura za nostrifikaciju diplome,koliko traje i koliko kosta? Konkretno diploma Fakulteta tehnickih nauka iz Novog Sada
[ Nemanja @ 18.11.2011. 18:35 ] @
Ne znam zasto zelis da nostifikujes diplomu ... Ako je za nastavak studija, imas temu "Studiranje u Becu".
Ako je za posao , za to te niko ne pita za diplomu ...
[ kecman14 @ 19.11.2011. 17:46 ] @
Znam da firme imaju provjere znanja ali zar diploma nista ne znaci?
[ Nemanja @ 19.11.2011. 20:15 ] @
Naravno da znaci, znaci da si zavrsio fakultet. A posto si se ti tako uhvatio diplome
pretpostavljam da si tek zavrsio fakultet i nisi radio, u tom slucaju ako zelis
da odes "preko" bolje gledaj poslediplomske studije. Ne zelim da ti osporavam tvoju diplomu,
i ja sam posle fakulteta mislio da svi samo cekaju da me zaposle, ali veruj mi
cim sam izasao zvan Srbije, niko me nije pitao za diplomu, osim HR odeljenja
kada im je trebalo za sredjivanje vize. Trazi zaposlenje, radi na open source
projektima, stici reference...

A firme imaju proveru znanja za prve poslove, posle se uglavnom
samo gledaju tvoje reference, odnosno na kojim si projektima radio,
i naravno preporuke poslodavaca sa tih projekata. Ukoliko se to
poklapa sa njihovim trenutnim potrebama super, ako ne, trazite
dalje i jedni i drugi.



[ r-madchen @ 24.11.2011. 11:55 ] @
Mene zanima da li se moze aplicirati i poslati cv npr na neko radno mjesto koje nije tvoje primarno zanimanje po obrazovanju ,da li ti se onda bodovi racunaju od faxa ili? i da li uopste mozes podneti zahtjev za r-w-r?
[ r-madchen @ 24.11.2011. 12:08 ] @
Prilicno je komplikovano formulisan cijeli taj program ,ja sam cak sa drugaricom koja radi u becu u jednoj agenciji pri vladi koja ima veze sa imigrantima komentarisala ,i ni ja ni ona nismo uspijele skontati neke stvari...da li apliciras za kartu pa cekas boravisnu ,pa kad dobijes trazis posao 6 mj u A? ili mozes iz Bosne ,Srbije itd.......da li na birou ne smije da bude niko ko ima tvoje kavlifikacije? ma zeznuto u sustini :)

i zanima me jos nesto ako neko slucajno zna....taj program i studentima daje mogucnost da apliciraju ali moraju zavrsiti prvi dio faxa ,tj bch. ...e mene zanima ako ti upises master sto podrazumjeva da imas bch diplomu vec ,moze li se takodje aplicirati ,s obzirom da nisi u A zavrsio to ?
[ Ivca1 @ 15.12.2011. 20:22 ] @
Da li je neko upoznat sa trzistom radne snage u Austriji? Konkretno me zanima kava je situacija sto se tice finansija?

Unapred hvala na odgovoru.
[ cvolka11 @ 02.01.2012. 22:32 ] @
Da li je neko podnosio zahtev za crveno-belo-crvenu karticu u ambasadi u Beogradu.Kakva su iskustva?

Koje škole stranog(nemačkog) jezika su merodavne za bodovanje?
[ Nemanja @ 05.01.2012. 13:29 ] @
Za Nemacki je to sigurno Goethe institut, a za engleski Cambridge certifikati ...Uglavnom, svi koji su medjunarodno priznati.
[ bug killer @ 11.01.2012. 22:00 ] @
Koliko sam ja skontao ovaj sistem oko rwr karte, sustina je da bodovanje sluzi za dobijanje vize za trazenje posla koja traje 6 meseci, ali posto mi legalno mozemo da odemo na 3 meseca tamo, nama to ne treba. Dovoljno je da se pronadje poslodavac, koji ce vam obezbediti posao. I da se ispune ostali uslovi za rwr kartu.

Pitanje za Nemanju.

Da li znas mozda kako prolazi dipl. gradjevinski inzenjeri sa trazenjem posla u Austriji?
[ tdusko @ 12.01.2012. 08:24 ] @
Pa nisi bas razumeo najbolje. Ta viza za trazenje posla od 6 meseci osim sto ti omogucuje da boravis u Austriji taj period, omogucuje ti da imas pristup trzistu rada sto inace kao drzavaljanin Srbije nemas. To u praksi znaci da mozes da konkurises za posao kao i ostali i da odmah nakon potpisivanja ugovora mozes da pocnes da radis. Bez te vize mozes da konkurises kao ostali ali nakon potpisivanja ugovora moras da trazis dozvolu da bi mogao da radis ako i uspes da potpises taj ugovor posto cim cuju da nemas pravo pristupa trzistu rada svi beze kao djavo od krsta.

Sa nekim firmama kao sto je u slucaju Nemanje bilo ide malo lakse jer firma na neki nacin uspe sama da sredi dozvolu ali plasim se da je tako samo u velikim firmama koje to cesto rade.
[ delija_sever031 @ 12.01.2012. 10:54 ] @
Receno je da ce lista deficitarnih zanimanja mangelberufe biti objavljena oko 1.1.2012. s tim da izdavanje RWR karte za ta zanimanja krece od 1.5.2012.

Ima li kakvih vesti zasto lista jos nije izasla i kada ce izaci?
[ član @ 12.01.2012. 12:29 ] @
pa to može da se pretpostavi šta će da bude na listi...
medicinske sestre, negovateljice, varioci, kranisti, bageristi, vozači građevinskih mašina, i sl.
[ delija_sever031 @ 12.01.2012. 12:50 ] @
Ta prva 2 me i interesuju zato i pitam,al ipak treba sacekati zvanicnu listu, cisto me zanima da li ce postovati rok od 1.5 posto lista jos nije ni izasla
[ Nemanja @ 12.01.2012. 17:07 ] @
Citat:
bug killer: Koliko sam ja skontao ovaj sistem oko rwr karte, sustina je da bodovanje sluzi za dobijanje vize za trazenje posla koja traje 6 meseci, ali posto mi legalno mozemo da odemo na 3 meseca tamo, nama to ne treba. Dovoljno je da se pronadje poslodavac, koji ce vam obezbediti posao. I da se ispune ostali uslovi za rwr kartu.

Pitanje za Nemanju.

Da li znas mozda kako prolazi dipl. gradjevinski inzenjeri sa trazenjem posla u Austriji?


Ne bih znao da ti pomognem, posto nisam nista cuo za tvoju struku, a za ostalo ... ne znaju jos ni sami radnici u policijskoj upravi gde se izdaju karte, kako to ide sa RWR , ali ako se firma zalozi onda se obicno sredi. Do maja mozda bude bolje.
[ Nemanja @ 12.01.2012. 17:11 ] @
Citat:
tdusko: Pa nisi bas razumeo najbolje. Ta viza za trazenje posla od 6 meseci osim sto ti omogucuje da boravis u Austriji taj period, omogucuje ti da imas pristup trzistu rada sto inace kao drzavaljanin Srbije nemas. To u praksi znaci da mozes da konkurises za posao kao i ostali i da odmah nakon potpisivanja ugovora mozes da pocnes da radis. Bez te vize mozes da konkurises kao ostali ali nakon potpisivanja ugovora moras da trazis dozvolu da bi mogao da radis ako i uspes da potpises taj ugovor posto cim cuju da nemas pravo pristupa trzistu rada svi beze kao djavo od krsta.

Sa nekim firmama kao sto je u slucaju Nemanje bilo ide malo lakse jer firma na neki nacin uspe sama da sredi dozvolu ali plasim se da je tako samo u velikim firmama koje to cesto rade.


Da, mene su medjuvremenu kontaktirale neke HR agencije, posto su videle moj profil, i sve super, posao u oba slucaja dosta placeniji, klijentu hitno treba bas takav kadar, pa se moze cifra jos podici, kada cuju da treba sponsorship, pobegnu ... Ali dobro, strpljivo radimo i cekamo da konkurisemo za RWR plus ;)
[ bug killer @ 13.01.2012. 18:15 ] @
Citat:
tdusko: Pa nisi bas razumeo najbolje. Ta viza za trazenje posla od 6 meseci osim sto ti omogucuje da boravis u Austriji taj period, omogucuje ti da imas pristup trzistu rada sto inace kao drzavaljanin Srbije nemas. To u praksi znaci da mozes da konkurises za posao kao i ostali i da odmah nakon potpisivanja ugovora mozes da pocnes da radis. Bez te vize mozes da konkurises kao ostali ali nakon potpisivanja ugovora moras da trazis dozvolu da bi mogao da radis ako i uspes da potpises taj ugovor posto cim cuju da nemas pravo pristupa trzistu rada svi beze kao djavo od krsta.

Sa nekim firmama kao sto je u slucaju Nemanje bilo ide malo lakse jer firma na neki nacin uspe sama da sredi dozvolu ali plasim se da je tako samo u velikim firmama koje to cesto rade.


Možda nisam, ali evo ti pasusa sa ovog linka http://www.bmask.gv.at/cms/sit...22en_-_fact_sheet_rwr_card.pdf

Citat:

Applicants permitted to enter Austria under a visa-free regime do not require a job search visa. They
may apply for the RWR Card during their lawful visa-free stay in Austria if they find a job
corresponding to their qualifications during this period.
[ tdusko @ 14.01.2012. 08:42 ] @
Procitao sam ponovo tvoju poruku na koju sam ti replicirao i moju repliku zajedno sa ovim dokumentom koji si okacio i mogu da kazem da sam se nalupao za medalju. Nadam se da oni koji se budu ovde informisali nece stati kod moje prethodne poruke vec ce procitati do kraja jer je sada prekasno da editujem post.

Pre svega bodovanje ne sluzi za dobijanje vize za trazenje posla. Tu analogiju si ti provukao

Citat:
sustina je da bodovanje sluzi za dobijanje vize za trazenje posla koja traje 6 meseci, ali posto mi legalno mozemo da odemo na 3 meseca tamo, nama to ne treba


, a ja sam bez da proverim usao u raspravu. Tacno je ovo sto si napisao da je potrebna viza za trazenje posla da bi se boravilo u Austriji dok se trazi posao ako nisi deo bezviznog rezima sto mi jesmo i nama ta viza za trazenje posla ne treba. E, kada se nadje posao, tjst sklopi ugovor sa poslodavcem onda ide aplikacija za RWR kartu i skupljanje poena. Znaci, bodovanje i viza za trazenje posla nemaju veze jedno sa drugim.

Citat:
Very highly qualified persons who hold a visa for the purpose of searching for employment can
apply for a RWR Card (valid for 12 months) without further labour market test, if they find an
employer, within the validity period of the visa, offering them employment according to their
qualification based on a valid work contract.


To je onaj deo gde sam ja pogresio i napisao da se prvo aplicira za RWR kartu pa onda trazi posao.

U principu slicno je kao i do sada osim bitne razlike "without further labour market test" sto koliko sam ja ukapirao znaci da nema trazenja Austrijanaca i drugih iz EU na birou rada koji bi mogli da rade taj posao.
[ Nemanja @ 16.01.2012. 15:07 ] @
Bodovanje se obavlja svakako, bez obzira gde podnesete prijavu za vizu ... za RWR+ se bodovanje vrsi bez provere trzista rada, sa RWR se radi ta provera. Svi ste se usresredili na vizu, usredsredite se prvo na nalazenje posla.
[ bug killer @ 19.01.2012. 12:37 ] @
Citat:
Nemanja: Bodovanje se obavlja svakako, bez obzira gde podnesete prijavu za vizu ... za RWR+ se bodovanje vrsi bez provere trzista rada, sa RWR se radi ta provera. Svi ste se usresredili na vizu, usredsredite se prvo na nalazenje posla.


Upravo, ja sam se i usredsredio na traženje posla i našao par ponuda na netu. e sad moje pitanje za tebe je, da li si iz Srbije tražio posao ili si otišao tamo?
I da li ima neko iskustva sa konkurisanjem preko neta, zbog intervjua i svega. Malo mi i jezik manjka, nemački, ali vidim da na dosta mesta može i sa engleskim samo.
[ Nemanja @ 19.01.2012. 22:36 ] @
Citat:
bug killer: Upravo, ja sam se i usredsredio na traženje posla i našao par ponuda na netu. e sad moje pitanje za tebe je, da li si iz Srbije tražio posao ili si otišao tamo?
I da li ima neko iskustva sa konkurisanjem preko neta, zbog intervjua i svega. Malo mi i jezik manjka, nemački, ali vidim da na dosta mesta može i sa engleskim samo.

Ja sam konkurisao preko neta, iz Slovenije. Od trenutka kada sam resio da napustim prethodni posao, pocetkom juna, do trenutka kada sam potpisao ugovor, krajem avgusta, poslao sam mozda 6-7
mailova, od toga sam sam otisao na 4 razgovara, dobio 4 ponude i odlucio se za jednu. Moze i sa engleskim i ja sam tako otisao.
[ Branko Santo @ 22.01.2012. 21:59 ] @
Posto ovde ima odredjen broj "Austrijanaca" moze li nekih sajtova za pretragu posla?
Bila je neka tema u kojoj je mnogo toga bilo izlistano ali nikako da nadjem.
[ Nemanja @ 23.01.2012. 08:27 ] @
www.karriere.at, www.monster.at, www.jobpilot.at

Karriere sam stavio na prvom mestu jer obicno navode platu uz oglas. Sada, u Austriji ne postoji minimalna cena rada,
vec je to ostavljeno esnafima da utvrde, tako da se na oglasu obicno navede koja je minimalna plata za to mesto
i trazene godine iskustva. To se moze korigovati do 20%-30% gore.

Sajt za izracun bruto netto odnosa http://onlinerechner.haude.at/bmf/brutto-netto-rechner.html

[ Branko Santo @ 23.01.2012. 09:08 ] @
Hvala Nemanja :)
[ kriminalist @ 23.01.2012. 14:54 ] @
zna li ko koja su deficitarna zanimanja u Austriji ?

Hvala unaprijed
[ PancevDarko @ 24.01.2012. 08:53 ] @
Pozdrav svima! Evo da se i ja ukljucim. Letos sam bio u Becu skoro mesec dana u potrazi za poslom. Zvao sam, slao mejlove, isao u biro za zaposljavanje.
Zakljucak je sledeci: bez poznavanja jezika su sanse mimimalne, tj. treba imati vise srece nego pameti. Drago mi je sto vidim da ima ljudi koji su uspeli, sto znaci da ne treba odustajati. Ja sam po struci IT inzenjer, sa malim iskustvom jer sam skoro diplomirao. Preporucio bih svima da intezivno uce jezik. Idealan nacin je preko multimedijalnih programa kao sto je Rosetta Stone. Ja se spremam pa cu na leto da krenem u ofanzivu. Meni su u AMS-u rekli da moram imati prvo poslodavca koji ce da podnese zahtev i obrazlozenje.
Pitanje za Nemanju!
Na koji nacin si ti trazio posao? Da li si se prijavljivao na konkretne pozicije ili si se samoinicijativno prijavljivao na adresu firme?
[ Nemanja @ 24.01.2012. 16:01 ] @
Citat:
PancevDarko: Pozdrav svima! Evo da se i ja ukljucim. Letos sam bio u Becu skoro mesec dana u potrazi za poslom. Zvao sam, slao mejlove, isao u biro za zaposljavanje.
Zakljucak je sledeci: bez poznavanja jezika su sanse mimimalne, tj. treba imati vise srece nego pameti. Drago mi je sto vidim da ima ljudi koji su uspeli, sto znaci da ne treba odustajati. Ja sam po struci IT inzenjer, sa malim iskustvom jer sam skoro diplomirao. Preporucio bih svima da intezivno uce jezik. Idealan nacin je preko multimedijalnih programa kao sto je Rosetta Stone. Ja se spremam pa cu na leto da krenem u ofanzivu. Meni su u AMS-u rekli da moram imati prvo poslodavca koji ce da podnese zahtev i obrazlozenje.
Pitanje za Nemanju!
Na koji nacin si ti trazio posao? Da li si se prijavljivao na konkretne pozicije ili si se samoinicijativno prijavljivao na adresu firme?


Prijavljivao sam se na konkretne pozicije, mada ima firma koje skoro pa imaju stalno otvorene konkurse. Sto se tice tvojih saveta, slozio bih se da je jezik bitan da
se uklopis u sredinu, ali nije ono zbog cega ce te poslodavac zaposliti, vec zbog iskustva i onoga sto znas da radis a to je teze opravdati u tvom slucaju kada
nemas posebnih iskustava i znanja, onda su u prednosti studenti sa njihovih fakulteta. Kod mene u odeljenju dosta ih je pocelo kao studenti, i posle su zaposleni za stalno.
Jedan hint : ima dosta Indijaca koji su ovde zavrsili jednogodisnje mastere pa onda trazili posao kao da su zavrsili celo skolovanje u Austriji. U svakom slucaju, srecno.
[ PancevDarko @ 24.01.2012. 16:33 ] @
Citat:
Nemanja: Prijavljivao sam se na konkretne pozicije, mada ima firma koje skoro pa imaju stalno otvorene konkurse. Sto se tice tvojih saveta, slozio bih se da je jezik bitan da
se uklopis u sredinu, ali nije ono zbog cega ce te poslodavac zaposliti, vec zbog iskustva i onoga sto znas da radis a to je teze opravdati u tvom slucaju kada
nemas posebnih iskustava i znanja, onda su u prednosti studenti sa njihovih fakulteta. Kod mene u odeljenju dosta ih je pocelo kao studenti, i posle su zaposleni za stalno.
Jedan hint : ima dosta Indijaca koji su ovde zavrsili jednogodisnje mastere pa onda trazili posao kao da su zavrsili celo skolovanje u Austriji. U svakom slucaju, srecno.

Hvala ti na odgovoru. Vidim da smo kolege iz IT branse. Reci mi
kako zaradjuju programeri u Austriji, ili Darabase administratori? Okvirno. Ja trenutno radim u struci, skoro sam poceo, hocu da odradim par projekata pa da opet pokusam u Becu. Ovde malo placaju a o uslovima na poslu bolje da ne govorim. Jesi li ti znao jezik pre nego sto si otisao? Mene je par firmi odbilo zbog neznanja jezika, pa sam sada resio do leta da ga naucim. Hteo sam da upisem master u Becu, ali na zalost, nisam u mogucnosti da isfinansiram te dve godine, a i rekose mi da je zarada ogranicena ako radis a student si.
[ Nemanja @ 24.01.2012. 19:37 ] @
U jednom od prethodnih postova sam dao link ka sajtu koji objavljuje plate uz oglase,
a okvirno od 1500 do 3500 evra mesecno neto ako si stalno zaposlen. Za honorarce je od 35-70e bruto sat.


U Srbiji se tesko zivi, mozes pretpostaviti kako je u Indiji, Indijci uzimaju kredit tamo da bi u Evropi zavrsili master studije, i ne znam posle koliko ga otplacuju jer prve poslove ako dobiju rade za pocetnicku platu i kako zive u medjuvremenu... Ne govorim ti sta da radis, ni ja ne bih to radio, ali jednostavnije je prvo iskustvo steci kod kuce. Mada ako se ukaze prilika zasto ne iskoristiti.

[ član @ 25.01.2012. 10:14 ] @
Citat:
PancevDarko:Idealan nacin je preko multimedijalnih programa kao sto je Rosetta Stone. Ja se spremam pa cu na leto da krenem u ofanzivu.

Idealan način... hm, ne bi se baš složio. Ne poznajem nikoga ko je uspeo bilo koji jezik da nauči uz pomoć multimedijalnih kurseva. Oni mogu da posluže kao neka dopuna, ali kao osnovno sredstvo... teško!
Moj savet je da nađeš profesora za individualne časove ili da se upišeš u neku školu stranih jezika, i svakako nešto što ti je neophodno je strpljenje. Nemoj se zanositi time da nemački možeš da naučiš za par meseci. Da bi dobio RWR treba da imaš položen A2 što je 2 godine učenja u školi (4 semestra), a sa ozbiljnim radom na individualnim časovima, da kažemo, duplo brže... a realno A2 nije nivo znanja sa kojim će te neko zaposliti ako se izričito traži znanje nemačkog. Sam onda izračunaj koliko realno treba vremena da se stvarno dostigne zadovoljavajući (B1/B2) nivo znanja kada ga učiš ovde kod nas...
[ Nemanja @ 25.01.2012. 13:57 ] @
Samo da dodam za RWR vizu ekivalentne bodove mozes dobiti za A1 Nemacki - B1 Engleski i A2 Nemacki - B2 Engleski. Za konkretan slucaj ne znam, ja nisam prilagao certifikate o jeziku.
Mada, ukoliko si se vec cvsto odlucio za nemacko govorno podrucje, trebas svakako uciti, pa bolje pre nego kasnije.
[ PancevDarko @ 25.01.2012. 17:56 ] @
Citat:
član: Idealan način... hm, ne bi se baš složio. Ne poznajem nikoga ko je uspeo bilo koji jezik da nauči uz pomoć multimedijalnih kurseva. Oni mogu da posluže kao neka dopuna, ali kao osnovno sredstvo... teško!
Moj savet je da nađeš profesora za individualne časove ili da se upišeš u neku školu stranih jezika, i svakako nešto što ti je neophodno je strpljenje. Nemoj se zanositi time da nemački možeš da naučiš za par meseci. Da bi dobio RWR treba da imaš položen A2 što je 2 godine učenja u školi (4 semestra), a sa ozbiljnim radom na individualnim časovima, da kažemo, duplo brže... a realno A2 nije nivo znanja sa kojim će te neko zaposliti ako se izričito traži znanje nemačkog. Sam onda izračunaj koliko realno treba vremena da se stvarno dostigne zadovoljavajući (B1/B2) nivo znanja kada ga učiš ovde kod nas...

Multimedijalne programe sam naveo u cilju sticanja znanja na nivou A1, znam par ljudi koji su za manje od dva meseca ucenja polozili Geteov A1 sertifikat. Sa dve godine intenzivnog ucenja jezika ako nemas znanje minimum na B2 nivou onda ti jezici bas ne idu. Ko moze da plati svakako je bolje sa profesorom. Intenzivnim kursem na Geteu napredujes 1/2 nivoa za 3 nedelje!
[ član @ 25.01.2012. 19:41 ] @
Svaka čast tvojim prijateljima ako su od nule krenuli i za 2 meseca položili A1.
Tvojom računicom: 1/2 kursa = 3 nedelje, znači 4 kursa (A1, A2, B1 i B2) se završava za 24 nedelje što je nešto manje od 6 meseci.
Uzmi Halooglase i nazovi bilo kog profesora nemačkog i pitaj ga koliko ti minimum vremena treba da položiš B2 ako krećeš od nule, pa ćeš videti šta će ti reći.
Očigledno je da nemaš pojma koji nivo znanja predstavlja B2.
[ PancevDarko @ 25.01.2012. 21:14 ] @
Citat:
član: Svaka čast tvojim prijateljima ako su od nule krenuli i za 2 meseca položili A1.
Tvojom računicom: 1/2 kursa = 3 nedelje, znači 4 kursa (A1, A2, B1 i B2) se završava za 24 nedelje što je nešto manje od 6 meseci.
Uzmi Halooglase i nazovi bilo kog profesora nemačkog i pitaj ga koliko ti minimum vremena treba da položiš B2 ako krećeš od nule, pa ćeš videti šta će ti reći.
Očigledno je da nemaš pojma koji nivo znanja predstavlja B2.

