[ vaske71 @ 15.09.2011. 18:46 ] @





AMD je saopštio da je postigao svetki rekord po pitanju radnog takta računarskog procesora overclokckovanjem nastupajućeg 8-core AMD FX desktop procesora.

Radni takt kojim je omogućeno obaranje starog rekorda za najviši radni takt jasno demonstrira unapređenje performansi koje omogućava nova AMD Bulldozer multi core arhitektura koja obezbeđuje x86 procesorsku snagu za ovaj procesor i buduće AMD APU jednice. AMD FX procesor koji bi trebalo da se u prodaji pojavi u četvrtom kvartalu ove godine je ostvario maksimalni radni takt od 8.429MHz, nadmašivši prethodni rekord koji je iznosio 8.308MHz. Rekord je postavljen 31. avgusta ove godine od strane Team AMD FX tima.

http://www.engadget.com/2011/0...astest-cpu-with-overclocked-o/

Pozdrav
[ Nabukodonosor @ 17.09.2011. 15:06 ] @
Jel Intel drzao prethodni rekord?
[ Binary Mind @ 17.09.2011. 16:22 ] @
Prethodni rekord je bio 8308.94 MHz sa Intel Celeron D 352 procesorom... Takodje je vredno pomenuti da su prvih nekoliko rekorda bili postignuti sa Asus plocama. DFI drzi tek 5. mesto posle 4 Asus ploce. Mesto #3 drzi ploca koju sam imao u vlasnistvu a to je Asus Commando
[ Ivan Dimkovic @ 18.09.2011. 00:37 ] @
U cemu je poenta svega toga?

Test se sastoji u trosenju enormne kolicine vremena kako bi se CPU nekako dovoljno rashladio kako bi podneo besmisleno visoki radni napon u cilju da nekako izdrzi par desetina sekundi, taman onoliko koliko je potrebno da se startuje CPU-z i napravi screenshot za e-penis poredjenje... i posle toga vrlo verovatno crkne.

Totalno besmislen PR-stunt.

Ako AMD hoce da impresionira, mogli bi da se fokusiraju na upotrebljive testove koji reflektuju nesto realno - i, da, da skinu NDA nekom respektabilnom sajtu tipa AnandTech koji bi uradio benchmarke.

Vidim, AMD je sam odradio neke testove - http://www.megagames.com/news/...intel%E2%80%99s-core-i5-and-i7 koji su isto podjednako besmisleni jer ne govore apsolutno nista o performansama samog CPU-a (u prvom porede sebe sa Core i5 ?!?!? a u drugom pricaju o FPS-u u igricama...).

Da ne pricamo o tome da u drugom testu porede svoje unreleased chedo sa Intel-ovim i7 980X procesorom koji je baziran na jezgru i tehnologiji iz prosle generacije (Gulftown - jedna generacija pre Sandy Bridge-a) - a svi znaju da za par nedelja izlazi Sandy Bridge verzija 6-core procesora od strane Intela...

Sve u svemu - kao i Intelovi inhouse testovi, AMD testovi su takodje besmisleni i treba sacekati nezavisne testove.

A za ovaj overclocking stunt... sta reci...

[ Nozzlezator @ 18.09.2011. 00:54 ] @
Nema nista pouzdano, neki predvidjaju da ce ici do 4-4.5GHz na vazdusnom hladjenju ali sve su to pretpostavke....
19-og cemo da znamo tacno kakva je situacija ako ne budu ponovo odlozili izdavanje....
[ Binary Mind @ 18.09.2011. 11:18 ] @
Svi ovi rekordi sa tecnim azotom su samo q*rcenje kao sto rece Ivan. Brzine u svakodnevnom radu su ono sto ce se stvarno racunati kad se gleda koja je platforma bolja. Overklok potencijal interesuje samo entuzijaste a ne i vecinu obicnih korisnika.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 18.09.2011. u 14:35 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 18.09.2011. 11:57 ] @
A evo i blagodeti PR igrarije:

Citajte ovaj komentar:

http://www.extremetech.com/com...-lot-cheaper-than-sandy-bridge

Citat:

Well, I read this yesterday thinking ok, AMD can't compete speed wise but can beat pricing. But then today I'm reading reports of the FX-8150 getting the Guinness world record for fastest 8-core CPU... What?


