[ Onaj @ 12.10.2011. 00:47 ] @
Na stranici http://www.cicafrizerka.rs/izrada-internet-sajta.html (sajt je u RNIDS-ov) izmedju ostalog stoji sledece:

Citat:
6. Izrada Sistema za upravljanje sadržajem (CMS)

Content Management System omogućava jednostavno i brzo kreiranje i održavanje internet sajta i danas je prilično neozbiljno raditi sajt bez CMS-a. Veoma popularni, jednostavni za upotrebu, besplatni i često korišćeni CMS-ovi su Joomla i WordPress.


Otkad je neozbiljno raditi sajt bez CMS-a? Zasto su iz ugla posetilaca i pretrazivaca sajtovi bez CMS-a u bilo kom smislu gori od onih sa CMS-om?
[ Predrag Supurovic @ 12.10.2011. 07:47 ] @
Pa sam si rekao: RNIDS :)

Oni se mnogo i ne razumeju u svoj posao a ovo im je verovatno pisao neki Perin sin koji se odlično razume u kompjutere a čuo je i za CMS. :)

No, šalu na stranu, CMS pristup ume mnogo da olakša izradu sajta onome ko ume da ga koristi. CMS ne podrazumeva samo popularne besplatne skripte pomoću kojih i deca mogu da sa par klikova mišem podignu sajd da radi. To je u stvari način kako se organizuje aplikacija iza sajta i najčešće svako ko se ozbiljno bavi web razvojem koristi neki CMS, i to je obično neki sopstveni, razvijen po potrebi.
[ Onaj @ 12.10.2011. 11:16 ] @
Za sajt koji se precesto azurira cms moze da olaksa stvari ali ne vidim svrhu izrade i koriscenja cms-a za neki sajt koji se jednom odradi da predstavlja firmu a povremeno se menja npr. samo cenovnik prizvoda ili usluga.
[ Predrag Supurovic @ 12.10.2011. 13:00 ] @
Ima i tad svrhe, jer developeru omogucava da gomilu stari ne pravi svaku put iznova, nego napravi svoj CMS i primenjuje ga na svakom sajtu. Taj CMS ne mora da bude kompleksan kao opstepoznati besplatni CMS, nego i nesto mnogo jednostavnije sto obezbedjuje sablone, seo ulr, dinamicko ucitavanje sadrzaja, pristup bazama, user adminsitraciju ako je potrebna i slicno...
[ snake_master @ 12.10.2011. 13:26 ] @
Sa Pedjom bi se slozio, a i ne bih se slozio :)

Naime @Onaj je verovatno imao na umu sajtove koji imaju manji budzet, sajtovi vise orijentisane ka preduzetnicima i manjim firmama (a rade ih "one man show") samim tim sto nemaju potrebu za cestim izmenama podataka, pa je onda bespotrebno i raditi takve sa CMS-om. Verovatno cemo se sloziti da proces dizajn->html->CMS zahteva dodatni rad ukoliko se sajt integrise u CMS, samim tim i vecu cenu, a klijent nema stvarnu potrebu za tim.

Sa druge strane CMS je realnost danas i tesko je zamisliti funkcionisanje bilo kog sajta bez njega :) ali uzmimo primer nase zemlje, vecina manjih klijenata ovde je u fazonu "Napravi mi sajt, nemam ja tu nesto mnogo da menjam, ti ces mi sve to" a to bude 1-2 puta godisnje, nekada ni tad, ubacivanje par fotografija, i promena par reda texta za koje realno CMS ne treba :) :) :)
[ Onaj @ 12.10.2011. 13:53 ] @
@snake_master

Da, mislio sam na takve sajtove bez cestih izmena podataka.
[ Onaj @ 12.10.2011. 14:05 ] @
Citat:
snake_master
Naime @Onaj je verovatno imao na umu sajtove koji imaju manji budzet, sajtovi vise orijentisane ka preduzetnicima i manjim firmama (a rade ih "one man show") samim tim sto nemaju potrebu za cestim izmenama podataka, pa je onda bespotrebno i raditi takve sa CMS-om.


