[ monkeyjob @ 16.10.2011. 13:47 ] @
Ljudi video sam Hyper V na Windows Swrver 8 koja je developer verzija, najbolji dodatak novom Hyper V je sto ima Fiber channel i mogucnost svakoj virtuelnoj kartici ograniciti protok. Moram priznati da sam bio odusevljen kako sve radi. Odmah sam kod kuce instalirao Win srv 2008R2 i podigao hyper V. Ljudi radi mnogo bolje nego sto sam mislio. Moracu da instaliram na 2 masine i da instaliram System Center Virtual Machine manager, pa da se malo igram da vidim kako radi. Inace na ovoj jednoj masini sam vise nego zadovoljan!!! Prvo sto sam probao da instaliram igricu da vidim kako radi. Imao sam Mafia, moram priznati da sve leti, ne secka u opste.
Ako neko jos ima neko iskustvo neka dopise, ali VMWare po meni je istorija, samo zbog cene koja je nerealna. Prosto zbog cena VMware, virtuelaizacija po nekad dodje preskupa.
P.S. Novi klijent Windows 8 ce podrzavati Hyper V.
Odoh da se igram sa Hyper-om jos malo
[ MarkoBalkan @ 29.10.2011. 20:49 ] @
Citat:
monkeyjob: Ljudi video sam Hyper V na Windows Swrver 8 koja je developer verzija, najbolji dodatak novom Hyper V je sto ima Fiber channel i mogucnost svakoj virtuelnoj kartici ograniciti protok. Moram priznati da sam bio odusevljen kako sve radi. Odmah sam kod kuce instalirao Win srv 2008R2 i podigao hyper V. Ljudi radi mnogo bolje nego sto sam mislio. Moracu da instaliram na 2 masine i da instaliram System Center Virtual Machine manager, pa da se malo igram da vidim kako radi. Inace na ovoj jednoj masini sam vise nego zadovoljan!!! Prvo sto sam probao da instaliram igricu da vidim kako radi. Imao sam Mafia, moram priznati da sve leti, ne secka u opste.
Ako neko jos ima neko iskustvo neka dopise, ali VMWare po meni je istorija, samo zbog cene koja je nerealna. Prosto zbog cena VMware, virtuelaizacija po nekad dodje preskupa.
P.S. Novi klijent Windows 8 ce podrzavati Hyper V.
Odoh da se igram sa Hyper-om jos malo :D


što to vrijedi kad podržava samo windowse i eventualno suse i red hat linux?

ima xen koji je besplatan, također ima oracle vm koji je besplatan, a plaća se support.

za kućnu radionicu ima virtualbox i vm player koji su besplatni.
[ Ned123 @ 30.10.2011. 12:43 ] @
+ što ESXi 5 i dalje postoji u osnovnoj, besplatanoj verziji :) Dobro, dobro, jesu malo zeznuli da vRAM-om...
[ monkeyjob @ 30.10.2011. 14:48 ] @
Nisam jos instalirao Virtual Machine Manager, ali masina sa 4GB rama i C2D procesor, radi fenomenalno. ne moze da se poredi sa VM player ili VM Workstarion. WM WOrkstation uspori cim dignes virtualnu masinu. 3 virtualne masine i host radi fenomenalno. A sto se cena tice ovako stoje stvari. Uz Win serv2008R2 standard mozes da instaliras 2 masine Win serv2008R2 enterprise mozes 4, sve ostalo je besplatno. Kad sam gledao cene VMware, u opste nisu naivne. Windows Virtual Machine Manager mislim da kosta oko 400$ godisnje sto je smesno u odnosu na VMware. Vmware poceo je da licencira po kolicini memeorije. Ne znam samo sto su ljudi pljuvali po HyperV kad radi po meni mnogo bolje od VMware-a. I 10x je jeftiniji.
[ MarkoBalkan @ 30.10.2011. 15:41 ] @
Citat:
monkeyjob: Nisam jos instalirao Virtual Machine Manager, ali masina sa 4GB rama i C2D procesor, radi fenomenalno. ne moze da se poredi sa VM player ili VM Workstarion. WM WOrkstation uspori cim dignes virtualnu masinu. 3 virtualne masine i host radi fenomenalno. A sto se cena tice ovako stoje stvari. Uz Win serv2008R2 standard mozes da instaliras 2 masine Win serv2008R2 enterprise mozes 4, sve ostalo je besplatno. Kad sam gledao cene VMware, u opste nisu naivne. Windows Virtual Machine Manager mislim da kosta oko 400$ godisnje sto je smesno u odnosu na VMware. Vmware poceo je da licencira po kolicini memeorije. Ne znam samo sto su ljudi pljuvali po HyperV kad radi po meni mnogo bolje od VMware-a. I 10x je jeftiniji. :)


