[ fade @ 10.07.2011. 12:01 ] @
Dakle, na jednom delu bih želeo zameniti ogradu. Ništa specijalno, metalni stubovi u betonu, na njih vezana obična žica.
Zanima me koliki razmak između stubova bih trebao da stavim.
Sveukupno, biće oko 120 metara, od toga imam žicu na 55 metara.
Zanima me okvirna cena svega ovoga, pa ću sada izneti šta mi tačno treba.
Dakle, moram kupiti oko 70-ak metara žice, trebaće mi stubovi za svih 120 metara.
Obični stubići, metalni, sa plastičnim čepovima od gore, ništa specijalno. Uliveni u parče betona.
Visina žice bi bila oko 150-170cm, ne znam tačno.
Da li neko okvirno može da mi kaže koliko bi sve ovo izašlo, naravno, da se po mogućstvu uračuna i osnovna farba za stubove, pa farba za metal, takođe i koliko bi okvirno bila cena za šoder, i koliko bi mi cementa trebalo, mada me najviše zanima okvirna cena stubića, žica, žice za zatezanje.

Svaki savet je dobrodošao.

[ veljkoE @ 11.07.2011. 15:43 ] @
metalna cev zeljenog precnika je dugacka 6 metara, pa vidi kako ces ju preseci i koliko ces ju ukopati

kad iskopas jednu rupu tada ces znati koliko ti treba betona i onda puta koliko rupa,

za cene je najlakse da nazovec neko stovariste materijala i stovariste crnih cevi

farba je najbolja ona: 3 u 1, koja sa razredjivacem kosta oko 1000 dinara, potrosnja varira od broja premaza i debljine nanosa

zavisi od vrste mreze i njene visine mozes lako saznati koliko ti treba novca i visina stuba izvan zemlje

i na kraju, najbolje je da uradis sa temeljom, ali ne mora

[ Horvat I @ 11.07.2011. 16:47 ] @
Citat:
fade:
Visina žice bi bila oko 150-170cm,
Žica ima dužinu i debljinu, a nema visinu!
Verovatno želiš neko pletivo da postaviš.
Da si bar opisao karakteristike tla, šta ograda treba da štiti i od čega, mogi bi odma dati korisne savete ne čekati da izčupamo podatke.
Najbolje da pogledaš ograde u okolini i primeniš stečena saznanja
[ fade @ 12.07.2011. 17:04 ] @
Nisam u Srbiji, inace bih odavno nasao neko stovariste, pa sam pomislio ovde pitati cisto za okvirnu cenu, da bih znao koliko ce to da izadje, nisam zeleo nista konkretne podatke, nego cisto onako okvirno ako neko zna koliki bi troskovi bili, i ako ima da podeli neki korisni savet.
Zelim da stavim normalnu pletenu zicu, cisto da ima neka ograda, to je manje vise to.
[ Horvat I @ 12.07.2011. 21:35 ] @
Na svaka 3-4m postavi stub od crne cevi 5/8" 2m. Od 1 cevi (6m) dobijaš 3 cevi. Na stovarištima ti u cenu cevi izseku.
Ukopaš do visine pletiva, ako mešeš i bodljikavku ~ 10 cm višlje.
Betomsku stopu izlivaš unapred u kalupu 10 X 10 X dužina cevi u zemlji
Na ćoskove trebaš kose potpore.
Uz pletivo trebasi 3 reda žice za natezanje.Za cene se sam snađi
[ bantes9 @ 12.05.2013. 19:37 ] @
Treba da postavim ogradu u dvoristu i odluka je pala za sada na pletenu zicu, najvise zbog cene i nemogucnosti da drvenu ogradu po potrebi odrzavam sa obe strane (lakiram sa vremena na vreme).

Ranije sam radio ogradu po tom principu gde sam postavio metalne stubove u zid koji je odranije imao predvidjene rupe za stubove. Uzeo sam plastificiranu pletenu zicu, razvlacio je postepeno od stuba do stuba i zatezao je plastificiranom zicom koju sam uvijao oko svakog stuba (bez zatezaca) i to dan danas stoji.

Vidim da danas postoji nekoliko nacina montaze, da postoje plastificirani stubovi sa poklopcima, kosnici, zateznici, pa cisto da vidim posto je dosta vremena proslo od poslednje montaze, kako bi po vama to trebalo uraditi, da li je bolje raditi sa zatezacima, da li treba zicu osigurati u tri tacke (pri dnu, sredini i na vrhu).

Zanima me redosled rada, tipa postaviti stubove, razvuci zicu na dnu, vrhu i sredini, pa zatim razvlacenje pletene zice, kako se osigurava zica (vezuje) i jos neke pojedinosti kojih se setite.

Postavio sam i slike sa informacijama o pribliznim duzinama ograda, hvala unapred na odgovorima.

[ bakara @ 12.05.2013. 19:57 ] @
Postavi stubove, kosnike, razvuci zicu, i onda zetezacima nategni idelano u sve tri zone ili bar gore i dole.
[ bantes9 @ 12.05.2013. 20:16 ] @
Na kom razmaku je optimalno postavljati stubove?

Gledao sam malo detaljnije o zateznicima, ali nisam bas najbolje razumeo gde se sve postavljaju. Da li se postavljaju samo na krajevima ili jos negde izmedju (video sam zateznike koji prihvataju zicu sa obe strane i zateznike koji su predvidjeni za montazu na stub i imaju samo jedan "krak" za prihvat zice).