[ AstralPro @ 18.08.2011. 15:44 ] @
Pozdrav svima,

treba da kupim sistemski disk.
Bitna mi je brzina citanja i upisa, stabilnost u radu i naravno kvalitet.

Koja je razlika izmedju modela

1) SATA2 7200 1TB Samsung SpinPoint F3 HD103SJ, 32MB 3 godine garancija i
2) SATA3 7200 500GB WD Caviar Black WD5002AALX, 32MB 5 godina garancija ?

i sta preporucujete za kupovinu u toj nizoj cenovnoj klasi od 50-60e?



Ostatak konfiguracije je MSI 880GM - E41, planiram i povecanje rama sa 4 gb na 8 gb tj u 4 slota po 2gb,AMD Phenom™ II X2 555,3.20GHz/6MB BOX Black edition,Ati Radeon 4650,napajanje 500w kung fu ming.


[ boyan3001 @ 18.08.2011. 17:47 ] @
Ja bih pre uzeo Seagate Barracudu 1TB 7200rpm 32MB. Imaju oznaku ST3100052*AS (umesto zvezdice naci ces 0, 4 ili 8, to su im neke revizije, verovatno firmwarea). Caviar Black je brzi disk, ali se svi zale da je jako bucan, a i cena mu je neopravdano veca.Seagate daje isto 5 godina garancije.
Ja ovu Seagateovu seriju imam u verziji od 500GB, tri komada rade mi u RAID 5 nizu, evo vec dve i po godine i nisam imao nikakv problem sa njima. I ne galame.
Takodje, iz jedne velike firme koja izmedjuostalog radi serverske sisteme znam informaciju da preferiraju Hitachije i Seagatove. WD je vec duze vreme u chabru malo i vise zive od stare slave.
[ boyan3001 @ 18.08.2011. 17:53 ] @
A da, razlika. SATA3 (600Mb/s) interfejs na WD-u, 2 godine garanicije vise, manje prostora, vise brzine. Al' ko sto rekoh, WD je neopravdano skup. A SATA3 je totalni nonsens na mehanickim diskovima, jer danasnji najbrzi diskovi nisu u stanju da popune kapacitet ni SATA2 intefejsa od 300Mb/s (mozda plafon polovinu od toga za najbrze SAS diskove), niti ce ikad moci.
[ AstralPro @ 18.08.2011. 19:53 ] @
Hvala na odgovoru,

WD jeste skuplji a zanima me i kolika je razlika u radu u hardovima koji imaju 16, 32 i 62 mb cash-a?

Evo nekih cena:


SATA3 7200 1TB Seagate Barracuda® ST31000524AS, 32MB 2 godine garancija cena 5000 din
SATA3 7200 1TB Seagate Barracuda® ST31000524AS, 32MB 3 godine garancija cena 5900 din

ostatak ponude

SATA2 7200 1TB Samsung SpinPoint F3 HD103SJ, 32MB 3 godine garancija cena 5000 din
SATA3 7200 500GB WD Caviar Black WD5002AALX, 32MB 5 godina garancija cena 5000 din

[ boyan3001 @ 18.08.2011. 20:10 ] @
Cache memorija na diskovima je malo tricky stvar. Ako upisujes nesto od vise stotina megabajta, brzina upisa ce ti fakticki biti jednaka brzini upisa koju disk postize bez kesha. Jednom kad napuni, bilo to 16 ili 64 MB, novi podatak ne moze biti upisan u taj kesh, dok mehanika ono prethodno ne prebaci na samu plocu. S druge strane, kesh dobija na znacaju sa malim upisima. Ali, opet... ako taj broj malih upisa nije neki jako veliki i disk ti nije konstantno ili bar cesto opterecen takvim radom, onda razlike izmedju 16 i 64MB opet nema mnogo.
Dakle da sumiram, kesh dobija na znacju kad je disk cesto bombardovan velikom kolicinom malih upisa. Sto bas i nije neki slucaj kod prosecnog korisnika. To znaci moras sam da izanaliziras kakav ti je rad na kompu i dal' za tebe onda to ima nekog znacaja.

Seagate daje 5 godina garancije. Ne daj da te prodavci vacare.
[ Binary Mind @ 21.08.2011. 21:54 ] @
Kad je rec o consumer-grade hard diskovima za siroke narodne mase kvalitet je jedna od zadnjih rupa na svirali bez obzira na robnu marku hard diska. Gledaj za sta ce hard disk da sluzi i shodno tome odluci koji ces hard disk da kupis. Za sistemski uzmi sto brzi za sto manje para jer je glupo bacati novac za macku u dzaku a svaki consumer-grade hard disk je upravo to (macka u dzaku). Ja sam imao 2, ultra brza, za to vreme, Seagate-a Barracuda 7200.11 hard diska od po 500GB koje sam posle menjao za non-Seagate hardove jer su obe te Barakude otisle, posle 2-3 meseca eksploatacije, zbog cuvenog FW buga od pre 2-3 godine koji je "proslavio" Seagate u to vreme. Cak postoji i top tema na ES-u o Seagate hardovima koji su bili pogodjeni FW bugom. WD Caviar Black diskovi su malo skuplji ali nisu losi. Imam i jedan takav malo stariji od 1TB u vlasnistvu. Imam i Hitachi od 500GB koji trenutno koristim kao sistemski... Ne vidim kako ce prodavci "izvacariti" coveka jer su svi consumer-grade hardovi koji se sada nude priblizno istog (uglavnom loseg) kvaliteta u svojim respektivnim klasama. Samo treba da odabere hard disk po svojoj meri (pogleda tehnicke specifikacije, prikaze ako ih ima, utiske strucnjaka, utiske korisnika kako na forumima, tako i na vecim online shopovima poput newegg-a i shodno tome odluci koji ce da kupi.) i da ga kupi pa makar to bio i Seagate hard disk. Ni 5 godina garancije ne igra neku ulogu ako ce covek promeniti 5 hard diskova iste robne marke za to vreme jer je ono sto se cuva na hard disku mnogo bitnije nego sam hard disk. Inace jedna od bitnih stavki za dugovecnost hard diskova je kvalitetno napajanje jer jefnina kung fu genericka napajanja itekako ubijaju hardove bez obzira na robnu marku hard diska.
[ AstralPro @ 22.08.2011. 22:56 ] @
Upravo to je u pitanju,