opet:

što to vrijedi kad podržava samo windowse za koje ti treba licenca i cal-ovi i u konačnici te dođe skupo?
tj. podržava još suse linux i red hat, ali ja ne koristim dotične.
ne znam da li uopće podržava clustere.
osim toga ako ti treba 50, 100, 200 ili 500 virtualnih mašina, pare koje češ dati za licence windowsa i cal-ova su ogromne.


a osim toga imaš besplatan xen, a citrix se temelji na xen-u.

kao što reče Ned:

Citat:
Ned123: + što ESXi 5 i dalje postoji u osnovnoj, besplatanoj verziji :) Dobro, dobro, jesu malo zeznuli da vRAM-om...



problem kod ljudi je što ne žele učiti. jer instalacija i konfiguracija ESXI-a, oracle vm-a i xen-a radi se u consoli.


a razlog je ovaj:

http://www.elitesecurity.org/t436614-0#2947393

zadnja rečenica.

da bi koristio hyper trebaju ti windowsi i GUI.
dok ESXI ide direktno na metal.
a ako hočeš xen, staviš neki linux u consoli kao host, gore xen i eto.
[ Ned123 @ 30.10.2011. 15:50 ] @
Khm, khm puno proizvoljnosti u onom gore postu...

Da ne detaljišemo previše evo par linkova:
http://searchservervirtualizat...R2-pricing-licensing-explained
http://download.microsoft.com/...%20and%20Licensing%20Guide.pdf

Ide otprilike ovako (MS licencing je nauka za sebe :)):

Potrebna ti je licenca za svaki server (Hyper-V) ili za svaki CPU u serverima koji želiš da kontrolišeš kroz VMM.
Npr dvije varijante:

Manja:
Enterprise Server ML - $1,304 po svakom Hyper-v-ju (malo se iz nekog razloga razlikuju podaci sa navedena dva linka :))
Client ML - $39 (da za svaki virtuelni OS potreban je jedan ML :))

Veća:
$1,310 Per Proc (na Hyper-V-ju)
2-proc minimum per server

Uz sve ovo ti još uvijek treba i sama Windows Server licenca a ukoliko nećeš da ostaneš na samo 32GB koliko max podržava Standard moraš uzeti Enterprise koji je cca 4000USD po mašini :)

Što se tiče licenciranja MS virtuelnih mašina ovo važi bez obzira da li je kao pogloga instaliran Hyper-V Server ili npr ESXi, samo licenciraš ESXi po serveru ili po CPU sa jednom serverskom/CPU licencom i nakon toga imaš pravo da koristiš odgovarajući broj OSE licenci kao VM. To bi izgledalo ovako: Kupiš Windows Server Enterprise i imaš pravo da koristiš 4 VM ovog sistema na ESXi-ju pri čemu ti trebaju odgovarajući CAL-ovi ili CPU licence u slučaju Datacenter edicije.
Druga je priča što MS stranici na kojoj ima virtual kalkulator iznosi u najmanju ruku netačne stvari i poredi babe i žabe :D

Kao što vidiš nije baš 10 puta već je uz najbolju vjeru MS setup košta nešto manje nego VMware setup što uz nešto smanjene mogućnosti dođe otprilike na isto, tako da sve svodi na to "ko šta više voli" :) Neko već ima adekvatne MS server licence i ne trebaju mu Linux-i neko ide od nule. Svaki projekt je priča za sebe i uzimaš ono što ti uz najmanju TCO radi posao...

