[ Jagnjeca brigada @ 11.11.2011. 13:34 ] @
SRBIJA | ČETVRTAK 10.11.2011 | 18:00
Oboriti cene kvadrata za 200 evra
IZVOR: TANJUG
Beška -- Sekretar Odbora za građevinarstvo u Privrednoj komori Srbije Goran Rodić kaže da bi trebalo preispitati cene nekretnina u Srbiji.


On je rekao da je najveći problem u platežnoj moći stanovništva.

"Niža cena se jedino može postići smanjivanjem dela koji uzima država, jer to značajno podiže cenu kvadrata. Izvodjači za stambeni kvadrat naplaćuju 350 do 400 evra, u šta ne ulaze razne takse, naknada za zemljište i komunalije", istakao je Rodić.

On kaže da ako bi stambeni kvadrat bio niži samo za oko 200 evra veliki broj porodica bi se odlučio za kupovinu stana.

Rodić je naveo da bi država što pre trebalo da skine naplatu PDV-a za građevinski repromaterijal, kao što je to nekada bilo ili barem da ga vrati sa sadašnjih 18 na četiri odsto, što bi odmah uticalo na smanjivanje cena kvadrata.

"Samo to bi u velikoj meri pokrenulo građevinsku industriju Srbije", naglasio je sekretar Odobra za gradjevinarstvo u PKS.

U trećem kvartalu ove godine u odnosu na isti period lane manje je odobrenih stambenih kredita za 15,6 odsto i u 2011. se u celoj Srbiji obavilo svega oko 2.000 kupoprodaja.

http://www.b92.net/biz/vesti/s...11&dd=10&nav_id=556675
[ llux @ 12.11.2011. 04:22 ] @
Manji porez - veci prostor za zaradu. A ne nize cene. Cene bilo cega se tesko menjaju na nize. Mozda da je porez bio u startu nizi.
[ ventura @ 12.11.2011. 09:31 ] @
Ne treba niko ništa da preispituje, doćiće cene same na 800-1000 evra za običnu jefitnu novogradnju po Beogradu tipa Belvila, oni malo 'ekskluzivniji' moći će dobiti eventualno 1200 evra po kvadratu i to je to..

Nestalo je glupave mase kojima su gomile keša pale sa neba, pa su po svaku cenu kupovali stanove da 'sačuvaju' novac pa u Beogradu digli cene kvadrata na idiotskih 2-3 hiljade evra...

Neka normalna profitna marža u Srbiji za niskorizične poslove tipa građevinarstva je 15%, to znači da ako investitora košta kvadrat stana u izgradnji 800 evra, 1000 evra je sasvim korektna prodajna cena, i sasvim korektan profit... Međutim treba ipak nešto više vremena da to investitori prihvate, jer svi bi da se vrate ona vremena kad su takve kvadrate prodavali po 2100-2400 evra...
[ plus_minus @ 12.11.2011. 09:39 ] @
Citat:
Jagnjeca brigada: SRBIJA | ČETVRTAK 10.11.2011 | 18:00
Oboriti cene kvadrata za 200 evra
IZVOR: TANJUG
Beška -- Sekretar Odbora za građevinarstvo u Privrednoj komori Srbije Goran Rodić kaže da bi trebalo preispitati cene nekretnina u Srbiji.


On je rekao da je najveći problem u platežnoj moći stanovništva.

"Niža cena se jedino može postići smanjivanjem dela koji uzima država, jer to značajno podiže cenu kvadrata.
....


Koliko li će koštati kvadrat u ovom delu od sad pa na dalje...? Treba li se sniziti cena..? Ili se tu ne treba polemisati o novcu već o jako, jako većem problemu?

U-Vinci-skladiste-nuklearnog-otpada

Nuklearni otpad... "hmmm.. let me think.. "
[ deki77 @ 12.11.2011. 10:30 ] @
U mom kraju(Unutrasnjost Srbije) cena je od 450-650e za m2 nove gradnje.CG + Garaza + Podrum
I nemaju kome da prodaju.Uglavnom ako se proda nesto to je jednosoban stan ili do kvadrature 50m2.
Ostalo je tesko.
[ kandorus @ 12.11.2011. 10:57 ] @
Besplatne akcije, manji porez, "pokretanje građevinske industrije"... Ali bez rezultata, sve u oblacima.

Uskoro izbori...
[ Jagnjeca brigada @ 15.11.2011. 20:44 ] @
NBS NE POPUŠTA - NIŠTA OD PROMENE PRAVILA U CILJU PODIZANJA PRODAJE STANOVA
Guverner Šoškić: Ne planiramo da smanjimo učešće za stambene kredite
Iako je ministar prostornog planiranja Oliver Dulić ukazao da je odluka NBS da poveća učešće za stambene kredite na 20 odsto dovela do drastičnog pada prodaje stanova, guverner Dejan Šoškić smatra da je pad zaduženosti građana u toku krize normalan i ističe da NBS nema u vidu promenu ove odluke

http://pressonline.rs/sr/vesti...%87e+za+stambene+kredite+.html


[ Dexic @ 16.11.2011. 07:25 ] @
Vece ucesce ce vise da smanji cenu kvadrata nego ukidanje raznih poreza :)
[ milivoje t @ 16.11.2011. 11:12 ] @
Citat:
ventura: Ne treba niko ništa da preispituje, doćiće cene same na 800-1000 evra za običnu jefitnu novogradnju po Beogradu tipa Belvila, oni malo 'ekskluzivniji' moći će dobiti eventualno 1200 evra po kvadratu i to je to..

Nestalo je glupave mase kojima su gomile keša pale sa neba, pa su po svaku cenu kupovali stanove da 'sačuvaju' novac pa u Beogradu digli cene kvadrata na idiotskih 2-3 hiljade evra...

Neka normalna profitna marža u Srbiji za niskorizične poslove tipa građevinarstva je 15%, to znači da ako investitora košta kvadrat stana u izgradnji 800 evra, 1000 evra je sasvim korektna prodajna cena, i sasvim korektan profit... Međutim treba ipak nešto više vremena da to investitori prihvate, jer svi bi da se vrate ona vremena kad su takve kvadrate prodavali po 2100-2400 evra...
Kada mislis da ce se dogoditi pad kvadrata na cenu od 1000e?

Ne znam sta je konkretno problem trzista nekretnina u bg, logicsn odgovor bi bio da trziste i nije u krizi kao sto se to prica, cim su cene prilicno visoke.

Pored toga mislim da je za privrednike bilo tesko preci iz posla prodaje droge, reketiranja i ratnog profiterstva gde je profit neogranicen u posao gradjevine, a onda jos teze prihvatiti cinjenicu da ti profit u gradjevini nije vise 200% vec 15%.

[ ventura @ 16.11.2011. 11:48 ] @
Citat:
milivoje t: Kada mislis da ce se dogoditi pad kvadrata na cenu od 1000e?

Vrlo brzo... U narednih godinu, dve, tri će celokupno tržište doći na taj nivo, a već sada možeš da nađeš poneke kojima je dogorelo do noktiju..

Citat:
milivoje t:
Ne znam sta je konkretno problem trzista nekretnina u bg, logicsn odgovor bi bio da trziste i nije u krizi kao sto se to prica, cim su cene prilicno visoke.

Cene su visoke jer oni kojima još uvek ne gori pod nogama ne odustaju od starih cena... Ali kad budu videli da više nema budala koje će da plate običan kvadrat 1800-2000 evra u Beogradu, moraće da spuštaju cene... Eno ga Belvil, krenuo je sa 2100 evra, pa 1800, pa 1600, pa sada daju za po 1400 bruto cena, samo da se reše stanova.. Ja imam prijatelja koji je kupio stan u Belvilu po full ceni od 2100 evra, i sad mu nije nimalo prijatno saznanje da je za godinu i kusur dana izgubio 50.000 evra na nekretnini (koje se u Srbiji smatraju za svete krave koje nikad ne gube vrednost)... Ja neću da mu stajem na muku sa onim "told you so..." ali tako je..