U roku od mesec dana su mi crkla 2 eksterna diska od po 320 gb, jedan je WD (sa svojim napajanjem) a drugi 2.5" Apacer i podaci na njima su mi bili sto puta vazniji nego sami diskovi. Taj Apacer ima 3 godine garanciju i vec sam ga 2 puta zamenio novim u jednoj kalendarskoj godini - toliko o kvalitetu proizvoda.

Zato sam i otvorio temu jer me zanimalo da li uopste postoje razlike u kvalitetu i brzini u toj nizoj klasi tipa 1 TB 7200 obrtaja jer sto vise gledam na netu sve vise se zbunjujem.

Sta predlazete od napajanja da moze da pogura moju konfiguraciju? Uz dodavanje rama zamenicu graficku za neku jacu od 1 gb, ostace 1 unutrasnji hdd i jedan eksterni.
[ Binary Mind @ 23.08.2011. 21:24 ] @
Bilo bi lepo da napises i koju graficku zelis da uzmes da vidimo koje bi kvalitetnije napajanje moglo da ti zavrsi posao. Ako je neka u klasi starom ATI radeon karticom onda ti ne treba bog zna koliko skupo i jako napajanje. Samo je bitno da nije genericka jeftina varijanta jer takva napajanja su kriva za dosta prevremenih crkavanja hard diskova. Sto se tice harda koliko vidim Samsung koji si naveo je dovoljno jeftin a dovoljno brz za sistemski...
[ AstralPro @ 23.08.2011. 22:35 ] @
Sadasnja graficka je Ati Radeon hd 4650 od 512 mb ali cu je zameniti za neku od 1 gb ddr5 jer su cene prihvatljive a verovatno cu opet ici na ATI.


Sutra idem u ***** da cujem njihovo (trgovacko) misljenje za diskove i kontam da uzmem ovaj SATA2 7200 1TB Samsung SpinPoint F3 HD103SJ, 32MB 3 godine garancija za 5000 din
jer daju 2 godine garanciju za Seagate a to je bas jadno od njih. WD black 1 TB 7200 kosta 7300 sto i nije bas mala razlika u ceni.

Mod Edit: Nije dozvoljeno navoditi imena domacih firmi koje se bave trgovinom IT opremom.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 24.08.2011. u 00:53 GMT+1]
[ boyan3001 @ 23.08.2011. 23:37 ] @
@Binary

Pa mislim, izvacarice nekog u smislu da ce mu dati manju garanciju nego sto proizvodjac sam daje. A to je, da prostite, jajarski skroz. Al' ajde, cela nam je drzava takva.
Koliko god da su podaci vazniji od samog diska, normalno, ta garancija nesto znaci ipak. Ja odlicno znam koliko vrede ti podaci, jer sam upravo bio zrtva Barracude 7200.11. Tad je ova nova generacija upravo izasla i zamenili su mi za nju. Dokupio sam jos dva komada i teram ih sad u RAID 5, pa nek crkavaju koliko hoce.
[ Binary Mind @ 23.08.2011. 23:49 ] @
@boyan
OK. shvatio sam. Da na zalost toga ima.

@AstralPro
Koji ATI Radeon sa 1GB GDDR5? Ima ih vise i cene se razlikuju. "Prihvatljive cene" su subjektivan termin koji ne mora biti isti za sve clanove ovog foruma. Nekima je i vise stotina evra za graficku karticu prihvatljivo.
[ AstralPro @ 24.08.2011. 20:29 ] @
Hard kupljen :)

Posto je u NS izbor los a mrzelo me da cekam 3 dana na isporuku kupio sam Samsung F3 HD103SJ 1 TB koji je vec dole bio naveden,
upravo pravim particije pa cu izneti utiske za par dana i uradicu neki test brzine upisa/citanja.

Sto se tice graficke jos nemam tacan model koji bih uzeo ali icu na neku relativno nizu cenu jer nemam potrebe za neku od 200e gradicku.

[ Binary Mind @ 24.08.2011. 20:48 ] @
Pa recimo za ove oko i iznad 100 evra a manje od 200 evra treba kvalitetno napajanje od 450-500W dok za one najjeftinije sa 1GB GDDR5 moze i neko kvalitetno od 350-400W... Bez konkretnog odgovora nema ni konkretnog predloga za napajanje ali ce valjda to doci na red kad kupis graficku, mada dotle sada aktuelno kung fu napajanje moze vec da napravi neki belaj.