Da, krenuli su od nule, i svakako da ti za A1 ne treba vise od dva meseca. Ako ja nemam pojma, onda i ovi sa Gete instituta nemaju pojma. Informaciju koju sam izneo je zvanicna sa njihovog sajta. Ali izgleda da si ti upuceniji od njih.
[ član @ 26.01.2012. 08:24 ] @
Možda i da postoje intenzivni kursevi koji toliko traju gde oni ispredaju to što je kursem predviđeno, ali tebi niko ne garantuje da ćeš to znanje i usvojiti.
Ja nisam ni lingvista, niti imam taj nivo znanja nemačkog o kom pričamo, ali jednostavno znam da je nemoguće B2 naučiti i položiti za 6 meseci i to sam siguran da će svaki profesor nemačkog potvrditi, a verujem da bi se mnogi i slatko nasmejali kada bi čuli da neko ima takve namere.
[ MarkoBalkan @ 02.02.2012. 19:17 ] @
Citat:
PancevDarko: Multimedijalne programe sam naveo u cilju sticanja znanja na nivou A1, znam par ljudi koji su za manje od dva meseca ucenja polozili Geteov A1 sertifikat. Sa dve godine intenzivnog ucenja jezika ako nemas znanje minimum na B2 nivou onda ti jezici bas ne idu. Ko moze da plati svakako je bolje sa profesorom. Intenzivnim kursem na Geteu napredujes 1/2 nivoa za 3 nedelje!


A1 -> 2 modula , svaki modul 70 sati
A2 -> 2 modula
B1 -> 4 modula
B2 -> 2 modula

ukupno 10 modula sa 700 sati.

1/2 nivo-> vjerojatno je to pola modula, ili 2 sata dnevno intezivno ili 12 sati tjedno ili 2.5 sata dnevno.

i tim tempom ti treba 10 mjeseci.

ako se 1/2 odnosi na jedan modul, e onda je to preko 4 sata dnevno.

taj tempo ne bi mogao nitko izdržati uz posao jer je naporno.

možeš eventualno 1 ili 2 mjeseca.

postojali su seminari 3 x po 3 sata kroz tjedan, ali i to je naporno.

da se vratim na početak 700 sati nasatave + još toliko barem moraš raditi doma, ako imaš osnove, ako krećeš od početka onda na 4 sata tjedno doma moraš raditi minimalno 8 sati kroz tjedan.

jer ako misliš da češ naučiti tako da češ hodati na predavanja bez učenja doma, varaš se.

realno za B2 sa satnicom od 9 sati tjedno ti treba 2.5 godine i još moraš raditi doma 9 sati tjedno minimalno.

sa 4 sata tjedno, treba 5 godina, ako krečeš ispočetka.
[ grooni @ 03.02.2012. 11:20 ] @
Meni je pomogao Deutche Welle sajt za učenje. Prošao sam A1 i A2 kao od šale.

Interesuju me komentari na ponudu od 50.000 EUR, godišnje, brutto od austrijskog poslodavca.
Da li je to dovoljno za četveročlanu porodicu, za početak?
[ Nemanja @ 03.02.2012. 18:23 ] @
Citat:
grooni: Meni je pomogao Deutche Welle sajt za učenje. Prošao sam A1 i A2 kao od šale.

Interesuju me komentari na ponudu od 50.000 EUR, godišnje, brutto od austrijskog poslodavca.
Da li je to dovoljno za četveročlanu porodicu, za početak?


Da dolazis sam , ne bi bilo dileme, ovako zavisi koliko bi brzo tvoja supruga mogla poceti da radi. Ne bih
smeo da preporucim za porodicu.
[ grooni @ 04.02.2012. 08:55 ] @
Zahvaljujem.

Ostaje nada da su ostavili 10-20% buffera u ponudi za pregovore.
[ član @ 07.02.2012. 18:11 ] @
Citat:
MarkoBalkan:realno za B2 sa satnicom od 9 sati tjedno ti treba 2.5 godine i još moraš raditi doma 9 sati tjedno minimalno.

sa 4 sata tjedno, treba 5 godina, ako krečeš ispočetka.

5 godina! :)
brate, ubio si u pojam Dareta!
[ Nikolas_bg @ 07.02.2012. 19:01 ] @
Citat:
realno za B2 sa satnicom od 9 sati tjedno ti treba 2.5 godine i još moraš raditi doma 9 sati tjedno minimalno.

sa 4 sata tjedno, treba 5 godina, ako krečeš ispočetka.


Tvojom racunicom C1 ce verovatno da polozi pred penziju, a C2 nece ni doziveti.
[ alasalas @ 07.02.2012. 19:57 ] @
Citat:
član: Svaka čast tvojim prijateljima ako su od nule krenuli i za 2 meseca položili A1.
Tvojom računicom: 1/2 kursa = 3 nedelje, znači 4 kursa (A1, A2, B1 i B2) se završava za 24 nedelje što je nešto manje od 6 meseci.
Uzmi Halooglase i nazovi bilo kog profesora nemačkog i pitaj ga koliko ti minimum vremena treba da položiš B2 ako krećeš od nule, pa ćeš videti šta će ti reći.
Očigledno je da nemaš pojma koji nivo znanja predstavlja B2.


Ne vidim u cemu je problem poloziti A1 za 2-2,5 meseca ako se radi intenzivno? To je otprilike 120 sati provedenih na kursu.
Za B2 se slazem da se ne moze poloziti za 6 meseci, tj. treba minimum godinu dana INTENZIVNOG rada.
Mada, polozen ispit nije garant znanja, zar ne? Cini mi se da se na testovima trazi neki minimum znanja cirka 60% od mogucih peona.

Koga zanima ima na ovom LINKU informacije o testovima i nekoliko primera.
[ MarkoBalkan @ 07.02.2012. 22:42 ] @
pismeni nije probem, od svakog dijela moraš imati 60%.
ali zato još imaš i usmeni gdje moraš pokazati znanje i to pred komisijom.
[ tdusko @ 08.02.2012. 09:31 ] @
Citat:
Nikolas_bg: Tvojom racunicom C1 ce verovatno da polozi pred penziju, a C2 nece ni doziveti.


Pa pazi, mislim da veliki broj nemaca ne bi polozilo C2, a recimo da procenat stranaca koji dugi niz godina zive, rade(intelektualni rad, a ne onaj na koji se prvi pomisli u ovom kontekstu) i sasvim normalno komuniciraju sa rodjenim nemcima, a koji bi mogli da poloze C1 je zanemarljiv. B2 je vrlo ozbiljan nivo i da bi se polozio predvidjeno je 1000 casova. A1 - 200 casova, A2-200 casova, B1-200 casova, B2-400 casova. E sad, kojim intenzitetom ce neko to savladavati to zavisi od niza faktora. Uglavnom, nije redak slucaj, cak se i dosta cesto desava da ljudi ponavljaju bar jednom neki od nivoa. Mislim da je 2 godine neki realan period za koji bi moglo da se dogura od nule do polozenog B2.

Jezik, a pogotovu nemacki se ne uci preko noci i potrebno je mnogo truda da bi se naucio i progovorio. Brzina kojom izgovaraju reci, akcentovanje, broj dijalekata, broj stranaca koji pricaju lose nemacki, padezi, clanovi, slaganje svega uz imenicu po padezu, rodu(koji nije isti kao u srpskom) i broju... sve su to stvari koje uticu na to da je potrebno vreme da se sve to nauci i da se slegne.

E sad, druga je prica sto gomila ljudi ukljucujuci i mene moze da razgovara sa nemcima, a da nemaju polozene kurseve. Moja zena sad zavrsava A2 i ja pojma nemam da uradim onaj domaci koji oni rade sto automatski znaci da ja ne bi bez dodatne pripreme polozio A2. Znaci, jedno je imati formalno polozen odredjeni nivo, a drugo je svakodnevna komunikacija. Polozen B1 ne garantuje opustenu komunikaciju ali zato i opustena kounikacija ne garantuje B1.
[ DadooTz @ 23.02.2012. 11:41 ] @
Pozdrav svima,

Moja situacija je sledeća, supruga i ja smo dipl. ekonomisti, zaposleni (ona banka, ja Telekom) radno iskustvo preko 5 godina i zivimo u Bosni. Želja nam je da se preselimo u Austriju. Kakva je situacija za traženje posla bilo gdje u Austriji, engleski znamo vrlo dobro ali njemački je slaba tačka, krećemo tek na kurs. Da li bi bilo lakše dobiti useljeničku vizu ako se ima ponuda za neki posao pa da kasnije radimo u struci.

Hvala.
[ član @ 12.06.2012. 18:42 ] @
malo nam se uspavala ova tema! šta se dešava? svi će da završe mađarski pasoš pa nema više interesovanja za RWR?! :)
objavljena je nedavno, dugo očekivana, lista deficitarnih zanimanja za ovu godinu. LINK
kao što se moglo i očekivati, uglavnom su na listi majstori i inženjeri...
[ Nemanja @ 12.06.2012. 19:13 ] @
Sada ce Madjari uvesti proveru provere jezika, pa ce se opet pojacati interesovanje za RWR :)
[ fidero @ 16.06.2012. 17:14 ] @
Lista deficitarnih zanimanja za 2012 u vezi sa RWR kartom, vazi za aplikacije podnete do 05.11. tekuce godine:
http://www.migration.gv.at/en/...cupations-list-2012.html#c2818
[ obala35 @ 26.07.2012. 10:09 ] @
Pozdrav,
ima li smisla u prijavi za posao u Austriji slati skeniranu diplomu u originalu ili je potrebno prvo prevesti na njemački ili engleski sa ovjerom sudskog tumača?
[ Nemanja @ 26.07.2012. 10:16 ] @
Potreban je prevod.
[ obala35 @ 26.07.2012. 11:37 ] @
Hvala.
[ Nemanja @ 29.07.2012. 16:51 ] @
Ovo prethodno sam ti odgovorio na brzinu ... uglavnom u pocetnoj prijavi i nemas potrebu da saljes ista vise od CV-a , uz napomenu da ces poslati dodatne dokumente ukoliko trebaju.
Ako prodjes taj prvi krug mozda ti i zatraze diplomu a mozda tek kada ti zatreba za radnu dozvolu. Meni je do sada diploma trebala samo za radnu dozvolu.
[ obala35 @ 28.09.2012. 23:29 ] @
Može li me neko posavjetovati?
Imam završen fakultet društvenog smjera, ali sam nekoliko godina radio na proizvodnji i montaži Al i PVC stolarije. Srednjoškolsko obrazovanje mi je gimnazija, tako da nemam završen nikakav zanat, a ni vrijeme provedeno na ovim poslovima mi nije zavedeno u radnu knjižicu, nisam bio prijavljen.
Kakve su mi šanse,ako se neko sretao sa ovakvim problemom, da dobijem posao u Austriji na montaži prozora i vrata? kakva bi viza i radna dozvola bile potrebne, da li bi se poslodavci potrudili oko toga, pošto vidim da postoji potreba za montažerima.
hvala
[ specijalista @ 29.09.2012. 07:37 ] @
Evo naletih na jednu zanimljivu informaciju za vlasnike hr pasosa!!!!

http://www.vecernji.hr/vijesti...je-podrucju-rada-clanak-457933

Na novinski upit hoće li Austrija 1. srpnja 2013., kada RH uđe u EU, otvoriti svoje tržište radne snage Hrvatima, austrijski je ministar odgovorio da Austrija neće inzistirati na prijelaznom roku od sedam godina, ali da ima dva okvirna uvjeta koja relativno pomažu Republici Hrvatskoj, uredbu o sezonskoj radnoj snazi na temelju koje mnoge osobe iz Hrvatske dolaze na sezonski rad u Austriju te popis nedostatne radne snage. Dodao je kako je pitanje želi li Hrvatska da se iz nje povlači kvalificirana radna snaga. „Nadam se da će Hrvatska i Austrija uz pomoć zakonske regulative naći adekvatno rješenje tog pitanja na dobro obiju zemalja“, rekao je Mrsić ustvrdivši kako je to i političko pitanje.
[ obala35 @ 09.10.2012. 21:13 ] @
Možda ovo i nema veze sa temom, ali tu je sve počelo..Dobio sam ponudu za montažu prozora od "Trenkwalder" kompanije. Za nekoliko dana moram biti u Austriji pa nemam baš puno vremena da saznam šta me čeka kada odem. Komunikacija se odvija e-poštom, pa me zanima da li mi neko može reći o proceduri sređivanja papira, smještaju u St. Johannu i Salzburgu te bilo kakva iskustva sa ovom kompanijom, koja, kako sam shvatio posreduje pri zapošljavanju. Sve što mi kažete će mi biti od velike pomoći, a hitno mi je.
[ frogman @ 03.01.2013. 08:17 ] @
Pozdrav narode. Malo da probudim stariju temu.
Elem, nedavno sam zavrsio master studije inf. tehnologija i zelim da apliciram za RWR kartu u potrazi za poslom u Austriji.
Koliko sam uspio da prochitam na Migration.at sajtu, ova karta me samo priblizava poslodavcu.
Za one koji su imali iskustva, da li je prvi korak da se u njihov Magistrat, npr. recimo u Bechu salje diploma na nostrifikaciju.
Ja sam iz Banja Luke, i mislim da kod nas postoji konzulat Austrijski, pokusacu sa njima da provjerim detaljnije./

Unapred zahvalan.

[Ovu poruku je menjao frogman dana 04.01.2013. u 14:09 GMT+1]
[ frogman @ 04.01.2013. 13:12 ] @
Koliko za sad imam informacija, za RotWeissRot kartu potrebno je da poslodavac garantuje posao za tebe.
Na osnovu tog dobija se karta. E sad problem je sto je teze naci poslodavca, ciji odsjek za ljudske resurse nece odbiti mejl na prvu kada vidi Bosna :D
Ako neko ima iskustva ili informacije o nekim agencijama za posredovane pri zaposljavanju koje ce se malo vise potruditi bio bih Vam zahvalan.

[ Skeneropulos @ 04.01.2013. 14:36 ] @
Ako pricas njemacki i engleski + radno iskustvo onda imas neke sanse inace vrlo tesko...
[ frogman @ 11.01.2013. 17:12 ] @
Njemacki ucim. Engleski poznajem odlicno. Iskustva imam 12 godina.
Koliko sam shvatio ovaj RotWeissRot mehanizam poslodavac mora da posalje zahtjev za mene, pa da onda polozim test sa poenima, i zatim da mi odobre posao.
Premda zasad sam poslao CV na 50-60 poslova i dobio isto toliko odbijenica. Mislim da je u pitanju nedovoljno poznavanje Njemackog jezika.
Pokusavam da pronadjem internacionalne IT kompanije u Austriji, gdje je dovoljno poznavanje Engleskog jezika.
Na stardnanim job portalima uglavnom su domace kompanije.
[ laki87bgd @ 14.01.2013. 19:19 ] @
Kolege buduci imigranti..potrebno mi je par informacija...25-og januara idem na razgovor za posao u jednu Austrisku firmu...veliki su izgledi da cu dobiti radno mesto jer je zanimanje jako retko,ja posedujem znanja u toj oblasti,imam neke sertifikate,zanimanje je na listi deficitnih zanimanja...reci te mi korak po korak aplikaciju za RWR kartom....i koja su mi dokumenta potrbna za to...da li je dovoljna potvrda od prethodne firme da sam radio kod njih 5 god,naravno overena,i da li je dovoljna prijava stana u becu,u magistratu...hvala unapred
[ Nemanja @ 15.01.2013. 12:06 ] @
@laki
Firma podnosi zahtev za vizom, tako da te papire saljes firmi da ih oni prosledi. Dozvole se gledaju individualno, ali kada je u pitanju trazeno zanimanje uglavnom ide ok.

Stan ne moras poceti da iznajmljues dok se ne doselis, dovoljna ti je rezervacija u hotelu za dozvolu.

Srecno, poz.
[ frogman @ 15.01.2013. 13:26 ] @
Sretno Laki.
Javi nam kako je proslo. Da li su ti trazili poznavanje Njemackog jezika.
Koliko ja vidim aplicirao sam za dosta poslova preko online job portala za Network/Systems Engineer.
Dobio sam masu odbijenica, iako je kadar na deficitarnoj listi.
Koliko sam ja razumio , potrebno je pokusati ganjati industrijske firme, a ne telekomunikacione i pokusati pronaci one gdje je dovoljno Englesko govorno podrucje.
Jer nebitno je i brdo sertifikata i godina iskustva, iako si prekvalifikovan za poiziciju, mora poslodavac da se cima i angazuje oko tebe za RWR mehanizam.
Ali naravno ako je njima to u interesu oni ce se potruditi.

Odlican je ovo thread, iskustva iz prve ruke su zlata vrijedna.

Zasad portali za posao koje sam koristio su:

karierre.at, monster.at, jobsafari

Morao bih strategiju promjeniti, ako neko ima prijedlog dobro bih dosao.
[ laki87bgd @ 15.01.2013. 15:58 ] @
Pa 25-og imam razgovor...u pitanju je vise masinska elektrotehnicka serviserska struka...videcemo sta ce biti...u principu ja sam oglas naso na monsteru,poslao prijavu i odgovorili su mi u roku od 12 sati za vise informacija,posle par mailova mi je receno da dodjem na razgovor u Bec,i da se raspitam u ambasadi u Beogradu za potrebne papire za Radnu dozvolu...ali ni oni ovde ne znaju sve precizno...i dalje mi nije jasnom,pise da moram da imam zdravstveno osiguranje kad predajem za RWR,i da imam ugovor o najmu stana...a bez RWR ne mozes da imas zdravstveno niti da zakupis stan :D zacarani malo krug,pa reko da li umesto ugovora o zakupu stana dovoljna potvrda iz magistrata o prijavi na adresu,jer to mozes kao stranac...a u ugovoru za posao mora da stoji da ti je garantovano i zdravstveno verovatno...znaci jos jednom...sve radi vlasnik frme??? ja nista?? ja mu samo dam moja dokumenta i on predaje i podize RWR kartu za mene????

Frogman...u pitanju je radno mesto za koje je potrebana specijalna obuka od Fabrike proizvodjaca...koja je poprilicno skupa,a na prethodnom radnom mestu u Beogradu mene su 3-4 puta slali u Holandiju gde je predstavnistvo te japanske fabrike,i gde su inzenjeri japanci koji drze obuku servisa i instalacija tih masina...tako da nzn koliko je tu bitan nemacki,a i ako si ti strucan u toj oblasti gazdi je ne bitno dal znas ili ne znas jezik...za 3 meseca ces ga nauciti da komuniciras...i opet ja sam konkurisao u manju porodicnu firmu...ne u multinacionalnu kompaniju...od velikih kompanija se u glavnom dobija odbijenica ako ti IQ nije preko 200 :)
[ Nemanja @ 15.01.2013. 18:29 ] @
Probacu da ti izlozim ono sto je po meni bitno... Da bi tebe, kao ne EU radnika firma zaposlila, ona mora da ima objavljen konkurs u kojem se trazi neko sa tvojim kvalifikacijama i potom da dokaze da nije nasla nikoga iz Eu i da hoce tebe da zaposli. Posto je u pitanju specificno zanimanje sa specificnim kvalifikacijama i certifikatima, to nece biti tesko, samo neka firma navede u konkursu sve tvoje kvalifikacije.
Potom predaje sve tvoje papire, diplome, certifikate za dobijanje rwr karte. Posto smo ( jos uvek) u belom sengenu, ovo se moze izvesti direktno u Austriji, sto preporucujem. Ne moras ti fizicki predati zahtev, moze firma u tvoje ime, ti ides samo po gotovu karticu i da ostavis cenjene otiske sapa.
Ukoliko u toku potvrde nedostaje jos neki dokument da bi imao dovoljan broj bodova, oni ce reci ( posle poziva ) i onda im to saljes.
Kada se dobije dovoljan broj bodova, onda traze potvrdu o smestaju i izdaju karticu. Tako da im tek onda mozes dati rezervaciju za neki hostel ili hotel od mesec dana.

Pozdrav.

ps ukoliko ces boraviti u A pre nego ti odobre karticu, trebas imati neko zdravstveno osiguranje uplaceno.
[ laki87bgd @ 16.01.2013. 00:07 ] @
E pa sad mi je malo jasnije...jel na mnogim mestima pise da ti firma daje ugovor o radu ili garanciju da ce te zaposliti pa ti sam sa svom tom hrpom papira ides u Magistrat 35 i predajes sva dokumenta....samo jedna stvar mi nije jasna...na sajtu Migrant.at stoji naglaseno da kod deficitarnih zanimanja se ne vrsi provera dal na AMS ima nezaposlenih sa tom kvalifikacijom...jer sto bi zanimanje bilo deficitarno ako na birou ima takvih nezaposlenih....Ja koliko sam razumeo deficitarna su deficitarna i nema potrebe da se vrsi provera jel su vec definisana kao deficitarna(ispravi ako gresim)...sad drugo pitanje...koj dokument potvrdjuje moje radno iskustvo...tj daju 2 boda po godini staza...to je max 10 bodova...kojim dokumentom ja dokazujem da sam u nekoj firmi u srbiji radio na toj istoj poziciji 5 godina????
[ laki87bgd @ 16.01.2013. 00:15 ] @
I jos jedno pitanje Nemanja izvini sto te zamaram...da li je RWR i EU Blue card jedini nacin boravka i radne dozvole za strance...jel postoje ko ranije onaj klasicni boravak i radna dozvola(Arbeitserlaubni i Niederlassungs-nachweis) ili je sad jedino RWR i EU Blue???

I sad su me totalno zbunile sve ove informacije...posto se skupljaju bodovi za RWR i ja skupmi min 50 na ovaj nacin....Diploma 20,godine 20,i 5 godina staza je 10...to je ukupno 50,min za RWR....a integracioni sporazum kaze da moras imati A1 nemackog da bi dobio prvi boravisni naslov...sta je onda ovde istina :D totalno mi nista nije jasno...ja nemam taj sertifikat...niti imam vremena da ga polozim....a imam 50 bodova...Da li mogu dobiti tu famoznu RWR...posto je zanimanje deficitarno,imam manje od 35 godina i imam 5 god staza na toj istoj identicnoj randoj poziciji????

[Ovu poruku je menjao laki87bgd dana 16.01.2013. u 01:30 GMT+1]
[ Nemanja @ 16.01.2013. 06:46 ] @
Nemoj uzeti bas za gotovo sve sto kazem, jer se ja nisam bavio time, to je firma sredjivala, odnosno njen Hr deo. Tako da samo znam postupak iz druge ruke. Ukoliko nesto pise na sajtu, verovatno je tako.
A1 nije neophodan ukoliko imas dovoljan broj bodova po drugim osnovama. Iskustvo dokazujes preporukom firme u kojoj si radio napisanoj na engleskom, gde se navodi sta si radio i u kom periodu.
Bodove mozes dobiti i certifikatima iz Engleskog jezika, isto pise na sajtu. Sto se tice drugih viza, one se sada izdaju samo za spajanje porodica, studente i izbeglice, to te ne zanima.

Pozdrav,

Nemanja
[ laki87bgd @ 16.01.2013. 10:16 ] @
E sad je sve jasno :) Hvala ti nemanja puno...u principu sad mi je sve jasno :) Kolko se dugo ceka na RWR ako se preda u austriji???
[ fidero @ 16.01.2013. 16:12 ] @
Citat:
laki87bgd: E sad je sve jasno :) Hvala ti nemanja puno...u principu sad mi je sve jasno :) Kolko se dugo ceka na RWR ako se preda u austriji???

Moj kolega je cekao dve nedelje, u principu. na sajtu pise da je period obrade max. 4 nedelje.
[ vortex06 @ 06.02.2013. 01:23 ] @
Ja sam pokusao preko jedne nase firme da nadjem neki poslic u Becu.

