[ dejan s @ 30.10.2011. 06:28 ] @
Pošto sam sigurno 40ak puta do sada naručivao razne stvari iz inostranstva u Srbiju, rekoh da napišem mali vodič o tome kurirskim službama, možda će nekom koristiti. Naručivao sam sve i svašta, od kolekcionarskih predmeta, preko odeće, do elektronike i sve ovo pišem na osnovu ličnog iskustva. Evo 4 najčešćih kurirskih službi, poređanih po nekom mom kriterijumu od najbolje do najgore:

1. USPS - United States Postal Service
Ili ti najobičnija američka pošta. Jeste da ne spada "svetske" kurirske službe, ali pošto sam uglavnom naručivao iz USA, morao sam da ih navedem ovde.
Sa njima sam imao ubedljivo najbolja iskustva i koristio sam njihove usluge jedno 20ak puta do sada minimum. Paketi su mi uvek stizali veoma brzo i sa najeftinijom opcijom. Ukoliko paket naručite za vikend, ili rano ujutru u ponedeljak, velike su šanse da ćete ga dobiti do kraja nedelje. Nema nikakvih skrivenih troškova, to što platite to je to. Nikada nisam naručivao neke preteške pakete, ali znam da mi za paket od 1kg-2kg bude oko 30-40$ shipping.
Takođe, nikad mi se nije desilo da paket zaluta ili da se izgubi, ili da nešto dugo čekam. Tako da ako postoji mogućnost da se šalje preko njih, uvek ih biram bez razmišljanja.

2. FedEx
Prilično su dobri i brzi, međutim čini mi se da su nešto skuplji nego USPS. Takođe jednom mi se desilo da je paket iz USA zalutao nekako u Crnu Goru, pa su ga iz Crne gore vraćali za Pariz, pa u Nemačku, pa ko zna gde sve ne, i na kraju je jedva stigao u Srbiju. Čekao sam nekih 15ak dana minimum. Ali pored toga, uglavnom pozitivna iskustva.

3. DHL
E sada već počinju oni malo lošiji. Moja preporuka da DHL uglavnom izbegavate. Glavni razlog je njihovo predstavništvo u Srbiji, često znaju da ubacuju neke glupe takse za špediciju i šta sve ne. Međutim ponekad sam prošao i bez problema kod njih, tako da je maltene lutrija.

4. UPS
UPS ne zaslužuje da bude ni na četvrtom mestu, nego bi trebalo da bude još 100 mesta prazno, pa onda UPS. Dno dna. Opet naravno zbog njihovog predstavništva u Srbiji. Svaki put kad god sam nešto naručivao preko njih (6-7 puta) morao sam da plaćam i neke špedicije i ko zna šta sve ne, tako da mi samo slanje paketa ispadne maltene koliko i vrednost samog paketa. Takođe veoma su bezobrazni, ponašaju se kao mafija, imao sam neprijatna iskustva kad god sam ih zvao telefonom. Sećam se da sam jednom za paket od 40ak eur i koji je bio manji od 0.5kg sigurno platio jedno 5000 dinara ovom našem UPS-u!!! I to pored shippinga koji je bio nekih 30ak dolara koji sam platio na sajtu sa kog sam naručivao. Ali stave te u takvu nezgodnu poziciju, da ako im ne platiš vraćaju paket i praktično nemaš izbora. Tako da ako neki sajt nudi samo slanje UPS-om, nikako ne naručujem, već tražim tu robu na drugom sajtu.
[ djvaso @ 10.11.2011. 11:18 ] @
Po prvi put sam dobio pošiljku sa Amazona poslatu servisom DHL Global Mail iako je kao način slanja odabran "Standard Shipping". Paket je bio veliki ali na sebi nije imao Amazonove oznake i nije bio otvaran od strane carine ali sam isporuciocu (nije nas poštar) platio 4 evra za carinski pregled. Vrlo lako je moguće da je paket bio u još većem jer nisam našao Amazonov račun. Brzina isporuke nije ništa specijalno, oko 10 dana, ali se dobija broj za praćenje. U svakom slučaju, sve pohvale za DHL.
Što se tiče UPS, oni su bili noćna mora pogotovo kada su u kombinaciji sa nekompetentnim prodavcem kao što je Barnes and Noble. Dva puta sam izgubio novac jer sam odbio da platim 37,40 evra za uslugu špedicije jer se u tom slučaju roba ne vraća pošiljaocu već je carina zaplenjuje.
[ djricky @ 10.11.2011. 14:43 ] @
i sa moje strane jedan minus za UPS... izbegavati...
[ Anjamen @ 23.11.2011. 10:56 ] @
Čitajući razne forume i nepotrebno unapred preplašene naručioce može se steći utisak da je sve što je vezano za UPS prilično crno.
Ipak, treba znati da UPS u Srbiji, za fizička lica, već uveliko ne naplaćuje špediterske usluge. Normalno, ostaju samo carinski troškovi za koje UPS na osnovu poslate lične karte putem e-pošte priprema papire i preuzima robu te je i isporučuje.

