[ pisac @ 28.10.2011. 20:57 ] @
Na kojim satelitima (pozicijama) se nalaze analogni kanali koji se mogu hvatati u Beogradu sa metarskim tanjirom 40.5db? 19.2E i 5W valjda imaju analogne (nisam probao). Još neki?

Ima li neki sajt sa listom analognih kanala?
[ pisac @ 28.10.2011. 23:54 ] @
Kako king kaže, analogne kanale imaju samo 19.2E i 5W, i niko više. Znači nema nijedan drugi satelit sa analognim? Koliko mi se čini, analogna 19.2E se gasi u aprilu sledeće godine, a 5W valjda za mesec dana. Ako nema drugih satelita, nakon aprila analogni postaju istorija.
[ pisac @ 08.11.2011. 13:07 ] @
Što se tiče 19.2E, to gledam bez problema. Međutim, sve frekvencije na 5W su preko 12GHz a moj risiver prihvata setovanja samo do 11.8GHz.

Reko bi neko da su risiver i satelit nekompatibilni. Međutim, taj risiver je hvatao do pre godinu dana sve te francuske kanale na nekom satelitu koji nije 19.2E, pa me zbunjuje kako sada ne može da ih uhvati? Pretpostavljam da je hvatao baš preko tog 5W. U međuvremenu je crkao izgleda analogni LNB, risiver nije korišćen godinu dana, i sada sam ga postavio na moju satelitsku antenu sa digitalnim(univerzalnim) LNB-om.

Dakle, šta je tu problem? Da li su menjali frekvencije na 5W, ili je te kanale hvatao preko nekog drugoh satelita koji je sada ugašen, ili je caka u LNB-u, ili treba uključiti neku opciju u setovanjima risivera da bi se hvatale te frekvencije?
[ Plava Trava @ 08.11.2011. 14:25 ] @
Mislim da bi ti normal (standard) LNB (10GHz (= 10,000 MHz)) zavrsio posao...

Pozdrav,
Plava Trava
[ pisac @ 10.11.2011. 18:55 ] @
Citat:
Plava Trava: Mislim da bi ti normal (standard) LNB (10GHz (= 10,000 MHz)) zavrsio posao...


Kako? Šta bi se promenilo postavljanjem tog LNB-a, ako risiver trenutno ne nudi frekvencije iznad 11.8 GHz? Čemu služe ona setovanja "22KHz", "invert" i slična?
[ Plava Trava @ 11.11.2011. 00:22 ] @
Sorry, na pameti mi je bio 11.0 GHz LNB koji pokriva 11.95-12.75 GHz i onda dolazi u obzir i risiver ciji je tuner 0.95-1.75 GHz. ("Telecom" LNBa ne Normal).
Napisi konkretno koji je risiver u pitanju mozda moze da prodje i univerzalni LNB uz ukljuvcivanje 22kHz za 10.6 GHz LO. Mada ce analognom emitovanju na Atlantic Birdu i onako brzo biti odbrojani dani...

Pozdrav,
Plava Trava
[ pisac @ 11.11.2011. 12:36 ] @
Phonotrend prestige sr600

Nego, šta se postiže sa 22KHz? Na koju frekvenciju bi onda trebao da se podesi tjuner ako je frekvencija na satelitu 12606?

Sva stara setovanja tih francuskih kanala su inače i dalje tu na risiveru, ali ne hvatam ništa na 5W, samo hvatam nemce na 19.2E (koji ima frekvencije u rasponu u kome ima i tjuner)
[ pisac @ 01.05.2012. 19:49 ] @
Tužna vest za sve nas koji volimo da brzo menjamo kanale (ako ima ikog sem mene)...

Zadnji analogni kanali na astri su prestali sa emitovanjem juče. Od tridesetak, samo je eurosport nešto emitovao dok su ostali imali natpis o prelasku na digitaliju, a danas više nema ni eurosporta...