Imao sam na umu i sledece: ako ja umem da napravim sebi sajt a ne umem da napravim cms zasto je moj sajt neozbiljniji od drugih? Ako meni npr. nije tesko da azuriram sadrzaj tog sajta zasto je to misnus za sam sajt?
[ 3way @ 12.10.2011. 14:10 ] @
Ako umes da napravis sajt koji koristi PHP i MySQL, onda sigurno znas da napravis CMS.
[ plus_minus @ 12.10.2011. 14:14 ] @
@Onaj

Odakle si ti našao da izvučeš da li treba ili ne treba cms, pa preko cms-a, pravo ispred korisnika. Da vidi šta piše i šta se mrda na ekranu. Svaka ti čast.

CicaFrizerka.

.. kako god, nego šta ćemo sa cms sistemima koji nemaju nikakav interfejs za klik'izmenu, klik'klik'dopunu i klik'organizaciju sadržaja, već se samo kucka i ukuckava..?
Da li je i to "out" to jest, neozbiljno... ?
Cms sistemi sa izdvojenim grafičkim interfejsom, te 'klik to insert js effect or mesmerized SEO box' su nastali tako što je došlo do najezde kopipejstera i web dizajnera bukvalno preko noći.
Svaki sajt bi trebao biti unikat sam po sebi, a umesto toga, plagijata ima koliko hoćeš. Razlikuju se maltene samo po yebenim Glossy dugmićima i tome slično. Smeća na sve strane. A i kako da ga ne bude kada je eto "glupo da ti sajt bude neozbiljan".
[ snake_master @ 12.10.2011. 14:30 ] @
Odosmo totalno na drugu stranu u temi.

Dal neko zna ili ne zna da napravi sajt to je pitanje njegove strucnosti. Znamo svi sta podrazumeva dobro i profesionalno uradjen sajt, kao sto sam i naveo neki minimum procesa dizajn->html/css/js->php/mysql a jos tu mozemo staviti i copywrite, SEO, Internet marketing itd...

@Ovaj
Nadam se da pod "napravim sebi sajt" ne podrazumevas instaliranje Joomle, WP-a i ubacivanje texta u sablon :)


Prvobitno je bilo rec dal je neozbiljno imati sajt koji nema CMS? Odgovor je: zavisi od potreba klijenta, velicine sajta i interval azuriranja sadrzaja na sajtu. Neozbiljno je i nemoguce na portalu imati staticki sajt :D :D :D a za firmu sa par opisa, par proizvoda i 10-15 slika u galeriji nije.
Neozbiljnost internet prezentacije se ogleda u pristupu, strucnosti i nacinu rada tokom kreiranja sajta, ne od toga dal ima CMS ili nema.

EDIT: zakljucak pod brojem 10. na spomenutom textu mi se najvise svidja :D :D :D Bice posla :D
[ shadow-bg @ 12.10.2011. 14:55 ] @
Ja sam pre 4 meseca izgubio jedan posao za izradu web sajta jer nisam radio u Joomla ili nekom poznatijem CMS-u, nego sajt radim "od nule". Prijatelj direktora, koji neki "strucnjak" za web sajtove je izjavio da ako se sajt uradi u Joomla, da onda nije vezan za mene da mu vrsim izmene na sajtu nego moze da angazuje bilo koga ko zna Joomlu. A ako mu ja uradim, onda je vezan za mene, jer neki drugi PHP programer nece moci da se snadje u mom kodu. Jos je i izjavio da samo Joomla ima dobro uradjen SEO, da custom resenja kao sto je moje, ne moze da bude tako dobro kao SEO u Joomla koju razvija stotinu ljudi godinama. Direktor je odlucio da poslusa svog prijatelja. Kad sam napustao sastanak, samo sam im pozeleo srecu sa integracijom clipper baze i Joomle, jer je baza odakle sajt treba da vuce podatke u prastaroj clipper bazi.
4 meseca kasnije, cujem da jos nema ni sajta ni u najavi. A graficki dizajn sajta na kom sam radio nedelju dana nemaju nameru da plate... ali to vec nije tema...
[ Onaj @ 12.10.2011. 14:59 ] @
Citat:
snake_master
Nadam se da pod "napravim sebi sajt" ne podrazumevas instaliranje Joomle, WP-a i ubacivanje texta u sablon :)


