[ boccio @ 09.08.2011. 12:48 ] @
Da li neko ima informacije da li (i kako) ovo funkcionise u Bg/Srb?
[ Horvat @ 09.08.2011. 13:05 ] @
ako nije problem da pitam,kakvo je to "investiciono" zlato i po cemu se razlikuje od pravog zlata?
[ Buum @ 09.08.2011. 13:25 ] @
Da ne bih stavljao linkove ka firmama, staviću par članka sa portala.

http://www.ekapija.com/website/sr/page/223864
http://www.b92.net/biz/pr/inde...mp;yyyy=2011&nav_id=513332
[ lelorinel @ 09.08.2011. 13:28 ] @
Citat:
Horvat: ako nije problem da pitam,kakvo je to "investiciono" zlato i po cemu se razlikuje od pravog zlata?


verovatno zlato koje fizicki "ne postoji", ne mozes da ga vidis, nego papir koji potrvdjuje da si vlasnik odredjene kolicine.
[ Miroslav Jeftić @ 09.08.2011. 13:49 ] @
http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...na-drasticnom-skoku-cene-zlata
[ Slobodan Miskovic @ 09.08.2011. 13:54 ] @
Koliko znam kao fizicko lice ne mozes imati fizicki zlato u svom posedu (vece kolicine - poluge).
[ Horvat @ 09.08.2011. 13:56 ] @
zar nije bolje (sigurnije) uloziti u ovako nesto nego u fiktivno zlato (koliko sam skontao sta je inv. zlato)?
[ Shadowed @ 09.08.2011. 14:31 ] @
Pa, nije to zlato zaista fiktivno vec ga samo ti ne dobijes na ruke (sto ti u sustini i odgovara jer ti ga ne moze neko ukrasti), sto nije slucaj sa tim sto ti predlazes. Plus, kada se radi o fizickom zlatu obicno postoje dodatne provizije.
[ Horvat @ 09.08.2011. 14:44 ] @
pa postoji neki cvrst dokaz da oni poseduju to zlato i to u tacno onoj kolicini koju "prodaju",ne manje (i da li ti ikad mozes otici i videti zlatne poluge,makar i kroz resetke)?
da li ti to zlato ikad mozes uzeti od njih ili samo to parce papira je sve sto prodajes?

naravno,rizik od kradje postoji i mnogo je lakse ukrasti zlatnike nego prebaciti s jednog racuna na drugi

sto se provizije tice, a ovi fiktivni ti za dz (po trzisnoj ceni) daju da kupis/prodas to zlato (posto razne brokerske kuce uzimaju procenat kad se kupuju dionice preduzeca, pa pitam da li je tako i kad kupujes "dionicu zlata") i ne naplacuju "lezarinu"?
ako ne naplacuju, kako onda oni zaradjuju? (inace, mislim da je odin pomenuo da u austriji postoje "punktovi" u kojima mozes bez problema zameniti eure za zlatnike)

edit:nasao sam izjavu
Citat:
Odin D.:

Ne znam za Srbiju, ali u Austriji npr. mozes otici u banku i na salteru kupiti zlatnike ili poluge i nositi ih gdje god hoces.
Cini mi se da su negdje po Njemackoj (na nekim zeljeznickim stanicama, ako se ne varam) postavljeni bankomati na kojima mozes kupiti zlatnike.

Na sajtu banke imas trenutni kurs, i pogledas za koliko ti evra hoce prodati zlatnik, a za koliko ga hoce otkupiti od tebe i to je to.
[ ventura @ 09.08.2011. 14:47 ] @
Sad je odličan trenutak za shortovanje :)
[ boccio @ 09.08.2011. 15:05 ] @
^ kapiram, propustio sam sjajnu sansu pre 2-3 godine i sad nije trenutak verovatno, ali hocu da budem sto bolje upucen u sve detalje... premda, ima i onih sto kazu da ce ici do $2k do kraja godine...