Eto, nekad smo mogli da upalimo risiver i da istog trenutka gledamo program, a sada moramo da čekamo dok se risiver "butuje"... Nekad smo mogli da prelistamo 30 kanala za 10 sekundi i odaberemo šta nam se gleda, a sada nam za to isto treba oko minut. Napredak je čudo
[ mmiodrag @ 01.05.2012. 20:02 ] @
Sad možeš da prelistaš tri hiljade kanala za tri sata!

Napredak stvarno jeste čudo ;)
[ zilenk @ 01.05.2012. 20:02 ] @
...."Tužna vest za sve nas koji volimo da brzo menjamo kanale (ako ima ikog sem mene)...
Zadnji analogni kanali na astri su prestali sa emitovanjem juče. Od tridesetak, samo je eurosport nešto emitovao dok su ostali imali natpis o prelasku na digitaliju, a danas više nema ni eurosporta...
Eto, nekad smo mogli da upalimo risiver i da istog trenutka gledamo program, a sada moramo da čekamo dok se risiver "butuje"... Nekad smo mogli da prelistamo 30 kanala za 10 sekundi i odaberemo šta nam se gleda, a sada nam za to isto treba oko minut. Napredak je čudo".....

Au, brate. Pa valjda je bitniji kvalitet nego brzina, nije menjanje kanala Formula 1. Stigao je već pre par godina i HD, tako da je i SD već prošlost, stiže u masovniju upotrebu 3D, što je sve bolje. Analogija može da se smesti u muzej i da ostane u lepim uspomenama. Ništa više.
[ Sava @ 01.05.2012. 20:44 ] @
Za mene ovo i jeste tužna vest jer sam antenu podešavao uz pomoć anlogije !
[ commando @ 01.05.2012. 20:53 ] @
Nikad antenu nisam stelovao analog. Ako ne znas digital da je podesis kupi piskavac 1000 din i to je to sa njim ces lakse naci nego analog. A astra se namesta rukom ne treba ti nista samo busola i libela stub.
[ pisac @ 01.05.2012. 21:23 ] @
Ja sam antenu naštelovao pomoću GPS-a, google mapsa, i podataka o elevaciji/deklinaciji.

Citat:
mmiodrag: Sad možeš da prelistaš tri hiljade kanala za tri sata!

Hehe, da ali ja redovno ne gledam više od 10 kanala.

Citat:
zilenk: Au, brate. Pa valjda je bitniji kvalitet nego brzina, nije menjanje kanala Formula 1. Stigao je već pre par godina i HD, tako da je i SD već prošlost, stiže u masovniju upotrebu 3D, što je sve bolje.

Meni je na mom katodnom televizoru koji koristim i nemam nameru da menjam u skorije vreme, bila lepša slika sa analognog risivera nego sa ovih digitalnih koje imam. Živa istina.
[ zilenk @ 01.05.2012. 21:30 ] @
Verujem ti, ali da si gledao digitalnu sliku sa HD risivera ili SkyStar HD2 kartice na LED Full HD 1080p televizoru zaboravio bi na analogiju u momentu.
[ commando @ 01.05.2012. 22:21 ] @
Ne bi ni pomislio vise na nju. Kad sa 2m vidis kap rose na travki to ti je to u prenesenom znacenju HD. Ili znoj na celu fudbalera. Pa ti sad zamisli sta je HD 1920x1080p
[ easyyu @ 02.05.2012. 00:34 ] @
Citat:

Meni je na mom katodnom televizoru koji koristim i nemam nameru da menjam u skorije vreme, bila lepša slika sa analognog risivera nego sa ovih digitalnih koje imam. Živa istina.

Covek je nostalgican..a to se vidi i u njegovom potpisu :)
Cini mi se da jos nisi video full HD (ali bas full HD) sliku na nekom lcd-u sa minimum 50".
Posle toga bi zaboravio na pojam katode i anode i analog, veruj mi! :)
[ pisac @ 02.05.2012. 22:01 ] @
Kako nisam? Pa gde god se prodaju TV-i viđam takve "trejlere" sa kojekakvim kapljicama na lišću, rosi na sveću, i šta sve već ima.

Potpuno sam indiferentan u odnosu na tu sliku. Ali baš potpuno.