Naravno da ne, sablon verovatno moze mnogo da ogranicava a ja volim kada je sajt bas onakav kakav meni treba. Pod "napravim sebi sajt" pre svega podrazumevam staro dobro strpljivo pisanje html-a u nekom najobicnijem editoru.
[ Onaj @ 12.10.2011. 15:04 ] @
Citat:
shadow-bg: A ako mu ja uradim, onda je vezan za mene, jer neki drugi PHP programer nece moci da se snadje u mom kodu.


Pa sta ima da se snalazi ili zna ili ne zna. Mnogi se dobro snalaze i u "tudjim kodovima".

Citat:
shadow-bg:Jos je i izjavio da samo Joomla ima dobro uradjen SEO, da custom resenja kao sto je moje, ne moze da bude tako dobro kao SEO u Joomla koju razvija stotinu ljudi godinama.


Najbolji SEO je kvalitetan sadrzaj, cist kod i izbegavanje black hat optimizacije tj. ne pokusavati da na neki nacin zeznes pretrazivace. Kakav to poseban SEO ima Joomla? Prvi put cujem za tako nesto.
[ snake_master @ 12.10.2011. 15:18 ] @
Citat:
Naravno da ne, sablon verovatno moze mnogo da ogranicava a ja volim kada je sajt bas onakav kakav meni treba. Pod "napravim sebi sajt" pre svega podrazumevam staro dobro strpljivo pisanje html-a u nekom najobicnijem editoru.


To je ono pravo :)


Citat:
Pa sta ima da se snalazi ili zna ili ne zna. Mnogi se dobro snalaze i u "tudjim kodovima".


Uf kakve sam ja "kupuse" od koda video... :)
[ Onaj @ 12.10.2011. 15:48 ] @
Citat:
snake_master: Uf kakve sam ja "kupuse" od koda video... :)


A mozda je upravo to necija biznis taktika - napise namerno "kupus" od koda da bi posle bilo tesko da mu se nadje zamena kad treba da se nesto menja jer bi se drugi teze snasli u takvom kupusu?
[ plus_minus @ 12.10.2011. 16:08 ] @
^^ To je najverovatnije biznis taktika mnogih, tu nema govora.

Verujem inače da mnogi drugi započinju sa taktikom ili tendencijom da sami postanu izvori standarda kada završe sa izradom sajta ili portala, koji ima odlično sređen i organizovan materijal, stil, izgled, head kao i back-end.
Jedan od uspešnijih koji se vodio tom taktikom je npr. mali, pegavi tvorac fejsbuka. Oni manje uspešniji završavaju tako što počinju da promovišu svoj rad i znanje sa striktno >>cms suite<< (ili slično) negde u samom nazivu, tajtl, 'diskripšn' tagu, etc.
[ snake_master @ 12.10.2011. 16:43 ] @
Pa ne znam bas za predhodne konstatacije, ja smatram ako pises kupus od koda i tebi ce biti tesko da kasnije doradjujes i prepravljas ukoliko je potrebno. To su muke zive... Mislim da se dobro organizovan i funkcionalan kod pise zbog sebe da bi ubrzao proces rada.

Postoje situacije gde kada klijent trazi jos neke izmene i dodavanja u samoj funkcionalnosti sajta, ukoliko sajt nije postavljen na dobrim osnovama (programeri koji nisu bas dobri u svom poslu, ili su tek na pocetku), onda mozes da sednes i da pises iznova ceo sajt zbog 2-3 stvari koje treba dodati, zato smatram da onaj ko zna, on i pise dobar kod da bi sebi olaksao, medjutim postoje situacije nekada se kupus od koda pise u nedostatku i ogranicenju vremena, a onda se javi jos nesto sto je potrebno uraditi, pa istom logikom sto brze trazenje resenja, "kupus na kupus" i na kraju katastrofa :) kako za tebe tako i za druge programere koji mozda dodju posle tebe na projekat...
[ Predrag Supurovic @ 12.10.2011. 17:03 ] @
Citat:
snake_master:
Naime @Onaj je verovatno imao na umu sajtove koji imaju manji budzet, sajtovi vise orijentisane ka preduzetnicima i manjim firmama (a rade ih "one man show") samim tim sto nemaju potrebu za cestim izmenama podataka, pa je onda bespotrebno i raditi takve sa CMS-om. Verovatno cemo se sloziti da proces dizajn->html->CMS zahteva dodatni rad ukoliko se sajt integrise u CMS, samim tim i vecu cenu, a klijent nema stvarnu potrebu za tim.