Isto tako iz ličnog iskustva mogu da kažem da nema pravila ko će nam i kada doneti paket bez obzira šta smo izabrali na npr. sajtu amazon.com.
Iako sam birao "standard international" isporuku znalo je da stigne preko USPS, DHL Global Mail ili UPS. Nekiput bih imao i broj za praćenje.

Broj za praćenje se ne dobija obavezno ako se izabere "expedited" i ne znači da će biti zaista brže isporučeno. Svakako da će na paketu stajati nalepnica "expedited" ili "priority" ali mi je jednom i takav paket putovao dve nedelje što i nije baš mnogo brže.
Zapravo najbrže pristigli paket je bila knjiga naručena kao "standard" i poslata poštom za samo 7 dana!

Svaki naš slučaj je poseban i najbolje je ne razglabati po forumima već pitati prodavca.
Tako je Amazon bio raspoložen da nadoknadi troškove špedicije u najavi kada sam ih pitao zašto su umesto USPS izabrali UPS iako tu pogodnost nikad nisam koristio.




[ mr. ako @ 23.11.2011. 12:50 ] @
Citat:
Anjamen
Ipak, treba znati da UPS u Srbiji, za fizička lica, već uveliko ne naplaćuje špediterske usluge.

Ovo su neke nove informacije onda, pa me malo me buni ovo "uveliko".
Ali me jos vise buni to sto ovi nasi UPS pilicari ne naplacuju spediterske usluge. Nesto ne verujem da roba koja treba da prodje speditersku proceduru rade radnici UPS-a za dz...
[ Mlaznjak @ 28.11.2011. 23:24 ] @
Sto se mog iskustva tice a dosta paketa sam primio i primam iz Amerike najbolju uslugu i cenu ima USPS bez ikakvog preterivanja i ako imate mogucnst da birate onda uvek njih odaberite jer su ima cene stvarno pristupacne i necete imati problema sa bespotrebnim troskovima koji ovi drugi svakako znaju da izmisle.
[ djvaso @ 06.01.2012. 12:15 ] @
Da li je neko skoro dobijao što preko UPS-a? Od juče imam prepisku sa jednim Beograđaninom koji ima isti hobi kao ja (kupuje filmove na Blu-ray-u) i koji mi kaže da nikad nije platio špediciju na pakete tako poslate. evo šta kaže:
Citat:
Ne znam koja su pravila u CG za carinjenje, ovde navodno sada prolazi sve do 70e.
Drug je isto imao problema sa UPS-om, pre neke 2 godine, zvali su ga sa aerodroma i trazili mu neke pare koje su prelazile cenu box seta, pa ga je vracao... ali mu sada, kao i meni, sve redovno stize.
Pazim ipak da s B&N ne uzimam više od 2 blu raya po porudžbini, box setove uvek odvojeno. Za svaki slučaj, da ne pređe $50-60! Ne uzdam se u carinike da konvertuju valute...

Ne znam da li da ponovo rizikujem ali sada sa adresom za isporuku u Srbiji, do sada sam izgubio preko 50 EUR.

[Ovu poruku je menjao djvaso dana 06.01.2012. u 19:47 GMT+1]
[ jeshans @ 20.10.2012. 09:11 ] @
Da li znate kako moze da se prat DHL gloal mail posiljka? Na domacem DHL sajtu ima pacenje samo za expres posiljke, a DHL global mail pracenje posiljki ne mogu nigde da prondjem?
[ Web-Promocija @ 10.04.2013. 02:03 ] @
@jeshans

Prava adresa za tebe je mozda: http://webtrack.dhlglobalmail.com/