Možda bi nešto osetio drugačije kada bi seo kod svoje kuće u svoju fotelju i pogledao pravi realni HD program (a ne trejlere) na svom TV-u, ali to nećemo saznati u skorije vreme
[ Sava @ 02.05.2012. 22:27 ] @
Citat:
commando: Nikad antenu nisam stelovao analog. Ako ne znas digital da je podesis kupi piskavac 1000 din i to je to sa njim ces lakse naci nego analog. A astra se namesta rukom ne treba ti nista samo busola i libela stub.
Svaka čast, ja to ne znam. Eto kod sledećeg podešavanja (ovog leta) pozivam te da dođeš i namestiš mi antenu na brzaka tim tvojim sistemom. Dogovoreno?
[ zilenk @ 02.05.2012. 22:36 ] @
Savo, ide to bez problema, samo malo strpljenja i rutine.
[ bakara @ 02.05.2012. 22:56 ] @
Citat:
pisac

Možda bi nešto osetio drugačije kada bi seo kod svoje kuće u svoju fotelju i pogledao pravi realni HD program (a ne trejlere) na svom TV-u, ali to nećemo saznati u skorije vreme

Ajd objasni ovo, nisam shvatio?

Pa ima HD programa koliko hoces, jedino sto ti od potrebne opreme imas samo tu fotelju, a HD TV i odgovarajuci uredjaj neces da nabavis
[ Teratron @ 02.05.2012. 23:23 ] @
Pravite od HD-a, perpetum mobile jbga.
Ne zaboravite da ovde ima ljudi koji gledaju i Ambasadore jer nemaju bolje.
[ zilenk @ 03.05.2012. 07:48 ] @
Citat:
Teratron: Pravite od HD-a, perpetum mobile jbga.
Ne zaboravite da ovde ima ljudi koji gledaju i Ambasadore jer nemaju bolje.

I šta je poenta tvoje priče. Da se o tome ne diskutuje i ne piše? Trebalo je sve ostati još u crno-beloj varijanti? Tehnologija ide dalje, i ne čeka nikog. Ako ja nemam para za Audi znači da ne treba da ga proizvode, ili šta? A pošto nemam para ni za letovanje, trebalo bi da zatvore sve turističke destinacije i hotele. Nije to stvar pitanja da li neko nešto lično može ili ne, jer prateći takvu logiku, i točak je nekome bio nebitan pošto nije imao ni kola, ni konja.
[ Sava @ 03.05.2012. 10:48 ] @
Citat:
zilenk: Savo, ide to bez problema, samo malo strpljenja i rutine.
Znam ja to druže, ali sa analogijom mi treba samo nekoliko minuta da dođem do početne pozicije, ovako će biti svakako mnogo duže i teže. Ja sam na 20E tako da samo nađem Astru, podesim fino na najbolji prijem, mrdnem samo malo antenu, priključim digitalni, malo finog podešavanja i to je sve, nulti satelit podešen. Onda mi samo preostaje igranje sa pokretnim sistemom da dobijem optimum na svim satelitima.
[ commando @ 03.05.2012. 12:46 ] @
U bre. Kako bi na stapnom motoru nasli klarkovu putanju i pozicije kad ni na diseq motoru ne mozete nulti nego vam treba analog signal i risiver. Diseq motor moze podesiti malo dete od 11 godina.
[ Sava @ 03.05.2012. 14:01 ] @
Citat:
commando:  Diseq motor moze podesiti malo dete od 11 godina.
Pa zato te ja i zovem da dođeš i podesiš mi to očas posla !
[ matias @ 03.05.2012. 14:12 ] @
dobar dan moze li mi neko od vas majstora namestiti stapni motor od opreme imam azbox HD stapni motor i 115cm antenu ili da mi se javi na p.p hvala nalazim se na novom beogradu.
[ commando @ 03.05.2012. 20:31 ] @
Citat:
Sava: Pa zato te ja i zovem da dođeš i podesiš mi to očas posla !