MOje iskustvo je takvo da sada ne bih radio sajt bez svog CMS u pozadini ni da mi plate za to. Niej to neki naro;it CMS, ima samo gomilu funkcija koje su potreben za svaki sajt, nema cak ni admin sekciju nego se sve podesava iy koda, ali je poent aurpavo u toem da se mnogo sta podesava a ne pravi iz pocetka.

Rad na sajtu se svodi na to da se uradi graficko resenje, od njega HTML sabloni, stavi se na sajtu, ubaci konkretan sadrzaj za pojedine strane i to je to.

Da ne zaboravimo da ma kako jednostavan sajt bio danas je neprakticno raditi ga ako nije dinamican. Uzmi na primer da hoces da na sajt stavis google analytics kod. Ako je sajt statican moras da editujes sve html strane i ubacujes ga. Ja ne moram, jer se kod mene svaka strana dinamicki generise pa se takav kod ubaci u sablon i vidi se na svakoj strani.

Ili, sve cesce korsinici traze da imaju sajt na cirilicii altinici ili da imaju vise jezika. Meni CMS omogucava da to radi sa malo podesavanja, prevodjenje recnika i izmenu staticnog sadrzaja. A raditi seo za visejezicni sajt moye da bude nocna mora ako se ne radi automatski. Sve je to mnog brze, lakse i sa manje problema nego kada bi sve moralo rucno da se radi. Za prikaz cirilice i latinice cak i nemam nikakvog posla, samo ukljucim opciju i odjednom imam i cirilicnu i laticnicu verziju sajta cak i SEO sajta sve to isprati automatski

A da ne pominjemo kad korisnik odluci da radikalno menja izgled sajta (ali ne i sadrzaj), pa umesto da moras da opet editujes svaku stranu ti to uradis u CMS kroz sablone i sve legne tamo gde treba.

Stvarno mi je nezamislivo danas da radim sajt u kome bih koristio staticne HTML strane. Vise ni Hello Worrld stranu ne radim u HTML nego u PHP :)

Ali, ponovicu, nije to CMS kao sto je Joomla ili Wordpress ili Drupal ili nesto slicno. Ne, mnogo jejednostavniji ali je i dalje CMS i meni radi posao mnogo bolje nego sto bi Wordpress, Jomla i Drual zajedno.
[ citizenx @ 12.10.2011. 17:09 ] @
ja sam ovu temu shvatio kao reklamiranje sajta
[ Onaj @ 12.10.2011. 18:06 ] @
Citat:
citizenx: ja sam ovu temu shvatio kao reklamiranje sajta


Kog sajta? kakva reklama? Mozda telepatska (?) (posto nisam nigde naveo ni jedan jedini svoj sajt, cak ni u potpisu)? Ili mislis da mozda reklamiram ovaj "divni" sajt RNIDS-a sa cijim se navodima ne slazem????
[ Onaj @ 12.10.2011. 18:09 ] @
Citat:
plus_minus: ^^ To je najverovatnije biznis taktika mnogih, tu nema govora.


