[ gmalavrazic @ 23.09.2011. 15:28 ] @
Na serverskoj mašini IBM xServer x3250 dva diska su postavljeni u raid 1 (mirror). Otkazao jedan disk koji je izvađen i naravno sve i dalje normalno radi. Nije hotswap, nego je mašina isključena i izvađen neispravan disk.
Interesuje me sad procedura ponovnog stavljanja ispravnog diska. Da li je dovoljno samo opet isključiti mašinu, staviti novi (identičan) disk i uključiti i kontroler će sve to prepoznati i nastaviti sa radom, ili ima još nešto?
[ Miroslav Strugarevic @ 23.09.2011. 23:49 ] @
Kako si dosao/dosla do zakljucka da disk ne radi? Pitam zato sto me interesuje koji kontroler koristi tvoj model?
[ gmalavrazic @ 24.09.2011. 11:34 ] @
lampica '!' na serveru se upalila. crvena lampica na disku je takođe svetlela. Server je inače normalno radio. Kad sam ga restartovao misleći da je samo zbunjen sistem se nije podigao, već je u onom procesu podizanja stalno radio neku proveru. kad sam ga ugasio i izvadio disk sve je bilo normalno. Nisam imao mnogo vremena za neka detaljnija testiranja jer se moralo raditi. Računar je pod garancijom tako da sam dobio novi disk.
što se tiče kontrolera, sad nisam u mogućnosti, ali pogledaću koji je.
[ Binary Mind @ 24.09.2011. 14:10 ] @
Bilo bi od koristi znati koji je RAID controller u pitanju i koji je tacno IBM xServer x3250 u pitanju posto ima vise modela pod tom oznakom...
[ gmalavrazic @ 26.09.2011. 11:26 ] @
U pitanju je x3250 M3, kontroler je BR10iL.
koliko vidim za piše da su drajvovi hotswap pa bi mogao da disk bocnem i naživo.
[ boyan3001 @ 27.09.2011. 13:18 ] @
Zavisi sve kako je kontroler namesten. Nista te nece kostati da ga ti zabodes, pa da vidis oce li automatski da uradi rebuild ili ces morati da ga poteras rucno, sto iz BIOS-a kontrolera ili preko nekog instaliranog control panela iz sistema.
[ gmalavrazic @ 28.09.2011. 14:09 ] @
probaću da ga ubodem, pa se javljam.