Naime, postoji ovde u Srbiji jedna firma koja se bavi skupljanjem radne snage I strucnjaka a saradjuje sa firmom u Becu koja ustupljuje radnu snagu austrijancima. Vlasnici su muz I zena nasi ljudi. Muz je direktor firme u Becu, a zena u Srbiji.

Ja sam konkurisao za posao masinskog inzenjera projektanta (AutoCAD), samo kako su mi rekli, necu biti prijavljen u Becu nego u Srbiji, samo me ta srpska firma salje za Bec da tamo radim. Direktor u Becu je rekao da cu dobiti radnu vizu. Pretpostavljam da ce mi se plata isplacivati u Srbiji.

E sad nedoumice, zanima me kakva je ta radna viza kad se vodim u firmi u Srbiji??? Koliko sam na netu video, postoje vise tipova radnih dozvola (jednogodisnja, dvogodisnja, za kljucnu radnu snagu, sezonska). Prepostavljam da je u pitanju sezonska radna viza. Ili nesto u vezi praktikanata ili volontera. Ili dozvola za otposlane radnike strane firme (Entsendebewilligung).

Da li mi neko moze nesto reci o ovome I da li je imao slicna iskustva? Mogu li kasnije dobiti boravisnu vizu ako se vodim kao sezonac ili vec kako? Ako sam prijavljen u Srbiji kakav tip vize onda imam u Austriji?

Molim Nemanju ili nekog ko je imao slicna iskustva da mi odgovori.

Hvala.



[Ovu poruku je menjao vortex06 dana 06.02.2013. u 03:04 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao vortex06 dana 06.02.2013. u 03:09 GMT+1]
[ Alfa Romeo 166 @ 06.02.2013. 09:35 ] @
U Becu sam bio samo jedno turisticki, znam samo ono sto sam video, a to je, da je grad jako mocan, cist, bezbedan.
E sad ne znam da li se nesto krije ispod te lepe spoljasnjosti?


Imam sledece pitanje. Da li neko ko ima madjarsko drzavljanstvo, diplomu inzenjerskog menadzment na drzavnom faksu kod nas (i master), bez radnog iskustva i da zna solidno nemacki moze da nadje ili da se nada nekom normalnom poslu u becu (nesto tipa: kancelarijski sluzbenik) ili sve spada na one gradjevine, ciscenje, cuvanje dece..itd.. Mnogi mi kazu nemoj ni da razmisljas o zapadu ako nemas jaka ledja da povuces, dzabe ti diplome, kome mi trebamo kao visokoobrazovani.. da li je u praksi zaista tako??

Ukoliko se i nadje neki normalan posao, kakvi su uslovi rada, da li je kao kod nas, tipa: radno vreme do 16h, ali ti ides kuci u 19h i niko ti ne kaze ni hvala a kamoli da plati..

I sto se tice fakulteta, da li neko mozda zna da li su u Austriji priznate diplome Fakulteta tehnickih nauka iz Novog Sada? i ako nisu, sta se onda radi, polaze se neka razlika ili??


Hvala
[ laki87bgd @ 06.02.2013. 12:24 ] @
Dragi prijatelji bio sam na razgovoru u 25 januara u Becu i na zalost pocetak mog rada je odlozen za Maj zbog jezikia...ipak taj poso koj bih radio je usko vezan za komunikaciju sa klijentima,a to je bez znanja nemackog nemoguce,tako da sam sad na intenzivnom ucenju nemackog pa u maju imam ponovo razgovor u toj firmi.Hvala vam na svim informacijama.
[ Nemanja @ 06.02.2013. 17:13 ] @
Citat:
vortex06:

Ja sam konkurisao za posao masinskog inzenjera projektanta (AutoCAD), samo kako su mi rekli, necu biti prijavljen u Becu nego u Srbiji, samo me ta srpska firma salje za Bec da tamo radim. Direktor u Becu je rekao da cu dobiti radnu vizu. Pretpostavljam da ce mi se plata isplacivati u Srbiji.

E sad nedoumice, zanima me kakva je ta radna viza kad se vodim u firmi u Srbiji??? Koliko sam na netu video, postoje vise tipova radnih dozvola (jednogodisnja, dvogodisnja, za kljucnu radnu snagu, sezonska). Prepostavljam da je u pitanju sezonska radna viza. Ili nesto u vezi praktikanata ili volontera. Ili dozvola za otposlane radnike strane firme (Entsendebewilligung).

Da li mi neko moze nesto reci o ovome I da li je imao slicna iskustva? Mogu li kasnije dobiti boravisnu vizu ako se vodim kao sezonac ili vec kako? Ako sam prijavljen u Srbiji kakav tip vize onda imam u Austriji?

Molim Nemanju ili nekog ko je imao slicna iskustva da mi odgovori.

Hvala.



To je viza za otposlane strane radnike, eksperte, platu ces verovatno dobijati u Srbiji a vreme provedeno u Austriji ti se nece racunati , ni za vizu, ni za drzavljanstvo.

Ukoliko planiras da ostajes duze u Austriji, probaj se dogovoriti da posle nekog vremena pocnes da radis sa pravom radnom vizom, ili za tu firmu ili za neku drugu.

Poz
[ Nemanja @ 06.02.2013. 17:16 ] @
Citat:
laki87bgd:
Dragi prijatelji bio sam na razgovoru u 25 januara u Becu i na zalost pocetak mog rada je odlozen za Maj zbog jezikia...ipak taj poso koj bih radio je usko vezan za komunikaciju sa klijentima,a to je bez znanja nemackog nemoguce,tako da sam sad na intenzivnom ucenju nemackog pa u maju imam ponovo razgovor u toj firmi.Hvala vam na svim informacijama.


Nemoj se sekirati, ako su tako rekli, znaci da im odgovaras i da ce te sacekati, ostaje na tebi da vidno ( cujno :) ) poboljsas Nemacki. Ne ocekuju od tebe da bude savrsen,
ali ocekuju da poboljsanje bude znacajno. Sto ce im pokazati da mozes da se usavrsavas na planu jezika.

Srecno!

Poz
[ Alfa Romeo 166 @ 06.02.2013. 17:29 ] @
@Nemanja, posto vidim da si iz beca, da li mi mozes pomoci u vidu odgovora na moja pitanja, veoma mi je bitno zbog vremena i planova.. Treba mi sto vise informacija, a ne poznajem nikoga ko zivi u becu.

Hvala
[ Nemanja @ 06.02.2013. 17:48 ] @
^Sada sam malo pogledao i tvoj post. Imas Eu pasos sto ti olaksava zaposljavanje, znas nemacki sto je isto neophodno u vecini slucajeva, ali nemas konkretnu struku koja je njima potrebna. Tu upadas u procep gde i oni imaju gomilu ekonomista, menadzera itd sa tek zavrsenim fakultetom i normalno ce dati prednost svom kadru. I onda ce im ostati dostaaa viska. Ili cekaj da dobijes na lotou, ili se preorjentisi na neku konkretnu oblast ekonomije-mendzmenta, kursevima, post-diplomskim, volontiranjem u nekim ne-vladinim i eu organizacijama ... Probaj da se negde pronadjes. Alternativa je baustela.
[ Alfa Romeo 166 @ 06.02.2013. 18:08 ] @
Citao sam neki tekst gde se kaze da u Austriji fali bas dosta radne snage ali verovatno je i to samo prica "rekla kazala"
Ok, moze se i ovde u Srbiji steci neko radno iskustvo, ali opet da li ce to neko priznati u becu? kao i nase diplome?
Dosta sam se trudio da zavrsim fakultet sa dobrim prosekom, radim neke poslice, ucim jezike, dobijem drzavljanstvo, ali dzabe
sve to ako treba da spadnem preko na neka nizerazredna radna mesta (ciscenje, fizicki poslovi..), ovde sam barem gospodin..
Znam da je greska bila u izboru fakulteta kod mnogih ljudi kod nas ali kasno je za kajanje..
Nesto sam mislio mozda i da upisem doktorske studije pa da probam da se prebacim ako je uopste moguce u bec, ne znam da li
postoji ta opcija.

Hvala na odgovoru
[ Nemanja @ 06.02.2013. 18:30 ] @
Radna snaga , posebno iz istocne Evrope, nedostaje samo poslodavcima kako bi snizavali cenu rada. Ako ponudis korektnu kompenzaciju, lako ces naci ljude.
U sustini, svi bi oni pre zaposlili Austrijance, da oni zele da rade za te pare. Za studije bolje pogledaj temu studiranje u Becu ... a mislim da si previse rano ogorcen, to je sindrom koji imaju svi koji tek zavrse fakultet i misle da ceo svet njih ceka ...
Ne sekiraj se , bili su svi takvi ... Samo praksa i praksa!

Poz i srecno!
[ Alfa Romeo 166 @ 06.02.2013. 18:43 ] @
Daleko od toga, nisam ogorcen, obozavam zapadnu evropu, pogotovo mi se bec svideo, mada gde god da sam bio dosao sam sa lepim utiscima. Ali na turistickim putovanjima covek ne moze da stekne pravu sliku. A nemam nikog od rodbine, prijatelja preko, pa nemam ni koga da pitam, a i internet je cesto kontradiktoran. Trenutno sam u godinama (26) kad treba da odlucim i vidim sta je najbolja opcija, da ne bih posle rekao da je kasno..
Na osnovu jedne devojke koja zivi u becu, stekao sam neku sliku troskova (stan 33m 370e sa troskovima 4 bezirk, 50e osiguranje, 50e prevoz, cene hrane, pica i garderobe kao u srbiji manje vise..) verujem da bi plata od 1000 i kusur evra to sve pokrila.. ali to je sve lepo na papiru, bitno je kako je u praksi :)
[ vortex06 @ 06.02.2013. 23:35 ] @
Citat:
Nemanja:
Citat:
vortex06:

Ja sam konkurisao za posao masinskog inzenjera projektanta (AutoCAD), samo kako su mi rekli, necu biti prijavljen u Becu nego u Srbiji, samo me ta srpska firma salje za Bec da tamo radim. Direktor u Becu je rekao da cu dobiti radnu vizu. Pretpostavljam da ce mi se plata isplacivati u Srbiji.

E sad nedoumice, zanima me kakva je ta radna viza kad se vodim u firmi u Srbiji??? Koliko sam na netu video, postoje vise tipova radnih dozvola (jednogodisnja, dvogodisnja, za kljucnu radnu snagu, sezonska). Prepostavljam da je u pitanju sezonska radna viza. Ili nesto u vezi praktikanata ili volontera. Ili dozvola za otposlane radnike strane firme (Entsendebewilligung).

Da li mi neko moze nesto reci o ovome I da li je imao slicna iskustva? Mogu li kasnije dobiti boravisnu vizu ako se vodim kao sezonac ili vec kako? Ako sam prijavljen u Srbiji kakav tip vize onda imam u Austriji?

Molim Nemanju ili nekog ko je imao slicna iskustva da mi odgovori.

Hvala.



To je viza za otposlane strane radnike, eksperte, platu ces verovatno dobijati u Srbiji a vreme provedeno u Austriji ti se nece racunati , ni za vizu, ni za drzavljanstvo.

Ukoliko planiras da ostajes duze u Austriji, probaj se dogovoriti da posle nekog vremena pocnes da radis sa pravom radnom vizom, ili za tu firmu ili za neku drugu.

Poz


Da, I ja tako mislim da je to takav tip radne dozvole, gazda mi je rekao da je viza na 6 meseci, nadam se da posle konkurisem za pravu vizu. Da li se za onu rot weis karte dokumenta podnose u Becu?

Takodje su mi u opticaju I doktorske studije na TU Wien, sticu li se upisom posebne pogodnosti po pitanju vize I kasnijeg zaposljavanja?
[ Svejeok @ 07.02.2013. 03:30 ] @
Citat:
Alfa Romeo 166:
U Becu sam bio samo jedno turisticki, znam samo ono sto sam video, a to je, da je grad jako mocan, cist, bezbedan.
E sad ne znam da li se nesto krije ispod te lepe spoljasnjosti?


Imam sledece pitanje. Da li neko ko ima madjarsko drzavljanstvo, diplomu inzenjerskog menadzment na drzavnom faksu kod nas (i master), bez radnog iskustva i da zna solidno nemacki moze da nadje ili da se nada nekom normalnom poslu u becu (nesto tipa: kancelarijski sluzbenik) ili sve spada na one gradjevine, ciscenje, cuvanje dece..itd.. Mnogi mi kazu nemoj ni da razmisljas o zapadu ako nemas jaka ledja da povuces, dzabe ti diplome, kome mi trebamo kao visokoobrazovani.. da li je u praksi zaista tako??

Ukoliko se i nadje neki normalan posao, kakvi su uslovi rada, da li je kao kod nas, tipa: radno vreme do 16h, ali ti ides kuci u 19h i niko ti ne kaze ni hvala a kamoli da plati..

I sto se tice fakulteta, da li neko mozda zna da li su u Austriji priznate diplome Fakulteta tehnickih nauka iz Novog Sada? i ako nisu, sta se onda radi, polaze se neka razlika ili??


Hvala



Vidi ovako ! Ti imas EU pass. To ti otvara sva vrata tj. izjednacava te teoretski sa austrijancima i ostalim EU gradjanima. Zar ne :) ? Znas nemacki . To je vrh ! 50 % je vec lakse ! Sto se obrazovanja tice nemoj previse da verujes forumima i licnim iskustvima. SVAKO IMA SVOJU PRICU , i ona varira. Neko ima vise srece a neko manje.Zivot nije isti za sve. Ja imam iste planove kao ti , samo sto ja zavrsavam inf. tehnologije. Ako ti nesto znaci , prosle godine je pokrenut proces priznavanja stranih diploma u Austriji. Nije jos sproveden u delo , ali trebalo bi i to da se sredi u neko dogledno pristojno vreme. Pro-google-aj o tome . U tvom i mom slucaju je iskustvo presudno , a ne priznavanje diplome. Bitno je sta ces im ponuditi. Ali EU pass daje enormnu prednost. Mozes da radis milion drugih pristojnih stvari. Ne moras da cuvas decu , ni da cistis naravno. Ta vremena su prosla , hvala Bogu ! Razvali jezik i dijalekat sto bolje mozes i konkurisi gde stignes. Ako nemas familiju ili prijatelje nadji WG sobu za pocetak. Posveti se nekoj novoj laksoj oblasti koju volis (tipa Adobe Graficki dizajn, CMS(ovo je trazeno koliko vidim) ) ,a ako te to ne nimalo ne zanima onda nadji neki pristojan normalan posao za pocetak ,a uporedo i neku firmu gde ces da volontiras da bi stekao iskustvo. To ti otvara mnoga vrata .Realno , po mom misljenju je moguce i te kako , uz neki prosecan trud i volju. E sada , feel free da me demantujete , ali ja uvek gledam sve +vno i makar sa EU passom stvari nisu problem.
[ vortex06 @ 07.02.2013. 23:50 ] @
Bas tako, od necega se mora poceti I volontiranje ti daje veliku prednost jer time stices iskustvo I bolje usavrsavas jezik, pripremas se za kasnije vece korake u karijeri.

Iskustvo I sta znas da radis je cak u nekim slucajevima bitnije od diplome. Diploma je slovo na papiru, bitno je kako znas da radis nesto u praksi, I kako se snalazis. Ako sve ide po planu I ljudi vide da dobro radis svoj posao imaces uspeha.

E sad malo da konkretizujem, moze li mi neko objasniti ukratko postupak za dobijanje Rot-Weiß-Rot-Karte für unselbständige Schlüsselkraft, I za obicnu Beschäftigungsbewilligung. Hvala.
[ Nemanja @ 08.02.2013. 06:42 ] @
^Diploma nikoga ne zanima u inostranstvu , narocito kod privatnih poslodavaca... Izuzetak su lekari i mozda jos par profesija. Kod nas je to jos relikt iz doba SFRJ.
Procitaj temu u vezi dozvole, nekoliko puta je vec objasnjeno... Uglavnom, trebas ugovor sa Austrijskom firmom i na osnovu toga dobijas dozvolu.
Poz
[ slaban @ 08.02.2013. 08:56 ] @
Pozdrav svima,

ne znam da li je ovo pravo mesto za dobijanje informacije o proceduri u vezi boravka i rada u austriji sa madjarskim pasosem ali ako neko ima iskustva u vezi toga molim vas neka mi objasni proceduru ?

Hvala
[ frogman @ 08.02.2013. 09:17 ] @
Citat:
Nemanja:
Probacu da ti izlozim ono sto je po meni bitno... Da bi tebe, kao ne EU radnika firma zaposlila, ona mora da ima objavljen konkurs u kojem se trazi neko sa tvojim kvalifikacijama i potom da dokaze da nije nasla nikoga iz Eu i da hoce tebe da zaposli. Posto je u pitanju specificno zanimanje sa specificnim kvalifikacijama i certifikatima, to nece biti tesko, samo neka firma navede u konkursu sve tvoje kvalifikacije.
Potom predaje sve tvoje papire, diplome, certifikate za dobijanje rwr karte. Posto smo ( jos uvek) u belom sengenu, ovo se moze izvesti direktno u Austriji, sto preporucujem. Ne moras ti fizicki predati zahtev, moze firma u tvoje ime, ti ides samo po gotovu karticu i da ostavis cenjene otiske sapa.
Ukoliko u toku potvrde nedostaje jos neki dokument da bi imao dovoljan broj bodova, oni ce reci ( posle poziva ) i onda im to saljes.
Kada se dobije dovoljan broj bodova, onda traze potvrdu o smestaju i izdaju karticu. Tako da im tek onda mozes dati rezervaciju za neki hostel ili hotel od mesec dana.

Pozdrav.

ps ukoliko ces boraviti u A pre nego ti odobre karticu, trebas imati neko zdravstveno osiguranje uplaceno.


Pozdrav Nemanja.
Htio sam da napisem par redova. Za pocetak svaka ti cast sto si ovako rjecit i sto dajes prave informacije bez okolisanja, kamo srece da sam procitao ovaj post
prije par mjeseci kad sam krenuo u migraciju. Ja sam u proceduri za RWR u Bechu za Network Systems Engineer poziciju u jednom privatnoj kompaniji.
Ucim da polozim A1 jer mi je to prvi uslov. Dobio sam kopiju ugovora potpisanu sa nedefinisanim datumom jer ne znam jos kad ce mi papire srediti.
Interesuje me , za broj bodova, ti spominjes da privatna firma nije trazila diplomu, to je naravno tacno, bitni su im bili IT sertifikati i sirovo znanje i iskustvo, ali
spomenuo si bodove koje sam takodjer pronasao na www.migrant.at sajtu, i ako bih bilo potrebno skupljati bodove , da li moram ja da nostrifikujem svoju master diplomu
za njemacki. Jos nisam dobio odgovor iz HR tima ove firme na tu temu , i nisu mi jos javili sta je potrebno jos od papirologije osim pasosa i A1 sertifikata.

Usput, kakav ti je zivot u Bechu, vidim da si i ti informaticke struke?
Koliko sam chuo da se dole cijeni IT usluga. Da li npr ima prostora ako primjera radi ponudi ti neko setovanje Cisco ASA firewalla, da mozes to da zavrsis
recimo za neku pristojnu cifru a ne kao u BiH za 25EUR :D.
Uglavnom, extra je sto pises i nadam se daljnjem kontaktu.
[ vortex06 @ 08.02.2013. 09:45 ] @
4 frogman:

Na sajtu sam video da postoje I skole za nemacki jezik u Becu, pa me zanima kako to ide I ko placa? Poslodavac ili gradska uprava?

[Ovu poruku je menjao vortex06 dana 08.02.2013. u 12:41 GMT+1]
[ vortex06 @ 08.02.2013. 11:38 ] @
Citat:
frogman:
Citat:
Nemanja:
Probacu da ti izlozim ono sto je po meni bitno... Da bi tebe, kao ne EU radnika firma zaposlila, ona mora da ima objavljen konkurs u kojem se trazi neko sa tvojim kvalifikacijama i potom da dokaze da nije nasla nikoga iz Eu i da hoce tebe da zaposli. Posto je u pitanju specificno zanimanje sa specificnim kvalifikacijama i certifikatima, to nece biti tesko, samo neka firma navede u konkursu sve tvoje kvalifikacije.
Potom predaje sve tvoje papire, diplome, certifikate za dobijanje rwr karte. Posto smo ( jos uvek) u belom sengenu, ovo se moze izvesti direktno u Austriji, sto preporucujem. Ne moras ti fizicki predati zahtev, moze firma u tvoje ime, ti ides samo po gotovu karticu i da ostavis cenjene otiske sapa.
Ukoliko u toku potvrde nedostaje jos neki dokument da bi imao dovoljan broj bodova, oni ce reci ( posle poziva ) i onda im to saljes.
Kada se dobije dovoljan broj bodova, onda traze potvrdu o smestaju i izdaju karticu. Tako da im tek onda mozes dati rezervaciju za neki hostel ili hotel od mesec dana.

Pozdrav.

ps ukoliko ces boraviti u A pre nego ti odobre karticu, trebas imati neko zdravstveno osiguranje uplaceno.


Pozdrav Nemanja.
Htio sam da napisem par redova. Za pocetak svaka ti cast sto si ovako rjecit i sto dajes prave informacije bez okolisanja, kamo srece da sam procitao ovaj post
prije par mjeseci kad sam krenuo u migraciju. Ja sam u proceduri za RWR u Bechu za Network Systems Engineer poziciju u jednom privatnoj kompaniji.
Ucim da polozim A1 jer mi je to prvi uslov. Dobio sam kopiju ugovora potpisanu sa nedefinisanim datumom jer ne znam jos kad ce mi papire srediti.
Interesuje me , za broj bodova, ti spominjes da privatna firma nije trazila diplomu, to je naravno tacno, bitni su im bili IT sertifikati i sirovo znanje i iskustvo, ali
spomenuo si bodove koje sam takodjer pronasao na www.migrant.at sajtu, i ako bih bilo potrebno skupljati bodove , da li moram ja da nostrifikujem svoju master diplomu
za njemacki. Jos nisam dobio odgovor iz HR tima ove firme na tu temu , i nisu mi jos javili sta je potrebno jos od papirologije osim pasosa i A1 sertifikata.

Usput, kakav ti je zivot u Bechu, vidim da si i ti informaticke struke?
Koliko sam chuo da se dole cijeni IT usluga. Da li npr ima prostora ako primjera radi ponudi ti neko setovanje Cisco ASA firewalla, da mozes to da zavrsis
recimo za neku pristojnu cifru a ne kao u BiH za 25EUR :D.
Uglavnom, extra je sto pises i nadam se daljnjem kontaktu.




