[ Zeko011 @ 06.07.2011. 08:40 ] @
U planu je osnivanje preduzeca za uvoz, izvoz, zastupanje i distribuciju. Molio bih clanove foruma s iskustvom na ovim poslovima da iznesu svoje misljenje koji su glavni faktori uspeha. Takodje, gde najcesce leze rizici da takva firma propadne? Koju vrstu uvozno-izvoznog posla biste predlozili nekom sa 5.000 € pocetnog kapitala?..... sa 20.000 €?...
[ konislav @ 09.07.2011. 17:19 ] @
Najveci rizik da takva firma propadne lezu u tome da neznas nista o tom poslu i niko te ne angazuje da za njega/nju nesto odradis. Troskovi se redovno gomilaju, ti ne ostvaris nikakav prihod i propadnes.
Ja licno iz onoga sto si napisao ne mogu razumeti koju vrstu usluga pruzas i koji bi bili neciji motivi da tebe angazuje za odredjeni posao. Ja sam izvozio masine iz Makedonije i nisam video potrebu za posrednikom, tacno je da sam morao da angazujem speditera, ali to je nesto sasvim drugo. Ti ovde ne pises o spediciji, koja je mnogo kompleksna i slozena materija.
Ja sam sada u jednom investicionom procesu u Bugarskoj i pokusavam da se setim zasta bi ja na pr. angazovao posrednika. Angazovacu advokata za registraciju i potrebne dozvole, ali to je advokat. Angozovacu knjigovodju, ali to nije to. Pokusavam da smislim neku tvoju ulogu.
Probaj da malo pojasnis sta je tvoj opis posla, pa da probamo da razvijemo diskusiju.
Posebno je interesantan momenat koji pominjes, zastupanje i distribucija.
Kod zastupanja je problem malo slozeniji zato sto je kod zastupanja mnogo bitniji momenat poznavanja trzista, zatim tvoja uloga i znacaj na tom trzistu, zatim tvoj realni kapacitet, a posebno autoritet da ti neko poveri da ga zastupas. Onda treba odredjena finansiska baza. Pojasni malo kako ti to zamisljas.
Distribucija je jos slozeniji i kompleksniji problem i tu je posebno bitna tvoja finansiski, prostorni i kadrovski kapacitet.