evo i kako za pocetnike od 11 godina

Kako montirati DiSEqC motor

Prije svega, postoje tri preduslova koji „moraju“ biti ispunjeni (ako ovi uslovi nisu ispunjeni, dole navedeno ne važi):
1. Nosač motora u relativno zadovoljavajućoj vertikali (Termin „relativno“ odnosi se na to koliko satelita i na kom rasponu želite da imate. Ako hoćete samo par satelita koji su jedni do drugog, razlike u nekih 10-ak stepeni, onda i ne mora baš stroga vertikala. Ukoliko hoćete da imate satelite sa kraja na kraj, e onda se morate potruditi da izganjate strogu vertikalu).
2. Motor podešen na „0“ (nulu). (Jednostavno za izvesti);
3. Osa motora i osa antene su paralelne (relativno lako je za izvesti, mada nije baš tako naivno, jer i manje greške dovode do lošijeg signala na udaljenijim satelitima) (vidi sliku).



Postupak montiranja:

Prvi korak:

Pre bilo čega, morate proveriti sa strane motora da li piše „Elevation“ ili „Latitude“.

Opcija Latitude: Elevaciju motora podesite prema vašoj geografskoj poziciji (npr. 43,8º - North);
Opcija Elevation: Elevacija motora se računa po formuli 90-Latitude (npr. 90º - 43,8º = 46.2º)



Na motor (prethodno podešen na „0“) postaviti antenu u skladu sa uslovom 3, a zatim ravnomerno pritegnuti šafove sa obe strane do maksimuma (nema više okretanja antene oko ose motora.

Drugi korak:

Uz prethodno podešen ugao elevacije motora (prema uputsvu koje dođe sa motorom, a ako nemate isto, na samom kraju dodao sam tabelu od Optibox motora), isti zajedno sa antenom postaviti na nosač, usmjeriti sistem prema jugu „odokativnom metodom“ što je moguće preciznije (znači uopšte nije toliko bitno da pogodite jug, koliko je bitno da precizno podesite elevaciju i deklinaciju prema tabeli, zato i jeste ono „odokativna metoda“ , zatim ravnomerno
pritegnuti šafove držača motora sa svih strana, ali ne do maksimuma, već da imate veoma-veoma malu mogućnost pomeranja kompletnog sklopa, odnosno da je sistem što je moguće manje „pao“ po vertikali (ukoliko je nosač slabo pritegnut, a vi ste našli dobar signal, kada završite sa poslom i pritegnete nosače do maksimuma, izgubićete signal usled greške stezanja.

Treći korak:

Otići u meni u risiveru i aktivirati USALS (Go to X) protokol. Pod LAT/LONG upisati koordinate (poziciju) vaše antene. Sačuvati podatke i dati motoru komandu da ode na satelit (odaberete kanal sa najlošijim signalom) koji je najbliži vašoj poziciji, odnosno vašem jugu. To vam je taj famozni, tzv. nulti satelit.



Četvrti korak (najteži, ali kada ovo uspete, sve je tu:

Naravno, može se desiti da nemate sliku! A zašto? Zato što prije svega niste našli pravi jug, ali to i nije neki problem ako je dobro podešena elevacija i deklinacija. Kad kažem dobro, prije svega mislim da ste dobro očitali vaše podatke, pa onda iste i precizno namestili na skali motora i antene. To vam je prednost i olakšica kada nameštate sistem, zato ovo mora biti kako treba. Pustite priču da skale na motoru i anteni nisu „baš“ dobre. Jesu one dobre i te kako, samo morate imati dobro oko da ocenite i precizno pozicionirate!

Šta sad? Sad jednostavno zakrenemo čitav sistem oko ose glavnog nosača u levo ili u desno dok ne dobijemo signal. Ništa drugo.

AKO JE GLAVNI NOSAČ U VERTIKALI (uslov 1) I PRAVILNO PODEŠENE SKALE NA MOTORU I ANTENI, VI MORATE DOBITI SIGNAL NA NULTOM SATELITU, PA KAKAV GOD ON BIO!!!