Pa jos ako naprave neki "konvertor" sredjenog koda u kupus kod i obrnuto onda nema problema ni da se sami kasnije snadju u svom kupusu :)))) samo po potrebi vrate "kupus kod" u "ok kod" edituju pa vrate nazad u "kupus kod" :))))) ko zna, mozda ima i toga? :((((
[ citizenx @ 12.10.2011. 18:22 ] @
Citat:
Onaj: Kog sajta? kakva reklama? Mozda telepatska (?) (posto nisam nigde naveo ni jedan jedini svoj sajt, cak ni u potpisu)? Ili mislis da mozda reklamiram ovaj "divni" sajt RNIDS-a sa cijim se navodima ne slazem????


polako druze. mislio sam da je ta cicafrizerka neki sajt koji reklamira svoje "umece" pravljenja sajtova. iz principa nisam hteo da kliknem, ali sam nakon tvog posta kliknuo i video o cemu se radi...take it easy
[ snake_master @ 12.10.2011. 19:32 ] @
@Predrag Supurovic

U pravu si za vecinu stvari, i ja imam nesto slicno, nije CMS nego vise neki PHP sablon ili kako bih ga vec nazvao, dobru ideju si mi dao, moram ga unaprediti za jezicku podrsku. Gde da ubacujem GA kod na svaku stranu, pa i navigacija isto. Sve preko 5-7 strana je ubistvo ubacivati rucno :)
[ FoxVanis @ 13.10.2011. 08:19 ] @
Vidi, mnogi se frljaju raznim izrazima da privuku ljude. Nekada su Web dizajneri sami pravili prezentacije i portale pisajući svoje CMS-ove, danas imaš brdo besplatnih koje svako ume postaviti i neki to naplaćuju 200-300€. Ja recimo sam pišem za svaki sajt PHP kod i radim ih modularno poput CMS-ova jer znam da je moj sajt jedinstvenog koda i da hakeri neće znati gde ima rupa a gde nema. Najbolja stvar je što sam ja pre webdizajna hakerisao pa znam kako rupe pokrpiti ili postaviti zamke za hakere i veoma je teško uhakovati moj kod. Recimo Joomlu preko Community Buildera je lako uhakovati a Wordpress preko admin stranice. Sve ima svoju rupu. Zato je najbolje ako samo prezentaciju praviš bez promena sadržaja, uradi sa statičkim HTML kodom, a ako hoćeš nešto ozbiljnije, odvoj par nedelja i hvataj se PHP-a, MySQL-a, HTML-a, CSS, Jquery itd... Moj predlog je ovaj i nećeš požaliti. A besplatne Joomla, Dupral, Wordpress zaboravi...

Pozdrav!
[ peromalosutra @ 13.10.2011. 08:36 ] @
@FoxVanis:

Potpuno pogresan stav. Security trough obscurity koncept se odavno pokazao kao pogresan.

Nijedan kod nije 100% siguran. Sta mislis koji kod je sigurniji i ispeglaniji:

a) Kod koji su stotine programera pisale, primale feedback i ispravljale, dok su milioni drugih koristili i prijavljivali bugove, ciji je kod javno dostupan te svako moze da ga pogleda i, opet, prijavi bug jer je i njemu u interesu da se taj kod ispravi, ili
b) Kod koji pojedinac napise, koji sigurno ima bugove i moguce ga je eksploitovati, ali se developer nada da je sajt dovoljno mali i nepoznat, pa niko nece zeljeti da se bakce sa tim.

Sta ce biti ako ovaj sajt pod b) postane poznatiji i interesantniji za kojekakve napade? Ja bih se ipak u vecini slucajeva odlucio za a). :)

Sto se tice community buildera i ostalih ekstenzija, kao i samih propusta u Joomli, ili bilo kom drugom CMS-u izmedju ostalog, veliki dio problema su korisnici koji jednom podignu sajt i onda zaborave na njega. Sajt mora redovno da se administrira i updejetuje. Sve ozbiljnije development kompanije koje imaju svoje komponente, kao i sama Joomla ce pustiti updejt koji krpi rupu u najkracem roku.

