[ 1OXB @ 26.10.2011. 10:43 ] @
Pozdrav svima!

Od kad imam PC koristim Windows. Za neke druge stvari jesam, ali za ove nisam ni posebno vest ni verziran - mozda malo vise od standardnog prosecnog korisnika. Sada bih hteo da sasvim predjem na LINUX i bas zbog toga sto sam vise-manje navikao i na izgled i na funkcionisanje Windows-a, savetovano mi je da skinem i koristim neke verzije LINUX-a kao sto su UBUNTU, KUBUNTU i neka PC verzija. One su kao najslicnije po izgledu i funkcionisanju a i najstabilnije?! Verujem da se odgovori na moja pitanja mogu pronaci negde u nekim postovima i temama na forumu, ali to bi bile nedelje i nedelje citanja. Zato molim da mi neko sazeto pokusa da odgovori ako ima vremena i volje.
-Da li treba potpuno obrisati-formatirati HDD pre instalacije

-kakav file system treba da bude FAT, NTFS, ......

-sada su ti instalacioni fajlovi ovih verzija LINUX-a koje sam skinuo sa NET-a u jednom folderu u PC-u (u proseku oko 700MB svaki) a ne znam da li treba da ih narezem na DVD ili da prebacim na FLASH (ja bih hteo da to trajno instaliram na HDD a ne da svaki put stavljam DVD ili FLASH da bih pokrenuo i radio!)

-receno mi je da se to na DVD ne narezuje kao DATA vec kao IMAGE??? Kako to? Sta uraditi?

-postoji li negde na NET-u napisana cela procedura instalacije "for dummies" (na Srpskom ili Engleskom) bez neobjasnjenih "podrazumevanja" raznih koraka procedure?

***najvaznije mi je da mi neko kaze da li i kojim nacinom ima sanse da mi jedna baza podataka uradjena u Microsoft Office ACCESS programu (sada ima ekstenziju *.mdb ili *.mde) funkcionise pouzdano i pod LINUX-om makar i uz pomoc nekog programa koji bi radio emulaciju Windows-a? Ta baza podataka je vezana sustinski za moje aktivnosti i ne bih smeo da eksperimentisem i izgubim podatke a malo je prevelika da bih je prepisivao u neku LINUX-ovu bazu.

-Ako bas bude moralo, ima li LINUX neke gotove TEMPLATE baze u koje bi se mogli samo prepisati podatci?

[ maksvel @ 26.10.2011. 10:49 ] @
Ako hoćete da imate samo Linux, koristićete čitav HDD, koji ćete particionisati tokom same instalacije, ne mora pre. Naravno, prethodno narežite bitne podatke.
Tokom instalacije ćete odrediti i fajl-sistem. Stavite ext3 ili ext4.
ISO fajlove ćete narezati nekim od programa za rezanje (Nero, Ashampoo), tako da izaberete opciju "burn image".
Mislm da je mdb kompatibilan sa LibreOffice programom Base (koji dolazi uz Linux), a ako nije 100%, postoji emulator Wine, pa na njega može Office, a verujem da može neki export-import (doduše, ne verujem da je to nužno).
Pogledajte i Top-teme, a ima ne ES-u ljudi dobre volje :)
[ Blaise De Vigenere @ 26.10.2011. 11:50 ] @
Moja preporuka je da instaliraš Ubuntu 10.04 LTS (proverena verzija sa dugoročnom podrškom). Downloaduješ, pokreneš neki program za narezivanje koji imaš i izabereš burn image, tj. narežeš downloadovan .iso fajl kao image. Kada to završiš, ubaciš CD u računar, restartuješ, i kada ti se pojavi tekst po dizanju sistema Press any key to boot from CD... stisni bilo šta i instalacija počinje.

Evo ti i korak po korak Ubuntu 10.04 instalacija, prati to, i nećeš imati problema.
Što se tiče HDD-a, ako hoćeš ceo da koristiš, moja preporuka ti je da prilikom instalacije izabereš Erase and use entire disk, odnosno imaš samo jednu particiju i sve ti je tu. Ako hoćeš da napraviš više particija na linku koji sam ti dao imaš i snimak kako to uraditi.

Kada to sve uradiš i pokreneš Ubuntu javi se pa ću ti napisati još par bitnih stvari koje treba podesiti na Ubuntu-u da bi ti sve radilo kako treba.

[ 1OXB @ 26.10.2011. 12:30 ] @
Stvarno ste neverovatni i neobicno sam vam svima zahvalan. Pokusacu sve sto mogu da sam odradim a ako bas zapne ... ja cu da "cvrcim" za pomoc!
[ calexx @ 26.10.2011. 12:43 ] @
Ako su ti linux fajlovi u obliku nekilinux.iso, onda je lako, idi na burn image (ili napiši koji program za rezanje koristiš pa da vidimo kako tu ide) i onda startuj taj CD (ili DVD, zavisi koji si izabrao a moja preporuka je DVD RW pa možeš da eksperimentišeš dok ne izabereš) pa će da ti bude jasnije. Ako na početku pita da li hoćeš Live Linux ili instalaciju, probaj prvo Live i proveri da li je to ono što očekuješ. Probaj programe za baze i šta je još obavezno. Ja obično preporučim Linux Mint ali možeš da probaš i više njih. Za početak nemoj da potpuno odbaciš Windows jer možda bude problema, odvoj na hardu particiju od recimo 50GB pa tu insstaliraj Linux(e) a po potrebi uvek možeš da vratiš neki Windows (vidim da ti je u potpisu Windows 98 što odavni nisam video). Ili ako imaš poseban komp na kome ćeš da probaš onda možeš i na ceo hard.
Pre nego počneš, dobro razmisli da li na hardu imaš nešto mnogo važno da se ne desi da posle svega ukapiraš da si obrisao neke mnogo bitne dokumente.
[ component @ 26.10.2011. 13:56 ] @
Snimanje svih važnih podataka na CD/DVD ili neki drugi hard je prvo što mora da se uradi.
Drugo, proveri da li je kompjuter dovoljno jak za distribuciju linuksa koju izabereš. Npr. ja koristim Kubuntu i odlično mi radi, ali ja imam procesor sa 4 jezgra i 4 GB RAM-a, a kompjuter dovoljno jak za Windows 98 ne mora da znači da je dovoljno jak i za Kubuntu.
Što se tiče Access baze, ukoliko je razlog za prelazak na Linux legalizacija, nećeš smeti da koristiš ni Access na Linuxu bez kupovine MS Office-a. Problem nije tehničke prirode pošto je moguće korišćenja Accessa preko WINE-a, već plaćanja Microsoftu za korišćenje njihovog Accessa. Postoje besplatna rešenja za baze slične Access-u ali nije 100% sigurno da će tvoja baza raditi savršeno. Ali rešenje svakako postoji. U krajnjem slučaju: mislim da je moguće instalirati Access runtime (koji je besplatan) preko WINE-a u Linux-u i tako koristiti Access bazu a da sve bude potpuno legalno i besplatno

U svakom slučaju preporučujem instalaciju Linux-a kao dodatnog sistema (dual boot) bar za početak. Ukoliko vidiš da ti sve radi kako treba i zadovoljava tvoje potrebe, lako je posle toga skloniti Windows.

Citat:
vise-manje navikao i na izgled i na funkcionisanje Windows-a, savetovano mi je da skinem i koristim neke verzije LINUX-a kao sto su UBUNTU, KUBUNTU i neka PC verzija. One su kao najslicnije po izgledu i funkcionisanju a i najstabilnije?!

Probaj KUBUNTU. Dosta je sličan Windows-u. Ja ga koristim u zdravlju i veselju već godinama i to na nekoliko računara i odlično mi se pokazao.
[ tdjokic @ 26.10.2011. 14:28 ] @
Citat:
componentU svakom slučaju preporučujem instalaciju Linux-a kao dodatnog sistema (dual boot) bar za početak. Ukoliko vidiš da ti sve radi kako treba i zadovoljava tvoje potrebe, lako je posle toga skloniti Windows.
Ovo obavezno ispostuj. Nemoj naglo da prelazis. A ja koristim ISKLJUCIVO Linux nekih 7 - 8 godina ali ipak ti savetujem - ne zaleci se, probaj mirno, polako, pa tek onda brisi Windows. Ima nekih stvari koje jos uvek ne mogu da se rese sa Linuxom (recimo neke banke imaju neke dodatke koje ni emulator Wine ne moze da resi a njihov ebanking je samo preko Windows-a)


Citat:
Probaj KUBUNTU. Dosta je sličan Windows-u. Ja ga koristim u zdravlju i veselju već godinama i to na nekoliko računara i odlično mi se pokazao.
Savetujem ti da probas Mint. On je skoro identican Ubuntu na kome je zasnovan ali ima neka mala poboljsanja koja po nekad mnogo vrede. Ne kosta te nista. Snimi bilo koji ISO Linux na flesh ili CD / DVD i onda mozes u nacinu Live da isprobavas koliko hoces, ne treba momentalna instalacija na HDD niti ce ti ista ostetiti na HDD. U Live radi skoro sve normalno, dovoljno da probas i dobijes neku sliku sta i kako. I on ima nekoliko verzija od kojih je jedna kao K-Ubuntu i jos neke, pogledaj recimo ovaj sajt sta sve ima Mint 9, koji je ekvivalent LTS Ubuntu 10.04 ako se ne varam - http://www.linuxmint.com/release.php?id=13 Klikni na bilo koju verziju pa ces dobiti dodatni sajt sa nizom podataka o svakoj od ovih sa prve strane.
[ 1OXB @ 26.10.2011. 22:21 ] @
Jos jednom hvala svima! Upravo zavrsih skidanje Linux Mint 9 "Isadora" Gnome, a skinuo sam i Ubuntu 10.04.3 mada sam od ranije vec imao skinut 10.10 (koji bi po broju trebalo da je noviji ?), ali sam slusao sta kazete pa sad imam i 10.04.3 . Sledecih nekoliko dana nisam u prilici da probam, ali ce to biti uskoro.
Inace, PC na koji ce to ici ima procesor 1,6GHz, 700MB RAM i mali HDD od 20GB. Koliko sam gledao to bi trebalo da moze da radi na tom hardveru?!
[ maksvel @ 26.10.2011. 22:26 ] @
U principu, trebalo bi da radi OK. Zavisi i od grafike kakve će performanse biti. Ukoliko ne budu odgovarajuće, na raspolaganju su varijante sa grafičkim okruženjima koja su lakša od Gnoma (Xfce, Lxde). Mint u stopu prati Ubuntu, te i za njega postoje verzije sa lakšim okruženjima.
10.04 je tzv. Long Term Support, koji ima dužu podršku od 10.10 (iako je ovaj noviji), te otud i preporuka.
[ 1OXB @ 26.10.2011. 22:28 ] @
Ahaaa... eto koliko sam verziran!
[ maksvel @ 26.10.2011. 22:30 ] @
Ima za šta ste više nego verzirani, ostavite nam makar Linux! :)
[ 1OXB @ 26.10.2011. 22:42 ] @
Citat:
maksvel: Ima za šta ste više nego verzirani, ostavite nam makar Linux! :)

Rado... a tako ce i biti! Treba mi samo za prakticne svrhe, nemam nameru a ni snage ni vremena da "uronim" u jos nesto!
[ I AM BORGS @ 27.10.2011. 10:30 ] @
evo i ja da kažem svoja iskustva prelaska sa win na linux. iako sam prezadovoljan w7 prešao sam na linux (dual boot) radi izazova i da nešto novo naučim.probao sam ubuntu ,kubuntu, mint i puppy. i vratio se na mint, jer ima u sebi sve kodeke i ostalo šta treba odjednom. i odmah mi je jedina prepoznala dvbt karticu.što je meni jako bitno, jer snimam puno tv programa. za ubuntu i ostale treba puno mb za skinuti oko 2 gb, a za mint samo 200mb.to mi puno znači ,jer sam ograničen sa net potrošnjom mjesečno. e sad problemi !!!! teško je instalirati drivere ručno ,npr tv card modem itd.. nije kao u win next next nego je puno teže jer moraš ispisivati u terminalu svaštaaaaa.npr nisam još nakon 1 mjesec uspješno instaliro tv card jer nema dovoljno ljudi koji bi se potrudili da mi pomognu korak po korak da instaliram drivere.zaboravio sam napisati da sam i ja početnik u linux. i više puta sam ove godine briso i ponovo instaliro linux - nikako zadovoljan nekom vezijom. na kraju nebudem li uskoro rješio probleme sa driverima (tvcard. modem, skener ,printer itd. ) obrisat ču linux i zaboraviti ga zauvjek. linux ima svoje prednosti jer je free , ali za mene i debeleee mane. loša podrška po forumima za pomoč. poz
[ mali_od_palube @ 27.10.2011. 14:33 ] @
Još jedna od opcija za "blagi" prelazak sa Win na Linux je da koristiš neki od alata za virtuelizaciju tipa VMWare Virtual player ili Oracle VM Virtual Box. Nije teško za instalirati i korišćenje, ne brišeš ništa, nema potrebe da brineš o particijama, a možeš isprobavati do mile volje prethodno opisane opcije za tvoju Access DB.

Jedini problem je tvoj RAM, jer npr. min za VMWare player je 1GB. Ali možeš isprobati, za Linux Ubuntu se u toku rada koristi 512MB po default-u, ali verovatno može doći do kočenja pošto će sigurno i tvoji Win procesi (pa i sam VMWare) konzumirati nešto. Ovako kažu za Oracle VM Virtual Box:

Citat:
Memory. Depending on what guest operating systems you want to run, you will need at least 512 MB of RAM (but probably more, and the more the better). Basically, you will need whatever your host operating system needs to run comfortably, plus the amount that the guest operating system needs. So, if you want to run Windows XP on Windows XP, you probably won't enjoy the experience much with less than 1 GB of RAM. If you want to try out Windows Vista in a guest, it will refuse to install if it is given less than 512 MB RAM, so you'll need that for the guest alone, plus the memory your operating system normally needs.


Ja sam probao oba i zadovoljan sam (mada još nisam prešao na Linux, trebalo mi je samo za Perl programiranje ). Jedino mi se kod Oracle-a javio problem da se Firefox "spuca" i isključi s vremena na vreme pojma nemam zbog čega, te bih preporučio VMWare Player.

Iskreno moji razlozi za (početnu) prednost ovoj opciji u odnosu na dual boot ili komplet Linux instalaciju su:

- bez mnogo komplikacija si u stanju da odmah počneš da radiš na Linux-u
- ako negde zapne možeš iz svog Win da proguglaš šta ti treba (kontam da pri instalaciji Linux-a treba i to podešavati, nek me neko ispravi ako grešim), a i uz pomoć ovih alata konekcija se automatski podešava -> preuzima od host sistema
- možeš lakše isprobati više verzija Linux-a i izabrati onu koja ti odgovara


my 2 cents

pozdrav
[ 1OXB @ 11.11.2011. 12:05 ] @
Pozdrav svima!

Najzad sam uspeo da instaliram UBUNTU 10.04 na laptop i cini se da to sve radi, ali imam dva problema.

*Ne mogu da namestim rezoluciju ekrana kako zelim vec mi dozvoljava samo 640x480 ili 800x600 pa mi je sve na ekranu ogromno i stalno moram da skrolujem da bi sve video.

*Tokom instalacije je valjda i OpenOffice dosao u "paketu" ali je instaliran bez dela za DATABASE (koji bi trebalo da je isto sto i ACCESS-u kod MS Office) a koji je meni najpotrebniji od svega ovog. Sad ne znam kako da mu dodam i taj deo paketa ili kako da obrisem i ponovo instaliram ceo OpenOffice.

Posteno receno, nemam pojma kako se uopste instaliraju novi programi na Linux jer mi je ovo drugi dan da se druzim sa tim OS a i inace sam relativno prilican DUDUK za ove stvari pa ne zamerite!
[ 1OXB @ 11.11.2011. 14:57 ] @
Problem sa Open Office Base je resen zahvaljujuci pomoci velikog majstora MAKSVEL-a!
HVALA!
[ 1OXB @ 11.11.2011. 15:31 ] @
Kako da lepo "zamolim" ovaj fini UBUNTU da me brate ostavi na miru sa tim password-ima. Kako mrdnem 2-3 minuta od laptopa ili hocu nesto da dodam i slicno, istrci prozorce da unesem password... ko da sam u Pentagonu! Ajde na pocetku kad se podize sistem, ali bas na svakom koraku... pa mislim... stvarno!
[ tdjokic @ 11.11.2011. 15:38 ] @
Citat:
1OXB: Kako mrdnem 2-3 minuta od laptopa
ako ti zakljuca ekran i trazi password to moze da se resi u Screensaver, tamo uncheck-uj to zakljucavanje ekrana.

Citat:
ili hocu nesto da dodam i slicno
Za ovo ne znam da li moze, ali zato ja pravim pasvord od dva slova, tek da je nesto. Neces stalno dodavati.
[ maksvel @ 11.11.2011. 16:44 ] @
Citat:
Problem sa Open Office Base je resen zahvaljujuci pomoci velikog majstora MAKSVEL-a!

Ih, pa ne treba preterivati!

Dovoljno je samo "majstora"

Šalu na stranu... Eliminisanje traženja passworda kod akcija koje zahtevaju povećana ovlašćenja nije baš preporučljivo, ali evo, ako baš treba:

otvori se terminal, pa se tamo kuca

sudo visudo

i u fajlu koji se otvara ubaci ovakva linija

vase-korisnicko-ime ALL=NOPASSWD: ALL

Time se Vašem korisniku omogućava da izvršava SVE akcije, a lozinka ne traži.

Opet, bolje je da Vas "nervira" pomalo sa traženjem lozinke, nego da tiho sve odradi bez pitanja (pa time i ponešto potpuno neočekivano obriše ili izmeni).
[ Blaise De Vigenere @ 11.11.2011. 17:46 ] @
Slažem se sa maksvelom, ne preporučujem onemogućavanje passworda.

Evo ti još par stvari koje uradi da bi ti Ubuntu radio kako treba (ako već nisi).

1. Update Repositores
System / Administration / Synaptic Package Manager / Reload

2. Install Ubuntu Restricted Extras (terminal)
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

3. Instalirati drajvere
System / Administration / Hardware Drivers

4. Instalirati Javu (terminal)
sudo apt-get install sun-java6-jre sun-java6-plugin equivs


Sad malo vizuelni efekti...

* Instalirati Compiz
Sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

* Instalirati Ubuntu Tweak
sudo add-apt-repository ppa:tualatrix/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-tweak


Kako da koristiš Ubuntu Tweak (i Compiz) imaš svuda na google-u ili YouTube-u (Ubuntu Tweak se nalazi na Applications/System Tools, a Compiz na System/Preferences).

Takođe ti preporučujem da kao početnik pročitaš jednu pdf knjigu prilagođenu za Ubuntu 10.04 koji jedan član nedavno ovde postavio, evo ti link teme pa baci pogled, koristiće ti.

* http://www.elitesecurity.org/t439586-0#2982392


[ 1OXB @ 11.11.2011. 18:00 ] @
Stvarno ste izvrsni ljudi ali vas samo malko mrzim sto me terate u "tamni vilajet" koji lici na DOS da tamo kucam neki SUDO-M#DO...... Alo! Lako je vama kad ste brate majstori i znate sta da trazite i gde da gledate i kako da uradite. Sad cu da zasednem celo vece i da kucam pa sta bude.

Ma sve se salim. Ne mogu vam opisati koliko sam zahvalan svima koji pomazu. Verujem da isto oseca svaki pocetnik jer ovo je kao da uletis u neki novi svet!

[Ovu poruku je menjao 1OXB dana 11.11.2011. u 19:11 GMT+1]
[ 1OXB @ 11.11.2011. 18:57 ] @
@Blaise De Vigenere
Stavke 2 i 4 nisam uspeo da odradim ili sam gutnuo zesce...? Evo sta je izbacilo na terminalu:

doca@doca-laptop:~$ sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
[sudo] password for doca:
E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?
doca@doca-laptop:~$ sudo apt-get install sun-java6-jre sun-java6-plugin equivs
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
Package sun-java6-jre is not available, but is referred to by another package.
This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
is only available from another source
E: Package sun-java6-jre has no installation candidate
doca@doca-laptop:~$
[ tdjokic @ 11.11.2011. 19:40 ] @
Citat:
1OXB: @Blaise De Vigenere
Stavke 2 i 4 nisam uspeo da odradim ili sam gutnuo zesce...?
Moj laicki savet: klikni u meniju System / Administration / Synaptic Package Manager (nadam se da je isto u Ubuntu kao kod mene u Mintu) onda tamo na vrhu potrazi Settings pa Repositories, u tim Repositories pogledaj Other Sofware i checkiraj sve zivo sto tamo ima da komanda moze da uzme program odakle bilo. Ne zaboravi nakon tih podesavanja da uradis Reload, isto u prvom meniju, onom na pocetku Synaptica, da se upisu i ove stvari koje si menjao. Onda ima vise sansi da ti uspe.

Sto se tice mracnog vilajeta, on jeste to sto kazes, ima milion i po trikova i zvrcki i ti samo gledaj da tacno prepises sto ti neko kaze. Mora bas tako, nije isto veliko ili malo slovo i slicno. Nazalost, desava se da onaj koji je pisao komandu nije tacno napisao i onda moras malo da glumis detektiva. Recimo, on upisao svoje ime u komandu i ti to slepo prepises i naravno da kod tebe ne moze da nadje odredjeni direktorij jer se kod tebe zove drugacije. Meni zbog jedne crtice nije hteo da se instalira neki drajver, jer je crtica bila iz drugacijeg fonta, nije onaj koji se normalno koristi u terminalu, jedva sam shvatio o cemu se radi, slucajno je neko zamenio prilikom stampe. A ja uradio Copy&Paste iz uputstva, sto je obicno najbolje jer se tako najmanje gresi i tako sam pokupio i tu pogresnu crticu, da sam kucao preske bilo bi tacno kako treba.

Ima i obicnih gresaka. Ako se kod hiljadu ljudi javlja ista greska onda je bas to, obicna greska ili "buba" (bug), neko ko pise programe je pogresio negde i to svima ne radi. Nemoj se nikada brinuti i sekirati suvise rano, prvo pogledaj ima li jos neko sa slicnim problemom, mozda cak i na vise foruma, ima Ubuntu vrlo jak forum, itd.
[ 1OXB @ 11.11.2011. 20:21 ] @
Odradio sam sve to tdjokic i pokupio je jos nekih grdnih fajlova. Hvala!

Sada me definitivno najvise muci rezolucija ekrana i ovo je drugi dan da to pokusavam. Nadjoh na nekoliko mesta da je izgleda problem sa grafikom. Na ovom laptopu je SIS grafika a izgleda da se SIS i LINUX "ne vole"?! Nasao sam i neko uputstvo na adresi: http://hellbunker.blogspot.com/2010/11/sis-m671-on-linux.html i pokusao da to polako odradim ali mi ne uspeva.
Ne znam sta cu jer ovako kako je sada nije za normalnu upotrebu - ogromna slova, vidi se samo deo prozora koji se inace vidi kod "normalnijih" rezolucija pa moram svaki cas da skrolujem... bas zamorno za rad.
Tek kad to uspem da promenim,mogu dakrenemdalje u savladavanje baza podataka.
[ maksvel @ 11.11.2011. 20:33 ] @
Da li je identicna kartica kao u ovom tutorijalu? Uputstvo je za 10.10, mozda i ne radi sa 10.04..
Gde nastaje problem?
[ Blaise De Vigenere @ 11.11.2011. 20:41 ] @
Citat:
1OXB: @Blaise De Vigenere
Stavke 2 i 4 nisam uspeo da odradim ili sam gutnuo zesce...? Evo sta je izbacilo na terminalu:

doca@doca-laptop:~$ sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
[sudo] password for doca:
E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?
doca@doca-laptop:~$ sudo apt-get install sun-java6-jre sun-java6-plugin equivs
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
Package sun-java6-jre is not available, but is referred to by another package.
This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
is only available from another source
E: Package sun-java6-jre has no installation candidate
doca@doca-laptop:~$


Kada ti se pojavi problem, naročito na Ubuntu-u, ne brini jer Ubuntu korisnika ima izuzetno mnogo i gotovo svaki problem se može rešiti, samo pitaj. ;)

Ovaj problem se može rešiti na dva načina (koliko ja znam):

Prvi...

Code:
sudo rm /var/lib/dpkg/lock


Code:
sudo apt-get update



A ako ovo ne uspe onda idemo drugačije...

Code:
killall aptitude && killall apt-get


Code:
killall dpkg && killall frontend


Code:
sudo dpkg --configure -a


i na kraju...

Code:
sudo apt-get install sun-java6-bin && sudo dpkg --configure -a


Ovi problemi se relativno često pojavljuju i jedan od ova dva načina uvek reši problem.

[ 1OXB @ 11.11.2011. 21:59 ] @
Citat:
maksvel: Da li je identicna kartica kao u ovom tutorijalu? Uputstvo je za 10.10, mozda i ne radi sa 10.04..
Gde nastaje problem?


