[ nidza_nis @ 24.10.2011. 16:06 ] @
Časopis connect Srbija predstavlja rezultate prvog nezavisnog testiranja kvaliteta mobilnih mreža
Vip mobile - Pobednik connect testa mobilnih mreža 2011/2012

utorak, 25. oktobar u 13 časova
Medija centar, Terazije 3, Beograd

Rezultati testiranja mobilnih mreža u Srbiji objavljeni su u novembarskom broju časopisa connect koji je na kioscima od danas. Na sutrašnjoj konferenciji za medije biće dodeljen i sertifikat kompaniji Vip mobile, operatoru koji je osvojio najveći broj bodova i zaslužio prestižnu titulu Pobednika connect testa mobilnih mreža 2011/2012. Takođe, biće predstavljeni i svi ostali rezultati, kao i metodologija testiranja.

U saradnji sa kompanijom P3 communications, časopis connect je po prvi put kod nas izvršio nezavisno testiranje kvaliteta mobilnih mreža, ceneći kako prenos glasa tako i prenos podataka. Istraživanje je izvršeno u četiri grada (Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac) u kojima živi približno trećina stanovnika Srbije, kao i na magistralnim putevima. Connect je u Srbiji testirao i vrednovao mreže na isti način kao što to već godinama radi u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj, pa su dobijeni relevantni rezultati koji ne samo da rangiraju mobilne operatore, već i porede nivo servisa sa onim što dobijaju građani razvijenih evropskih zemalja.
[ miki069 @ 25.10.2011. 21:54 ] @
Smrdi tu dosta:

1. Novembarski broj u prodaji već 25. oktobra?

2. Jel ovi likovi:
Serbia
P3 communications d.o.o.
Sokobanjska 1b
11000 Belgrade
Serbia
"izvode" to naručeno merenje???

3. Šta je P3 communications d.o.o.? Nevladina neprofitabilna organizacija? Koja se finansira kada neko plati merenje?

4. Zašto ETF Beograd nije uradio merenja?
VIP već ima (malo sutra) njihov sertifikat o kvalitetu.
Na ETF-u nisu čuli za taj sertifikat!!!
Ima ga na VIP portalu: http://www.vipmobile.rs/o-vipu...za/potvrda-kvaliteta.1330.html
Ovde se spominje švajcarska firma Ascom, a ne nemačka firma P3???





[ Dr.sima @ 26.10.2011. 00:42 ] @
Da si se bar malo informisao, teorije zavere ne bi ni bilo
Kao prvo, Neskovic je izdao gorepomenuti sertifikat ispred ETFa pre vise od godinu dana.... P3 communications je nemacka firma, a postoji predstavnistvo i u Srbiji... Merenje nije naruceno, nego je deo testiranja koje se obavlja i u drugim zemljama i predstavlja user expirience rezultate.
Firma je ozbiljna i radi merenja za sve svetske operatere sirom sveta (orange, vodafon, tmobile ...) kako je i stekla reputaciju u poslu kojom se bavi. Koji je razlog da se pravi teorija zavere, da li si kupio novine, procitao clanak, pa sad kazes da je to placena reklama?

Inace, za tvoju informaciju, gospodin Voja Gasic je glavni i odgovorni urednik casopisa, a ako si imalo pratio informaticku scenu u Srbiji od 90 godina znaces o kome se radi i da se takvo ime ne prodaje...

Malo ozbiljnosti i bez lupetanja nije na odmet.

p.s.
detalji iz jos neobjavljenog broja
http://www.pcpress.info/downlo...t/connect_Test_mreza_izvod.pdf

http://connect.pcpress.info/press/

[Ovu poruku je menjao Dr.sima dana 26.10.2011. u 01:53 GMT+1]
[ espresso @ 26.10.2011. 07:40 ] @
Ja bih razdvojio dva rezultata i rekao da Vip ima najbolji Internet servis (što sam i tvrdio do sada) a Telenor ima najbolji glasovni servis (u malom vođstvu doduše).
Mene kod Telenora jedino izluđuje postojanje eha u toku razgovora.
[ ironman @ 26.10.2011. 09:26 ] @
U teoriji ili u praksi?
U praksi znam da je ubedljivo najlosija, makar u Beogradu!
[ miki069 @ 26.10.2011. 20:13 ] @
Evo jednog inserta iz pomenutog testa:
"Iskustvo je pokazalo da je korisnicima najbitnije vreme uspostave poziva kao i stabilnost veze, pa su to parametri koji u evaluaciji igraju najveću ulogu.."

