[ bosko85 @ 12.07.2011. 10:00 ] @
Pozdrav.

Pre neko vreme sam iz kine narucio neku robu. U posiljci je bilo 3 predmeta od kojih je jedan broio 10 komada. Stiglo mi je pismo ,strasno loseg kvaliteta stampe , iz poste carinjenja sa sledecim sadrzajem:



Ja ne razumem sta treba da uradim. Odakle meni JCI sta je ustvari taj JCI ? nemam zanatsku delatnos niti sudsku prijavu a kamoli registar. kontrolink??? sta je to?

pomagajte ljudi , jel ste imali nekada problema sa ovim?
Koja je dozvoljena kolicina komada za uvoz bez ovih komplikacija?

[ tdjokic @ 12.07.2011. 10:14 ] @
Cega 10 komada? Ja kupim jednu originalnu kutiju konzervi, unutra 24 male konzerve i nikome nista. Sumnjam da bih isto prosao ako bih kupio 10 originalnih kutija i u svakoj od njih 24 male. Ovo je mozda los primer za tvoj slucaj, ali lici. Razlikuje se kupovina za svoju upotrebu od uvoza, ako imas recimo 10 istih video kartica to je vec malo cudno i zavisi samo od carinika sta ce odluciti.

Poznat je slucaj gde su coveka poceli tako da dave za nesto, on odustao, i zamolio prodavca da posalje opet 10 komada, ali posebno, svaki kao posebna posiljka i to stiglo i sve lepo i fino a kroz neko vreme opet zovu coveka iz poste i dali mu onih prvih 10 komada bez problema.

Idi tamo, kukaj, malo se svadjaj, malo proklinji tezak zivot, malo talasaj, sta znam. Upozori ih da neces da placas postarinu za vracanje robe nazad ni pod kojim uslovom, mada kakvi su ludi mozda te i tuze sto ih zezas.

Dodatak Bice da se oni drze propisa jos iz vremena kad je nastao taj obrazac "vrlo loseg kvaliteta stampe". To je reklo bi se odstampano na matrici za razmnozavanje na starinskom aparatu za razmnozavanje tipa Gestetner, zato je takvo dronjavo. Postojala je specijalna matrica, od nekog specijalnog materijala, prevucena voskom (?) pa se to stavljalo u pisacu masinu i kucalo BEZ TRAKE, tako da su slova mehanicki probijala onaj vosak i posle se to stavljalo u taj Gestetner i stampalo. Boja se nalivala u nekakve valjka na aparatu i iznutra se nanosila automatski na matricu a odatle na papir. Bilo je to negde daleko nazad, 70-tih godina proslog veka.
[ bakara @ 12.07.2011. 22:27 ] @
Citat:
bosko85

Ja ne razumem sta treba da uradim. Odakle meni JCI sta je ustvari taj JCI ? nemam zanatsku delatnos niti sudsku prijavu a kamoli registar. kontrolink??? sta je to?

Tretiraju te kao pravno lice, objasni im da si fizicko lice (mada je to jasno) i da nemas to sto traze.

Koliki je iznos porudzbine / postarine, i cega je stiglo 10 kom?
[ yolja624 @ 13.07.2011. 05:10 ] @
a ako nema to sto mu traze, onda po automatizmu nema pravo da uveze ono sto je u posiljci. Ono sto moze pravno lice da uveze, nije uvijek dozvoljeno da uvozi fizicko lice.
Kolicina neke robe koja je dozvoljena za uvoz fizickom licu zavisi od namjene same robe. I okvirno, sve za domacinstvo u kolicini koja ne asocira na mogucnost dalje prodaje, generalno nece praviti problem. Ali 10 grafickih karti hoce, jer kome treba toliko, osim ako nema 10 racunara... ili zeli da preprodaje sto nije dozvoljeno da radi fizicko lice.