Hoces li mi napisati ukratko kako si I sta podnosio za rwr kartu I gde, kako ide procedura?
[ frogman @ 09.02.2013. 09:51 ] @
@Vortex

Koliko sam ja upucen, za medicinsku struku je pod moranje da se uci jezik 6 mjeseci i to je na drzavnoj grbaci.
Za taj period ta osoba moze da radi npr. u nekoj bolnici samo half time, tipa 4 sata.
masa informacija se moze dobiti pozivom jednoh od Beckih Magistrata, tipa obiljezeni su po brojevima, tu rade i nasi ljudi tako da se moze
porazgovarati otvoreno na nasem i dobiti masu informacija o migraciji.
[ Nemanja @ 09.02.2013. 12:55 ] @
@vortex Sve imformacije imas i na BHS jeziku za rwr kartu, neko je vec ovde na forumu ostavljao linkove ... Uglavnom to firme same sredjuju, tako da mene nije to interesovalo , ali koliko sam razumeo ti ni nemas ugovor sa Austrijskom kompanijom jos uvek ... prvo to sredi, posle je lako za vizu. Bez toga nemas nista. E sada jedino ne znam da li mora ugovor za stalno ili je dovoljno na odredjeno, posto sam ja imao za stalno.
@frogman Bec je po meni OK, ukoliko nadjes dobro placen posao, posto nije jeftin. Sto se tice rada za sebe, morao bi prve godine raditi u nekoj firmi, pa posle posla probati da radis na crno, a posle godinu dana mozes registrovati i svoju firmu ... Placa se svakako, samo ako nadjes ko ce ti platiti ... Ne verujem da je sat ispod 150-200e preko racuna.
[ Nemanja @ 09.02.2013. 13:02 ] @
Citat:
frogman:

Interesuje me , za broj bodova, ti spominjes da privatna firma nije trazila diplomu, to je naravno tacno, bitni su im bili IT sertifikati i sirovo znanje i iskustvo, ali
spomenuo si bodove koje sam takodjer pronasao na www.migrant.at sajtu, i ako bih bilo potrebno skupljati bodove , da li moram ja da nostrifikujem svoju master diplomu
za njemacki. Jos nisam dobio odgovor iz HR tima ove firme na tu temu , i nisu mi jos javili sta je potrebno jos od papirologije osim pasosa i A1 sertifikata.



Da , vec sam se ispravio, ni meni niko nije trazio diplomu za posao, ali jeste svako HR odeljenje za sredjivanje vize ... Ne moras nostrifikovati, samo prevedi kod ovlascenog sudskog tumaca. Da moras nostrifikovati, ne bi ti tamo otisao jos par godina ... Papiri , standardno, krstenica i uverenje da nisi kaznjavan, isto prevedeni na nemacki... Ja nisam prilagao sertifikate o jeziku , ali ako imas, dobro je. Isto i sve sertifikate, i pisma preporuke od bivsih poslodavaca. To moze i na engleskom.



Poz
[ Alfa Romeo 166 @ 09.02.2013. 14:49 ] @
Citat:
Svejeok:

Vidi ovako ! Ti imas EU pass. To ti otvara sva vrata tj. izjednacava te teoretski sa austrijancima i ostalim EU gradjanima. Zar ne :) ? Znas nemacki . To je vrh ! 50 % je vec lakse ! Sto se obrazovanja tice nemoj previse da verujes forumima i licnim iskustvima. SVAKO IMA SVOJU PRICU , i ona varira. Neko ima vise srece a neko manje.Zivot nije isti za sve. Ja imam iste planove kao ti , samo sto ja zavrsavam inf. tehnologije. Ako ti nesto znaci , prosle godine je pokrenut proces priznavanja stranih diploma u Austriji. Nije jos sproveden u delo , ali trebalo bi i to da se sredi u neko dogledno pristojno vreme. Pro-google-aj o tome . U tvom i mom slucaju je iskustvo presudno , a ne priznavanje diplome. Bitno je sta ces im ponuditi. Ali EU pass daje enormnu prednost. Mozes da radis milion drugih pristojnih stvari. Ne moras da cuvas decu , ni da cistis naravno. Ta vremena su prosla , hvala Bogu ! Razvali jezik i dijalekat sto bolje mozes i konkurisi gde stignes. Ako nemas familiju ili prijatelje nadji WG sobu za pocetak. Posveti se nekoj novoj laksoj oblasti koju volis (tipa Adobe Graficki dizajn, CMS(ovo je trazeno koliko vidim) ) ,a ako te to ne nimalo ne zanima onda nadji neki pristojan normalan posao za pocetak ,a uporedo i neku firmu gde ces da volontiras da bi stekao iskustvo. To ti otvara mnoga vrata .Realno , po mom misljenju je moguce i te kako , uz neki prosecan trud i volju. E sada , feel free da me demantujete , ali ja uvek gledam sve +vno i makar sa EU passom stvari nisu problem.



Hvala na podrsci :)

Procitao sam dosta foruma, tekstova o zivotu kako u becu tako i sire. Ako da bog ici cu uskoro na nedelju, dve u bec da izvidim malo situaciju na terenu i sa ljudima.

Treba biti realan. Kad se sve sabere, da bi uspeo negde (ajde u ovom slucaju u becu) po mom misljenju moras ispuniti 4 kljucna faktora:
1. papiri
2. jezik (nemacki, engleski, mozda i jos neki evropski jezik)
3. diplome, skola, obuke, i priznavanje svega toga
4. da znas nesto da radis (iskustvo)

Pretpostavljam da nije lako naci normalan posao (pod kojim podrazumevam nesto poput rada u preduzecu, kancelariji, sluzbenik, sekretarica, prodavac..itd) ako ne ispunis
sva cetiri faktora, jer cim ti fali jedan od njih, sigurno postoji neki nemac, ili dodjos ali rodjen tamo koji sve to ispunjava i ima prednost u odnosu na tebe.


Bas sam pricao sa jednim kolegom sa fakulteta jer on intenzivno razmislja o odlasku u nemacku ili austriju. Kaze sledece: Imam papire, sad cu da diplomiram, jezik znam slabo ali ga ucim, imam auto da ponesem preko, imam cak i pare da kupim negde garsonjeru, radno iskustvo nemam.. Kakvu korist imam od trenutnih preduslova u odnosu na nekog ko nema ni papire, ni skolu, ni pare.. mozda u startu smo i izjednaceni. I jedan i drugi mozemo da radimo samo neke nizerazredne poslove, verovatno i fizicke. Cak bi i on bolje prosao od mene jer nema nikakva ocekivanja i spreman je da radi na crno :)

I jednom nemcu u austriji i jednom srbinu u srbiji je najbitnije da mu radnik pravi novac i da je strucan u tome sto radi, sve ostalo je manje bitno..
[ Nemanja @ 09.02.2013. 15:20 ] @
^Ako trazis neki posao samo da bi radio, kao prodavac u Hoferu i sl., mozes se zaposliti i sa tim madjaskim pasosem ... Ali ne vidim svrhu da zbog toga ides u Bec ... jeftinije ti je da pocetno iskustvo steknes kuci ... Kada nesto naucis da radis, dovoljno da zainteresujes potencijalnog poslodavca, onda idi gde zelis ...


[ Alfa Romeo 166 @ 09.02.2013. 16:00 ] @
Ne znam sta je hofer? Mislio sam prodavac u smislu autokoncesionara ili slicnog..

Konkretno meni nije privlacan bec toliko zbog vece zarade, koliko zbog uredjenosti, kulture, pravila, bezbednosti, sigurne buducnosti.
Kad sam setao becom samo za zverao okolo, ne znas koju gradjevinu da gledas, sve cisto, umiveno.. u mestu gde ja zivim, mnoge ulice jos
uvek nemaju kanalizaciju a kad setas trotoarom gacas po blatu..itd

Zato me i pored ekonomskih parametara, zanima i kakav je bec i okolina sto se tice drustvenog zivota, socijalnih uslova, mentaliteta..
[ vortex06 @ 11.02.2013. 10:29 ] @
Citat:
Nemanja:
@vortex Sve imformacije imas i na BHS jeziku za rwr kartu, neko je vec ovde na forumu ostavljao linkove ... Uglavnom to firme same sredjuju, tako da mene nije to interesovalo , ali koliko sam razumeo ti ni nemas ugovor sa Austrijskom kompanijom jos uvek ... prvo to sredi, posle je lako za vizu. Bez toga nemas nista. E sada jedino ne znam da li mora ugovor za stalno ili je dovoljno na odredjeno, posto sam ja imao za stalno.
@frogman Bec je po meni OK, ukoliko nadjes dobro placen posao, posto nije jeftin. Sto se tice rada za sebe, morao bi prve godine raditi u nekoj firmi, pa posle posla probati da radis na crno, a posle godinu dana mozes registrovati i svoju firmu ... Placa se svakako, samo ako nadjes ko ce ti platiti ... Ne verujem da je sat ispod 150-200e preko racuna.



Upravo tako, vazno je da firma garantuje za mene. Ja se nadam da ce me vremenom primiti ta austrijska firma ciji je gazda nas covek, mislim garantovati mi za vizu. Ovako raditi tamo, a primati platu u Srbiji je besmisleno. Ja se prvo moram pokazati kao odlican radnik, mislim da je sve kasnije lakse.

Nerazumem te nase firme tamo koje dovode radnike I inzenjere iz Srbije da ih ne prijavljuju tamo u Austriji I uplacuju im doprinose tamo, zar je to neka muka? Direktor firme u Srbiji mi stalno prica da je u pitanju radna dozvola tipa Beschäftigungsbewilligung najpre na 6 meseci. E sad raditi tamo a primati platu I biti prijavljan u Srbiji - meni deluje da tu nesto ne valja.
[ vortex06 @ 11.02.2013. 10:31 ] @
Citat:
frogman:
@Vortex

Koliko sam ja upucen, za medicinsku struku je pod moranje da se uci jezik 6 mjeseci i to je na drzavnoj grbaci.
Za taj period ta osoba moze da radi npr. u nekoj bolnici samo half time, tipa 4 sata.
masa informacija se moze dobiti pozivom jednoh od Beckih Magistrata, tipa obiljezeni su po brojevima, tu rade i nasi ljudi tako da se moze
porazgovarati otvoreno na nasem i dobiti masu informacija o migraciji.



Cim dodjem u Bec odmah cu poricati sa nekim iz Magistrata jer mi pojedine stvari oko radne dozvole jos nisu jasne.
[ Nemanja @ 11.02.2013. 12:26 ] @
Citat:
vortex06: Cim dodjem u Bec odmah cu poricati sa nekim iz Magistrata jer mi pojedine stvari oko radne dozvole jos nisu jasne.


Mozes i Ti sve sam, ali oni nekako vise vole da firma to pokrene.

Neke firme, npr. Austria Telekom - VIP , LaFarge , imaju princip rotirajuce radne snage koji je omogucio ljudima iz Srbije, a i drugih drzava, da budu tako zaposleni u Austriji na 3 godine. U njihovom primeru je to bilo ok, jer si imao placen stan u centru , i u nekim firmama i avio kartu svakih mesec dana za kuci.

Ukoliko nameravas da ostajes u Austriji mozes da kazes da zelis da si tamo zaposlen ako se pokazes posle 6 meseci, ili da odes a za to vreme u Becu da trazis drugu firmu voljnu da te zaposli i sredi vizu.

Sta mozes uraditi u vezi RWR karte ? Poloziti nemacki A2/B1 , sto ti donosi bodove. Ukoliko imas neku diplomu iz Srbije i dokumentovano radno iskustvo to ti je dovoljno , ali je najbitnije naci firmu voljnu da te zaposli i prijavi u Austriji na radno mesto koje odgovara tvojih kvalifikacijama.
[ tmarko123 @ 11.02.2013. 12:39 ] @
Pozdrav Nemanja,

imam jedno kratko pitanje, pa ako budes imao vremena bio bih ti zahvalan za odgovor.

Iz iste sam struke kao i ti i dobio sam ponudu iz Beca od jedne firme ( poslali su mi employee declaration) i prikupio sam sva dokumenta za Crveno Belo Crvenu vizu za deficitarna zanimanja.

E sad, jedino me buni, taj dokaz o smestaju u Austriji...
Da li mozda znas kada to treba da im se dostavi?
Posto ja sad, kad apliciram za vizu, ne znam kad ce mi to oni odobriti i kada onda treba da rezervisem hotel i u kom periodu...
Jednostavno ne znam sta da radim vezano za taj dokaz o smestaju?

Znacilo bi mi puno ako bi imao malo vremena da mi odgovoris...

Unapred hvala.
[ Nemanja @ 11.02.2013. 12:55 ] @
Pozdrav, kada se viza odobri, a pre ostavljanja otisaka prstiju, trazice potvrdu o smestaju ... Meni je firma placala hotel tako da su im samo dostavili rezervaciju.
Kada to oni sve odobre, zakazujes termin da ostavis cenjene otiske i za nedelju dana dobijas karticu i mozes poceti sa radom u firmi isti dan kada pokupis karticu.
[ frogman @ 11.02.2013. 15:09 ] @
Pozdrav Marko.
I ja sam u proceduri pripremanja papirologije za RWR kartu za IT deficitarna zanimanja.
Mozes li mi reci taksativno sta su ti trazili od papira, to jest sta si sve morao da spremis/prevedes?

Unapred zahvalan.
[ vortex06 @ 12.02.2013. 00:24 ] @
Da, bilo bi dobro da razmenjujemo iskustva u vezi rwr nama pocetnicima su dobrodosla.

I eto ja krecen u Bec 17 feb. na test pa ko hoce da se upoznamo neka ostavi privatnu poruku.
[ tmarko123 @ 12.02.2013. 07:53 ] @
Citat:
frogman:
Pozdrav Marko.
I ja sam u proceduri pripremanja papirologije za RWR kartu za IT deficitarna zanimanja.
Mozes li mi reci taksativno sta su ti trazili od papira, to jest sta si sve morao da spremis/prevedes?

Unapred zahvalan.



Zdravo,

treba ti diploma sa fakulteta, izvod iz m. knj. rodjenih, uverenje da nisi osudjivan, uverenje o prebivalistu, potvrda o iskustvu iz firme i o primanjima.
Sve bi trebalo da se prevede na nemacki.

Pozdrav
[ Stojcinov @ 12.02.2013. 13:28 ] @
Pozdrav svima,

Procitao sam sve sto ste pisali u vezi ove teme i ako bi neko bio ljubazan da mi odgovori na par pitanja u vezi detalja oko dobijanja RWR - karte.

Posebno visoko kvalifikovani (besonders Hochqualifizierte)

1. Posto sa MSc dipl.ing.saob., spadam li u grupu koji su zavrsili tehnicke fakulete i dobijam 30 bodova, ili zbog mastera spadam u grupu sa iskustvenom kvalifikacijom i dobijam 40 bodova, ili se pod 40 bodova podrazumijevaju samo zavrsene doktorske studije?

2. Da li je maksimalni broj dobijenih bodova sa poznavanjem njemackog 10 i nivo znanja A2, ili je moguce dobiti vise bodova sa nivoima B1-B2?

Unaprijed Hvala!
[ frogman @ 12.02.2013. 14:32 ] @
Hvala na brzom odgovoru Marko.
Imam jos dva pitanja, za potvrdu sa posla , da li je dovoljan ugovor sa datumom sa kojim sam startao sa radom sa tim zanimanjem ?
Drugo pitanje, da li si morao da ganjas apostilate (ovjeravanje pecatom u sudu za sve i jedan dokument , mislim da se placa 10Eur po dokumentu, e sad to bih kao trebalo uraditi prije nego sto se odnese sudskom tumacu,
premda sam ja njega razumio da u nekim slucajevima nema potrebe da se covjek izlaze nepotrebnom trosku , vec se ovjerene kopije dokumenata mogu odmah odnjeti sudskom tumacu na prevod).

Unapred zahvalan.

[Ovu poruku je menjao frogman dana 14.02.2013. u 10:54 GMT+1]
[ nole87 @ 17.02.2013. 17:10 ] @
Pozdrav svima...
Dakle...ja sam predao za RWR jos u novembru 2011 godine i od tad cekam..kako sam predao...evo ovako..nasao sam jednog advokata koji mi je rekao sta treba i sve to,kao prvo sam morao da zavrsim A1 zatim da nadjem firmu koja garantuje da ce me primiti najmanje godinu dana na posao..u pitanju je neka elektro firma jer za to i imam diplomu koju sa isto morao da odnesem u magistrat...naravno morao sam i potvrdu iz suda da nisam osudjivan i izvod i maticne knjige i sve to...posle 6 meseci iz magistrata su mi ponovo trazili kopiju pasosa i potvrdu da nisam osudjivan i opet ono za firmu...odneo sam i sad pre tri dana su pi opet to isto trazili...dakle,moje pitanje je da li neko zna kakve su sanse da dobijem vizu..hvala unapred
[ vortex06 @ 06.03.2013. 10:43 ] @
4 nole87:

Prosto, brze ces dobiti rwr ako se vencas sa osobom koja radi u Austriji, mislim da dobijas odmah rwr, pod uslovom da ona radi i ti. Posle 18 meseci vec mozes da se razvedes a rwr ti ostaje. Toliko koliko sam ja cuo.
[ zlocesti_bn @ 12.03.2013. 18:13 ] @
Jedno pitanje.

Ako otac deteta ima radnu dozvolu u austriji, a majka jos uvek nema sredjene papire za boravak. Da li ima ikakve veze gde ce se roditi dete? tj, dali ima neke veze dal ce se roditi u BiH ili u Austriji radi dobijanja papira?
[ vortex06 @ 18.03.2013. 23:47 ] @
4 zlocesti:

Najbolje je da se dete rodi u Austriji, jer tada automatski dobija drzavljanstvo rodjenjem. Besmisleno je radjati decu u Bosni, jos ludje u Srbiji, zasto to raditi na brodu koji tone?

Sto se tice rwr karte, ako radis u Austriji i ozenjen si sa osobom koja ima Austrijsko drzavljanstvo, dobijas i ti rwr karte. Posle mozes da se razvedes.
[ Nemanja @ 19.03.2013. 06:34 ] @
Citat:
vortex06: 4 zlocesti:

Najbolje je da se dete rodi u Austriji, jer tada automatski dobija drzavljanstvo rodjenjem


Ovo nema veze sa vezom... dete ce imati drzavljanstvo ukoliko ga ima jedan od roditelja.
[ Sunasce18 @ 04.07.2013. 14:00 ] @
Pozdrav svima!

Imam 72 boda koliko bi, otprilike, bio neki minimum da mogu aplicirati na RWR kartu. Zanima me da li trebam nositi originalne dokumente ili kopije? Ukoliko nosim kopije, da li iste trebaju biti ovjerene kod notara? Da li i oni dokumenti koji su na jednom od službenih jezika EU trebaju biti prevedeni na njemački? Ukoliko neko već ima iskustvo sa prijavom, molim da obrazloži. Hvala! :)
[ Nach @ 05.07.2013. 22:45 ] @
Da li mogu osobe sa SSS-om aplicirati na ovaj program?
[ Nemanja @ 06.07.2013. 13:08 ] @
Mogu i osobe sa SSS aplicirati ... oni spadaju u "razno" pod kvalifikovanom radnom snagom ... opet je potrebno da je zanimanje na listi deficitarnih : vozaci, varioci, kranisti, med. sestre itd.

Vec je bilo, ali hajde jos jednom : https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public

Za prethodno pitanje nemam iskustva da su nekome odobrili vizu bez ponudjenog posla ... bez obzira sta tamo pise.

Pozz

[ Nach @ 06.07.2013. 17:54 ] @
Ok, hvala na odgovor. Ne znam šta tražim na ovom linku?

U Austriji imam nekoga ko poznaje jednu ženu iz biroa i mislili su je pitati u vezi sa mnom, ima li posla za mene i ne znam da li su već raspitali ali imate li nekog savjeta u vezi toga?
[ Sunasce18 @ 07.07.2013. 09:10 ] @
Citat:
Nemanja:
Za prethodno pitanje nemam iskustva da su nekome odobrili vizu bez ponudjenog posla ... bez obzira sta tamo pise.

Pozz



Zahvaljujem se na odgovoru, Nemanja. Pozzz
[ Nemanja @ 07.07.2013. 13:00 ] @
Citat:
Nach:
Ok, hvala na odgovor. Ne znam šta tražim na ovom linku?

U Austriji imam nekoga ko poznaje jednu ženu iz biroa i mislili su je pitati u vezi sa mnom, ima li posla za mene i ne znam da li su već raspitali ali imate li nekog savjeta u vezi toga?


Obrnuto, vi treba da sami nadjete posao a potom ubedite biro da ste kvalifikovaniji od Austrijanskih kandidata za to mesto ... Biro prvo trazi Austrijance, pa stare EU clanice, pa nove, pa posle tek ako ne nadje nikoga medju njima moze da vama odobri radnu vizu za taj posao. Bolje sami posaljite CV firmama ili im licno odnesite, ne znam koje je zanimanje u pitanju, ako su neke manje firme, moze se i licno otici, kod vecih necete proci dalje od portira.
[ Nach @ 07.07.2013. 14:11 ] @
Tjednima šaljem CV firmama u Austriji, za svaki sam dobivao odgovor no još nema ponude za mene, nažalost. Pa sam zato mislio vidjeti šta ima na njihovom birou. Razmišljam da putujem u Austriju na par dana pa probati lično.
[ tordajav @ 08.07.2013. 23:40 ] @
Citat:
Nemanja:
Mogu i osobe sa SSS aplicirati ... oni spadaju u "razno" pod kvalifikovanom radnom snagom ... opet je potrebno da je zanimanje na listi deficitarnih : vozaci, varioci, kranisti, med. sestre itd.

Vec je bilo, ali hajde jos jednom : https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public

Za prethodno pitanje nemam iskustva da su nekome odobrili vizu bez ponudjenog posla ... bez obzira sta tamo pise.

Pozz




Nemanja, ili neko drugi, može li mi pomoći da na ovom sajtu pronađem nešto vezano za nas iz Srbije ili tzv. zemalja trećeg sveta? Učim nemački, znam engleski, ali stvarno ne nalazim ništa na ovom sajtu...
Hvala unapred.
[ Nemanja @ 09.07.2013. 06:01 ] @
https://www.help.gv.at/Portal....content/194/Seite.1940004.html

Na engleski je preveden samo manji deo sajta.
[ phpxc @ 21.08.2013. 18:47 ] @
Pozdrav ljudi...

prema RWR bodovanju imam 60 boda (zavrsen fakultet iz oblasti informatike - 30 boda, znanje engleskog odlicno - 10 boda, i manje od 35 godine - 20 boda). Ja sam se prijavio na konkurs za posao, dobio sam test zadatak, odradio i stigla mi je ponuda za posao - da radim u Becu. Dobio sam ugovor putem mejla - to je "Freelance Contract", koji ima trajanje 15 meseci. Jedan clan ugovora kaze da je to ugovor o uslugama, a ne o zaposlenju. Citiram:

"This is a service agreement only, not a contract of employment."

U ugovoru je navedeno koliko cu zaradjivati po satu, kao i to da cu raditi 40 sati nedeljno i 160 sati mesecno. Navedeno je i to da ce prekovremeni rad biti placan takodje po satu.


Sad na osnovu ovih stvari zanima me da li imam pravo da konkurisem za RWR u austrijskoj ambasadi u Beogradu, ili nemam? Takodje, da li postoji neki drugi nacin osim RWR?

[ Nemanja @ 21.08.2013. 21:50 ] @
Nemam iskustva sa ovim, ali ja gledam ovako, freelance ugovor ti moze posluziti za produzenje samostalne radne dozvole, za prvu dozvolu bi trebao da imas ugovor o zaposlenju posto je ona vezana za firmu u kojoj si zaposlen, a ne za tebe licno. Firma koja ti je ponudila ugovor nece da placa socijalne doprinose za tebe, to bi morao sam da placas, a drzavu to interesuje.

Probaj da kontaktiras Magistrat 35 , [email protected], ili ministarstvo unutrasnjih poslova.

Ukoliko ne mozes dobiti vizu sa tim ugovorom, reci firmi tako je i tako, za vizu mi treba zaposlenje, ili ako ne, radicu za vas iz Srbije za te pare.

