[ jassadr @ 30.07.2011. 16:33 ] @
Reći će neko da već postoji tema ali je ovo sasvim drugačiji problem . Pre godinu ipo dana sam prelo limunda kupio externi HDD sa sopstvenim napajanjem a priključuje se preko USB-a na komp. On je marke he sad možda po prvi put čujete F-A-PORSCHE od 350 GB . E sada pre približno tri do četiri meseca sam reinstalirao XP i sada komp neće ni da ga registruje a i da ga prepozna . Promenio sam USB kabl , misleći da je do njega i isto se dešava . Sada razmišljam i da mu promenim naponski kabl za njega mada on ima napona ne znam u čemu je problem ? Da kažem da na tom HDD-u imam puno korisnih stvari koji su mi potrebni i za neku bioznis tako da sam u velikom bedaku šta da radim ! Još nešto na HDD-eu ima taster koji se stisne i on treperi narandžasti zeleno svetlo i kada ga kom prrepozna on gori non-stop narandžaste boje . Sada on treperi do besvesti i posle pola sata se upali zeleno svetlo i nema ga u kompu odnosno neprepoznaje se . Ako neko zna šta mi valja činiti pomagajte !
[ vaske71 @ 30.07.2011. 16:37 ] @
Jesi probao da ga ukljucis na usb direktno sa ploce ? (od nazad)
[ jassadr @ 30.07.2011. 16:45 ] @
Ma šta sve nisam pokušao ?
[ jassadr @ 30.07.2011. 16:54 ] @
Neznam da li bi imalo funkciju kada bi ponovo reinstalirao XP sa priključenim externim HDD-om , ali se plašim da nepobriše neke stvari na HDD-u ?
[ vaske71 @ 30.07.2011. 17:01 ] @
Dali disk uopste radi (dal se cuje okretanje diska kad prislonis uvo) ? ako se cuje onda ti je problem ili do naponske jedinice ili do usb kabla Ako se disk kada je potuno hladan odaziva bez problema a kada je topao nece onda imas bed sektore ...
[ jassadr @ 30.07.2011. 17:06 ] @
nečuje se ništa .Samo se čuje dok treperi lampica čuje se kuckanje i ništa više a posleništa
[ jassadr @ 30.07.2011. 17:09 ] @
Ovako kada ga pokrenem on se čuje par sekunda i posle kuckanje i na kraju ništa više
[ vaske71 @ 30.07.2011. 17:10 ] @
Probaj disk na drugom racunaru i takodje sa drugim usb kablom ,ako nece da radi izvadi disk i stavi na laptop ako radi nije do diska ako ne radi obrati se limundo administraciji ...
[ jassadr @ 30.07.2011. 17:13 ] @
Već sam napomenuo da sam promenio USB kabal , a šta mi vredi da se obratim limundo administraciji kad je kod mene radio posle kupovine skoro dve godine.
[ calexx @ 30.07.2011. 18:34 ] @
Zaboravi sada USB vezu, prikači ga direkt na komp pa da vidimo da li ga prepoznaje bios. Operativni sistem je tu manje bitan. Ako ga bios ne prepoznaje (naravno, probaj sa proverenim (ata/sata, kakav je već hard) kablom) onda možeš da se spremaš i na najgore.
[ jassadr @ 30.07.2011. 18:39 ] @
Hvala tebi calexx na toj informaciji ali ja sam , da kažem duduk , kako to da izvedem ?
[ New Village DC @ 30.07.2011. 18:55 ] @
Otvori kuciste externog hdd-a. Unutra se nalazi klasican (pretpostavljam) sata 2.5 inca disk, kao za laptop. Na njemu ces naci sata konektore za napajanje i za podatke. Taj hdd mozes direktno da povezes na maticnu plocu svog desktop racunara putem sata-data i sata power kablova.



[ jassadr @ 30.07.2011. 18:58 ] @
E stvarno sam ja komplikovan čovek ili imam neki HDD koji je jedinstven u svetu , naime HDD je u metalnom kućištu i pokušavao sam da ga rastavim ili ti otvorim ali nema nigde niti jednog jedinog šrafčića .
[ New Village DC @ 30.07.2011. 19:01 ] @
A da li si ga probao na nekom drugom racunaru?
[ jassadr @ 30.07.2011. 19:07 ] @
Nažalost nisam ! Poneću ga u ponedeljak na posao i tamo da ga isprobam . Ako neuspe onda ne znam šta ću i kako ću ?
[ bakara @ 30.07.2011. 21:01 ] @
To je LaCie disk?
Napajanje na Din konektor?