Pošto smo svi sa prostora bivše Yu, nakon pronalaska nultog satelita, za one kojima 16E nije nulti satelit, zadajte motoru da ode na kanal Top Music (jer ima baš ono očajan signal) i tu dotjerajte maksimalni signal i fino pozicionirajte cijeli sistem tako što će te vršiti lagano zakretanje cijelog sistema oko ose glavnog nosača u levo ili u desno. Kada nađete max. signal pritegnite, ali pratite signal dok pritežete, jer se isti mjenja usljed stezanja, tako da znate da elevaciju cijelog sistema (a samim tim i deklinaciju antene) možete malo „navući“ gdje vam treba i jačim stezanjem vijaka, nosača motora ili nosača antene, u određenu stranu, u odnosu na onu drugu. Ovako je mnogo bolje da korigujete elevaciju i deklinaciju (naravno ovo su fine korekcije i važe samo za dobro podešen sistem).

Nakon određivanja maksimalnog signala na nultom satelitu, probajte da li imate signal na najudaljenijim satelitima.

Napomena:

Primetili ste da nema traženja signala „vozanjem motora ručno“, u levu i desnu stranu, nakon što zadate motoru komandu da ode na poziciju nultog satelita, kao što to neki preporučuju kada doteruju maksimalan signal, jer tu, po mom mišljenju, ljudi greše prilikom montaže. Kod pravilno nameštenog sistema, signal se doteruje samo zakretanjem čitavog sistema oko glavnog nosača i „eventualno“ doterivanjem ugla deklinacije.

[Ovu poruku je menjao commando dana 03.05.2012. u 21:44 GMT+1]
[ Satplus @ 03.05.2012. 20:47 ] @

Citat:
Ukoliko hoćete da imate satelite sa kraja na kraj, e onda se morate potruditi da izganjate strogu vertikalu).

Netočno, stroga vertikala mora bit samo u smjeru istok zapad, sjever jug može bi nagnuto kako bilio, riješava se nagibom motora
[ commando @ 03.05.2012. 21:11 ] @
To je prica iz iskustva a da li ti treba istok zapad videces kad promasis putanju. Libela sve 4 strane i nema da te boli glava posle. Al vasa antena vas cef kako cete resiti. Ako zatreba da zaokrenes antenu u krug gde ce da ode ako nije sve 4 pod libelu. Znam ja neke koji montiraju i na kriv stub, al imaju samo 4 pozicije a ne 25
[ Satplus @ 03.05.2012. 21:29 ] @
Zašto bi trebalo zaokretat antenu u krug, ponavljam vertikala u smjeru istok zapad je dovoljna za besprijekorno slijeđenje Clarkove putanje, čak štaviše ne mora bit stup u vertikali nego isključivo stranice motora u smjeru istok zapad, sjever jug se korigira nagibom motora
[ commando @ 03.05.2012. 22:45 ] @
Ne mora u krug? Pa ti si bas expert... Kako nalazis 100 posto jug, super vidom ko supermen :) sta ako treba korekcija neka? Neces me ubediti da tako nalazis sve pozicije levo i desno preko 25 kom, a ujedno da im je ujednacen signal. Ali eto ima i takvih.
[ Sava @ 04.05.2012. 09:07 ] @
Citat:
commando: Treći korak:

Otići u meni u risiveru i aktivirati USALS (Go to X) protokol. Pod LAT/LONG upisati koordinate (poziciju) vaše antene. Sačuvati podatke i dati motoru komandu da ode na satelit (odaberete kanal sa najlošijim signalom) koji je najbliži vašoj poziciji, odnosno vašem jugu. To vam je taj famozni, tzv. nulti satelit.

Vidiš ja sam naučio da je nulti satelit nešto drugo, odnosno ugao koji odgovara našoj geografskoj dužini. Rekoh da sam na lokaciji 20E i to je za mene nulti satelit, ako bih postupio po tvom gornjem uputstvu antena bi otišla na 19E, a to više nije nulti satelit za moju lokaciju.
[ commando @ 04.05.2012. 10:09 ] @
Pa normalno. Ko ti je rekao po tome da radis? To je primer za podrucje hrvatske. Zato ti i sluzi geo duzina i sirina da po njoj stelujes. Po tebi trebalo bi svakom korisniku pisati poseban tutorial samo za njega :D
[ Sava @ 04.05.2012. 11:16 ] @
Bez komentara!
[ commando @ 04.05.2012. 13:01 ] @
Citat:
Sava: Bez komentara!