Koliko sam ja shvatio, "SIS M672" je chipset u mom laptopu a graficka kartica je "SIS Mirage 3+" .
Nasao sam i sledeci link: http://www.ubuntugeek.com/how-...ers-in-ubuntu-10-04-lucid.html ali nista brate ne razumem! Cak sam i skinuo neki ZIP fajl koji su naveli ali ne znam sta sa njim. Izvinite ljudi sto smaram, mozda (i verovatno) to vama izgleda jasno i jednostavno, ali za mene je svemirska tehnika!
[ maksvel @ 11.11.2011. 22:59 ] @
Sa SIS-om (da prostite) nije lako kako okrenete.
Ima tu taj deo koji treba da se radi "na slepo" - isključuje se GDM (samim tim i Gnome) i jedan deo mora pažljivo ukucati, dok se Gnome ne vrati.
Da pokušam da pojasnim tutorijal..

1. Potreban Vam je terminal, naći ćete ga u meniju System. Crn prozor (a to i nije tako loše, jer će posle da bude i bez ikakvog prozora :))
2. Skinuti zip otpakujete, npr. na Desktop, a onda otvorite terminal i tamo unesete komandu kojom ćete taj dobijeni raspakovani fajl (sa nastavkom drv) iskopirati u odgovarajući sistemski folder.

cd ~\Desktop
sudo cp sis671_drv.* /usr/lib/xorg/modules/drivers/

3. Stopirate GDM sa
sudo service gdm stop

Tu ostajete "slepi". Kuca se prema osećaju :)
4. Pritisnete Ctrl+Alt+F1 i kucate (iako se ništa ne vidi): sudo bash a zatim i Xorg -configure
Obavezno paziti na velika/mala slova!
5. Startuje se gdm sa service gdm start
Posle se nastavlja dalje sa grafičkim okruženjem, odnosno terminalom, jer bi trebalo da se sve vidi :)

(Tutorijal pratiti na drugom računaru ili ga odštampati!)

Jeste zeznuto, nažalost odavno, u onoj temi o izboru distribucije, nismo obratili pažnju na to koja je grafika, tj. koji je distro (ako ijedan) dobro podržava,
[ 1OXB @ 11.11.2011. 23:14 ] @
Maksvele, pa ja sam bre i ovako "slepac" za ove stvari a sad jos treba da mi nestane ekran i na slepo da kucam komande?!?!
Kakav crni osecaj... Stvarno si me precenio!
Salu na stranu, stvarno nisam siguran da smem sve to da radim, a posebno ne sada jer sam previse umoran. Mozda se sutra odvazim.
[ 1OXB @ 13.11.2011. 18:29 ] @
@maksvel
 Do ovde je vise manje jasno ali na dalje nije sasvim. Ljudi, molim da ne zamerite... vama koji te stvari radite svaki dan i time vladate, mnogo sto-sta se podrazumeva pa to mozda i ne navodite, ali za "dummies" kao ja mora svako slovo i korak da se kazu.

Pises: "kucate: sudo bash a zatim i Xorg -configure " a da li posle "sudo bash" kliknem ENTER ili ne? Isto posle "Xorg -configure" ?
Mozda se to podrazumeva ali sa laicima nema podrazumevanja! Ja nemam pojma ni sta ni zasto radim.... samo slepo sledim uputstva!
[ IT_DooX @ 13.11.2011. 18:43 ] @
U uputstvu koje ti je maksvel naveo enter ide posle svakog reda, i mahom je tako posle svakog uputstva, s time sto kod Linuxa imas odlicnu mogucnost,a to je recimo da prekopiras i pasteujes sve i lupis enter,a on ce ici red po red i izvrsavati komandu, ali to ti ne savetujem zbog gresaka koje mogu da se dese tokom odredjenog procesa, pa neces onda znati gde je greska nastala, kod kog koraka. Ajde, samo polako, Linux je odlican za ucenje.
[ maksvel @ 13.11.2011. 18:45 ] @
Jeste, mora enter posle tih komandi, tj. posle svake. Jeste malo nepedagoski s moje strane, da budem neprecizan bas tu, gde se ostaje u mraku :(
[ 1OXB @ 13.11.2011. 18:55 ] @
Ne zameram ja nista momci, taman posla... cak ste neobicno strpljivi i predusretljivi prema matorom jarcu koji je pod stare dane nasao da se petlja sa ovakvim stvarima!

'Bo me voz koji me don'o!
[ IT_DooX @ 13.11.2011. 18:59 ] @
Nema veze,i treba uciti,moj otac ima 60 godina i moderator je na jednom tehnickom forumu,i bas ga briga,ima dovoljno znanja na racunaru da pomogne mladim majstorima i prenese im svoje iskustvo,ali na Linux mu ne pada na pamet da ide smatra da je suvise zahtevan (inace,i jeste vecinu stvari koje on hoce ja ne bih znao da mu namesti da radi) ali ti si eto imao hrabrosti i to da probas, to je svakako za ceniti se, ali mislim da shvatas sve preozbilno,da uzmemo za primer to sa enterom,da li mislis da bi ti neko na windows-u sa kojim pretpostavljam da imas iskustva,morao da kazes gde da uradis enter? Isto je to :)
[ tdjokic @ 13.11.2011. 20:24 ] @
Citat:
1OXB: Ne zameram ja nista momci, taman posla... cak ste neobicno strpljivi i predusretljivi prema matorom jarcu koji je pod stare dane nasao da se petlja sa ovakvim stvarima!
Sta "matori"? Ako je ovo tacno "19.1.1955" onda ja mogu da ti kazem "Cuti dete!" jer je kod mene taj podatak "13.7.1942" i jos uvek hrabro guram glavu kroz zid :-) !

U vezi konkretnog pitanja za Enter, ako me secanje ne vara uglavnom se svuda udara Enter ali se nekad desi da cim upisem komandu ono samo skoci i pocne nesto da melje. Ne smem da garantujem, ali mislim da ima i toga. Uglavnom kad napises (ili Copy&Paste komandu), sacekaj malo, preda'ni, sto kazu stariji, pa ako ne mrda pritisni Enter.

Za Linux ima mali milion komandi, ali nama obicnim korisnicima je potrebno samo ovo osnovno sto ti sada ucis, i na srecu toga nema previse. Kad to naucis onda si miran, sve je isto. A komande za neki konkretan slucaj su razlicite ali nema sansi da prosecan korisnik sam otkrije sta mu treba, to nam govore upuceniji ljudi i mi ih samo izvrsimo uz pomoc ovog osnovnog znanja.

Samo hrabro i strpljivo! :-)
[ calexx @ 13.11.2011. 20:49 ] @
Mnogo ste neozbiljni a tako matori. ;) Naravno da posle svake kompletne komande mora da se lupi enter, otkud OS zna da li je to sve ili će da bude još nešto dodato? Tek kada stigne enter, on može da krene sa izvršavanjem zadatog. Dotle mora da čeka. Eventualno može nešto da dopuni u liniji ako je poznato ili korišćeno ali na kraju mora enter.
[ 1OXB @ 13.11.2011. 21:26 ] @
Citat:
tdjokic: Sta "matori"? Ako je ovo tacno "19.1.1955" onda ja mogu da ti kazem "Cuti dete!" jer je kod mene taj podatak "13.7.1942" i jos uvek hrabro guram glavu kroz zid !


Tacan je datum a ako je i tvoj tacan ondaK... kapa dole i postovanje!

Citat:
calexx: Mnogo ste neozbiljni a tako matori.


tdjokicu, ovo jes' SuperModerator, ali ovo mora da popase jednu disciplinsku! Tako sa starijim ljudima? c c c c c

Ostalo je primljeno k'znanju.
[ tdjokic @ 13.11.2011. 23:33 ] @
Citat:
calexx: Naravno da posle svake kompletne komande mora da se lupi enter, otkud OS zna da li je to sve ili će da bude još nešto dodato?
Ja sam se ogradio:

Citat:
tdjokic: ... ali se nekad desi da cim upisem komandu ono samo skoci i pocne nesto da melje. Ne smem da garantujem, ali mislim da ima i toga.
Trenutno ne mogu da se setim gde mi se to dogadjalo a i da se setim ne bih smeo da ponavljam jer sam isprobavao nekoliko USB bezicnih adaptera i za svaki po nekoliko drajvera i sad ako samo jos nesto pipnem ima se da za zaglupi nacisto. Ako se setim i nadjem javicu.

Malo kroz maglu - imam stampac LBP2900 Canon a koristi isti drajver kao LBP5000 i u uputstvu za instalaciju drajvera je koriscen naziv LBP5000. Prilikom instalacije se upisuju raznovrsne komande i meni se desilo da mi instalira bas LBP5000 sto znaci da je sam sistem nesto odradio pre nego sto sam stigao da umesto 5000 napisem 2900, neka komanda kao da je sama po sebi izvrsna, ne znam stvarno. Nije mi namera da ucim pogresnu veru, ali sam ubedjen da mi se ovo desavalo.

Unapred da se dogovorimo - necu da u ovom smislu koristim ono kad program stane pa pita "Sta sad - Y ili N? ili A" i kad mu pritisnes neko od tih slova on krene napred, to ne racunam u ovo gore.
[ 1OXB @ 14.11.2011. 22:13 ] @
Moram da vam kazem da sam jako ponosan samim sobom jer sam uspeo da unesem sve promene za SIS Mirage graficku karticu i to sad sve lepo radi sa rezolucijom 1280x768. Najzad je sve "tacne" velicine! Nije tacno da se u jednom momentu SVE izgubi sa ekrana i da kucas na slepo kako pise u uputstvu. Ekran stvarno postane ceo crn kao u DOS-u ali se vide sitna bela slova komandi i onoga sto kucas. Uspeo sam i da ubacim DOSBOX i modifikujem da sam automatski montira H drajv i sad mi radi jedan moj "ljubljeni" program stare DOS generacije za crtanje sema i plocica a to mi je bilo jako vazno. Ostaje mi jos samo da se izborim sa prelazom sa ACCESS-ove baze podataka u Linux okruzenje ili da negde pronadjem neku free bazu podataka koja odgovara pa da rucno prebacim sve podatke.

Jos jednom svima HVALA za volju i strpljenje!
[ maksvel @ 14.11.2011. 22:22 ] @
Bravo, doco!

Citat:
Ostaje mi jos samo da se izborim sa prelazom sa ACCESS-ove baze podataka u Linux okruzenje ili da negde pronadjem neku free bazu podataka koja odgovara pa da rucno prebacim sve podatke.

U krajnjem slučaju, moći će da se pretambura i bez nekog fizikalisanja, a nadam se da će proći i još jednostavnije.
[ 1OXB @ 14.11.2011. 22:52 ] @
Hvala lepo. Kad pohvala dolazi od takvog majstora onda to meni ima jos vecu tezinu... samo moram da pazim da se ne uobrazim!

Maksvele, mislim da ti znas tacno cime se ja bavim pa ti je verovatno jasno kakva baza podataka meni u stvari treba i za sta ce da sluzi. Znas li za ista slicno sto bi moglo da mi posluzi a da radi pod UBUNTU-om i da je GPL? Nasao sam ja neke relativno slicne stvari ali su sve "WEB based" a meni treba baza koja je "stand alone" bez ikakvog izlazka na WEB i drzanja podataka u nekom serveru na WEB-u.
[ maksvel @ 14.11.2011. 23:14 ] @
Citat:
... pa ti je verovatno jasno kakva baza podataka meni u stvari treba i za sta ce da sluzi.

Ovaj.. pa i ne znam tačno za šta ta baza služi, samo se nadam da nije komplikovana (puno tabela sa raznoraznim povezivanjima, puno formi). Ako Access završava posao, onda će i OpenOffice Base (tj. LibreOffice Base).
Ne znam kakva je struktura postojeće baze, ali postoje načini da se prebace prvenstveno podaci Access->Base, uz kasnija eventualna podešavanja svojstava polja. E, sad, zavisi šta ima od drugih stvari, koje se neće moći prebaciti (forme, VB kod i sl.).
Base je "pljunut" Access, ima sve što treba za neku standalone bazu, nije da sam ga nešto posebno koristio, ali od osnovnih stvari ima šta treba.
[ tdjokic @ 15.11.2011. 13:29 ] @
Citat:
Nije tacno da se u jednom momentu SVE izgubi sa ekrana i da kucas na slepo kako pise u uputstvu. Ekran stvarno postane ceo crn kao u DOS-u ali se vide sitna bela slova komandi i onoga sto kucas.
E, na to sam ja upozorio - mnoga uputstva su priblizna, pa mora malo da se dodatno razmislja i eksperimentise, ali je u tvom slucaju ispalo da je "greska" vrlo dobrodosla.

U svakom slucaju cestitke, ekspresno si savladao osnove!
[ 1OXB @ 15.11.2011. 18:44 ] @
Ma samo me vi hvalite... rastem k'o kvasac!
[ 1OXB @ 16.11.2011. 19:03 ] @
Oni koji su moju odiseju sa Linuxom pratili od pocetka znaju kroz sta sam sve prosao i sta sam uspeo da odradim - Ubuntu10.04 instaliran i radi kao satic, rezolucija ekrana resena... ma sve je bas kako treba osim poslednjeg a uz to i meni najvaznijeg koraka a to je nalazenje ili pravljenje baze podataka-kartoteke koja bi bila slicna onoj koju sam nekada uradio pod ACCESS-om. Probao sam da slicno uradim u OpOffice Base ali se stvarno nisam snasao. Danima tragam po netu i najzad mislim da nadjoh tacno ono sto mi treba. To je program "Kexi" koji reklamiraju kao "Microsoft Access for Linux". U uputstvu koje sam nasao kazu da ovaj program trazi i koristi KDE:
"First, you need to make sure you have K Desktop Environment (KDE) components installed in your system. Kexi depends on them. For information how to install KDE: http://www.psychocats.net/ubuntu/kde "

Tako ja odem na ovaj link i pomocu Ubuntu Software Center instaliram "Kubuntu Plasma Desktop". Cak i sa brzom vezom to je potrajaloooooooooo. Posle sam ugasio laptop i kad sam ga kasnije ponovo upalio, nije vise pisalo UBUNTU vec KUBUNTU i ispod toga onih 5 tackica. Sve ostalo cini mi se izgleda kao i pre - desktop i sve, ali sad ne znam kako da mu kazem da se interfejs promeni iz GNOME u KDE? Po njihovom uputstvu treba da uradim LOGOUT pa onda da pre nego se ponovo ulogujem odaberem opciju "KDE Plasma Workspace", ali ja ni tu ni bilo koju drugu opciju u kojoj ima rec KDE nemam?!

Takodje sam isao i na KEXI stranicu za download tog programa http://kexi-project.org/wiki/wikiview/[email protected] i sledio uputstva. Otvorio "terminal" i ukucao "sudo aptitude install kexi" i password, i to je "nesto muljalo" i ispisalo jedno pola stranice i kaze - gotovo! Ja se poradovao, zatvorim terminal i krenem da trazim ali nigde ne postoji program KEXI koji bih mogao pokrenuti.

Pre nego sto "odem da na'ranim pseto i da ne pipam elektroniku" k'o velim da vas pitam ima li neko savet sta sam omasio i sta da radim?!
[ IT_DooX @ 16.11.2011. 19:08 ] @
E moj ti, pa sta si sve proziveo ovo ti je najlakse. Istorijski gledano, sada imas dva graficka okruzenja instalirana na Linux, dva desktopa. Jedno je Gnome koji dolazi uz Ubuntu,i KDE koji dolazi uz kubuntu. Kad naidjes prozor za logovanje (kad palis komp) u donjem levom/desnom uglu imaces da pise session, tu kad kliknes imaces da izaberes GNOME session (time palis verziju Linuksa da se tako izrazim koju si imao pre ove instalacije koju si naveo) i KDE time palis to naknadno sto si instalirao. Nista strasno, programe ces imati i pod jednim i pod drugim, samo je prikaz desktopa drugaciji.
[ 1OXB @ 16.11.2011. 19:38 ] @
Kad palim komp nema ama bas nikakvog prozora za logovanje.... samo bude prazan ekran sa velikim slovima UBUNTU ili KUBUNTU u centru i ispod njih 5 tackica koje menjaju boju kako startuje sistem, onda se to ugasi (crni ekran) i posle se pojavi pun desktop spreman za rad! Ajd' sad....
[ IT_DooX @ 16.11.2011. 19:44 ] @
Krvavicu ti ebem pa kako ti znas da zakomplikujes ne zna niko ha ha ha... Je'l znas da mi odgovoris sta imas unutar /home foldera na sistemu?
[ 1OXB @ 16.11.2011. 19:57 ] @
To...

[ IT_DooX @ 16.11.2011. 20:07 ] @
U redu, username na Linuksu ti je doca. Doca po svemu sudeci nema namestenu lozinku jer te ne pita za istu kada se sistem pali, ako gresim ispravi me (ali sam 99% siguran). Da bismo mogli da dodjemo do ekrana gde te pita za lozinku, na tom prozoru je ujedno i biranje da li ces gnome ili kde, postavicemo lozinku za nalog doca. Otvoris terminal, i ukucas passwd i isprati korake, zatim resetuj komp i kad ga budes ukljucivao trazice ti lozinku (svaki put kad palis komp) za username doca, ali ces imati i izbor koji session hoces da startujes. Ako ima neki jednostavniji nacin za promenu session zamolio bih pametnije da se jave :)
[ 1OXB @ 16.11.2011. 20:23 ] @
Joj lepi moj druze, pa gde sad ovoj zveri da kazem da me pita za lozinku jos i na pocetku....
SAMO tad me ne pita ali kasnije me na svakom koraku pita da ukucam pa sad sizim, a ja majstor kad sam namestao sistem postavim poduzu lozinku (a posle citam ljudi stavljali po dva slova!) kao da bude sigurnije.
Ajd sad da probam i to, ali reci mi ja vec imam password koji stalno kucam i kad instaliram nesto a i u terminalu kad trazi. Da li ta START lozinka koju mi sada kazes da uradim, mora biti ista ili mogu sad nesto drugo?
[ IT_DooX @ 16.11.2011. 20:29 ] @
Rekao si mi da sam lep,jos me izvedes na veceru i to je to,tvoj sam ha ha ha. Salu na stranu, ono sto te pita za lozinku kad instaliras nesto, to je root/super user/admin korisnik, sa kojim ne koristis sistem, nego sluzi samo za instalacije programa, sa docom koristis sistem da se tako izrazim, i na docu ces staviti sad lozinku, moze biti razlicita od one prve lozinke, ali cini mi se da ne sme biti kraca od sest karaktera. Mozda ima i drugog nacina, sacekaj nekog pametnijeg, ne moras to odmah da namestis...
[ 1OXB @ 16.11.2011. 20:39 ] @
Citat:
IT_DooX: Rekao si mi da sam lep,jos me izvedes na veceru i to je to,tvoj sam ha ha ha.

Nisam ucesnik "parade" dakle mislilo se na unutrasnju lepotu...
Ma stavicu isti password da se ne mislim koji gde treba. Ako me duze nema da odgovorim.... znate sta se dogodilo!
[ 1OXB @ 16.11.2011. 21:00 ] @
Sve sam uradio kako si rekao (zaboravio si da mi kazes da kucam SUDO pre passwd, al' sam se snasao! NoNooo!) i nista se brate nije promenilo. Restartovao sam sistem i nije me pitao nista vec kao i uvek samo usao na desktop.
[ maksvel @ 16.11.2011. 21:36 ] @
Ne bih da kvarim stvar, ali taj Kexi nije preterano kompatibilan sa Accessom, tj. ne omogućava ništa više od prebacivanja tabela. (Dobro, nije ni to malo.)
Citat:

Q4.1: Is reading/writing of Microsoft Access .mdb/.mde files available? If so, how feature-rich is this module?
A4.1: Currently, importing table schemas and data is supported using import driver (MS Access data types are carefully mapped to Kexi data types) from .mdb/.mde files. Importing queries, forms, reports and web pages is not yet supported.

http://www.kexi-project.org/[email protected]#3._File_Formats

No, svejedno, možda je import sređeniji, pa može i da se proba.
Elem, možda nije instaliran čitav KDE, tj. ono što treba.
Proverite sa sudo apt-get install kubuntu-desktop da li će da krene, ako kaže da već ima, onda je to taj.
Onda posleodjave (logout), mora da ima opcije za promenu u KDE
[ component @ 16.11.2011. 21:42 ] @
Mislim da ne moraš da se prebaciš na KDE okruženje da bi startovao Kexi. Trebalo bi da se startuje kao i bilo koji GNOME program. Ali ako hoćeš baš da pređeš na KDE, treba da uradiš logout. I tada ćeš dobiti ekran na kome možeš da se loguješ sa šifrom. Na tom ekranu bi trebalo da možeš da izabereš KDE grafičko okruženje.
[ 1OXB @ 16.11.2011. 22:56 ] @
Nasao sam nacin da prebacim na KDE desktop preko SYSTEM>Administrator>Login screen>unlock i predjem na taj KDE desktop ALI LJUDI nigde na celom PC-u ne mogu da nadjem taj program Kexi!?!? ni kad sam u Gnome ni u KDE okruzenju.

Inace, KDE mi je vizuelno malo lepsi ali se teze snalazim i sto je najcudnije ne mogu da nadjem "dugme" da iskljucim komp? Ima Logout ali nema da se potpuno iskljuci... a u GNOME ima u gornjem desnom uglu ikonica sa pasajucim menijem i zadnja opcija je Shut Down, dok kod KDE to nisam nigde nasao!?

[Ovu poruku je menjao 1OXB dana 17.11.2011. u 00:07 GMT+1]
[ 1OXB @ 16.11.2011. 23:05 ] @
Dakle, nekako mogu da predjem iz jednog u drugo okruzenje, ali me nikako tokom boot-a ne pita niti daje opcije da biram hoce li se podici Gnome ili KDE? Kao da fali nekakav Startup Manager kao neki multiboot prozor kad ima vise OS-a da biras sta ce da se podigne?!
[ 1OXB @ 16.11.2011. 23:31 ] @
Citat:
maksvel
Proverite sa sudo apt-get install kubuntu-desktop da li će da krene, ako kaže da već ima, onda je to taj.
Onda posleodjave (logout), mora da ima opcije za promenu u KDE

Proverio - kaze da je vec instalirana poslednja verzija, ali i dalje nema opcije za izbor GNOME<->KDE.
[ 1OXB @ 17.11.2011. 00:13 ] @
10 puta sam na razne nacine pokusavao da se iz KDE vratim u GNOME ali stalno se podizao samo u KDE pa sam ga na kraju celog obrisao.
[ calexx @ 17.11.2011. 00:38 ] @
Citat:
1OXB: ALI LJUDI nigde na celom PC-u ne mogu da nadjem taj program Kexi!?!? ni kad sam u Gnome ni u KDE okruzenju.
Ako ga nemaš, onda ga instaliraj. Pokreni Synaptic pa mu u search ukucaj to što tražiš i instaliraj. Inače si verovatno podesio da se automatski uloguješ (ili ipak kucaš pass pri startovanju?) pa zato ne nudi da biraš.

Inače sam i ja u stalnoj fazi pokušaja prelaska na Linux pa sad malo vežbam sa novim Mintom.
[ mikikg @ 17.11.2011. 10:13 ] @
Mali off-topic, znam da nije to tema ali .... Sto ne razmotrite prelazak na OS X aka Hackintosh? :)
http://www.elitesecurity.org/t...-Mac-OS-na-ne-Apple-racunarima
Ja sam postavio 10-ak instalacija na razlicitim desktop i notebook racunarima i prezadovoljan sam kako to radi ...
Linux je super (npr Debian) za servere, ali UNIX (OS X) je ipak tata od Linuxa ... :)
[ maksvel @ 17.11.2011. 11:20 ] @
Da li je to legalno?
Doca hoće da koristi potpuno legalno rešenje: OS + sw.
[ mikikg @ 17.11.2011. 12:13 ] @
Legalno je ako se koristi originalni instalacioni DVD (npr Snow Leopard) koji ima i kod nas da se kupi za nekih 3000 din. Sad, gde ce to korisnik da instalira to je njegova stvar ... Ako zeli, moze na ves masinu ili sporet :) ... Sala/komika ... na klasican PC hardware ...

Sto se tice spomenute Access base podataka, to moze vrlo prosto da se konvertuje u npr MySQL i da se ratosilja M$ Access.

Sto se tice ostalih programa, OS X ima manje-vise sve sto treba u sebi. Dodatno ima na raspolaganju brdo free programa specificno pisanih za OS X ili kao "ports" sa Linux platformi. Ostali "ozbiljniji" programi (Adobe, Autodesk i sl.) koji su se placali na Win se isto placaju i za OS X.
[ 1OXB @ 17.11.2011. 12:47 ] @
Citat:
mikikg: Sto se tice spomenute Access base podataka, to moze vrlo prosto da se konvertuje u npr MySQL i da se ratosilja M$ Access.


