[ Predrag Supurovic @ 13.07.2011. 10:36 ] @
Branko Jovanov, mladi Beograđanin, pravosnažnom sudskom presudom Suda časti Privredne komore grada Beograda razotkrio je veliku prevaru nacionalnog operatera. U presudi, između ostalog piše da je ovo preduzeće za telekomunikacije krivo „zato što su jednostrano prekršili Opšte uslove ugovora o pretplati“, što je, takođe, u suprotnosti sa Zakonom o zaštiti potrošača.

Prema rečima Jovanova, u pitanje je uzimanje novca postpaid pretplatnicima mobilne telefonije kroz tzv. zaokruživanje minuta.

http://www.dverisrpske.com/sr-...ekom-potkradanje-korisnika.php

[Ovu poruku je menjao espresso dana 13.07.2011. u 22:08 GMT+1]
[ d.vader @ 13.07.2011. 11:05 ] @
Svaka mu čast!
[ Dexic @ 13.07.2011. 12:25 ] @
Kad nam vrate novac onda je ovo bitno - do tada je isto kao i zakon o saobracaju i zastiti nepusaca - papir kojim se hlade oni koji prelaze na crveno i puse u domu zdravlja :)
[ d.vader @ 13.07.2011. 12:58 ] @
Citat:
Dexic: Kad nam vrate novac onda je ovo bitno - do tada je isto kao i zakon o saobracaju i zastiti nepusaca - papir kojim se hlade oni koji prelaze na crveno i puse u domu zdravlja :)

Možda je Pirova pobeda ali je uspeo da dokaže da je u pravu.
Osećam da je ovo pitanje pokrenuo ovde na ES da bi ga mnogi ismejali!
[ MP3MP3 @ 13.07.2011. 14:57 ] @
Meni je jako drago da je upeo čovek i da je prijavio jer su se svi žalili a niko nije prijavio.
Hrabar čovek. Mnogi ljudi u Srbiji trpe puno toga jer ne znaju svoja prava. Jako lepa vest.
[ Dexic @ 13.07.2011. 15:50 ] @
Ja se samo ne secam da je zaokruzivanje uvedeno za postojece korisnike? Sve dok nije bio promenjen ugovor tj. (time sto je promenjen paket).
Za uspostavu me bash zanima kako je bilo, ne secam se?
[ bachi @ 13.07.2011. 16:56 ] @
Dexic napisa:
> Ja se samo ne secam da je zaokruzivanje uvedeno za postojece
> korisnike?

Bez zaokruživanja su prešli za zaokruživanje na 60+1 prvi put i
to je obuhvatalo sve korisnike. Posle su sa 60+1 prešli na 60+60, ali
nisu dirali postojeće korisnike (verovatno zahvaljujući ovom tipu što ih
je tužio), ali je bilo nemoguće uz nov ugovor uzeti stare pakete, već
isključivo 60+60.

I da, 60+1, a pogotovo 60+60 je čista krađa, ali smo mi ovce,
beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee.
[ Aleksandar Đokić @ 13.07.2011. 20:26 ] @
ma dal je moguce...

sumnjivo tu nesto :D, ali ipak svaka cast!
[ MagicMaster @ 13.07.2011. 20:39 ] @
Po ovome, treba da se zabrani operaterima da zaokružuju? ako je on dobio, onda svi treba da dobiju ?

Treba zabraniti i parkiranje da se naplaćuje na započeti sat? Ja i sada čuvam priznanicu kada sam zbog 1 minuta platio naredni sat.

Ovo su lepe vesti, čekamo da vidimo rekacije.
[ espresso @ 13.07.2011. 20:44 ] @
Sve čestitke za ovo angažovanje.
MagicMaster, nije dobio na sudu zbog zaokruživanja nego zato što ga Telekom nije obavestio o promenjenim uslovima poslovanja (što je morao po ugovoru da učini) i tako mu načinio materijalnu štetu.
[ MagicMaster @ 13.07.2011. 20:51 ] @
DAMN!!! Znao sam da ima neki zez ... svejedno, ostajem pri tome da im treba zakonski zabraniti da naplate nešto što nisi iskoristio/potrošio/upotrebio.
[ casper.link @ 13.07.2011. 21:54 ] @
Kod nas u BiH, bar kod m:tel-a se obračunava kao 10+10 osim kod prepaida prema FREND broju gdje je 60+60. Tako je već odavno.