Ako su to 2 najjača parametra u evaluaciji, onda je test baš da se preskoči.

Zašto Samsung Wave II?
Samsung cenim po pitanju kvaliteta glasovne komunikacije, ali nije sveto pismo.
Zašto test nije rađen sa više modela telefona?
Mnogo bolji kvalitet predaje ima bilo koji Sony Ericsson, ali ne i kvalitet prijema.

I najbolnije VIP pitanje je zašto ne Sagem.
Bolje glasovnu komunikaciju nema ni jedan drugi proizvođač od Sagema.
Ali ne i na VIP mreži.





[ avala100 @ 27.10.2011. 13:07 ] @
Kupio sam casopis i procitao ceo tekst 2 puta.
U pitanju je 11 stranica teksta, koji se odnosi na merenja koja su obavljena u periodu od 17. avgusta do 4. septembra.
Sve zajedno izgleda jako profesionalno, ovaj put nije u pitanju Telenorovo naruceno merenje po Vojvodini vec ozbiljan projekat koji je sprovela respektabilna firma.
Ova izvlacenja iz konteksta sa jednom recenicom (od 11 strana) su vrlo neozbiljna i tendenciozna. (tipa zasto samsung iako tamo pise tacno zbog cega su izabrali taj model, naime vrsili su prethodno laboratorijske testove aparata)

Zalsono je za neke operatere sto na ovaj nacin pokusavaju da diskredituju rezultate objektivnih merenja.
Naravno da rezultati nisu tako drasticni, kao sto bi pomislili, ali je VIP ipak pobednik.

@espresso Sto se tice razdvajanja, u pravu si, u jednoj od tabela to eksplicitno i potvrdjuju rezultati merenja tj Telenor ima bolji prenos glasa, ne drasticno: broj poena (od mogucih 300) za prenos glasa MTS 226, Telenor 259 i VIP 251. Data (od mogucih 200): MTs 92, Telenor 150 i VIP 183.

A evo i ja da ponudim jedan "insert":
"Vip je na nasim merenjima ostavio konkurente iza sebe, a o tome svedoci i cinjenica da tokom procedure koju je obavljao P3 Comm. nije detektovan ni jedan poziv u nacionalnom roming saobracaju. Sve je dakle bila cista VIP mreza, pobednik prvog velikog testa casopisa connect Srbija."
[ deki-bleki @ 27.10.2011. 23:57 ] @
Pa to je super,ako je najbolji.
Ko je najbolji on daje i najbolje pogodnosti,zar ne?
Ko jedini daje neograniceni internet preko mobilnog telefona u svojoj mrezi?
Moje misljenje je da cene interneta trebaju da budu sve nize i nize ,uz sto veci protok.
Cena interneta po nekoj logici ne sme nikako da bude skuplja od struje ili gasa,zar ne?
Realna cena "neogranicenog"interneta 4/1Mb/s treba da bude ispod 1000 dinara.
Moj predlog za VIP je da obezbedi tu brzinu protoka,i neka da 1000 minuta i 1000SMS poruka,i placacu im sa zadovoljstvom 1000 dinara.
Cujem da u prebogatoj USA besplatno zovu sa PC mobilne telefone ,kao i da sa tim iPhone-om cine cuda,nista ne placaju razgovore,a za godinu dana plate internet provajderu 10 $ i to je to .A kod nas svakog meseca samo za provajdere interneta 1500 dinara ,pa za mobilne......skuplje nego strujaaaaa breeeeeeee
lopovluk!

[ srdjan_m @ 28.10.2011. 08:39 ] @
Citat:
deki-bleki
Cujem da u prebogatoj USA besplatno zovu sa PC mobilne telefone ,kao i da sa tim iPhone-om cine cuda,nista ne placaju razgovore,a za godinu dana plate internet provajderu 10 $ i to je to .A kod nas svakog meseca samo za provajdere interneta 1500 dinara ,pa za mobilne......skuplje nego strujaaaaa breeeeeeee
lopovluk!