Procitaj malo bolje nemoj da citas samo određeni deo.
To je napisano da se razume problematika, sta je latitude i longitude?
Mora ipak da imas osnovu neku.
Lepo se vidi na slici da je čoveku nulti hotbird 13e jer mu je ta lokacija.

Prijer meni je geo duzina longituda za Čačak



i šta tu nije jasno?

evo za bg


Znaci i za mene i tebe 20 sto znaci da se 0ti bira Astra 19.2 najblizi priblizno.

Ako nije jasno imas ovde za svaki grad u Srbiji

Code:
http://www.tageo.com/index-e-rb-v-00.htm


A i ovde za sve zemlje...

Code:
http://www.tageo.com/index.htm


[ Sava @ 04.05.2012. 16:20 ] @
Najsimpatičnije mi je ono što sam pročitao na engleskom sajtu o Astri, a po sećanju i sasvim slobodnom prevodu otprilike "nemojte sada bacati svoje analogne prijemnike u đubre već ih dajte na propisno recikliranje"! Oni ne znaju da mi radioamateri već 20-ak godina koristimo te prijemnike za komunikaciju jer tačno upadaju u amaterski opseg. Doduše, odkako je jedan od pionira u tome umro, a drugi se odselio u unutrašnjost nisam čuo da se neko time aktivno bavi. Mislim da će moj primerak ipak završiti na đubrištu, pardon reciklaži!
[ pisac @ 04.05.2012. 17:36 ] @
Nameštanje DiseqC+USALS antene je jako prosto. Samo vam treba GPS, libela i internet.

Po GPS-u nađete svoju lokaciju, ubacite to u USALS konfiguraciju risivera, podesite elevaciju/deklinaciju antene i motora po svojoj geografskoj paraleli.

Na gugle mapsu nađete kooridnate nekog udaljenog objekta blizu juga, uz malo trigonometrije izračunate stepen skretanja u odnosu na savršen jug, nalepite na kraj motke ili libele parče papira koje štrči van pravca motke taman proporcionalno koliko udaljeni objekat štrči van pravca juga. Uz tu motku usmerite antenu i motor (koji je na nultoj poziciji) na jug savršeno iz prvog pokušaja.

Okrenete risiverom motor na poziciju Astre (ili nekog satelita blizu nulte pozicije), i onda finim štelovanjem (2-3 stepena gore dole) nađete satelit u roku od minut.

Ovo zvuči komplikovanije nego što jeste u praksi.
[ Ubleha @ 04.05.2012. 23:09 ] @
Ovo treba staviti pod STICKY:
Citat:
pisac: Nameštanje DiseqC+USALS antene je jako prosto. Samo vam treba GPS, libela i internet.

Po GPS-u nađete svoju lokaciju, ubacite to u USALS konfiguraciju risivera, podesite elevaciju/deklinaciju antene i motora po svojoj geografskoj paraleli.

Na gugle mapsu nađete kooridnate nekog udaljenog objekta blizu juga, uz malo trigonometrije izračunate stepen skretanja u odnosu na savršen jug, nalepite na kraj motke ili libele parče papira koje štrči van pravca motke taman proporcionalno koliko udaljeni objekat štrči van pravca juga. Uz tu motku usmerite antenu i motor (koji je na nultoj poziciji) na jug savršeno iz prvog pokušaja.

Okrenete risiverom motor na poziciju Astre (ili nekog satelita blizu nulte pozicije), i onda finim štelovanjem (2-3 stepena gore dole) nađete satelit u roku od minut.