E svaka mu dala... Vode iz bokala
[ calexx @ 13.07.2011. 22:04 ] @
Ma stvarno se preteruje sa tim zaokruživanjem. Eto primera da je neko zbog minuta platio ceo sat parkiranja. I šta ako ja hoću da parkiram na 10 minuta a oni mi naplate ceo sat? Juče sam se vozio gradskim busom, naplatili mi punu kartu a ja se vozio samo dve stanice ... šta oni tu zaokružuju i zašto ja da plaćam isto kao onaj što se vozi do kraja linije.
[ Dexic @ 13.07.2011. 23:16 ] @
Ja koliko se secam zaokruzivanje mi nije pocelo sve dok nisam promenio paket posle na MTS-u.
[ component @ 14.07.2011. 07:33 ] @
Citat:
calexx: Ma stvarno se preteruje sa tim zaokruživanjem. Eto primera da je neko zbog minuta platio ceo sat parkiranja. I šta ako ja hoću da parkiram na 10 minuta a oni mi naplate ceo sat? Juče sam se vozio gradskim busom, naplatili mi punu kartu a ja se vozio samo dve stanice ... šta oni tu zaokružuju i zašto ja da plaćam isto kao onaj što se vozi do kraja linije.


Jeste. A ja sam morao da platim ceo mesec kablovske (zaokružuju na mesec), a TV gledam samo poneki dan i to popodne. Što ne zaokruže na sat?
I registraciju za kola mi zaokružuju na godinu.

Jbg... neke stvari mogu da se "zaokružuju". Razgovori telefonom ne bi trebali da budu u toj grupi. Iako se cena svuda prikazuje kao "minut razgovora" treba naplatiti onoliko koliko je potrošeno (možda pi prepaid mogao da bude drugačiji, ali ne i postpaid). Možda elektrodistribuciji padne na pamet da zaokružuje na KW? Ili potrošnja plina da bude zakružena na kubik?
[ gpedja_70 @ 14.07.2011. 07:43 ] @
a zasto ovu vest nisam nigde ni cuo ni procitao?
zbog profita???
zarada od reklama???

pa sta nam se onda jos precutkuje?
[ MagicMaster @ 14.07.2011. 07:53 ] @
Elektrodistribucija naplaćuje, čini mi se, "angažovanu snagu" .... Mi smo ti obezbedili toliko snage, a ti što nisi koristio, šta da ti radim . . .
[ bachi @ 14.07.2011. 08:05 ] @
component napisa:
> Jeste. A ja sam morao da platim ceo mesec kablovske (zaokružuju na
> mesec), a TV gledam samo poneki dan i to popodne. Što ne zaokruže na
> sat?

Reče čovek i ostade živ.
[ calexx @ 14.07.2011. 08:38 ] @
To je bilo namenjeno meni a ti bachi nemoj mnogo da komentarišeš inače ću da dovedem fullhda ovde. ;)
[ Predrag Supurovic @ 14.07.2011. 10:46 ] @
Citat:
MagicMaster: Elektrodistribucija naplaćuje, čini mi se, "angažovanu snagu" ....


To ima smisla, kao sto ti serviser naplati dolazak bez obzira da li nesto popravi.

Zaokruzivanje ima smisla kada je neprakticno obracunavati u manjim jedinicama i kada to ne utice znacajno na cenu. Zaokrizivanje tlefonskih poziva na minut nema nikakvog smisla a i nemoralno je jer ocigledna svrha samo da veoma povecava profit - da se naplati neisporucena usluga.
[ MP3MP3 @ 14.07.2011. 12:46 ] @
Iako me je obradovala ova vest ali malo mi zvuči čudno.
Zar je mts menjao zaokruživanje i onim korisnicima koji su potpisali na sekundu tarifiranje.
Ako je tužba uspela, mogu mnogi da tuže mts i tako bi mts mogao da bankrotira. Ovo je skandal.
[ mehanizamm @ 14.07.2011. 20:14 ] @
Svaka mu čast!

Ja sam imao sledeću situaciju. Imam binet20 grupu. Svi korisnici koriste uslugu 230 za 0 u grupi. Uzeo nove brojeve sa bizmix, u tim paketima je već integrisana 0 u grupi, a oni meni za razgovore u grupi za te brojeve naplaćivali, tj skidali besplatne minute pa kad se potrošili minuti i naplaćivali.
Kad sam utvrdio prevaru posle mesec dva, reklamirao račune do iznemoglosti i skinuli mi malo račun al nikako nisam mogao da dobijem novi stvarni listing da bi proverio..
I tako se završilo..
[ freeworld @ 15.07.2011. 15:28 ] @
@component
Gledanje televizije ti je flat usluga,mozes da koristis 24 sata svaki dan i isto ce da ti dodje racun,isto kao kablovski net,a calexx,to sa gradskim autobusom,tako je kako je,drugacije ne moze,mozda u nekom buducem cipovanom svetu naplacivace po metru voznje :).
[ Jagnjeca brigada @ 07.08.2011. 20:12 ] @


vredi pogledati
[ make_lele @ 07.08.2011. 20:52 ] @
pf.. sud casti.. jaka stvar. nema nista od toga sto je uradio. samo je sebe zadovoljio.
[ espresso @ 07.08.2011. 21:16 ] @
Dobro je i što su i ostali ljudi mogli da vide kakvi prevaranti im uspostavljaju račune. Nekome će sigurno svi ovi tekstovi koristiti kao mera opreza.
[ ar nogard @ 07.08.2011. 22:01 ] @
Citat:
make_lele: pf.. sud casti.. jaka stvar. nema nista od toga sto je uradio. samo je sebe zadovoljio.