Da li si voljan da mi ukazes na neki link gde bih mogao da naucim kako da izvedem tu konverziju? Ono sto je meni problem je dobijanje onoga sto se u ACCESS-u zove FORM a ja to vidim kao neku vrstu grafickog interfejsa koji je prirodniji za korisnika i laksi za rad. Samom programu i bazi podataka je to verovatno najmanje vazan deo, vazne su mu tabele i relacije medju njima, ali ljudima treba neka vrsta sablon formulara kao sto bi u biblioteci ili domu zdravlja uzeo karton korisnika ili pacijenta. Mislim da me razumete?!
Ja sam to vec ranije uradio u ACCESS-u i probao sam u OOffice Base ali mi je toliko drugacije da nisam nasao nacin da to ponovo uradim. Ja sam i Access mesecima mukotrpno ucio pa me hvata jeza ako sad i ovaj office moram ponovo da ucim. Tamo je barem bilo template-a koje malo modifikujes i imas gotovo funkcionalno resenje, a ovde nisam nasao nista slicno. Nisam nasao ni na NET-u nekakve templejte pa MOLIM ako neko zna da mi pomogne. Bas bi mi znacilo!
[ maksvel @ 17.11.2011. 13:29 ] @
Citat:
mikikg: Legalno je ako se koristi originalni instalacioni DVD (npr Snow Leopard) koji ima i kod nas da se kupi za nekih 3000 din. Sad, gde ce to korisnik da instalira to je njegova stvar ... Ako zeli, moze na ves masinu ili sporet :) ... Sala/komika ... na klasican PC hardware ...

Bez pečovanja originalnog softvera (što je kršenje EULA)?
[ tdjokic @ 17.11.2011. 13:58 ] @
Citat:
1OXB:  ALI LJUDI nigde na celom PC-u ne mogu da nadjem taj program Kexi!?!?
Pokusaj iz terminala. Neki specijalni programi se ne vide automatski u menijima, jer nemaju program koji bi ih tamo stavio automatski i zato ga ne vidis a on je tu.
[ mikikg @ 17.11.2011. 14:40 ] @
Citat:
maksvel: Bez pečovanja originalnog softvera (što je kršenje EULA)?

Da, BEZ ikakvih pachovanja kernela i ostalih komponenti OS-a. Bootloader (Chameleon i derivati) odradjuju sav potreban posao da BIOS predstavi kao EFI OS X-u. Ovo vazi za Intel platforme dok su za AMD platforme to morali da pacuju jer Apple nikad nije radio sa AMD procesorima i shodno tome nema podrsku u kernelu za te CPU.

@1OXB Drage volje hocu da pomognem. Iskreno mozda bi ta konverzija za vas bila isuvise komplikovana. Ono sto ja mogu da vam pomognem je to da vam napravim sve to sto vama treba free-of-charge. Ovde mislim na konverziju Access -> MySQL i da vam napravim PHP skripte za unos i iscitavanje (FORME). Ovo sve mozete posle bez problema da "vozite" na Apache web serveru na samom racunaru (tehnicki na bilo com PC, MAC ili Linux racunaru). Ovo bi prakticno bila interna WEB aplikacija i upotrebljavali bi je preko WEB browsera. Jedino sto mi je potrebno od vas je uzorak te Access baze sa par zapisa (da ne delite bas sve informacije) kako bi napravio to isto u PHP+MySQL.
[ 1OXB @ 17.11.2011. 14:57 ] @
Citat:
mikikg: @1OXB Drage volje hocu da pomognem. Iskreno mozda bi ta konverzija za vas bila isuvise komplikovana. Ono sto ja mogu da vam pomognem je to da vam napravim sve to sto vama treba free-of-charge. Ovde mislim na konverziju Access -> MySQL i da vam napravim PHP skripte za unos i iscitavanje (FORME). Ovo sve mozete posle bez problema da "vozite" na Apache web serveru na samom racunaru (tehnicki na bilo com PC, MAC ili Linux racunaru). Ovo bi prakticno bila interna WEB aplikacija i upotrebljavali bi je preko WEB browsera. Jedino sto mi je potrebno od vas je uzorak te Access baze sa par zapisa (da ne delite bas sve informacije) kako bi napravio to isto u PHP+MySQL.


Vise nego prijatno sam iznenadjen i veoma zahvalan jer mi to puno znaci mikikg! Takva ponuda je u danasnje vreme vrlo retka! Obicno se od mene ocekivalo da pomognem pa mi je to normalnije, ali vidim da ovde ima i drugacijih ljudi sto me raduje.

Miki, ja cu ti veceras na direktni mail poslati sve to sto sam ja ranije uradio i koristio sa nekim fiktivnim unosom podataka za recimo dva-tri klijenta cisto da vidis kako je izgledalo. Najbolje bi bilo da to ide u direktnoj prepisci i poslao sam ti svoju E-mail adresu. Kad mi uzvratis, znacu ja i tvoj mail i onda cu ti poslati.
Moze li tako?
[ mikikg @ 17.11.2011. 15:26 ] @
No problem gosin Boro ;) I mi mladji da se malo oduzimo sa sav vas trud ...
[ 1OXB @ 22.11.2011. 10:19 ] @
Upoznajem polako UBUNTU i sve sam zadovoljniji. Ipak ima jos nepoznanica pa opet moram da pitam. Ovo su dva screenshot-a na mom laptopu i u vezi sa tim moram da pitam:

- kako da vidim sta je od programa i fajlova na particijama? Vidim particije, vidim i koliko je na kojoj zauzeto a koliko slobodno, ali ne nalazim nacin da vidim na svakoj konkretnoj particiji sta se nalazi.

- kako da vidim HDD kad mi prikazuje samo CD/DVD drajv i File System

[ 1OXB @ 24.11.2011. 22:51 ] @
Nije valjda da sam ubo nesto sto ne znate?! Tesko za poverovati.
[ maksvel @ 24.11.2011. 23:18 ] @
Pa, ne baš...
Evo, ukratko:
Particije se "kriju" upravo u "File System". On može fizički obuhvatati više particija (u ovom slučaju sda7, sda1, sda5).
Sadržaj particija se "montira" u određeni direktorijum pri startovanju sistema (a može i naknadno ili privremeno).
Ovde je particija sda7 montirana na /home (2. slika), što znači da kada otvorite /home/bora, u stvari ste "na particiji sda7".
Kada se pozicionirate u /windows, nalazite se "na Windowsovoj particiji". Preostali direktorijumi (bin, boot, usr, var...) se nalaze na particiji sda1 (pod kapom glavnog direktorijuma - /).
Programi se mahom nalaze instalirani u /usr, što je u ovom slučaju fizička particija sda1.
Pod Linuksom nije praćena Windowsovska filozofija direktorijuma/particija (C, D), te ne treba ni tražiti sadržaje na taj način. Izvršni, konfiguracioni i data-fajlovi su razdvojeni i ne psotoji c:\Program Files kao kod Windowsa, gde svaki program u svom folderu "drži" sve svoje fajlove.
[ 1OXB @ 25.11.2011. 11:37 ] @
Hvala lepo za objasnjenje. Nije sasvim jednostavno posle 15-20godina se tek tako presaltovati "u glavi" na jedan drugaciji nacin organizacije i razmisljanja. Uvezbacemo i to, samo polako!
[ tdjokic @ 25.11.2011. 11:59 ] @
Citat:
1OXB:  Uvezbacemo i to, samo polako!
"Neces". Linux je toliko stabilan da ces ubrzo poceti da zaboravljas kako si sta uradio. Malo karikirano, ali je blizu istine, casna rec!

Najgori period si pregrmeo, sad opusteno.

Sajt http://distrowatch.com/ je jedan od najkompletnijih sajtova o Linuxima, u pogledu broja distribucija i detaljima o njima. Savetujem da ga pogledas, ako vec nisi. Sasvim desno postoji tabela, ono Top lestvica, i tamo je od skoro Mint prevazisao Ubuntu. Sad je Mint "Djokovic" medju Linuxima. Izvini sto pitam, da ne trazim sada sirom teme, kako si odlucio za Ubunutu protiv Minta (valjda smo neki i tebi preporucivali Mint)?
[ calexx @ 25.11.2011. 15:28 ] @
Ja se dugo držim Minta ... ali lako može da se desi da se rastanemo. ;) Novi trend koji donosi gnome3 odbija mnoge, Mint se trudi da napravi kompromis i čini mi se da su malo zaglavili i upali u probleme. Inače sam par nedelja (dok sam čekao Mint 12) probao novi Ubuntu, usput sam tražio ono što nema a ima ga u Mintu ... i uglavnom sve našao. Praktično sve prednosti Minta mogu da napravim na instaliranom Ubuntu ... a onih par nedelja i posle toga nekoliko dana sa Mint 12RC i konačnim Mint 12 pokazuju da ima previše bubica i da je na silu izbačen. Posle epizode sa Pinguy koji mi je u nekim trenucima delovao mnogo ubedljivije od Minta ali koji takođe ima neke čudne trenutke ... sinoć sam opet vratio Ubuntu pa ću nekoliko dana da se igram i probam da ga prevedem u Mint upotrebljiv oblik.
[ maksvel @ 25.11.2011. 16:08 ] @
calexx, da li si probao onaj MATE (form Gnoma)?
Da l' je mnogo bagovit?
[ calexx @ 25.11.2011. 16:47 ] @
Ma sve su zapetljali. Ima dva panela, nema dva panela, ima desnoklik, nema ... može da se restartuje kao Mate, kao Gnome, kao još neki ... dešava se da se jednostavno izgubi panel linija i okviri prozora pa se vrate posle nekoliko sekundi ali se nekad i ne vrate i onda mora restart tj ubijanje x. Vidim da ima još bezbroj bagova ... pa ću ipak da ih ostavim da ga malo više leče a ja ću da sređujem Ubuntu da radi sve ono na šta sam navikao na Mintu. Kao što sam napisao, čini mi se da je Pinguy bolje rešio taj deo, ima sličnosti ali bih sada nekako pre izabrao njega nego Minta. Mada nisam dovoljno dugo probao.
[ tdjokic @ 25.11.2011. 18:12 ] @
Zato ja trosim ovaj Mint kao glavni: 9, Isadora, baziran na Ubuntu Lucid Lynx, Long term support release (LTS), supported until April 2013. Sa ostalima tu i tamo eksperimentisem ali ovaj je radni. Nije bas najnovji model ali radi.
[ 1OXB @ 25.11.2011. 18:47 ] @
Citat:
tdjokic:  Izvini sto pitam, da ne trazim sada sirom teme, kako si odlucio za Ubunutu protiv Minta (valjda smo neki i tebi preporucivali Mint)?


Pravo da ti kazem, ne znam ni sam sta bih na to odgovorio. Nekako mi se UBUNTU ucinio mainstream a ovi ostali kao neke vezbe na tu temu, pa k'o velim da se ja drzim onoga sto vecina postuje i koristi, sto je ispitano i stabilno a i najveci broj dodatnog softvera bi verovatno bio radjen za tu glavnu varijantu. Mozda mi je i uvrnuta takva logika, ali mi je tako izgledalo.
[ calexx @ 26.11.2011. 01:34 ] @
Sve više se slažem sa ovim. Godinama sam trošio Mint (koliko-toliko) uglavnom zato što je neko tamo uključio u osnovnu instalaciju pakete koji su mi bili korisni, interesantni i koje bi trebalo sam da nabacujem. Zbog lenjosti i tankog znanja iz te oblasti mi je bilo lakše da to neko drugi radi. Poslednjih mesec dana sam se više zabavljao raznim distribucijama i posle par čudnih ponašanja i Minta 12RC i Pinguy linuxa sam rešio da se vratim njihovom roditelju.

Sinoć sam instalirao osnovni deo a ove večeri, praktično sve do sada, sam dodavao sve ono što mi je na Mintu bilo odmah dostupno. Nisam siguran da sam nešto propustio, ako jesam samo će da se javi. Sada sam skockao Ubuntu, ubacio sve što mi je trebalo, podesio sve i sve radi dobro. Za razliku od pomenutih koji su imali čudne bubice. Čak mi sada i odgovara ovaj novi oblik, polako mi postaje normalan. Usput, uz ko zna šta, sam nabacio razne podvarijante pa mogu da se logujem i u standardnom gnome okruženju, u xfce, lxde, openbox ... ali mi je sada unity sasvim prihvatljiv a ostalo deluje dosadno.

Za ovu turu je dosta, sledeće večeri nastavljam sa eksperimentima a za sada ću da prestanem da ih menjam, jedino ću da sačekam konačne Mint i Pinguy verzije pa u live obliku overim jesu li sredili probleme ... mada mi se čini da je ovo kako sam udesio Ubuntu sasvim dovoljno.
[ newtesla @ 26.11.2011. 10:29 ] @
Ja nekako volim početnicima da stavim Mint; liči na windozu po rasporedu, prepoznao je do sada svaki hardver koji sam mu natakao, a instalira softver iz ubuntu repozitorijuma.

Meni je svejedno šta trošim, pošto ću ionako da skliznem u terminal: ali za novajlije gledam da stavim nešto što nudi minimalnu vizuelnu promenu u odnosu na Windows XP.

@čika Bora: Najlakše je da jednostavno zaboravite na C:, D:, E: - Program Files folder, Windows folder, i slično... Instalirani programi se (ako su dobro napisani, a svi koji se instaliraju Software manger-om, ili uz sudo apt-get install - jesu) pronalaze klikom na početni meni (kod ubuntua Applications) pa u odgovarajućoj grupi programa. Pošto Linuksi nemaju Registry bazu, i sva podešavanja koja su potrebna programima i operativnom sistemu drže u običnim tekstualnim fajlovima, ako se instalira 1001 program, to će samo napuniti harddisk, ali neće usporiti učitavanje pojedinačnog programa.

Inače, sva podešavanja koja korisnik napravi, vezano za izgled, funkciju instaliranih programa - nalaze se u /home direktorijumu. Direktorijumi i fajlovi koji počinju tačkom u imenu (.ssh, .opera) su skriveni od pregleda, isto kao atribut Hidden u windozi; View - Show hidden files, ili Ctrl+H će ih pokazati.

Takođe, ono što je novo na Linuksu, za onoga ko je nov, a dolazi sa Windowsa (ovo važi za sve *nix-ove ustvari) su file permissions, i file-centered sistem: Sve je file!!! Harddisk je ustvari fajl - sa opisom veličine, modela i koje particije sadrži; particija je fajl, sa opisom fajl sistema, veličine i foldera koje sadrži; folder - direktorij - direktorijum je opet fajl, sa opisom fajlova koje sadrži u sebi. Modem je fajl, mrežna kartica je fajl, sa opisom modela, brzine, načina komuniciranja...... Znam da je malo komplikovano u početku, ali ništa nije objektno, kao kod windowsa; promenom par slova u fajlu koji je mrežna kartica, smanjiće se brzina sa kojom se kači na mrežu, promenom par slova u fajlu koji je preocesor, smanjiće se ili povećati clock, recimo.

Takođe su nove i file permissions: dozvole - permisije postoje i na Windowsu, malo su drugačije zamišljene, ali se na Win2000 uopšte nisu koristile, a na WinXP je ionako svako morao da koristi Administrator nalog da bi mu sve radilo kako treba - zato su permisije i nepoznanica; u Visti i 7-ici se baš koriste. Kod Linuksa su zamišljene ovako: svaki fajl (a rekli smo da je sve fajl) ima svoj opis ko šta može sa njim: Owner je vlasnik, kreator, Group je grupa korisnika u koju spada originalni vlasnik, a Other su svi ostali. Read permisija je dozvola za čitanje fajla (read-only), write permisija je dozvola za izmenu, ili upis (rw), a execute je dozvola za izvršavanje - kod direktorijuma execute dozvoljava ulazak u dotični. Svaki fajl ima svog vlasnika, vlasništvo nad fajlom se može promeniti, a root može sve - od toga da izmeni tuđi fajl, da promeni vlasnika fajla nad tuđim fajlom, do toga da promeni atribute tuđem fajlu, ili da ga briše, itd... Zato je root lozinka dosta bitna, jer root može da obriše sve iz korenitog kataloga (/), bez ulaska u Recycle bin - i ubije sistem odma sada odma. S tim što na Ubuntuu (tj svim Debian linuksima) ne postoji nalog root, nego ako nalog ima dozvolu da radi isto što i root, tu dozvolu dobija sa komandom sudo (SuperUser DO this or do that :).

http://en.wikipedia.org/wiki/Filesystem_permissions

Za prebacivanje Access baze, ja bih ponudio sledeća moguća rešenja: sto posto Microsoft nudi neki alat za lako i brzo prebacivanje Acess baze u MsSQL bazu (koja radi samo na Windowsu, beše?), a onda sto posto Oracle nudi neki alat za brzo i lako prtebacivanje u MySQL. Mada, može biti koska ovo rešenje.

Drugo rešenje je da kontaktirate ES člana bogdan.kecman, pošto baš on radi na razvoju MySQL-a, i pitate ga da vas uputi u pravom smeru.

Još jedno rešenje je instalacija VirtualBox programa za virtuelizaciju, na Ubuntuu: u komandnoj liniji sudo apt-get install virtualbox-ose bi trebalo da završi posao, a onda u virtuelnoj mašini da imate Windows za razna testiranja oko prebacivanja te Access baze - naravno samo dok je uspešno ne prebacite. Što se tiče legalnosti Windowsa XP, pogledati da li i dalje može da se skine legalni trial (koji traje 180 dana) na Microsoft-ovom sajtu.

VirtualBox je sam po sebi vrlo intuitivan, i vrlo jasan; dokumentacija mu je odlična. Kažem, samo kao prelazno rešenje, za prebacivanje baze. Spašava od potrebe za dual-boot.
[ tdjokic @ 26.11.2011. 15:10 ] @
Dobro, svako ima svoje misljenje i potrebe. Uglavnom, LTS verzije smatram do neke mere optimalnim. Ubuntu takodje ima LTS - Lucid 10.04.

Kao sto rekoh, trenutno je Mint na distrowatch prvi, skoro za 500 glasova ili 20% svetskih korisnika. MIslim da izgled nije posredan nego ono da ne moras nista da dodajes i petljas, sve radi odmah i gotovo.

A nije bas da Ubuntu moze da ima sve kao Mint, bar neke sitnice. Par puta sam vec rekao ono - nalazis se u File manageru, kliknes desnim tasterom misa na nesto i odmah imas na raspolaganju opciju Open as administrator a u Ubuntu toga obicno nema, moras peske iz terminala da se probijas do svog fajla ako nesto hoces da radis. Mislim da Mint ima jos par sitnica koje je sam doradio ali ne mogu da se setim konkretno ni jedne druge. Sta da radim kad suvise malo koristim Ubuntu :-). Mozda ta stvar moze relativno jednostavno da se podesi i u Ubuntu, ali zasto da ja to podesavam?
[ 1OXB @ 26.11.2011. 15:28 ] @
@newtesla
Ovo je bilo lepo i poucno. Ljubaznoscu naseg clana "mikikg" mi je resen problem baze podataka tako da o tome ne brinem. Zadrzacu se na Ubuntu-u jer mi je i to vec dovoljno novo i komplikovano da mi ne trebaju nikakve druge verzije. Sad samo ostaje da se polako upoznajem i uvezbavam u njegovom koristenju i... to je to!
[ calexx @ 26.11.2011. 20:22 ] @
A, pa ne može tako, sad je red da probaš novu verziju koja se totalno razlikuje od te koju si probao. Malo uzbuđenja, nije valjda da ćeš sada da se zadržiš na istom linuxu predugo. ;)

To što se nešto na Mintu odmah pojavi ili je instalirano sam pomenuo, neko je proučio šta je korisno a nije u startu pa je dodao. Što ne može da radi, radiće posle malo podešavanja. To ti je kao neki XP gold, black, extreme i slično, neko mu nabaci stotine programa i onda sipaš i ne misliš. Jesam li pomenuo to što Pinguy odmah instalira docky i conky kao i neke ikonice za kontrolu ... što sve može da se naknadno uradi?

Osnovni razlog što sam ovo radio su bagovi oba pomenuta, džabe oni meni izbace prečice ako OS brlja. Pošto je Mint i zvanično izbacio verziju 12, još samo zvanični Pinguy i da se malo poigram live verzijama. Previše sam napucao ovaj Ubuntu da bih ga tek tako sklonio.
[ maksvel @ 26.11.2011. 21:08 ] @
Pazi Mint 12 Final izašao...
Nice.
[ tdjokic @ 26.11.2011. 21:56 ] @
Toliko smo pricali da mi je promaklo ono sto stalno govorim, i sto je po mom misljenju vrlo korisno a sto opet mnogi smatraju da je jeres.

Kao osnovu za ovaj post uzecu ovu recenicu:
Citat:
1OXB: Zadrzacu se na Ubuntu-u jer mi je i to vec dovoljno novo i komplikovano da mi ne trebaju nikakve druge verzije.


Prva nebitna napomena - Ubuntu je distribucija, a Ubuntu 9 ili 10 ili 11 su verzije.

Druga nebitna napomena - Mint je skoro isti kao Ubuntu, tako da on za tebe nije nov a sto se tice komplikovanosti on je cak i jednostavniji.

Ali - zaplet - neki hardver ti sada radi; buduci da se nisi zalio, verovatno ti radi sve. Dodje noviji Ubuntu, ti naravno pozelis da ga probas, sto moze i Live, ali mozda i da ga instaliras i - hop, nesto od hardvera sto je do sada radilo vise ne radi! Licno doziveo par puta. Onda se cimas tamo nesto itd., a posto si obrisao stari Ubuntu onda nema nazad.

Zbog tih i slicnih stvari, buba i bubica, uvek trvrdim da je dobro imati bar dva Linuxa na racunaru, raznih verzija, eventualno cak i dve razlicite distribucije, uvek nesto na jednome radi sto na drugome ne radi i slicno. A nije lose ni imati mogucnost pogledati kako to rade ostali, oni sto ne koriste "bas tu distribuciju" nego neku drugu.

Ovde "pravoverni" Linuxasi pocnu ono "Sve moze da se podesi, eventualno kompajliras, pa onda..." ali zivot je kratak, cemu sve to raditi osim ako ti nije profesija?

Neki Linux mi je proglasavao sve DVD punim a nisu bili. Nemam pojma zasto a sto je jos gore nemam nikakvu ideju kako bih poceo uopste da trazim resenje za tu gresku. Ovako, reset u drugi Linux, narezao to sto mi je trebalo i gotovo.
[ 1OXB @ 26.11.2011. 22:27 ] @
Evo i ja cu uzeti jednu tvoju recenicu kao sazetak mog stava u ovom slucaju:
Citat:
tdjokic: ...ali zivot je kratak, cemu sve to raditi osim ako ti nije profesija?


Ne radi se o tome da nisam radoznao, naprotiv... ali ja sve ovo nisam radio iz radoznalosti kako rade i izgledaju drugi operativni sistemi, vec iz stvarne potrebe a pri tom ove stvari mi nisu profesija. Verujem da je vecina jos u startu naslutila da se radi o problemu legalnosti softvera koji koristim na poslu, pa sam sticajem okolnosti spojio lepo - otkrivanje i igranje sa meni novim nepoznatim OS-om, i korisno - sada imam regularan OS u laptopu koji koristim za posao pa u ovim "tesnim" vremenima barem nemam bojazan da bih mogao da zalegnem solidnu kaznu zbog nelegalnog softvera sto bi mozda dovelo u pitanje mnogo vaznije stvari.
[ tdjokic @ 27.11.2011. 02:16 ] @
Citat:
1OXB: Evo i ja cu uzeti jednu tvoju recenicu kao sazetak mog stava u ovom slucaju:
Priblizno sam shvatio tvoju situaciju vec na sredini teme i nikako te ne teram da se sad upustas u neke dubine Linuxa, daleko od toga.

Cak sta vise, ja se totalno slazem sa tobom - naucili smo neke osnove, toliko da mozemo da koristimo savete onih koji znaju vise i komande kojima se to postize i tu je kraj. Samo savetujem i tebi i svakome da uvek ima osim "glavnog" i "rezervni padobran" - znaci, na jednoj particiji radni Linux, a na jos jednoj drugu verziju iste distribucije ili neku drugu distribuciju, nesto pitomo, kao sto je to recimo na jednoj Ubuntu, na drugoj Mint, pa se dopunjuju za neke kriticne stvari koje se kad tad pojave.

Videces uskoro i sam, jer Linux izlazi cesce nego Windows, i coveka rado zasvrbi da proba novi Ubuntu, novi Mint, zasto da ne ako to donosi laksi rad sa nekim delom hardvera ili vecu rezoluciju ekrana ili bilo sta. Koristim iskljucivo Linux vec najmanje 6 - 7 godina, ranije sam isprobavao gomilu Linuxa redovno, moj prvi post o Ubuntu je bio negde oktobra 2004 godine, i moram reci da do skoro nisam nasao neki Linux da na njemu sve radi, mada izgleda da je situacija sada bolja.