Istina je da će masa investitora pući na tim stanovima ako ih prodaju po 1000 evra po kvadradu jer su plaćali nenormalne cene za zemlju.. Ali i to je život, i nigde nema sveto pismo u kom stoji da se na nekretninama ne može izgubiti novac.. Investitore je bolelo uvo koliko plaćaju za zemljište, i koliko stanova daju u zamenu, kad imaju maržu od 300% .... Sada kada je marža 30%, onda će morati itekako da vode računa i o tome..
[ deerbeer @ 16.11.2011. 12:08 ] @
Meni nije jasno kako ti investitori nisu vec odavno prsli .
Podigli su zgrade i stanove, sto znaci valjda su se zaduzili kroz neki bankarski kredit a nece da spustaju cenu nego "cekam dok ne dodje kupac za 2-2.5k evra/m2" .
Nije mi jasno odakle onda presipaju lovu za otplatu kredita a vec 2 godine stoje jake cene a kupaca nigde .
Ili je velika lova tu bila u cistom kesu za izgradnju ...
[ ventura @ 16.11.2011. 12:13 ] @
Pa oni koje su banke stisle prodaju to po realnim cenama.. Ja sam imao jednu ponudu, zgrada sa 3 dupleksa po 200 kvadrata na Zvezdari, cena je bila 140.000 evra po jednom stanu, jer mu je banka pretila oduzimanjem pa je bilo daj šta daš...

A ovi ostali, pazi kad imaš maržu 300%, dovoljno je da prodaš 30-40% kvadrata i ti si rešio dug prema banci, a sve ostalo je čist profit.. Tako da svi čekaju i nadaju se da će cena doći na onu iz 2008, ali kako vreme prolazi, moraće da se rešavaju tog mrtvog kapitala... A danas u Beogradu, 9 od 10 stanova u oglasima prodaju vlasnici iz Crne Gore - dovoljno govori o tome ko je podigao cene kvadrata.

[Ovu poruku je menjao ventura dana 16.11.2011. u 15:26 GMT+1]
[ deerbeer @ 16.11.2011. 12:20 ] @
Citat:

A danas u Beogradu, 9 od 10 stanova u oglasima prodaju vlasnici iz Crne Gore - dovoljno govori o tome ko je podigao cene kvadrata.

Verovatno, i to je znaci cist kesh dobijen od ruske bratije kad su masovno kupovali po cg obali .
Uzmu pare i otvore gradiliste u bg-u i ne treba mu kredit. A sad ceka "dobra stara vremena" i nerealnu cenu .

Mislim da bi grad nekim regulativama morao da ih pritisne sa prodavanjem jer je to sve sto kazes mrtav kapital .
Mozda bi nekim dodatni porezima bili prinudjeni na tako nesto .


[ jnk @ 16.11.2011. 12:22 ] @
Eh da je čist.
[ deerbeer @ 16.11.2011. 12:25 ] @
Citat:
jnk: Eh da je čist.


Eh da, s obzirom da je potekao od Rusa nije sigurno 100%
[ tdusko @ 16.11.2011. 13:27 ] @
Ventura prica ovu pricu poodavno i svako ko prati trziste poslednjih godinu dana moze da se lako uveri da je u pravu.

U visnjickoj banji je pre 2 godine kvadrat malih stanova bio oko 1400-500, a sad ima za 1100. Ko mase kesom dobija za 1000 garant. Ja sam tada pricao da bih tu platio kvadrat ne vise od 800 eur mada je i to mnogo. Sada kada se do bulevara i cvetkove pijace stize za 5-10 minuta kolima 800 bih dao, a toliko ce i biti vrlo brzo. Zivi bili pa videli.

Kod mene u kraju iza kapija i toplane na Konjarniku isto pre 2 godine sam se raspitivao za nekog drugara kod vlasnika i kako se pojavim masu glavom i kao sve je rasprodato, a jos zgrada ni do pola nije stigla. Prosle godine u ovo vreme taj isti krece da pravi novu zgradu, 4. u kraju (usladilo mu se valjda) i sad je zavrsava. Prosle nedelje dolazi kod mene na vrata da me pita da li mi treba stan ili znam nekoga ko hoce da kupi.
[ Boris Tadić @ 16.11.2011. 14:05 ] @
Realizovane cene su tu negde, u 10%, u odnosu na cene od pre 10 godina u DM.
To što pišu po oglasima, piše i na tarabi...

Takođe je bitno primetiti da će se u sledećih 5 godina ovde iskristalisati cilj kome ova država teži i biće mnogo jasnije da li ćemo kroz deceniju-dve biti neka nova Tunguzija ili neka nova Slovenija, te će se i cene nekretnina uskladiti sa situacijom.

Što se tiče sledećih godinu dana, možda padnu realizovane cene još 5%, eventualno kome je baš hitno da spusti još malo. Sve ostalo su puste želje. Kraj godine je po pravilu mrtav period za nekretnine, posebno sad što idu ove nedelje štednje, spremanje za slave, nove godine i čuda... Obično rikne i neka baba zimi i naleti neka svadba, pa ode 5000 dok trepneš, odnosno pola učešća za stan.

Razloga za rast cena na žalost nema, ali, koliko se sećam iz tuđih priča, u centru BG-a su stanovi išli po 1500-2000DM i u jeku ratova, pre 16-17 godina, tako da ovde nikada nije bilo puno mesta za izvođenje logičnih zaključaka.

A Belvil je tipična navlakuša za malograđanštinu i ne može se uzimati kao primer ni za šta drugo. Okružen ciganima, puno psećih g*vana i đubreta na sve strane, buke koliko nećeš, pogled na ništa, lokacija "udri do zore", ali novo je novo i Srbin najbolje zna šta vredi...

Naravno, uvek će biti ludaka koji bi neke šupe i podrume na Vračaru da prodaju za 3500 fiksno ili onih likova iz blokova, što bi 50kvm starih 50 godina da prodaju za "120k€ hitno", bez 1 dinara uloženog i bez obzira što čitava naselja neodoljivo podsećaju na Pripjat.

Na pridošlice što bi da kupe po cenama u svom selu, tipa kvadrat za 400 evra itsl. ne vredi obraćati pažnju, kamoli trošiti reči.
[ jnk @ 16.11.2011. 14:18 ] @
Citat:
A Belvil je tipična navlakuša za malograđanštinu i ne može se uzimati kao primer ni za šta drugo. Okružen ciganima, puno psećih g*vana i đubreta na sve strane, buke koliko nećeš, pogled na ništa, lokacija "udri do zore", ali novo je novo i Srbin najbolje zna šta vredi...

Bio si tamo pa znaš ili si samo prošao pored? Ima cigana ali to je verovatno rešiv problem a buka je samo onima koji su okrenuti ka glavnoj autobuskoj stanici ili direkt ka delta šitiju. A što se tiče naselja nisam primetio da je bilo prljavo, šta više bilo je baš čisto a kvalitet završnih radova kao i samog stana u kom sam bio je na nivou boljih novogradnji u bg koje su se prodavale za mnogo veće pare. Naravno ko je tamo kupio stan izgubio je pare, ali najveći broj stanova u belvilu je prodat pre početka krize kada je kvadrat soc stana kod arene koštao 3,000 eur.
[ tdusko @ 16.11.2011. 14:21 ] @
Citat:
Boris Tadić: Realizovane cene su tu negde, u 10%, u odnosu na cene od pre 10 godina u DM.
To što pišu po oglasima, piše i na tarabi...


Pisalo ne pisalo ljudi su vrlo placali cene iz oglasa do pre godinu-dve zato su cene i bile takve. Sada kad niko zivi vise nije lud da placa 2000 i kusur kvadrat u blokovima onda su pocele stvari da dolaze na svoje mesto. Kako je ponuda trenutno veca od potraznje, a nema nekih opipljivih izgleda da ce se situacija poboljsati posebno ako posle izbora ostane "the ekipa" cene moraju da idu jos nize konacno do razumne cifre otprilike one koju je Ventura gore navodio.
[ ventura @ 16.11.2011. 14:43 ] @
Citat:
jnk: Bio si tamo pa znaš ili si samo prošao pored? Ima cigana ali to je verovatno rešiv problem a buka je samo onima koji su okrenuti ka glavnoj autobuskoj stanici ili direkt ka delta šitiju. A što se tiče naselja nisam primetio da je bilo prljavo, šta više bilo je baš čisto a kvalitet završnih radova kao i samog stana u kom sam bio je na nivou boljih novogradnji u bg koje su se prodavale za mnogo veće pare. Naravno ko je tamo kupio stan izgubio je pare, ali najveći broj stanova u belvilu je prodat pre početka krize kada je kvadrat soc stana kod arene koštao 3,000 eur.

Nehigijenska naselja su stanovnicima Belvila kratkoročni problem. Dugoročni problem je izmeštanje glavne autobuske i železničke stanice odmah pored njih, čime će oni parkići između zgrada postati novi picin park... A cenim da stanovi u i oko picinog parka se ne smatraju za baš privlačne nekretnine.