Osnovno iz spoljne trgovine - pravo uvoza. Dazbine su tu vise manje sekundarna stvar - svakako ce neko platiti.
Savjet svima, prije nego nesto narucite preko Ebay, prvo idite u najblizu carinsku ispostavu i raspitajte se o svojim pravima i obavezama. Time znacajno mozete smanjiti eventualne probleme.
[ tdjokic @ 13.07.2011. 07:22 ] @
Citat:
yolja624:Ali 10 grafickih karti hoce, jer kome treba toliko, osim ako nema 10 racunara... ili zeli da preprodaje sto nije dozvoljeno da radi fizicko lice.
Pa, porucio za ortake :-) - Peru, Lazu, Ziku, Zivadina, Stojadina, Nemanju, Urosa, Veselina, Ivana, Stojana da se ljudi ne petljaju sa PayPalom i ebejem! I upravo to se desilo ovde jednom clanu - prvo je stiglo 10 kartica, pa su ga gnjavili "Ne moze, to je uvoz, moras biti pravno lice itd." i on odustane i javi onome tamo da mu posalje 10 puta po 1 karticu. Ovaj poslje. Posta pusti. Malo kasnije, pozvali naseg kolegu "Hoces ti vec jednom doci po onih 10 karticu ili ne?" on otisao i bez problema mu dali i one prve, stigle na gomili i sad ima 20 kartica, he, he, he.

Mene su pre par godina gnjavili i za vec spomenute konzerve. Dodje skupno pakovanje, uglavnom 12 komada, i ja moram da dajem izjavu da to kupujem iskljucivo za licnu upotrebu, ali su kasnije to prekinuli i sad samo pisu obracun, ja platim, svi zadovoljni. Kome cu ja preprodati konzervu koja je 3 puta skuplja od ovdasnjih? A kupujem je, jer ovde nema sanse da kupim konzervu sa 0 % soli recimo i slicno a da sam spremam hranu nema sansi. Onaj ko legalno uvozi i plati sve dazbine nece moci ni kartice ni nista da preprodaje tek tako, pogotovu fizicko lice, koje najcesce placa tamo maloprodajnu cenu, pa skup transport, pa sve dazbine i na kraju cena poraste do neba. Uvoznici imaju povoljnije opcije i za nabavku i za transport, pa im se verovatno i isplati. U principu, fizicko lice tamo kupuje samo ono cega ovde nema. Desi se tu i tamo da je i cena povoljna, ali mislim da je to retkost.

Propisi su kao svajcarski sir - za nekoga kao Gauda (bez rupa), za nekog drugog kao Emenetaler (sa rupama), kako kad i kako ko...
[ yolja624 @ 13.07.2011. 08:13 ] @
mogao je da poruci i za pokojnu Babu Kuranu, ali eto, nije...

Cinjenica je da praksa i teorija ne idu uvijek jedno sa drugim. Ako pricamo o "moze biti da nece biti problema" ili "u ovom slucaju neces imati problema"... ja volim da kazem u kom slucaju ne moze biti problema.
Ako neko voli da experimentise, ja nemam nista protiv.

Teorija kaze da fizicko lice ne moze da uvozi robu koja po svojoj namjeni i/ili kolicini moze da bude namjenjena daljoj prodaji. Takodje, u propisima je objasnjeno da nije dozvoljeno da fizicko lice to izdjeli u vise posiljki, jer onda se na isto svodi. Neko tamo vodi (bar bi trebalo) ko sta uvozi. E sad, kako je to nekad proslo, ja ne znam ali mislim da to nije ni tema ovdje.

Razlike izmedju fizickog i pravnog lica svuda u svijetu postoje. Pravno lice, tj firme, imaju odredjenu "zastitu" od drzave, i one tu "zastitu" placaju tako sto na kraju godine od njih drzava ubire porez na dobit koji je firma ostvarila izmedju ostalog i uvozom i prometom roba. Fizicko lice nema nacina da prikaze prihod ostvaren tim poslovima i zato se to suzbija. Takodje, davno smo rekli da je recimo tvoja potreba nesto sto izlazi van uobicajenih postupaka ali da postoji nacin da se to, sasvim legalno i korektno za sve, rjesi.