U svakoj distribuciji nesto nije radilo, a radilo je u nekoj drugoj. Cesto neki hardver radi sada a u novoj verziji iste distribucije ne radi. Zato sam i napisao ovu napomenu / preporuku da je uvek dobro imati bar 2 Linuxa na jednom disku.
[ calexx @ 27.11.2011. 08:45 ] @
Tu je i osnovni problem i jedan od glavnih razloga zašto još uvek isprobavam. Taman nešto proradi (a nešto i dalje ne radi) ... pojavi se nova verzija u kojoj ovo poslednje radi ali ono prvo počne da brlja. Treća opravi oba ali nešto četvrto više ne radi. Nije mi jasno, ako nešto radi, ne kvari ga. Konkretan primer je Audacious, taman su rešili pitanje svirke lossless formata ... u novom više ne svira ape format. I tako redom. Da u nekoj sve radi, ne bih menjao ali uvek probam neku novu ne bih li našao rešenje za do tada nerešeno.
Rezervni sistem je obaveza, ja trenutno na tri harda imam tri W i jedan L. Mada ... uvek može da pomogne neki live OS.
[ calexx @ 27.11.2011. 14:47 ] @
Da nastavim ... pošto sam skockao Ubuntu, ostao mi je drugi komp za Mint 12. Startujem live varijantu ... kad ono grafika ništa ne valja. Mislim da je tako nešto bilo i sa prethodnom verzijom ali sam tada pokrenuo one dodatne drajvere i oni su rešili problem. Sada se ništa nije desilo. Kursor je neki oveći kvadratić a uglavnom se i ne vidi a ni po menijima nije ništa bolje. Restartujem ... pa bude još gore. Kursora više ni u tragovima a i tekstovi koji se pojave imaju svako drugo slovo. Grafička nije neka, obična fx5200 ...
Probam Ubuntu, kod njega malo bolje, sve na ekranu se vidi jasno osim kursora koji je kvadratić. Deluje da će to nekako i moći da se sredi.

Sve u svemu, linux ne dozvoljava da bude dosadno, svaka nova verzija donosi probleme koji su taman zaboravljeni a ove nabildovane verzije tek prave komplikacije. Sve više mi liče na XP black, gold, tiny i slične ... autor je pojačao instalaciju nekim programima i podešavanjima ali je izbacio ono što mu nije potrebno, u ovom slučaju očaj sa nvidia grafikom mada ni ati nije nešto bolje prošao.

Ovaj Ubuntu će da ostane kako jeste a taj krš će sledećih dana da služi za eksperimente i testiranje, ionako ne služi nečem korisnom.
[ 1OXB @ 27.11.2011. 15:25 ] @
E sad nova situacija. Ovo sad nije nista mnogo vazno... vise je zezanje u slobodno vreme. Sada pokusavam da na kucnom PC-u postavim MINT 9 Isadora ali mi ne ide. PC ima dva HDD i jedan od 20GB sam potpuno obrisao-formatirao FAT32 i predvideo da tu stavim MINT. Na glavnom HDD je odavno instaliran XP koji godinama koristim. Downloadovao sam neki Universal USB instaler i sam MINT ISO fajl koji sam stavio u jedan folder. Onda sam ubacio 1GB FLASH (formatiran na FAT32) i kliknuo na taj USB instaler i to je nesto muljalo i muljalo po'sata i kaze GOTOVO. Odem na My Computer> G:\ (to je 1GB USB flash) i nadjem "mint4win.exe" i kliknem na to. Tada istrci mali prozor i kaze "Demo and full installation" i kliknem i na to. Onda istrci drugi prozor "Reboot required" sa tri opcije (*Reboot now *I want to manualy reboot later *Help me to boot from CD ) ali koju god da izaberem PC se restartuje i krene svoj put ka XP-u koji se podigne i NISTA!!!
Aj' pomagajte ko zna i ima volje. Ja bih hteo da MINT trajno instaliram na taj obrisani manji HDD i da on sluzi samo za njega i da na startu kad ukljucujem PC mogu da izaberem da li cu da radim u XP-u ili u MINT-u.
[ milanche @ 27.11.2011. 17:34 ] @
Moze jedno malo podpitanje?

Postoji li neki bas jak razlog sto za probanje novog OS-a ne koristite virtualizaciju
(VirtualBox ili VMWare) ? Prednosti su mnogostruke (mogucnost lakog i kontrolisanog povratka
na predhodne tacke ukljucujuci i potpuno brisanje OS-a koji se ne pokaze kako treba,
potpuna vizuelna iluzija kao da se radi o native OS-u) a nedostaci eventualno slabiji pristup nekom
specijalnijem hardveru.

Za ovo sto 10X radi (portovanje baze podataka) stvarno ne vidim protiv-razlog.
[ tdjokic @ 27.11.2011. 18:12 ] @
Citat:
1OXB: E sad nova situacija. Ovo sad...
Ja sa dva diska nikad nisam radio i tu sam potpuno "bos". Dugo sam radio samo direktnu instalaciju sa CD (DVD) a od skoro poceo da radim isto to ali sa USB flasha, jer moji noviji racunari vise nemaju CD (jedan ima spolja potrebne prikljucke, pa bas kad mora ja ga ubodem, ali mnogo velika sprava brate, nezgodna kako god okrenes).

Tu isto radim cistu instalaciju ali mi sad dodje na misao jedna ideja za tebe. Treba ici u BIOS i medju hdd uspostaviti novi prioritet - da krece sa USB, mozda to upali. Kazem "mozda" jer sa tim kombinovanim instalacijama nemam iskustva baš ič
[ tdjokic @ 27.11.2011. 18:15 ] @
Citat:
milanche: Moze jedno malo podpitanje?
Koliko sam ja razumeo celu stvar, covek MORA da obrise Windows sa tog racunara, jer mu je to za posao, i tu nema trte, mrte - ili plati ili obrisi. A ako vec mora da obrise onda ide na Linux direktno i 100%. Mozda sam nesto lupio, ali to je "glas iz mase".

[ 1OXB @ 27.11.2011. 18:31 ] @
Nisam siguran da sam bas najbolje shvatio... Moja logika je: imam dva HDD, jedan je sasvim prazan i ne vidim zasto bi ista radio kroz nekakve virtuelne masine kad mogu lepo da instaliram na taj prazan HDD. Ako bas nece da radi ili se ko zna sta dogadja, restartujem komp podignem XP koji radi lepo i stabilno godinama, obrisem taj pomocni HDD i reseno! Ovo se sve odnosi na moj kucni privatni PC koji sluzi za zabavu i razbibrigu.

Tacno tako tdjokic, od reci do reci! Kad dodje cova da kontrolise i sedne za PC na poslu, moze da vidi i najsitniji detalj sta sve i gde ima na tom uredjaju. Ako postoji bilo sta Mikrosoftovo instalirano mora da ima placenu licencu. Dakle Linux 100% i nista drugo sada nema u laptopu i covek moze samo da dobije dobru kaficu skuvanu... ako je prethodno bio uljudan i korektan!
[ calexx @ 27.11.2011. 19:28 ] @
Tu sam i ja negde, mada sam brojčano jači. ;) Imam tri harda i tri W na njima a onda sam na prvom odvojio malo prostora i nabacio Linux. Taman da mi radi kao boot manager. Pošto još uvek nisam našao neki koji radi sve kako bih ja voleo, to mi je rezerva i nemam nikakvih problema da ubacim CD/DVD, restartujem sa njega pa posle male probe pustim instalaciju. Nikakav problem da bilo koji od pomenutih bude default OS a za probu ipak imam realno stanje a ne virtuelno. Inače sam ovih dana probao i to, nabacio XP na virtuelnu zbog par programa koji loše rade pod winetom a nemaju alternativu u linuxu i to nije baš ono pravo. Može za probu ... ali to može da odradi i live CD.
[ milanche @ 27.11.2011. 19:46 ] @
@10X

Ma u redu je taj deo price - shvatio sam da moras da skines Windows sto pre.

Cak i tada, pogotovo ako si pocetnik, pa moras da ides korak-po-korak sa instalacijom
i raznim isprobavanjima (uz vrlo pozeljnu mogucnost da mozes da se vrnes korak-ili-dva
na predhodni snapshot), daleko je elegantnije/stabilnije da sve lepo isprobas u virtualnoj
masini, svaki uspesan korak snapshot-ujes, a posle svakog neuspesnog se mozes vratiti
na predhodni uspesan, pa kad sve detalje lepo ispeglas, i svaki korak stavis na papir, tek
onda ides na potpuno brisanje i cistu instalaciju OS-a na fizicku masinu.

Da nisi uspeo na Ubuntu to sto si hteo, 'ladno si mogao sa upotrebljive Windows masine da
instaliras jedno 3-4 verzije Linuxa, probas sta ce da ti najbolje radi, i kad si siguran sta volis
i sta ti odgovara, onda uradis munjevitu + sigurnu tranziciju na novo.

Pitanje je bilo vise generalne prirode.

Primecujem u diskusijama bar nekoliko klasa problema koje se eliminisu upotrebom virtuelne
masine.
- isprobavanje nove masine bez rizika
- izbacivanje iz igre varijanti tipa 'izgubljena-particija-kad-je-izbrisan-OS' (sto se desava ne tako
retko).
- poremecena setovanja, moram da formatiram disk i instaliram iz pocetka
...itd

Opet, iako vidim da masa ljudi koristi VMWare, VirtualBox, Xen...ne vidim da je zazivela
praksa pametnog koriscenja virtuelizacije, pa mi je to malo cudno.

@calexx

sta radis kad treba da instaliras (recimo) 10 velikih paketa, instalacija svakog traje oko 45 minuta do 1h,
negde oko 8-tog vidis probleme i hoces da se vratis nazad na stanje u kojem imas instaliranih
predhodnih 7 paketa pa da probas neku drugu alternativu ?
[ 1OXB @ 27.11.2011. 19:50 ] @
I gde li su nam sada naši "meštri od zanata" da me nauče kako da instaliram MINT za MENTOL-ca!
[ calexx @ 27.11.2011. 20:01 ] @
Ma ja ću da pomognem koliko mogu nego radim na tri strane, pokušavam da izlečim novi Mint ili izaberem nešto drugo, a imam i neke ozbiljne poslove. Pogledaću sad šta te mučilo pa da vidim umem li da pomognem.
Citat:
milanche: sta radis kad treba da instaliras (recimo) 10 velikih paketa, instalacija svakog traje oko 45 minuta do 1h,
negde oko 8-tog vidis probleme i hoces da se vratis nazad na stanje u kojem imas instaliranih
predhodnih 7 paketa pa da probas neku drugu alternativu ?
Pa ne instaliram nikakve velike pakete. ;) Na šta konkretno misliš? Odradim osnovnu instalaciju, update, podesim neke sitnice što već radim automatski i onda nabacim nekoliko programa koji odavno rade na svim linuxima ... kakvi crni paketi od 45 minuta instaliranja? ;)
[ tdjokic @ 27.11.2011. 20:06 ] @
Citat:
tdjokic: Tu isto radim cistu instalaciju ali mi sad dodje na misao jedna ideja za tebe. Treba ici u BIOS i medju hdd uspostaviti novi prioritet - da krece sa USB, mozda to upali. Kazem "mozda" jer sa tim kombinovanim instalacijama nemam iskustva baš ič :-)


Citat:
1OXB: I gde li su nam sada naši "meštri od zanata" da me nauče kako da instaliram MINT za MENTOL-ca! :)
Jesi li pokusao ovo gore? Da cela masina krece sa USB pa onda vidi sta ce se desiti.
[ calexx @ 27.11.2011. 20:12 ] @
Nisam siguran da sam shvatio način na koji si hteo da instaliraš Mint. Ako se dobro sećam, taj mint4win služi da se Mint instalira na Windows, skoro pa virtuelno a ti bi trebalo da napraviš startni klasičan CD/USB ... mada ja preporučujem CD jer negde ima problema sa startovanjem sa USB. Ako imaš neki RW, koristi ga za ovo a preskoči USB. Hard ne formatiraš, to ćeš kasnije da odradiš pri instalaciji Minta.
Kako god da radiš, pazi šta i gde brišrš, formatiraš i instaliraš da ne ostaneš bez postojećeg sadržaja. Ja inače instaliram Linux na prvi hard, imao sam problema kada sam otkačio ostale hardove, instalirao na jedan i onda vratio ostale ali je ovaj bio treći. Linux nije hteo da proradi, kaže hoću sda a ovo je sdc ... ili tako nekako. Zato sada prvi hard služi za Linux, lakše mi nego da menjam svaki čas oznake. ;)

Možeš li da napraviš instalacioni CD/DVD pa da odatle krenemo?
[ 1OXB @ 27.11.2011. 20:44 ] @
Citat:
calexx

Možeš li da napraviš instalacioni CD/DVD pa da odatle krenemo?
Na zalost veceras ne jer nemam ama bas ni jedan RW disk ni CD ni DVD. Moram to sutra da uzmem pa da narezem pa da onda vidim sta i kako. Na taj blank CD treba da narezem Mint ISO fajl kao IMAGE... jel tako? I kad to budem imao narezano, stavim u CD drajv i sta onda? ... kazem PC-u da butuje sa CD ROM drajva i to ce sve samo da se instalira...???
[ maksvel @ 27.11.2011. 21:34 ] @
Da, tako nekako... Uz malo sreće
[ calexx @ 27.11.2011. 22:12 ] @
Da, uz malo sreće. Ako je nema, može da se desi da formatira particiju koju ti ne bi voleo. ;)
[ 1OXB @ 27.11.2011. 22:37 ] @
Pa valjda ce me nesto pitati i dati da odaberem koju particiju ce da formatira i gde da se instalira, a znam koja mi je koja particija i gde je sta!? Jedino ako ne zove particije istim slovima kao WIN..... ali barem cu videti velicinu particije jer jedino taj prazan disk ima 20GB. Snaci cu se valjda. Sada je taj prazan disk FAT32, treba li da pri instalaciji odaberem da formatira u neki drugi fajl sistem ?
[ maksvel @ 27.11.2011. 22:51 ] @
Da, možete videti po veličini, koja je particija.
Formatira se obično u ext3 ili ext4.
[ 1OXB @ 28.11.2011. 12:01 ] @
Skinuo "linuxmint-9-gnome-ce-i386.iso" sa torenta, kupio Verbatim CD-R, otvorio Brasero Disc Burner i izabrao zadnju opciju "Burn image" pa onda izabrao skinuti ISO fajl sa desktopa ali aplikacija ne prijavljuje da ima CD diska u rezacu - kao da nisam nista stavio!?
[ rh2000 @ 28.11.2011. 15:02 ] @
- Hm, ajd i ja da vam malko pripomognem. Citam ove postove i razvoj situacije vec neko vreme pa ...
Probajte prvo da ubacite i ucitate taj prazan CD. Znaci posle ubacivanja pogledajte u File-menageru (mislim da vam je too Nautilus) da li je blank-cd prepoznat. Kad jeste onda aktivirajte Brasero. Sve dok sistem ne "vidi" cd nece ga ni Brasero. ... Ako ga samo Brasero ne "vidi" predlazem Xfburn za rezanje cd-a. Ima ga u synapticu. Ili #apt-get install xfburn.

Mint Linux je mnogo stabilniji od Ubuntu-a.
[ calexx @ 28.11.2011. 16:22 ] @
Ne znam kako radi refreš taj stari Ubuntu, ja sam sada otvorio Brasero, izabrao image za rezanje a umesto CD-a je poruka kao što je bila kod tebe. Ubacio sam prazan CD i posle par sekundi se pojavio. Probaj i taj drugi način, zatvori program, ubaci prazan CD pa posle minut otvori Brasero i proveri vidi li se prazan CD. Meni je inače Brasero na prvo pogled malo prazan pa više trošim K3b ili Nero Linux ... što ne znači da neću detaljnije da probam i ovoga. Mada je moj omiljeni program ImgBurn pa pošto radi pod winetom, možda i on ostane.

Kada to rešiš, startuj komp sa tog CD-a pa izaberi da probaš live verziju. Pojaviće se ikona install mint (ili tako nekako) pa kreni odatle ... kada pita gde da instalira, dooobro razmisli i ne klikći tek tako. ;) Obično ponudi ili da odradi na celom hardu ili da sam odluči ili nešto treće ... najbolje je to nešto treće i onda tu sam biraš. Možda je i najbolje da otkačiš disk koji nećeš da diraš da ne bi promašio mada je opet bolje da bude zakačen da bi ga ubacio u boot red ... ne znam da li to automatski uradi ako vidi nešto novo ili mora da se odradi pešaka.

E da, posle skoro mesec dana mnogostrukih instaliranja a naročito posle brljanja novog Minta, teško da mogu da se složim da je stabilniji. Ionako je to Ubuntu kome je samo dodato koješta i malo drugačije podešeno.
[ rh2000 @ 28.11.2011. 17:21 ] @
@caleex

- Naravno da je Mint ustvari Ubuntu i da je dodato jos kojesta i malo drugacije podeseno ali to su "spakovali" (mislim na to dodato) Oni. Tu je ta mala (koja ume nekad da bude i velika :) ) razlika. Pogotovo kada je pocetnik u pitanju. Nisam korisnik ni jednog ni drugog (jesam nekad) ali opet za pocetak ipak od mene preporuka za Mint. A posle mozda Debian ili vec kako kome odgovara. No, misljenja su razna zato i jeste Linux lep. :) .. Ne zelim pricu tipa Mint vs. Ubuntu itd. Nego samo da svakom pocetniku prvi koraci budu koliko-toliko "stabilniji". A posle je vec lakse. Bitna je zelja, volja i malko upornosti. :)

A sto se hard diska tice; ako je boot loder (glavni HD) na onom hardu koji je bas otkacen onda ce se on instalirati na ovaj koji radi. A posle ce se boot loder zbuniti kada se stave oba. Imace dva. Ipak (moje misljenje) je da budu oba aktivna. Uvek (ako hard nije prazan) birati manual! Na kraju (posle zavrsetka instalacije sistema) ide Master boot record (MBR). Upisivanje novog boot lodera pored ostalih. Pitace za to! Tu se odgovara yes. Upisivanje ce biti automatski. ... Nije bass ni tako lako pogresiti particiju za install novog, bar ne korisniku koji poznaje svoje particije. A ako neko nije siguran bolje sve u pocetku raditi sa jednim praznim hardom.
[ 1OXB @ 28.11.2011. 19:39 ] @
Ne smem ni da vam kazem moju bruku... ocete da me zezate....

Nisam imao nesto posla danas pa sam imao vremena da se igram sa MINT-om. Tek na kraju dana sam shvatio kakva sam konjina ispao i gde mi je prosao dan zbog idiotskog previda... na radnom stolu je uz stari 17" monitor sada i laptop sa kojim od nedavno radim, a desno pored noge u kompj.stolu je kuciste klasicnog kompjutera sa svojim CD ROM drajvom koji sam godinama koristio. Rekoh da sam kupio nov prazan CD-R ali da mi CD drajv ne prepoznaje da ima diska u "rezalji".
PA NE MOZE NI DA GA BUDE KAD SAM DANAS 10 PUTA DISK STAVLJAO U CD ROM DRAJV OD STAROG PC A NE U LAPTOP, a svaki put sam posle uhvatio MIS OD LAPTOPA i vrlo pametno trazio da otvori Brasero i nareze mi ISO. Normalno,program kaze da nema diska u drajvu - jer nije ni stavljen u drajv na tom PC-u! Joooooj bruke. Ma obajatilo se i to ti je.

Narezao sam CD sa MINT-om, prethodno proverio "md5sum" da je tacan, i ubacio CD u laptop (a, pa sad znam za jadac!) sredio da se butuje sa CD-a i podigao MINT ali nisam imao mu*a da instaliram a ne znam zasto. Ipak cu prvo da probam na kucnom standardnom PC-u da nesto ne zeznem na ovom laptopu za posao jer mu Ubuntu vec lepo radi.

Primetio sam da MINT nije ostvario Wireless vezu tj. valjda nesto nije instalirao ili prepoznao?! Sa Ubuntuom nisam tu imao problema.
[ DeMONOiD @ 28.11.2011. 21:00 ] @
Narezao iz Win7 uz pomoc ImgBurn-a linux mint 12 iso file butovao komp i uso u linux mint live....pokrenuo instalaciju koja je prosla sasvim glatko.....prilikom prvog konektovanja uredno m ije prepoznao ruter instalirao drajvere i sve je ok.....download brzina mi ide i do 450 kb/s dok u win7 neprelazi 430kb/s...ako je ovo stvarno istina odna stvarno super....VREDI NAPOMENUTI da sam prvi put u zivotu instalirao ikakav Linux upravo bas sad i sama instalacija mi je kako sam vec naglasio prosla lagano bez ikakvih problema...tako da toplo preporucujem svim da nije nikakav bauk i da se slobodno upuste u avanturu.....za sada tek polako ulazim u stos ali prvi utisak je vrlo pozitivan....mala zamerka ako je uopste mogu tako nazvati je da me je obavestio da su dostupne 251 update-a (kad vec)mada kad pogledas ovo i nije toliko lose sto znaci da ga konstantno "peglaju"sto uopste nije lose...za sad toliko od mene ako nista vise Linuksasa u pokusaju
[ tdjokic @ 28.11.2011. 22:25 ] @
Citat:
1OXB: Ne smem ni da vam kazem moju bruku... ocete da me zezate....
Ja necu, ni u snu. Moram reci da si ti ekspresno savladao toliko Linuxa koliko neki nikad ne savladaju, sto je za svaku pohvalu. Nakupila ti se tolika kolicina zanimljivih informacija da je sasvim normalno da je doslo do malog zamora i rasejanosti, nista vise.
[ 1OXB @ 28.11.2011. 22:45 ] @
Hvala za podrsku druze! Ja sam inace uglavnom vrlo temeljit kad nesto radim i tesko sebi oprastam ovakve previde, ali navika i godine cine svoje. Opet me malo uhvatila groznica saznavanja neceg novog pa se nestrpljivost ispolji kao brzopletost a to vodi u greske. Zao mi samo sto sam nekima potrosio vreme na razmisljanje kako da rese moje previde, ali stvarno ih nisam bio svestan - da jesam ne bi ih pravio!
[ calexx @ 28.11.2011. 23:10 ] @
Ajde ne pravdaj se nego navali na instalaciju na starom kompu pa da vidimo kako će da završi. ;) Neka ti laptop bude pri ruci da pitaš ako negde zapne ... mada je najbitnije da prođeš particionisanje bez promašaja. ;) Posle je već lako.
[ 1OXB @ 28.11.2011. 23:20 ] @
Evo ovo pisem iz MINT-a sa starog PC-a! Istina samo radi sa diska al' sam hteo da probam. Sad cu da vidim dalje instalaciju. Hoce li da mi sam postavi multiboot opciju pri startovanju PC-a?
[ rh2000 @ 28.11.2011. 23:32 ] @
Ako sve bude dobro uradjeno hoce. Postavice sam multiboot opciju. To se desava pri kraju instalacije.
Ako usput imate pitanja pitajte.
[ 1OXB @ 28.11.2011. 23:34 ] @
Ako me nema veceras znaci da sam nesto gutnuo! Onda me ocekujte sutra pre podne! He... He...
[ rh2000 @ 28.11.2011. 23:42 ] @
- Tu smo :)
[ 1OXB @ 29.11.2011. 00:05 ] @
Na zalost nije mi uspelo. Nesto mu je smetalo na 6 koraku i trazio je da UNMOUNT neki /media/DISKDISK ali nisam imao pojma sta bi to moglo biti pa nisam dozvolio vec prekinuo. Sad sam vec malo umoran da bih nastavio... morace da saceka do sutra.
[ rh2000 @ 29.11.2011. 00:06 ] @
Aha, mozda neki USB je bio ukljucen ili tako nesto. .. Ok, laku noc :)
[ calexx @ 29.11.2011. 06:09 ] @
Meni deluje da si hteo da formatiraš nešto što je bilo u funkciji ... pre nego nastaviš, bolje opiši kako si sve radio, da li si prepoznao hard na koji hoćeš da instaliraš, da li i kako si ga podelio ... da ne bude posle tema ... kako da povratim mnogo važne fajlove koje sam slučajno obrisao prilikom instalacije Minta. ;)
[ 1OXB @ 29.11.2011. 12:14 ] @
Citat:
calexx: Meni deluje da si hteo da formatiraš nešto što je bilo u funkciji ...


To nemam pojma sta je bilo ali nisam prepoznao na prvu loptu pa sam onako umoran radije izasao iz seupa.

***Jbte, pa sta je jos moglo da bude u funkciji kad sam se butnuo sa CD drajva i nista nije funkcionisalo osim tog CD-a? XP nije mogao da radi kad se nisam butnuo sa HDD-a!

Citat:
calexx: pre nego nastaviš, bolje opiši kako si sve radio,


E to nema teorije da sam zapamtio. Napravio sam tu 50 poteza... pa se vracao... pa nesto menjao...

Citat:
calexx:da li si prepoznao hard na koji hoćeš da instaliraš, da li i kako si ga podelio ...