[Ovu poruku je menjao boccio dana 09.08.2011. u 16:17 GMT+1]
[ kalimero 011 @ 09.08.2011. 17:32 ] @
[ zorg @ 09.08.2011. 19:27 ] @
Citat:
da li ti to zlato ikad mozes uzeti od njih ili samo to parce papira je sve sto prodajes?

Ne, ti svojim mukom stečenim parčićima papira kupuješ novo parče papira na kom piše da si vlasnik nekog tamo zlata. Tvoji parčići papira bi teoriski već trebali imati zlatnu podlogu, ali nemaju. Tako ti niko ne garantuje da će to novo parče papira imati neku količinu zlata da ga pokrije. Ili da tih papira neće biti izdato 10 puta više nego što zlata tamo zaista ima (zašto da ne kad već niko nikad neće doći i tražiti da ga podigne).
Tim papirom ipak možeš trgovati, sa onima koji takođe VERUJU u ceo taj multilevel shiit.
[ Wi-Fi @ 09.08.2011. 19:57 ] @
Takodje, niko ti ne garantuje ni da ti neko nece provaliti u kucu/stan i ukrasti zlatnike/poluge (vrlo verovatno), ni da ce ti kuca/stan (samim tim i zlato) stradati u pozaru/poplavi/zemljotresu (manje verovatno)...
Ali ako ti VERUJES da se to nece desiti, onda dobro
[ ventura @ 09.08.2011. 20:07 ] @
Citat:
zorg:  Tvoji parčići papira bi teoriski već trebali imati zlatnu podlogu, ali nemaju.

Nemaju ni teoretski.

Gold standard se ne primenjuje već nekih 40-tak godina.
[ Majstor_Pućko @ 09.08.2011. 20:41 ] @
A da li je igde kod nas moguća kupovina zlata u nekoj drugoj formi osim nakita novčića itd? Gde u ceni što manje učestvuje sama obrada? Recimo neke pločice(ne poluge)?
Mislim na fizički posed naravno.
[ nnn @ 09.08.2011. 21:00 ] @
Mozes na crno da kupis.
[ Odin D. @ 09.08.2011. 21:30 ] @
Citat:
Majstor_Pućko: A da li je igde kod nas moguća kupovina zlata u nekoj drugoj formi osim nakita novčića itd?

Novcici koje izdaju neke banke su sasvim ok.
To je u stvari cisto zlato (recimo austrijski su 99.9% cini mi se) i u njihovu cijenu ne ulazi "rukotvorina", tako da ih kupujes po cijeni obicnog cistog zlata.
Kad kupujes nakit, osim sto je to zlato smanjenje cistoce i sa primjesama, placas i "rucni rad", pa je to skuplje, a taj rad niko ne sljivi kad to zlato od tebe otkupljuje, pa je kupovina nakita neinteresantna u ove svrhe o kojima ovdje pricamo.

Bankini zlatnici su isto sto i zlatne poluge, samo u manjim komadicima sa kojima je daleko lakse manipulisati nego sa nekom vecom komadinom.
[ Shadowed @ 09.08.2011. 21:40 ] @
Citat:
ventura: Nemaju ni teoretski.

Gold standard se ne primenjuje već nekih 40-tak godina.

Primenjuje se na jednu stvar - na zlato. Sto je ovde slucaj. Ta priznanica o posedovanju se odnosi upravo na zlato i uvek se odnosi na istu kolicinu zlata. Vredi onoliko koliko vredi zlato. Zlatni standard se (vise) ne primenjuje kod dekretnog novca.
[ zorg @ 09.08.2011. 21:44 ] @
Citat:
ventura: Nemaju ni teoretski.

Gold standard se ne primenjuje već nekih 40-tak godina.