Ovo zvuči komplikovanije nego što jeste u praksi.
[ Sava @ 05.05.2012. 08:49 ] @
Citat:
pisac
Ovo zvuči komplikovanije nego što jeste u praksi.
Meni zvuči komplikovano, moguće da nije, nikada tako nisam radio. Ja već gotovo 20-ak godina imam satelit, podešavao sam sistem više puta i uvek sam koristio analogiju jer sa njom treba bukvalno 30-ak sekundi da se nađe Astra i onda još par minuta finog podešavanja i to je bilo sve. Nikakvi gps-ovi, interneti i slično. Koliko sam shvatio sve jedno i u ovom sistemu koji si objasnio mora da se vuče nekakav monitor blizu antene.
Citat:
Satplus: ... štaviše ne mora bit stup u vertikali nego isključivo stranice motora u smjeru istok zapad, sjever jug se korigira nagibom motora ;)
Poučen radioamaterskim iskustvom ja i satelitsku antenu ankerišem, najbolje u 4 tačke, ali sam ovaj put imao prostora za 3 što je dovoljno. Stub mi je aluminijumski i na svakom ankeru imam podesivi zatezač. Kada postavim sistem libelom merim nagib motora, ne stuba i ankerima ga podešavam do vertikale. Nakon montiranja i finalnog podešavanja finesa je u dodatnom finom podešavanju ankera na krajnjim satelitima. Tako dobijam maksimalan signal na svim kanalima u rasponu 42E-12.5W koliko može da se zahvati sa moje lokacije, a antena je jako otporna na vetar.

P.S. Zaboravih da napomenem da sam imao četiri digitalna prijemnika i jedan analogni. Svoj prvi digitalni Technikus DVB sam nažalost poklonio! Kažem nažalost zbog toga što jeste da je bio samo FTA, ali je imao sjajan satfinder sa vrlo glasnom pištalicom koja je pištala brže što ste tačnije na frekvenciji tako da nisam morao da ga nosim na krov (svejedno sam početno podešavanje antene radio analogijom jer je brže). Druga (velika) prednost mu je bila sjajna analogna audio sekcija koja je davala skoro pa hi-fi ton. Echostar je dosta slabiji, a Dreambox koji sada najčešće koristim je prava audio kanta tako da ga nisam ni priključio na hi-fi sistem. Sve u svemu najbolji audio koji sam ja imao prilike da čujem. Pored toga imao je i displej pa nije morao da se uključuje i tv da bih znao da li sam na radio ili tv frekvenciji i taćno sam znao na kom sam kanalu. Taj da vidim u oglasu kupoio bih odmah i koristio samo za radio koji sam ja mnogo i često slušao.

[Ovu poruku je menjao Sava dana 05.05.2012. u 12:03 GMT+1]
[ commando @ 05.05.2012. 10:35 ] @
Ako hoces drugima da pravis antene nauci, samo da se uradi nece. Ako tebi treba, ne menjas nista stub ostaje, motor ostaje, menjas samo lnb digital i naravno menjas risiver digital.
[ Teratron @ 05.05.2012. 12:04 ] @
Urednice Zilenik ili kako vec, poenta moje price je da sam pre 4 dana narucio TV sa SHV-om rezolucije mnogo vece nego li 1920×1080 pa se ne hvalim i ne govorim svima kako je hd rezolucija krs.Vidis mene bole oci pa sam jedan od prvih koji narucuju tv sa shv-om .To sto ja imam a ti neces jos dosta vremena, ne znaci da sam superioran vec znaci da sam u vrhu dobrostojece firme pa mi se moze,razumes. Eto siguran sam da moj telefon sa kog ti pisem, kosta vise nego li tvoj tv i monitor sa hd-om zajedno.
Ps: ovo je upuceno samo na tvoju adresu . Kako se sada osecas ?
[ zilenk @ 05.05.2012. 13:20 ] @
Osećam se odlično. Ovo si možda trebao na PM, ali nema veze. A inače temu si promašio 100%. Imaj i avion, baš me briga. Sedi jedan.
[ commando @ 05.05.2012. 14:04 ] @
Axaxaxa sedi 1 (kechiga) za promasenu temu. I da kakve veze telefon tvoj ima s analogno-digitalnom tv. Da mozda nemas satelit zakacen na nju :D A da zaboravih. Tvoj mob vredi 900+300 evra. Tolika je cena plazme 50 incha i dm800hd se. Malo si se zabrojao... Koji je model u pitanju, prosvetli nas?
[ Teratron @ 05.05.2012. 14:44 ] @
Citat:
Meni je na mom katodnom televizoru koji koristim i nemam nameru da menjam u skorije vreme, bila lepša slika sa analognog risivera nego sa ovih digitalnih koje imam. Živa istina.