Mislim da to jesam jer je jedini on velicine 20GB i nema nista na njemu a i jedino je on bio formatiran u FAT32. Ostali diskovi i particije su mi NTFS. Bio se u pocetku bunio da mu ni jedna particija nije ROOT pa sam po nekom secanju ubacio da bude "/" i onda je krenuo dalje. Posle je kukao da nema napravljenu SWAP particiju a ni jedna od opcija nije bila swap - tek kasnije sam video da se to radi na drugi nacin i posle mi je uspelo. E kad je krenuo kao da instalira onda se nesto pobunio da mora da zatvori ili razmontira i po secanju je bilo nesto kao "/media/****/DISKDISK" ali nije rekao gde se nalazi to sto mu smeta. Posto sam pre instalacije formatirao taj pomocni HDD od 20GB i na njemu nije bilo nicega - cak ni prasine nije mi bilo logike da je to sto on hoce da petlja i preuredjuje, na tom disku vec verovatno na glavnom a to nisam imao smelosti da dozvolim da ne napravi PICVAJZ!
[ 1OXB @ 29.11.2011. 13:55 ] @
Samo san na sat vremena odsustvovao od laptopa i moja gospodja je vec uspela da napravi zijan! Htela da igra "karte" (je*ale je i karte i staklena kugla i metla....) i nekim trikom mi je "izgubila dugmici" na gornjem MENU BAR-u. Tu je do nedavno bilo tri dugmeta APPLICATIONS - PLACES - SYSTEM sa padajucim menijima, ali ih vise nema!? Ostale su samo tri shotrcut ikonice za Firefox, Help i Chrome.

Kako da opet vratim ta dri dugmeta iz kojih sam se kretao dalje po programima? Ona kad do'vati ne vazi ono iz Maratonaca: "Ostali samo dugmici"....posle nje ne ostaju ni dugmici!
[ rh2000 @ 29.11.2011. 14:21 ] @
- Ovako; desni klik na taj Menu bar - gore. Pa levi klik na add to panel. Pa u padajucem meniu odabrati Menu bar, pa dole potvrditi tj. Add.

Predlazem da se odavde stavi jos i system monitor applet. Preko njega se vidi rad procesora.

Edit; te "trake" (Vi ste ga nazvali Menu bar), gore i dole se zovu paneli.
[ rh2000 @ 29.11.2011. 14:46 ] @
A sad malko opet o Mint-u :)
Niste napisali koliko swap-a ste napravili. Ni kako ste rasporedili particije na disku. Swap (particija)= posebna particija koju Linux koristi kao dodatnu virtualnu memoriju. Ona krece da se "puni" tek kada je fizicka (ram) memorija puna. To svaki Linux mora da ima. Moj predlog (bez obzira na kolicinu ram memorije itd) je 1000Mb. Tj. 1 giga. Maximum 2G. Za vecu nema potrebe.

A to sto je instalacioni CD trazio da se de-montira neka particija je verovatno zato sto je ista (na koju bi se sad instalirao sistem) ostala montirana jos ranije. Mozda kod samog pravljenja te Fat32 (mada Mint trazi ext3 ili ext4) particije. To sto je komp boot-ovan opet ne znaci i da neka particija nije ostala predhodno montirana.
[ 1OXB @ 29.11.2011. 18:30 ] @
Moj desktop posle instalacije je izgledao kao na prvoj slici, a sada izgleda kao na drugoj. E ja bih hteo da se vrati na prvobitni izgled. Stavio sam ja onu malu UBUNTU ikonicu koja mi sad pretstavlja Main Menu iz koga mogu sve kao i ranije, ali mi tako nije zgodno... bilo mi je zgodnije kad sam imao ona tri "dugmeta" ali ne znam kako da ih vratim.

[ 1OXB @ 29.11.2011. 18:40 ] @
Citat:
rh2000:
Niste napisali koliko swap-a ste napravili. Ni kako ste rasporedili particije na disku. Swap (particija)= posebna particija koju Linux koristi kao dodatnu virtualnu memoriju. Ona krece da se "puni" tek kada je fizicka (ram) memorija puna. To svaki Linux mora da ima. Moj predlog (bez obzira na kolicinu ram memorije itd) je 1000Mb. Tj. 1 giga. Maximum 2G. Za vecu nema potrebe.


Napravio sam na tom "blanko" HDD-u ukupno dve particije, jednu SWAP particiju i to od 1,4GB jer imam oko 512MB RAM-a. Znam da je bilo dovoljno 1GB ali mi je bilo zgodno ovako pa kol'ko mu treba nek koristi.Drugu particiju od 18GB sam oznacio kao "/" i valjda je to ROOT? Da li sam trebao jos neke da napravim i koje?

Citat:
rh2000: A to sto je instalacioni CD trazio da se de-montira neka particija je verovatno zato sto je ista (na koju bi se sad instalirao sistem) ostala montirana jos ranije. Mozda kod samog pravljenja te Fat32 (mada Mint trazi ext3 ili ext4) particije. To sto je komp boot-ovan opet ne znaci i da neka particija nije ostala predhodno montirana.


Ne znam sta je moglo na tom HDD da ostane od ranije kad sam ga u XP-u potpuno formatirao! Sta je tu moglo ostati?
[ tdjokic @ 29.11.2011. 19:20 ] @
Citat:
1OXB: Ne znam sta je moglo na tom HDD da ostane od ranije kad sam ga u XP-u potpuno formatirao! Sta je tu moglo ostati?
Ima tu svasta, neke pomocne stvari, ko ce ga znati.

"/" je dovoljno, ne moras nista drugo praviti. Ima varijanti, ljudi prave odvojeno "home", ako zele da im to ostane ako obrisu trenutnu distribuciju ali ja sa tim nemam iskustva. U okviru toga "/" on napravi sve ostalo sto mu treba, osim naravno SWAP. To ne moze sam. Sa druge strane, mozes imati 23 distribucije na jednom HDD i sve mogu koristiti u radu jednu te istu SWAP :-)

Mozes dobiti nazad one tvoje omiljene 3 stavke. Ponovi postupak za dodavanje menija ali tamo pazljivije trazi, ima verovatno 2 ili 3 razlicita menija u ponudi - generalni GNOME, pa Custom, tako nesto. Mozes da imas i stari i novi. Mozes i da ih pomeras levo, desno. Kliknes desnim misem pa vidis osobine, najcesce stoji Lock To Panel i cekirano, onda ne mozes da pomeras, ako obrises cek onda moze.
[ 1OXB @ 29.11.2011. 19:54 ] @
Resen problem sa top menijem!
Aaa, pa savladacu ja i ovaj Linux barem u toliko koliko mi treba!
[ calexx @ 29.11.2011. 19:55 ] @
Hm, ono ne liči jedno na drugo ... da se nije gospoja logovala u klasičnom gnometu? Izloguj se pa uloguj ali izaberi ... mislim prvi gnome sa spiska, ne znam kako se sad koji zove.

Ja sam inače davno pravio samo / i swap pa mi je neko nekada rekao da napravim i /home i sada tako radim. Mada mi se čini da baš i nema potrebe.
[ rh2000 @ 29.11.2011. 20:10 ] @
- A, uspeli ste za Menu bar. Dobro. ..

- Sto se one particije (koja je ostala montirana) tice desilo se ono sto sam i mislio. Posto je formatirana u XP-u posle gasenja (ponovnog boot-ovanja) ona je ostala "aktivna" tj. montirana. Zato je bolje (ne mora) koristiti neki Live-cd Linux (preporuka; SystemRescueCd jer u nekim slucajevima sam samo sa njim mogao da radim po particijama) za pravljenje ili za rad sa particijama. No, ok :) .. Znaci u slucaju da se prave particije iz Windovsa bolje je napraviti ne formatiranu particiju. Napraviti prostor (particiju) ali je ne formatirati, nego too raditi iz instalacionog cd-a.

- Te dve paticije koje ste napravili su ok. I taj swap i taj root. Ne treba vise. Ide obavezno / (znak za root) u toku instalacije. Ako ponovo bude trazio da de-montirate particiju uradite to. Ako je to ta od 18G nema cega da se plasite. :) Fajl sisrem mora biti ext3 ili ext4. ext4 je noviji (savremeniji) ali ja jos uvek koristim ext3. Vi stavite po svom osecaju. Znaci ext3 ili ext4. Posle "potvrdite" sve i onda ce da se formatira, itd.

@calexx

Neka za sada bude jednostavnije :) Neka bude samo swap i root. Da bude manje zabune. Tamo ce biti i /home
[ tdjokic @ 29.11.2011. 20:30 ] @
Citat:
1OXB: Samo sam na sat vremena odsustvovao od laptopa i moja gospodja je vec uspela da napravi zijan!
Ako dobro shvatam, gospodja je htela da igra karte na tvom racunaru za posao (laptopu)? Moras tu da stavis neku zastitu, pasvord koji ona ne zna i slicno (ono - ako me nema 5 minuta, zaspi!). Ako radite zajedno pa mora da ima dostup do tog racunara, onda joj objasni kulturno da ne dira lava dok spava.

To da zaspi ili zakljuca ekran nakon ... minuta se podesava iz Screensavera.
[ 1OXB @ 29.11.2011. 21:34 ] @
Zajedno smo na poslu i navikla je godinama da igra karte na PC-u kad nema nekog posla a sad je nasla i neki MAHJONGG pa se odusevila. Ona nema pojma o kompjuteru, ama bas ni malo tako da recenica: "da se nije gospoja logovala u klasičnom gnometu? " za nju vise dodje kao psovka!
Ne, dogodilo joj se (dok sam bio odsutan) da je u sred igranja otisla baterija u bezicnom misu pa se kursor zamrzao, a ona nije znala sta se dogodilo i sta da mu radi pa mu je "SVE" radila! Nece vise sigurno!
[ calexx @ 04.12.2011. 21:52 ] @
Nešto si prestao da se javljaš ... da nisi ženi podviknuo ... a ona pokazala ko je gazda? ;)
[ 1OXB @ 04.12.2011. 23:45 ] @
Citat:
calexx: Nešto si prestao da se javljaš ... da nisi ženi podviknuo ... a ona pokazala ko je gazda?

Ma nadrljah druže. Tačno to sam uradio, tresnuo rukom o sto i rekao da je vreme da se zna ko je gazda a ona ostavi sudove, priđe i zavali mi šamarčinu a ja kažem: Pa dobro maco, mogu valjda da pitam!
[ maksvel @ 05.12.2011. 18:17 ] @
Samo da najavim da ću da pobrišem ovih nekoliko šaljivih poruka, da se vratimo na topic...

//Edit
E, sad je bolje. Idemo dalje.. u nešto ozbiljnijem maniru.

[Ovu poruku je menjao maksvel dana 05.12.2011. u 19:44 GMT+1]
[ 1OXB @ 26.03.2013. 12:51 ] @
Evo me ponovo posle vise od godinu dana i samo da vam kazem da sam postao "majstor" za ovo .
Sve sto zaje#em uglavnom znam da vratim kako treba, a ako ne znam, jednostavno se pravim lud i ignorisem to kao da ga nema! Pa ne moze on mene bre.... nisam ja od juce!

E sad je sledece vazno pitanje! U Aprilu istice podrska za 10.04 LTS Lucid koji ja koristim pa bi pretpostavljam valjalo preci na modernije verzije. Ako sam dobro gledao najmodernija (a sa dugorocnijom podrskom) je verzija 12.04LTS. Da li sad treba da prvo instaliram neke medju verzije ili mogu direktno iz 10.04 da uradim upgrade na 12.04? Da li je to neko vec radio tako direktno i da li mozda ima sanse da posle toga ipak nesto ne radi a sto je sada OK? Da li se to radi direktno sa NET-a ili moram da skinem ISO fajl pa da ga narezem, pa .....trt-mrt sve Jovo nanovo!?
[ Djetvan @ 26.03.2013. 17:04 ] @
Na ovoj stranici postoji uputstvo za upgrejdovanje Ubuntu 10.04 na Ubuntu 12.04 preko Update Manager-a
Uputstvo je detaljno a brljotine su moguće, kako ispadne !
[ 1OXB @ 26.03.2013. 23:07 ] @
Hvala na odgovoru ali ova zadnja recenica mi je preopasna. Na tom laptopu ne sme da bude brljotina.
A mozda sam trebao da pitam jos jednu stvar: mogu li da nastavim sa ovim 10.04LTS i dalje bez obzira sto vise nece biti podrske?
Ovako kako sada radi meni u potpunosti zavrsava posao taman i da se na njemu nikad vise nista ne apdejtuje.
[ 4co_R @ 26.03.2013. 23:42 ] @
Skini ubuntu 12.04 LTS iso fajl, nareži bootabilan cd (usb) i instaliraj ubuntu.
[ 1OXB @ 27.03.2013. 09:35 ] @
Sacekacu jos koji odgovor dok "prelomim"...
[ calexx @ 27.03.2013. 10:06 ] @
Pošto sam i ja u međuvremenu postao "majstor" možda mogu da dam neki savet. ;)

Kao prvo, Ubuntu se bitno promenio u odnosu na tu verziju koju si koristio. Ne znam da li će da ti uvali Unity ili ostavi stari Gnome ali će verovatno da ti mnogo promeni okruženje. Upgrade možeš da uradiš prema onim uputstvima, samo idi na Software update ili kako se to zove, izaberi da apgrejduje samo LTS i trebalo bi da ti ponudi sve na tacni. Ako je potrebno još nešto, sigurno piše u uputstvima.

Da ne vraćam ovolike strane teme, za šta se konkretno koristi ovaj linux, šta se sme a šta ne, zašto je uopšte bitan LTS jer i one obične verzije lagano pređu u sledeću pa u sledeću i nema nekih problema? LTS je (po meni) dobar za neki server gde se jednom instalira, podesi i više ne gleda kako radi niti dodaju programi i slično. Za kućnu upotrebu ja sad volim najnoviju proverenu verziju. Inače sam prešao na KDE, tu su svi slični a ne menja se toliko kao što je radio Gnome poslednjih par godina.
[ 1OXB @ 27.03.2013. 10:27 ] @
Slavo, laptop sa Ubuntuom je na poslu i vodi vaznu bazu podataka pa ne bi smelo da se reskira ni problem u funkcionisanju sistema niti podatci o kojima brine. Zato mi nije svejedno. Kad imas kucnu spravicu mozes da se igras jer cak i ako sve izgubis nekim trikom, jos uvek nije katastrofa.
LTS mi je davao sigurnost i jednostavnost u smislu da su svi apdejti bilo cega vaznog dolazili automatski i sami se instalirali... iskoci onaj UPDATE MANAGER, ja mu kliknem "sve sto imas ubaci", on to odradi i vozi dalje.... Ako to treba da trazim najnoviju "dzigericu" pa sam nesto da ubacujem i setujem... ma daj, nije to za "majstora"!
Ako ce ovaj 10.04LTS koji sada radi, da isto tako pouzdano i glatko radi i sledecih 5-10 godina, bez da mu ikada vise nesto novo dodam, ma nemam nikakve potrebe za promenom.
[ sasa_vu @ 27.03.2013. 10:37 ] @
Citat:
1OXB: Hvala na odgovoru ali ova zadnja recenica mi je preopasna. Na tom laptopu ne sme da bude brljotina.
A mozda sam trebao da pitam jos jednu stvar: mogu li da nastavim sa ovim 10.04LTS i dalje bez obzira sto vise nece biti podrske?
Ovako kako sada radi meni u potpunosti zavrsava posao taman i da se na njemu nikad vise nista ne apdejtuje.


U principu ostajes bez security zakrpa kada istekne podrska, to ti treba da odlucis da li ti je bitno ili nije(da li je komp na mrezi, ko pristupa i kako itd itd).
Aplikacije koje ti trebaju mozes i sam da updateujes ako imas potrebe.
Ako radis bilo kakav upgrade, backup bitnih podataka se podrazumeva.
Takodje zavisi kako si instalirao sistem, da li mozes da pustis novu instalaciju preko stare ali da ti ne dira /home(ako ti je odvojena home particija) - opet obavezan backup podataka za svaki slucaj.

Proveri pre bilo kakve akcije hardwerske zahteve, 12.04 je dosta zahtevniji od 10.04, moze da ti se desi da ne radi kako treba zbog toga(grafika, da sporije radi itd) ;)

Citat:
calexx
Da ne vraćam ovolike strane teme, za šta se konkretno koristi ovaj linux, šta se sme a šta ne, zašto je uopšte bitan LTS jer i one obične verzije lagano pređu u sledeću pa u sledeću i nema nekih problema? LTS je (po meni) dobar za neki server gde se jednom instalira, podesi i više ne gleda kako radi niti dodaju programi i slično. Za kućnu upotrebu ja sad volim najnoviju proverenu verziju. Inače sam prešao na KDE, tu su svi slični a ne menja se toliko kao što je radio Gnome poslednjih par godina.


Najnovija verzija koja nije LTS definitivno nije proverena. :)
LTS je bitan zbog stabilnosti i dugacke podrske.
Instalacija verzija koje nisu LTS mogu da urade svasta na sistemu(zavisi od gomile faktora, hardwer, imaju veci broj bugova od LTS itd).
Vecini ce raditi sve ok, ali ako si bas maler onda ce tebi nesto da se zalomi. :)

Ako ti je bitna stabilnost OSa koji koristis svakodnevno onda je LTS pravo resenje.
[ since1986BC @ 27.03.2013. 10:54 ] @
Ako si zadovoljan sa tim sto trenutno imas i ne iskas vise, a uz to imas i mogucnosti rizika, sam si sebi dao odgovor:
"Na'rani prasici i ne diraj dugmici."

Da ne piskaram bespotrebno jer se uglavnom slazem sa prethodnim komentarima.
-novo okruzenje (GNOME -> UNITY) koje i nije strasno kako pisu
-nece biti security update-a za 10.04
-iako trenutno pricamo o 12.04 vec je 12.04.2 verzija tu (sa servisnim paketima) , a rizik verovatno opet postoji da nesto krene naopako


Ako te bas "svrbi" a ti probaj na nekom drugom racunaru. Poigras se pa vidis sta se desava.
http://askubuntu.com/questions...e-from-10-04-or-11-10-to-12-04
http://www.omgubuntu.co.uk/201...04-upgrade-how-well-does-it-go
http://www.youtube.com/watch?v=HqJGlPpVr9I (ali! ovaj lik to radi u virtuelnoj masini - kacim link samo da vidis proces i razliku izgleda)
[ calexx @ 27.03.2013. 11:09 ] @
Citat:
sasa_vu: Najnovija verzija koja nije LTS definitivno nije proverena. :)
LTS je bitan zbog stabilnosti i dugacke podrske.
Pošto se ja još igram (mada prozore otvaram jednom u par nedelja da apdejtujem šta je potrebno ili zbog eventualnog moranja), onda mi stabilnost nije proritet. Ipak, jedini K/Ubuntu koji su mi pucali samo tako, odmah po instalaciji bagovi, posle toga svako malo ... su bili baš 12.04LTS. To se opravilo posle prvog ozbiljnijeg apgrejda i trošio sam ga do 12.10 ... koji je, za moj račun, doneo gomilu poboljšanja i mnogo toga mi radi bolje nego ranije. Sada uveliko probam 13.04 alfa/beta ... koji radi uglavnom dobro. To mi se i sviđa, uvak su ponuđene sve alfe i bete pa čak i dnevne varijante i ko hoće, može da overi.

U ovom slučaju mi deluje da bi ostanak na 10.04 bio pravo rešenje. Linux u poslednje vreme ima čudan običaj da izbacuje malo stariji hardver i može da se desi da zabrlja. Pa ako je moja (ipak PCIe) grafička već takoreći van spiska i očekujem da uskoro bude izbačena, ako na kršu od fx5200 (na kome ladno radi windows 7 sa full aero temom kao i windows 8 sa bilo kojom rezolucijom) sada mogu da instaliram samo par distribucije dok se ostale prave da uopšte ne vide grafičku ... onda ne bih žurio sa novim distribucijama. Možda je rešenje, ako ima slobodna particija na tom laptopu, da se instalira nezavisno od postojećeg i sve proba. Ako dobro radi, polako se prebaci to što je potrebno pa kada bude kompletirano, onda se presvičuje.

I nisam bre ja nikakva Slava, nije prvi put da me neko tako zove. ;)
[ maksvel @ 27.03.2013. 13:07 ] @
Ako je komp sa ograničenom namenom, nisu potrebna ažuriranja, neka lepo 10.04 i slučaj zatvoren.

Citat:
I nisam bre ja nikakva Slava, nije prvi put da me neko tako zove. ;)

LOL!
[ 1OXB @ 27.03.2013. 14:02 ] @
Citat:
calexx:

I nisam bre ja nikakva Slava, nije prvi put da me neko tako zove. ;)


Nije bilo lose namere.
[ 1OXB @ 27.03.2013. 15:03 ] @
Citat:
calexx:
(mada prozore otvaram jednom u par nedelja da apdejtujem šta je potrebno ili zbog eventualnog moranja)


E pa tu sam bolji od tebe, ja prozore otvaram svakodnevno da apdejtujem vazduh u prostoriji, a bogme ponekad i zbog "moranja"!
[ iglig @ 27.03.2013. 15:35 ] @
Budući da nisi siguran u svoje, a i mogućnosti izabrane distribucije mogu ti dati savet da na nekom eksternom HDD-u odvojiš desetak gigabajta i pukneš još jednu primary particiju. Izvadi unutrašnji HDD ukoliko ne znaš kako da ručno podesiš GRUB tokom instalacije pa sigurno nećeš imati problema sa dizanjem postojećeg sistema. Ukoliko imaš par dana fore možeš izvući HDD iz fijokice i ubaciti umesto postojećeg pa ćeš videti realne performanse novog sistema u odnosu na predhodni jer USB poseduje ozbiljna ograničenja.
Dobra strana ovog pristupa je što imaš paralelno pristup i jednom i drugom sistemu pa možeš kopirati konfiguracione fajlove i testirati kompatibilnost verzija. Ukoliko se ukaže iznenadna potreba za 100% funkcionalnom starom verzijom samo rotiraš HDD-ove i eto te za 5 minuta sa podignutim sistemom i svim serverima.
[ calexx @ 27.03.2013. 15:43 ] @
Pa sve to može da uradi ako na trenutnom hardu ima ~20GB slobodnog prostora ... mada je dobro da nije preterano sa brojem particija. Onda instalira drugi linux paralelno i bira koji će da startuje. Kad radi, neka radi stari. Kad ima vremena, može da proba i konfiguriše novi. Ako ima vremena za to.

A možda bi mogao i kući da instaliraš (ako žena dozvoljava) pa da sve ovo probaš. ;)
[ 1OXB @ 28.03.2013. 10:46 ] @
Sinoc probao 12.04 sa Flash-a! Da vidis... radi.
Gledao sam neki tutorijal i prvo skinuo program "Unetbootin" koji je na USB Flash istalirao Ubuntu i konfigurisao ga kao butabilan. Restartovao i pritiskao F11 i onda izabrao opciju Try Ubuntu.... Nisam imao vise od nekih sat vremena da se igram sa tim ali koliko vidim vise-manje to je ovo sto imam i na laptopu na poslu samo sto vizuelno drugacije izgleda. Vrlo glatko i VRLO brzo to radi. Moram se jos malo poigrati pa tek tada mogu da odlucim da li da predjem na 12.04 ili ne.
[ 1OXB @ 28.03.2013. 10:49 ] @
Citat:
calexx:A možda bi mogao i kući da instaliraš (ako žena dozvoljava) pa da sve ovo probaš.


E jesi zloća... jel mi to vraćaš za ono "Slava"?
[ calexx @ 28.03.2013. 13:23 ] @
A ne, to je povezano sa ovim pa sam hteo samo da proverim da li je i dalje tako. ;)
[ 1OXB @ 28.03.2013. 13:50 ] @
Aaa, pa od tada sam postao mnogo oprezniji.... prvo lepo pitam...

[ 1OXB @ 29.03.2013. 12:24 ] @
Sinoc sam ja lepo na kucnom PC-u i to SAM!!! instalirao Ubuntu 12.04LTS i malo probao. Radi to dosta lepo samo mi se izgled nekako ne svidja. Task-bar (Launch-bar) je vertikalno uz levu ivicu i ne mogu ga nigde maknuti a neke WEB stranice se onda ne vide cele nego moram da skrolujem levo-desno i po meni je to minus samo takav. Nadjoh i nacin da se on sam automatski skloni pa kao "iskoci" kad odes strelicom na tu levu ivicu, ali to radi tako neprecizno da nekad treba 10-15 puta da "zaletim" strelicu na ivicu ili gornji ili donji levi cosak da bi se Launch-bar pojavio. Malo mi je i teze snalazenje jer se po meni prilicno razlikuje od 10.04LTS koji koristim na laptopu na poslu. Ima li ta verzija kakav lepsi GUI? Citao sam da "calexx" u nekoj temi pominje da on koristi neki KDE ali i kaze da mu treba bar 1GB RAM-a a moj PC ima 512MB. Istina, nigde nisam uspeo ni da nadjem taj KDE Ubuntu...ili nisam dobro trazio?
[ balavi @ 29.03.2013. 12:33 ] @
imaš Kubuntu sa KDE-om

ne znam da li mu treba 1GB RAM-a. ako ti je komp preslab za Kubuntu imaš Lunubtu sa LXDE (Lightweight X11 Desktop Environment) desktopom, sam Lubuntu je namenjen za stare i slabe računare pa bi on tebao da radi brže

evo ovde podatke imaš za Lubuntu i za Kubuntu

a da, setih se i Xubuntu-a, koji ti je isto za starije mašine samo što on koristi XFCE desktop, tako da , ako ti se ne sviđa LXDE probaj XFCE

evo ti o Xubuntu-u
[ calexx @ 29.03.2013. 14:05 ] @
Baš tako, Ubuntu sa KDE se zove Kubuntu. :) Ipak, nisam siguran da je zahtevniji u odnosu na Ubuntu. Ja nekako ne volim one verzije za slabije kompove, čini mi se da recimo lxde ima problem sa promenom tastature.