:-) Marketing tim u AMD-u je upravo krenuo u skup provod :-)
[ Miroslav Cvejić @ 18.09.2011. 13:24 ] @
Svaki put kad najave novu generaciju procesora krenu priče da će sve dotadašnje generacije da pojeftine. Te priče su bile aktuelne od pojave Pentium MMX procesora. Da ne idemo u toliko daleku prošlost, samo da vidimo ovu godinu. Pojavio se toliko očekivani Sandy Bridge a po oglasima Core2Duo procesori idu 50-80€, core2quad od 100€ pa na više. Šta je tu pojeftinilo? Tako će biti i kad Buldozer stigne.
[ mr. ako @ 18.09.2011. 13:59 ] @
Dok AMD procesor trosi ko mini pilana, Intel napaja svoj procesor na krompir... :P Pre da ce tako nesto biti buducnost, nego giga-tera herci. :D

http://www.wired.com/gadgetlab/2011/09/intel-chip-nvt-efficiency/

[ Binary Mind @ 18.09.2011. 16:22 ] @
Kad malo bolje razmislim boli me kristal koliko moj racunar trosi (a ne trosi previse). Vise mi je bitno da mi zadovoljava potrebe sto se tice preformansi nego da budem "libtard" snobcina. Energetska efikasnost je OK, ali preterivati sa isticanjem iste barem meni ide na fill in the blank Vec vidim ovu temu u Advocacy forumu...
[ daksi990 @ 18.09.2011. 16:32 ] @
Hahaha ma koliko ja primecujem morace da prave jos jedan Djerdap zbog ovih procesora :) Jaka stvar koliko trosi nije abrihter.
[ mr. ako @ 18.09.2011. 16:56 ] @
Ne radi se o tome da ces ti spasiti planetu koristeci takve procesore ili da malo trosi dok je ukljucen u 220V rupu, vec koliko ce ti trositi bateriju u mobilnim uredjajima - tamo gde nemas rupu od 220V...

[ Nozzlezator @ 18.09.2011. 17:41 ] @
Pa ne ide ovaj desktop cpu u laptop...Eno ti amdovi procesori koji vuku 9W u full loadu pa ti vidi....
[ mserifov @ 18.09.2011. 18:12 ] @
Ja mislim isto da je ovo glupost. Fino jeste vidjeti procesor koji radi nekoliko puta brze od ovog mog ali čemu svrha.

Mislim da je 90% ljudi na ESu bitnije kakva im je konekcija na net da imaju dobru brzinu. A koji je cpu koliko mb keš memorije koja brzina sabirnice manje više. Bitno je da radi i da radi kako treba.

Iskreno da sada riješe problem parzitnih kapciteta, trošenja velike količine energije i raspianje iste u temperaturu i da taj cpu tradi na 10 15ghz čemu svrha opet za nas obične korisnike.

Ja volim inače AMD procesore svoje igraće doba sam proživio na nvida grafici AMD cpu i 30" monitoru. Taj CPU je radio bajno a radilo se o duplo jezgrenom 6000 Athlonu.

Mada mislim da je Intel superioran sto se tiče CPU-ova opet kad bi imoa para na bacnaje i odlučivo između AMD-a i intela uzeo bi Intela naravno sve to spakovano samo i samo u Brand Name mašinu.

[ daksi990 @ 18.09.2011. 18:52 ] @
Ma i ja imam AMD Athlon II X4 640 3.0 GHz pa sam zadovoljan jer mi je komp pretezno za igrice pa opterecenje ne prelazi 50 %.Ali naravno za one koji se bave projektovanjem i obradom video materijala sigurno da im je bitno koji procesor koriste.Kao sto je meni preterana cena i7-990X 3.46GHz 12MB Extreme Edition (917 Evra) Ali sta ce te ljudi vole ljudi i kupuju :)
[ Ivan Dimkovic @ 18.09.2011. 20:58 ] @
Citat:
Binary Mind: Kad malo bolje razmislim boli me kristal koliko moj racunar trosi (a ne trosi previse). Vise mi je bitno da mi zadovoljava potrebe sto se tice preformansi nego da budem "libtard" snobcina. Energetska efikasnost je OK, ali preterivati sa isticanjem iste barem meni ide na fill in the blank :) Vec vidim ovu temu u Advocacy forumu...