Sledeći, mnogo veći problem je struktura stanara. U Belvilu su stanove pokupovali uglavnom ljudi iz unutrašnjosti, ne baš tako visokih obrazovnih profila, i ima ih mnogo. Dakle to nisu zgrade sa po 5-10-20 stanova, već zgrade sa stotinama stanova. U Belvilu će održavanje biti strašno velik problem, i on već i jeste. Tamo se već čuje gomila komentara "kome je prljavo nek plati", "ja neću da plaćam čuvara, meni ne treba" i sl. to je nešto što se i dalo i očekivati od ljudi takvog profila, a rezultat toga je da Belvil već izgleda unutra toliko zapušteno kao da je star bar 15 godina, a kroz koju godinu će izgledati gore nego oni stari soliteri na Novom Beogradu jer to sada apsolutno niko ne održava... Imam jednog drugog prijatelja koji živi u 'novoj' zgradi na Voždovcu, uselio je pre 2 godine, i ta zgrada unutra izgleda toliko katastrofalno, lift išaran, sandučići poodvaljivani, zidovi izlepljeni, po podovima toliko prljavštine i smeća da je to neverovatno.. Samo zato što stanari ne mogu da se dogovore i da plate najobičnije čišćenje zgrade, a kamoli šta drugo.. Kad im se pokvari lift, to će verovatno na tome i da se završi...

Dakle pored strukture stana, lokacije, cene, jedna od najbitnijih stvari je sam komšiluk, i ja sam uvek voljan da i platim stan nešto više, a da imam normalan komšiluk, nego obratno.
[ elmagico @ 16.11.2011. 14:51 ] @
Cene stanova u Bgd "dobre lokacije" trebaju da budu oko 1000 evra, sve preko toga je skupo. Ja nemogu da se setim sad i jedne lokacije u bgd da kazem e tu bih voleo da zivim tu mi odgovara sve ili bar veci deo.
[ tdusko @ 16.11.2011. 14:55 ] @
Citat:
ventura:
...Sledeći, mnogo veći problem je struktura stanara. U Belvilu su stanove pokupovali uglavnom ljudi iz unutrašnjosti, ne baš tako visokih obrazovnih profila, i ima ih mnogo. ...
Dakle pored strukture stana, lokacije, cene, jedna od najbitnijih stvari je sam komšiluk...


Tu dolazimo do jos veceg apsurda tolike skupoce kvadrata jer kada bi cene i bile u nivou kao pre 20 godina + inflacija i sta sve vec, opet bi bilo skuplje nego tada jer je kvalitet stanovanja zbog tih dosljaka koji prave tu atmosferu u stvari nizi nego pre 20 godina pa da je kvalitet gradnje identican, a nije. Znaci, poslednjih godina smo imali em 200% vise cene nego ranije, em nizi kvalitet gradnje, em komsiluk sumnjivog "kvaliteta"
[ tdusko @ 16.11.2011. 15:11 ] @
Citat:
elmagico: Cene stanova u Bgd "dobre lokacije" trebaju da budu oko 1000 evra, sve preko toga je skupo. Ja nemogu da se setim sad i jedne lokacije u bgd da kazem e tu bih voleo da zivim tu mi odgovara sve ili bar veci deo.


E jbga, ovo je vec druga krajnost. Nije bas realno da kod hotela Jugoslavija ili recimo na Banovom Brdu uz sumu ili na Senjaku kvadrat bude 1000. Sve su to skroz fina mesta za zivot.
[ elmagico @ 16.11.2011. 15:24 ] @
Tu moze da bude 1100 ali nemoj da zaboravis da treba i da dodjes do tih lokacija, i da je tu sve uglavno stara gradnja.
[ DaliborP @ 16.11.2011. 15:27 ] @
Citat:
tdusko:  Nije bas realno da kod hotela Jugoslavija ili recimo na Banovom Brdu uz sumu ili na Senjaku kvadrat bude 1000. Sve su to skroz fina mesta za zivot.

Po cemu su stanovi kod Hotela jugoslavije fino mesto za zivot? Pa to su samo stare zgrade i parkinzi, nista vise. Stanovi kao i svaki drugi, prilicno stari i oronuli.
[ milivoje t @ 16.11.2011. 15:41 ] @
zato sto si teorijski na 5 min od centra grada i na 5 minuta od poslovnih lokacija na nbg, na 3 min od zemuna.
imas besplatna parking mesta, komunisticke zgrade u kojima elektro i vodoinstalacije bolje izgledaju nego nove u novogradnji, a mozes i da opstis sa zenom da te cuje cela zgrada.
blizu je dunav, kej, itd.



[ tdusko @ 16.11.2011. 15:54 ] @
@DaliborP

Nigde nisam napisao da su stanovi kod hotela Jugoslavija fino mesto za zivot vec sam pricao o kraju kao delu grada. Mislio sam manje vise na ovo sto je milivoje napisao.
[ Boris Tadić @ 16.11.2011. 16:02 ] @
Posle ovih fotografija, kvadrat na Terazijama i u Kralja Petra bi morao da padne najmanje 30% :)

[ Shadowed @ 16.11.2011. 16:05 ] @
Pa, to ce se i desiti. Sa novim slikama, u boji, za koju godinu :)
[ ventura @ 16.11.2011. 19:06 ] @
Citat:
tdusko: E jbga, ovo je vec druga krajnost. Nije bas realno da kod hotela Jugoslavija ili recimo na Banovom Brdu uz sumu ili na Senjaku kvadrat bude 1000. Sve su to skroz fina mesta za zivot.

Realno je da cena kvadrata bude proporcionalna u odnosu na kiriju.

Što se tiče tih nekih premium nekretnina, pročešljaj malo sajt ambasadorm.com, oni imaju dosta nekretnina koje se iznajmljuju i koje su na prodaju...

Evo recimo ovaj primer:
http://ambasadorm.com/ambassadorm/gallery/index.php?id=2065

Senjak, 300 kvadrata, 700.000 evra (€2330/m2)
Isti taj stan pokušavaju da izdaju za 2000 evra, pa obrisali cenu i stavili negotiable, ali ajde da kažemo da je realno da se takav stan izda za 2000 evra (ipak je Senjak i 300 kvadrata u pitanju).

Da bi se kupovina stana isplatila umesto rentiranja, cena stana mora da bude manja od 10to godišnje rente (ajde da kažemo 15 godina, pošto je u Srbiji sve suludo). Po toj nekoj računici ovaj stan vredi 240-360.000 evra iliti €800/m2 do €1200/m2. E sada, nekom ko nekretninu posmatra kao investiciju on želi da taj novac dobije nazad kroz 10 godina, što znači da se takvom ne isplati platiti kvadrat više od 800 evra.

Tako da, kada tržište nekretnina dođe u neke normalne okvire i postane zdravo, tada će kirija biti skuplja nekih 10-20% od rate kredita za takav stan, i u tom slučaju rentiranje će se isplatiti za one koji planiraju to kratkoročno, međutim svako ko planira da ostane 5+ godina ne istom mestu, njemu će se u svakom slučaju više isplatiti da razmišlja o kupovinu. Danas je situacija obrnuta, pa je situacija da kiriju plaćaš 400 evra, a kad bi kupio taj isti stan rata bi bila tipa 1000 evra, što je suludo.
[ deki77 @ 16.11.2011. 21:40 ] @
Da to je sto se tice Beograda...
u unutrasnjosti je to drugacije.Sada se isplati uzeti kredit,jer bolje otplacivati svoj stan,nego tudj.
Mene kirija kosta nekih 120e.A rata bi mi bila 157e(grubo).Jedini je problem u odnosu na BG sto je slaba ponuda,ima manje stanova.Ako u BG ima ponudjenih npr. 200 stanova,kod nas je to 2.Meni je potreban ne veci od 50-60m2.I jos uvek cekam i trazim..
[ jnk @ 17.11.2011. 00:29 ] @
@ventura

Te analize smo vec slusali vise puta i uporno ne uzimas u obzir da kvadrat stana na dobroj lokaciji u BG ni u vreme kad su plate bile 5 maraka nije bio ispod 1,500 do 2,000 maraka. U Beogradu vaze neki drugi faktori a to je da je BG jedan od tri vece urbane sredine u celoj srbiji i potraznja ce uvek biti veca od ponude i to pogotovu stanova koji nesto vrede. Slazem se da stanovi na miljakovcu, visnjici i zemun polju moraju biti >800e ali stanovi na malo boljim lokacijama vrlo tesko ce biti ispod 1,500e.
[ ventura @ 17.11.2011. 00:35 ] @
Citat:
jnk:
Te analize smo vec slusali vise puta i uporno ne uzimas u obzir da kvadrat stana na dobroj lokaciji u BG ni u vreme kad su plate bile 5 maraka nije bio ispod 1,500 do 2,000 maraka. U Beogradu vaze neki drugi faktori a to je da je BG jedan od tri vece urbane sredine u celoj srbiji i potraznja ce uvek biti veca od ponude i to pogotovu stanova koji nesto vrede. Slazem se da stanovi na miljakovcu, visnjici i zemun polju moraju biti >800e ali stanovi na malo boljim lokacijama vrlo tesko ce biti ispod 1,500e.

