[ Dra.Djor @ 22.08.2011. 13:23 ] @
Pozdrav.

Student sam FON-a u Beogradu, i radim diplomski rad na temu "Upravljanje reklamacijom po prodaji u MS NAV-u i nekom drugom ERP sistemu - uporedni prikaz". Ovo je samo radni naziv, a sada cu napisati sta zapravo ovaj rad podrazumeva.

U prvom delu rada sam za jedan fiktivan scenario kroz MS Dynamics NAV obradio prodaju, i reklamaciju koriscenjem Naloga za povracaj. Scenario je jednostavan - kupac kupuje odredjene proizvode, od toga je neke porucio greskom pa ih vraca, i uzima druge.

Sada mi je u drugom delu rada potrebna neka dobra dusa, koja u svojoj firmi koristi neki drugi ERP sistem, i koja bi mi pomogla oko dovrsavanja rada. Elem, ono sto se od mene trazi, jeste da odem u neku firmu, gde ce mi neko od zaposlenih pokazati svoj ERP sistem, i sa mnom proci kroz proces prodaje i reklamacije/povracaja, i dozvoliti mi da taj proces dokumentujem screenshotovima i kratkim opisima za svaki korak procesa. Nesto nalik na korisnicko uputstvo. Naravno, svi podaci koji ugrozavaju poverljivost bili bi zatamnjeni/obrisani.

Da li mozda medju vama, posetiocima ES-a ima nekoga ko bi bio dobre volje i izasao mi u susret, ili makar preporucio nekog ko bi mogao da mi pomogne?

Hvala vam puno svima.
[ S A J A @ 23.08.2011. 14:37 ] @
A jesu ti na fakultetu rekli da mora da bude MS NAV plus još jedan drugi program ili si mogao da izabereš dva programa po želji? Ovo me zanima da vidim da li FON kao državni fakultet favorizuje određenog proizvođača softvera (za određenu naknadu jelte) ili se trude da budu objektivni u prenosu znanja na studente. Mislim, ako su se fakulteti pretvorili u reklamne instrumente velikih kompanija onda je to znak da je znanju odzvonilo.
[ Dra.Djor @ 23.08.2011. 15:14 ] @
Pa pazi, na fakultetu imamo izborni predmet "NAV radionica", pa je diplomski rad zapravo nadogradnja seminarskog rada iz tog predmeta na kojem se radi NAV. U principu nema favorizovanja, nego jednostavno fax ima licencu koje im je neko preduzece ustupilo za NAV kako bi ljudima drzali radionicu. Ta katedra je jedna od najkorektnijih na fakultetu, tako da mislim da nije u pitanju novcana nadoknada, nego jednostavno sticaj oklnosti. Na drugoj katedri se npr radi Open Bravo.
[ trazismene @ 04.11.2011. 16:53 ] @
I ja sam radio uporednu analizu dva ERP-a i dosta sam imao muke da nadjem firmu u kojoj se radi SAP (bas sam hteo SAP). AKo si uzeo neki od "slozenijih modula"
teze ce ti biti da nadjes osobu voljnu da ti pomogne posto to oduzima dosta vremena (konsultantskih sati).

@saja

Iskreno mislim da FON ne favorizuje nikoga nego prosto nijedan drugi renomirani proizvodjac (pored MS-a) tipa SAP,Oracle ili Datalab nisu nasli svoj interes u tome. FON je imao ili ima jos ugovor sa Oracle University ali su sve aktivnosti limitirane na nastavni kadar.
[ S A J A @ 05.11.2011. 09:05 ] @
Citat:

Iskreno mislim da FON ne favorizuje nikoga nego prosto nijedan drugi renomirani proizvodjac (pored MS-a) tipa SAP,Oracle ili Datalab nisu nasli svoj interes u tome. FON je imao ili ima jos ugovor sa Oracle University ali su sve aktivnosti limitirane na nastavni kadar.


O tome i pričam, sve je u nekom interesu. Po meni je normalno da neki fakultet širi znanje i nekim proizvodima iako proizvođač i tome ne vidi neki interes. Kao i ovi kompjuterski časopisi, tu ni jedan članak koji se bavi ERP sistemima nije pisan zato što su ti sistemi dobri već zato što oni plate i onda ih neki "nezavisan" autor nahvali. Dobro, to je posebna tema i ne treba sad ulaziti u to.

Što se tiče samih ERP sistema, to je manje više sve isto. Svi oni služe da isprate poslovanje firme, počev od magacina i nabavke, pa do proizvodnje, prodaje, knjigovodstva, izveštavanja... Naravno, ima tu dosta detalja ali sve se to svodi na iste stvari. Da bi neko dobro razumeo ERP sistem on mora dobro da poznaje kako funkcionišu poslovni procesi u firmama, zato je i malo teško za nekoga ko ide na faks ili srednju školu da piše ili uči o tome kad nema ni dan radnog iskustva (u takvim firmama).
[ Nena888 @ 02.12.2011. 20:06 ] @
Priča je otišla OT kompletno, ali bih svejedno dodala.
Naravno da je u nekom interesu. Interes je dakle da se studenti sretnu sa stvarnim životom i praksom dok studiraju. Zato što se MS otvorio i dao resurse za jedan takav izborni predmet, dok konkurencija to nije uradila, kritiku treba adresirati na konkurenciju, a ne na FON. FON bi trebalo kritikovati da su odbili sličnu ponudu/program nekog drugog ozbiljnog konkurenta.
Just saying.
[ S A J A @ 03.12.2011. 10:57 ] @
Ne slažem se. Ako obrazovna ustanova debelo naplaćuje studije od studenata a ujedno uzima i novac od jednog proizvođača da "gura" njihovo rešenje onda tu nešto nije u redu. Meni to deluje kao da je na prvom mestu da se zaradi novac a na drugom mestu da se studenti nečemu nauče. Još jednom pominjem, dobro školstvo nije da se studenti uče na rešenju samo jednog proizvođača nego da ponude šire znanje. I tu nema šta ko da nudi, oni sami mogu da izaberu 5-6 najpopularnijih ERP rešenja kod nas u pokažu studentima. Tako bi ja uraidio da mi je stalo da neko zaista nešto dobro nauči, međutim, jasno mi je da živimo u dobu kapitalizma i da je jedini cilj profit. Zato treba i studenti malo da se aktiviraju pa da mogu, bar samostalno, da pogledaju i druga rešenja.