Mozda tebi licno potrosnja ne znaci nista, ali nekome ko ima vise CPU-ova koji rade 24/7 to i te kako znaci, bilo da se radi o licnom novcaniku ili profitabilnosti biznisa (tipa, oni koji nude IT infrastrukturu tipa servere i sl...).
[ Binary Mind @ 18.09.2011. 21:08 ] @
Da naravno, ali kazem meni kao pojedincu ne znaci puno a ceo "green hype" u IT-u me nervira jer nije uperen ka mesecnim racunima za struju nego je rec o "environmental awareness-u" i neoliberalnom lobiju. Uf! Kad vidim na ploci "green series" ili slicno pozelim da je polomim na pola...
[ Texas Instruments @ 18.09.2011. 22:25 ] @
Ljudi ARM je budućnost. Sve preko nekoliko W je čisto rasipanje. ;)
[ mr. ako @ 18.09.2011. 23:17 ] @
Takav proc i jeste, u perspektivi, konkurecncija ARM procesorima recimo...
[ Binary Mind @ 18.09.2011. 23:39 ] @
A sto se govori o procesorima za prenosive racunare i mobilne telefone (tu ukljucujem i ARM mada imaju i druge primene) kad je zapoceta tema bila o AMD-ovim novim high end desktop CPU-ima? To dvoje nije uporedivo.
[ Texas Instruments @ 19.09.2011. 00:32 ] @
Ma ja čisto malo da trolujem temu. :)
Ovo sa overklokovanjem procesora na takvu "radnu" frekvenciju za period od par desetina sekundi je kao poređenje u automobilskoj industriji koliko neki auto može maksimalno da razvije. :)
Realno, nikada nećeš voziti automobil tom brzinom, ali lepo je kad možeš da kažeš koliko može da razvije.
[ vaske71 @ 19.09.2011. 01:00 ] @





Ukratko Bulldozer sa 2x4 konfiguracijom ima bolje performanse nego Core i7 sa 1x8.

Bulldozerov FPU se sastoji iz 2 bloka po 128-bita, koji mogu istovremeno da izvrse dve razlicite 128-bitne operacije iz dva treda. Jedan tred ce koristiti jedan 128-bitni FP pipeline. Moguce je da se istovremeno, out of order izvrse 2 SIMD operacije, jedna 128-bitna i jedna 64-bitna u istom ciklusu. Jedno je sigurno, a to je da ce Bulldozer imati prilicno fleksibilan SIMD optimizovan FPU. Naravno, taj FPU ce moci da izvrsi i 2 x87 operacije iz jednog OoO treda ili iz dva zasebna.
Pozdrav

[Ovu poruku je menjao vaske71 dana 19.09.2011. u 02:11 GMT+1]
[ pc.servis.bg @ 20.09.2011. 09:23 ] @
Sve je to PR i Marketing.

AMD najbrzi na svetu, AMD ima najjacu integrisanu grafiku ....
ASUS drzi zilion prvih mesta ...

U realnom radu jedino sta je bitno je istrajnost, stabilnost ploce i procesora, kolicina toplote koja se emituje i koliko napajanje sve to zahteva.

U racunskim centrima na kraju dana uvek ide ono sto ce moci da izdrzi rad 24h, da se ne greje i da ne trosi megavate i naravno da je na kraju dana isplativo.
Cela ta prica sa overklokom je totalno bez veze.

Ono sta se na plocama racuna je kakvo je hladjenje, kakvo je napajanje CPU jedinice i memorije, kakve su komponente na ploci.
Gigabyte je prvi poceo da ugradjuje solid kondenzatore i oklopljene zavojnice, to je ono sta se racuna. Posle su ubacili i duplo deblji sloj provodnika u sendvicu.

Vidim da je u skorije vreme i ASUS poceo da prati taj model pa prijavljuje da su mu ploce sa military standardom, ali s' obzirom da mi je otac radio na testiranju za vojsku mogu da vam kazem da nista od toga ne bi proslo ni prve testove.

Sve u svemu cela ta OC prica je samo za duvanje klinaca koji imaju visak slobodnog para i debeo novcanik.


Sto se tice ARMa i male potrosnje to jeste buducnost.
Licno mislim da ce tableti u saradnji sa smart televizorima da pojedu sve ostalo, da cemo svi da placamo rentu za svoje vreme na nekoj farmi servera, koja ce preko interneta da nam isporucuje sve sta hocemo, kada hocemo i gde hocemo.
Desktop ce u najboljem slucaju da prezivi kao lokalno skladiste podataka i za dodatni procesorski i graficki boost kada je veza spora.