Verovatno covek ima razloga da postuje ovako . Medjutim neeeeee

Citat:
Verujem ti, ali da si gledao digitalnu sliku sa HD risivera ili SkyStar HD2 kartice na LED Full HD 1080p televizoru zaboravio bi na analogiju u momentu.


Citat:
Ne bi ni pomislio vise na nju. Kad sa 2m vidis kap rose na travki to ti je to u prenesenom znacenju HD. Ili znoj na celu fudbalera. Pa ti sad zamisli sta je HD 1920x1080p


Citat:
Covek je nostalgican..a to se vidi i u njegovom potpisu :)
Cini mi se da jos nisi video full HD (ali bas full HD) sliku na nekom lcd-u sa minimum 50".
Posle toga bi zaboravio na pojam katode i anode i analog, veruj mi! :)


......................

Citat:
zilenk: Osećam se odlično. Ovo si možda trebao na PM, ali nema veze. A inače temu si promašio 100%. Imaj i avion, baš me briga. Sedi jedan.


Pa ne bi bas trebalo da se osecas odlicno, posle svog posta upucenom coveku a obzirom da si urednik .

Citat:
commando: Tvoj mob vredi 900+300 evra. Tolika je cena plazme 50 incha i dm800hd se. Malo si se zabrojao... Koji je model u pitanju, prosvetli nas?


... ah da imam nokiju 3110 iz 96 godine .



[ zilenk @ 05.05.2012. 15:24 ] @
Dobro. Napisao si što si mislio, neću da brišem, mogu, ali nisam takav lik, a sad lepo da završimo i vraćaj se na temu.
[ Sava @ 05.05.2012. 16:20 ] @
Šta bi ovde za kratko vreme!?

Samo da dodam da digitalna tv nije izmišljena da bi mi gledali bolju sliku već da se uzmu veće pare. Setite se da je na jednoj frekvenciji išao jedan tv kanal i jedan radio podnosilac ako se dobro sećam. Zakup tog kanala je bio izuzetno skup (cca milion dolara godišnje). Sa digitalijom moguće je provući dosta kanala i raznih modulisanih podnosilaca, a tehnički znalci će da dopune informaciju preciziranjem propusne moći. Na taj način omogućeno je nekoliko puta većem broju korisnika da šalju podatke putem satelita za mnogo manje para nego ranije. Ukupna zarada vlasnika satelita je daleko veća nego nekada.
[ commando @ 05.05.2012. 17:02 ] @
Onda ti i slicni nostalgicari idite na kingofsat i trazite i stelujte po analognim freq dok jos ima po neka. Kada istekne moracete na digital ili cete ambasador gledati iz fotelje kao muzejsku vrednost. Znaci nemojte da pricate o digital ako jurite analog.
[ Sava @ 05.05.2012. 17:43 ] @
Commando, ako si se meni obratio onda ti jako, ali jako dobronamerno kažem da se ne hvataš tastature ako ne možeš da ukopčaš nit nečijeg razmišljanja, a nije ti prvi put da to radiš!
[ matias @ 05.05.2012. 17:53 ] @
imam satelitsku od 1989 godine imao sam analognu sada imam digitalnu i digitalne i HD kanale ipak ovde se neradi o nostalgiji vec morate prihvatiti nove tehnologije ako necete prihvatit nece ni gledati onda satelitske kanale pozz.
[ commando @ 05.05.2012. 17:56 ] @
Rekao sam u globalu svima tema je poceta analogni kanali. Dato je da ima koji su na kingofsat i prica je valjda zavrsena. Modovi odredjene postove kao i tutor sto sam dao neka prebace u neku temu digital, a ovu temu mogu zakljucati, posto ne vidim vise od pola postova nemaju vezu sa naslovom. Ako vam treba pricaonica ima poseban deo za to a i chat koji niko i ne koristi.