Znam. Zato sam i napisao:
Citat:
Tvoji parčići papira bi teoriski već trebali imati zlatnu podlogu, ali nemaju.
[ Majstor_Pućko @ 09.08.2011. 22:22 ] @
@Odin D: Hvala :D
[ Bik Koji Sedi @ 09.08.2011. 23:33 ] @
Citat:
Odin D.: Novcici koje izdaju neke banke su sasvim ok.
To je u stvari cisto zlato (recimo austrijski su 99.9% cini mi se) i u njihovu cijenu ne ulazi "rukotvorina", tako da ih kupujes po cijeni obicnog cistog zlata.
Kad kupujes nakit, osim sto je to zlato smanjenje cistoce i sa primjesama, placas i "rucni rad", pa je to skuplje, a taj rad niko ne sljivi kad to zlato od tebe otkupljuje, pa je kupovina nakita neinteresantna u ove svrhe o kojima ovdje pricamo.

Bankini zlatnici su isto sto i zlatne poluge, samo u manjim komadicima sa kojima je daleko lakse manipulisati nego sa nekom vecom komadinom.


Čovek je pitao "da li je igde kod nas moguća...".....

Ako na stranu stavimo ono što povremeno izda Narodna banka - nekakvi svečani komemorativni novčići visokog kvaliteta izrade, a to je deseta stvar, koja to banka u Srbiji prodaje zlatnike?
[ Odin D. @ 10.08.2011. 00:52 ] @
^ Ja sam komentarisao zlato u formi novcica, poluga i nakita, a ne kupovinu kod nas.
Nemam pojma da li se i kako moze kupiti u Srbiji.
U svakom slucaju, svako moze sjesti na voz, otici npr. u Bec i tamo kupiti zlatnike, i onda zakupiti trezor u banci i tamo ih pohraniti, u slucaju da nije dozvoljen unos zlata u takvom obliku (ili kolicinama) u Srbiju preko granice.
[ boccio @ 10.08.2011. 01:07 ] @
^ ma cool, to je uvek opcija - iznosenje novca, prijava carini, otvaranje nerezidentnog racuna, zakup sefa, etc etc... daleko od neizvodljivog, ali znacajno uvecava koeficijent smora. zato i pitah explicitno "kod nas", ovo mi je manje-vise poznato.

Izgleda da je odavde jedina opcija forex (fxlider, admiral markets, thorexfx...)
[ ventura @ 10.08.2011. 01:11 ] @
Citat:
boccio
Izgleda da je odavde jedina opcija forex (fxlider, admiral markets, thorexfx...)

To zlato je dobro koliko i lik koji vam ga proda... Ako promeni karticu u telefonu, propade sve...
[ Odin D. @ 10.08.2011. 01:31 ] @
Citat:
boccio: ^ ma cool, to je uvek opcija - iznosenje novca, prijava carini, otvaranje nerezidentnog racuna, zakup sefa, etc etc... daleko od neizvodljivog, ali znacajno uvecava koeficijent smora. zato i pitah explicitno "kod nas", ovo mi je manje-vise poznato.

Racun se otvara samo sa pasosem za manje od 15 minuta.
Ako se otvori racun, kupe zlatnici i zakupi sef - sve u istoj banci - vjerujem da sve zajedno nece trajati vise od 45 minuta.
[ Buum @ 10.08.2011. 03:35 ] @
Citat:
ventura: To zlato je dobro koliko i lik koji vam ga proda... Ako promeni karticu u telefonu, propade sve...



Otprilike.


Zato je daleko sigurnija kupovina zlatnih poluga u nekoj od švajcarskih banaka, te pohranjivanje istih u sef. Austriju i njene banke bih izbegavao zbog manje sigurnosti u odnosu na švajcarske banke.


Kad se odlučiš na prodaju, to možeš obaviti u istoj banci u kojoj si i kupio zlatne poluge.
[ Dexic @ 10.08.2011. 09:44 ] @
Citat:
boccio: ^
Izgleda da je odavde jedina opcija forex (fxlider, admiral markets, thorexfx...)