Ako ti se ne sviđa novi Ubuntu (kao što sam pomenuo pre neki dan), probaj neku podvarijantu, Linux Mint koristi Cinnamon ili Mate okruženja, ovo drugo je sa starim gnometom. Možda da probaš Pinguy, meni se on najviše sviđa od gnome 3 varijacija.

Možeš da potražiš neki stariji ili linux namenjen slabijim kompovima ali ... ja sam pre neki mesec za krš kupio 2x512 za 2x300 kinte, realnija je cena 2x500 kinte a to i nije previše. Ne računam trgovine gde za starije memorije deru, ovo su cene sa bljuvaka.

Ne znam da li je za KDE obavezno 1GB ili ne, meni ionako slabo rade linuxi na pomenutom kršu zbog grafike fx5200 koju mrze svi linuxi redom. Nikako da na bljuvaku nađem neku pristojniju zamenu. Zato ovde na 4GB Kubuntu radi samo tako.
[ 1OXB @ 29.03.2013. 14:17 ] @
Evo upravo skidam Kubuntu12.04.iso pa cemo videti. Gledao sam neke screenshot-ove i on mi "najnormalnije" izgleda - ovo kazem iz ugla dosadasnjeg dugogodisnjeg Windows korisnika sa mozgom i ukusom formatiranim od strane doticnog OS-a (na zalost).
[ plus_minus @ 29.03.2013. 14:25 ] @
^^ Odličan izbor. Bar što se brojki i tačkica tiče. 12.04. LTS. Mada, obrni okreni, kada je Linux u pitanju, koju god distribuciju da staviš, to što staviš ako radi i ako apdejtuješ sistem redovno, hteo ne hteo, završavaš sa zadnjim stabilnim kernelom i onda na kraju jedina razlika bude u grafičkom okruženju (ako ne računamo i sitnice poput (sl)apt-get ili su(do) etc.). A i to "prebiješ" tako što nakucaš još jedno pored primarnog ili više njih ukoliko znaš "sitne tajne" koje normalan život znače. Sve u svemu, ako ne radi Quantal kako treba, kao kod mene, ti probaš sa nečim što je bazirano na 12.04 ... i ono radi. A razlike između Quantala i preciznog pangolina (to što skidaš) su ... navodno veća stabilnost na strani pangolina koji ima full support do kraja 2017.
[ calexx @ 29.03.2013. 14:35 ] @
Ja sam trošio 12.04 a čim se pojavio 12.10, odmah sam odradio upgrade. Mislim da je 12.10 doneo nešto sigurniji rad, rešio mi neke sitne probleme i nikako ne bih nazad na 12.04. A ona podrška mi ne znači ništa, ionako idućeg meseca instaliram 13.04 pored ovog 12.10 ... i tako. Ako ovih dana nabavim novi hard, ostaviću ko zna koliko particija za isto toliko linuxa pa ću da ih imam sve redom. :))

Inače jeste KDE najsličniji windows razmišljanju, zato ga i hard linuxovci ne vole ... jes, to sve radi na klik-klik, liči na windows, sve se lako podešava i radi ... e baš neću to, taman posla da koristim linux koji liči na windows. A meni lepo ovako, kad god pokrenem neko drugo okruženje, osećam se kao da koristim win 3.1 i mogu da koristim do 10% onoga što nudi KDE.
[ plus_minus @ 29.03.2013. 14:40 ] @
To je zato što su naše 'kante' sposobne da poteraju bilo koji operativni sistem i da traže još, još, još. 'El da? :) A da nije tako (inače se slažem s' tobom po pitanju KDE-a, "Alfa i omega" gr. okruženje, mož' da priča ko šta hoće) radovali bi se kao mala deca i sa xfce-om i sa lxde-om.
[ Homer J. Simpson @ 29.03.2013. 14:40 ] @
Izgleda da sam ja jedini koji je odrastao na windows-u a KDE mi nikako ne odgovara ...
Jako je slican ali nekako mi je i potpuno nelogican u isto vreme
[ plus_minus @ 29.03.2013. 14:47 ] @
Ukusi su različiti, uvek bilo i biće. Ja imam i lxde a i klot openbox ako mi ćune .. kad me dovati nekakva nostalgija.. ono, kako je nekad bilo.. pa imaš samo jedan right ili middle clik i to ti je što ti je od grafičkog okruženja. Otvaraj konzole pa pokreći aplikacije i tripuj se jedno 10 minuta .. i onda brže bolje, logout. Can't do this now. D: Welcome home, welcome to "K"! Meni nekako mnogo cool samo jedan jedini gedžet koji se 'vika' Folder View. Dao bog imam 2 displeja pa na jednom nadžidžam 10 folder view-a i kao da imaš 10 desktopa, malih.
[ 1OXB @ 29.03.2013. 15:22 ] @
... kako je vama lepo.....
[ paparazzo @ 29.03.2013. 19:08 ] @
@1OXB

ajde probaj fuduntu
optimizovan je za laptop,pogledaj sajt i forum...koristi .rpm pakete...kod mene na laptopu je skoro godinu dana i jako sam zadovoljan.
imas i jedan test

[ plus_minus @ 29.03.2013. 19:57 ] @
A š'o da proba kad je lepo napisao "evo upravo skidam... " ?
Ajde i ja da mu preporučim da proba ovo što uveliko koristim wattOS R6 - Quick Review -- .. a onda i Callex npr. da doda, "ne, ne, ne preporučujem ti to, evo ti probaj ovo, nećeš se pokajati.. "

I 1OXB na kraju, digne ruke od svega, kaže u sebi "ovima je mnogo dobro, al' su nažalost prolupali"...

Najbolje je kad neko sam postavi pitanje koji distro, pa onda da krenemo sa predlozima i svim ostalim.. propratnim..
[ calexx @ 29.03.2013. 20:01 ] @
Ne bih ja tu ništa menjao, neka nastavi sa Kubuntu pričom. ;)
[ Morpheus NS @ 29.03.2013. 23:22 ] @
Nisam baš ispratio temu, ali ako sam dobro shvatio da je problem količina RAM memorije, mogu reći da se Lubuntu sasvim dobro pokazao. Koristi ga moja stara majka na prepotopskom laptopu sa 512MB RAM-a i to od kad sam ga instalirao pre godinu i po dana. Lepo radi, do sad nije imala nikakvih problema. Sad, izgled je meni lično karikatura, ali ona se navikla i na taj deo priče..

Ja sam kao dugogodišnji zaljubljenik u Windows do sad isprobao Ubuntu 12.10, Mint 14 Cinnamon i trenutni Elementary OS Luna (ovde prepoznat kao Ubuntu jer je baziran na njemu). Ubuntu mi se kao i pokretaču teme uopšte nije dopao, dok i za Elementary i za Mint imam samo reči hvale. Na Windows sam gotovo zaboravio, nisam ga uključio već bar mesec dana. Doduše, ni jedan ni drugi nisu baš za sisteme sa ograničenim memorijskim prostorom. Elementary je još uvek u beta fazi, ali sasvim stabilan.
[ 1OXB @ 01.04.2013. 21:29 ] @
Evo i mene ponovo. Instaliran Kubuntu 12.04.2LTS bez posebnih problema. Cini mi se da vidno sporije radi od Ubuntua (verovatno je zahtevniji) ali vizuelno vrlo lepo izgleda. Po meni se dosta razlikuje od Ubuntua a jos vise od Ubu10.04 koji imam na laptopu na poslu.
Da ne bude sve "slatko" imam i nekih problema.
-Prvo, za razliku od vecine programa koje sam do sada koristio, kod Kubuntua kad na nekom prozoru kliknem na dugme "minimize" taj prozor se ne smanji na "tab" u Taskbaru uz donju ivicu ekrana vec NESTANE kao da sam kliknuo na "X" da ugasim prozor a ne na minimize! Nigde vise ja ne mogu da pronadjem taj minimizovan prozor da ga ponovo podignem! Dosta sam tragao svuda ali nisam nasao ni objasnjenje ni nacin kako da to uradim.
-Drugi problem je sto nisam nasao ono sto je kod Ubuntua bio "Ubuntu software center" da probam da dodam jos neke programe.
-Treci problem mozda i nije to... problem. Naime, tokom instalacije je data opcija da de BOOTLOADER instalira na /sda drajv a to mi je glavni HDD gde mi je XP i nekoliko tona svega i svacega. Taj LOADER radi OK ali se plasim ako bi nekad doslo do neke havarije da cu i njega izgubiti pa da imam muke da podignem bilo koji sistem. Moze li se on sada posle instalacije nekako prebaciti na "mali" HDD tj. /sdb gde se igram sa Linuxima? Takodje me zanima sta se sa tim Bootloaderom dogadja ako mi sada "dune" da pobrisem Kubuntu i instaliram neki drugi distro... jel se on automatski modifikuje tokom nove instalacije ili ja treba da dzigerisem i trazim ga da modifikujem ili...???
[ plus_minus @ 01.04.2013. 22:01 ] @
Prvi problem.

Baci pogled na "system tray" kada klikneš na 'x' ili na close. Neki programi se po defaultu spakuju dole i šljakaju i dalje. Recimo Amarok. Ako klikneš na x on i dalje ostane da trči kao proces, što je po meni dobro. Kada izabereš Quit umesto close iz padajućeg menija, e onda si ga ugasio zaista. Ako ih nema ni u sys. tray, tih programa koji neće da "umru" kad im kažeš, pristini ctrl+esc i izaberi user processes. Svaki sumnjivi ili neposlušni desni klik pa - end process.

Drugi problem..

Upali konzolu (ALT+F2) kucaj - "term", lupi enter.

U konzoli odradi

Code:


sudo apt-get install muon muon-installer



Potvrdi lozinkom i to je to.

Dobićeš nakon toga, (tako je bar u mom slučaju sa Kubuntu Backports i KDE repoima)

- Muon software center (isto kao i add/remove programs u windozi)
- Muon Package Manager (KDE package manager, sposobno koliko i Synaptic)
- Muon Updater (služi za apdejt sistema)
- Muon notifier (obaveštava o update/install akcijama)

Što se tiče bootloadera, u pitanju je GRUB. I on bi trebalo po defaultu uvek da se instalira na samom početku hard diska. U mbr takoreći. I preporučljivo je koristiti GRUB, bez obzira koliko operativnih sistema imao na jednoj mašini, jer grub prosto... butuje sve što može da se zamisli.
Kada budeš instalirao drugi distro, ukoliko taj drugi distro koristi grub, taj naredni će samo da pregazi stari i toliko. U mom slučaju (a bogami, nije ih bilo malo) niti jednom nisam imao bilo kakav kuršlus po hard disku. A ako se i desi da ode mas' u propas'.. ubaciš disk od Windoze.. i kako beše.. "fix boot" .. "fix mbr" tako nekako.. i onda (da, nije baš tako, znam.. :D al' nema veze) si ubio grub, ostade ti Win sa "nevidljivim" linuxom.

Još bolja varijanta.. ubaciš Linux live disk.. taj koji si instalirao .. ili flešku.. i jednostavno instaliraš grub ponovo. U mbr.
Al' .. nemoj da se sekiraš. Ukoliko imaš zdrav hard disk..a kao što čitamo.. instalirao si i Linux, dakle, biraš prilikom logina gde želiš.. znači, imaš zdrav hard disk.. ne vidim šta bi moglo da krene naopako ako ne ideš dalje od strelica par puta dole.. pa enter ... ili samo enter u samom grub meniju, jel' da? :)
[ calexx @ 01.04.2013. 22:44 ] @
Hm, zar Muon Package Manager ne dolazi odmah po instalaciji? Mene taj ne zanima, jedan od prvih poslova mi je da instliram Synaptic ... ali vidim da imam Muon a sigurno ga nisam instalirao. Zaključak, sigurno imaš Muon Softvere Manager. Predlog, instaliraj Synaptic.

Što se minimizovanja programa tiče ... malo čudno ponašanje. Da li postoji trag tom programu kada je pokrenut? Ima ga u panelu? Šta se dešava kada klikneš na panel baš tu gde je konkretan program? To bi moglo da ide kao posebna priča.

Što se gruba tiče, to je najmanji problem. Ja sam navikao da svaki hard ima grub od nekog linuxa koji je na tom hardu. Pa ako se i desi da zabrlja na jednom, lako dignem (bilo koji) os koristeći drugi disk.

Ajde ovako, tebi je XP na sda, linux na sdb a grub na sda. Startuj linux, idi u terminal/konzolu i kucaj sudo grub install /dev/sdb i tako ćeš da nabaciš grub i na drugi hard. Restartuj komp ali u biosu izaberi da startuje sa drugog harda. Ako to prođe, onda je sledeći posao da vratiš boot od XP-a na prvi hard tj sda. Posle toga podesi u biosu da se sistem startuje sa sdb tj drugog harda i on će da pokrene pomenuti grub a ako se desi neki problem, uvek možeš da startuješ XP sa prvog.

Čak i ako grub tj mbr bude poremećen, ostaje varijanta da opraviš grub sa live linuxa ili (lakša varijanta) uz pomoć supergrub diska.
[ plus_minus @ 01.04.2013. 23:05 ] @
Ne znam za 12.04. U 12.10 muon kao QT substitute package manager, jeste uključen, u 12.04 vrlo moguće da nije. A njemu koliko sam ja skontao treba "Installer". A to je Muon Software Center. A ako već koristi ili hoće da koristi takav program, zašto ne bi koristio i Muon Package Manager, koji jeste deo paketa, namenjen za QT/KDE?

Osim toga, šta je najbitnija, najveća razlika između synaptic-a i muon-a? Ovo pitam jer ni ja ne znam baš. Koliko sam ja primetio, opcije su iste, samo drugačije raspoređene, nalaze se na drugim mestima i za muon ti nije potreban nikakav "QT/GTK daaamn ugly interface fix" peč, program, tema, whatevs, jer synaptic je pisan za Ubuntu, Gnome i izgleda idiotski ružno pod KDE-om.
[ calexx @ 01.04.2013. 23:23 ] @
Verovatno sam afatamacki ;) napisao Muon Package Manger a mislio na Muon Software Center ... ne koristim ih pa mi je svejedno. Nisam overavao Muon u raznim oblicima što ne znači da neću sledeći put. Pošto silom prilika planiram nabavku novog harda, što znači da me čekaju i nove instalacije, probaću i Muon verijante u raznim oblicima. Šta znam, ti Ubuntu software centri su me malo nervirali i zbog njih odmah ubacim Synaptic, možda nema nikakvu prednost ali bar znam šta i kako će da radi. Možda Muon neće da mi smeta kao Ubuntu Software Center pa kasnije nastavim i da ga koristim.

Ako misliš na ružan gtk2 oblik Synaptica (i gparteda što sam primetio, za ostale se ne sećam) to rešim za par sekundi prostim kopiranjem par fajlova. Izgleda da je neko prevideo da gtk2 i gtk3 ne čuče zajedno pa zaboravio par sitnica.
[ plus_minus @ 01.04.2013. 23:44 ] @
Da.. uglavnom skoro sve starije GTK aplikacije izgledaju kao da su iskočile iz Win95 ... ne mogu da ih smestim na 1680*1050 kako treba pored toga što su ružne u pm. Kod mene drukča priča. Lxde kao primarni DE, ima i svoj lxappearance panel gde biraš teme. Nakon "apt-get install kde-plasma-desktop" ili minimalne KDE varijante , pojavi se i Oxygen-GTK tema i onda iz oba okruženja, prvo lxde kao regular, pa zatim kao superuser pokrenem lxappearance, izaberem Oxygen-GTK i to isto odradim iz KDE-a, reboot i svi gtk (nebitna verzija) programi nakon toga izgledaju kako treba.. ne kopiram ništa. Mada, ta tvoja varijanta mi deluje nekako .. logičnije? Koji su to fajlovi? Aj' otkrij tajnu. :) Mada, ti koristiš "čistokrvnu" varijantu, možda neće d šljaka kod mene..

A Muon Software Center je jako fin program i tu lepo mož' da vidiš (ako imaš prave repoe, naravno) koji program čemu služi, zajedno sa review i screenshotom ukoliko ga ima, i sam znaš, nema šta.
[ calexx @ 02.04.2013. 00:00 ] @
Sad napamet ... kopiram .gtkrc-2.0 iz /home/username u /root folder a iz /home/username/.config/ kopiram gtk-2.0 i gtk-3.0 u /root/.config. Nisam siguran za sva tri ali je potrebno da bar dva odavde (sledeći put ću da overim koji su to tačno) kopiram po uputstvu da bi sve bilo OK. Jedan opravlja synaptic, drugi opravlja gparted, nisam siguran koji je koji ... mogu da proverim ali ne sada, tek sutra uveče. Ili probaj negde.

Izgleda da je neko prevideo da poneki fajl mora da bude i u /root folderu, meni nije teško kao što me nerviralo kada sam prvi put video kako su ružni. Inače je u nekim novijim KDE linuxima to odrađeno a u nekim mora da se doda. Nadam se da će neka sledeća verzija da to odradi mada mi nije teško. A možda pređem na Muon Package Manager i zaboravim na ružnoću Synaptica. Možda je to i bila ideja.
[ plus_minus @ 02.04.2013. 00:23 ] @
Mxm.. čini mi se da sam to već .. probao, ali ne mog' da tvrdim.. jer sam probao svašta dok nisam skontao šta je ustvari potrebno i koliko je prosto kada imaš i lxde u priči .. ova "fora" sa lxappearance settings šljaka fes. I Audacious, Abiword, Gnumeric, Pulse Audio Volume, etc.. dakle, sve ih 'prefarba i presloži' i opravi da izgledaju kako treba ... Ok. Naredni put, sa nekim drugim distroom, kad, tad probaću i to sa izmeštanjem gtk paketića. Jer, nisam ja kao ti.. doduše, uhvati i mene tako period pa za 3 dana proverim i overim komplet distrowatch, maltene, mada, težim ka tome da ubodem jedan distro i da se zakačim za taj jedan i njega "čuvam" i trošim.
[ iglig @ 02.04.2013. 01:31 ] @
Citat:
1OXB:
-Prvo, za razliku od vecine programa koje sam do sada koristio, kod Kubuntua kad na nekom prozoru kliknem na dugme "minimize" taj prozor se ne smanji na "tab" u Taskbaru uz donju ivicu ekrana vec NESTANE kao da sam kliknuo na "X" da ugasim prozor a ne na minimize! Nigde vise ja ne mogu da pronadjem taj minimizovan prozor da ga ponovo podignem! Dosta sam tragao svuda ali nisam nasao ni objasnjenje ni nacin kako da to uradim.

KDE pored virtuelnih dektopova poseduje "Activities" iliti različite setove (kombinacije) postavki dektopa i virtuelnih desktopova ukoliko to korisnik zatraži. Npr, na jednom "activity-u" sa imenom "mojProjekatZaNarednuNedelju" možeš imati 3 virtuelna desktopa, sa crnom podzadinom, aktuelnim fajlovima raštrkanim po dektopu i countdown timer widget-om, drugi "activity" sa imenom "updateIPracenjeResursa", bez virtuelnih desktopova sa nekom "Matrix" podzadinom, raznim performance widgetima, prečicama i aplikacijama do omiljenih repo-a, treći sa postavkama za multimediju i tako dalje. E sad fora je u tome što si verovatno podešavao i stvari za koje nisi znao šta rade pa si možda uključio mogućnost da prozor bude aktivan i u drugoj aktivnosti, promenu nisi primetio do sutradan kada si se zapitao šta radi aktivnost, kliknuo na neku drugu, podzadina ostala ista, aktivni prozor ostao na mestu, ti se počešao po glavi i promrljao "Pa ovo je beskorisno!", potom si kliknuo na miniziranje kad nestade program, u pravu si, nije bug već je prozor ostao vezan za izvornu aktivnost. Znači samo izabereš izvornu aktivnost i eto svih aktiviranih programa za tu aktivnost.

Priznajem da sve zvuči prekomplikovano, pogotovo ako se u priču ubace i dodatni monitori ali fleksibilnost KDE-a je tu, a na korisniku je da izabere ono što mu najviše odgovara.
Ukoliko si navikao na standardni način korišćenja DE-a, izbriši sve aktivnosti sem jedne, potom ukloni ikonice (widgete na taskbaru):
* "Activities"
* "Pager" (ikonicu za upravljanje virtuelnim desktopovima)
Na kraju pod "Desktop Settings" promeni layout na "Folder view" i za lokaciju izaberi da bude Desktop folder. Ovom postavkom ćeš naterati menadžer da ignoriše ostala napredna podešavanja i dobićeš funkcionalnost XP ili osnovnog Gnome desktopa.

Na ostala pitanja si dobio više nego korektne odgovore kolega sa foruma.
[ Djetvan @ 02.04.2013. 08:59 ] @
Onima, kojima računar služi za rad i nedostaje im pregledno radno okruženje kao što je Gnome 2 na Ubuntu 10.04 ,mogu na nekom novijem os-u kao što je recimo Ubuntu 12.04 , da instaliraju ClassicMenu Indicator
Preko njega sve aplikacije i programi nalaze vam se na dohvat ruke baš kao da se nalazite u okruženju neprvaziđenog Gnome 2 okruženja!
[ calexx @ 02.04.2013. 09:33 ] @
Kada sam počeo da malo ozbiljnije probam i koristim linux, tada se polako pojavljivao gnome 3 pa sam ga koristio više nego gnome 2. Valjda zato što je bilo ukinuto sve i svašta na šta sam navikao, više na windowsu nego na gnome 2. U međuvremenu su neki linuxi napravili alternative i dobili menije i ostalo ... dok se KDE uglavnom drži kakav je i bio.

Šta je to neprevaziđeno pregledno u gnome 2? Sećam se kako je bilo kada se pojavio recimo win95, svi su skočili i povikali ... nikako ovaj vašar, svi ćemo i dalje da koristimo neprevaziđen windows 3.11. Tako je bilo sa svakom sledećom verzijom a osim par promašaja, svaka je bila bolja i niko nije ostao na starim varijantama. Šta je to što pruža gnome 2 a ne i ostali kao što su cinnamon a naročito meni omiljeni KDE? Ovo na linku samo dodaje običan meni koji postoji i u cimetu i u nekim podvarijantama gnome 3 koje su neki doradili za distribucije dok opet KDE ima to u više varijanti.
[ Djetvan @ 02.04.2013. 17:20 ] @
Cinamon i Ubuntu Classic su samo varijante Gnome 2 okruženja!
Prednost ovog indikatora je u tome što ne moraš da instaliraš celo okruženje već ti se ono nalazi u jednoj ikonici na panelu !
Ja retko kad koristim dashboard iako sam na Ubuntu 12.04 tj. Unity.
A launcher tj. onaj bočni panel dobro mi dođe za pokretanje aplikacija koje se često koriste.
[ plus_minus @ 02.04.2013. 18:08 ] @
Ako ćemo o pokretanju aplikacija, najbrži način je alt+f2 pa prvih par slova i enter. Ili možda kada se namesti standardni meni na middle click?
[ calexx @ 02.04.2013. 18:29 ] @
Cinnamon nije gnome 2 nego je rađen na gnome 3. Za Ubuntu classic ne znam, nisam ni mislio na njega nego na ono što koristi Pinguy, nešto čime gnome 3 ima i dalje normalan meni ... dal beše neki gnome shell ili tako nekako. Valjda je Mate rađen na gnome 2 ... u svakom slučaju mi je to svejedno jer KDE ima sve to više puta i ne moram ništa da dodajem.