U istoj toj prebogatoj Americi, se često naplaćuju i dolazne poruke (T-mobile) dok npr. kod AT&T su odvojene pretplate za pozive i SMS i sl... mi smo još i super u odnosu na njih-:)
[ neca @ 28.10.2011. 08:54 ] @
Nema veze..bitno je da se zna da je u toj americi internet za dzabe i da tamo biju kupce kad odbiju iphone uz novi ugovor :)
Mislim da je tema VIP ima najbolju mrezu, a ne VIP je najbolji, tako da nemoj da okreces i da pricas kako oni trebaju da daju najbolje pogodnosti.
Po kojoj to logici ne sme da bude skuplja od sturje i gasa? Zasto ne bi cena interneta bila niza od cene vode?
ne znam da li mi je smesno ili me nervira kad neki pametnjakovic dodje i prosipa pamet.
i da ne bude zabune, ja jesam VIP-ov zadovoljni korisnik :)
[ freeworld @ 28.10.2011. 10:07 ] @
Citat:
deki-bleki: Pa to je super,ako je najbolji.
Ko je najbolji on daje i najbolje pogodnosti,zar ne?
Ko jedini daje neograniceni internet preko mobilnog telefona u svojoj mrezi?
Moje misljenje je da cene interneta trebaju da budu sve nize i nize ,uz sto veci protok.
Cena interneta po nekoj logici ne sme nikako da bude skuplja od struje ili gasa,zar ne?
Realna cena "neogranicenog"interneta 4/1Mb/s treba da bude ispod 1000 dinara.
Moj predlog za VIP je da obezbedi tu brzinu protoka,i neka da 1000 minuta i 1000SMS poruka,i placacu im sa zadovoljstvom 1000 dinara.
Cujem da u prebogatoj USA besplatno zovu sa PC mobilne telefone ,kao i da sa tim iPhone-om cine cuda,nista ne placaju razgovore,a za godinu dana plate internet provajderu 10 $ i to je to .A kod nas svakog meseca samo za provajdere interneta 1500 dinara ,pa za mobilne......skuplje nego strujaaaaa breeeeeeee
lopovluk!

Evo u Austriji ti je pretplata 24 evra za 1000 min,1000 sms i neogranicen internet po punoj brzini.
[ deki-bleki @ 29.10.2011. 00:16 ] @
Nas Nikola Tesla je hteo da svima omoguci besplatnu elektricnu energiju i besplatno telefoniranje.
Ovo sto se kod nas radi je cista otimacina,uzimanje para na zaostalu tehnologiju.
Tako naprimer mere u "impulsima"(fiksna telefonija),jos imamo dvojnike(fiksna telefonija),brzine interneta su smesno niske za velike pare(ja evo zavrsavam za koji dan 12 meseci u open IPTV internet,samo 1,5Mb/s za 1500 dinara,a sad mi traze i 900 dinara vise zbog TV,a to je 2400 dinara,a struju placam 2000.....Preskupi su...,kao da proizvode elektricnu energiju.....
Sto se Austrije tice 24evra za 1000m+sms+neogranicen internet uz njihove plate to je dzabe....
Po tome NASE prosecne plate bi trebale da budu oko 1500 evra,a ne 250 evra.
U USA drugar mi kaze da plate 50$ internet provajderu za CELU GODINU!!!a gde su njihove plate,a gde su nase,a gde su njihove brzine,a gde su nase????
O cemu mi bre pricamo????
Previse je onih koji se ugradjuju u cenu,previse je provizija.....,neka me izvine ako se nadju pronadjeni.,istina boli....
[ rikelme @ 29.10.2011. 02:08 ] @
Citat:
deki-bleki:
...
U USA drugar mi kaze da plate 50$ internet provajderu za CELU GODINU!!!a gde su njihove plate,a gde su nase,a gde su njihove brzine,a gde su nase????
...

Kod kog to ISP-a ? Daj da odmah pređem na njega... Nema ovde ništa ispod $15 i to za prvih 6 meseci, posle cena skače.
[ milanpavke @ 29.10.2011. 19:07 ] @
Pa nema takvog naravno u Americi ;-) Od cega bi provajderi ziveli i placali visoke dazbine drzavi...
Mesecna pretplata je bila 30 dolara, nek je sad pala i na 20, nikako manje.
A brzine su naravno mnogo vece nego ovde.
[ z.vlaki @ 10.11.2011. 21:26 ] @
Kvalitet mreze, OK, mozda je bolji.
Zasto se VIP ne busa u junacke grudi oko pokrivenosti teritorije signalom. Bila mi je dosadna ona reklama o testiranju ETF-a.
Kakav reklamni napad da sad ocekujemo kad je nemac to testi`ro
A na autoputu uglavnom 2G pokrivenost. Ima na sajtu [url=www.pcpress.info/connect/nettest2011/][/url] taj test, ali su zanimljiviji komentari operatera na kraju testa.