[ luka1978 @ 10.10.2011. 12:31 ] @
Pozdrav,

Evo desila mi se jedna zanimljiva stvar. Kupovao sam nesto na e-bay.com i dobro sam provjerio prodavaca, imao je oko 2500 pozitivnih komentara i nekih 15ak losih. Generalno, prodaje sve i svasta i top-saler je. Posto je ostavio svoju mail adresu i napisao da odgovara samo preko te mail adrese, ja sam mu napisao mail sa par pitanja u vezi predmeta koji kupujem na koji mi je odmah uredno odgovorio.
Na e-bay nalogu tog predmeta, pise da se kupovina vrsi preko paypala. Odmah nakon toga sam ja kupio taj predmet i platio preko pay-pala (oko 100$). Poslao sam ponovo mail sa dodatnim uputstvima u vezi shippinga, madjutim dobio sam nazad mail da ako sam platio preko pay-pala da se kupljeni predmet nece poslati jer se ne priznaje placanje pay-palom. Pitao sam sta sad, on mi rece da uplatu izvrsim preko Western-uniona, poslao mi urednu stranicu sa naslovom e-bay protection itd, gdje je opisano kako da se izvrsi uplata preko Western-Uniona. A on je rekao da ce odbiti placanje koje sam izvrsio putem pay-pala i da ce se meni ta sredstva vratiti u roku od 24 casa. To je bilo u subotu, do danas (ponedeljak) nema nikakvih desavanja. Kontam vikend je u pitanju.
Dalje, posaljem upit, lafo naivno, preko e-bay gdje pise contact saler, i pitam da li je dobio moj e-mail koji sam poslao rekao je da jeste, sto znaci da je to taj lik sa kojim sam se dopisivao.

E sada, kontam da je ovo nekakva prevara, ali sa druge strane, lik ima 2500 pozitivnih komentara. Meni se preko Western-Uniona ne uplacuje na "nevidjeno". Da li ste imali slicnih problema?

Pozzz
[ ChanMaster @ 10.10.2011. 19:19 ] @
Meni je skroz cudno da nije prihvatio uplatu preko paypal-a...
Nadam se da jos nisi poslao uplatu preko Westerna...

Kad ti stigne novac nazad preko paypala onda dobro razmisli hoces li platiti preko westen uniona (ne znam da ga ima na spisku ebay-a) ...

Ako ti ne stigne ni novac ni stvar koju si kupio, kopiraj sve mailove posalji paypalu i zatrazi povratak novca direktno...

Lepota kod ebay-a je da ima i drugih prodavaca koji ce ti tu stvar poslati odmah nakon uplate (preko paypala) a ne da se cimas sa nekim...
[ vizia-pro @ 10.10.2011. 21:44 ] @
Postavi link tog predmeta što si kupio. Jer ako si mu platio preko ebay-a i ako je bilo naznačeno da ima mogućnost plaćanja paypalom onda si ti u pravu.On mora da ti pošalje robu ako ne ti prijavi slučaj kod ebay i kod paypala da bi dobio novac nazad.
[ jerryrain @ 10.10.2011. 22:07 ] @
Prvo sto si trebao je da pre kupovine popricas sa prodavcem i uslovima prodaje i slanja, bez obzira na ono sto si procitao na aukciji.
Drugo, ako si iz Srbije znaci da imas paypal registrovan na neku od susednih zemalja, onda je sasvim opravdano sto covek vidi confirmed adresu u jednoj zemlji a treba da salje paket na identicnu adresu u drugoj zemlji, (i svaki prodavac koji ima i malo mozga, a takvih je malo, ce posumnjati da tu nesto smrdi) bojim se da cak i da se zalis paypalu ne bi dobro prosao obzirom da imas ilegalan account. Ukoliko pak nisi iz Srbije i imas legalan paypal account, sacekaces par dana i posle pokrenuti ebay-paypal dispute i oni ce bez problema povratiti novac na tvoj racun, ali pre nego sto otvoris takav 'case' mora da prodje odredjeni vremenski period (propisan od strane ebay-a) koji daje prodavcu vremena da posalje stvar.
[ luka1978 @ 11.10.2011. 08:48 ] @
Ok evo update. Na stranici (Info about item) predmeta koju sam kupovao bila je samo jedna mail adresa ([email protected]) gdje je navedeno da se preko nje mogu dobiti svi odgovori. Preko nje sam i komunicirao sa tim likom. Da se razumijemo, kupovao sam nekakvu tehnicku stvar, a ne auto kako glasi mail adresa ;-). Odmah nakon postavljenog posta na ovom forumu, ukucao sam u pretrazivac tu mail adresu i dobio ovo: http://netscammers.blogspot.co...03/best-autosalescom-scam.html (provjerite i vi).
E nakon toga sam poslao mail preko e-bay maila (onaj njihov zvanicni portal za slanje mailova) gdje sam pitao da li je dobio moj mail i on napise jeste i kontam to je isti lik sa kojim se vec dopisujem. Medjutim, nije bio to taj lik sa kojim se dopisujem, a ovaj je kontao da sam ga pitao u vezi tog maila koji sam upravo poslao, da li je dobio i on je rekao da jeste (za njega je ovo od mene bio prvi mail), a za mene nastavak komunikacije samo preko e-bay portala. Onda sam se pravio lud (jer ne znam ko koga j...), gdje sam napisao da evo idem uplaiti preko Western Uniona, da sam cekao da on meni prvo vrati pare preko paypala (a to mi je rekao preko te gmail adrese) i da ce sve biti gotovo u toku dana.
Nakon toga, odmah dobijam e-bay mail gdje pise da nikako ne uplacujem preko Westerna jer je to prevara i da se sigurno radi o bestautosrl prevarantu. Tu sam onda otpoceo komunikaciju (preko e-bay, a ne preko gmail naloga) gdje mi je sada taj novi lik, u stvari zvanicni prodavac, objasnio da ovaj upada u tudje accounte, da imaju dugo probbleme sa njim i da su vec nekoliko puta imali slicne slucajeve. Zamoljen sam da svu korespodenciju proslijedim na [email protected] i na [email protected]

Da napomenem, meni je taj prevarant uredno poslao mail, kao kupili ste tu i tu stvar, e-bay protection u zaglavlju itd, kao pravo obavjestenje u kojem je navedena info da se placanje vrsi iskljucivo preko Westerna, a ne paypala i ostavio mi svoje licne podatake za Western Union transakciju. Radi se o liku uz Rumunije. Sve to sam proslijedio i e-bay.com i Western Unionu.

Ovi likovi, zvanicni, mi se izvinjavaju, poslali su mi mail da je kupljena stvar na putu, sa onim "Tracking number" koji je zvanican itd...

Toliko o mom shoppingu, da nemam malo informatickog iskustava i Balkanske sumnjicavosti, zijanio bi 100 $ ;-). By the way, svi nalozi su mi legalni, ja sam iz BiH, a mi imamo paypal.

Toliko, pa da znate i vi za ubuduce...