[ DusanSukovic @ 16.10.2011. 11:04 ] @
Da li u Srbiji treba osnovati D.o.o i sve sto sa tim ide? Kome se placa porez?
[ Dexic @ 16.10.2011. 11:21 ] @
U kom smislu? Ako ti firma iz inostranstva daje posao ne moras da imas firmu ovde. U zavisnosti od tipa ugovorenog posla mogu oni tamo da placaju porez ili ti ovde. Moze biti komplikovanije ako sa tom drzavom nemamo ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja (za fizicka lica to ne znaci dupli porez, vec minimum porez iz Srbije).
Doprinose bi trebao ti ovde da platis, ali to vec nije dovoljno precizirano jer zakon ne uzima u obzir "rad na daljinu".
[ DusanSukovic @ 16.10.2011. 11:42 ] @
Pa ovako, firmu bih osnovao u Danskoj, a prodavao bih usluge u Srbiji (Web hosting). Danska ima sa Srbijom ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja (potpisan 2009) E sad, mene muci kako da to izgleda sve legalno, da mirno spavam nocu. Da li bih placao doprinose u Srbiji kao da sam normalna firma? Znaci zdravstveno, penziono, porez?
[ Davor Vlajkovic @ 16.10.2011. 13:10 ] @
Citat:
Poštovani,

Odredbama člana 107 . Zakona o porezu na dohodak građana ( Sl. glasnik RS, br. 24/01, 80/02, 135/04, .....18/10) propisano je:

(1) Obveznik koji ostvaruje zarade i druge prihode u ili iz druge države, kod diplomatskog ili konzularnog predstavništva strane države, odnosno međunarodne organizacije ili kod predstavnika i službenika takvog predstavništva, odnosno organizacije, dužan je da sam obračuna i uplati porez po odbitku po odredbama ovog zakona, ako porez ne obračuna i ne uplati isplatilac prihoda.

(2) Obavezu obračuna i plaćanja poreza u skladu sa stavom 1. ovog člana, obveznik poreza ima i u slučaju ako porez po odbitku ne obračuna i ne uplati drugi isplatilac, kao i ako prihod ostvari od lica koje nije obveznik obračunavanja i plaćanja poreza po odbitku.

(3) U slučaju iz st. 1. i 2. ovog člana, obveznik je dužan da sam obračuna i uplati porez i da nadležnom poreskom organu dostavi poresku prijavu o obračunatom i plaćenom porezu najkasnije u roku od 30 dana od dana kada je primio zaradu ili druge prihode.

(4) Nadležnost poreskog organa iz stava 3. ovog člana određuje se prema mestu prebivališta, odnosno boravišta obveznika.

(5) Obrazac poreske prijave iz stava 3. ovog člana propisuje ministar finansija.

Članom 107a istog Zakona propisano je:

(1) Kod obračuna poreza po odbitku na prihode nerezidenta, isplatilac prihoda primenjuje odredbe ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, pod uslovom da nerezident dokaže status rezidenta države sa kojom je Srbija zaključila ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, i da je on stvarni vlasnik prihoda.

(2) Status rezidenta države sa kojom je zaključen ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja u smislu stava 1. ovog člana, nerezident dokazuje kod isplatioca prihoda potvrdom o rezidentnosti overenom od nadležnog organa druge države ugovornice čiji je rezident, i to na posebnom obrascu propisanom podzakonskim aktom donetim u skladu sa zakonom kojim se uređuje poreski postupak i poreska administracija.

(3) Ako isplatilac prihoda primeni odredbe ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, a nisu ispunjeni uslovi iz st. 1. i 2. ovog člana, što za posledicu ima manje plaćeni iznos poreza, snosiće razliku između plaćenog poreza i dugovanog poreza po ovom zakonu.

(4) Nadležni poreski organ, na zahtev nerezidenta, dužan je da izda potvrdu o porezu plaćenom u Republici.

Pravilnikom o obrascu poreske prijave o obračunatom i plaćenom porezu po odbitku i pripadajućim doprinosima od strane fizičkog lica kao poreskog obveznika ( Sl. glasnik RS, br. 11/05 ), u članu 2. je propisano , da poreski obveznik dostavlja Poreskoj upravi na Obrascu PP OPO - Poresku prijavu o obračunatom i plaćenom porezu po odbitku i pripadajućim doprinosima na zarade/ drugu vrstu prihoda od strane lica kao poreskog obveznika, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo. U članu 3. istog Pravilnika je propisano da , poresku prijavu na Obrascu PP OPO poreski obveznik dostavlja Poreskoj upravi - organizacionoj jedinici nadležnoj prema mestu svog prebivališta, najkasnije u roku od 30 dana od dana kada je primio zaradu ili drugu vrstu prihoda.