Ima da odletimo u advocacy...

[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 30.10.2011. u 17:09 GMT+1]
[ borkowski @ 30.10.2011. 16:25 ] @
Citat:
ne moze da se poredi sa VM player ili VM Workstarion.


ni ne treba da se poredi sa njima jer su to hosted (type 2) hipervizori, dok je hyper-v bare-metal (type 1) hipervizor i treba da se poredi sa vmware esxi-em.

da budemo precizni do kraja -

Citat:

problem kod ljudi je što ne žele učiti. jer instalacija i konfiguracija ESXI-a, oracle vm-a i xen-a radi se u consoli.


ovo za esxi nije tačno - ne mogu da se setim nijednog konfiguracionog zadatka koji se ne može završiti kroz vSphere klijent nego se mora raditi iz komandne linije.
[ Tyler Durden @ 30.10.2011. 16:46 ] @
Postovi nicka koji je zapoceo temu, izgledaju kao da ih je pisao mladji marketing asistent u MS Srbija.
[ monkeyjob @ 17.11.2011. 18:27 ] @
Postiovi nicka, nemaju nikakve veze sa MS. Igrao sam se malo sa Win 8 server. Na svojoj masini (C2D 6300, 5GB RAM DDR2 i HDD 250GB) stavio sam W2008R2 i podigao HyperV i namestio da radi Aero na hostu. Do trenutka dok nisam zagazio dublje u HV, nisam verovao da 100 puta bolje i brze radi od VMware. Win8srv, donosi neke novine, ali ovo po meni radi vise nego idealno, ako cemo o ceni i 100 puta je jeftinije. Ah da, pokusao sam da probam kako sve radi sa Microsoft System Center Virtual Machine Manager, nije mi poslo za rukom posto jos imam neka 2 krsa od racunara (lap top i desktop) Tako da o tome jos nista ne mogu da kazem. Verujte mi, probajte pa prosudite sami.
[ MarkoBalkan @ 17.11.2011. 18:51 ] @
Citat:
monkeyjob: Postiovi nicka, nemaju nikakve veze sa MS. Igrao sam se malo sa Win 8 server. Na svojoj masini (C2D 6300, 5GB RAM DDR2 i HDD 250GB) stavio sam W2008R2 i podigao HyperV i namestio da radi Aero na hostu. Do trenutka dok nisam zagazio dublje u HV, nisam verovao da 100 puta bolje i brze radi od VMware. Win8srv, donosi neke novine, ali ovo po meni radi vise nego idealno, ako cemo o ceni i 100 puta je jeftinije. Ah da, pokusao sam da probam kako sve radi sa Microsoft System Center Virtual Machine Manager, nije mi poslo za rukom posto jos imam neka 2 krsa od racunara (lap top i desktop) Tako da o tome jos nista ne mogu da kazem. Verujte mi, probajte pa prosudite sami. ;)


ako ćemo o cijeni, onda je daleko jeftinije rješenje Xen + linux.

a ovako moraš imati windowse.
[ monkeyjob @ 20.11.2011. 10:29 ] @
Marko, ako cemo o cijeni, mogao bih da stavim i kukuljicu na glavu. Sto se mene tice, skapirao sam da nemam vremena da ucim linux. I jos jednu stvar, da ni jedan ozbiljan informacioni sistem ne mozes dizati na besplatnom softveru, pa kad negde zaskripi, da juris po forumima kako da resis problem. Iskreno da kazem svima, mislim da covek treba da se odluci sta hoce da radi u zivotu. Ne mozes sa jednom glavom stici na 100 strana. Ali odlutali smo svi od teme, tako da ovde necu nista cise pisati. Pozdrav svima.
[ MarkoBalkan @ 20.11.2011. 10:59 ] @
ako nečeš besplatno, ima citrix XenServer, najskuplja varijanta ti je $ 5000 po serveru, na količinu dobiješ popust.
gore nabaci linux i eto.

a to da besplatan sw nije za produkciju je laž, konkretno mislim na linux.

windows server nikad ne bi vrtio u produkciji.