Pozz
[ phpxc @ 21.08.2013. 22:14 ] @
Nemanja, hvala na informacijama!

planiram da sutra odem do austrijske ambasade pa da pokusam da izvucem sve informacije. Poslodavac je rekao da se ne razume u to sredjivanje vize i da je najbolje da odem u ambasadu da pitam pa da mu javim sta je potrebno...

pozdrav
[ kidelektro @ 21.09.2013. 14:32 ] @
Imao bih pitanje jedno,verovatno tu neko bolje zna sve iz iskustva.
Imam diplomu elektroinstalatera i elektromontera to su 2 diplome. nemacki jezik mi je kao maternji .
Kakve su meni sanse za CBC vizu i sta trebam uraditi,treba mi dobar savet.
Imam 13 godina radnog iskustva u EPS.Hvala unapred na odgovoru
[ Nemanja @ 21.09.2013. 15:42 ] @
Nadji posao.
[ kidelektro @ 21.09.2013. 16:02 ] @
Citat:
Nemanja: Nadji posao.


jel bitno kolika ce biti plata? Ako nadjem firmu koja hoce mene da zaposli,jel nema veze onda dal ima na birou njihovom nekoga ili i dalje oni imaju prednost kada se proveravaju moji papiri.
Hvala Nemanja sto si odgovorio
[ Nemanja @ 21.09.2013. 18:47 ] @
Tvoje zanimanje je deficitarno, http://www.idemoizbih.net/defi...nja-u-austriji-za-2013-godinu/ , a plata kao uslov za RWR kartu je nekih 2600 bruto bila pre par godina, sada je moguce povecano, ali to je neka prosecna plata u Austriji. Provera se radi na birou, ali mislim da ako su vec stavili da je neko zanimanje deficitarno znaci da im trebaju ti radnici. Najveci problem je naci poslodavca voljnog da ti pravi vizu.



[ kidelektro @ 21.09.2013. 19:15 ] @
Citat:
Nemanja: Tvoje zanimanje je deficitarno, http://www.idemoizbih.net/defi...nja-u-austriji-za-2013-godinu/ , a plata kao uslov za RWR kartu je nekih 2600 bruto bila pre par godina, sada je moguce povecano, ali to je neka prosecna plata u Austriji. Provera se radi na birou, ali mislim da ako su vec stavili da je neko zanimanje deficitarno znaci da im trebaju ti radnici. Najveci problem je naci poslodavca voljnog da ti pravi vizu.


u nemackoj je isto deficitarno,ali sam juce dobio iz ambasade odbijenicu.Pre oko mesec dana sam dobio poziv od vlasnika firme iz nemacke za posao,ostavio sam svoje podatke na sajtu Gigajob.

Poslao mi je ugovor o radu ,stalno zaposlenje u slucaju da se viza odobri. satnica je 13 evra bruto. Posle 3 nedelje cekanja odgovora iz ambasade,dobijam pismo gde me odbijaju za radnu vizu gde je pisalo sledece.

Die erteilung des von ihnen beantragten visums bedarf der zustimmung der fur ihren vorgesehenen aufenthaltsort zustandigen arbeitsagentur.
diese hat festgestellt ,dass in ihrem fall die voraussetzungen des 18 aufenthg nicht vorliegen. Fur die von ihnen geplante Tatigkeit ist keine rechtsgrundlage in der beschaftigungsverordnung erfullt. Sofern den beteiligten behorden ermessen eroffnet war,wurde dieses zu ihren ungunsten ausgeubt .

Da ne bude kao i ovde,zato pitam Nemanja,hvala jos jednom na odgovoru
[ Nemanja @ 21.09.2013. 19:38 ] @
Ako bacis pogled na temu o Nemackoj, videces da od 5 ljudi , imas 5 razlicitih iskustava sa vizama i sa onim sto su im sluzbenici rekli. Nemacka birokratija je naporna i za same Nemce, kamoli za strance, kada prema strancima nemaju nikakvu odgovornost.

Pokusaj sa Austrijom, mozda i cak da napises mail Magistratu 35 u Becu, koji odobrava vize pa ih direktno pitaj da li ce ti odobriti vizu ukoliko nadjes poslodavca. Navedi kvalifikacije i radno iskustvo.

http://www.wien.gv.at/verwaltu...onenwesen/oeffnungszeiten.html

[ kidelektro @ 21.09.2013. 19:56 ] @
Citat:
Nemanja: Ako bacis pogled na temu o Nemackoj, videces da od 5 ljudi , imas 5 razlicitih iskustava sa vizama i sa onim sto su im sluzbenici rekli. Nemacka birokratija je naporna i za same Nemce, kamoli za strance, kada prema strancima nemaju nikakvu odgovornost.

Pokusaj sa Austrijom, mozda i cak da napises mail Magistratu 35 u Becu, koji odobrava vize pa ih direktno pitaj da li ce ti odobriti vizu ukoliko nadjes poslodavca. Navedi kvalifikacije i radno iskustvo.

http://www.wien.gv.at/verwaltu...onenwesen/oeffnungszeiten.html

Nemci su cudni bas,imam poznanika austrijanca koji drzi firmu za nekretnine u linzu,ima 30 zaposlenih.Pre 3 godine mi je nudio posao,ali nisam mogao da sredim papirologiju. Sada ako tako kazes Nemanja,mogu da mu se obratim,ne verujem da bi me platio vise od 11,53 e/h zato pitam za platu jel ima limita. Nisam imao kontakt sa njime 3 godine,ali mogu da mu se uvek obratim,pomogao sam mu mnogo u jednom slucaju,a znas kako oni to cene. Da idem tako onda ili prvo mail da saljem Magistratu
[ Nemanja @ 21.09.2013. 20:10 ] @
Ovde kaze da se minimalni dohodak prilagodjava svake godine...

Ali ne verujem da je ispod 2300 bruto, a satnica ti je 160 sati ako radis 5 dana u nedelji.
[ kidelektro @ 22.09.2013. 10:32 ] @
Citat:
NemanjaOvde kaze da se minimalni dohodak prilagodjava svake godine...

Ali ne verujem da je ispod 2300 bruto, a satnica ti je 160 sati ako radis 5 dana u nedelji.

Sta mi onda predlazes,da prvo saljem mail Magistratu,ili da se obratim poslodavcu
[ Nemanja @ 22.09.2013. 18:23 ] @
Probaj prvo sa magistratom, reci da imas poslodavca voljnog da te zaposli ali ne poznajete proceduru.
[ crni1234 @ 02.11.2013. 23:07 ] @
koliko je realno da dobijem radnu dozvolu s hrvatskom putovnicom kao pomocni radnik na bausteli sa zavrsenom gimnazijom. trebam se cut u pon s poslodavcem koji ce garantirat za mene. hvala
[ ppejic @ 18.12.2013. 11:19 ] @
Zdravo drugari, dobio sam upravo RWR. Pocinjem od Januara tamo. Sakupio sam dovoljan broj poena, prethodno nasao firmu. Firma se potrudila i odradila svu papirologiju.. trajao proces... i konacno stigla potvrda. Trebam otici tamo, prijaviti se i podici RWR dozvolu i sta sve jos treba...

Porodicu planiram preseliti na jesen. Do tada, trebam sakupiti dovoljno novaca da iznajmim stan. Obzirom da mi je dete veoma malo, moram odmah razmisljati i o nekom automobilu.

Da li je moguce uzeti neko vozilo na lizing (novo, polovno..) u slucaju da posedujes RWR koja vazi godinu dana?
[ svetla @ 18.12.2013. 11:37 ] @
Mozete mi reci kakv ste posao nasli u kojoj bransi i na koju web stranicu Molim vas za odgovor!
[ ppejic @ 18.12.2013. 11:56 ] @
Ja sam inzenjer elektronike, bavism se projektovanjem hardvera i uredjaja, sto je u Austriji i Nemackoj veoma deficitaran posao. Imam 36 godina, univerzitetsku diplomu, dobio sam platu koja zadovoljava uslove za RWR, posedujem 7 godina radnog iskustva u Srbiji.

Cak i kada sakupite dovoljan broj poena, ide se na komisiju koja opet moze da kaze NE ili DA.
[ crnogorac88 @ 18.12.2013. 22:47 ] @
Ljudi evo vam sajt koji bas sve objasnjava o RWR. Dosta je korisno, meni je licno dosta pomogao. Ima i verzija na engleski jezik. Ako ispunjavate sve uslove koji su ovde nabrojani, sigurno ce vam se odobriti RWR.
http://www.migration.gv.at/
[ ppejic @ 21.01.2014. 19:31 ] @
Osim ovoga sto pise https://www.help.gv.at/Portal....content/139/Seite.1390000.html zanima me necije skorasnje iskustvo sa zamenom vozacke dozvole.
[ endre85 @ 21.01.2014. 21:11 ] @
Ja sam pre mesec dana zamenio dozvolu. U lokalnom Bezirkshauptmannschaft-u (BH u daljnjem tekstu) su mi rekli da trebam zameniti u prvih sest meseci kako ne bih morao raditi ceo ispit. U auto skoli su mi rekli da mogu i posle sest meseci. Na internetu sam citao najrazlicitija iskustva i varijacije na ovu temu. Te cu preneti moje licno iskustvo.

Prvo, meni su u BH rekli da je najbolje da ja nabavim sva dokumenta iz Srbije jer oni nece dobiti odgovor na vreme a vrlo verovatno i nece im odgovoriti tj poslati odgovarajuca dokumenta. Trebala su mi dva uverenja iz MUP-a. Uverenje o izdatoj vozackoj dozvoli i uverenje o neosudjivanju (iz policijske uprave). Prevod iz Srbije nisu priznali, morao sam prevesti ovde u Austriji. Pretpostavljam da se priznaje apostile, ali nisam isao tim putem. Osim navedenog potrebno je i lekarsko uverenje. U BH ce ti reci kod koga to mozes uraditi. Pretpostavljam da se u vecini BH moze takodje odraditi. Osim toga treba slika i vozacka koju ce poslati na proveru. Pri kraju se bira auto skola gde mozete odvozati probni cas ali u svakom slucaju treba da polazete voznju pred zvanicnikom. Preporucujem da se uzme makar jedan cas voznje, jer se moze upoznati sa poligonom i vozilom. Osim toga ja sam naucio dosta stvari koja mogu biti pitana o vozilu tokom polaganja. Naime dosta sam slab sa nemackim jezikom. Vikend pre polaganja radio sam i testove na sajtu automoto saveza austrije. Za svaki slucaj.

Nakon ispitne voznje dobio sam uplatnicu za vozacku. Otisao sam platio to i platio sam auto skoli cas i polaganje. Vozacka bi se trebala dobiti na postansku adresu u roku od ako se ne varam dve nedelje. Ja je nisam dobio, nakon mesec dana raspitivao sam se u BH i bila je tamo.

Dan nakon sto sam preuzeo vozacku, isao sam u Srbiju za praznike.Da bih otklonio neke svoje nedoumice. Pitao sam tri saobracajca na ulici u NS da li mogu voziti sa tom dozvolom u srbiji, a trebalo bi po onome sto sam ranije citao po netu, ali sam hteo cuti misljenja sa prve linije fronta. Prvi pandur je poceo nesto o tome da je trebam menjati za srpsku jer sam (i) drzavljanin Srbije, druga dva saobracajca su rekla no problemo.

Malo mi je zao sto nisam od tih srecnika kome je srpska vozacka vracena, pod uslovom da su imprice iole istinite. Moju su navodno vratili upravi koja ju je i izdala.

Lekarsko oko 35E
Prevod skoro 90E
Auto skola 150E
Dokumenta oko 60E

EDIT: Pasos se podrazumeva. Kada je radnica u BH videla da imam dva komada. Pocela mi pricati da je to nemoguce, na kraju je je nekog pozvala, pa je saznala da je ipak moguce... Valjda sam trebao prikazati i Meldezettel.
[ ppejic @ 22.01.2014. 07:37 ] @
Hvala mnogo za informacije.


Ipak mora zvanicno polaganje i polaze se na poligonu?

Ja nemacki trenutno znam podjednako dobro kao i npr. kineski. Koliki ce to problem biti?

Za dokument Uverenje o neosudjivajnu, da li tu mislis na opste neosudjivanje ili na potvrdu iz saobracajne policije o saobracajnim prestupima? Kada sam aplicirao za RWR priznali su prevod portvrde o neosudjivanju od ovlascenog sudskog tumaca iz Srbije.

Probao sam naci testove na sajtu OAMTC, ali bezuspesno, dal i bi mi poslao link?

Jos jednom hvala.
[ endre85 @ 22.01.2014. 17:22 ] @
1.
Ako imas srpsku vozacku onda moras polagati voznju. Poligon + voznja po gradu. Naucis sta je links, rechts, gerade. Da objasnis prekidace u autu (svetla, zmigavce, odmrzavanje zadnjeg stakla, recirkulaciju vazduha ako imas klimu, signalne lampice i slicno), gde se koja tecnost sipa ispod haube i cemu sluzi. Naucis kako se prepoznaju zimske, letnje gume. Minimum sare koje trebaju imati. Kada moras imati zimske gume itd. Prilikom voznje postuj saobracajne znakove i pravila. Postuj pravilo tri S (Spiegel, Spiegel, Shoulter) Links vor Rechts (pravilo desne ruke). Valjda ima i neko pitanje o akumulatoru i nesto o tome da li je tip koji omogucava instanto paljenje dizela ako sam dobro pohvatao od ostalih koji su polagali. Naravno nece te sve ovo pitati. Ali su neka od mogucih pitanja.

Moja profesorica nemackog je isto morala polagati kada se vratila u AT iz Brazila. Ona je prvi put pala upravo zbog tri S. Jos mi je pre polaganja rekla da su zene ispitivaci mnogo strozije. Naravno i kod mene je bila zenska osoba.

Nije bilo problema jer sam vozio kao penzioner. Cak mi je rekla da nije ocekivala da neko ko ima 10 godina vozacku da tako vozi. Ja sam isao na sigurno. Nit sam hteo ponovo placati, nit sam hteo ponovo izostajati sa posla. A izostajao sam dosta zbog trckaranja u BH. Doduse tim danima sam isao ranije na posao i ostajao duze. Uvek radio nesto vise nego sto sam izostao sa posla. Ili kada je neka zena stajala na trotoaru na glavnoj ulici. Ja lepo stanem, ona nista, pa joj pokazujem lepo na srpskom izvolite predjite ulicu (znas onu nasu foru sa rukama). A ona mi odmahuje da nece. Usledio je kolektivan smeh nemaca u autu na moj gest... LoL

Ako me nesto nervira u AT to je upravo radno vreme drzavnih sluzbi, lekara i banaka. U najmanju ruku rade u isto vreme kada i svi ostali.

2.
Ako znas kineski onda ti to nece biti problem. Eventualno se raspitaj u auto skolama da li moguce polagati na engleskom. Ako si u iole vecem mestu, ne bi trebalo biti problema.

3.
Iz policije. Zena koja mi je prevodila dokumente je rekla da taj treba a ne onaj iz suda. Mozda ako imas srece sa salterusama ne trebas novi prevod. Odes u BH pa pitas.

4.
http://www.oeamtc.at/?id=2500,,,11154

Ako link ne radi, odes na http://www.oeamtc.at --> Recht --> Fuhrerschein --> Fuhrerschein Recht. Tamo imas sve linkove koji te interesuju.



Lol. Sada kad mi ne treba sam nasao ovaj link ispod. Odes na download i pise ti sve na srpskom. Ne secam sam da li su mi kopirali izvod iz maticne knjige rodjenih. Nosio sam je sa sobom, jer sam nosio sva dokumenta koja imam. Raspitaj se i ovome jer ne znam kako ide za izvod iz MKR iz srbije. Tek na linku ispod vidim da i to treba prevesti.
http://www.oeamtc.at/?id=2500%...834%2C%2C%2CY3Q9NSZiYWNrPTE%3D

Ja gornji dokument nisam mogao skinuti sa nekog gov.at sajta. Nisam ni znao da ima i na OAMTC.

Eventualno odes u odg upravu, pokazes sta imas od dokumenata i insistiras da ti napisu sta jos treba.


[Ovu poruku je menjao endre85 dana 22.01.2014. u 19:03 GMT+1]
[ ppejic @ 23.01.2014. 11:44 ] @
Hvala!

Znaci nije bas tako naivno.

U kojoj banci preporucujes otvaranje tekuceg racuna?

Cuo sam da ne pristaju bas u svakoj banci, ako si u Austriji kreace od 3 mseca. A ja trebam primiti prvu platu

[Ovu poruku je menjao ppejic dana 23.01.2014. u 18:13 GMT+1]
[ endre85 @ 23.01.2014. 19:31 ] @
Nema na cemu.

Sto se banke tice, nisam imao problema oko otvaranja racuna. Imao sam mnogo vise z*jebancija sa uvodjenjem interneta. Preporucivali su mi http://www.easybank.at/easy, jer kao odrzavanje racuna je skupo tradicionalnim bankama. Ovaj easy bank je inace skroz dobra stvar. Ja sam ipak odabrao RF. Pre svega sto mi odgovara njihovo radno vreme i nalazili su se pored mesta gde sam isao na nemacki. Placam valjda odrzavanje 18E za tri meseca. I par puta mi je dobro doslo sto sam imao banku gde da da se raspitam oko nekih stvari.

Dao sam im pasos i uplatio 70E da ne zuji prazan racun. Nesto mi je ovih dana stiglo iz banke sa sve izvodom, ali jos nisam preveo. Videcu sta hoce tokom vikenda.


Jedna stvar o kojoj bih i ja voleo cuti misljenje. U pocetku mi je nesto sef rekao da mi se titula MSc ne priznaje u Austriji. Kontaktirao sam neku njihovu zvanicnu upravu da li se moja diploma priznaje i dobio sam potvrdan odgovor. Zvanicno pismo koje sam predao sefu. Medjutim ovih dana mi nesto prica sefica (ne zna engleski), da bi bilo pametno da mi na e-card pise titulu. O ovome se jos moram raspitati koja je zackoljica, dosada sam odlagao jer sam bio srecan da sam krocio nogom u nemacko govorno podrucje i nisam hteo forsirati nista. Ja se nikad nisam lozio na titule pa mi je nebitno da li mi na nekoj kartici pise dipl ing, MSc, Dr ili sta vec. Ali svakako ovo moram jos proveriti. Raspitaj se i ti i javi ako nesto saznas.

Sto se interneta tice, ako te interesuje moj slucaj, mozes ga uvesti ali ti treba racun u banci. Ja sam odneo sve sto su mi trazili ali mi se instalater nije javljao. Odem, da se zalim, kao doci ce. Tako par nedelja i ispostavi se da sam zbog nekog razloga odbijen. Sve ovo vreme sam koristio internet sa yesss! kartice, 1cent/MB pa tethering, a imas i da kupis megabajte za jos manje para.

Na kraju mi nesto pricaju da moram platiti neku kauciju. Rekoh nema problema, sta je tu je,to je samo kaucija. Na kraju nisu mogli to da srede pa sam se vratio na pocetak. Nisam platio kauciju a mesecne troskove mi oni samostalno skidaju sa racuna. 17.9E placam za 8Mbit-a interneta. Telefonske usluge valjda ni nemam, barem sam tako odabrao u ugovoru. Par evra jeftinije. Sto je interesantno, da je moglo tako. Cak se i moj sef cudio.

U kom si delu Austrije?

p.s.: Yesss! kartice ne funkcionisu u Srbiji.
[ ppejic @ 23.01.2014. 21:25 ] @
Ja sam zavrsio fakultet pre uvodjenja bolonjskog sistema, pa sa, samo dipl.ing. elektrotehnike na katedri za elektroniku. Moja diploma se priznaje, a na osnovu nje sam i dobio poene za RWR

Upravo mi je danas stigla e-card, osim imena, prezimena , 10-cif broja na prednjoj srani, a na zadnjoj Kennumer der karte broja, nema vise NISTA. Preostala polja na zadnjoj strani su popunjena sa *************** **************** ********************
Nema titule.

Zasto si banci predao pasos? Moras ga sve vreme imati uz sebe, RWR nije dovoljna sama po sebi kao legitimacija. Tako su mi rekli pre neki dan u BH.
[ ppejic @ 08.03.2014. 22:28 ] @
Prve godine vaenje RWR je 12 meseci.

Kako ide posle toga, na koliko se produzuje?
[ Nemanja @ 09.03.2014. 10:47 ] @
Citat:
ppejic: Prve godine vaenje RWR je 12 meseci.

Kako ide posle toga, na koliko se produzuje?


Drugo je isto 12 meseci, a trece traje malo duze , 36 meseci. Posle toga dobijes za stalno, ne moras vise vaditi, samo uzivas. Ali kada dobijes za stalno, ima nekih prenosti i nekih nedostaka. I druge godine dobijas RWR+, sa kojom mozes menjati firmu isto kao Austrijanci.

Citat:
ppejic

Upravo mi je danas stigla e-card, osim imena, prezimena , 10-cif broja na prednjoj srani, a na zadnjoj Kennumer der karte broja, nema vise NISTA. Preostala polja na zadnjoj strani su popunjena sa *************** **************** ********************
Nema titule.

Zasto si banci predao pasos? Moras ga sve vreme imati uz sebe, RWR nije dovoljna sama po sebi kao legitimacija. Tako su mi rekli pre neki dan u BH.


Zadnja strana je Europen E-Card, to koristis u drugim clanicama unije i jos nekim zemljama koje imaju sporazum sa Austrijom ili Unijom. U nekim zemljama se to nalazi na razlicitim karticama.

Ma nije on predao pasos , nego kopiju pasosa

[ ppejic @ 09.03.2014. 11:25 ] @
Nemanja, hvala na odgovoru.

Imam jos jedno pitanje.nPlaniram do kraja godine dovesti ovde suprugu i dete.

Kako su oni pokriveni zdravstvenim siguranjem? Da li je potebno dodatno placati za svakog od njih ponaosob i koliko?
[ Nemanja @ 09.03.2014. 11:56 ] @
Da , i ne ... pokriveni su tvojim osiguranjem , ali moras placati dodatno za svakog clana porodice 3,4% od svoje osnovice osiguranja, osim ako potpadaju pod dole navedene uslove.

Sto ce reci :

rwr

dodatno osiguranje

Sva sreca pa je ovde srpski sluzbeni jezik.

Supruga mora poloziti A1 pre dolaska.

Pozz,

Nemanja

[Ovu poruku je menjao Nemanja dana 09.03.2014. u 13:11 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Nemanja dana 09.03.2014. u 13:11 GMT+1]
[ ppejic @ 09.03.2014. 13:00 ] @
Hvala ti za linkove! Ja i Google Translate ih nismo uspeli pronaci!

Imam RWR na godinu dana. Ovde sam vec dva meseca, polako se privikavam. Radim...Krenuo sam na kurs za A1 nivo jer zelim da se sto bolje uklopim.

Sto vise citam ove njihove zakone i odredbe to se vise gubim u tome. Citajuci poterbne uslove za spajanje porodice, dosao sam do stavke "Ugovor o integraciji". Tu se pominje da se mora u roku od 2 gdos max poloziti za A2.

Da li tome podlezem i ja ili samo moja supruga kada dodje?
[ Nemanja @ 09.03.2014. 21:00 ] @
Podlezu svi ne EU. To je za njihovu zastitu, ovako mozes reci nisam razumeo upozorenje/zabranu, A2 garantuje da razumes sve iz svakodnevnog govora pa i to.
[ ppejic @ 10.03.2014. 20:47 ] @
Kolega sa posla je bez problema pre par meseci dobio dvogodisni RWR, nema jos sertifikat o jeziku. Napomenuli su mu prilikom preuzimanja RWR da sledeci put kada aplicira za petogodisni RWR da mora imati polozen B1.
U suprotnom moze dobiti ponovo ali samo dvogodisnji.