Da, jedina opcija je reklamiranjem ovih firmi :)

A sto se tice sigurnosti svajcarskih banaka, ako franak nastavi ovako brzo da raste (a sumnjam da ce prestati da raste uopste), Svajcarska ce skoro sigurno preci na Evro (ili dolar) kako ekonomija ne bi izgledala kao crni humor i prestace velika zanimljivost svajcarskih banaka.
[ Horvat @ 10.08.2011. 10:39 ] @
@wi-fi, kao sto sam i rekao, veca je mogucnost da ti ukradu zlato,nego da prebace s tvog papira na njihov papir "zlato"
ali da je "vrlo verovatno" da ce ti obiti dom i opljackati,ne slazem se, ista je verovatnoca kao i do sada, osim ako ne mislis reklamirati JA IMAM ZLATNE NOVCICE I DRZIM IH U VITRINI
a eto, postoji i mogucnost da ih cuvas u sefu bilo koje banke

dok za te "zlatne papirice" su mnogi potvrdili ono sto sam i sumnjao - ne postoji nikakva pokrivenost zlatom, ne stoji jedan trezor sa tacno 100kg zlata i da se samo 100kg zlata prodaje preko njih

@buum, zar nije bolje zlatnike ili z. plocice od poluga uzeti? iz prostog razloga sto polugu moras citavu prodati odjednom
a mozda ti bas malo zafali love, pa hoces samo 2-3 zlatnika da prodas
[ boccio @ 10.08.2011. 10:51 ] @
Citat:
Horvat: zar nije bolje zlatnike ili z. plocice od poluga uzeti? iz prostog razloga sto polugu moras citavu prodati odjednom
a mozda ti bas malo zafali love, pa hoces samo 2-3 zlatnika da prodas

Cekaj, ti se zezas ili ovo stvarno ozbiljno pitas? :)))
[ Horvat @ 10.08.2011. 10:58 ] @
ne vidim sta je smesno, da neces usitniti polugu?
[ DaliborP @ 10.08.2011. 11:05 ] @
Pa moze malo nozem da otkine deo i proda u zlatari...
[ Shadowed @ 10.08.2011. 11:09 ] @
Citat:
boccio: Cekaj, ti se zezas ili ovo stvarno ozbiljno pitas? :)))

Za ovo treba da postoji one-click template posle svakog Horvatovog posta :)
[ Horvat @ 10.08.2011. 11:36 ] @
samo nek si ti meni rekao, i ovo sto si uradio niiijee trollovanje, bravo, clap clap
[ Buum @ 10.08.2011. 12:33 ] @
Citat:
Dexic: A sto se tice sigurnosti svajcarskih banaka, ako franak nastavi ovako brzo da raste (a sumnjam da ce prestati da raste uopste), Svajcarska ce skoro sigurno preci na Evro (ili dolar) kako ekonomija ne bi izgledala kao crni humor i prestace velika zanimljivost svajcarskih banaka.


Nisu ludi Švajcarci da prelaze na evro ili dolar koji se raspadaju. Pisao sam na jednom drugom forumu kako uspevaju da održe koliko-toliko pristojan izvoz uprkos jačanju valute.

Evo linka koji to objašnjava:
http://www.szgerzensee.ch/file...nte/working_papers/wp-1103.pdf



Citat:
Horvat: @buum, zar nije bolje zlatnike ili z. plocice od poluga uzeti? iz prostog razloga sto polugu moras citavu prodati odjednom
a mozda ti bas malo zafali love, pa hoces samo 2-3 zlatnika da prodas

Pogledaj link iz moje prethodne poruke, tu imaš brošuru u PDF-u sa detaljnim objašnjenjem. Možeš kupovati ne samo zlatne poluge različitih težina, već i zlatne pločice i zlatne kovanice (zlatnike).
[ ArsenLupen @ 10.08.2011. 16:05 ] @
Jos jednu priliku da iskoristim da zahvalim korisniku Ravni na ekstenziji:

http://www.elitesecurity.org/t424175-chrome-ekstenzija-domaca

Brisi Shadowed, ja reko sta imam
[ boccio @ 10.08.2011. 17:37 ] @
^ kako nisam ranije ovo video, God bless you :)
[ Majstor_Pućko @ 10.08.2011. 18:26 ] @
Citat:
To zlato je dobro koliko i lik koji vam ga proda... Ako promeni karticu u telefonu, propade sve...