To kada su plate bile 5 maraka nije bilo normalno vreme, tako da se to nikako ne može računati kao neki faktor..

Ja uopšte ne tvrdim da cena kvadrata ne može da bude 1500 evra, ili 3000 evra, kako god... Ono što ja tvrdim je da cena kvadrata mora da prati cenu rente (koja je pokazatelj standarda, dok je cena kvadrata špekulativna cena). Dakle, kada se tržište stabilizuje, cena rente će da odredi cenu kvadrata. Ako je kvadrat 1500 evra, renta za stan od 80 kvadrata treba da bude 1000 evra. Kada renta takvog stana bude dostigla tu cifru, tada će i cena kvadrata biti 1500 evra.

[ jnk @ 17.11.2011. 02:12 ] @
Sta znaci da se trziste stabilizuje? Po takvoj logici trziste se stabilizuje vec 60 godina i zamisli da je neko 50 i neke rekao sacekacu da cena rente bude realno proporcionalna ceni kvadrata i tad ce cena nekretnina biti realna i tad cu da kupim stan. Na cenu nekretnine osim mikro i makro lokacije i kvaliteta gradnje uticu i mnogi drugi faktori a najvazniji su faktor ponude i potraznje koji u slucaju kvalitetnih stanova u BG govori da su takvi stanovi u deficitu pa im je cena i danas u najvecoj krizi preko 2,000 eur kvadrat i tesko da ce to pasti na 1,000 eur ikada. Naravno sve je moguce ali davati takve prognoze je u krajnju ruku long shot i takve stvari niko ne moze sa sigurnoscu da tvrdi jer bi onda bio vidovnjak.
[ ventura @ 17.11.2011. 07:17 ] @
Srbija je do 1990 bila planska ekonomija, 90-2000 smo malo ratovali, a od 2000-2009 desavaju se stekanje cash love, priatizacije, slamarice, i na kraju crnogorci sa Ruskim parama. Sve su to stvari koje su znacajno uticale na trziste nekretnina.

Trenutno najveca prepreka stabilizaciji je mentalitet ljudi gde je posedovanje nekretnine glavno zivotno dostignuce i merilo uspeha, tj. Kada dodjes u posed nekretnine smatra se da je game over i da si resio sve svoje zivotne probleme, ma kakva to nekretnina bila, ma koliko kvadrata i ma koliko je (pre)platio...

Cinjenica takodje je da je vrlo velikoj vecini ljudi nekretnina pala sa neba, i nisu je postenozaradili. Bilo kroz dodelu drzavnih stanova, otkupu istih za paklu cigareta, ili dobijanje stana od roditelja raznoraznim kombinacijama ma koliko siromasni oni bili.

Sve to stvara jednu sliku u glavama ljudi gde kvalitet i cena nekretnine nisu bitni, ali kako za sve vise ljudi kredit postaje jedini nacin kako da dodju do nekretnine, itekako ce se voditi racuna o odnosu rente i rate kredita, i u narednih nekoliko godina necemo vise imati apsurdnu situaciju: kredit 1000 evra, kirija 400 evra

[ daniel vekic @ 17.11.2011. 08:06 ] @
ventura

Pogledao sam tvoje postove lijepo ti to sve kazes da treba cijena kvadrata pasti ali ja imam skroz drugo iskustvo

npr

2009 godine kada sam uzimao stan u Belvil zgrada ljubicica cijenu kvadrata sam placao 2100 eura dvosoban stan 60m2, tacno je da je cijena kvadrata pala ali ne u svim zgrada zavisi u kojim, npr cijena jeste pala na 1600 eura ali koji stan 2c koji je u podkrovlju kosine i na zadnjem spratu, samo je cjena tim stanovima pala, u ovoj zgradi u kojoj ja imam nekretninu su gotovo sve kupili rusi i ima ljudi iz unutrasnjosti, dvosobni stanovi se izdaju za 500eura mesecno kirijia na mom spratu su od 6 stanova 4 izdana, nisam pitao za koliko ljudi izdaju ali cjena koje sam dobio od ljudi koji zele pricati o tome su 500eura..veci stanovi 80 - 100 me se krecfu od 700eura pa na gore, posto sam ja iz Bosne tacnije iz Banja Luke vi ovdje pisete cjena stanova da bude u BG realno 1000eura ja ne znam gdje je to ja sam trazio 2godine i nigdje nisam u Beogradu nasao stan za taj novac, ovdje u Banja Luci gotovo nigdje se ne moze naci Novogradnja ispod 2100 - 2200 km to je 1000 do 1100 eura prosjek neki u centru je naravno vise 1500eura, a mislim da je Banja Luku i Beograd porediti razumes me. Tako da ja bih volio da je cjena i 500 eura samo ne znam kada ce se to desiti

Lijep pozdrav
[ tdusko @ 17.11.2011. 08:11 ] @
Citat:
ventura: To kada su plate bile 5 maraka nije bilo normalno vreme, tako da se to nikako ne može računati kao neki faktor..

Ja uopšte ne tvrdim da cena kvadrata ne može da bude 1500 evra, ili 3000 evra, kako god... Ono što ja tvrdim je da cena kvadrata mora da prati cenu rente (koja je pokazatelj standarda, dok je cena kvadrata špekulativna cena). Dakle, kada se tržište stabilizuje, cena rente će da odredi cenu kvadrata. Ako je kvadrat 1500 evra, renta za stan od 80 kvadrata treba da bude 1000 evra. Kada renta takvog stana bude dostigla tu cifru, tada će i cena kvadrata biti 1500 evra.


Ta racunica kirija/rata za kradit, koju iznosis vec vise puta, jel to neka opste prihvacena racunica u podrucju normalnog trzista ili je to neka tvoja ili bilo cija projekcija samo za Beograd? Ozbiljno pitam jer ovde gde ja zivim gde je valjda trziste normalno, ta racunica nema veze sa zivotom. Stan u kome ja sada zivim od 60 kvadrata placam kiriju 600 eur sto je neka uobicajena cena za 10 Km od centra Minhena. Kvadrat stana ovde kosta preko 3000 Eur. Za 10 godina ja cu na kiriju da dam 72 000, a da ga kupim cena mu je najmanje 180 000 eur + kamata. U ostalim delovima grada je ista situacija
[ component @ 17.11.2011. 08:14 ] @
Citat:
ventura: Realno je da cena kvadrata bude proporcionalna u odnosu na kiriju.
...
Da bi se kupovina stana isplatila umesto rentiranja, cena stana mora da bude manja od 10to godišnje rente (ajde da kažemo 15 godina, pošto je u Srbiji sve suludo).

Odakle ti ova računica?!? Za malo da ti poverujem pa sam krenuo da vidim po Internetu kako je u belom svetu. Da li je moguće da kod nas stvari toliko nisu normalne a da sam na njih tako navikao... I stalno nalazim da je odnos oko 20-25 godina (ponekad i više). Dakle molim te za bilo kakav link za tih tvojih 10 (pa i "suludih" 15) godina.
[ elmagico @ 17.11.2011. 08:21 ] @

Ventura ima ispravnu logiku, ali to u Srbiji ne funkcionise i nikad nece funkcionisati ili bar mi to necemo doziveti. Da bi se doslo do prave cene stana i da bi cene nekretnina raste, kako svi ocekuju, mora da se postavi plan za narednih min 30 godina, da se zna gde se sta gradi, kako se gradi, sta ce tu biti 2025 itd. Ja znam iz licnog iskustva da sam od 2000 do 2004 za stan 60m2 Profesorska kolonija dobijao oko 1800-2000 evra od 108000 - 120 000E , stara zgrada, 3 sprata, itd. Sada za taj stan nemogu da dobijem realno ni 65.000. A kad dobro razmislim i ovo je vise nego realna cena. malo vise od 1000 po kvadratu.
[ ventura @ 17.11.2011. 08:41 ] @
Racunica osnovana na nekoj zdravorazumskoj ekonomskoj logici, a prati je situacija u skoro svakoj razvijenoj drzavi na svetu (ako ignorisemo realestate bubble 2006-2009).