Srdačan pozdrav,

Kontakt centar Poreske uprave Republike Srbije
[ Dexic @ 16.10.2011. 14:42 ] @
Ima li konkretan razlog zasto bi to u Danskoj uradio? Mislim, nije tipicna zemlja za offshore firme.
Mozes da biras gde ce ta firma placati porez i doprinose onda. U zavisnosti od iznosa to moze biti bolje u Danskoj a moze i u Srbiji. Posto ce te otvaranje firme u Danskoj i obavezan knjigovodja sigurno kostati dobro, sumnjam da ce promet biti manji nego sto bi bio limit za recimo pausalnu firmu - tako da verovatno ce ti biti jeftinije da vode placas porez.
[ miloshzorica @ 19.10.2011. 17:58 ] @
gde si rezident? gde provodis najvise vremena fizicki?
[ DusanSukovic @ 04.03.2012. 10:37 ] @
Citat:
Dexic: Ima li konkretan razlog zasto bi to u Danskoj uradio? Mislim, nije tipicna zemlja za offshore firme.
Mozes da biras gde ce ta firma placati porez i doprinose onda. U zavisnosti od iznosa to moze biti bolje u Danskoj a moze i u Srbiji. Posto ce te otvaranje firme u Danskoj i obavezan knjigovodja sigurno kostati dobro, sumnjam da ce promet biti manji nego sto bi bio limit za recimo pausalnu firmu - tako da verovatno ce ti biti jeftinije da vode placas porez.



Evo mene opet, sa zakasnjenjem od pola godine :) Otvorio sam u Danskoj firmu za 1 dan (ekvivalent SZR ili slicno), uvece sam ispunio formular na webu, potpisao formular elektronskim kljucem koji sam imao vec odranije, i sutradan mi je stigao
ekvivalent PIB-a, i obavestenje da sam uveden u poreski sistem. Ne moram da placam firmarinu, doprinose za penziju (koja je opcioni doprinos po izboru), doprinose za zdravstveno. A porez je jednostavno odradjen. Promet preduzeca - Troskovi preduzeca = Visak ili Manjak, samo se visak oporezuje. A ako kola krenu nizbrdo, mogu da zatvorim firmu bez ikakvog placanja samog gasenja firme. Nemojte me drzati za rec, mislim da je tako ;) E sad sto mene zanima: ako zelim da prodajem usluge u Srbiji, da li moram da osnujem D.o.o u Srbiji i da placam sve doprinose (firmarina, penzija, zdravstveno) iako boravim najvise u Danskoj?

Pozdrav i hvala unapred.






[ DusanSukovic @ 04.03.2012. 10:38 ] @
Citat:
miloshzorica: gde si rezident? gde provodis najvise vremena fizicki?


najvise provodim vremena fizicki u Danskoj.
[ Dexic @ 04.03.2012. 12:27 ] @
Pitanje je kakve usluge prodajes. Ako fizicki dodjes u Srbiju i izvrsis te usluge, onda moras imati neki osnov po kome to radis, bilo to ugovor o delu ili neki ugovor sa tvojom firmom. S' tim da ako je sa tvojom firmom onda lice ondavde mora da placa poreze :)

Ako su IT usluge ili nesto slicno sto se fizicki obavlja van Srbije, nije tvoja briga. to je briga onoga ko to kupuje u Srbiji.
[ DusanSukovic @ 04.03.2012. 13:34 ] @
Citat:
Dexic

Ako su IT usluge ili nesto slicno sto se fizicki obavlja van Srbije, nije tvoja briga. to je briga onoga ko to kupuje u Srbiji.



Okay, ali me zanima kako pravno stojim kad korisnik mojih usluga treba da plati to? U Srbiji slabo ide promet karticama (bar je tako bilo) ljudi vise vole da uplate gotovim novcem ili preko racuna u banci. Recimo otvorim racun u banci na svoje ime, a ne placam nikakve dazbine drzavi, meni to vec lici na poluilegalu.. Ili je to standardna praksa? ;)
[ acca3 @ 04.03.2012. 18:27 ] @
Pa ako ti je firma u Danskoj onda će i račun valjda tamo da bude. Zašto bi ga otvarao ovde?
I ako ja kupim hosting od tvoje firme, lepo mi izdaš fakturu, ja ti platim sa mog deviznog na tvoj wire transferom.

To sve naravno ako su i serveri van Srbije i ako radnici rade tamo a ne ovde.
[ Dexic @ 04.03.2012. 23:02 ] @
Tek sad sam opet pogledao OP, pa vidim da je hosting.
Nemas sta da brines, to je nesto sto se odvija van drzave i ne podleze uslugama koje podlezu porezu po odbitku. To sto si ti kao vlasnik cak i eventualno rezident Srbije (a ako provodis 6 meseci u Danskoj, onda nisi), nema veze u ovom slucaju.

