[ spredic @ 31.07.2011. 12:49 ] @
mene zanima kako odrediti budzet (pogotovo za marketing) kada se pravi biznis plan za firmu koja bi bila kao Freelancer.com/oDesk.com i tako to?
posto je internet medjunarodni, marketing moze biti bure bez dna.
zna li neko koliko je neophodan pocetni kapital za pomenute uspesne vebsajtove, naravno da ima i neuspesnih ali to su individue koje su kupile skriptu a nemaju lovu za marketing.
[ spredic @ 10.08.2011. 08:42 ] @
probao sam da napravim finansije u poslednjih par dana (85k + 115k marketing ako se napravi offshore firma bez podruznica/ogranaka a 300k evra ako se napravi ogranak u nemackoj i u beogradu + 200k marketing) i kontaktirao sam jednu nemacku firmu za marketing, rekli su mi da im je izrada strategije 50 hiljada a sprovodjenje od 100 - 250 hiljada evra, a moze da ode i u milione ako neko ima toliki budzet. oni su radili odlican marketing za mini i bmw.
prva varijanta bez ogranaka tesko da bi dobila finansije od bilo kog angel investitora jer traze dobar upravljacki i marketing tim a takav tim izadje godisnje, sa sve kancelarijom u nemackoj, 300 000 evra + budzet za marketing. cak i da nadjes investitora, treba da mu vratis 5x veci profit u 5 godina a osim toga ti trazi suvlasnistvo u kompaniji i da ima svog direktora u menadmentu tako da mu sve to ispadne da prvih par godina radis da bi on profitirao a ti profitiras tek nakon 5 godina.
stalno pominju ovog vlasnika facebooka kao milijardera, i jeste bogat, ali se zaboravlja da mu ne pripada 100% fejsbuka jer je uzeo investitore za svoj projekat, niti sam odlucuje niti ima 100% vlasnistvo nad firmom. to je ono sto mnogi ne znaju. ali cinjenica je da niko nije napravio uspesnu firmu iz svog dzepa, i google i facebook i mnogi drugi su nasli investitore koji su im dali stotine hiljada u pocetku a kasnije jos vise.
u svakom slucaju, nema marketinga bez 100 hiljada a vala i mnogo vise ako se ima toliko love.