Zato sto je takvo drustvo korumpirano kao sto kaze covek niko nije hteo u medijima da mu izadje u susret i da objavi, a i zato sto svi ostali cute.
Da postoji neka advokatska kancelarija kao na zapadu pa da se ponudi da besplatno zastupa ostecene u zamenu za procenat pa da oderu tu najprofitniju monopolisticku kompaniju isto kako su oni drali i otimali sve ove godine od nas.
Kad dugujes ti advokati su tu pa platis i dug i tuzbu e pa onda i vi tuzite a cim je sud presudio pozitivno nema rizika da ne dobijete.
Sad mi zao sto sam sa stokama prekinuo svaku saradnju prosle godine inace bi ih odma tuzio.

Licni primer pri uvodjenju telefona u novom stanu su mi bezveze naplatili dogradnju voda od 150m koji je vec postojao.
Zatim mi dali dvojnicku liniju a naplatili mi normalno cistu sto ja nisam ni znao dok nisam zatrazio isdn uredjaj pa su me odbili kao nemaju a kad sam se napravio lud i podneo online zahtev centrali u Nisu a vodim se na cistu liniju onda su majmuni morali da zahebu nekog drugog i da mu otmu cistu liniju i prikace ga kao dvojnika a meni da daju njegovu(to sam sve cuo u njihovom domundjavanju na banderi kad su videli da sam dvojnik)
Naravno isdn su mi dodatno naplatili oko 100 evrica tadasnjih kao toliko kosta modem koji sam morao da vratim kada sam se raskantao sa njima jer je NJIHOVO VLASNISTVO??? Sta sam ja onda platio 100 evrica?
Za milion razloga bi oni odavno bankrotirali po tuzbi da je ovo zapad ali ovde su bog i batina jer telekomom rukovode ljudi iz vlasti moze im se.
Uspesna kompanija je ona koja od reketa profitira 10 miliona evra mesecno, mislim pretplata postoji svuda ali sa uracunatom uslugom a mi smo imali cist reket.
[ make_lele @ 07.08.2011. 22:12 ] @
Nema nista cudno u tome sto mediji nisu hteli da objave njegovu pricu. Svi mediji kod nas su privatni, a privatne firme imaju pravo da same biraju sta ce da objavljuju, a sta nece.

I to nema nikakve veze sa korupcijom. Telekom medijima placa reklmani prostor, koji i dobija. To sto mediji odbijaju da objave pricu koja ide (u manjoj, ili vecoj meri) na stetu Telekoma je verovatno posledica slucaja od pre par godina kada je Delta povukla sve svoje reklame sa svih b92 medija nakon sto je tv b92 pokrenula pricu protiv Miskovica sto je sasvim legalno.

Ono sto je zabrinjavajuce je to sto nas MEDIJSKI SERVIS nije objavio ovu pricu, koji je javni servis u vlasnistvu svih gradjana. No, mi ne mozemo znati koji su tacno razlozi za tako nesto nego mozemo samo nagadjati na osnovu ove prilicno tendeciozne price iza koje stoje DVERI.
[ ar nogard @ 07.08.2011. 22:42 ] @
Mislio sam i ja konkretno na javni servis koji i treba da ima takvu ulogu samo sam greskom naveo u mnozini mada me cudi da i novine kao mediji nisu to sa malo vise pompe uradili.
A prica dveri je tendenciozna naravno i kakva bi trebala da bude od strane ostecenog korisnika ako ne tendenciozna, zar ce sad jos da on bude kriv sto je tendenciozan?
[ Jagnjeca brigada @ 15.03.2012. 14:52 ] @
Potrošače nema ko da štiti
AUTOR: LJ. BUKVIĆ
Beograd - Kupite nov televizor, donesete ga kući, uključite, on ne radi. Vratite ga u prodavnicu, a trgovac neće da ga zameni iako imate garanciju. U tom trenutku ne možete da očekujete da vam bilo ko može pomoći, jer iako Zakon o zaštiti potrošača postoji, neprimenjiv je, a njegove odredbe svako tumači na svoj način, tvrde sagovornici Danasa. Najveći problem jeste u Zakonu, koji je stupio na snagu januara prošle godine, ali i u vezanim rukama potrošačkih organizacija, koje nemaju nikakva ovlašćenja da se bave poslom zbog kog i postoje - da štite potrošače.