Zato sam i pitao za pravu(fizicku) kupovinu zlata. Samo jos ostaje da pitam, koliko je cena za koju NBS prodaje realna? Posto od nasih drzavnih institucija se mogu ocekivati svakakve gluposti.
[ Dexic @ 11.08.2011. 15:59 ] @
@Buum, kao sto rekoh, SCB zeli da barem privremeno peguje CHF ka EUR. E sad da li ce ili je to samo nacin da se malo povrati franak videcemo :)
[ Gus @ 13.08.2011. 03:05 ] @
Citat:
ako nije problem da pitam,kakvo je to "investiciono" zlato i po cemu se razlikuje od pravog zlata?


Investiciono zlato nije nikakvo "fiktivno" (ili "papirno") zlato nego "pravo" (tj. "fizičko") zlato koje se prodaje i kupuje na osnovu berzanske cene zlata (i po tome se razlikuje od neinvesticionog zlata - npr zlatnog nakita koji tipično ide po cenama duplo većim od berzanske).

Na investiciono zlato se u EU ne plaća PDV.

Da bi zlato bilo proglašeno za investiciono (bar u EU), mora da ispunjava par kriterijuma:
- da je u obliku poluga čistoće najmanje 0,995
ili
- da je u obliku novčića, čistoće najmanje 0,900, iskovanih posle 1800. godine, koji su bili zvanično sredstvo plaćanja u zemlji koja ih je iskovala, i da nemaju numizmatičku vrednost koja bi bila veća od 180% vrednosti zlata u njima (svi moderni investicioni zlatnici tipa krugeranda ispunjavaju ovaj uslov).

Kanada ima nešto strožije kriterijume, koliko se sećam tamo se na sve zlatnike čistoće manje od 0,999 plaća GST od 5%.

Kod nas (pravno) ne postoji pojam investicionog zlata, ali koliko sam mogao da vidim to nikog ne sprečava da investira u zlato kupovinom dukata i drugih zlatnika (uglavnom napoleona).

[ Gus @ 13.08.2011. 03:13 ] @
Citat:
Majstor_Pućko: Zato sam i pitao za pravu(fizicku) kupovinu zlata. Samo jos ostaje da pitam, koliko je cena za koju NBS prodaje realna? Posto od nasih drzavnih institucija se mogu ocekivati svakakve gluposti.


Totalno nerealna, 30-60% iznad svetske cene zlata. Zlato na londonskoj berzi je oko 1200 eur/unci a kod NBS 1650 eur (još od aprila meseca), delimično i zbog pominjanog PDV-a.
[ Majstor_Pućko @ 13.08.2011. 12:29 ] @
Što će reći da kod nas, apsolutno nema nikakvog načina da prebaciš deo svog novca u zlato osim da rizikuješ sa tim zapadnim fondovima ili da te NBS propisno odere.

Divno...
[ zorg @ 13.08.2011. 15:23 ] @
Citat:
Majstor_Pućko: Što će reći da kod nas, apsolutno nema nikakvog načina da prebaciš deo svog novca u zlato osim da rizikuješ sa tim zapadnim fondovima ili da te NBS propisno odere.
Može, zubno zlato.
[ Gus @ 14.08.2011. 09:14 ] @
Citat:
Majstor_Pućko: Što će reći da kod nas, apsolutno nema nikakvog načina da prebaciš deo svog novca u zlato osim da rizikuješ sa tim zapadnim fondovima ili da te NBS propisno odere.

Divno...


Da ponovim...

Citat:
Gus
Kod nas (pravno) ne postoji pojam investicionog zlata, ali koliko sam mogao da vidim to nikog ne sprečava da investira u zlato kupovinom dukata i drugih zlatnika (uglavnom napoleona).
[ ddejko @ 12.09.2011. 18:41 ] @
Upravo sam se registrovao, povukla su me na taj korak vaša pitanja, dileme, nejasnoće,...
Dugo vremena se bavim temom investicionog, monetarnog, valutnog zlata, ...
Najpre, ako govorimo o investiranju u zlato, moramo zaboraviti NAKITNO ZLATO !
U njegovu cenu je ugrađen dizajn, različite marže, porezi, ...

