[ lestrigonac @ 15.10.2011. 00:21 ] @
Pozdrav svima!

Imam problem sa ovim hard diskom. Jedan dan se prosto desilo da se racunar zamrzne. Posle malo cekanja, restartujem kompjuter i on nece da ga detektuje (kompjuter ga ne detekruje prilikom startovanja). Pored njega imam maxtor od 80Gb na kome je windows xp. Posle toga sam jednom uspeo da upalim kompjuter i da ga on detektuje pri cemu sam uspeo da prebacim 1% podataka pre nego sto se opet zamrznuo windows i vise prilikom startovanja kompjuter nece da ga detektuje. Odneo sam hard disk kod drugara i ubacio u njegov kompjuter, on ga detektuje i udje u windows. Odem u disk menager i tamo stoji uzvicnik na hard disku i pise da je stranac :) Odem import foreign i prijavi gresku. Znaci nista ni tu nisam uspeo osim sto je detektovan prilikom startovanja.

Pretrazivao sam internet u pokusaju da nadjem neko resenje, ali bezuspesno. Nisam ni siguran da li je do hard diska (i sta mu je) ili je do maticne ploce (Gigabyte GA-K8NS) ili do windows-a. Tek danas sam primetio da mi je u device manageru ima uzvicnik pored nekog IDE controllera. Pokusao sam da reinstaliram drajvere za to, ali bezuspesno. Instalirao sam sve moguce drajvere ponovo, ali uzvicnik i dalje stoji.

Da li neko ima ideju sta bih mogao da pokusam? Imam nekih bitnih podataka na njemu, pa bih makar da pokusam da vratim nesto... Nisam imao prilike ranije da se srecem sa slicnim problemima, pa ne znam sta bih radio.

Unapred sam zahvalan svima!
Veliki pozdrav!
[ lestrigonac @ 16.10.2011. 12:28 ] @
Pozdrav svima opet :)

Pokusavao sam da konektujem opet hard disk i menjao sam liniju napajanja i sata ulaz i tako u krug i uspeo je bios da detektuje hard disk i lepo da udje u windows bezi ikakvih zadrzavanja... Osetim da se hard disk lepo vrti, pa pretpostavljam da je uglavnom hardverski uredu - bar deo koji ga pokrece. Kada odem u Manage stoji mi crveni znak pored njega kao onaj kada ulazimo u jednosmernu ulicu sa pogresne strane i pise da je offline :) Pokusam da ga aktiviram i prijavi gresku i u event logu pise da ima bad block. Na slici je prikazano sta mi pise :)

Instalirao sam program get data back i uspeo sam da vidim sve fajlove. Medjutim problem je sto nemam placenu verziju, tako da ne mogu da ih kopiram... Ima li neki program koji je besplatan, a da radi dobro kao get data back? Ima li sanse nekim formatom posle prebacivanja podataka sa hard diska da ga vratim u funkciju ili ce biti potpuno "mrtav"?

Unapred hvala!
Veliki pozdrav :)
[ gilopile @ 16.10.2011. 13:20 ] @
Skini program Hdtune pro i okaci sliku `health` tab-a ovde, pa da vidimo kakvog je zdravlja, tj. sta je S.M.A.R.T zabelezio.
[ lestrigonac @ 16.10.2011. 18:47 ] @
Prebacio sam skoro sve podatke tj. onoliko koliko sam imao mesta... Od ostalog sam spreman da se oprostim, posto i nije toliko bitno :)

Evo slike :



Pozdrav i hvala!

edit: Pise ispod : Number of unstable sectors 2
[ Binary Mind @ 16.10.2011. 19:39 ] @
Uradi backup pomocu nekog programa poput get data back ili Stellar Phoenix. Mozes probati i sa Easus Data recovery softverom koji je valjda besplatan. SMART parametar koji nije u redu je kritican tako da taj hard treba zameniti drugim.
[ gilopile @ 16.10.2011. 19:41 ] @
Ok, sudeci po hd tune-tu, nije strasno. Skini program hdregenerator i ispravice ti ta dva pending sektora i izbrisati ih i iz S.M.A.R.T.A. Najverovatnije se nalaze medju prvih 10-gb. Posle toga ce biti k`o nov. Imam identicni hard i imao sam isti problem, evo ga i dan danas mi radi u racunaru bez greske.

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 16.10.2011. u 20:51 GMT+1]
[ lestrigonac @ 16.10.2011. 19:52 ] @
Hvala svima na odgovorima!

@Binary Mind : Uradio sam backup, tako da su mi bitni podaci sacuvani, a ostalo mi i nije potrebno, bilo je i namenjeno brisanju... Pokusao bih svakako da ga povratim, posto treba da sluzi samo jos par meseci cisto kao pomoc, posle toga cu ga definitivno zameniti...

@gilopile : Skinuo sam program sa WD sajta i uradio test koji nije prosao jer ima bad sectors. Na slici je prikazano sta mi je dosao kao rezultat :



Da uradim repair?