Logika je sledeca: neko ima 200.000 evra u dzepu i treba da odluci sta sa tim. Nije nesto poslovno sposoban da obrce novac kroz biznis, vec trazi nek pasivnu varijantu. Pasivna varijanta je neki low risk fond, garntovani depozit u banci ili kupovina i rentiranje nekretnine.
Prve dve opcije ce udvostruciti vrednost kapitala za 7-10 godina, dok ce opcija nekretnine po ovim cenama udvostruciti vrednost kaptala tek kroz 30-40 godina. Dakle sa trenutnim cenama kvadrata investiciona kupovina nema apsoutno nikakvog smisla (sto ce vam danas potvrditi svaki Rus koji je kupio u Cnoj Gori, a bogami i svaki crnogorac koji je kupio u Beogradu nekretninu).

Dakle po trenutnim cenama investiciona kupovina nema smisla vec iskljucivo licna. Medjutim kad neko kupuje stan za sebe, taj itkako razmislja kolika je renta a kolika rata kredita, i sta se vise isplati. Posto su ljudi provalili da je mnogo jeftinije rentirati stan, jer tebi fakticki neko drugi paca da zivis u njegovom stanu, cena kiije ce ili rasti (vrlo tesko, jer je kirija usko vezana za plate tj. Standard gradjana), ili ce cena kvadrata pati na neku ekonomski odrzivu vrednost.
[ Odin D. @ 17.11.2011. 08:45 ] @
Citat:
ventura: To kada su plate bile 5 maraka nije bilo normalno vreme, tako da se to nikako ne može računati kao neki faktor..

Pa ni ovo sad nije "normalno" vreme. To sto su plate nesto vece i malo manje nenormalne u odnosu na to vreme ne cini puno u ukupnom skoru nenormalnosti koje i dalje bujaju na ovom podrucju.

Citat:
ventura: Trenutno najveca prepreka stabilizaciji je mentalitet ljudi gde je posedovanje nekretnine glavno zivotno dostignuce i merilo uspeha, tj. Kada dodjes u posed nekretnine smatra se da je game over i da si resio sve svoje zivotne probleme, ma kakva to nekretnina bila, ma koliko kvadrata i ma koliko je (pre)platio...

Na ovim podrucjima postoji brdo prilicno dobrih razloga zasto to zaista i jeste tako za veliku vecinu ljudi.
Uzmi prosjecnog stanovnika Srbije (recimo da uzmemo prosjeke iz ovog poslednjeg popisa):
- koliko zavrsene skole;
- koje su mu kvalifikacije;
- koliko ima radnog iskustva i kakvog;
- koliko radi;
- koliko zaradjuje;
- da li je osiguran;
-.... itd.
A zatim nakalemi na to sve druge uslove zivota na ovom podrucju: stabilnost posla, pristup zdravstvenim uslugama i njihov kvalitet, cijene hrane, stanovanja, usluga, da ne tupim dalje... i dobices nekoga sa obrazovanjem malo visim od osnovne skole, povremeno zaposlen na crno, a ponekad, ali redje i na sivo, sa nestabilnom platom koja ne pokriva ni potrosacku korpu, automobilom koga odrzava na infuziji vec 10 godina otkad ga je kupio dok je bio star 15, a planira tako jos 10, sa problematicnim pristupom zdravstvenim uslugama za bilo sta sto je ozbiljnije od male posjekotine ili prehlade, sa nekim minusom od par stotina evra koje duguje privatnim licima, i eventualno par iljada u kreditima, itd...
I onda zamisli da je takav covjek sa porodicom podstanar, u svem onom svjetlu kako je taj odnos bajno regulisan u Srbiji i onda postaje jasnije zasto je to tako. I to nije nesto sto ce se promjeniti nikakvom ekonomskom "racunicom". Koga jednom zmija ujede i gustera se boji, i taj strah nije nesto sto se moze izbiti iz glave nekom ekonomskom "racunicom".

Imam jednog prijatelja iz Kine, iz grada Nandjing. Bas sam nedavno sa njim o tome pricao, i tamo je ista situacija kao i ovdje. Svi znamo kolika su prosjecna primanja u Kini, a kvadrat je ~2000€, tako da ga je potrebno otplacivati citav zivot sa sumom prilicno velikom za prosjecnog Kineza. Iako je gradnja tamo mnogo jeftinija nego ovdje - potraznja je ono sto nabija cijene jer je i kod njih slican mentalitet: ako nemas svoj stan - niko si i nista. Jednostavno, psihicko opterecenje podstanarskog zivota u Srbiji (ne govorim za one koji mogu birati da li ce ili nece biti podstanari ili za one koji imaju gdje prenociti kad ih neko sutne iz iznajmljenog stana u sred zime, ili otici kod mame/tate/babe/djeda na selo i sl..) je preveliko i to ce drzati cijeni dok god se ti ljudi ovdje budu tako osjecali, a mogu proci decenije dok se to pocne lagano mijenjati, pod uslovom da sveopsta ekonomska/politicka/pravosudna... situacija postane znacajno bolja.
A to nije nista sto je iole izvjesno.
Ne vjerujem da iko moze sa sigurno predvidjeti da li ce ovaj narod uspjeti da ista pametno napravi u sledecih 50 godina ili ce dozivjeti potpuni sunovrat i propast.
Nadanje u bolju buducnost je izgleda genetski usadjena osobina, pa nam to uglavnom zamucuje racionalan pogled na stvari, ali gledajuci realno - svi grafikoni vec odavno pice na dolje i to ne bas polako....
[ tdusko @ 17.11.2011. 08:49 ] @
Citat:
Ventura: zdravorazumska logika...


Tako sam i mislio. Zdravorazumska logika koja trenutno vazi... nigde. Nadji mi jedan normalan grad u Evropi gde je cena rentiranja 10 eur/kvm, a da je cena za kupovinu 20 eur (kvadrat duplo skuplji od mesecne rente). Po toj racunici ispada da se stan isplati kupiti za 10-15 godina.

[ Java Beograd @ 17.11.2011. 09:00 ] @
Citat:
ventura: ... najveca prepreka stabilizaciji je mentalitet ljudi gde je posedovanje nekretnine glavno zivotno dostignuce i merilo uspeha ...
Svugde u svetu je posedovanje nekretnine merilo uspeha i životno dostignuće. Biti homeowner je dostignuće za ljude od Astralije preko Kine, Indije, Istočne Evrope i Zapadne Evrope sve do SAD i Kanade.

Večito porediš cene kirije i cene rate kredita ?! Kao, svejedno je da li živiš u tuđem ili u svom stanu / kući, bitno je da ušićariš stotinak € mesečno. Ne znam gde ti živiš, ali u ljudskoj je prirodi (bez obzira na državu i mentalitet) da bude "svoj na svome" da živi u svojoj kući koju će da čuva i održava, i koju će kasnije, logično, da naslede njegovi potomci.
[ jnk @ 17.11.2011. 09:09 ] @
I vrlo bitna stvar, ti na nekretnini možeš zaraditi pukom preprodajom isto kao što možeš zaraditi trgovinom akcijama na berzi. Tebi akcije na berzi ne moraju donositi nikakvu dividendu ukoliko ti pri preprodaji zaradiš. Ko je kupio nekretninu 2001-2004. a prodao je 2008. taj je sigurno mnogo zaradio iako nije uzimao ni dinar od iznajmljivanja. Naravno danas je za tako nešto mnogo teže ali ja uvek kažem kad bi čovek mogao da unajmi gataru dobro bi prošao.
[ Boris Tadić @ 17.11.2011. 09:33 ] @
Ja već napisah da će u sledećih 5 godina ovde biti definitivno odlučeno hoćemo li biti nova Slovenija ili nova Tunguzija, a da će cene nekretnina samo pratiti situaciju. Ima li nekih mišljenja o tome ?

p.s. U međuvremenu stagniranje i kupoprodaja "na mišiće", u najdrastičnijem slučaju 5% smanjenje cene u narednih 12 meseci ili ako je nekome baš stalo do kupca, pa mu spusti 10%.
[ Java Beograd @ 17.11.2011. 09:35 ] @
Citat:
jnk: I vrlo bitna stvar, ti na nekretnini možeš zaraditi pukom preprodajom isto kao što možeš zaraditi trgovinom akcijama na berzi. Tebi akcije na berzi ne moraju donositi nikakvu dividendu ukoliko ti pri preprodaji zaradiš. Ko je kupio nekretninu 2001-2004. a prodao je 2008. taj je sigurno mnogo zaradio iako nije uzimao ni dinar od iznajmljivanja. Naravno danas je za tako nešto mnogo teže ali ja uvek kažem kad bi čovek mogao da unajmi gataru dobro bi prošao.
Nije samo "bum cena" nešto što donosi zaradu. Kupi danas plac negde na obodima Bograda po ceni od 1.000 €/ar, za deset godina će cena sigurno biti mnogo, mnogo veća.
[ ventura @ 17.11.2011. 11:24 ] @
Citat:
Java Beograd:
Svugde u svetu je posedovanje nekretnine merilo uspeha i životno dostignuće. Biti homeowner je dostignuće za ljude od Astralije preko Kine, Indije, Istočne Evrope i Zapadne Evrope sve do SAD i Kanade.

