[ Horvat @ 07.10.2011. 19:58 ] @
sad sam na jednom drugom forumu naleteo na temu o dvd-ram diskovima

pa me zanima vasa misljenja, da li smatrate da vredi ovaj disk?
da li ste ga koristili? da li uopste moze ovo da se nabavi kod nas?

ukratko ova slika objasnjava po cemu je (u teoriji) dvd-ram bolji od ostalih (za one koji su, kao i ja, tek sad culi za ovako nesto, a i za ostale zainteresovane)


evo jos malo poredjenja

navodno je "nemerljivo" bolji po veku trajnosti

i jos jedan plus ima, sto, za razliku od uobicajenog rw diska, koji moras svaki put rezati kad hoces nesto da dosnimis novo, kod dvd-rama je moguc "u letu" upis, odnosno brisanje (barem koliko sam ja ukapirao), takodje ga je moguce i zakljucati

drugi problem, pored dostupnosti samog medija (i cene istog), se javlja sa uredjajima za citanje/pisanje po ovome

toliko za sada od mene, sad malo vi koji ste ga koristili recite o ovome
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2011. 21:00 ] @
Pitanje "vredi li" za backup medije nema nikakvog smisla bez da u racunicu uvedes i cenu potencijalnog gubitka podataka.

DVD-RAM diskovi su dizajnirani da traju oko 30 godina - oduzmi 30% kao marginu i imas 20 godina. Znaci, prilicno kvalitetniji medijum od RW diskova.

Dakle, postavi pitanje sta to arhiviras, i koliko ti je to bitno - tj. koliki je gubitak ako dodje do havarije, koliko toga ces arhivirati itd...

Racunica je prosta, naravno ako imas ulazne podatke.
[ Miroslav Cvejić @ 07.10.2011. 21:45 ] @
Super su donekle, samo ume OS da ih zezne nenamerno. Ja sam kupio 2 komada da se igram. Ubitačno su spori.
Da, radi u letu rezanje, samo je sporo.

Meni je XP ubio jedan, tj. podatke na njemu. Iz čista mira je XP zaključio da treba da upiše nešto na disk i toliko o tome.

Nisam se igrao da li se mogu zaštiti od brisanja. Inače blesavo izgledaju sa zarezima.

Ovi koje sam ja imao su Verbatim, šatro Made in Japan, i brzine su 3X. Zanimljivo za probu i da kažeš da si probao, ali su mnogo spori i postoji rizik da se slučajno obrišu podaci. :(
[ calexx @ 07.10.2011. 21:59 ] @
Ja sam zamalo kupio jedan komad ali sam se predomislio, preskupo a sporo pa sam ga menjao za obične. Ako se dobro sećam, za jedan DVD-RAM može da se kupi tortica običnih ... ako je backup važan, bolje više kopija na običnim nego jedna na DVD-RAM disku. S druge strane kapaciteti pa i vrste medijuma se menjaju, ko je pravio backup na bilo kojoj vrsti CD-a je već to prebacio na veće i brže, uskoro će verovatno memorijske kartice da idu u terabajte ... kome je potreban sitan DVD-RAM?
Što se upotrebljivosti tiče, to se lako uradi i sa RW varijantama, formatiraju se i onda se lako piše-briše. Jeste ponekad problematično ali je to sada ionako manje potrebno pored fleški koje su veće a često i brže. Nekada sam pri sebi imao nekoliko RW diskova, često formatiranih ... sada su tu fleške, male, brze a velikog kapaciteta.
[ Binary Mind @ 07.10.2011. 23:05 ] @
Kao sto su ostali rekli: Sporo a skupo. Mogu takodje da se pohvalim da sam probao, ali mi se nije dopalo.
[ Horvat @ 08.10.2011. 06:52 ] @
ivane, pa valjda se s takvim pitanjem podrazumeva da sacuvas podatke koji su ti bitni, koji nemaju/imaju cenu
odnosno - vredi = da li je to tako kako kazu, ili je samo mark. trik

@calexx, e poceo sam pisati da znam da postoje fore da se i obican rw napravi pisi/brisi u letu, al sam izostavio :D

nije mi jasno kako je win sjbao diskove? sta je upisao? obrisao je nesto, pa napisao preko toga ili?

pa koliko je to sporo :(?
[ calexx @ 08.10.2011. 08:54 ] @
Ako se dobro sećam, to što sam zamalo kupio je bilo 3x što znači da bi za kopiranje 1GB bilo potrebno 10-15 minuta. Neka hvala, sporije fleške kopiraju tu negde dok ova moja 16GB kopira skoro tri puta brže. Proveriću sledeći put i brzinu i cenu, tamo gde kupujem ih obično ima ... mada nisam baš siguran, ne znam koliko se traže pa su možda i prestali da ih nude.

Kao što sam napisao, sada tih nekoliko GB možda izgleda dovoljno za neki backup mada je to već malo. Ko zna koji red veličina će da bude aktuelan kroz 5-6 ... a tek kroz pomenutih 20-30 godina ćemo verovatno da pričamo o njima kao nečem što smo koristili u dalekoj prošlosti. Pre 20-30 godina su bile aktuelne 8" diskete koje su rasle u kapacitetu i smanjivale se u veličini ... danas je flopi drajv raritet a samo retki još čuvaju podatke na disketama. Ni CD nije bolje prošao, njih održava verovatno samo audio produkcija inače bi i oni odavno nestali. Zbog toga ja ne bih razmišljao o nečemu što će da bude sigurno trajno više od 3-4 godine, posle toga polako ide u istoriju.