Investiranje u zlato može biti u fizičko zlato, ali i u fiktivno, na papiru.
Kako ćete raditi, zavisi od vaših stavova, potreba, zahteva i želja.
Ako želite SIGURNOST, onda je izbor FIZIČKO ZLATO U ZAKUPLJENOM SEFU U BANCI.
Ukoliko niste zadovoljni rastom cena na "svetskom tržištu", onda možete da se
"poigrate" na Berzi, Forex-u, ..., ali onda je zlato na papiru.
na kome možete zaraditi ili izgubiti, kao kod svakog drugog vrednosnog papira.

Mnogo više o svemu tome pisao sam na:
http://dragandejkovic.wordpress.com/ i
http://monetarygold.wordpress.com/

[ Dexic @ 13.09.2011. 00:32 ] @
Postoji velika razlika izmedju fizickog zlata (ili kupljenog zlata na papiru) i FX-a.
Kada se kupi zlato, ono je vase, i imate pravo da ga trazite u bilo kom trenutku. Da trenutno 20% vlasnika zlata zatrazi da ima svoje zlato, cena bi skocila nekoliko puta u roku od nekoliko sekundi posto fizicki ne postoji dovoljno zlata da se zadovolje ona na papiru.

Na FX-u niste vlasnik. Na FX trzistu se "kladite" da ce cena stici odredjenu cifru (koja vam odgovara) pre nego sto stigne drugu neku cifru (koja vam ne odgovara).
Kada se "kupi" XAU/xxx na FX-u, ono mora da se proda kasnije, po nekoj ceni. Ni u kom trenutku to zlato ne mozete da trazite za sebe. Em sto tako ne funkcionise FX market, em zato sto se koristi leverage.

Na duge staze, logicno je da ce zlato skupeti (za razliku od drugih metala/resursa koji se menjaju levo/desno). Srebro je npr. bilo 50$ jos 1993 (nisam siguran za godinu, ali odavno) a evo 20+ godina nakon toga i dalje ne moze da probije tu cifru.
Zlato ima ne samo potrebe kao nakit, vec je najspecificniji metal - ne rdja, skoro je neunistiv, najbolji je poznati provodnik i ima ogromnu primetnu u svemirskim stanicama.
tako da, vrlo je verovatno da ce zlato ici samo navise. Jedino je pitanje da li ce u nekoj valuti ici nanize (sto je bio slucaj do skora sa frankom i zadnjih godina sa svedskom krunom).

Sve u svemu, napravite razliku izmedju kupovine zlata u bilo kom obliku i "kladjenja" na FX berzi.
[ ddejko @ 13.09.2011. 23:18 ] @
Tačno tako Dexic!
Velika je razlika ižmeđu fizičkog zlata, zlata na papiru i
fiktivnog zlata na Forex-u !
[ Gus @ 18.09.2011. 15:59 ] @
Citat:
ddejko: Upravo sam se registrovao, povukla su me na taj korak vaša pitanja, dileme, nejasnoće,...
Dugo vremena se bavim temom investicionog, monetarnog, valutnog zlata, ...
Najpre, ako govorimo o investiranju u zlato, moramo zaboraviti NAKITNO ZLATO !
U njegovu cenu je ugrađen dizajn, različite marže, porezi, ...

Investiranje u zlato može biti u fizičko zlato, ali i u fiktivno, na papiru.
Kako ćete raditi, zavisi od vaših stavova, potreba, zahteva i želja.
Ako želite SIGURNOST, onda je izbor FIZIČKO ZLATO U ZAKUPLJENOM SEFU U BANCI.
Ukoliko niste zadovoljni rastom cena na "svetskom tržištu", onda možete da se
"poigrate" na Berzi, Forex-u, ..., ali onda je zlato na papiru.
na kome možete zaraditi ili izgubiti, kao kod svakog drugog vrednosnog papira.