Sto se tice statickih sajtova, danas jeste prilicno neozbiljno praviti sajt bez CMS-a. Jednostavno, web vise nije statican kakav je mozda bio prije 10 i vise godina. Odrzavanje staticnog HTML sajta je nocna mora. Ok, napravite staticki HTML sajt koji radi savrseno i koji nema vise od 10-ak stranica (odrzavati staticki HTML sajt sa preko 10 stranica je ravno samoubistvu). I onda vam dodje klijent i kaze kako mu se ne svidja banner i zeli da ga promjeni. Sve super, ostaje vam samo da na 10 mjesta uradite istu stvar. Zar se to ne cini kao ogromno gubljenje vremena? Da ne spominjem sta je sa SEO na takvom sajtu.

Naravno, ne treba ni pretjerivati. Za manje sajtove koji ce se rijetko mijenjati, ok je ici sa nekim custom made CMS-om, pa makar i najprimitivnijim mogucim, kao sto je @Predrag Supurovic vec objasnio.

Za sve vece, treba razmisliti o ozbiljnijem CMS-u
[ Onaj @ 13.10.2011. 09:07 ] @
Citat:
peromalosutra:
Nijedan kod nije 100% siguran. Sta mislis koji kod je sigurniji i ispeglaniji:

a) Kod koji su stotine programera pisale, primale feedback i ispravljale, dok su milioni drugih koristili i prijavljivali bugove, ciji je kod javno dostupan te svako moze da ga pogleda i, opet, prijavi bug jer je i njemu u interesu da se taj kod ispravi, ili
b) Kod koji pojedinac napise, koji sigurno ima bugove i moguce ga je eksploitovati, ali se developer nada da je sajt dovoljno mali i nepoznat, pa niko nece zeljeti da se bakce sa tim.

Sta ce biti ako ovaj sajt pod b) postane poznatiji i interesantniji za kojekakve napade? Ja bih se ipak u vecini slucajeva odlucio za a). :)


Po meni sigurniji je kod pod b) tj. onaj kod koji pise pojedinac. Osnovni razlog si sam naveo: pod a) je neuporedivo rasirenji, poznatiji i samim tim neuporedivo interesantniji za kojekakve napade a tak ako bi onaj jedinstveni i unikatni pod b) koji pojedinac pise za zanemarljiv broj sajtova u odnosu na kod pod a) postao poznatiji tek onda bi to sve bilo onako kako ti kazes a verovatnoca za to je zanemarljiva.
[ plus_minus @ 13.10.2011. 09:39 ] @
Citat:
peromalosutra: @FoxVanis:

Potpuno pogresan stav. Security trough obscurity koncept se odavno pokazao kao pogresan.

Nijedan kod nije 100% siguran. Sta mislis koji kod je sigurniji i ispeglaniji:

a) Kod koji su stotine programera pisale, primale feedback i ispravljale, dok su milioni drugih koristili i prijavljivali bugove, ciji je kod javno dostupan te svako moze da ga pogleda i, opet, prijavi bug jer je i njemu u interesu da se taj kod ispravi, ili
b) Kod koji pojedinac napise, koji sigurno ima bugove i moguce ga je eksploitovati, ali se developer nada da je sajt dovoljno mali i nepoznat, pa niko nece zeljeti da se bakce sa tim.


Rekao bih da nije potpuno pogrešan stav. Na kraju krajeva, šiptari su nam sa njihovim digitalnim poduhvatima u zadnje vreme baš lepo demonstrirali koji je način rada/pravljenja sajta bolji i sigurniji. Ima tu i do mrskosti i lenjosti idiota koji ažurira javni, slobodni cms za široke narodne mase, ali ima i još više od toga. Npr. sa unikatnim, ručno rađenim šablonom (hardcoded šablonom ili cms-om) Administratorski deo ili sekcija ne mora uvek da se nalazi u folderu admin, već u folderu J4Me, itd...

Citat:
Sta ce biti ako ovaj sajt pod b) postane poznatiji i interesantniji za kojekakve napade?


Rodiće se nova konkurencija za izbor cms-a, ako je to jedna od želja developera. :)
[ Onaj @ 13.10.2011. 09:41 ] @
Citat:
peromalosutra: I onda vam dodje klijent i kaze kako mu se ne svidja banner i zeli da ga promjeni. Sve super, ostaje vam samo da na 10 mjesta uradite istu stvar. Zar se to ne cini kao ogromno gubljenje vremena? Da ne spominjem sta je sa SEO na takvom sajtu.