Ne secam se da sam potpisao bilo kakav sporazum-ugovor o integraciji.
[ Nemanja @ 10.03.2014. 22:35 ] @
Onda radi kako ti najbolje znas.
[ Chobicus @ 18.03.2014. 07:36 ] @
Citat:
Nemanja:
Citat:
frogman:

Interesuje me , za broj bodova, ti spominjes da privatna firma nije trazila diplomu, to je naravno tacno, bitni su im bili IT sertifikati i sirovo znanje i iskustvo, ali
spomenuo si bodove koje sam takodjer pronasao na www.migrant.at sajtu, i ako bih bilo potrebno skupljati bodove , da li moram ja da nostrifikujem svoju master diplomu
za njemacki. Jos nisam dobio odgovor iz HR tima ove firme na tu temu , i nisu mi jos javili sta je potrebno jos od papirologije osim pasosa i A1 sertifikata.



Da , vec sam se ispravio, ni meni niko nije trazio diplomu za posao, ali jeste svako HR odeljenje za sredjivanje vize ... Ne moras nostrifikovati, samo prevedi kod ovlascenog sudskog tumaca. Da moras nostrifikovati, ne bi ti tamo otisao jos par godina ... Papiri , standardno, krstenica i uverenje da nisi kaznjavan, isto prevedeni na nemacki... Ja nisam prilagao sertifikate o jeziku , ali ako imas, dobro je. Isto i sve sertifikate, i pisma preporuke od bivsih poslodavaca. To moze i na engleskom.



Poz

Da li je potrebna overa apstilom za sva ova dokumenta i prevode dokumenata koji su urađeni kod sudskog tumača?

Poz


[ gagaoki @ 07.05.2014. 18:26 ] @
Pozdrav svima!

Interesuju me vasa iskustva - cekanje na Aufenthaltstitel. Ja sam drzavljanin EU, predala sam za supruga 6.3, imali smo i neku dopunu dokumentacije pa smo i to dostavili 10.4. zvali smo ih vise puta, samo kazu "dobicete pismo kad bude gotova kartica".
Vec smo postali nesptrljivi. Predali smo u MA35, naravno.

Ima li ovde iskustava sa njima? Koliko moze potrajati taj proces?

Hvala unapred!

[ Sadun @ 21.05.2014. 09:52 ] @
Moze li mala pomoc od vas koji ste trenutno u Austriji?

Imam neku ponudu za posao u Becu, samo je problem sto trenutno traze od mene da ja kazem koja je to cifra za koju bih dosao.... :(
Koliko je potrebno za zivot porodice sa malom bebom (3 meseca) i gde supruga ne radi?
Cisto za pristojan zivot, bez izlaska i nekih extra velikih kupovina, sto ce reci nesto slicno kao u Srbiji :)

Hvala
[ Nejm @ 03.07.2014. 09:35 ] @
Pozdrav. Dolazim iz BiH. Imam u Austriji neku rodbinu, bi li bilo pametno, da odem da budem kod njih i u međuvremenu trazim posao kao masinski inzinjer. Imam nesto manje od godinu dana iskustva. Engleski poznajem odlicno, a njemacki slabije, mozda B1 nivo. Naravno, potencijalni poslodavac bi morao znati, da bi s ponudom mogao aplicirati za "Rot-Weiß-Rot – Karte"..eh sad koliko bi oni bili voljni upustti se u tu papirologiju...
Ima li neko mozda slicnih iskustava..
[ ppejic @ 09.09.2014. 13:26 ] @
Da li ste upoznati sa propisima stanovanja u Austriji, tj. o velicini stana/kuce (broj soba, povrsina) u zavisnosti od broja clanova porodice?
[ isidorvu @ 11.09.2014. 18:20 ] @
PPeic

Imas PP
[ VLATKA1 @ 30.09.2014. 09:37 ] @
Interesuje me kakve su sanse za pronalazak posla u Becu.Muz planira kod prijatelja da ode na prolece i da juri posao.Imamo HR papire ali zivimo u Srbiji.Ako treba radio bi i na crno dok se ne nadje neki poslodavac koji ce biti voljan da sredi papire da se dobije radna dozvola.Trazio bi da radi keramiku,gletovanje,krecenje,bilo sta jer sve zna da radi...Nasih ljudi iz bivse SFRI ima jako puno tamo pa valjda ce da naleti na nekog da nadje posao.
Ja inace zavrsavam master poslovnu ekonomiju,smer osiguranje,ne znam da li je tamo priznat nas master.Plan mi je ako uspem tamo da odem kad muz nadje posao naucim jezik pa da pokusam sa mojim silnim diplomama da nadjem posao,do tad mogu eventualno na crno bez radne dozvole dok se jezik ne savlada.
Ne znam kakve su nam sanse ali kopati treba i rukama i nogama da se ode odavde.
[ Goku7 @ 06.10.2014. 22:36 ] @
Zdravo ljudi, molim za malu pomoc oko Austrije i pocetka zivota. Trenutno radim u jednom malom mestu u hotelu, ali nemam dovoljno znanje nemackog jezika za normalno komunikaciju (A2 nivo znanja). Ovde sam prijavljen (Gemeindeamt), nasao sam posao preko agencije, za rad do sest meseci. Drzavljanstvo mi je slovenacko, tu ne bi trebalo da bude problem. Moje pitanje je nakon tih sest meseci ili ranije ako bi se predomislio da trazim nesto drugo, da li bi mogao da odem do AMS da potrazim pomoc oko poslova. I ono sto je meni bitnije u ovom trenutku, da li ovde postoje besplatni kursevi za ucenje nemackog jezika ako ste nezaposleni. Posto slabo znam jezik, a stalo mi da naucim, zelim samo da to ide brze i mislim da bi sa casovima to mnogo brze islo.
Ako neko moze ukratko da napise kako je najbolje oko ucenje jezika?

p.s. U mestu gde radim ima mnogo ljudi sa nasih prostora i znam da ne mogu da ocekujem da pricaju samnom na nemackom, tako da imam utisak da ce ucenje sporije ici :)
[ Bynor @ 05.12.2014. 15:34 ] @
Pozdrav,

Hteo bi da podelim sa vama sajtove koje ja imam za zapošljavanje u Autriji. Siguran sam da će nekom biti od pomoći :)

http://www.jobpilot.at/
http://www.karriere.at/jobs/geringfügig/wien
http://www.jobwohnen.at//
http://manpower.at
http://www.unijobs.at/Geringfuegig/Wien/
http://www.jobisjob.at/wien/geringfügig/jobs
http://www.metajob.at/samstag-wien
http://job.trovit.at/geringfügig-jobs_wien,-wien
http://www.jobkralle.at/-geringfügig-wien
http://www.careesma.at/jobs?q=geringfügige+beschäftigung+wien
http://www.my-hammer.at/
[ zetaxx018 @ 16.12.2014. 10:38 ] @
Gledam po sajtovima i pitam se kolika je prosecna plata php programera u Becu i ostalim gradovima:

http://www.karriere.at/jobs/4307127
http://www.karriere.at/jobs/4315494
http://www.karriere.at/jobs/4301943
http://www.karriere.at/jobs/4304325
http://www.karriere.at/jobs/4320356
http://www.karriere.at/jobs/4250786 [senior 40k bruto - 2000 eura neto?]
http://www.karriere.at/jobs/4250784 [minimum of 33.800 €)]

Ovde se plate krecu oko 2500 euro bruto, ako sam dobro izracunao to je 1500 eura neto?? A seniori mogu i oko 2000 eura da dobiju. Ovo je sve za Bec, verovatno je po drugim gradovima nesto manja. Nekako sam vise ocekivao.. Ispada da i nisu jake plate ili ja pogresno nesto racunam (racunam 66% na porez)
[ Bynor @ 12.01.2015. 08:14 ] @
Na sledećem linku možeš da izračuvanaš neto http://stichlberger.com/bruttonettogehalt/
A plata za poziciju je minimalna, kontam da kao što piše ukoliko se poseduje iskostvo i znanje može biti i viša.

E sad tu je i 13. i 14. plata, mislim da je ona obavezna ako se ne varam.

Pozdrav
[ bananaphone @ 12.01.2015. 12:41 ] @
Citat:


E sad tu je i 13. i 14. plata, mislim da je ona obavezna ako se ne varam.



Na zapadu obicno dogovaras bruto godisnju platu - recimo 50k + benefiti, a onda tih 50k (manje doprinosi i porezi), mogu da se dele na 12-13-14 plata, ali naravno dobices uvek isti iznos na kraju godine (50k), samo podeljen na vise ili manje delova (recimo 12x ±2380 ili 14x ±2040).

Nije kao kod nas da se dogovoris za mesecnu neto platu, pa onda ako firma podeli 13 plata dobijes vise para na kraju godine .
[ Bynor @ 12.01.2015. 14:37 ] @
Na zapadu ili misliš u Austriji, pošto o njoj je i tema?
[ bananaphone @ 12.01.2015. 15:36 ] @
Citat:
Bynor: Na zapadu ili misliš u Austriji, pošto o njoj je i tema?


Mislim generalno na zapadu, u Austriji je zvanicno mesecna bruto mesecna plata u formi 12 plata + implicitno: 13-ta plata kao regres + 14-ta plata Bozicni dodatak (na koje ide i manji porez), ali kad god sam gledao neki interesantan oglas za IT posao u Austriji, bio je u bruto godisnjem formatu, koji posle firma deli na platu, regres, benefite itd, kako sam napisao u prethodnom postu.
[ zetaxx018 @ 12.01.2015. 16:19 ] @
Citat:
Bynor: Na sledećem linku možeš da izračuvanaš neto http://stichlberger.com/bruttonettogehalt/
A plata za poziciju je minimalna, kontam da kao što piše ukoliko se poseduje iskostvo i znanje može biti i viša.

E sad tu je i 13. i 14. plata, mislim da je ona obavezna ako se ne varam.

Pozdrav


Hvala za link. Sada ima vise smisla.
[ eskimoDFS @ 02.02.2015. 21:27 ] @
Pozdrav svima,

na zalost, dogorelo je u ovoj prokletoj zemlji resio sam da na bilo koji nacin odem u Bec..
Citao sam puno zadnjih nedelju dana, ali opet mi neke stvari nisu jasne, pa bi mi bilo od velike pomoci da
mi neko sa par odgovora pomogne. U medjuvremenu cu procitati ceo ovaj topic.

Interesuje me kakve su sanse da se sa srpskim pasosem zaposlim u Becu, i da dobijem neku boravisnu dozvolu? Krenuo bih sa devojkom koja takodje ima srpski pasos..

Tamo imam rodbinu kod koje bi mogao da provedem turisticki onih 3 meseca, i za to vreme da nadjem neki poslic. Ne na crno, naravno.

Ne znam samo kakvo je stanje kod poslodavaca, da li oni hoce da zaposle nekog sa nasim pasosem?


Hvala unapred!
[ zetaxx018 @ 03.02.2015. 08:19 ] @
Citat:
eskimoDFS: Pozdrav svima,

na zalost, dogorelo je u ovoj prokletoj zemlji resio sam da na bilo koji nacin odem u Bec..
Citao sam puno zadnjih nedelju dana, ali opet mi neke stvari nisu jasne, pa bi mi bilo od velike pomoci da
mi neko sa par odgovora pomogne. U medjuvremenu cu procitati ceo ovaj topic.

Interesuje me kakve su sanse da se sa srpskim pasosem zaposlim u Becu, i da dobijem neku boravisnu dozvolu? Krenuo bih sa devojkom koja takodje ima srpski pasos..

Tamo imam rodbinu kod koje bi mogao da provedem turisticki onih 3 meseca, i za to vreme da nadjem neki poslic. Ne na crno, naravno.

Ne znam samo kakvo je stanje kod poslodavaca, da li oni hoce da zaposle nekog sa nasim pasosem?


Hvala unapred!


Sanse ravne nuli osim ako ti zanimanje nije deficitno. Biro nece dozvoliti da vas zaposle. Znaci, da teca ima firmu, biro ti nece dati radnu dozvolu a njemu ce poslati spisak ljudi koji moze da zaposli. Dozvolice Madjaru, Rumunu i Bugarinu koji su vec stali u red kao i vi, jer je i njima dogorelo a ne samo tebi.
Svi mi imamo rodbinu ali to nije od pomoci vec preko 20 godina.
Kad procitas ovu temu i ostale, bice ti jasnije.
[ eskimoDFS @ 03.02.2015. 20:42 ] @
Ok, hvala na odgovoru. Ali ja odbijam da prihvatim da nije moguce otici.
Npr negde sam procitao da poslodavac moze da navede potrebu
za poznavanjem nekog od balkanskog jezika zbog sirenja biznisa. Jel to moguce?
[ član @ 04.02.2015. 08:09 ] @
Citat:
eskimoDFS: Ok, hvala na odgovoru. Ali ja odbijam da prihvatim da nije moguce otici.

imas na prvoj strani ove teme moj post u kome sam postavio dokument na srpskom sa uslovima za dobijanje RWR. Ako ti zanimanje spada u deficitarna, izracunaj za sebe prema obrazovanju, godinama zivota, godinama staza u struci i znanju jezika koliko imas bodova, pa ces onda znati kolike su ti sanse da dobijes vizu ako pronadjes posao.
[ mileiks @ 03.09.2015. 11:52 ] @
Zdravo svima,

Ja sam jos krajem maja predao u Becu za Rot-Weiß-Rot-Kartu Plus. Nisam jos dobio odgovor.
U pitanju je RWR plus spajanje porodice.
Proslo je 3 meseca.
Koliko se ceka na ovu vizu jel zna neko? Ja sam u Austriji trenutno sa studentskom i to mi nece biti prva viza.

Poz
[ Enan @ 05.12.2015. 19:33 ] @
Prilikom prikupljanja dokumenata za rwr kartu koja šaljem emailom
firmi koja me zaposlila zapeo sam kod sledeceg (u pitanju je ostala kljucna radna snaga ili sonstige Schlusselkrafte, potrebo 50 od 75 poena):

- firma koja me je zaposlila trazi da dokumenta posaljem emailom,
a ja vidim u uputstvima za rwr kartu da se traze originalna dokumenta,
da li da im posaljem pasos posto i diplomu i sve ostalo originalno i
overene kopije i prevodi svega toga.
Da li je neko slao dokumenta emailom ili postom, sta je slao, da li
originale ili overene kopije sa prevodima istih?

- koji je dokument dokaz o radnom iskustvu (ovde se dobijaju 2 poena
po godini radnog staza). Da li to moze da bude pismo preporuke od bivse firme i recimo neki dokument iz zavoda za zaposljavanje kao dokaz ili neki drugi dokument ?

- da li firma koja me zaposlila moze da zavrsi sve bez mene ili je potrebno mojr prisustvo prilikom podnosenja prijave za rwr kartu?

- da li ako je potreban sertifikat o znanju jezika ili nije neophodno ako vec imam dovoljno poena (uni diploma 25 poena + god.radnog iskustva 2*5=10 poena + ispod 30god 20 poena = ukupno 55 poena)?

[ krle_zr @ 17.06.2016. 21:11 ] @
Zdravo, interesuje me da li je neko sa visom skolom (Bachelor of science - mechanical engineering) aplicirao za RWR i da li postoji nacin da se i ona boduje? Procitao sam da traze skolovanje od minimum 4 godine (kao i da prihvataju da neko zavrsi i master na postojece studije)?

Isto tako, zanima me ova stavka:

Can you prove research and innovation activity, such as own patent applications or authorship of scientific publications?

Da li bi za ovu stavku bila dovoljna izdata strucna knjiga?
[ Enan @ 17.06.2016. 22:10 ] @
Najbitnije od svega je pronaci firmu koja bi te zaposlila.
Godine studija, godine starosti, znanje jezika, radno iskustvo su isto vazne tacke, ali lako mozes izracunati broj poena koji bi dobio, postoji kalkulator na migration.gv.at i naravno biraj kategoriju sonstige Slüsselkrafte (ostala kljucna radna snaga). Upoznao sam ljude sa srednjom, sa visom, sa visokom skolom koji su dobili rwr. Ponavljam, firma je najbitnija, a zatim da na birou za zaposljavanje nema nekog iz Au ili Eu, to proveravaju oni nakon podnosenja prijave za rwr.

Ovo je iz licnog iskustva. Srecno
[ krle_zr @ 18.06.2016. 05:11 ] @
Hvala puno na odgovoru. U pravu si, ja sam gledao 1. kategoriju i racunao poene preko kalkulatora na very highly qualified workers.
Gledam sad, kod mene je nezgodno to sto imam diplomu kao masinski inzenjer a imam iskustva 8 godina u IT-ju.

EDIT: Mozda gresim za ovo, vidim da pise Work experience according to qualification.
[ Enan @ 18.06.2016. 11:15 ] @
Koliko se secam 2 poena po godini radnog staza, sto bi znacilo 2 * 8, ali mislim da je maksimalan broj za ovu kategoriju 10 ili 15 poena, tako da ako imas preko toga uzima se maksimalan broj, a ne proizvod koji dobijes racunanjem.
[ ser_nicky @ 18.06.2016. 11:15 ] @
@krle_zr

Mislim da pogresno gledas...Pogledaj pod "Other key workers" na http://www.migration.gv.at/en/...ed-card/other-key-workers.html. Ali, ono sto je najbitnije, sto je Enan vec napomenuo, prvo pronadji firmu koja ce te zaposliti. Ja sam trenutno u proceduri, nadam se da ce se uskoro (uspesno) zavrsiti, pa cu podeliti ovde sve detalje ako nekog bude zanimalo.

Pozdrav
[ anon115774 @ 18.06.2016. 18:50 ] @
Citat:
krle_zr:
Hvala puno na odgovoru. U pravu si, ja sam gledao 1. kategoriju i racunao poene preko kalkulatora na very highly qualified workers.
Gledam sad, kod mene je nezgodno to sto imam diplomu kao masinski inzenjer a imam iskustva 8 godina u IT-ju.

EDIT: Mozda gresim za ovo, vidim da pise Work experience according to qualification.


Very highly nemoj ni da gledas. Za tu kategoriju moras da budes astronaut da bi mozda prosao (diskreciono pravo).

Gledaj other key workers i tu racunaj poene. Obrati paznju da ti za ovo plata mora biti minumum 38K gross p.a. i da ti ne treba potvrda o nemackom ili engleskom ako imas univerzitetsku diplomu.

Ja sam imao visu skolu (tri godine, 180 ects) i to su mi racunali kao univerzitet (cak imam i zvanican papir njihovog ministarstva obrazovanja koji mi potvrdjuje da je moja diploma iz Srbije ekvivalent 3 godine BSc u Austriji).

Sto se bodova za posao tice on mora da bude u struci a struka (odnosno diploma skole) mora da bude ona za koju ti firma nudi posao (znaci - ne moze da si zavrsio masinstvo, firma te trazi da budes ekonomista a ti imas iskustvo kao konobar).

Racunaj da je bolje da predas direktno u MA35 nego u ambasadi jer ces tako da ustedis nekoliko nedelja dok ambasada posalje i ovi vrate natrag. Mozes i da ovlastis nekog da umesto tebe to zavrsi ali racunaj da ces u nekom momentu morati da dodjes da ostavis otiske prstiju (pre nego sto ti izdaju samu RWR kartu).
[ anon115774 @ 18.06.2016. 18:53 ] @
Sto se iskustva tice zaboravih jednu stvar...

U Austriji je obicaj da ti poslodavac, kada odlazis, da pismo preporuke. To nije bas pismo preporuke u smislu da te on hvali i preporucuje vec pismo u kom se navodi sta si radio, na kojim pozicijama i tako to bez ikakvog komentara o kvalitetu tvog rada (kako pozitivnog tako i negativnog).

Uglavnom, da bi dokazao sta si radio trazice ti to... MA35 salje zahtev AMS-u na analizu a ovi smaraju sa detaljima samo tako. Tako da se pripremi da iz Srbije pribavis pisma preporuke svih prethodnih poslodavaca.

Nego... imas ponudu za posao ili ne? Ako nemas onda je iluzorno da bilo sta gledas i racunas dok ne nadjes posao jer je najosnovniji uslov za bilo kakav RWR da imas ponudu za posao.
[ Enan @ 18.06.2016. 19:08 ] @
Treba takodje proveriti minimalnu brutu zaradu, u januaru je bilo 2500e, juce sam nacuo da su povecali, ne uzimajte ovo za sigurno, ali ovo se lako moze proveriti, a ne bi me cudilo da zele da smanje broj ljudi koji se prijavljuje tako sto ce povecati potreban bruto ne bi li se firme vise odlucivale za domaci kadar ili uvozili kadar iz EU.
[ krle_zr @ 18.06.2016. 21:19 ] @
Ok, hvala vam sto ste me uputili u pravom smeru, sad je druga prica sa "Other key workers", tu bih imao dovoljan broj bodova (cak i da ne racunaju godine staza u struci, ali svakako mislim da im znaci), plus su ovo odlicne vesti sto priznaju i nas BSc (3 godine). Plata bi trebalo da bude dovoljna posto sam gledao njihove oglase za software developer pozicije i tu je ok, nisam jos trazio posao, hocu da sagledam celu sliku prvo. Sto se tice jezika, engleski mi je odlican ali nemacki moram da usavrsim.

Koliko vremena ste odvojeni od porodice, odnosno u praksi koliko vremena prodje pre nego sto i oni mogu da dodju kod vas (zena i deca), citam da se kod nekih to oduzilo?

@ser_nicky Srecno i da ti sve prodje uspesno :)
[ anon115774 @ 18.06.2016. 21:23 ] @
Citat:
krle_zr: Koliko vremena ste odvojeni od porodice, odnosno u praksi koliko vremena prodje pre nego sto i oni mogu da dodju kod vas (zena i deca), citam da se kod nekih to oduzilo?


Zahtev za njih se podnosi u isto vreme kad i za sebe i oni dobijaju sve odmah kad i ti.
[ Enan @ 18.06.2016. 21:58 ] @
Ne dobijaju isto nego supruznik dobija veci nivo. Znaci ti dobijes rwr na godinu dana koji je vezan za firmu u kojoj radis, moras imati 10 meseci radnog staza i 1 god bezprekidnog boravka u Au, i naravno ne bi smeo prekidati ugovor o radu sa firmom ukoliko zelis da za godinu dana dobijes rwr+, a supruznik dobija rwr plus na godinu dana bez ogranicenja vezanog za firmu, sto je i logicno. Svaki put kada se produzava rwr potreban je nivo o poznavanju jezika koji je veci za jedan stupanj od prilozenog sertifikata o jeziku kod prethodne prijave (a1,a2,b1,b2).
[ anon115774 @ 18.06.2016. 22:36 ] @
Citat:
Enan: Svaki put kada se produzava rwr potreban je nivo o poznavanju jezika koji je veci za jedan stupanj od prilozenog sertifikata o jeziku kod prethodne prijave (a1,a2,b1,b2).


U sucaju posedovanja diplome fakulteta nije potrebna potvrda o poznavanju bilo kog jezika.
[ Enan @ 18.06.2016. 22:45 ] @
Supruznik koji dobija rwr+ kod prvog produzenja mora priloziti a2 sertifikat.
[ ser_nicky @ 18.06.2016. 23:04 ] @
Citat:
krle_zr:
Ok, hvala vam sto ste me uputili u pravom smeru, sad je druga prica sa "Other key workers", tu bih imao dovoljan broj bodova (cak i da ne racunaju godine staza u struci, ali svakako mislim da im znaci), plus su ovo odlicne vesti sto priznaju i nas BSc (3 godine). Plata bi trebalo da bude dovoljna posto sam gledao njihove oglase za software developer pozicije i tu je ok, nisam jos trazio posao, hocu da sagledam celu sliku prvo. Sto se tice jezika, engleski mi je odlican ali nemacki moram da usavrsim.