[ misao @ 13.07.2011. 08:26 ] @
Citat:
fizicko lice ne moze da uvozi robu koja po svojoj namjeni i/ili kolicini moze da bude namjenjena daljoj prodaji


LOL

Daj molim te jedan primer za robu koja a) "po svojoj namjeni" ne može da se proda dalje i b) koja to količina ne omogućava famoznu "dalju prodaju"?

I stvarno, gde si ti, baš sam se pitao što te nema na temi, a ovi ovde švercuju li švercuju...
[ yolja624 @ 13.07.2011. 08:37 ] @
[ignore]misao [/ignore]
[ misao @ 13.07.2011. 09:00 ] @
ROFL

Ništa drugo i ne možeš nego da ignorišeš/prekineš raspravu/slegneš ramenima i sakriješ se iza pravila iz člana 73, tačka 9, paragraf 8, kao provereni šalterski kadar...

A Đokić pronašao rupu i valja li valja one svoje konzerve...
[ bosko85 @ 13.07.2011. 20:57 ] @
Bio sam u carinskoj ispostavi.

Prvo sam ih zvao pa su mi rekli da im ne treba nista osim fakture jer na koverti pise 10 a ne znaju cega da li dolara ili kineskih juana.
Morao sam da stampam izvod sa sajta i transaction details sa paypala da mogu da ocarine.

Izgleda da im problem nije pretstavljala kolicina nego cena. Iako se carinski sluzbenik iznenadio kad je video da na fakturi ima 10 komada, ali nije nista rekao.

U pitanju su bile memorijske kartice za foto aparate od 2 GB po ceni od 4.5 dolara po komadu.

Videcu za par dana kad mi to posalju i ocarine koliko ce da me oderu. Do sada mi je carina bila 30 posto + troskovi carinjenja.

Daj Boze da ne preteraju sa necim.
[ tdjokic @ 13.07.2011. 22:31 ] @
Citat:
bosko85: Morao sam da stampam izvod sa sajta i transaction details sa paypala da mogu da ocarine.
Veoma interesantno. Izgleda da su zvanicni organi drzave poceli da priznavaju sajtove kao zvanicnu stvar? Jednom ranije smo diskutovali oko toga i bilo je misljenja da to nikako ne moze biti zvanicno, iako se crno na belo vidi da je kupovina obavljena BAS TU, BAS PO TOJ CENI, jer niko normalan ne bi ni platio vise, niti prikazao vecu cenu, nego sto je istina. Zatim je bio iznesen stav da nema veze od koga si i posto kupio nego je vazno KOLIKA JE ZVANICNA CENA, sto ja ne znam sta je, jer cak i kod nas imas 15 prodavaca koji zvanicno prodaju nesto isto i kod svih cena razlicita.

Nisam strucnjak ali mislim da neka "drzavna" cena postoji retko gde a osim toga na ebay se prodaju i koriscene stvari i stvari koje su ispravne ali spadaju u neku nizu klasu jer im je ili ambalaza ostecena ili imaju neku sitnu estetsku i nebitnu gresku i slicno. I ovo poslednje je dovelo do izjave da je to velika prepreka za drzavne organe sto zadire u politiku nase drzave. Nije mi jasno - da li nasi zakoni dozvoljvaju kupovanje koriscenih predmeta ili predmeta nize vrednosti iz nebitnih razloga ili na rasprodaji i kako se ta kupovina dokumentuje na carini. Sudeci po citiranoj recenici to je vec reseno, sto mi je veoma drago.
[ bosko85 @ 31.07.2011. 19:45 ] @
Dobro sam prosao.
Robu u vrednosti 42 evra sam platio samo 190 dinara neke takse zbog pregleda.

sve u svemu bolje nego 1700 sto bi po zakonu trebao.