Ali nema tih problema ako ne radim sajt za klijenta nego za sebe i uz to ne drzim banere (ne reklamiram nikoga na svom sajtu posto svrha mog sajta nije reklamiranje drugih sajtova).

Sto se tice SEO ne vidim problem, iz mog iskustva takav sajt se odlicno rangira jer je kod cist a sadrzaj kvalitetan. Broj poseta je veoma zadovoljavajuci i konstantno raste. Mozda dodatno utice i to sto je jos davno, ubrzo od postavljanja, izlistan na DMOZ-u i slicnim mestima i zadovoljavajuci broj sajtova linkuje ka njemu pa mu to daje dodatnu ozbiljnost pred pretrazivacima.

Izgled lako menjam menjajuci CSS tako da to ide brzo, eventualno poneka izmena nekog grafickog elementa koji se prikazuje na svim stranama pa normalno ne menjas svuda (a toga nisi postedjen ni sa CMS-om - ako ti npr. treba novi izgled hedera nece ti ga CMS napraviti :D nego moras sam da ga dizajniras).

---

Dakle, shvatam ja da je CMS u redu ako radis sajt za klijenta da bi lakse odradio neke specificne izmene ako ti klijent naknadno ima neke svoje hirove ili ako je priroda sajta takva da zahteva cestu izmenu raznih elemenata na veliokm broju stranica ali jos uvek ne vidim zasto bi neko pravio i koristio CMS ako odrzava samo svoj sajt slican primeru koji sam ranije gore naveo gde izmene koje vrsi ne zahtevaju mnogo truda i vremena. Zar tu CMS nije totalno suvisna stvar?

A na onom RNIDS-ovom sajtu se ne obracaju web dizajnerima koji treba da rade stotine sajtova niti se obracaju nekome ko bi da drzi neki ko zna kakav portal nego se obracaju upravo ljudima koji zele svoj jedan jedini sajt za promociju nekog svog malog biznisa ili radnje kao sto je npr. frizerski salon (i sam naziv sajtu su zbog toga dali CicaFrizerka).
[ Onaj @ 13.10.2011. 09:55 ] @
Citat:
plus_minus:Na kraju krajeva, šiptari su nam sa njihovim digitalnim poduhvatima u zadnje vreme baš lepo demonstrirali koji je način rada/pravljenja sajta bolji i sigurniji.


Praksa je pokazala da sajtovi sa takvim CMS resenjima padaju kao kruske. Meni je to dobar razlog da zaobidjem cms ako vec realno nema potrebe za njim.

Primer koji si naveo su destruktivni klinci koji obaraju sajtove iz politickih ubedjenja.

Ako onda pogledamo sajtove koji se koriste za prezentaciju biznisa, zasto bi neki preduzetnik, ako ne mora, uopste rizikovao da mu neka konkurencija lako obara sajt i unistava mu posao?
[ Predrag Supurovic @ 13.10.2011. 14:13 ] @
Citat:
snake_master: @Predrag Supurovic
U pravu si za vecinu stvari, i ja imam nesto slicno, nije CMS nego vise neki PHP sablon ili kako bih ga vec nazvao, dobru ideju si mi dao, moram ga unaprediti za jezicku podrsku. Gde da ubacujem GA kod na svaku stranu, pa i navigacija isto. Sve preko 5-7 strana je ubistvo ubacivati rucno :)


To jeste CMS, samo je jednostavan.

Citat:
Onaj
Dakle, shvatam ja da je CMS u redu ako radis sajt za klijenta da bi lakse odradio neke specificne izmene ako ti klijent naknadno ima neke svoje hirove ili ako je priroda sajta takva da zahteva cestu izmenu raznih elemenata na veliokm broju stranica ali jos uvek ne vidim zasto bi neko pravio i koristio CMS ako odrzava samo svoj sajt slican primeru koji sam ranije gore naveo gde izmene koje vrsi ne zahtevaju mnogo truda i vremena. Zar tu CMS nije totalno suvisna stvar?


