[ somicom @ 21.09.2011. 23:21 ] @
Imam novu konfiguraciju i treba da instaliram win 7 na ssd 120gb.
Da li da ostavim IDE ili da prebacim na AHCI mod? Sta dobijam a sta gubim time?
Takodje imam i jedan HDD Hitachi 3Tb koji je ranije formatiran i radio u win 7 na IDE modu. Da li ce on raditi normalno kad ga stavim u novu konfiguraciju pod AHCI modom?

Hvala.
[ Miroslav Cvejić @ 22.09.2011. 00:31 ] @
AHCI naravno. IDE je tu za nostalgičare koji bi da teraju Windows2000 i slične operativne sisteme. :)
[ somicom @ 22.09.2011. 00:55 ] @
A kako ce mi raditi drugi HDD, Hitachi 3Tb koji je ranije radio na IDE modu?
[ Miroslav Cvejić @ 22.09.2011. 01:34 ] @
Brže. Kako je ranije radio nema veze sa podacima na njemu, inače.
[ somicom @ 22.09.2011. 09:58 ] @
Aha, e pa to mi je vazno. Skoro sam imao slicnu situaciju kad sam na postojeci win 7 promenio mod sa IDE na AHCI nastao je problem da neke hardove preko 1TB koji su ranije radili najnormalnije, nije video kako treba. Kad ga vratim u drugi komp, on ga vidi kao PENDRIVE...

Hvala Miroslave.
[ gmalavrazic @ 24.09.2011. 11:37 ] @
jedno pitanje, kad je već postavljena tema.
Windows 7 je instalisan i sve normalno radi u IDE režimu. Da li je sad moguće bez posledica prebaciti disk u AHCI?
[ Ivan Dimkovic @ 24.09.2011. 11:45 ] @
Moguce je.

Dok si jos u IDE modu, idi u Registry sa regedit.exe, i u HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Services/msahci - promeni Start vrednost iz 3 u 0

Ovo ce automatski startovati AHCI drajver prilikom boot-a - bez ovoga ces dobiti blue-screen

Onda resetuj masinu, idi u BIOS, ukljuci AHCI mod - i to je to.

PAZNJA: ovo radi SAMO ako MS-ov AHCI drajver prepoznaje SATA I/O kontroler u tvom sistemu - ako je Intel-ov, recimo, ne bi smelo biti problema. Za AMD-ove kontrolere je procedura mozda drugacija, to mogu reci kolege koje imaju AMD sisteme.

Ako ovo sve proradi i imas Intel kontroler (sve novije ploce za Intel Core X sisteme) onda mozes zameniti MS AHCI drajver sa Intel Rapid Storage drajverom koji ima bolje performanse - http://www.intel.com/p/en_US/support/highlights/chpsts/imsm
[ gmalavrazic @ 26.09.2011. 12:34 ] @
u pitanju je AMD
[ somicom @ 11.10.2011. 15:09 ] @
Da, ja sam ovo uradio bas na ovaj nacin i funkcionise.

Medjutim, mislim da je ipak bolje ponovo instalirati win sa prethodno ukljucenim AHCI modom u biosu. Onda mozete kaciti HDD-ove bez gasenja racunara. Ovo je prakticno kod kucista koja na sebi imaju SATA prikljucke spolja, kao recimo ovo: Thermaltake VM400M1W2Z

http://www.thermaltakeusa.com/...t.aspx?S=1308&ID=1969#Tab0

Ja ga imam i radi extra.