Zasto bi neko placao hosting wire-om kada sam wire kosta barem 15e, ne kapiram :) Neisplativo je. Pogotovu naspram kreditne.
[ S A J A @ 05.03.2012. 20:42 ] @
Taj posao treba detaljno pravno sagledati. Strane firme ne mogu tek tako da posluju na domaćem tržištu osim ako ne otvore ogranak ili predstavništvo ili osnuju d.o.o. firmu. Jedino što ostaje nedovoljno jasno jeste da li pružanje hosting usluga spada pod "poslovanje na domaćem tržištu". Ako se uzme u obzir činjenica da su serveri u inostranstvu ispada da to nije poslovanje na domaćem tržištu međutim ako se uzme u obzir činjenica da neko domaće fizičko ili pravno lice plaća tu uslugu onda se možda ipak može reći da je došlo do nekakvog poslovanja na domaćem tržištu.
[ miloshzorica @ 05.03.2012. 20:47 ] @
i onda se pitate sto domaci taje porez a stranci vas izbegavaju



--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294 & +1 206 350 9734
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
[ Dexic @ 06.03.2012. 00:05 ] @
Pa svako ima pravo da kupi nesto van zemlje i da to nesto prodje kroz carinu, plati se PDV/carina bez da postoji d.o.o. u Srbiji koji to prodaje.
e-Usluge, legalno gledano, zahtevaju da sami kupci (obveznici PDV-a ili ne...) plate PDV na njih.

Hosting nije usluga koja se realizuje u Srbiji, pa ne spada pod ovo gore.


Naravno, zakon je tako divan i sprovodjenje istog je tako korektkno, da sta jeste i sta bude nemaju velike veze :)
[ S A J A @ 06.03.2012. 06:41 ] @
Naravno da svako može da posluje sa stranim firmama u smislu da nešto kupi od njih ili da im nešto proda ali to onda spada pod "uvozne i izvozne" poslove i upliće razne carinske propise, devizni inspektorat i slične stvari.

Ako stranac hoće "normalno" da posluje u Srbiji, tj. da poslovanje ne ide preko uvozno/izvoznih poslova, onda mora da registruje ogranak, predstavništvo ili doo.

Što se tiče hosting usluga i da li je "mesto prometa" usluge fizička lokacija servera na kome se hostuje sajt, to je teško reći bez neke detaljnije analize ali iskreno ne verujem. Pre bi rekao da mesto prometa usluge postaje mesto gde primalac prima uslugu.

Ja da otvaram ovakav biznis, definitivno bih razmislio o otvaranju ogranka, predstavništva ili doo u Srbiji. Da mogu strane firme tek tako da vrše usluge u Srbiji onda ni jedna od tih firmi ne bi bila registrovana u Srbiji a koliko znam sve su registrovane.

Inače slažem se da su propisi koji regulišu "elektronsko i internet poslovanje" nedovoljno precizni. Ili ih uopšte nema ili su toliko neprecizni da se iz njih ne može izvući ništa korisno. Prosto naši zakonodavci nemaju dovoljno stručan kadar da uredi tu oblast a i nije im to nešto previše ni važno jer ne postoji motivacija tipa "kolko smo mi u tome svemu dobri".
[ DusanSukovic @ 06.03.2012. 07:35 ] @
Citat:
S A J A: Naravno da svako može da posluje sa stranim firmama u smislu da nešto kupi od njih ili da im nešto proda ali to onda spada pod "uvozne i izvozne" poslove i upliće razne carinske propise, devizni inspektorat i slične stvari.

Ako stranac hoće "normalno" da posluje u Srbiji, tj. da poslovanje ne ide preko uvozno/izvoznih poslova, onda mora da registruje ogranak, predstavništvo ili doo.

Ja da otvaram ovakav biznis, definitivno bih razmislio o otvaranju ogranka, predstavništva ili doo u Srbiji. Da mogu strane firme tek tako da vrše usluge u Srbiji onda ni jedna od tih firmi ne bi bila registrovana u Srbiji a koliko znam sve su registrovan



Da, ali pogledaj amazon.com je prodao tone knjiga u Srbiji, ali nije jos otvorio predstavnistvo kod nas, ne znam - dajem samo primer :)

[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 06.03.2012. u 10:03 GMT+1]
[ S A J A @ 06.03.2012. 11:21 ] @
Citat:
DusanSukovic: Da, ali pogledaj amazon.com je prodao tone knjiga u Srbiji, ali nije jos otvorio predstavnistvo kod nas, ne znam - dajem samo primer :)


Tu varijantu poslovanja sa inostranstvom sam već opisao, to je uvoz. Slažem se da je tako moguće raditi i hosting poslove samo je malo nepraktično. Ipak će tu biti i firmi koje će da koriste njihove usluge, zamisli da posle svake fakture idu u devizni inspektorat da "obrazlažu" uvoz.
[ Dexic @ 06.03.2012. 12:26 ] @
Firma i MORA da salje fakture u inspektorat ako uveze knjige sa Amazona. Fizicka lica ne moraju.


Sta konkretno mislis da moze predstavljati problem firme ili pojedinca kod placanja usluga hostinga stranoj firmi? Da je softver, tu bi bio OGROMAN niz mogucnih problema (od PDV-a, preko autorskih prava....)
Jesmo sasava zemlja ali mislim da po ovom pitanju nismo toliko sasava zemlja da mora firma imati ogranak. Ne moze drzava naterati strane firme da imaju ogranke - mogu samo svoje rezidente naterati sta da koriste (OT: Belorusija valjda ne dozvoljava koriscenje stranih hosting kompanija :))
e-Usluge od strane strane firme, osim kockanja, nisu zabranjene kod nas.