[ X Files @ 05.09.2011. 11:03 ] @
Da li provajder može da reguliše snagu signala na nekoj baznoj stanici, ako primeti da se određeni broj Mobilnih konekcija ne ostvaruje u punoj brzini?

Evo zašto ovo pitam... Promenio sam 3 lokacije sa MTS Prepaid Internetom, plus četvrtu sa jednim drugim CG provajderom. Možda sve ovo jeste luda koincidencija i jednostavan proces konstantnog unapređivanja mobilne mreže, ali kod svih se dešavao identičan scenario.

U početku, lokacija sa koje sam uspostavljao konekciju je čas mogla (WCDMA, HSDPA), čas nije (EDGE) da se ostvari u punoj brzini. Na pojedinim lokacijama, od samog starta je bila samo EDGE, negde 7 dana, najduže 3 nedelje.

Međutim, nakon tog perioda pa nadelje, konekcija je "preko noći" postajala vrlo stabilna (WCDMA, HSDPA), bez ispada u EDGE ?!


Možda je preambiciozno od mene da verujem da neko tamo gleda i rešava probleme, ali eto, ovo je moje iskustvo.
[ espresso @ 05.09.2011. 12:18 ] @
Može bazna stanica da reguliše snagu automatski u zavisnosti od doba dana tako da kad je manje opterećenje, poveća snagu.
Za ovo drugo ne znam. Statistika svakako postoji pa ako se potrude, mogu da unaprede servis.
[ glackop @ 05.09.2011. 12:46 ] @
Ne regulise se snaga automatski prema broju klijenata jer to nema nikakvog smisla,vec se unapred izvrse proracuni prema datom planirarom podrucju koje treba pokriti,pa se uzme u obzir prvo najblize BS i njihov koristan spektar pokrivanja,te se onda na novoj zna koje snage ce se oprema postaviti,a sada to rade tako sto gusce BS stavljaju sa najslabije celije najcesce mikro,da nebi jedna drugu preklapala sa drasticnom razlikom u jacini,a to njima vise tehnicki odgovara a klijentima ne,pogotovu koji se nalaze bas u medju zoni pokrivanja dveju BS pa se aparat cas kaci za jednu i drugu.Taj problem bi najlakse bio resiv da sam aparat /tel./ima funkciju manuelnog odabira BS brema njenoj identifikaciji,ali ne znam da li i koji model to podrzava.
[ Slobodan Milivojevic @ 05.09.2011. 12:53 ] @
A možda je samo uzrok to što mt:s u zadnje vreme baš baš povećava 3G pokrivenost, sada to nije slučaj samo sa gradovima, ima i sela koja imaju mts 3G - evo u proteklih mesec dana su bukvalno ceo put E80 (Niš - Dimitrovgrad) pokrili 3G signalom.
[ espresso @ 05.09.2011. 13:29 ] @
@glackop
Postoje opcije tzv. "power management" da na primer noću stanica ima povećanu snagu kada je rasterećena.
[ glackop @ 05.09.2011. 13:51 ] @
Ne kazem ja da ne postoji mogucnost regulacije,ali mislim da oni to mogu i rade samo manuelno po potrebi.Princip rada celularnih mreza je malo vise komplikovan da bi dublje ulazio u problematiku.
[ X Files @ 07.09.2011. 09:20 ] @
Kud otvorih ovu temu... Od jutros samo EDGE signal, nakon mesec/dva fantastičnog WCDMA, HSDPA :) Možda mi se vrati signal ako mod obriše temu kao da je nije ni bilo ;) ?
[ Slobodan Milivojevic @ 07.09.2011. 09:39 ] @
Mozda rade nesto na mrezi trenutno, u Pirotu je juce bilo malo problema sa 3G signalom mts mreze. Sacekaj, pa vidi... A temu mozemo da obrisemo, nije problem