Koliko vremena ste odvojeni od porodice, odnosno u praksi koliko vremena prodje pre nego sto i oni mogu da dodju kod vas (zena i deca), citam da se kod nekih to oduzilo?

@ser_nicky Srecno i da ti sve prodje uspesno :)


Hvala Krle, i ja tebi zelim mnogo srece, najpre u pronalazenju posla, pa onda i u procesu za RWR...

Samo jos da napomenem svoje iskustvo sto se tice jezika: meni su prvo u firmi rekli da ne treba dokaz o poznavanju jezika, jer imam dovoljno bodova na osnovu obrazovanja (180 ESP, trogodisnje studije) i prethodnog iskustva, medjutim, AMS je trazio dokaz o poznavanju jezika, i to ne bilo kakav (priznaju samo TOEFL, IELTS i Cambridge). Ovo ti napominjem cisto iz razloga da znas da ne bi bilo lose da imas neki od ovih sertifikata, u slucaju da ti zatraze da ne moras da gubis vreme, jer se ovi ispiti zakazuju i polazu poprilicno vremena unapred. Napominjem jos jednom da je tako bilo u mom slucaju, moguce da drugim ljudima nisu trazili dokaz o poznavanju jezika.

Pozdrav i srecno!
[ anon115774 @ 20.06.2016. 10:18 ] @
Evo sad sam proverio sa kolegom. Potvrda o poznavanju jezika se trazi samo ako nemas diplomu fakulteta. To u tvom slucaju znaci da ti nisu priznali tvoju diplomu kao fakultetsku.

U mom slucaju je bilo malo komplikovano sa diplomom ali se zavrsilo u moju korist. Naime, na diplomi mi je pisalo "Visa skola" a na potvrdi o polozenim ispitima "Visoka skola". To AMS-u nije bilo jasno tako da su trazili da im pribavim misljenje ministarstva obrazovanja. Kada sam se obratio njima ni oni nisu razumeli zasto na jednom mestu pise "Visa" a na drugom "Visoka" a tek im je pogotovo bio zbun jer sam imao 180ECTS a prema njihovoj kategorizaciji "Visa" skola traje 2,5 godine a ne 3 koliko traje "Visoka" i nikako ne moze imati 180 ECTS. Onda sam morao da idem u skolu i od studentske sluzbe zatrazim da mi izdaju zvanicno objasnjenje sta se tu ustvari desilo. Oni su mi napisali nesto da sam ja zavrsio po novom sistemu ali da na diplomi pise "Visa" zato sto sam upisao prema starom bla bla bla... I onda sam to poslao nazad austrijskom ministarstvu koje mi je izdalo zvanicnu potvrdu da je to ekvivalent 180 ECTS/3 godine u Austriji. I onda ta potvrda natrag AMS-u... i tako. Izgubih par dana na to ali na kraju mi nisu trazili uverenje o poznavanju jezika.
[ ser_nicky @ 20.06.2016. 17:30 ] @
Hvala mnogo Informer...To onda objasnjava zasto su i u firmi bili iznenadjeni sto AMS trazi dokaz o poznavanju jezika. Ne mogu da verujem da nisu priznali, poslao sam im diplomu na engleskom, sa dodatkom diplome na kome su nabrojani svi polozeni ispiti, koliko svaki nosi bodova i da je to u zbiru 180 bodova. Cak na tom dodatku diplomi ima i grafikon koji tumaci gde se "po Bolonji" nalazi taj stepen obrazovanja.
[ ser_nicky @ 15.09.2016. 20:44 ] @
Pozdrav svima!

Samo da javim, najzad se sve uspešno okončalo i počeo sam da radim u Salcburgu. Ako nekome treba bilo kakva informacija o procesu dobijanja RWR, slobodno pitajte.
[ smartem @ 03.01.2017. 21:48 ] @
zdravo ser_nicky,

jel mozes da mi kazes gde si predavao dokumenta za vizu, sta sve tacno treba , tipa da li treba Izvod iz Maticne knjige Rodj, i da li treba da se priloze i Originali pri predaji, npr Diplma sa fakulteta?

Da li dokunta treba da imaju Apostil?

Jesi imao iznajmljen stan tamo?

I na kraju, koliko si cekao od trenutka predaje do izdavanja RWR?

[ ser_nicky @ 04.01.2017. 20:52 ] @
Pozdrav smartem,
Ajmo redom:)...Dokumenta sam prosledio firmi, a oni su zatim predavali za RWR kartu ovde u Salcburgu. Ja sam prosledio samo skenirana dokumenta, nisu mi tražili originale, niti apostil. Ako se dobro sećam, slao sam Izvod iz MKR, diplomu Visoke strukovne škole, potvrdu iz prethodnih kompanija u kojima sam radio, sa tačno navedenim opisom poslova (ovo su mi tražili na nemačkom ili engleskom) i sertifikate (ako ih poseduješ) koji su u vezi sa pozicijom za koju apliciraš. Meni su naknadno tražili i sertifikat za jezik, iako sam i bez njega imao dovoljno bodova za RWR kartu. Znam da su se u firmi čudili, ali eto, u AMS (to je agencija koja izdaje dozvolu da zaposle nekoga van EU) su tražili sertifikat za jezik (nemački A1/A2 ili engleski B1/B2), pa sam polagao TOEFL. Inače, za engleski priznaju TOEFL, IELTS i Cambridge diplome.

Prvih mesec i po dana sam živeo u stanu koji je firma iznajmila za mene, a zatim sam našao svoj stan (to je inače ovde najveća stavka u troškovima).

Što se tiče čekanja, ja baš i nisam reprezentativan primer, jer sam čekao na papirni sertifikat za jezik skoro 2 meseca, tako da se ceo proces odužio i trajao skoro 3 i po meseca. Ako ti je sve ok sa papirima, računaj na 6-8 nedelja od trenutka predaje dokumenata do poziva da daš otiske prstiju za RWR kartu.

Ako treba još nešto od informacija, pitaj slobodno.
[ Aleksandar Đokić @ 04.01.2017. 21:17 ] @
6-8 nedelja za sve? Meni to nesto sumnjivo.
[ smartem @ 04.01.2017. 22:26 ] @
pozdrav ser_nicky,

hvala na detaljno i jasno odgovoru, prilicni si razjasnio celu proceduru.

8 nedelja je u stvari i zvanicna informacija koju sam nasao na nekom sajtu da se zavrsi cela pocedura.

Samo bih da proverim, kao potvrdu o radnom stazu, da li mogu da prevedem Radnu knjizicu na nemacki ili enlgeski i da to predam?

To mi je ubedljiviji dokument, a i radio sam na vise mesta, pa ko sada da juri bivse poslodavce da mi izdaju neki potvrdu da sam tamo radio, jos na engleskom.

Pomenuo si da je iznajmljivanje stana najveca stavka, jel mozes da das neku okvirnu cifru za vece stanove?

Mada mene zanima Bec, a vidim da si ti u Salzburu

veliki pozdrav, puno hvala

[ Chobicus @ 04.01.2017. 23:22 ] @
Citat:
smartem:
zdravo ser_nicky,

jel mozes da mi kazes gde si predavao dokumenta za vizu, sta sve tacno treba , tipa da li treba Izvod iz Maticne knjige Rodj, i da li treba da se priloze i Originali pri predaji, npr Diplma sa fakulteta?

Da li dokunta treba da imaju Apostil?

Jesi imao iznajmljen stan tamo?

I na kraju, koliko si cekao od trenutka predaje do izdavanja RWR?



Ja sam dobio RWR u Maju 2014. Čekao sam oko 6-8 nedelja. Predao sam dokumenta u ambasadi Austrije. Apostil nije potreban. Evo dela mail-a firme koja me je zaposlila u kome je opisano šta bi trebalo da predam:

Citat:
For application for visa " Rot-Weiß-Rot-Karte" (red-white-red-card) you need the following documents:

- copy of current passport + copy of old passports if you already have old visa (esp. for EU)
- passport photo
- CV in English or German
- Proof of accommodation in Vienna (lease / lease contract of an own apartment or apartment-> will be provided by us)
- certificate of good conduct of your home country and / or the country where you have been living for the last 24 months (not older than 3 months!) - ORIGINAL (no copy!)*+Apostille
- birth certificate*+Apostille
- marriage certificate / divorce certificate*+Apostille
- ALL qualification documents (recommendation, training certificates, university certificates etc.)* +Apostille

All marked items (*) need to be provided in English or German. In case they were only available in any other language you need to get notarised translations of these documents.


Kasnije sam saznao da overa Apostilom nije potrebna.
Prethodni poslodavci bi mogli da ti izađu u susret tako što će napisati na engleskom šta si radio (recommendation letter). To bi trebalo da se overi pečatom firme.


Preporučujem ti da izvode iz matičnih knjiga uzimaš kao "internacionalne". Takve ne moraš da prevodiš kod sudskog tumača.

Svuda se prihvataju kopije dokumenata.

Cene stanova možeš da pogledaš na:
https://www.willhaben.at/iad/immobilien/mietwohnungen/detailsuche

- odaberi Wien kao "Bitte Bundesland auswählen".
- podesi broj soba, kvadraturu i sl
- klikni na "SUCHERGEBNISSE ANZEIGEN"

U 90% slučajeva cena pokriva stan bez grejanja, tople/hladne vode i struje.

Depozit za ulazak u stan je najčešće 3 stanarine.
Agencijski troškovi su jedna ili dve stanarine, najčešće dve. Većina stanova na tržištu su izdavani preko agencije.
[ ser_nicky @ 05.01.2017. 09:04 ] @
Pozdrav smartem,

Nema na cemu. Chobicus je sve lepo objasnio, nema tu sta mnogo da se doda...Ja sam isto uzeo potvrde od dva bivsa poslodavca, na memorandumu sa pecatom, nisam predavao radnu knjizicu. Inace i ne znam da li si upucen, za svaku godinu staza na relevantnoj poziciji dobijas 2 poena, a maksimalno mozes na ovu stavku da dobijes 10 poena, sto znaci isto ti je da li si radio 5 ili 15 godina:)...Dobro me podseti, treba ti i potvrda iz MUP-a da nisi osudjivan, to se ceka oko nedelju dana (bar je u Beogradu u MUP Zvezdara tako).

Ja ti mogu reci cene stanova u Salcburgu, za Bec stvarno ne znam, ali pogledaj na Willhabenu (link koji je Chobicus postavio), tu je uvek najveca ponuda. U Salcburgu se trosobni stanovi (od 65kvm pa navise) krecu od 750+ evra mesecno, i uglavnom su u tu cifru uracunati betriebskosten (to su kao komunalije kod nas), mada to obavezno proveri sa svakim pojedinacnim stanodavcem, jer se meni desavalo dok sam trazio stan da naidjem na razne slucajeve - od toga da nista nije ukljuceno u cenu, do toga da je ukljuceno sve osim struje (struja ti ni u jednom slucaju nije ukljucena u cenu), negde je grejanje bilo posebna stavka, negde topla voda itd...Dakle, proveri sta tacno obuhvata cifra koja je naznacena. Racunaj i da moras da das depozit u visini 3 kirije (ovo mozes da ispregovaras ako uzimas preko agencije da eventualno das bankarsku garanciju umesto kesa), kao i proviziju agenciji ako uzimas stan preko njih (njihova provizija se naplacuje 1-2 mesecne kirije, u zavisnosti od toga na koliko rentas stan; racunaj da ces tesko naci nekoga da ti izda stan na period kraci od 3 godine). Samo da se ogradim da ovo vazi za Salcburg, ne znam kako je u Becu, ali ima dosta clanova foruma koji su tamo, pa ti oni verovatno mogu dati preciznije informacije...

@Aleksandar Djokic
I meni je bilo sumnjivo kad su mi u firmi na pocetku rekli da ceo proces u praksi traje oko 6 nedelja, a ona varijabila (do 8 nedelja) obicno zavisi od toga koliko se cesto sastaje neka njihova komisija koju cine predstavnici AMS, lokalne Privredne komore i ne znam tacno ko jos. Toj komisiji se iznosi predlog i obrazlozenje zasto treba zaposliti bas nekog non-EU radnika i oni onda daju konacnu saglasnost (to je obicno formalnost, ali u odredjenim bundeslandima imaju sastanke jednom u 10 dana, pa onda tu moze da dodje do zastoja i produzenja procesa izdavanja RWR karte).
[ smartem @ 05.01.2017. 20:01 ] @
Hvala vam prijatelji na detaljnim informacijama, zaista ste puno pomogli.

Posebno je bitna informacija za Potvrdu iz MUPa, jer se to zaista ceka oko nedelju dana, bar tu mogu da ustedim vreme.

Ako neko zna, u slucaju da ne dobijem Potvrde od poslodavca, da li ipak mogu da prilozim Radnu knizicu, prevednu naravno (davim sa ovim ali vec je imama prevedenu pa da se ne smaram sa bivsim firmama)?

I super info da ne trebaju apostili, prilicno kostaju.


Samo jos jedno pitanje, jel nek mozda aplicirao za "Besonders Hochqualifizierte" gde je potrebno 70 poena?

Koliko vidim uz tu dozvolu lakse je posle dovesti Familiju, ne treba Sertifikat o znanju jezika?

Hvala svima,

veliki pozdrav i sve najbolje u Austriji


[ Chobicus @ 06.01.2017. 00:28 ] @
Što se tiče radne knjižice, ti probaj. Niko ti ne može reći da li oni to uzimaju u obzir ili ne. Pretpostavljam da niko lično nije prisustvovao pregledu dokumenata da može to da ti kaže. Preporučujem ti da potpišeš "Vollmacht", dokument koji ovlašćuje tvog budućeg poslodavca da se raspituje za stanje tvog predmeta. Ja sam tako nešto potpisao i sva komunikacija je išla preko HRa moje buduće firme. Evo kako bi trebalo da izgleda:
Citat:

Herrn

Pera Perić
Perina adresa, 11000 Beograd
Serbien

Ich, Pera Perić, beauftrage hiermit Muster Muster(+43 (0) 50 123-45678,

[email protected]) und Muster2 Muster2(+43 (0) 50 123-45678,

[email protected]) von mojabuducafirma mich in Bezug

auf die Beantragung der Rot-Weiss- Rot-Karte zu vertreten.

 

Mit freundlichen Grüßen

__________________

Pera Perić

To potpišeš i predaš uz ostatak dokumenata.
Disclaimer: Neka ti ovo neko proveri jer još uvek ne znam nemački :)

Ja sam od HRa firme dobio popunjen zahtev za vizom kao "Sonstige Schlüsselkräfte". Ovo mi je bilo čudno jer sam završio fakultet i imao godina iskustva pa sam računao da bi trebalo da apliciram kao "Besonders Hochqualifizierte". Objasnili su mi da je tu procedura komplikovanija i da je bolje da se aplicira ili kao "Fachkräfte in Mangelberufen" ili kao "Sonstige Schlüsselkräfte".

U maju sam obavešten da je viza odobrena. U julu sam sa porodicom bio u Beču. Supruga i ćerka su aplicirali za vizu u Austriji u avgustu. Kasnije sam saznao sa smo mogli da apliciramo zajedno u Srbiji. Lakše bi mi bilo sad , kad produžavam vize.

Ni supruga ni ja nemamo sertifikat o znanju engleskog ili nemačkog. Supruga bi trebalo da ti ima makar "maturu"(završena srednja škola) da bi izbegla sertifikate jezika.

Na kraju, čini mi se da bukvalno sve zavisi od službenika koji se dokopa tvog predmeta. Znam dečka koji je 2x odbijen u Beču a kasnije primljen u Salzburgu. Ostali slučajevi koje znam su svi sa različitim pričama. Od potrebnih dokumenata do procedure za dobijanje/produžavanje vize. Ja sam se prošle godine bukvalno cenjkao oko uslova za produžavanje vize za celu porodicu.

Pozdrav
[ baticans @ 06.01.2017. 09:59 ] @
Pozdrav ljudi,

Iscitao sam temu detaljno i hteo bih prvo da se zahvalim svima koji su doprineli, puno mi je pomoglo da skontam neke stvari.

Zainteresovan sam za odlazak u Austriju preko Red-White-Red Card programa, pa bih hteo da iznesem svoju situaciju koja je poprilicno specificna pa bi dobro dosla pomoc ukoliko je neko bio u slicnoj situaciji :)

Naime, bavim se programiranjem, Software Devoleper zvanje, a sto se tice obrazovanja zavrsio sam tri godine ekonomskog usmerenja, zvanje Strukovni Ekonomista, i specijalisticke studije iz Elektronskog Poslovanja, zvanje Strukovni Poslovni Informaticar - Specijalista, tako da mi bachelor diploma od tri godine nije vezana za struku, a cetvrta godina i diploma jeste. Da li je neko bio slicnoj situaciji, ono ste me najvise buni je to da li bih mogao sa tom diplomom specijalistickih studija da dobijem neke bodove u sistemu?
[ anon115774 @ 06.01.2017. 19:10 ] @
Ja sam na osnovu trogodisnjih strukovnih studija dobio od austrijskog ministarstva obrazovanja potvrdu da je to ekvivalent trogodisnjeg BSc u Austriji.

http://wissenschaft.bmwfw.gv.a...-austria/ansprechpartnerinnen/

Pisi Terezi. Ona ce ti pomoci oko toga.
[ smartem @ 14.01.2017. 13:06 ] @
Citat:
Chobicus:
Što se tiče radne knjižice, ti probaj. Niko ti ne može reći da li oni to uzimaju u obzir ili ne. Pretpostavljam da niko lično nije prisustvovao pregledu dokumenata da može to da ti kaže. Preporučujem ti da potpišeš "Vollmacht", dokument koji ovlašćuje tvog budućeg poslodavca da se raspituje za stanje tvog predmeta. Ja sam tako nešto potpisao i sva komunikacija je išla preko HRa moje buduće firme. Evo kako bi trebalo da izgleda:
Citat:

Herrn

Pera Perić
Perina adresa, 11000 Beograd
Serbien

Ich, Pera Perić, beauftrage hiermit Muster Muster(+43 (0) 50 123-45678,

[email protected]) und Muster2 Muster2(+43 (0) 50 123-45678,

[email protected]) von mojabuducafirma mich in Bezug

auf die Beantragung der Rot-Weiss- Rot-Karte zu vertreten.

 

Mit freundlichen Grüßen

__________________

Pera Perić

To potpišeš i predaš uz ostatak dokumenata.
Disclaimer: Neka ti ovo neko proveri jer još uvek ne znam nemački :)

Ja sam od HRa firme dobio popunjen zahtev za vizom kao "Sonstige Schlüsselkräfte". Ovo mi je bilo čudno jer sam završio fakultet i imao godina iskustva pa sam računao da bi trebalo da apliciram kao "Besonders Hochqualifizierte". Objasnili su mi da je tu procedura komplikovanija i da je bolje da se aplicira ili kao "Fachkräfte in Mangelberufen" ili kao "Sonstige Schlüsselkräfte".

U maju sam obavešten da je viza odobrena. U julu sam sa porodicom bio u Beču. Supruga i ćerka su aplicirali za vizu u Austriji u avgustu. Kasnije sam saznao sa smo mogli da apliciramo zajedno u Srbiji. Lakše bi mi bilo sad , kad produžavam vize.

Ni supruga ni ja nemamo sertifikat o znanju engleskog ili nemačkog. Supruga bi trebalo da ti ima makar "maturu"(završena srednja škola) da bi izbegla sertifikate jezika.

Na kraju, čini mi se da bukvalno sve zavisi od službenika koji se dokopa tvog predmeta. Znam dečka koji je 2x odbijen u Beču a kasnije primljen u Salzburgu. Ostali slučajevi koje znam su svi sa različitim pričama. Od potrebnih dokumenata do procedure za dobijanje/produžavanje vize. Ja sam se prošle godine bukvalno cenjkao oko uslova za produžavanje vize za celu porodicu.

Pozdrav


Zdravo Chobicus,

hvala na informacijama i savetima.

Mozes li da mi kazes sta je potrebno od dokumenta za porodicu, da odmah apliciram i za njih?
Kazes da je to bolja varijanta zbog kasnijeg produzavanja?

I u tom slucaju svi dobijamo vize za 6-8 nedelja?

Koliko si ti cekao da ti izdaju vize za porodicu, nakon apliciranja u Austriji?

Jel znas mozda jos jednu stvar, po njihovom zakonu o stanovanju porebno je 18 m2 po osobi. Da li je za decu 50% od toga ili isto 18m2?
imam vecu porodicu, pa me ovo brine :-)

tebi je firma obezbedila taj pocetni Ugovor o stanu? Jel dovoljno da bude na mesec dana, da prodjem proceduru, posle mogu da iznajmim i malo manji?

Od kog datuma treba da bude zakup stana, od datuma kada apliciras?

hvala puno unapred, veliki pozdrav


[ Chobicus @ 14.01.2017. 14:54 ] @
Citat:
Mozes li da mi kazes sta je potrebno od dokumenta za porodicu, da odmah apliciram i za njih?
Kazes da je to bolja varijanta zbog kasnijeg produzavanja?


Zvanični spisak bi trebalo da je na:
(engleska verzija)
https://www.wien.gv.at/english...eave/family-reunification.html
(nemačka verzija)
https://www.wien.gv.at/amtshel...fuehrung-fam-gemeinschaft.html

Proveri i nemačku verziju jer mi se desilo jednom da se razlikuju.

Čuo sam od nekih kolega da je istovremena aplikacija moguća. Meni je praktično HR napravio posao da moram da sve radim 2 puta.

Ako apliciraš za RWR karticu onda za članove porodice podnosiš zahev za RWR+.

Citat:
I u tom slucaju svi dobijamo vize za 6-8 nedelja?

Ne znam. Trebalo bi :)

Citat:
Koliko si ti cekao da ti izdaju vize za porodicu, nakon apliciranja u Austriji?

Mislim da je trajalo oko mesec dana.

Citat:
Jel znas mozda jos jednu stvar, po njihovom zakonu o stanovanju porebno je 18 m2 po osobi. Da li je za decu 50% od toga ili isto 18m2?
imam vecu porodicu, pa me ovo brine :-)

Ne znam da ovo postoji u zakonu. Mi smo, kada smo došli, i kada sam aplicirao za članove porodice bili u ~35 kvadrata. Nas troje.

Citat:
tebi je firma obezbedila taj pocetni Ugovor o stanu? Jel dovoljno da bude na mesec dana, da prodjem proceduru, posle mogu da iznajmim i malo manji?

Sada sam pogledao taj prvi ugovor o iznajmljivanju koji mi je firma poslala. Ja sam za vizu aplicirao u martu a stan je bio iznajmljen od maja na godinu dana. 30 kvadrata. Kasnije nisam ni bio u tom stanu.

Pozdrav
[ ser_nicky @ 15.01.2017. 10:19 ] @
Citat:
smartem:
Jel znas mozda jos jednu stvar, po njihovom zakonu o stanovanju porebno je 18 m2 po osobi. Da li je za decu 50% od toga ili isto 18m2?
imam vecu porodicu, pa me ovo brine :-)


Samo da napomenem za ovu stavku kako je u Salcburgu - kolega koji sa mnom radi, inače je iz Bosne, u septembru je doveo iz Bosne suprugu i sina, iznajmili su trosoban stan (oko 70 kvm), aplicirao je tada za njih za RWR+ i došao im je čovek iz Magistrata da proveri kvadraturu stana i da li ispunjava te tražene uslove zbog deteta. Kaže da su 3-4 dana posle toga dobili obaveštenje da su RWR+ karte odobrene za ženu i dete! Ovo je 1000% provereno iz prve ruke, jer dečko sedi sa mnom u kancelariji. E, sad, da li je on imao (ne)sreću da naleti na nekog revnosnog službenika ili je ovo pravilo, to zaista ne znam, jer ne poznajem još nekoga ko je prolazio sličnu proceduru. Nadam se da ću uskoro moći da prenesem i lično iskustvo, jer su mi pre nedelju dana stigle žena i ćerka, pa se spremam sad da apliciram za njih za RWR+ (samo da žena savlada A1 nemački).