Bočni panel je i meni zanimljiva ideja pa sam i na KDE dodao jedan ali je razlika što Ubuntu sam dodaje ikone, nekad i nešto što ne želim a i task manager mu je na tom panelu i onda moram da gledam koliko je gde tačkica. Kod mene je na bočnom panelu (dobra strana wide monitora je što se pojavio taj skoro pa višak bočni prostor) ono što sam ja postavio i ne menja se pa programe uglavnom odatle i pokrećem.
[ Djetvan @ 02.04.2013. 19:36 ] @
Da u pravu si, mislio sam na Mate i napisao Cinamon !
Kada sam iz radoznalosti nabacio Mate bio sam prilično iznenađen, Gnome 2 ! Naravno malo izmenjeno !
[ calexx @ 02.04.2013. 19:45 ] @
Kako god, čekamo čika Boru da se javi da vidimo da li je rešio problem. O razlikama i prednostima možemo i u nekoj drugoj temi da mu ne gušimo priču. ;)
[ 1OXB @ 02.04.2013. 22:41 ] @
Pola kose mi opalo dok sam procitao sve sto ste me "psovali"! Nisam bas mnogo razumeo pa uglavnom nisam smeo ni da probam ali mi je "dunulo" da potrazim i druge verzije i... mozda sam nasao "ljubav svog zivota" ..........SLAX!!!
Jednostavno, nema instalacije - potpuno "Idiot Proof", radi glatko da ne moze dalje, ima sve sto mi treba, stane na USB flash pa mogu bilo gde da imam svoj OS sa postavkama koje meni odgovaraju i bookmacima sa NET-a..... za mene sve sto treba. Ja se ne bavim slusanjem muzike, gledanjem video snimaka, grafikom i bilo cime sto bi trazilo OS teze kategorije.
Eto, da i vama skratim muke mada ste se slatko raspricali.....
Ziveli i hvala vam na smernicama i vremenu!
[ calexx @ 03.04.2013. 01:37 ] @
Javićeš se ti opet ovde. ;)
[ plus_minus @ 03.04.2013. 09:43 ] @
@10XB

Skokni » ovde « kad budeš našao malo lufta ili te opet uhvati volja da probaš nešto slično.

poz.

:)
[ 1OXB @ 03.04.2013. 10:40 ] @
Citat:
calexx:
Javićeš se ti opet ovde.


Zasto da ne... ovde su dobri, pametni i vesti ljudi, vecinom su bolji-napredniji od mene pa imam sta da "jurim da dostignem"! Nije mi interesantno kad sam najjaci u grupi... onda se mnogo kur#im i brzo mi postane dosadno!
[ 1OXB @ 03.04.2013. 10:42 ] @
Citat:
plus_minus:
@10XB

Skokni » ovde « kad budeš našao malo lufta ili te opet uhvati volja da probaš nešto slično.

poz.

:)


Na prvi pogled izgleda kao modifikovan SLAX?! E sad, da li je to poboljsan ili obogaljen SLAX tek cu da vidim. Hvala za linak.
[ calexx @ 03.04.2013. 11:37 ] @
Ne, Slax je modifikovan Slackware namenjen da radi kao Live Medium, a takvih ima bezbroj i to u raznim oblicima, okruženjima i zasnovani su na raznim linuxima. Čini mi se da je to počeo Knoppix a sada ih ima bezbroj. Idi na http://distrowatch.com/ pa u gornjem levom uglu imaš opciju da izabereš distribuciju ... ima ih skoro bezbroj pa proveri one koje su namenjene da budu Live varijante ... možda nađeš još zanimljivih. Ja ipak mislim da su one namenjene da se koriste za neku intervenciju gde mora da se startuje sistem i da pri ruci bude mnogo alata ali da je za kućnu upotrebu bolje da se lepo instalira.
Ajde da i ja preporučim recimo Knoppix mada sam ga par puta probao i nekako mi je sada preglomazan.
[ herzog @ 03.04.2013. 11:42 ] @
Citat:
plus_minus:
@10XB

Skokni » ovde « kad budeš našao malo lufta ili te opet uhvati volja da probaš nešto slično.

poz.

:)


Uvaženi,

Kako Vam se dopao Windows 7 , koju ste tačno verziju koristili ?
[ 1OXB @ 03.04.2013. 12:31 ] @
Ako mene pitas "herzog", ja nisam nikada stigao dalje od XP-a... Cim probam "uzbrdo" odmah se nesto zadisem, stegne me u grudima i zato sad stavim Linux pod jezik i odma mi lakse!
[ herzog @ 03.04.2013. 15:04 ] @
Jedini dovoljno "idiot frendli" linuks koji sam probao i koristio je bio
onaj Xandros, koji se dobijao uz EEE PC. Medjutim, kada sam krenuo da ga nadogradjujem na punu verziju
sistem nije javio da nema dovoljno slobodnog prostora , i posle nisam mogao da nadogradjujem te neke ugradjene stvari (AV, itd) .

Osim toga nije bilo problema, izuzev nekih malih problemcica od kojih pati i Windows (Stalna i uporna potreba
za nadogradnjom Flash-a)


Pitam sam plus_minus-a , jer se on (ili neko pod njegovim nadimkom) ulogovao sa Windows 7 ovde , juce, prekjuce.
[ maksvel @ 03.04.2013. 17:27 ] @
Nemojte spamovati temu: ako ima još nešto konstruktivno da se kaže Bori, dajte.
[ herzog @ 03.04.2013. 18:15 ] @


Citat:
Ne, Slax je modifikovan Slackware namenjen da radi kao Live Medium


Ja sam taj Slax lajv disk jednom isprobavao na racunaru na kome je bio Windows XP.
Nakon malo igranja , izisao sam regularno iz Slaxa, i nije mi radila instalacija XP.


Ono sto mene zanima (a jednom sam to cuo) je da nisu svi linuksi 'medjusobno kompatibilni'
To mi je neko rekao : Da programi pisani u jednom distrou , mogu i da ne rade na drugom,
i da se to desava prilicno cesto. Da li je to tacno?
[ plus_minus @ 03.04.2013. 19:10 ] @
@10XB

Mislim da lik koji radi na slax-u radi i na ovom projektu zajedno sa još par ljudi. U suštini, namena i primena je ista, bazirano na slackware-u, glavni desktop je Kde, a ima i porteusa sa lxde varijantom, što je još brže nego li primarno izdanje. Inače, ne osvrći se na herzoga, to je jedan trolčić koji ne zna šta će sa sobom i pati od kompleksa. Dospeo je jednom u bisere zbog mene, obeležio sam mu post kao biser, nešto je mlatnuo prošle godine pa ga kovu trzavice s' vremena na vreme. Od tada je uporan da isprovocira, ali, za to treba malo žešće da se pomuči.

@herzog

Nisi ti pitao zato, već iz sasvim drugih razloga. Da si pitao zato, postavio bi smislenije pitnje i ne bi karikirao ništa. El tako? Naravno da je tako. I čisto sumnjam da je neko pod mojim nadimkom umesto mene ulogovan bio ovde. Da je neko drugi umesto mene, znao bi. Al' nije. Niko živ iz mog okruženja, jer računar sa koga se uglavnom i javljam, ne koristi niko drugi osim mene. Možda je neko hakovao ES nalog, sve u svemu, u levom parčetu kod svake poruke, piše koji OS je korišćen za svakog korisnika, tako da ne moraš ni da nagađaš. A sve i da jesam bio sa Windows7, šta je tu čudno? Koristim i jedno i drugo. Više linux nego win od kad su krenuli sa win 8. I dok se ne popraviš (sve privatne poruke će ti biti ignorisane, odgovore na svoja pitanja ćeš moći (možda) da čitaš kroz postove koji su namenjeni drugim ljudima. Ako sam dobre volje.

[Ovu poruku je menjao maksvel dana 03.04.2013. u 20:44 GMT+1]
[ 1OXB @ 03.04.2013. 20:00 ] @
Slusajte vi omladino, nemoj da mi se dzapate ovde da ne bih prebacivao preko kolena jednog po jednog pa tupe-lupe... U mojoj temi samo lepe stvari i drugarstvo.

A sad da me neko nauci:
- Da li smem da se podignem u SLAX-u i obrisem-formatiram moj pomocni HDD (onaj od 20GB) na kome je sada instaliran Kubuntu? Koliko vidim zadrzacu se na SLAX-u ili ovom Porteus-u koji sam vec skinuo ali jos nisam probao.

- Kako da taj HDD formatiram nazad u FAT32. Inace sada XP uopste ne vidi taj HDD jer je "ext4" pa ne mogu iz XP-a da manipulisem.

- Sta ce da se dogodi sa Bootloaderom na C drajvu gde je XP? On je dodat kad sam instalirao Kubuntu. Hoce li i BLoader biti uklonjen ili to moram rucno i da li je to opasno (ako ja duduk to radim) pa da ne bude da posle nista ne mogu da podignem ako je to neko petljanje sa MBR?

Na laptopu na poslu ce verovatno ostati Ubuntu 10.04 LTS jer sasvim pouzdano radi a i dosta sam se navikao na izgled i funkcije pa nema razloga da se to menja i uci dosta toga iznova.
Sva ova druga igranja radim kod kuce na "zabavnom" PC-u pa ako nesto i zeznem... nije smak sveta mada i ovde imam jako vaznih stvari. Uvek imam opciju da na startu kliknem na F11 za boot menu i da izaberem SLAX sa USB flash-a i eto meni operativnog OS-a i veze sa svetom.
Imam i jedan (meni vazan) DOS program koji nece da radi na XP-u a ni na Linuxu pa sam sad zamislio da ocistim drugi HDD i da tu nekako postavim stari DOS ili neku noviju verziju iste funkcionalnosti kako bih mogao da zasebno poteram taj program. Postoji li i danas neki samostalni DOS koji ne mora biti deo nekog WIN sistema niti nekakva emulacija? pronalazio sam ja neke FreeDOS i DOSemu i DOSbox i... ali bi mi trebali sati citanja da ukapiram za sta je koji i kako u stvari radi i da li mi je koristan za ovo sto ja zelim ili ne.
[ herzog @ 03.04.2013. 20:02 ] @
Cenjeni,

Hteo sam se samo malo zabaviti stilu koji Vi ponekad koristite (A Vaše postove ovde inače volim pročitati)
Da sam debilce - jesam, hvala sto mi tepate .

Što se tice Slaxa, kunem se da je tako bilo.
Nakon malo petljanja sa njim (znam da nisam koristio ništa oko modema, networkinga, pa cak mi se cini da
nisam koristio ni fajl menadzer uopste, a fajlove svakako nisam brisao), možda sam pokrenuo
CLI tj. konzolu ali sam odmah ubio taj prozor jer tada nisam znao šta bih ukucao u njega.
kliknuo sam Slaxovo Shutdown dugme , i odmah nakon toga XP nije radio.

Ovo sto mi je neko rekao za distroe, te to da je (taj neko) primetio da nesto radi negde a nesto ne radi,
pa ja uopste ne znam o kakvim se programima radilo. Ni koliko su se programi oslanjali na neke eventualno
razlicite komponente sistema na kojima ih je probao. Evo sada vidim u nekoj drugoj temi da neko
ima problema sa Fajer Foksom upravo na Slekveru.
[ plus_minus @ 03.04.2013. 20:38 ] @
Citat:
1OXB: Slusajte vi omladino, nemoj da mi se dzapate ovde da ne bih prebacivao preko kolena jednog po jednog pa tupe-lupe... U mojoj temi samo lepe stvari i drugarstvo.

A sad da me neko nauci:
- Da li smem da se podignem u SLAX-u i obrisem-formatiram moj pomocni HDD (onaj od 20GB) na kome je sada instaliran Kubuntu? Koliko vidim zadrzacu se na SLAX-u ili ovom Porteus-u koji sam vec skinuo ali jos nisam probao.

- Kako da taj HDD formatiram nazad u FAT32. Inace sada XP uopste ne vidi taj HDD jer je "ext4" pa ne mogu iz XP-a da manipulisem.

- Sta ce da se dogodi sa Bootloaderom na C drajvu gde je XP? On je dodat kad sam instalirao Kubuntu. Hoce li i BLoader biti uklonjen ili to moram rucno i da li je to opasno (ako ja duduk to radim) pa da ne bude da posle nista ne mogu da podignem ako je to neko petljanje sa MBR?

Na laptopu na poslu ce verovatno ostati Ubuntu 10.04 LTS jer sasvim pouzdano radi a i dosta sam se navikao na izgled i funkcije pa nema razloga da se to menja i uci dosta toga iznova.
Sva ova druga igranja radim kod kuce na "zabavnom" PC-u pa ako nesto i zeznem... nije smak sveta mada i ovde imam jako vaznih stvari. Uvek imam opciju da na startu kliknem na F11 za boot menu i da izaberem SLAX sa USB flash-a i eto meni operativnog OS-a i veze sa svetom.
Imam i jedan (meni vazan) DOS program koji nece da radi na XP-u a ni na Linuxu pa sam sad zamislio da ocistim drugi HDD i da tu nekako postavim stari DOS ili neku noviju verziju iste funkcionalnosti kako bih mogao da zasebno poteram taj program. Postoji li i danas neki samostalni DOS koji ne mora biti deo nekog WIN sistema niti nekakva emulacija? pronalazio sam ja neke FreeDOS i DOSemu i DOSbox i... ali bi mi trebali sati citanja da ukapiram za sta je koji i kako u stvari radi i da li mi je koristan za ovo sto ja zelim ili ne.


Nemoj da instaliraš slax na hard, nije namenjen za to, kao što ni porteus nije. Može, naravno, ali to je malčice 'kopmpleksniji', nestandardniji poduhvat nego li regular instalacija ili dual-boot. Teži ekipa ka tome, da naprave da slax i ostala braća iz te kategorije budu lagani za instalaciju na hard disku, bez akanja fleški i persistence moda, itd. ali, još uvek su to distribucije koje služe za učenje i testiranje i eventualno - rescue my data. Ako ga i instaliraš na hard, garantovano ćeš ubiti postojeći grub loader i nećeš imati listu operativnih sistema, već ćeš dobiti onaj meni što slax daje kad butuješ sa fleške. I posle nema ni xp-a već samo slax sa istim opcijama.. Persistence, copy to ram.. pxe.. pa ćeš onda morati iz slax-a da instaliraš grub ručno, a to će da te natera da prostudiraš svašta nešto o linuksu.. što ti ne treba.

Nemoj da formatiraš taj hard nazad u fat, posluži se ovim, radi za medalju - ext2Fsd
Dabome, to je ustvari drajver koji se instalira kao i bilo koji .exe fajl i omogućava ti da špartaš po Linux fajl sistemu iz windowsa kao da je fat ili ntfs. Priceless! :D

Jednostavno ostavi mbr tako kako je, za sada. I tu jednu particiju ostavi samo za linux, takva kakva je. Ext3 ili 4. Svaki naredni linux koji instaliraš ako taj distro koristi grub.. jedino da ti ne daj bože nestane struje u toku instalacije i - dođavola.. u protivnom, ne očekuj nikakve noćne more. :)

Citat:
herzog: Cenjeni,

Hteo sam se samo malo zabaviti stilu koji Vi ponekad koristite (A Vaše postove ovde inače volim pročitati)
Da sam debilce - jesam, hvala sto mi tepate .

Što se tice Slaxa, kunem se da je tako bilo.
Nakon malo petljanja sa njim (znam da nisam koristio ništa oko modema, networkinga, pa cak mi se cini da
nisam koristio ni fajl menadzer uopste, a fajlove svakako nisam brisao),
kliknuo sam Slaxovo Shutdown dugme , i odmah nakon toga XP nije radio.

Ovo sto mi je neko rekao za distroe, te to da je (taj neko) primetio da nesto radi negde a nesto ne radi,
pa ja uopste ne znam o kakvim se programima radilo. Ni koliko su se programi oslanjali na neke eventualno
razlicite komponente sistema na kojima ih je probao. Evo sada vidim u nekoj drugoj temi da neko
ima problema sa Fajer Foksom upravo na Slekveru.


Drago mi je što voliš da pročitaš moje postove. I ja volim da pročitam mnoge tuđe postove, pa ih ne zovem "uzvišeni", te autore tih postova, bez obzira što su dotični autori pozitivno ludi kao struje i što mnogo toga mogu da prenesu i hoće i znaju. Ti da si hteo da se zabaviš u stilu koji "navodno" ja praktikujem, razmenjivao bih mišljenje sa tobom kao što sa calexx-om radim, itd. To da si što sam naipsao, možda i nisi, ali onda kada ti budeš stavio prst na čelo pa budeš prekinuo sa izmotavanjem, jer ovde nema uzvišenih, niti bilo čiji mozak treba da se "prodrma" zarad jedne informacije. Sve što treba jeste da se "pomučiš" i da umesto tri'es, napišeš 330 karaktera/slova ako te nešto muči pa ti treba pomoć.

Za sad, ako ti je xp puk'o nakon shutdown-a, to znači da se spremao da prsne, jer slax, ne pipa mbr od hard diska, sve što slax može da urniše od sektora, jesu sektori na fleški, ukoliko nisi probao da ga instaliraš na hard.

Inače, svi programi, ukoliko nisu u đavola matori i outdated, mogu da rade na bilo kojoj distribuciji. 99.99% sam siguran.
[ 1OXB @ 03.04.2013. 20:59 ] @
Evo ovo kucam sa PORTEUS-a! Vrlo slican SLAX-u ali tek sam to pokrenuo pa ce utisci tek doci. Inace sam izabrao da se postavi u RAM da bi sto brze radio.

Ne, nisam ni mislio da SLAX instaliram na HDD. Mozda nisam jasno napisao, ali mislio sam da sistem podignem sa USB-Flash-a tj. da butujem SLAX pa iz njega da brisem mali HDD jer je i SLAX neki Linux pa ce da "vidi" taj HDD koji je formatiran u ext4 posto ga XP ne vidi. Posle sam na tako obrisan HDD zeleo da instaliram cist DOS bez icega drugog da bih na njemu poterao jedan stariji program koji trazi DOS da bi radio.
Mozda taj moj DOS programcic moze i nekako kroz XP ili Linux ali meni (sa mojim nivoom znanja) to ne uspeva.
[ plus_minus @ 03.04.2013. 21:16 ] @
Mxm.. ok. Slax ima valjda parted. To ti je manipulacija/particionisanje iz konzole i to nije baš za igru. :D A porteus je valjda nabildovaniji i čini mi se da ima GUI partition manager. Gparted ili KDe partition manager. Nešto od ta 2. To oko dos-a, tu ti ne mog' pomoći. Moje glavno oružje je apache/php i još svašta nešto sporedno, ali ne i stari dos pod današnjim standardima. Al' garantovano može to što tebi treba. U principu, danas sa računarima ne može samo ono što niko još uvek nije zamislio.. aj' da vidimo šta net kaže..

Evo ga prvi i drugi pogodak preko googleta.

ps: stišaj ton na ovom drugom linku, video klipu, pretpostavljam da svakog živcira ova melodija.. :D

Dosemu


[ calexx @ 03.04.2013. 21:29 ] @
Citat:
1OXB: Mozda nisam jasno napisao, ali mislio sam da sistem podignem sa USB-Flash-a tj. da butujem SLAX pa iz njega da brisem mali HDD jer je i SLAX neki Linux pa ce da "vidi" taj HDD koji je formatiran u ext4 posto ga XP ne vidi.
Jesi li gledao onu reklamu za keš kredite? Jel može ... Može ... Jel može ... Može. Možeš da podigneš Slax i obrišeš drugi hard na nekoliko načina, možeš da taj hard obrišeš i iz XP-a ako ti je tako lakše, možeš da ga formatiraš iz bilo čega. Malo će da bude problem kada to uradiš jer će grub na prvom hardu da traži grub.cfg koji je bio na drugom.

Uzmi instalacioni CD od XP-a koji je na prvom hardu pa mu za početak vrati boot tj odradi fixboot i fixmbr. Kada se XP startuje bez gruba i bez vezivanja za drugi hard, onda radi sa drugim šta hoćeš. Zato sam ti i pisao da je malo bzvz da guraš na prvi hard grub sa linuxa koji je na drugom.

Kada to završiš, pokreni XP, idi u disk management i tu formatiraj drugi hard. Ne moraš da vidiš particiju, to se radi na drugom nivou. Ili startuj Slax pa na neki od načina obriši/formatiraj ili šta god hoćeš sa drugim hardom. Pre toga proveri da li si vratio XP MBR na prvi hard.
[ 1OXB @ 03.04.2013. 21:34 ] @
Tacno sam znao.... ko ce sad tu da se snadje... tacno cu sve da zaj**em 101%!
[ calexx @ 03.04.2013. 21:45 ] @
Koji deo rečenice Uzmi instalacioni CD od XP-a koji je na prvom hardu pa mu za početak vrati boot tj odradi fixboot i fixmbr ti je nejasan?
[ 1OXB @ 03.04.2013. 21:57 ] @
Prvo, nemam taj CD... nisam ga nikada ni imao! To mi je instalirao jedan drugar, a nejasan deo je "odradi fixboot i fixmbr". Cak i da nadjem taj CD gde se i kako se "odradjuje" taj fixboot i fixmbr? Verujem da je onima koji se stalno i mnogo bave PC-om to sasvim jasno ali nije svima. Na zalost, ovde ste naleteli na matorog smaraca koji voli svasta da nauci i proba ali ne zna mnogo u ovoj oblasti.
[ plus_minus @ 03.04.2013. 22:19 ] @
E, ako je tako, onda.. ako ti je taj hard disk, taj manji sekundarni, uvek u kućištu i ne vadiš ga nikada, ne diraj ništa. Grub radi i vidi i xp i možeš da butuješ xp? Cool. Ostaviš ga da radi tako kako radi. Imaš gore link do programa koji vidi linux particije preko windoze kada ti popritreba nešto iz xp-a a to imaš na linux particiji. DOS, čim može da radi,to jest da se emulira pod linuxom, može i preko 'pra-unučeta' da radi. Dal' ćeš da se akaš sa flopi disketama ili postoji elegantnije rešenje za emulaciju/pokretanje dos-a pod xp-om, to ne znam.

Što se tiče fixboot ili fixmbr komandi, onda kada nabaviš butabilni windowsxp, kada pokreneš instalaciju, na jednom mestu te windoza pita hoćeš li možda u "RECOVERY CONSOLE" režim rada, ne bi li popravio svašta nešto ... i za tako nešto treba valjda da se pritisne taster "R" .. sve to piše preko onog plavog inslatacionog interfejsa. TI onda pritisneš taster r, tada kada te pita. Taj deo se pojavljuje pre nego što dođe tačka gde se particioniše hard disk i započinje instalacija. Kada pritisneš taster R baciće te u crni ekran i onda treba da se uloguješ kao administartor. Ako imaš lozinku, kucaš i lozinku, ako nemaš, samo enter.
Nakon toga, kucaš "fixboot" - enter, zatim "fixmbr" - enter (bez navodnika, naravno) i onda kucaš "exit" - enter. POsle toga, posle restarta, grub boot loader više ne postoji. BUtuje se windows kao da linux uopšte i ne postoji. Nije ništa komplikovano u svakom slučaju.
[ 1OXB @ 03.04.2013. 22:33 ] @
E tako se objasnjava pocetniku! Sad je jasno sta treba uraditi, sta ce se dogadjati i sta tada treba kucati i gde.
Taj program koji vidi Linux particije je valjda "ext2Fsd" ako sam dobro razumeo. Najnovija verzija je 0.51 i treba da skinem .exe fajl i da ga instaliram pod XP-om? Evo "odma dodje!"
[ plus_minus @ 03.04.2013. 22:48 ] @
Da, to je taj. Jedino u šta nisam siguran jeste da li je moguće upisivati podatke sa Windoze na EXT4. Sa EXT2/3 fajl sistemima radi super. Dok sa EXT4, čini mi se da sam to negde po sajtu tamo pročitao, može samo read bez write.... Isto tako, nemoj da te zbuni ako ti je ta particija ext4 a program je vidi kao ext3, kako autor kaže, valjda drukče za sad ne može. Al' evo, već treći mesec kako to bez i jedne trzavice, errora ili greške kod mene šljaka a obe Linux particije formatirane kao ext4, ali, još uvek ništa nisam kopirao iz sedmice na njih. Valjda zbog toga što sam pročitao, pa ono, "neka, bolje da samo vadim šta mi treba".
[ 1OXB @ 03.04.2013. 23:02 ] @
Reci mi samo posto je to EXE fajl, jel ja samo kliknem na njega i on sve do kraja sam odradi ili...?
[ calexx @ 03.04.2013. 23:05 ] @
Znači nećeš više da imaš linux nego neki na fleški koja sutra može da otkaže ili ti zatreba pa je obrišeš? Ako si instalirao na drugi hard, neka tamo i ostane a dos programe možeš da koristiš na bezbroj načina. Neki dos emulator, virtuelni dos ... ako bi hteo da ti ceo hard služi za to, ne zaboravi da dos ne može da koristi toliki hard nego bi morao da ga deliš na particije.

Ma nešto mi došlo, moraću da te malo zbunjujem. :))
[ 1OXB @ 03.04.2013. 23:12 ] @
Slavo, nemo' molim te toj da mi radis!
[ plus_minus @ 03.04.2013. 23:14 ] @
Citat:
1OXB:
Reci mi samo posto je to EXE fajl, jel ja samo kliknem na njega i on sve do kraja sam odradi ili...?