Mnogo više o svemu tome pisao sam na:
http://dragandejkovic.wordpress.com/ i
http://monetarygold.wordpress.com/


Pohvala za trud, ali i par ispravki/kritika:

Tvrdnja da 15.000 evra pretvoreno u zlato pre 10 godina sada vredi 90.000 nije sasvim tačna - 65.000 je bliže istini (i to samo ako se zanemari dilerska provizija). 15.000 na 90.000 bi bilo tačno da se radi o dolarima, za evre to (zasad) ne važi

Zašto insistirati samo na 24-karatnom (999) zlatu? Najpopularniji svetski investicioni zlatnik (ne dukat!) je 22-karatni krugerand, odmah posle njega takođe 22-karatni američki "zlatni orao". Najpopularniji zlatnici kod nas su dukat (986/1000) i napoleon (900/1000).
Uostalom, i norme EU priznaju većinu zlatnika čistoće 900/1000 i iznad za investiciono zlato (te kao takvo oslobođeno PDV-a).

Kakvo je to zlato u barovima? Plavušica sa zlatnom kajlom naslonjena na šank?

[ Gus @ 18.09.2011. 16:13 ] @
Citat:
Dexic

Na duge staze, logicno je da ce zlato skupeti (za razliku od drugih metala/resursa koji se menjaju levo/desno). Srebro je npr. bilo 50$ jos 1993 (nisam siguran za godinu, ali odavno) a evo 20+ godina nakon toga i dalje ne moze da probije tu cifru.



Tačna godina je 1980, kad su braća Hunt pokušali da osvoje tržište i time naduvali cenu srebra daleko iznad realne vrednosti.

Iste godine je i zlato dostiglo svoju do tada rekordnu cenu od 850 dolara koju nije ponovo postiglo skoro 30 godina. Kad se uračuna i inflacija, ljudi koji su se 1980. prešli i kupili zlato (verujući da može samo da raste) ni dan-danas nisu povratili svoju investiciju.

Srebro u tom pogledu (1980-2011) izgleda gore, ali u zadnjih 10 godina je ipak bilo bolja (doduše i rizičnija) investicija nego zlato.
[ vjamovic @ 17.12.2011. 12:54 ] @
E ovakve firme nam trebaju u Srbiji potpuno legalna likvidnost u menjačnicama zlata kupuješ prodaješ
sa razlikom u ceni par procenata

www.moro.si/
http://www.proaurum.at/

I sad kad tezimo otvrenoj Evropskoj privredi zašto ovoga nema kod nas

[ Matej1985 @ 10.06.2013. 23:50 ] @
Bok,
se izvinjavam za moje pisanje, jer sam iz Slovenije.

Znam da je ovo stara tema, ali ja bih želeo upozoriti na mogućnost kupnje zlata kroz njemačko kompanijo Karatbars.
U Srbiji imate, nažalost, visok porez na zlato. U Karatbars možete kupiti zlato i pustit ga na depoju u trezorima visoke sigurnosti.
Tako nema poreza, jer niste donjeli zlato u Srbiju.

karatbars ima potencijal i u mrežnom marketingu. ako radite, možete dobit dozvoljno love za nakup zlata.

provjerite link u nastavku... stvar je ozbiljno dobra, jer nema ograničenja na rasu, spol,...
Marketing je započeo prije pola godine, tako da ste među prvima..

ovo je ozbiljno dobra stvar, i nije scam..

Za više informacija, pišite mi na [email protected]

Hvala vam puno..

http://www.karatbars.com/

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 26.06.2013. u 11:29 GMT+1]
[ Joker @ 11.06.2013. 08:43 ] @
Bitno da si stavio ref. link.
[ Matej1985 @ 11.06.2013. 08:54 ] @
ne može drugače.. potrebno je da se prijavite preko sponzora.