Uostalom, sta moze da se desi? :D

Hvala puno i pozdrav!
[ gilopile @ 16.10.2011. 20:05 ] @
Slobodno idi na repair, nista nece da brise, vec ce pokusati ispraviti ta dva sektora i uradice njihov backup. Ako ne uspe, onda sa hdregenerator-om uradi repair i ne brini oko podataka na hardu, jer sam radio 100-njk diskova i nikada ni najmanji problem.
[ lestrigonac @ 16.10.2011. 20:24 ] @
Uradio sam repair sa ovim WD-ovim programom i prijavljuje gresku...

Sada pokusavam da skinem hdd regenerator - koliko vidim trial verzija moze da ispravi samo jedan bad sector :) Probacu tako pa cu videti sta ce da bude... :)
[ gilopile @ 16.10.2011. 20:39 ] @
Pogledaj P.P.

A ne bi bilo lose da imas u steku i hiren`s boot CD - zlu ne trebalo. Ja bez njega na fleski ni u prodavnicu vise ne idem!:))
[ Binary Mind @ 16.10.2011. 22:34 ] @
To je samo odlaganje neumitnog. Hard je poceo da ide u vecna lovista i to je to. Nista vazno vise na njemu nemoj da cuvas.
[ gilopile @ 16.10.2011. 23:19 ] @
Slazem se da niti malo nije dobro, ali ne znamo razlog zbog kojeg je i dobio ta dva pending sektora, moguce zbog cold gasenja compa usled nekog upisa, treptaj struje, los napojni konektor, tako da bi ispravkom tih sektora imao novi disk...Ako je problem u glavama ili ploci, onda jbg i sigurno nece jos dugo. Mada treba pratiti stanje i da li ce se i dalje pojavljivati. Za backup i drzanje jako bitnih fajlova ne treba se uzdati ni u potpuno novi hdd. Evo, imam ovde u racunaru hdd koji vec vise od godinu dana radi bez ikakvih problema,a pun puncat BB:)) Naravno, sluzi samo za offline down ili da se snimi koja emisija...

[ lestrigonac @ 16.10.2011. 23:54 ] @
Hvala obojici na sugestijama i pomoci! Pogotovo gilopile na strpljenju i linkovima.

Naravno nista bitno necu cuvati na ovom hard disku, bice tu da premosti par meseci dok ne nabavim novi racunar...

Sutra cu pokusati da popravim bad sector-e, za danas je dosta :)

Ako nije problem, mogao bih odmah da vas pitam za savet oko cuvanja bitnih podataka? Sta vi predlazete kao najbolju opciju za cuvanje BITNIH podataka? Eksterni hard disk ili nesto drugo? Ja povremeno rezem na DVD-ove, ali to bas i nije pouzdano...

Veliki pozdrav!
[ gilopile @ 17.10.2011. 00:18 ] @
Mislim da je najbolje ici na kvalitetan DVD disk, rezan na najmanjoj brzini i sve to u dva primerka, pa u kutiju i odloziti negde u fioku i zaboraviti. I naravno jos sve to imati na ex. hdd-u. Da nam je malo bolji standard pa to sve upload-ovati na secure servere koji 99.9% garantuju cuvanje podataka na vise lokacija/servera, ali sa ovim bednim platama i upload-om je to skoro pa nemoguce. U biti na sto vise hdd-ova i dvd-ova imati i nema problema. Ja sam bar sa muzikom imao slucaj da su mi vise puta crkavali hdd-ovi, ali na svu srecu imam backup kod par drugara tih 200-njak Gb:)) Oni zeleli muziku, a meni dobro doslo jer sam mogao vratiti, he, he. Fora je u tome sto je bas odabrana mjuza, pa je nije moguce `svuci` u cugu...Najbolji lek je, ako vec dodje do gubitka vaznijih informacija je da si lepo namestis krevetac, svuces se i na spavanjac - vise puta mi je pomoglo:)) Nema vajde od nerviranja, cupanja kose...
Pozz!

P.S. Bas gledam onu sliku iz hdtune-ta sto sam postavio, pa mi izgleda da cu ranije u krevetic veceras, he, he, mada ni ti nisi daleko sa tim WD-om:)) - sala mala, ned`o Bog!







[Ovu poruku je menjao gilopile dana 17.10.2011. u 01:36 GMT+1]
[ lestrigonac @ 17.10.2011. 23:12 ] @
Moracu pod hitno da pribavim neki eksterni hard disk :)

Inace, uradio sam popravku svih bad sector-a i dalje stoji isti znak na hard disku i pojavljuje se jedna greska... To sve izgleda ovako :




Od opcija imam jedino Convert to Basic Disc, ali nisam siguran da li ce to sta uraditi? Sta jos da pokusam?

Veliki pozdrav!
[ gilopile @ 18.10.2011. 03:09 ] @
Jesi li probaoi sa Hiren`s CD-a da regenerises iz DOS-a? Mislim da bi ga popravio. Ako si vec mogao da pristupis HDD-u i ako ga vidi u BIOS-u, velike su sanse da ga regenerises, tj ta 2 sektora koji ti i prave problem. Javi kada skines Hiren`s, pa cemo videti za dalje. Link ti je na PP.

