[ Duda89 @ 26.07.2011. 16:42 ] @
Imam hdd 500 gb maxtor STM3500320AS ATA star oko 3 god, nikakvih problema do sada nisam imao sa njim do nedavno, naime pirlikom downloada bilo kog fajla veceg od 1 gb, preko torrenta (utorrent) javlja mi se greska data error (cyclic redundancy check), i to bez obzira na koju particiju downloadujem i bez obzira za kojeg trackera ( probao sam i private i public ). Kada mi se javi greska, i kada pustim download da se samo nastavi, on normalno nastavi i tako radi narednih 10-20 min, i onda opet izbaci gresku i tako u krug, mada nisam jos uspeo da skinem doticni fajl sa neta, posto kasnije pocne non stop da izbacuje gresku, download nemogu da nastavim. Probao sam sa windows drive check, nista nisam dobio. I da, prilikom konstatovanja greske, nekih 2 min pre toga, racunar odbija bilo kakvu poslusnost, sve zablokira, i nakon odredjenog vremena mi torrent izbaci poruku o gresci. Konfiguracija je sledeca ako to ima neke vaznosti, ploca gigabayte ga-770-us3, amd athlon x3 440, 2 gb ram, napajanje chieftec 550 w, windows 7 x64 ultimate. Molim za pomoc, posto ovo vec postaje frustrirajuce. Hvala
[ boyan3001 @ 01.08.2011. 13:34 ] @
Potrazi recimo HD Tune program i iz njega ocitaj sa HDD tzv SMART informacije, health tab u programu. Ako imas markiranih zutih i crvenih stavki, disk ti polako otkazuje. Ako mozes da nam stavis i screenshot tih ocitavanja, mogli bi smo ti reci i koliko je kriticno. Uglavnom, ako ti je disk pod garancijom, ove SMART informacije ce biti dovoljan dokaz servisu da ti disk zameni.
[ Duda89 @ 03.08.2011. 20:27 ] @
Evo i ss-a, ali ja sam tako da kazem resio situaciju tako sto sam uzeo novi hdd, izvukao sve sto sam mogao sa ovog starog i uradio komplet formatiranje hdd-a uz pomoc windows format i programa seagate disc wizard i sada mi sluzi kao pomocni hdd, tj stavljacu na njega informacije tek kada popunim ovaj novi.

[ boyan3001 @ 03.08.2011. 21:15 ] @
Pametno si uradio sa kupovinom novog diska. Taj postojeci ti je pred crkavanjem.

Relocated Sectors Count, ti oznacava koliko je sektora na disku premesteno na rezervni kraj, koji danas diskovi imaju bas za te potrebe. Treshold je vrednost koja je upisana fabricki i predstavlja referencu, preporuku proizvodjaca sta smatra granicom normale. Tebi je disk, ko sto vidi, vec debelo premasio taj prag.
Spin Retry, je broj neuspesnih pokusaja startovanja mehanickog dela diska i ovaj broj u principu ne bi trebao da bude veci od nule za normalan disk. Sve ostalo oznacava problem. Mozda ne uvek kritican, jer to moze da znaci i problem sa kablovima ili napajanjem.
CRC Error Count, su greske pri transferu preko ATA interfejsa. Najcesce ti ukazati na problem sa kablovima, ali ne mora nuzno da znaci. Moze biti i do porta, sto na disku sto na ploci ili same elektronike diska.

Ako ti je kojim cudom disk jos pod garancijom, nosi ga odma. Ako nije, a svejedno bi da ga sacuvas, probaj za pocetak da promenis kablove i port na koji kacis disk. Ako ti i posle toga broj relociranih sektora i neuspesnih startovanja nastavi da raste, mozes probati da ga odneses u neki servis da ga bolje ispitaju i zamene elektroniku, ako je do nje problem. Mada moze i da ti se takva intervencija ne isplati, s obzirom na cenu diskova od 500GB danas.
[ Duda89 @ 04.08.2011. 12:19 ] @
Hvala na pomoci, samo taj ultra dma crc error count mi se pojavljuje i na ovom novom disku u istoj vrednosti kao i na starom, a koristim sata interfejs i potpuno novi kabal za ovaj novi hdd.
[ boyan3001 @ 04.08.2011. 14:57 ] @
Zabodi ga u drugi port onda, pa prati sta se desava.
[ Duda89 @ 05.08.2011. 20:37 ] @
Pokusao sam sve portove na ploci, i opet ostaje isto. xD
[ boyan3001 @ 05.08.2011. 23:03 ] @
Ne bi trebao da imas ni jedan, naravno, SMART informacije su deo diskova, a ne kontrolera. Jel ti stoji samo taj jedan ili se dodao jos koji?
Ja bih za sada ostavio novi disk, na starom portu i pratio sta se desava i menja li se ista. To za sada, se podrazumeva da stoji nedeljama.

[ Duda89 @ 06.08.2011. 11:05 ] @
Bez obzira u koji port da ubodem, sve vrednosti se ne menjaju. Znaci na novom hdd-u mi je samo onaj crc zut, a na starom one 3 stavke, i ostale su iste..
[ boyan3001 @ 06.08.2011. 16:27 ] @
Cudno zaista. Nemam objasnjenje iskreno.
[ Duda89 @ 06.08.2011. 22:19 ] @
Nista, hvala na pomoci uopste, pomogao si mi stvarno. Hvala jos jednom.