[ ZAKOSUTRA @ 04.07.2011. 23:26 ] @
Cao svima,
dali neko zna kakva je danasnja upotreba VB6 u informatickom svijetu ? Dali ima ljudi koji ga jos koriste ?
Kako finkcionise na novim windows platformama tipa vista i win 7 ?

Dali se moze hljeb na njemu zaradit ili je to sve otislo u zastarjelu tehnologiju ?

hvala.

[ shpiki @ 05.07.2011. 11:31 ] @
Bolje ti je hleb zaradjivati sa .NET, cela 7 mislim da na njemu lezi.. VB6 je odavno zastareo, ako nisi zagrizen za VB6 i ako se lako prebacujes na nesto novo pocni vec danas .NET.

Pozdrav.
[ ZAKOSUTRA @ 06.07.2011. 02:34 ] @
Problem je sto sam ja zagrizao vec devet mjeseci na VB6. U pocetku je bilo kao hobi, al kasnije se razvilo u nesto vise.
Drugim rijecima nafurao sam se.. Novi sam u tome opcenito kad se prica o programiranju, a vb6 mi je prvi programski jezik.
Pokusao sam da predjem na vb.net, ali mi nista nije isto. A to kad kazem da nije isto mislim o samoj strukturi pisanja kôd-a.
Ono sto je bilo Private sub Form_Load() sad je drugacije.
Da nepricam o unaprijed definisanom izvornom kôdu koji me doceka kad kreiram novi projekat sto me zbunulo odma na samom pocetku.

elem neis.

Pa ima li onda hljeba na vb.net platformi ? Hoce li i on brzo zastarit ili je i to zastarilo ?

pozdrav ;)
[ Shadowed @ 06.07.2011. 07:18 ] @
Svakako ti je bolje da se sada prebacujes nego kada zagrizes godinu-dve-tri. A pre ili kasnije ces to uraditi. Ili ces ici po sistemu clipper-asa. VB6 je koristan onima koji vec dugo rade sa njim pa imaju gomilu svojih programa i komponenti pa im je daleko lakse da to koriste i da odrzavaju programe kod klijanata.
U suprotnom, nema razloga za koriscenjem istog. A to sto vb.net nije identican 6ici pa ti je bilo neobicno... Sta da ti kazem, da je identican onda ne bi ni trebao da postoji. Malo se pomuci da naucis nove stvari a kasnije ces vec videti zasto stvari koje ti izgledaju komplikovane imaju svoje dobre razloge za postojanje.
[ nessa @ 13.07.2011. 10:59 ] @
Microsoft izgleda ima naviku da napušta tehnologije koje sam razvije i ostavi na cedilu ljude koji su ih koristili.

http://www.redmountainsw.com/w...chnologies-killed-by-microsoft

Ako si dobar u nečemu uvek možeš zaraditi hleb baveći se time.
U svetu ima dosta VB6 aplikacija za koje su potrebni programeri
koji će ih održavati (doduše oglasi za takve poslove obično zahtevaju
i iskustvo sa novim tehnologijama i jezicima).
VB6 i VBA su dosta slični pa VB6 programeri mogu razvijati/održavati
i MS Office aplikacije. Sa VB6 možeš lako napraviti ocx kontrole za
industrijske programe koji ih podržavaju, tipa praćenje nekog proizvodnog
procesa i sl. Firma u kojoj radim ima razvijen ERP poslovodstveni sistem
u VB6 koji radi sasvim OK pod Vistom i Win7.

Vremenom će takvih poslova verovatno biti sve manje pa bi bilo dobro da naučiš
i neki .NET jezik (možda C# - većina .NET programera ga koristi) ili neki od jezika
za mobilne platforme (Java za Android, Objective-C za iPad/iPhone) ili možda Python/Ruby/PHP.
[ Marko_L @ 13.07.2011. 22:42 ] @
Citat:
Microsoft izgleda ima naviku da napušta tehnologije koje sam razvije i ostavi na cedilu ljude koji su ih koristili.

To je malo preterana izjava. Jeste da VB6 više ne postoji u prodaji i da je podrška ukinuta, ali tebi niko ne brani da ga i dalje koristiš, pogotovo što programi pisani u VB6 sasvim normalno rade i pod najnovijim Windowsom. Pa sad, to što je MS izbacio programski jezik baziran na novim tehnologijama i sad njega gura, to se jednostavno zove napredak. Isto kao što je Volkswagen odavno prestao da prozvodi Golf 1, 2, 3, 4 i 5, pa sad gura Golf 6. Zašto bi drugačije bilo u IT industriji ? Jednostavno, standardi se menjaju, razvijaju se nove tehnologije i ko to ne prati, ne može ni da opstane na tržištu. Eto, da li bi neko danas kupovao Golf 1, sve i da se dalje proizvodi, ako za isti novac može da kupi neki drugi automobil koji ima gomilu stvari koje Golf 1 nema, kao što su elektro podizači stakala, air begovi, kvalitetniji motor, klimu, ABS, itd. Dakle, nije to navika MS-a, već to radi svaka firma, jer ne možeš decenijama prodavati jedan isti proizvod i očekivati da to donosi profit.