- Potrošačima bi daleko bolje bilo kada bi osnovno potrošačko pravo, a to je pravo na učešće, bilo poštovano. Neophodno je da udruženja učestvuju u donošenju važnih odluka koja se tiču potrošača. To je uostalom bila i jedna od glavnih primedbi EU Srbiji - kaže za Danas direktor Centra za zaštitu potrošača Forum iz Niša Jovan Jovanović.

Zakon koji trenutno imamo, napominje on, neprimenjiv je i neophodne su njegove hitne izmene i mehanizam koji bi omogućio da se on sprovodi u praksi.

- Ne možemo da govorimo o zaštiti potrošača kada zakon koji bi to trebalo da reguliše ne funkcioniše. Svaki drugi zakon je jači od ovog, a vi u gomili odredbi imate završetak rečenice „ukoliko nekim drugim zakonom ova oblast nije drugačije regulisana“. Svaki zakon kod nas drugačije to reguliše i onda vidimo da ovaj zakon nije dobar - ističe Jovanović i napominje da su udruženja pripremila izmene zakona, jer je to preko potrebno da bi postao primenjiv.

Goran Papović, predsednik Nacionalne asocijacije potrošača Srbije kaže za Danas da aktuelni Zakon više čini ustupke trgovcima nego potrošačima i da je najveći problem nemogućnost sprovođenja. Njegova najveća zamerka je što udruženja nemaju ovlašćenja da se bore za potrošače, a na pitanje šta može da kaže o radu inspekcija odgovara sa „ništa lepo“.

- Ili su inspekcije zbunjene ili ne znaju da rade posao, ali čini se da ovaj zakon otvara mogućnosti da svako tumači pravila kako hoće - kaže Papović i dodaje da se hitno moraju izmeniti neke odredbe kako bi se udruženjima, kojih u Srbiji ima petnaestak, dala veća ovlašćenja. Predsednica UO Asocijacije potrošača Srbije Edina Popov ističe za Danas da udruženja imaju ovlašćenja po Zakonu, zajedno sa državnim organima, ali je problem što kod nas ne postoji sistem, i ne zna se ko šta radi.

- Zakonom je tačno propisano, naš zadatak nije da sudimo, kontrolišemo, već da savetujemo potrošače šta treba da rade, kome dalje da se obrate. Problem je što je Ministarstvo sve ćušnulo organizacijama potrošača i što ne postoji organizovan sistem - kaže Popova. Postoje dva načina da se potrošač u Srbiji izbori za svoja prava, napominje ona. Jedan je sudski i to kod nas ide jako sporo, drugi je vansudski i tu tek treba da se uspostavi mehanizam. Ona ne misli da je postojeći Zakon toliko loš, ali ne negira da ga treba menjati i dopunjavati. „Moramo da gledamo kako se radi u Evropi i da sledimo primere kako valja“, naglašava Edina Popov.

Novi Zakon o zaštiti potrošača u koji je implementirano 15 evropskih direktiva usvojen je oktobra 2010. a na snagu je stupio januara prošle godine. Zakon je predvideo strože zahteve trgovcima koji će morati da daju jasna obaveštenja potrošaču o proizvodu koji prodaju. Zakonska garancija za prodatu robu i usluge je dve godine, a u slučaju nedostatka u prvih šest meseci, Zakon predviđa da potrošač ne mora da dokazuje da nije prouzrokovao taj nedostatak već da je on postojao prilikom kupovine. U praksi često nije tako.

Najviše se žale na obuću i hranu
Gotovo sva udruženja potrošača u Srbiji dnevno primaju na desetine prijava od nezadovoljnih kupaca koji se najviše žale na kvalitet obuće, odeće, ali i hranu koja na rafovima prodavnica stoji i posle isteka roka. Veliki broj prijava odnosi se i na belu tehniku, najviše mašine za pranje veša, mobilne telefone i računare, ali i na cene raznih usluga.
Ombudsman: Potrošači i dalje nezaštićeni
Novi Sad - Vojvodjanski ombudsman saopštio je juče da je primio veliki broj predstavki građana povodom kršenja njihovih potrošačkih prava i ocenio da su prava potrošača u Srbiji i dalje nezaštićena jer zakon koji to reguliše ne može da se sprovede. Ombudsman je u saopštenju za javnost povodom Međunarodnog dana prava potrošača naveo da je primljen veliki broj predstavki koje se tiču komunalnih delatnosti, snabdevanja električnom energijom, prirodnim gasom i slično. Žalbe građana uglavnom se odnose na onemogućen ili otežan pristup uslugama, nezadovoljavajući obim i kvalitet pruženih usluga i zloupotrebu monopolskog položaja javnih preduzeća. Beta

http://www.danas.rs/danasrs/ek...da_stiti.4.html?news_id=235958