[ Almedin @ 02.09.2011. 22:01 ] @
Pravim NAS i ne znam koji disk da izaberem. Biram između:

WD10EARX

WD10EVDS

Mislim da je bolje uzeti ovaj WD10EVDS jer je predviđen za 24x7 rad, ali u njegovim prednostima se pominje video nadzor, DVR i slično. Ima li ijedan razlog protiv njegovog korištenja u NAS uređaju čija osnovna svrha nije video streaming nego data storage?
[ boyan3001 @ 03.09.2011. 11:20 ] @
Sve je to manje vise pricam ti pricu. Optimizaciju vrsis prema nameni storage sistema i to tako sto rucno podesavas allocation size za NTFS particiju i stripe block size kad i ako pravis RAID. Ovo znaci da unapred treba da izanaliziras cemu ce ti NAS sluziti, odnosno koji tip podataka ce biti najcesce upisivan i citan i prilagodis fajl-sistem i RAID toj nameni. Recimo, ako ti je taj NAS za neku kucnu upotrebu i na njemu ces drzati muziku u MP3/FLAC formatu, filmove DIVX ili HD nebitno i fotografije u punoj rezoluciji, JPEG i od po par MB, mozes slobodno da otpanjis sve allocation/block vrednosti do maksimuma. S druge strane, ako imas gomilu nekih dokumenata male velicine, onda ovo ne bi bilo preporucljivo.
[ Dexic @ 03.09.2011. 12:55 ] @
Pitanje je da li ima potrebe za AV verzijom diska za obican storage :)
Konkretna razlika je samo u manjoj buci kod AV diskova (korisno kad se gomila diskova koristi za video nadzor i blizu su mikrofona ;))

Nema razloga protiv koriscenja AV diska za druge svrhe osim zbog cene.
[ boyan3001 @ 03.09.2011. 13:50 ] @
Nema potrebe.
[ Almedin @ 03.09.2011. 15:06 ] @
Razmisljam o ovome AV jer ima oznaku 24x7 i naglasava se da je pogodan za takav rad. Ne znam da li to stvarno znaci da ce trajati duze od ostalih diskova ako je stalno uključen (mada i u NAS diskovi ne rade stalno).
[ boyan3001 @ 03.09.2011. 20:13 ] @
Svaki disk je predvidjen da radi non-stop. Sad dal' je predvidjen i da non-stop pise/cita, to je diskutabilno, jer opterecenje u tom radu moze da zavisi jako od namene diska. Recimo, diskovi koji hostuju neku bazu, naprave sigurno mnogo vecu kilometrazu glave, nego diskovi koji rade video montazu.
U svakom slucaju, fora je u tome da ti sigurno ne pravis NAS koji ce biti nesto ekstremno vise opterecen nego sto ti je i sad lokalni disk.
[ Almedin @ 04.09.2011. 10:51 ] @
Znaci, otprilike, da kupim ovaj normalni?
[ boyan3001 @ 04.09.2011. 12:28 ] @
Ako znas da ti NAS nece biti preterano opterecen (ali onako u serverskom smislu), svakako treba gadjati neke green serije diskova. Uzmi taj i ne razmisljaj. Eventualno, ako hoces mozes kao alternativu da potrazis Seagate Barracudu.
[ colke77 @ 08.09.2011. 12:52 ] @
A zašto baš misliš green diskove?
I ja pravim svoj NAS, pa me zanima.

Inače WD ih ovako opisuje:
Blue - Performance and reliability for everyday computing
Green - Cool, quiet, eco-friendly
Black - Maximum performance for power computing
[ boyan3001 @ 09.09.2011. 22:53 ] @
Manji potrosaci, manji se greju, manje se trose (generalno) i kao takvi i gadjaju mass storage trziste koje ne zahteva visoke performanse. Dakle bas tako neki kucni, lokalni firmicin NAS.