Dabome. Kod mene na sedmici je tražio i restart. Nakon restarta pokreneš ga iz start menija, i otvori ti se prozor sa svim particijama i fajl sistemima. Ono što na tebi ostaje jeste da jednostavno dodeliš "drive letter" linux fajl sistemu u tom prozoru i nakon toga, iskače mali pop-up notification u system tray, kao kad ubaciš flešku. Otvoriš My Computer i - voilla! :D Tu su svi hard diskovi/particije. Fajl sistem, nebitan.

Evo kako izgleda ext2fsd volume manager, taj o kome govorimo.



Evo i linka odakle sam izvukao sliku da ti otkloni svaku sumnju.

http://www.webupd8.org/2011/08/access-ext4-ext3-or-ext2-partitions-in.html

Kažem ti, koristim ga i ja (win7 x64/'buntu 12.04 x64) i nema zime, don't worry.
[ 1OXB @ 03.04.2013. 23:23 ] @
E pa hvala puno. Sad mi je malo kasno da zapocinjem igru, ali sutra cu se baciti u "mutnu nabujalu vodu" sveta kompjutera pa cemo videti.
CALEXX mi se valjda nece naljutiti zbog... ma zna on?
[ calexx @ 03.04.2013. 23:27 ] @
Ne bih se ja na tvom mestu još radovao. ;) Taj drugi hard je relativno pupunjen i nećeš da imaš neku korist od tog prostora, dos emulatori ili šta već će da te namuče a nisam siguran ni da će to glatko da ide ... ipak ti nabavi neki XP CD a i smisli koji ćeš i gde da instaliraš linux ... ne oslanjaj se na flešku.
[ plus_minus @ 03.04.2013. 23:35 ] @
Uveliko podržavam calexx-ovo prethodno izlaganje. Malopre sam probao dosbox emulator pod 'pangolinom'. Dakle, ubuntu. PP ili QQ ili RR ... mislim da je nebitno.

Dakle, @1OXB .... onda kada rešiš da se vratiš na pingvina, konzola pa udri:

Code:


sudo apt-get -f install dosbox



password..


e kad završi, onda samo "dosbox" i ete ga DOS.
A može i na klik. 'Kej launč' » Games » DOSBox Emulator
[ 1OXB @ 04.04.2013. 10:19 ] @
Sredio sam DOSbox i sad ga imam u GAMES> DOSbox emulator. THANKS!!!!
Gde sad treba da stavim folder sa tim mojim DOS-programom (zove se BM) da bih mogao da ga pokrenem iz DOSbox-a? Sada se nalazi u /home/doca/BM

U DOSbox prozoru sada pise:
Z:\> mount h /home/doca/dosprogs
Drive H is mounted as local directory /home/doca/dosprogs/

Z:\>

I jos malo cisto komfora radi.... da li je moguce napraviti nekakvu ikonicu na desktopu i kada nju kliknem da komp sam podigne DOSbox i da "nadje" i startuje taj moj program? Nadam se da nije neophodno da uvek kucam komandu u DOSbox-u?!

[Ovu poruku je menjao 1OXB dana 04.04.2013. u 11:34 GMT+1]
[ 1OXB @ 04.04.2013. 11:24 ] @
Joj jesam majstor u PM! Namestim lepo moj programcic u folder DOSPROGS i to pokrenem kucajuci komande i stvarno mi se otvori taj program. Medjutim, ceo DOSbox prozor je nesto veci od 1/4 ekrana a to mi je malo i nepregledno. Onda ja ingeniozno zakljucim da posto je to DOS-baziran program, mora taj DOSbox da ima i neki config fajl i nadjem i njega "dosbox.conf" i editujem u Notepadu. Pronadjem da su mu "fullscreen" i "fulldouble" postavljeni na "false" i normalno, likujuci zbog pokazane ingenioznosti prepravim oba na "true". Startujem ponovo moj programcic u DOSbox-u i on lepo zauzme ceo ekran mada mi je sam moj radni prostor tog programa i dalje dosta manji nego ekran (a ne bi trebalo tako da bude! bar nije bilo dok je to radilo pod WIN95 nekada). Sve bude skoro pa bajkovito dok nisam hteo da izadjem iz tog mog programa i DOSbox-a ali.... DjOKA! Sad ne mogu nikako da uklonim crni ekran - zatvorio sam moj program ali je na sred crnog ekrana sada: H:\>BOARDM~1 i ... NI MAKAC ODATLE! Izlazim iz toga jedino kad resetujem ceo laptop!

Znam da sam genijalan i ne morate to sad da mi podvlacite, nego ako imate kakav dobar savet....
[ Burgos @ 04.04.2013. 11:47 ] @
Gospodine Boro,

Trebalo bi ALT i ENTER pritisnuti zajedno da menjaju fullscreen/prozor mod.

Edit: Evo i malo potpunije liste http://www.dosbox.com/wiki/Special_Keys
[ 1OXB @ 04.04.2013. 13:49 ] @
Da, sad sam probao, to radi ali meni nije palo na pamet da probam tu kombinaciju a bombardovao sam sve po tastaturi. Ipak mi ostaje problem povecanja samog programa u okviru DOSbox-a. Kada kliknem Alt-Enter DOSbox se prosiri na full screen ali sam moj program ostane iste velicine kao sto je bio "normalni" DOSbox prozor.
[ calexx @ 04.04.2013. 13:50 ] @
Da li mogu da se menjaju fontovi u dosboxu?
[ 1OXB @ 04.04.2013. 14:08 ] @
Nemam pojma ni kako se to radi niti u mom slucaju ima potrebe jer program nema nikakve fontove. Taj program koji ja hocu da poteram je Board Maker, program za dizajn stampanih plocica za elektroniku i tu i nema nikakvih fontova.
[ Burgos @ 04.04.2013. 14:30 ] @
Probajte u conf fajlu da postavite fullresolution = desktop ili windowresolution=1280x800 (ili na neku drugu)

Citat:
fullresolution = width x height | original | desktop
Scale the application to this size IF the output device supports hardware scaling (i.e. any output other than surface). Original is the game's default or chosen (through setup.exe or in-game menu) resolution. If original resolution is less than desktop resolution, DOSBox will switch the screen resolution to the closest match requested by the game or application. For example, if a game in DOSBox is requesting a graphics screen resolution of (320 x 240) while your desktop is (1920 x 1200), DosBox will switch to (320x240) or the next highest resolution supported by your GPU drivers, e.g. (800 x 600) if the former is not available. Many games will be below the minimum resolution supported by modern video cards, so DosBox will scale the game up to at least that minimum. Note: the scaler setting under [render] is also able to scale up the original resolution to some degree. Those changes are performed before any additional scaling done with fullresolution setting.
Default is original.
(since 0.62)


Edit: Evo dobrog izvora - http://www.dosgamers.com/dos/d...dos-emulator/screen-resolution
[ calexx @ 04.04.2013. 15:21 ] @
Citat:
1OXB: Nemam pojma ni kako se to radi niti u mom slucaju ima potrebe jer program nema nikakve fontove.
Pa mora da ima neki font, odakle inače vidiš slova u dosboxu. ;) Sad sam probao i dosbox i dos emulator, oba sa povećanjem prozora povećavaju i font pa kada je full screen, onda su slova ogromna. Jedino ako baš taj program nema neka svoja podešavanja. Šta se dešava kada otvoriš samo dosbox bez programa pa povećavaš prozor?
[ 1OXB @ 04.04.2013. 20:32 ] @
Moracu tu jos dosta da se igram dok ne nadjem kombinaciju koja mi odgovara. Svako povecanje prozora ili teranje u full screen dovodi do ruznog nepreciznog uvecanja slova i "pixelizacije". Na zalost i izgled tog mog programa podleze takvoj promeni pa me to nervira do koske jer znam da ne mora tako da izgleda. Mozda je to neminovnost koju sobom nosi proces emulacije necega tj. nije moguce sasvim i po svemu zameniti originalni DOS. Taj moj programcic je radosno i vizuelno vrlo lepo i detaljno radio nekada pod WIN95 kasnije pod WIN98 i u oba slucaja je to bilo preko celog ekrana i vrlo detaljno tj. dobre rezolucije. Kasnije pod XP-om nikako nije moglo jer on izgleda neda kontrolu necem drugom a ovaj moj program hoce sam za sebe u DOS-u da radi.

Probao sam danas nekoliko promena u "dosprogs.conf" fajlu i cak u jednom momentu imao i nesto vrlo priblizno onome sto hocu , ali nisam zapamtio tacno koja kombinacija parametara jer sam dosta toga menjao. Vezbacu ja jos malko - tu sam na domak resenja.

Jos sam nesto neobicno primetio. Dok radi DOSbox, sve vreme se na svakih 5-6 sekundi dogadja kao neko blinkanje, treptanje celog desktopa... kao kad bi neko strasno brzo na desetinku sekunde podigao i odmah minimizovao neki prozor. Sam DOSbox prozor je izuzet od toga ali sve oko njega kao da trepne na delic sekunde i to se ponavlja u ravnomernim razmacima?!

PS: Sad sam obratio paznju... i sam dosbox prozor a i moj program takodje "trepću" na svakih 5-6 sekundi!

[Ovu poruku je menjao 1OXB dana 05.04.2013. u 12:37 GMT+1]
[ herzog @ 05.04.2013. 13:40 ] @
Uvaženi g-os'n plus_minus ,
Hvala ti na promišljanju. Postoji veoma mala verovatnoća da je bio već zaražen trojanskom petardom ,
koja se, eto, upravo tada , po izlasku iz Slaxa aktivirala.
Jer nakon što sam vratio tru imidž win sistema, sve dalje radi , uglavnom , bez greške.

Ali to je upravo ono što si/ste i naveli.

'Štovani gospodine Boro, napisao sam ti privatnu poruku,koja se tiče mog veoma skromnog iskustva s'
FreeDos sistemom.
[ 1OXB @ 11.04.2013. 10:26 ] @
Malo bio zauzet, malo se "igrao" tek... nije me bilo nekoliko dana, a verujem da ste svi to osetili - ovako ili onako!
Igranka je nastavljena sa SLAX-om i PORTEUS-om ali su me oba razocarali prilicno jer nisam uspeo da nadjem nacin da koriste WLAN u laptopu. Sta sve nisam probao ali meni to ne ide. Onda sam ponovo lagano prelistao ovu temu i nadjem sugestiju da probam PUPPY. Odem na njihov sajt i malo procitam i za sigurnost se odlucim za WARY PUPPY 5.5 i to lepo instaliram na USB Flash. Ovaj OS se sa lakocom snasao sa postojecim hardverom i lako se povezao WLAN-om na net. To veoma glatko i brzo radi tako da ce to izgleda ostati "rezervna i uvek spremna" varijanta OS-a za "nedaj Boze" havarije na kucnom i poslovnom kompu. Nije to za neki stalni rad ali funkcionise potpuno sam za sebe, sve svoje sto mu treba ima na USB-u i ne koristi domacinov HDD.
[ 1OXB @ 12.04.2013. 11:19 ] @
Mora da me vidite kao žešćeg smarača kad niko više neće ništa da napiše!

Ali zato cu ja jos da vam pisem...

Juce sam se dalje igrao i naidjem na "Zorin OS 6.2 Lite" i posle malo citanja vidim da je sasvim lepo kotiran, da uglavnom nema problema sa njim i da je bas pravljen za one koji su dugo bili i bavili se Windows platformom te su navikli na izgled i funkcionisanje. Instalirao sam to bez problema obrisavsi MINT i sasvim sam zadovoljan. Glatko se to instaliralo, video je sav hardware i komunikacije sa spoljnjim svetom, izgleda "poznato" i funkcionalno i stvarno brzo i lepo radi i sa mojih "tuznih" 512MB RAM-a. Samo me je u jednom momentu jako zabrinuo a to je kod prvog restarta posle instalacije.... kad se pojavio GRUB prozor (multiboot meni) NIGDE NEMA WINDOWS!!! E k'o velim "ubio ga Bili k'o zeca... nema ni dugmići" Mislio sam da je tokom instalacije verovatno obrisao MBR na C drajvu gde je XP i vec se snuzdio da cu morati sve da instaliram. Medjutim, otisao sam na Update Manager i on je skinuo nekih 120-150MB "necega" sa NET-a i trazio da se restartuje ali je posle toga GRUB ponovo na dnu liste imao uredno stavljen Windows XP!?!? Aj em zabezeknut nacisto! Sad sve fercera kako treba.


[Ovu poruku je menjao 1OXB dana 12.04.2013. u 14:19 GMT+1]
[ calexx @ 12.04.2013. 16:24 ] @
Šta ima da pišemo kada si se pronašao u Slaxu mada si sada malo promenio. ;) Zorin je standardna verzija, ništa posebno a da liči na windows ... nema veze. Mogu oni da postave menije, panele i ikone ali je princip drugačiji. Mada ... gnome i ostale ne-kde linuxe više ne probam, osim reda radi.

To što se nije pojavio windows kod restarta i nije normalno ali se ipak posle pojavio pa nema veze. Ionako se grub lako menja. Nadam se da ti windows nema nešto važno jer mi se čini da ćeš da eksperimentišeš sve dok ga ne ubiješ kao zeca. ;)
[ 1OXB @ 12.04.2013. 17:28 ] @
Pa Zorin OS ponajvise lici ili podseca na Win od onoga sto sam probao. Znam da je princip drugaciji, ali kad toliko godina vizuelno gledas stvari onda ti je i ta vizuelna slicnost dovoljna da ti bude lakse i da radis brze sa OS-om. Sustina i princip Win i Lin mi i onako nisu poznati a ni preterano bitni pa mi je ta strana (koja je tebi i mnogima verujem bitnija) sasvim nevazna.

Windows kao program mi je nevazan. Svi meni vazni podatci su u folderima i nisu u Windowsu a i sasvim su vidljivi i pristupacni i iz Linuxa (koji god od njih da je na drugom HDD) tako da ako i ukakam WIN nista necu izgubiti. Tada cu sve vazno da prebacim na drugu particiju (to je D particija 40GB) prvog HDD-a od 80GB i onda lepo formatiram C particiju i ponovo instaliram XP.
Jedino sto me sada muci je kako da ispravim nepromisljen potez kad sam instalirao Linux na drugi HDD a GRUB se (po defaultu instalera) postavio na SDA particiju a to je C drajv gde je XP. E sad bi ja zeleo da se to vise ne nalazi tamo vec na SDB particiji (mali HDD 20GB) gde je sada Zorin OS. Ako mi to i uspe, da li ce tokom butovanja da se ipak prvo ukljuci taj pomereni GRUB ili ce da se automayski startuje XP a da se Linux i Grub i ne vide?
Nadjoh negde da mnogo preporucuju program SuperGrub ali ja to ne mogu da nadjem da skinem. Ima neki SuperGrub2 ali na home sajtu kazu da on sluzi samo za privremeno butovanje a u sustini ne menja MBR niti ista pise nazad na HDD. Ili je sve to nepotrebno jer vidim da se i kroz Linux to radi u terminalu sa "install-grub" ili "update grub"...
[ calexx @ 12.04.2013. 18:02 ] @
Ovo poslednje. Prvo vrati mbr na prvi hard. To radiš tako što startuješ XP instalacioni CD pa ideš na repair pa kucaš fixboot i fixmbr. Kad rešiš da to radiš, dobićeš više detalja ... mada je ovo dovoljno.

Da nabaciš grub na drugi hard, samo startuj taj (Zorin) linux, otvori Terminal pa kucaj sudo grub-install /dev/sdb i (po unošenju root lozinke) on nabaci grub na drugi hard. Ostaje da u biosu podesiš redosled startovanja hardova i postaviš taj drugi da sa njega startuje sistem.
Ono drugo (sudo update-grub) se radi da osvežiš grub tj da mu se dodaju neki operativni sistemi koji su kasnije ubačeni a nisu mu najavljeni. Recimo instaliraš još neki linux a Zorin ne zna za to, onda njega startuješ, odradiš sudo update-grub a on sam pokupi sve informacije.

Supergrub možda i može da pomogne ali je meni on korisniji za nešto drugo. Ako na hardu imam razne OS a zabrljam grub i neće da startuje, onda pokrenem supergrub a on ima opciju da startuje neki od operativnih sistema koje vidi na hardu. Tako pokrenem jedan od njih, odatle oporavim grub i sve je na svom mestu.

Sve jasno?
[ 1OXB @ 12.04.2013. 18:23 ] @
Jawohl!
[ 1OXB @ 12.04.2013. 18:24 ] @
Ajde makar me malo pohvali da sam napredovao u saznanjima (i sjeb@vanjima )
[ calexx @ 12.04.2013. 18:35 ] @
Kad sve ovo odradiš.
[ 1OXB @ 12.04.2013. 21:17 ] @
Bi ja nego nemam instalacioni CD od XP-a. Bice za koji dan - moram da zamolim nekog od drugara da mi lepo nareze.
[ calexx @ 12.04.2013. 23:05 ] @
To te ne sprečava da odradiš onaj drugi korak tj nabaciš grub na /dev/sdb i startuješ komp sa njega. ;) I pazi da ti ne naprave disk sa različitim XP-om, možda ne odradi dobro posao ... mada ne bi trebalo da bude problema.
Kako to imaš XP a nemaš pri ruci instalacioni CD za svaki slučaj?? Ja imam dva harda sa bezbroj operativnih sistema ali imam i tortilju diskova da se nađe. A kada mi ovih dana dođe novi 2T hard ... ala će da bude novih linuxa na gomilu. :)
[ balavi @ 12.04.2013. 23:18 ] @
calexx , zbog čega će ti toliko Operativnih Sistema?
[ 1OXB @ 12.04.2013. 23:28 ] @
Svojevremeno mi je drugar instalirao XP i sve kao narezace mi disk... ali eto jos nije. Istina i na srecu evo nekoliko godina mi i nije trebao.
A kakve veze sad ima koja je verzija XP-a? Ja cu da formatiram C drajv na kome je sada XP pa nova instalacija ne moze znati da je tu ikad necega bilo?!
[ calexx @ 12.04.2013. 23:34 ] @
Nekada su bila dva Windowsa na dva harda, jedan redovno koristim, drugi noviji i neproveren testiram. Na prvom Windows 7, na drugom Windows 8. Onda sam krenuo sa Linuxima ali pošto nisam bio previše upoznat, gubio sam vreme tako što jedan instaliram, probam pa preko njega drugi. Posle preko ovoga treći pa nekada vratim prvi ... dok mi nije dosadilo. Onda sam napravio mnogo particija, ređao linux do linuxa i probao. Tada sam stigao do 20 linuxa na kompu ali sam kasnije morao da sklonim većinu.
Sada mi nije nešto potrebno, izabrao sam šta sam izabrao ali uzimam hard koji će da bude preveliki za moje potrebe pa ću da ostavim malo više mesta da mogu da probam neke novije Linuxe. Ako mi dosadi, lako ću da ih sklonim.
Pisao sam o ovome bar 2-3 puta ali ne smeta da ponovim, ne bih li zbunio pokretača teme. ;)
[ calexx @ 12.04.2013. 23:37 ] @
Citat:
1OXB: Svojevremeno mi je drugar instalirao XP i sve kao narezace mi disk... ali eto jos nije. Istina i na srecu evo nekoliko godina mi i nije trebao.
A kakve veze sad ima koja je verzija XP-a? Ja cu da formatiram C drajv na kome je sada XP pa nova instalacija ne moze znati da je tu ikad necega bilo?!
Zašto bi instalirao XP ako postojeći radi? Ako brlja, onda ništa, instaliraj ga i to je to.
[ 1OXB @ 12.04.2013. 23:46 ] @
Citat:
calexx:...ne bih li zbunio pokretača teme.

Uzalud... ja sam rodjen zbunjen!

XP nije nikad diran od instalacije a svasta je pregurao i dosta se usporio pa zato.
[ calexx @ 12.04.2013. 23:49 ] @
Onda zaboravi na njega i odradi samo sudo grub-install /dev/sdb pa podesi u biosu da startuje sa tog drugog harda. Onaj sa XP ćeš da reinstaliraš kad stigne disk, dotle će da radi kako radi.
[ Web-Promocija @ 13.04.2013. 09:10 ] @
XP je zakon, nista ne diraj! ;-)
[ 1OXB @ 13.04.2013. 09:35 ] @
Da znas da si u pravu! Sad sa ovim Linux-ima, vec mi je dosadilo... fale mi povremena zamrzavanja, i poneki pad sistema, fali mi lepo lagano otvaranje nekih programa pa za to vreme k'o covek skuvam kaficu... opusteno... bez stresa...
[ calexx @ 13.04.2013. 10:06 ] @
XP jeste zakon za krševe i one koji ne vole da uče dalje nego nešto priuče i tu ostanu koliko mogu. ;) Tako je bilo sa svim varijantama, počev od 3.1.

Ponekad otvorim prozore i podsetim se da su neka zastajkivanja, usporavanja kada nešto zahtevno krene, problem sa više zahtevnih procesa u isto vreme ... bili sasvim normalna pojava. Kada se to desi, prvo se začudim a onda setim da je to normalno. Sada sam se odvikao i ponekad je čudno vraćanje u te vode. Nisam imao padove, svaki windows je radio po nekoliko godina bez reinstalacije (osim ako je zbog promene nekog dela hardvera pa iskoristim priliku) sve do nove verzije. Kada bude stigao novi hard, ovaj mali sa windows 8 i 5-6 linuxa ide u krš pa pošto je to apsolutno drugačiji hardver, proveriću kako se ko snalazi.
[ 1OXB @ 13.04.2013. 12:01 ] @
Poslacu ti moju adresu da imas gde da odlozis taj krs....
[ calexx @ 13.04.2013. 15:02 ] @
Kad nabavim neku grafičku, šaljem ti ovu fx5200 ... ali o tvom trošku. ;) Ostalo neću, sve je uglavnom univerzalno i može da posluži.

Idi radi grub na sdb, ne komentariši po forumu. :)
[ 1OXB @ 13.04.2013. 16:53 ] @
Naredjenje -> izvrsenje!
Obavljeno i sve radi kako treba. Jedino mi je moj BIOS malo nejasan. U BOOT redosledu ima tri opcije i video je veliki HDD od 80GB, 3,5" floppy i CD ROM drajv... nigde malog HDD-a od 20GB!? Odem ja onda na Hard drives i vidim da on u stvari vidi oba HDD-a i odaberem mali 20GB za boot. E sad u boot opcijama mogu da izaberem 20GB HDD, 3,5" floppy i CD ROM drajv ali sad vise "ne vidi" 80GB HDD! Ipak kad sa restartovao lepo je usao u GRUB na 20GB HDD-u i odatle podigao XP glatko. Zasto u boot opcijama ne moze da mu se nameste oba HDD-a po nekom redosledu?
[ calexx @ 13.04.2013. 17:55 ] @
Šta će ti oba harda na spisku? Tu se podešava samo jedan uređaj od svih koji postoje pa su prvo nabrojani po sortama a posebno hardovi. Pretpostavljam da ako ti je hard prvi, onda ide na onaj podešeni pa ako nema ničega da startuje ide na drugi pa tek onda na sledeći uređaj. Ipak je to namenjeno da se podesi samo jedan.

Neka bude taj koji si postavio a pogledaj da li imaš neki quick boot ili kako se zove pa možeš po potrebi ponekad da promeniš redosled i startuješ sa nečeg drugog.

Važno je da napreduješ a možda i odustaneš od reinstalacije XP-a. :) Si još na Zorinu?
[ 1OXB @ 13.04.2013. 20:10 ] @
Jesam jos na Zorin OS-u i kako koji dan sve sam zadovoljniji - stvarno. Veceras sam slucajno na XP-u i vec me nerviraju povremena zastajkivanja, sporost... mada se nekako osecam komotnije jer je dobro poznato okruzenje. Moram da imam i XP jer ima sijaset nekakvih programa koji su mi bitni. Valjda cu od nedelje da dodjem do instalacionog CD-a pa da krenem u igranku.
[ plus_minus @ 03.05.2013. 22:59 ] @
Ovde smo se već razvezali za sve i svašta povodom Linux-a i prelaska sa wina na lin, pa ajde da ovde i postavim pitanje povodom dileme koja me muči.. da ne otvaram novu temu... jer, pitanje je kratko...

Naime, prekjuče mi se opet desilo da se linux sam od sebe ukoči. Komplet. I jedino hard reset i to je to. Prvo sam mislio da je u pitanju nešto što mrsi konce u Quantal Quetzalu, zato sam prešao na Pangolina. Međutim, izgleda da nije. Sada sam mišljenja da je zapravo, uopšte, 64bit verzija Ubuntu-a ta koja ima neku feleriku sa nekim sql delićem.. koji to prouzrokuje, đavo će ga znati više.. i da eventualno novi kernel ima taj fix u sebi. To i odradim. Instaliram 3.4 nešto .. eno na slici .. i kao za sad, sve ok.

Pitanje je, da li neko koristi ovaj kernel i da li je moja logika ispravna, da li da "purgujem" stari kernel?
Ima li dečijih bolesti i sa ovim kernelom ili ne? Zna li bilo ko? Koristi li bilo ko?