Mogao bi opet da uslikas Tab `heaalth` iz HDtune pro. Da budemo jos sigurniji, skini hdsentinel - http://www.harddisksentinel.com/hdsentinel_pro_setup.zip i okaci sliku i iz njega. Ne mogu tacno da ti kazem, ali je sada moguce da ti je hdd u odlicnom stanju, ali da file system pravi neku gresku, tako da uz backup(koji ces sada sigurno moci uraditi) formatiras ga i imaces potpuno zdrav disk. Znaci Hirens, pa sa nega imas besplatni Get Data back, povratis podatke i formatiras hdd i to mu je:)

Pozdrav!



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 18.10.2011. u 04:26 GMT+1]
[ lestrigonac @ 18.10.2011. 22:08 ] @
Pozdrav, nisam stigao ranije da se pozabavim ovim, po ceo dan sam na fax-u :D

Uspleo sam ja da uradim Backup pre vracanja losih sektora i sa Hirene's boot-om sam ispravio preostali los sektor (hddregenerator trial mi je popravio onaj drugi) i sada bi trebalo da je ok! Hteo bih i da ga formatiram, samo moram da skontam kako sa ovog Hirene's boot-a :) Evo slika, cini se ok, ali opet bolje je da strucnjaci pogledaju :)

Inace jedan bad sector je bio u prvih 10gb, a drugi u poslednjih 2Gb-a :)

Pozdrav i hvala puno!



[ gilopile @ 19.10.2011. 00:31 ] @
Ako mislis na njega da instaliras OS, onda nema potrebe za Hiren`s-om, vec pri instalaciji, kada te pita gde ce se instalisati OS, ides na `delete` i obrises obe particije ili koliko ih imas i kreiras nove. Ako bas moras sa Hiren`s-om, onda pod `partition tools` imas Acronis Disk Director 10.0.2160 pa isto tako delete-ujes particije i od unpartition prostora kreiras particije po zelji tj. velicini sa `Create`

Pozz!
[ bttp @ 19.10.2011. 14:55 ] @
S.M.A.R.T. diskovi ne bi trebalo da uopšte prijavljuju bad sektore koliko sam ja razumeo. S.M.A.R.T ih automatski realocira na ispravne sektore koji baš zbog toga postoje.

CrystalDiskInfo to prikazuje pod stavkom "Reallocated sectors count". Slučajno sam primetio jedan takav pre neki dan na hardu kad sam pokrenuo CrystalDiskInfo, piše "Caution" za taj disk i ta stavka ima RAW Value 000000000001, a threshold je 50.

Pretpostavljam da Caution znači da vodim računa o tome da li se taj broj uvećava ili ne. Prema tome nije mi jasno zašto ti je zbog 2 bed sektora na disku koji podržava SMART uopšte prijavljivao grešku, a nije ni sistemski disk pa da kažeš da je oštećen neki sistemski fajl.



[ lestrigonac @ 19.10.2011. 21:27 ] @
Pozdrav svima :)

Obaveze mi ne daju vise prostora da delujem, jos nisam ni formatirao hard... Sada cu to da uradim, posto sam izvukao podatke koji su mi bili potrebni :)

@gilopile : Necu na njega os, samo da profunkcionise :) Pa cu stavljati tako neke nebitne stvari (tipa download) privremeno, dok ne nadjem drugo resenje...

@bttp : Evo i slike sa CrystalDiskInfo - pise da imam uncorrectable sectors 2kom :) Videcemo posle formata hoce li se nesto promeniti, posto drugi programi kazu da su ispravili bad sector-e...



Pozdrav svima i hvala na ucescu! :)
[ Binary Mind @ 19.10.2011. 21:50 ] @
To su najverovatnije fizicki bad sektori. Ako jesu, ne mogu se programima popraviti.
[ bttp @ 22.10.2011. 19:54 ] @
Da ali pitam se zašto ih SMART nije realocirao, sve i da su fizički oštećeni. SMART bi trebalo da realocira sector kada naiđe na read/write error bez obzira na njen uzrok. Bar bi tako bilo logično.
[ Miroslav Cvejić @ 22.10.2011. 20:07 ] @
Ono R u S.M.A.R.T. je Reporting a ne Repair, tako da i nije logično. :)
[ lestrigonac @ 22.10.2011. 20:21 ] @
Pozdrav svima :)

Izvinjavam se sto se ranije nisam javljao, imam nekih obaveza...

Sto se tice hard diska, odustao sam od pokusaja popravke! Nakon nekoliko pokusaja windows na drugom hard disku je "vrisnuo" pa sam morao i njega da reinstaliram. Sve u svemu izvukao sam podatke sto je i bilo bitno i pokusao da sredim ovo, ali nisam uspeo... Ionako treba da uzmem novi hard disk!

Hvala svima na pomoci i ucescu u temi!