[ Stefan Markic @ 17.08.2011. 05:13 ] @
Pustili juče.

Kao i sa peticom, ništa naročito primetno se nije promenilo. Peglanje bugova, poboljšanja ispod haube, minorne promene sa korisničke strane - to će izgleda biti norma za buduće verzije Firefoxa. Krupnije promene će i dalje stizati s vremena na vreme, ali korisnici će uglavnom iskusiti minorna, ali kontinuirana poboljšanja. Ažuriranje Firefoxa bi trebalo da je automatsko i što manje primetno. Mozilla, kao i Google, žele da developeri prestanu sa ciljanjem verzija browsera i fokusiraju se na ciljanje standarda - redovna ažuriranja browsera na svakih šest do osam nedelja su korak napred ka ostvarenju takvog cilja.

Još jedna bitna stvar je namerno zanemarivanje broja verzija. Chrome je odličan primer. Na Chromovoj download stranici ne piše koju verziju browsera skidate, već samo da skidate poslednju. Mozilla želi da ovo pomeri korak napred - da u 'About' dijalogu više ne piše koju verziju browsera korisnik trenutno koristi, već samo da li je browser ažuriran na poslednju verziju ili nije. Još uvek se nećkaju oko ovoga.

Što se tiče novina u ovoj verziji:

- Highlightovanje domena u adress baru
- Scratchpad, JavaScript okruženje za izradu prototipova
- Permissions Manager
- Nova stavka u Web Developer meniju
- Promene u Web Consoli
- Poboljšan Firefox Sync
- Podrška za poslednje WebSockete
- Podrška za window.matchMedia
- Firefox 6 se pokreće brže kada se koristi Panorama

Vele da su performanse malo bolje od prethodne verzije i da bolje barata memorijom.
[ mikronac @ 20.08.2011. 16:34 ] @
Da mi je neko rekao da ću od danas da koristim IE9 nakon x godina korištenja Firefoxa, ja mu ne bih verovao. Neki sajtovi sa novom verzijom su prestali da rade. Memorija i dalje divlja, nije strašno da mi 2-3 otvorena taba progutaju pola gigabajta rama. Neke stvari koje su dodali me podsećaju na Chrome na koji se nikako nisam mogao navići iz razloga što su postojale neke sitnice koje su me nervirale... Operu, takođe, probao i deinstalirao nakon sat vremena... Svi vise rade na izmeni GUI-ja nego na funkcionalnosti... Nikako mi nije jasno zbog čega Firefoxu treba tolika količina RAM memorije da bi on i dalje funkcionisao kako ne treba... Kao da imaš auto od 8000 kubika koje ima 800 konjskih snaga a brzina ne može da ide preko 200 km/h... Nema smisla...
[ madcama @ 20.08.2011. 16:41 ] @
Citat:
mikronac: Da mi je neko rekao da ću od danas da koristim IE9 nakon x godina korištenja Firefoxa, ja mu ne bih verovao. Neki sajtovi sa novom verzijom su prestali da rade. Memorija i dalje divlja, nije strašno da mi 2-3 otvorena taba progutaju pola gigabajta rama. Neke stvari koje su dodali me podsećaju na Chrome na koji se nikako nisam mogao navići iz razloga što su postojale neke sitnice koje su me nervirale... Operu, takođe, probao i deinstalirao nakon sat vremena... Svi vise rade na izmeni GUI-ja nego na funkcionalnosti... Nikako mi nije jasno zbog čega Firefoxu treba tolika količina RAM memorije da bi on i dalje funkcionisao kako ne treba... Kao da imaš auto od 8000 kubika koje ima 800 konjskih snaga a brzina ne može da ide preko 200 km/h... Nema smisla...


1. Koji sajtovi?
2. Evo ja imam trenutno otvorena 4 taba dok ovo pisem (a do malo pre i 8) i siguran sam da mi firefox nije pojeo pola giga rama jer samo i toliko i imam.
3. Sta su to dodali sto te podseca na googleov citac?
[ mikronac @ 20.08.2011. 16:53 ] @
1. Sajtovi kojima moraš prihvatiti certifikat da bi se logovao na njega... Tipa: ssluzba.ftn.uns.ac.rs neće da radi sa FF6 a sa FF5 je radio. IE radi normalno.
2. Evo, otvorio sam 5 tabova, među kojima je i ovaj, gde ima malo više flash-a i i FF mi uzme 330MB rama...
3. Jedna od stvari: Highlightovanje domena u adress baru kao i citava izmena u gorenjem delu prozora, minimizovani su meniji i tako to...


EDIT: Od prelaska na FF5, moj Gmail nalog često neće da se uloguje ili mu treba toliko vremena da učita sadržaj da se brže konektujem na telefon i pročitam mail. Čak sam reinstalirao sistem zbog toga i ispostavilo se da u tome problem nije nego u FF6.

EDIT2: Uopšte nije problem što meni uzme toliko memorije, imam je više nego dovoljno. Problem je što mi nije jasno (kao nekome ko programira "male" mikrokontrolere) čemu to... Da li stvarno stranici sa napucanim flashom treba toliko RAM memorije?

[Ovu poruku je menjao mikronac dana 20.08.2011. u 18:05 GMT+1]
[ Zekica @ 20.08.2011. 17:40 ] @
Isti taj sajt kod mene je otvorio sasvim normalno (nakon prihvatanja sertifikata), takođe na FF6.

I ja imam problem sa otvaranjem mail.google.com sa Orion ADSL-a, koji vidim da koristiš. Nema veze iz kog browsera pristupam.

Gmail neće da se otvori sa Orion adsla kad browser od DNS-a za mail.google.com dobije IP adresu 74.125.232.246. U svim ostalim slučajevima (dobijaju se još 7 drugih adresa - zbog load balancing-a) radi bez problema...
[ mikronac @ 20.08.2011. 17:43 ] @
Nisam znao za Gmail. Šta da radim da se to ne dešava? Sva podešavanja su mi na auto...
Inače, ovaj sajt otvori i meni kako treba, ali kad se ulgoujem ne radi ništa, i to je problem...
[ Miroslav Ćurčić @ 21.08.2011. 17:07 ] @
Još uvek nije sređen bug: "kad je fokus na select kontroli pritisak na enter ne izaziva submit"
[ Milos Dedijer @ 23.08.2011. 16:57 ] @
Od trojke ne primecujem neke znacajne napretke na XP za razliku od 7, vise rama jede (7 tabova od kojih 2 sadrze neke fleshcine + FB ~ 500Mb), ima malih compatibility issue-a sa nekim sajtovima, i prave mi problem sa ovim cestim upgrade-ima s` obzirom da radim web QA. A imam priliku da paralelno koristim nekih 4-5 verzija FF-a i ne vidim preteranu razliku u funkcionalnosti izmedju 3.6 i 6.0, a prakticno 3x manje rama jede 3.6.
[ New Village DC @ 28.09.2011. 05:38 ] @
Sa verzijom 6.0.2 sam imao problem prevelikog trosenja memorije. Sam FF proces mi je zauzimao i do 600 MB sa otvorenim jednim tabom, ali sve to nakon koriscenja vise tabova. Memorija se povecava sa povecanjem broja tabova do neke vrednosti, ali kad pogasim tabove zauzece ostane i dalje. Desavalo mi se da u ovom slucaju ceo komp "secka" tj. "zamrzava" na momente i zna da jako iritira. Kada ugasim proces FF, i otvorim 1-2 taba, problem nestaje a zauzece RAM-a je oko 150MB.

Upravo sam presao na VERZIJU 7 i za sada nemam tih problema.