Biti homeowner svugde jeste lepo, ali ne po svaku cenu, bilo kakva nekretnina po bilo kakvim uslovima, kao što je to slučaj kod nas.

Citat:
Java Beograd:
Večito porediš cene kirije i cene rate kredita ?! Kao, svejedno je da li živiš u tuđem ili u svom stanu / kući, bitno je da ušićariš stotinak € mesečno. Ne znam gde ti živiš, ali u ljudskoj je prirodi (bez obzira na državu i mentalitet) da bude "svoj na svome" da živi u svojoj kući koju će da čuva i održava, i koju će kasnije, logično, da naslede njegovi potomci.

Nije da se radi o par stotina evra, već o koliko god cifri da se radi, to je 200-300% više nego cena kirije!

Naveo sam primer stana za koji je kirija 400 evra, a za koji po trenutnim cenama kvadrata rata stambenog kredita iznosi 950 evra! I to nije usamljen primer... Vrlo rado bi želeo da čujem primer da mi navedeš gde je rata kredita recimo 20% veća od rente (iako bi trebalo da bude obrnuto, al nema veze, može i ovako).

Citat:
jnk:
I vrlo bitna stvar, ti na nekretnini možeš zaraditi pukom preprodajom isto kao što možeš zaraditi trgovinom akcijama na berzi. Tebi akcije na berzi ne moraju donositi nikakvu dividendu ukoliko ti pri preprodaji zaradiš. Ko je kupio nekretninu 2001-2004. a prodao je 2008. taj je sigurno mnogo zaradio iako nije uzimao ni dinar od iznajmljivanja. Naravno danas je za tako nešto mnogo teže ali ja uvek kažem kad bi čovek mogao da unajmi gataru dobro bi prošao.

Raste cena nekretnine, ali raste i depozit u banci.

Jedno 10 puta sam pravio ovu računicu, ali mogu i 11-ti put.

Pera ima 30.000 evra u šteku i odluči da kupi stan od 140.000 evra i taj novac koristi kao učešće.
Žika takođe ima 30.000 evra u šteku, ali umesto da kupi stan na kredit on se odlučuje da isti takav rentira za 400 evra mesečno, učešće da stavi na štednu, i razliku između kirije i rate takođe da stavlja svakog meseca na štednju.

Pera je tako kupio svoj stan i plaća mesečno 950 evra ratu kredita.

Žika plaća kiriju 400 evra, a 550 evra svakog meseca stavlja na svoj štedni račun.


Nakon 20 godina, Pera je otplatio svoj stan koji sada vredi 250.000 evra

Nakon 20 godina, Žika je dao na kirije 120.000 evra što je 'bačen novac', međutim i pored toga on sada na štednom računu ima 330.000 evra.

Citat:
jnk:
Ko je kupio nekretninu 2001-2004. a prodao je 2008. taj je sigurno mnogo zaradio iako nije uzimao ni dinar od iznajmljivanja.

Ko je kupio nekretninu 2008 a sada hoće da je proda, koliko je on zaradio?

[ Miroslav Jeftić @ 17.11.2011. 11:29 ] @
Citat:
Boris Tadić: Ja već napisah da će u sledećih 5 godina ovde biti definitivno odlučeno hoćemo li biti nova Slovenija ili nova Tunguzija, a da će cene nekretnina samo pratiti situaciju. Ima li nekih mišljenja o tome ?


Za 5 godina ćemo biti isto ono što smo i danas.
[ Java Beograd @ 17.11.2011. 11:35 ] @
Citat:
ventura: Nakon 20 godina, Pera je otplatio svoj stan koji sada vredi 250.000 evra
Nakon 20 godina, Žika je dao na kirije 120.000 evra što je 'bačen novac', međutim i pored toga on sada na štednom računu ima 330.000 evra.

Nakon 20 godina, Pera ima kapital koji može biti u funkciji da stvara novu vrednost (ako reši da izdaje)
Nakon 20 godina Žika ima: 20*12*550= 132.000 a ne 330.000
Uzgred je celog života živeo u tuđim nekomformnim stanovima, i bio u (ne)milosti stanodavca.
[ tdusko @ 17.11.2011. 11:51 ] @
Citat:
Java Beograd
Nakon 20 godina Žika ima: 20*12*550= 132.000 a ne 330.000


+ kamata na stednju ali koliko to izadje to je out of my scope
[ jnk @ 17.11.2011. 12:17 ] @
Citat:
Ko je kupio nekretninu 2008 a sada hoće da je proda, koliko je on zaradio?


Pa upravo ono o čemu pričam, to je kocka kao i svaki drugi vid investiranja. Da nije bilo sveCke ekonomske krize cena bi sigurno nastavila da se naduvava još nekoliko godina.
[ BluesRocker @ 17.11.2011. 12:21 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Za 5 godina ćemo biti isto ono što smo i danas.

A Slovenija će biti bliže Tunguziji :) Ne može ni EU komunizam večno da traje.
[ Odin D. @ 17.11.2011. 12:41 ] @
Citat:
ventura: Nakon 20 godina, Žika je dao na kirije 120.000 evra što je 'bačen novac', međutim i pored toga on sada na štednom računu ima 330.000 evra.

Zivot se ne sastoji od novca u banci, nego od onoga na sta si ga potrosio.
Kad zivot prodje i vreme istekne ne mogu se parama vratiti unazad.
[ Java Beograd @ 17.11.2011. 13:19 ] @
Citat:
Odin D.: Zivot se ne sastoji od novca u banci, nego od onoga na sta si ga potrosio. Kad zivot prodje i vreme istekne ne mogu se parama vratiti unazad.
Upravo tako. Ja plaćam rate kredita, ali živim u svojoj kući, na kojoj ću sa zadovoljstvom da uradim bilo šta u smislu održavanja, imam dvorište, gajim ruže penjačice, lozu (za hladovinu), napravio sam baštenski sto i klupe. Jednom rečju, živim život kao svoj na svome. Ne želim da zamislim kako bi mi život izgledao, da sam podstanar, sve i da imam nešto više evra mesečno.
[ ventura @ 17.11.2011. 13:20 ] @
Citat:
Java Beograd: Nakon 20 godina, Pera ima kapital koji može biti u funkciji da stvara novu vrednost (ako reši da izdaje)
Nakon 20 godina Žika ima: 20*12*550= 132.000 a ne 330.000
Uzgred je celog života živeo u tuđim nekomformnim stanovima, i bio u (ne)milosti stanodavca.

Formula je (30000 + (20*12*550)) + kumulativna godisnja kamata 5.5% = 330.000 evra

[ Dexic @ 17.11.2011. 16:16 ] @
ventura... a jesi nekad pomislio da rata kredita zavisi od toga na koliko se godina daje kredit, od kreditne sposobnosti zaduzenika i njegove zelje i naravno kamate?:)

Ja znam ljude koji su uzeli na 10-15 godina kredit i imaju <200e ratu, za stan u Beogradu. Nesto ti formula ne ide.
[ ventura @ 17.11.2011. 16:46 ] @
A sta su to kupili sa 200 evra ratom? Trafiku?
[ the_tosic @ 17.11.2011. 16:46 ] @
Za 15 godina placanja, kamata 7%, rata 202e, dobijas 25kevra kesa. Za te pare tesko da moze stan da se uzme :p.
[ Dexic @ 17.11.2011. 18:23 ] @
Pa uzeli su samo deo, a ucesce >80%. Najgluplji primer ali opet primer da rata kredita ne znaci nista.
Ventura ocekuje da svi uzimaju kredit na ceo stan (ili 80% koliko je sada max.), na tacno 30 godina i sa tacno pola plate :)
[ ventura @ 17.11.2011. 19:32 ] @
Pa da uzmes stan od 130.000 evra, sa 30 hiljada ucesca na 20 god, rata ti je tih 950 evra
[ Miroslav Jeftić @ 17.11.2011. 20:48 ] @
Citat:
Dexic: Pa uzeli su samo deo, a ucesce >80%. Najgluplji primer ali opet primer da rata kredita ne znaci nista.
Ventura ocekuje da svi uzimaju kredit na ceo stan (ili 80% koliko je sada max.), na tacno 30 godina i sa tacno pola plate


Pa, ko može da iskešira ceo stan (ili zamalo ceo), taj se sigurno neće mnogo uzbuđivati oko rata i kamata

Citat:
Java Beograd: Upravo tako. Ja plaćam rate kredita, ali živim u svojoj kući, na kojoj ću sa zadovoljstvom da uradim bilo šta u smislu održavanja, imam dvorište, gajim ruže penjačice, lozu (za hladovinu), napravio sam baštenski sto i klupe. Jednom rečju, živim život kao svoj na svome. Ne želim da zamislim kako bi mi život izgledao, da sam podstanar, sve i da imam nešto više evra mesečno.