Ima jedna serija kojoj su crkavala napajanja (tvoj lici na taj), napajanje moze da se kupi originalno zasebno.
[ newtesla @ 30.07.2011. 21:03 ] @
Pazi, ili:
-ćeš sam rasturiti kućište harddiska, i klasično (SATA) ga povezati na komp, pa videti da li je ok;
-ili ćeš isti odneti u neku firmu koja je specijalizovana za skidanje podataka sa polumtrvih/mrtvih harddiskova.

Za početak, poveži harddisk na još neki računar, čisto da vidiš: možda na drugom proradi ;)

edit: čekbre malo - hard koristi svoje sopstveno spoljno napajanje??? Onda je napajanje crkotić. Tojest, naduvali se elektroliti, i to oni u sekundaru.

Možeš da probaš da samo napajanje (bez da je utaknuto u harddisk!) ostaviš uključeno u struju, jedno sat - možda i da ga obmotaš nekom krpom (da se bolje zagreje), pa da onda uključiš napajanje u hard, pa - možda proradi... prsnuti elektroliti se malo povrate kad se zagreju - možda taman toliko da proradi :) dotično rešenje je samo flaster/krpež, odma prebaci podatke na drugo mesto ako proradi tako.
[ jassadr @ 30.07.2011. 21:15 ] @
Citat:
bakara: To je LaCie disk?
Napajanje na Din konektor?

Ima jedna serija kojoj su crkavala napajanja (tvoj lici na taj), napajanje moze da se kupi originalno zasebno.

Jeste to je taj upitanju . Samo ako znaš gde može da se nabavi novo napajanje pa mi javi ili će pogledam na netu . Ti si mi dao već neku veću nadu , samo ako ima gde da se kupi to posebno napajanje . Hvala ti do neba , što bi se reklo . A ako nije onda do mojega ......
[ bakara @ 30.07.2011. 23:08 ] @
Citat:
jassadr: Jeste to je taj upitanju . Samo ako znaš gde može da se nabavi novo napajanje pa mi javi ili će pogledam na netu . Ti si mi dao već neku veću nadu , samo ako ima gde da se kupi to posebno napajanje . Hvala ti do neba , što bi se reklo . A ako nije onda do mojega ......

90% da je do toga, a ako nije mogu te uputiti kod koga mozes da resis.

Za pocetak slikaj mi napajanje, i nemoj pokusavati da rasturis kuciste.
[ NenadSM @ 30.07.2011. 23:12 ] @
Jeli to mozda neki od ovih?
Code:
http://www.lacie.com/intl/products/range.htm?id=10033

Ako jeste, mislim da pasuje dzek od nekog napajanja za laptop (+5 i +12 V)
Dzek za napajanje je sa 4 pina pretpostavljam?
[ jassadr @ 30.07.2011. 23:21 ] @
Citat:
NenadSM: Jeli to mozda neki od ovih?
Code:
http://www.lacie.com/intl/products/range.htm?id=10033

Ako jeste, mislim da pasuje dzek od nekog napajanja za laptop (+5 i +12 V)
Dzek za napajanje je sa 4 pina pretpostavljam?

Da to je slični su i džek je sa 4 pina .
[ NenadSM @ 30.07.2011. 23:26 ] @
Onda pogledaj u nekom servisu za laptopove ili kompjutere dali imaju takvo slicno napajanje da ti pozajme da kod njih isprobas dali je do napajanja, ili ako imas nekog drugara koji se bavi elektronikom, moze ti nabudziti taj kabl na obicno PC napajanje da probas.Znam zato sto i ja imam jedan LAcie od 250 GB a i skoro sam popravljo jedan laptop koji je imao isti dzek sa 4 pina.Ako taj externi HDD nema sarafe, mora da ima neki drugi nacin za otvaranje - mozda zabice ili zupce sa strane na kucistu- jer nije hard ubacen u kuciste , pa onda ono zaliveno...