[ anon115774 @ 16.01.2017. 11:34 ] @
Izgleda da to rade samo kada su deca u pitanju...
[ Snickers91 @ 05.03.2017. 10:49 ] @
Citat:
ser_nicky: Nadam se da ću uskoro moći da prenesem i lično iskustvo, jer su mi pre nedelju dana stigle žena i ćerka, pa se spremam sad da apliciram za njih za RWR+ (samo da žena savlada A1 nemački).




Pozdrav @ser_nicky

Da li mozes da nam kazes kako je prosao proces za RWR+? Koliko traje?
Bio sam na razgovoru za posao i nadam se da sledece nedelje cu dobiti potvrdan odgovor od njih pa ce ta firma da mi pomogne oko dobijanja RWR vize.
Bilo bi lepo kad bi u isto vreme predao sve za zenu ali kontam da moram ja prvo da dobijem RWR pa tek onda da podnesem za nju? A i ako ta firma salje dokumenta za mene nece se oni cimati da salju i isto vreme i za moju zenu :D

I hvala na dosadasnjim informacijama, stvarno je korisno :)
[ ser_nicky @ 05.03.2017. 14:17 ] @
Citat:
Snickers91: Pozdrav @ser_nicky

Da li mozes da nam kazes kako je prosao proces za RWR+? Koliko traje?
Bio sam na razgovoru za posao i nadam se da sledece nedelje cu dobiti potvrdan odgovor od njih pa ce ta firma da mi pomogne oko dobijanja RWR vize.
Bilo bi lepo kad bi u isto vreme predao sve za zenu ali kontam da moram ja prvo da dobijem RWR pa tek onda da podnesem za nju? A i ako ta firma salje dokumenta za mene nece se oni cimati da salju i isto vreme i za moju zenu :D

I hvala na dosadasnjim informacijama, stvarno je korisno :)


Pozdrav Snickers91. Evo prosle nedelje je zena polozila A1 nemacki, cekamo potvrdu iz skole i planiram da krajem ove nedelje nosim papire u Magistrat za nju i cerku. Verujem da ce sve biti gotovo za 2-3 nedelje. U principu, ako ti zena ima polozen A1 nemacki (Gete ili ÖSD), cim dobijes RWR mozes odmah da predas i za nju za RWR+. Tvoja firma nema nista s tim, oni sredjuju papire za tebe i dokazuju zasto si im bas TI potreban za odredjenu poziciju, a tvoja zena dobija RWR+ na osnovu tebe, tj tvoje RWR.

Srecno u svakom slucaju, zelim vam da sto brze i lakse resite celu proceduru, a ja svakako javljam kako smo prosli cim zavrsimo proces. Naravno, pitaj slobodno ako te jos nesto zanima.
[ anon115774 @ 05.03.2017. 18:36 ] @
Citat:
Snickers91: Da li mozes da nam kazes kako je prosao proces za RWR+? Koliko traje?
Bio sam na razgovoru za posao i nadam se da sledece nedelje cu dobiti potvrdan odgovor od njih pa ce ta firma da mi pomogne oko dobijanja RWR vize.
Bilo bi lepo kad bi u isto vreme predao sve za zenu ali kontam da moram ja prvo da dobijem RWR pa tek onda da podnesem za nju? A i ako ta firma salje dokumenta za mene nece se oni cimati da salju i isto vreme i za moju zenu :D

I hvala na dosadasnjim informacijama, stvarno je korisno :)


Tri do cetiri nedelje. Koja firma? Ako je neka velika oni uglavnom hoce da se bave vizom za porodicu.
[ Snickers91 @ 06.03.2017. 10:23 ] @
Hvala na odgovorima :)

To je bila i moja pretpostavka, jer ipak moram prvo ja da dobijem RWR pa tek onda da zahtevam za nju. A i iz ambasade u Srbiji su nam rekli da moze u isto vreme ali mi to nije jasno.
Uglavnom nije ni bitno, samo me zanimalo iz razloga da ona moze odma da ide sa mnom ako ja dobijem posao tj da to moze da se resi u okviru 3 meseca koliko joj je dozvoljeno da bude tamo bez vize.
Inace ona ima diplomu za B1 tako da to nije problem.

Firma nije neka velika, timetac je ime firme.

Prilicno su bili zadovoljni intervju-om i testom pa se nadam potvrdnom odgovoru, ako ne, onda trazim dalje :)
[ Chobicus @ 06.03.2017. 12:13 ] @
I ja sam tako mislio, da moram prvo ja da dobijem RWR, pa tek onda da apliciram za članove porodice. Kasnije su mi rekli i u ambasadi i u imigracionom u Beču da sam mogao za sve zajedno.

Ja sam dobio vizu u maju. Otišli smo zajedno u Beč u julu. Tada smo aplicirali za suprugu i ćerku. One su dobile vize u avgustu. I sad, kad produžavam vize, me pitaju zašto imam odvojene termine (sebi produžavam u maju a ostatku porodice u avgustu). Komplikovano je :)

Isto tako, imam nekoliko kolega iz različitih zemalja koji su odmah, pre dolaska, aplicirali za celu porodicu.
[ Snickers91 @ 06.03.2017. 15:04 ] @
Hm hm :)

Ajd ako budem imao srece da dobijem potvrdan odgovor od firme onda cu da ih pitam na koji nacin bi mogao da predam u isto vreme i za suprugu.
Ako oni mogu za oboje to je super, ali ako oni predaju za mene onda ne kontam kako da znam u koje vreme da predam za nju :D

Komplikovano u smislu da iziskuje dosta vremena? (Ne znam kako funkcionise produzavanje, za to se jos nisam interesovao) :)
[ Chobicus @ 06.03.2017. 16:30 ] @
Koliko ja znam firma neće predavati za tebe jer mislim da ni ne mogu. Njihovo je da ti pošalju potrebna skenirana dokumenta a ti ćeš, uz gomilu dokumenata koje sam pokupiš, otići ili do ambasade u Beogradu, ili do imigracionog u Beču i predati svoju prijavu. Koliko sam razumeo moguće je da sve predaš u isto vreme. Firma može u tvoje ime da se "raspituje" kod imigracionog samo ako ih za to pravno ovlastiš.

Moje iskustvo u imigracionom je možda izuzetak u odnosu na ostale. Pričao sam sa kolegama i niko nikad nije imao probleme. Ja, svaki put kad odem tamo, imam nekakav problem. U svakom od slučajeva problem je bio njihovo nepoznavanje uslova pod kojima se određene vize produžavaju. Kolege pripadaju drugim "filijalama" imigracionog tako da je i to možda razlika. Neki dan sam naleteo na komentar Austrijanke koja kaže da je moja "filijala" najgore mesto na svetu :)
Isto tako, svaki odlazak tamo je 1 do 5 izgubljenih sati. Svako produženje je meni u proseku bilo 3 odlaska (aplikacija za produženje, "fali ti jedan papir/uslov odlazak", podizanje vize).
Iz tih razloga ja pokušavam da ih posećujem što ređe mogu.

Prve 2 vize ti traju po godinu dana. 3. vizu dobijaš na 3 godine.
[ Snickers91 @ 06.03.2017. 20:26 ] @
Onda sam mozda pogresno shvatio :)
Mozda firma treba samo da posalje toj komisiji sta zahteva i da nema takvih na njihovom biro-u i da mi posalju A r b e i t g e b e r e r k l ä r u n g i ja zajedno to predajem sa mojim papirima.
Pokusavam da sve dobro istrazim da mi posle ne fali nesto pa da se ne oduzi, ne zamerite :)

Okacicu sada ovde par dokumenta koje sam dobio danas od ambasade Austrije iz Beograda, mozda ce nekome pomoci.
Nisam jos sve pregledao ali imam 2 brza pitanja:

Dokaz o sredstvima za izdrzavanje - Kakav dokaz treba dostaviti?
Izvod iz maticne knjige rodjenih na srpskom + prevod + kopija - Da li je ok da se dostavi internacionalni obrazac izvoda? Taj sam izvadio pa mi ne treba prevod.

Formulari i ostalo:
https://drive.google.com/open?id=0B2CHzIzCqKhQeTQxMHpreDA3Q3c
[ ser_nicky @ 07.03.2017. 07:04 ] @
Samo da se nadovezem - meni je firma odradila predaju dokumenata, ja sam im poslao skeniranu kompletnu dokumentaciju (internacionalni Izvod iz MKR, diploma Visoke skole (na engleskom jeziku), potvrda iz MUP da nisam osudjivan), jedino sam postom slao fotografiju, a oni su dodali sta je trebalo sa njihove strane i predali sve objedinjeno tamo gde je trebalo. Dakle, samo su me obavestili kad je bilo gotovo da mogu da dodjem u Magistrat da dam otiske prstiju za RWR kartu i to je bio jedini put da sam odlazio tamo. Sve sam zavrsio za pola sata, ukljucujuci i sken pluca koji je bio obavezan. Ovo za izdrzavanje bi trebalo da im dostavi firma, to je u sustini tvoj ugovor o zaposlenju, gde je navedeno precizno kolika ti ja plata (za svaku godinu se odredjuje iznos minimalne plate koja je potrebna za dobijanje RWR karte, a zavisi od godina aplikanta).

Sto se tice RWR+ karte za suprugu i apliciranja u isto vreme - ona mora da ima A1 sertifikat za nemacki (priznaju Gete ili ÖSD), bez toga ne moze da aplicira za RWR+ kartu (ovo je provereno na licnom primeru).

Samo da jos jednom naglasim da sve sto pisem odnosi se na Salcburg, moguce da je u drugim bundeslandima drugacije.
[ Snickers91 @ 07.03.2017. 07:59 ] @
Tako sam i ja shvatio citajuci ovu temu. Ja sve skeniram a oni sve predaju i mozda i hotel rezervisu zbog potvrde o boravistu.

Inace za fax imam uverenje da sam zavrsio a diploma se ceka, svecana dodela kao za pola godine ili tako nesto. Ostalo bi trebalo sve da imam.
[ Chobicus @ 07.03.2017. 08:50 ] @
Internacionalni obrasci ne moraju da se prevode.

Što se tiče aplikacije za suprugu, moguće je da se uslovi razlikuju od "bundeslanda" do "bundeslanda". Znam slučaj momka koji je odbijen nekoliko puta u Beču a prošao je u Salzburgu. Postoji valjda 4 kategorije za RWR. Ja sam sa porodicom došao u Beč kao Sonstige Schlüsselkräfte. Supruga nije morala da zna nemački. Slična je situacija i sa kolegama. Svakome je supruga nakon dobijanja prve vize "unešena u sistem" sa ispunjenim "Modul 1" kriterijumom. Ovo praktično oslobađa supružnika obaveze da uči jezik. Prvi uslov za poznavanjem jezika (B1) mora da se ispuni tek posle 5 godina boravka da bi se dobila trajna viza. Koliko sam razumeo zakon i ljude u imigracionom, da bi supružnik ispunio "Modul 1" kriterijum nekada je dovoljno da ima položenu "maturu" (4 godine srednje škole) ili diplomu fakulteta.
[ anon115774 @ 07.03.2017. 10:07 ] @
Momci, samo da razjasnim jednu stvar.

Zahtev se podnosi na jednom mestu i iskljucivo licno ili neko drugi uz odgovarajuce ovlascenje. Ako je firma rekla da ce da radi nesto "umesto vas" onda to samo znaci da ce oni da vam ucine uslugu i da odu da podnesu zahtev nakon sto im prethodno date pismeno ovlascenje.

Inace, ako hocete da bude brze nemojte da gubite vreme sa ambasadom vec na licu mesta (u gradu u kom planirate da zivite) idite i podnesite zahtev.

Sto se porodice tice svi zajedno podnose zahtev a ona prica da mora prvo da se ceka nosilac pa onda ostali da podnose je u slucaju Austrije samo urbana legenda koju ljudi pricaju po inerciji jer je u Nemackoj tako.
[ ser_nicky @ 07.03.2017. 13:00 ] @
Citat:
Informer
Sto se porodice tice svi zajedno podnose zahtev a ona prica da mora prvo da se ceka nosilac pa onda ostali da podnose je u slucaju Austrije samo urbana legenda koju ljudi pricaju po inerciji jer je u Nemackoj tako.


U Salcburgu ovo nije urbana legenda, vec sam i napisao da sam se u to uverio na licnom primeru. Kada sam u decembru otisao u Magistrat da predam papire za RWR+ za zenu i cerku, vratila me je gospodja i objasnila da supruga mora da ima polozen A1 nemacki, sto inace i stoji na zvanicnoj stranici: http://www.migration.gv.at/en/...on/family-reunification/#c2447. Posto zena nije imala polozen nemacki od ranije, odslusala je kurs ovde u Salcburgu i polozila pre 10ak dana. Sad cekamo uverenje i nosim ponovo papire u Magistrat. Isto ovako je prosao i kolega iz Bosne, tj ni njegova supruga nije mogla da dobije RWR+ dok nije polozila A1 nemacki.

Opet kazem, moguce da je u drugim gradovima/bundeslandima drugacije, odnosno da se zahtevi tumace na razlicite nacine, ali u Salcburgu je definitivno ovako kako sam opisao.
[ Chobicus @ 07.03.2017. 13:51 ] @
Moje iskustvo je da bukvalno zavisi od osobe u imigracionom na koju naletiš i tvoje upornosti.

Moja supruga je, koliko sam razumeo, zadovoljila uslove "Module 1" time što ima položenu maturu. Objašnjenje je na strani:
http://www.migration.gv.at/en/...p/integration-agreement/#c2559

Citat:
Module 1 is deemed to be completed if the following conditions have been fulfilled:
...
School-leaving qualification with general eligbility for admission to university pursuant to Section 64(1), University Act 2002, Federal Law Gazette I. No. 120, or completion of a medium-level vocational school
...


Isto tako mislim da je engleski prevod na toj strani loš.
"...if the following conditions..." (svi ispunjeni uslovi) bi trebalo zameniti sa "...if one of the following conditions..." (bar jedan ispunjen uslov). Ako pogledate uslove za "modul 1" ili "modul 2" na istoj strani, videćete da ih je nemoguće ispuniti sve u isto vreme.
[ anon115774 @ 08.03.2017. 09:56 ] @
Citat:
ser_nicky:
Citat:
Informer
Sto se porodice tice svi zajedno podnose zahtev a ona prica da mora prvo da se ceka nosilac pa onda ostali da podnose je u slucaju Austrije samo urbana legenda koju ljudi pricaju po inerciji jer je u Nemackoj tako.


U Salcburgu ovo nije urbana legenda, vec sam i napisao da sam se u to uverio na licnom primeru. Kada sam u decembru otisao u Magistrat da predam papire za RWR+ za zenu i cerku, vratila me je gospodja i objasnila da supruga mora da ima polozen A1 nemacki


Ja nisam rekao da zena moze da ne ispuni uslove i da dobije vizu. Ja sam samo rekao da nema potrebe da ceka da on dobije vizu pa da onda ona podnosi zahtev.

Dakle, ako ispunjava uslove onda moze odmah da podnese zahtev. A ako ne ispunjava uslov onda ne moze ni odmah, ni posle... nikad :)
[ Snickers91 @ 10.03.2017. 17:51 ] @
Evo mene opet :)

Dobio sam posao i sad mogu dalje da se interesujem za papirologiju :))))

Par jednostavnih pitanja imam:
1. Pasos - da li se kopiraju ispunjene stranice u pasosu ili sve stranice?
2. Ako neko kojim slucajem zna da li ce uverenje sa faxa biti dovoljno s obzirom da nije jos dodela diploma?
3. I najvaznije - Kako ste popunjavali ovaj zahtev za vizu? Ima 11 strana a s obzirom da je na nemackom pitam se kako cu da popunim a da nesto ne pogresim :)

Sledece nedelje cu imati sastanak sa poslodavcom pa cu da vidim da li cu ja to sve skupiti u originalu pa predati kod nas ili cu mozda ipak sve skenirati pa slati njima. To nisam jos siguran.

Hvala unapred
[ ser_nicky @ 10.03.2017. 21:14 ] @
Svaka cast majstore, neka je sa srecom!
1. Pasos - ja sam poslao samo prvu stranicu
2. Za ovo, nazalost, ne mogu da ti pomognem, jer sam ja imao diplomu, mada pretpostavljam da je uverenje sasvim dovoljno
3. Posalji mi svoj e-mail u privatnoj poruci, imam pdf dokument gde je na engleskom sve objasnjeno koje polje sta predstavlja

Pozdrav
[ Snickers91 @ 12.03.2017. 18:58 ] @
Hvala hvala :)

Ne nalazim na forumu temu koja se tice zivota u Austriji konkretno. Imam toliko pitanja a kasnije bih mogao i sam da podelim iskustvo ako bi imali takvu temu.

Na primer sada sam u potrazi za stanom preko neta, ima dosta sajtova a ono sto je najvaznije je da se trazi privatno izdavanje bez provizije koja je uglavnom 2 mesecne kirije + depozit koji je 3 mesecne kirije, to je malo puno :) Za depozit vidim da je to neki standard, ali mogu se naci provisionfrei oglasi.

A jos neke informacije koje bi me zanimale su npr: Koji internet provider je najbolji/najjeftiniji/najpouzdaniji? Koje sms kartice imaju bar 1gb interneta i ok cene za pozivanje Srbije? Nesto sam citao i da ima izbora izmedju provajdera za struju/gas? (nije kao u Srb gde je monopol) itd :)

Ima dosta pitanja ali ne znam da li postoji slicna tema ili da otvorimo novu ako ima zainteresovanih da pomognu :)
[ ser_nicky @ 13.03.2017. 07:42 ] @
Evo kako stoje stvari za Salcburg:

1. Stanovi - najveca ponuda je na willhaben.at. Mogu se naci provisionfrei stanovi (bez posredstva maklera i agencija), ali se najveci broj ipak izdaje preko agencija. Visina provizije zavisi od duzine trajanja ugovora o zakupu (1 kirija za 3 godine, 1.5 kirija za 4 i 2 kirije za 5 godina).

2. Internet - ja koristim A1 kablovski internet, brzina zavisi od dela grada u kojem zivis. Konkretno, ja sam uzeo neki paket 30Mbs/6Mbs, ali zbog tehnickih ogranicenja nisu mogli da mi garantuju protok veci od 17Mbs/3Mbs, pa sam se prebacio na manji paket koji placam oko 26 evra mesecno. Ima dosta ponuda zaista sto se tice neta, cesto su i neke promocije (npr ja asam zakacio neku gde sam imao prva tri meseca gratis), tako da dobro proveri sve pre nego sto se odlucis.

3. Telefon - Postoji mtel provajder ovde u Austriji (mtel.at), koji je neka sestrinska firma mts-a. Zena koristi njihovu prepaid karticu, za 9.90 evra mesecno ima 1000min/sms prema svim austrijskim mrezama, kao i prema mts korisnicima u Srbiji, plus 2GB neta mesecno. Pogledaj na njihovom sajtu koje sve pakete nude.

4. Struja - Postoji nekoliko provajdera, ali u Salcburgu je dominantan Salzburg AG i svi ljudi koje poznajem su kod njih. Struja se ocitava jednom godisnje i onda svakog meseca placas identican iznos do sledeceg ocitavanja kada se vidi da li treba nesto da doplatis, odnosno da li si u preplati. Imaju i oni razne akcije, pa tako npr ako das trajni nalog da ti se svakog meseca automatski zaduzuje racun, dobijes odredjeni broj "besplatnih" dana za koriscenje struje. Proveri kod lokalnih snabdevaca kakva je situacija, ali svakako je bolje nego u Srbiji samim tim sto imas mogucnost izbora.





[ Snickers91 @ 13.03.2017. 14:46 ] @
Hvala :)

Videcemo za stan, valjda cu naci nesto bez provizije inace ode 3k evra dok trepnem :D

Za internet cu da vidim, kontam da je taj A1 pouzdan sto se tice rada. Nasao sam sad neki sajt gde ima poredjenje ako nekome zatreba: https://www.tarife.at/telefon-...7298cc49e851a517d89fa2100c11fc
Ovaj UPC se cini povoljan: https://www.upc.at/internet/sp...affil-mar-0001843_netslav-4381

Odlicna informacija za SIM karticu, vidim da je to Prepaid tarifa i mislim da mi nece trebati vise od toga. Toliko ne potrosim ni ovde.
Ima isti sajt poredjenje i za SIM :) https://www.tarife.at/telefon-internet/handytarife

Za struju cu verovatno videti u zavisnosti od stana i sta se koristi u zgradi.
[ baticans @ 16.03.2017. 20:25 ] @
Hvala za info, slao sam diplome mailom i kazu da mogu samo diplomu sa osnovnih studija da nostrifikujem posto mi u diplomi pise 'Vise' obrazovanje umesto 'Visoko' i da zbog toga ne mogu specijalisticke studije da nostrifikujem, nista mi nije jasno tako da cu da preskocim taj korak :) ...Sada gledam Other Key Workers kategoriju i stavka 'General eligibility for admission to a university' nosi 25 bodova, da li to znaci da sa srednjom skolom moze 25 bodova da se dobije?
[ Chobicus @ 20.03.2017. 21:17 ] @
@baticans
Nisam siguran o kakvoj nostrifikaciji pričaš. Kod apliciranja za vizu šalje se diploma i prevod diplome (kopije).
Što se tiče "bodovanja" nekada traže "Maturu" (završenu srednju školu), nekada traže da je upisan neki fakultet... Na kraju samo zavisi od toga na koga tvoj predmet naleti u imigracionom i koliko ćete ti i tvoja buduća firma da se iscimate oko procesa.
Ti sve diplome koje imaš prevedi, iskopiraj i pošalji. Nije da "ništa ne košta" ali mislim da ti je to sigurnije.


@Snickers91
Čestitke!
[ ser_nicky @ 28.03.2017. 19:49 ] @
Pozdrav svima,

Imam pitanje za clanove koji su vec duze u Austriji. Da li je neko prebacivao auto sa srpskih na austrijske tablice, kakva je procedura, koliko ima cimanja i koliko otprilike kosta (znam za NOVA porez, ali me interesuje da li ima jos nekih troskova osim toga)? Cisto da znam vredi li se cimati ili je isplativije prodati auto u Srbiji, pa onda ovde nesto juriti.

Hvala unapred.
[ milosim @ 26.02.2020. 17:19 ] @
Pozdrav svima, evo i ja da iznesem svoj slucaj u vezi RWR karte, Po zanimanju sam tehnicar za finalnu obradu drveta IV stepen i nasao sam posao u Austriji kod jedne poznate slikarke kao pomocnik u Ateljeu gde bih pravio razne pomocne konstrukcije i modele za njene slike, ramove itd. ali takodje bih pomagao i u basti, kosenje trave, zalivanje cveca, rezanje ograde, odrzavanje i popravka drvenog namestaja u basti i ostalih predmeta od drveta kojih ima puno. Imam dovoljno poena sa liste jedino mi je nejasno da li treba da se ima neka diploma za rad u basti i da li uopste moze da se dobije dozvola za rad za dva posla u razlicitim zanimanjima?