Svako ima svoje razloge. Ja opet ne želim da zamislim kako bi mi život izgledao, da narednih 20-30 godina strepim da li ću moći da otplatim ratu, šta ako me otpuste ili ako bude neka velika kriza, inflacija, smanjenje plate itd, neka hvala.
[ anakin14 @ 17.11.2011. 21:01 ] @
Citat:
Java Beograd: Upravo tako. Ja plaćam rate kredita, ali živim u svojoj kući, na kojoj ću sa zadovoljstvom da uradim bilo šta u smislu održavanja, imam dvorište, gajim ruže penjačice, lozu (za hladovinu), napravio sam baštenski sto i klupe. Jednom rečju, živim život kao svoj na svome. Ne želim da zamislim kako bi mi život izgledao, da sam podstanar, sve i da imam nešto više evra mesečno.


Ne razumem sta sprecava porodicu koja zivi u iznajmljenoj kuci da gaji ruze, napravi bastenski sto i klupe, uziva u dvoristu i ostalim aktivnostima u okucnici?

sta sprecava nekog ko iznajmljuje stan da radi isto u parku ispred zgrade, a upravo poznajem jednog takvog koji na zelenoj povrsini ispred zgrade gaji cvece i sedi u svojoj bastenskoj garnituri a u stanu zivi pod kirijom.

Kod nas u zemlji stvarno postoji neka apsurdna logika da ukoliko nemate svoje vi ne mozete nista i niste kompletna osoba. Ispiranje mozgova lemminga je bilo veoma temeljno za vreme komunizma...

[ Odin D. @ 17.11.2011. 21:27 ] @
^ Ocigledno nikad nisi bio podstanar.
[ Braksi @ 17.11.2011. 21:30 ] @
cene stanova u Srbiji su visoke i relativno vise nego u zapadnoevropskim metropolama.

Konkretno Milano, kao italijanski Beograd ima zaista visoke cene stanova, ali ljudi ne pitaju za kiriju a jos jedva cekaju da se domognu kredita i kupe stan (zato dakle i cene su visoke). Zasto ? Po meni, ma koliko da je skup Milano on je opet jeftiniji od nekog manjeg mesta gde mozda neces naci posao i po godinu dana, a neku kiriju ces placati i sta ces onda ?

Kako se kriza zaukava navala na Milano biva jos jaca, kao ako ste gledali Titanik kad se nadigne pre nego sto potone a svi beza ka pramcu. Milano je taj pramac bas kao i Beograd. Masa ima taj instinkt. U NS je situacija slicna jer NS je neki mali Beograd. Kad sam u Srbiji gledam gomilu ljudi koji su eto dosli u NS i stvarno oni zive da bi placali racune, ali isto tako ako krene neki bum oni ce biti odmah tu da iskoriste sansu. Ima logike da je cena visoka.

Nazalost, situacija je bas krizna pa sam cuo da U NS izbace podstanara jer ne placa kiriju, a onda ga zovu da zivi za dz al da plati komunalije. Pit i to je Amerika.
[ Miroslav Jeftić @ 17.11.2011. 21:57 ] @
^^Ne bi me čudilo, mesečni izdaci za dvosoban stan u NS-u su verovatno blizu deset hiljada dinara, tako da ako stan nije iznajmljen/niko ne živi u njemu, bude to lep trošak na kraju godine
[ BluesRocker @ 17.11.2011. 23:48 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: ^^Ne bi me čudilo, mesečni izdaci za dvosoban stan u NS-u su verovatno blizu deset hiljada dinara, tako da ako stan nije iznajmljen/niko ne živi u njemu, bude to lep trošak na kraju godine :)

Ali to ne računaju ovi investitori u nekretnine. Oni samo računaju željenu kiriju, a ti što zacene svoj stan obično po pola godine-godinu ne mogu da nađu stanara, dok ne spuste cenu na neku normalnu ili dočekaju brucoše u panici, a kirije nema plus što treba platiti infostan, održavanje brojila plus TV pretplatu, pretplatu za fiksni telefon, kablovsku TV i internet, ... pa krečenje kada se često menjaju stanari, jer svako gleda da uđe u čisto.
[ Braksi @ 18.11.2011. 05:22 ] @
sta ces, sto kaze narodni pesnik

Lihvarska je tuga pregolema, ode podstanar, a drugoga nema...
[ Dexic @ 18.11.2011. 06:21 ] @
Citat:
ventura: Pa da uzmes stan od 130.000 evra, sa 30 hiljada ucesca na 20 god, rata ti je tih 950 evra

Ma nebitno je kolika je rata, kredit ne uzima svako na isti period i na istu ratu, za istu cenu stana.

Svi delovi (kredit, kes kupovina, iznajmljivanje) imaju neke svoje limite koje je trziste spremno i u mogucnosti da plati i po tome se cene. Uglavnom je razlika sto ljudima TREBA stan, a stanarinu nekako skrpe, ali kes za stan ili kredit je mnogo teze. Krediti za stan se kod nas jako tesko dobijaju; uglavnom samo radnici u javnim ustanovama i neke specificne branshe.
Da li znas IT freelancere koji su dobili primetan kredit za stan, npr.?

Itekako ima ljudi koji mogu da kupe stanove od 2-3000e/m2, medjutim oni traze mnogo specificne stanove i ne zele da kupe nesto u tom cenovnom rangu (jer sama cena govori kakav je stan - nije extra lux plus lokacija lux).
Nama fali "srednja klasa" stanova. Ono sto se prodaje po ceni srednje klase je uglavnom shlj klasa.
[ Java Beograd @ 18.11.2011. 07:54 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Svako ima svoje razloge. Ja opet ne želim da zamislim kako bi mi život izgledao, da narednih 20-30 godina strepim da li ću moći da otplatim ratu, šta ako me otpuste ili ako bude neka velika kriza, inflacija, smanjenje plate itd, neka hvala.
Nikako ne mogu da skapiram tvoju logiku. Jel 'oćeš da kažeš da je bolje biti podstanar, pa kad ostaneš bez plate - pravo na ulicu !

Ili 'oćeš da kažeš da je najbolje živeti sa mamom i tatom do kraja života !? Ili tvrdiš da je najbolje kad ti neko pokloni stan/kuću tj. životni prostor ? Ako je ovo poslednje, verujem da se niko na forumu neće složiti i već predviđam burnu diskusiju na tu temu !
[ Miroslav Jeftić @ 18.11.2011. 08:18 ] @
Kažem da je najbolje živeti spram mogućnosti Uleteti u kredite samo da bi bio "ponosni vlasnik" i "svoj na svome", a posle ako se nešto desi onda misli šta ćeš. Ako pogledaš npr. ove što su uzeli stambene kredite u francima, pretpostavljam da bi dobar deo njih radije sad bio podstanar ili živeo kod roditelja, nego što bi otplaćivao kredit koji je posle par godina otplate veći nego što je bio na početku.

Citat:
VEČERNJE NOVOSTI 23.08.2011. Autor: S. Moravčević

Sve više kuća odlazi na doboš

Građani sve teže otplaćuju kredite, a banke ponudile tržištu više od 200 zaplenjenih nekretnina. Bez stanova, lokala, automobila ostaju i žiranti

BANKE sve češće tržištu nude imovinu zaplenjenu građanima koji ne mogu da otplaćuju rate kredita. Više od 200 stanova i poslovnih objekata trenutno je na dobošu, od kojih 180 samo zbog stambenih pozajmica. Bankari strahuju da bi nova kriza mogla da stvori još više problematičnih dužnika.

Bez stanova, kuća i poslovnog prostora, kao i automobila i mašina ne ostaju samo nosioci pozajmica, nego i žiranti, odnosno najbliža rodbina, prijatelji, kumovi, koji su pristali da budu garanti za dugove, ne razmišljajući da će njihovi najbliži da zapadnu u finansijske probleme.
[ Java Beograd @ 18.11.2011. 08:39 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Kažem da je najbolje živeti spram mogućnosti :) Uleteti u kredite samo da bi bio "ponosni vlasnik" i "svoj na svome", a posle ako se nešto desi onda misli šta ćeš.
Aha, sad kapiram. Dakle, kad si podstanar i odjednom ostaneš bez primanja, to je OK, jer onda ta izbace na ulicu, ali bar znaš da nisi uzeo kredit, pa si miran.
[ ventura @ 18.11.2011. 08:59 ] @
Sa trenutnim cenama nekretnina bolje je biti podstanar jer time fakticki zivis na tudji racun.