Ja ne koristim php samo ako sajt sadrži samo jednu stranicu i to samo ako je sadryaj apsolutno statican. A i tad obično stavim HTML u index.php za slučaj da kasnije zatreba da se promeni, da ne moram da menjam ekstenziju.

Citat:

A na onom RNIDS-ovom sajtu se ne obracaju web dizajnerima koji treba da rade stotine sajtova niti se obracaju nekome ko bi da drzi neki ko zna kakav portal nego se obracaju upravo ljudima koji zele svoj jedan jedini sajt za promociju nekog svog malog biznisa ili radnje kao sto je npr. frizerski salon (i sam naziv sajtu su zbog toga dali CicaFrizerka).


Na onom sajtu RNIDS za naše pare čini štetu celoj internet zajendici nagovarajući ljude da korsite loša rešenja kojima će praviti loše sajtove, sa kojima neće imati efekat kakav bi imali da im za ne velike pare neko sve to može napraviti kako treba.

RNIDS je jedno veliko zlo koje treba uništiti što pre i što temeljnije.
[ Stefan Jocic @ 13.10.2011. 14:31 ] @
Citat:
RNIDS je jedno veliko zlo koje treba uništiti što pre i što temeljnije.

+1! Peđa, pričali smo pre nekoliko dana na tviteru o problemima u internet zajednici. Isti ljudi koji organizuju razne "privatne" konferencije, i koji imaju "false view", vode i organizacije poput RNIDS koje bi trebale da budu od ključnog značaja po zajednicu (u pozitivnom smislu). Mislim da je tu situacija crno-bela. Ljudi nažalost ne vide te probleme, zato im svaka besmislica i polazi za rukom.
[ Onaj @ 13.10.2011. 19:19 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Ja ne koristim php samo ako sajt sadrži samo jednu stranicu i to samo ako je sadryaj apsolutno statican. A i tad obično stavim HTML u index.php za slučaj da kasnije zatreba da se promeni, da ne moram da menjam ekstenziju.


Zanimljivo. Ja kada bih i imao potrebu za tim meni bi to bilo kasno da uradim posto godinama stoji ekstenzija .html tako da ne bi bilo zgodno menjati ekstenziju zbog pretrazivaca koji su davno indeksirali stranice takve kakve su.
[ Predrag Supurovic @ 13.10.2011. 20:05 ] @
E zato stavljam ekstenziju php :)
[ Onaj @ 14.10.2011. 11:29 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: E zato stavljam ekstenziju php :)


Pametno.

Mada, za staticne strane koje meni savrseno odgovaraju dobro mi sluzi .html ekstenzija.

Koja ekstenzija se najcesce koristi? Vidim na nekim sajtovima ni ne prikazuje ekstenziju stranice (ne prikazuje ni na ES). Sta je tu u pitaju? Da li te stranice zaista nemaju ekstenziju (i kako je to moguce?) ili postoji neko podesavanje da se ne prikazuje? I da li je za pretrazivace bolje ili gore da se ne prikazuje ekstenzija stranice?
[ Predrag Supurovic @ 14.10.2011. 11:31 ] @
Zavisi kako podesis veb server. Moyes da namestis da i html bude tretiran kao php, ako bas hoces. U priicpu nije bitno sa SEO strane gledista.
[ plus_minus @ 14.10.2011. 12:22 ] @
Citat:
Onaj
Koja ekstenzija se najcesce koristi? Vidim na nekim sajtovima ni ne prikazuje ekstenziju stranice (ne prikazuje ni na ES). Sta je tu u pitaju? Da li te stranice zaista nemaju ekstenziju (i kako je to moguce?) ili postoji neko podesavanje da se ne prikazuje? I da li je za pretrazivace bolje ili gore da se ne prikazuje ekstenzija stranice?


Stranice imaju ekstenziju i u tom slučaju. U pitanju je .htaccess fajl koji se stavlja u root direktorijum sajta. Pored toga što služi da se ekstenzije sakriju, ako 'gazdi' tako volja, taj fajl služi i za još 1000 korisnih stvari.