Zamisli da hoces da vozis auto koji kosta 150.000 evra. Prva opcija je da das 30.000 evra i da mesecno placas 1000 evra ratu narednih 20 god. Druga opcija je da isti auto iznajmis za 400 evra od budale koja je kupio a vec vozi drugi auto i taj mu ne treba.

Koja opcija je bolja?

U ovom slucaju bukvalno svako ce reci da je kupovina suluda i da je bolje da iznajmis, ali ako rec auto zamenimo sa recju stan, onda svaka zdravorazumska ekonomska logika prestaje da vazi.
[ Marko83 @ 18.11.2011. 09:18 ] @
^^
U ovom primeru ti fali samo dodatak da ti je dete bolesno i tebi bas bas treba auto a budala koja ti je iznajmila ti upravo izbacuje iz auta jer je nasao drugu budalu....
[ Miroslav Jeftić @ 18.11.2011. 09:19 ] @
Citat:
Java Beograd: Aha, sad kapiram. Dakle, kad si podstanar i odjednom ostaneš bez primanja, to je OK, jer onda ta izbace na ulicu, ali bar znaš da nisi uzeo kredit, pa si miran.


Naravno da sam miran, nisam nikom ništa dužan, stan sam koristio onoliko koliko sam platio. U opciji sa kreditom je kanda malo više stvari u igri.
[ Dexic @ 18.11.2011. 09:33 ] @
Ako zamenis rec auto recju stan, zaboravljas da stan ima amortizaciju od 0.x% dok auto ima, ako se nevaram cak 25% godisnje ;)
Nebitno za %, vecina automobila ce kroz 20 godina vredeti nista, tj. kostace uglavnom samo sto su u tvom portfoliju dobara.
Stan, osim ako nije neki tezak krshna pocetku vec, ili Belvil komsiluk kakav si ti opisao, ce ipak vredeti dobar deo onoga sto je placen, a mozda i vise.

Obicno se dosta slazem sa tobom oko tema na ovom forumu, ali u ovoj temi nesto ne vidim logiku.

Citat:
ventura: Sa trenutnim cenama nekretnina bolje je biti podstanar jer time fakticki zivis na tudji racun.

Zamisli da hoces da vozis auto koji kosta 150.000 evra. Prva opcija je da das 30.000 evra i da mesecno placas 1000 evra ratu narednih 20 god. Druga opcija je da isti auto iznajmis za 400 evra od budale koja je kupio a vec vozi drugi auto i taj mu ne treba.

Koja opcija je bolja?

U ovom slucaju bukvalno svako ce reci da je kupovina suluda i da je bolje da iznajmis, ali ako rec auto zamenimo sa recju stan, onda svaka zdravorazumska ekonomska logika prestaje da vazi.
[ Boris Tadić @ 18.11.2011. 10:23 ] @
Citat:
Zamisli da hoces da vozis auto koji kosta 150.000 evra.


Čekaj, jedva imaš 1000€ mesečno za stan i krv pišaš svaka 2 meseca zbog toga, a već razmišljaš o autu koji nedeljno troši 1000€ samo što stoji na parkingu(pa naviše) ?

Razume se da je Srbija kolevka prkosa, ali tvoja izjava je stvarno šampionska.
[ BluesRocker @ 18.11.2011. 12:42 ] @
Citat:
Java Beograd: Aha, sad kapiram. Dakle, kad si podstanar i odjednom ostaneš bez primanja, to je OK, jer onda ta izbace na ulicu, ali bar znaš da nisi uzeo kredit, pa si miran.

Kad si podstanar, a ne ostaneš skroz bez primanja već zarađuješ značajno manje, radiš svakakve poslove da bi preživeo, uvek možeš da se preseliš u jeftiniji stan. Uvek možeš da se preseliš iz NBG na Karaburmu, Rakovicu, Jajince, Barajevo, ... iz trosobnog u dvosoban, jednosoban, ... Kad je kriza svi se zbiju i trpe dok ne promene nešto na bolje.
[ Java Beograd @ 18.11.2011. 13:50 ] @
Citat:
BluesRocker: Kad si podstanar, a ne ostaneš skroz bez primanja već zarađuješ značajno manje, radiš svakakve poslove da bi preživeo, uvek možeš da se preseliš u jeftiniji stan. Uvek možeš da se preseliš iz NBG na Karaburmu, Rakovicu, Jajince, Barajevo, ... iz trosobnog u dvosoban, jednosoban, ... Kad je kriza svi se zbiju i trpe dok ne promene nešto na bolje.
A kad imaš svoj stan uvek možeš da ga izdaš nekima koji nisu ostali bez posla, i da od tih para plaćaš značajni deo rate.
[ Shadowed @ 18.11.2011. 14:11 ] @
A ti ces spavati u parku :)
[ Marko83 @ 18.11.2011. 14:12 ] @
Pa na istom mestu na kom i podstanar
[ Dexic @ 18.11.2011. 14:14 ] @
To sto je rekao je bash ono sto dosta njih radi sa stanovima u BG-u. Uzmu kredit, izdaju stan, od kirije placaju rate (veci deo barem, mada zavisi od stana) i posle im ostane stan.
Gde zive? Kako ko.. neko u drugom stanu, neko u besplatnom stanu od firme... znate valjda kako se dobijaju stanovi u Srbiji :)
[ Miroslav Jeftić @ 18.11.2011. 14:22 ] @
Citat:
Java Beograd: A kad imaš svoj stan uvek možeš da ga izdaš nekima koji nisu ostali bez posla, i da od tih para plaćaš značajni deo rate.


Ne uvek. Koliko sam čuo, u Novom Sadu trenutno baš i ne cvetaju ruže što se tiče iznajmljivanja, iako cene već polako idu dole.
[ Braksi @ 18.11.2011. 20:31 ] @
Citat:
Dakle, kad si podstanar i odjednom ostaneš bez primanja, to je OK, jer onda ta izbace na ulicu, ali bar znaš da nisi uzeo kredit, pa si miran.


ne, nego se vrati kod mame. Zato tako i razmislja.

Neopisiva glupost je objasnjavati obicnoj masi da je bolje biti podstanar nego uzeti kredit. Danas sve vise i vise ljudi nije kreditno sposobno. Pogotovo mladi kojima je resavanje stambenog pitanja najprece sve redje imaju trajne ugovore koji su bitan preduslov ili nemaju oba supruznika. Sad je uvedeno i ucesce od 20% da bi se banke dodatno zastitile, a pre su davale i 20% vise od cene stana da ga kao opremis i poplacas razne takse.

Rata mu dodje na manje vise kao i kirija tj ljudi su navikli da podnose odredjenu kiriju pa tako tempiraju i rata da im bude , a jako ih zabole za venturine kombinacije (svaka cas' ali obican covek je daleko od toga). Obican covek hoce da se skuci i da nesto stekne i on dodje u banku i kaze hocu da kupim stan koji kosta x i da mi rata bude y i onda mu banka lepo izracuna. Za malo izbiljnije igrace sluzi private banking, a ne ovaj nas retail za basibozuk da kupi razne gluposti...

Izvestan paradox je da neko recimo moze da placa kiriju godinama, a banka ga ne drzi kreditno sposobnim. Isto tako banka moze da oceni da je neko sposoban, a da taj isti za kratko ostane bez ikakvih prihoda. Konkretno u Italiji zakonodavac insistira da se krediti odobravaju osobama sa trajnim radnim odnosom iako je i stan kolateral + 20% ucesca. Svejedno nista ne vredi. Cujem da ce sad da to menjaju, ali male nade pogotovo posle pada Berlusconia. Addio e buona notte.
[ tdusko @ 20.11.2011. 11:45 ] @
Videcemo sta ce biti. Mozda ce se na nekim boljim lokacijama i moci kupiti stan za 1000 i nesto eur/kvm od recimo 500 kvm kao sto je ovaj Venturin ali "mali" stanovi do 80-ak kvm nema sanse. U jednoj od zgrada koje se trenutno grade na potezu Dimitrija Tucovica-Batutova-Bulevar-Djeram obicna-nikakav luksuz novogradnja je 2200 eur/kvm za stanove do 50-60 kvm, a 1800 za vece.

Poznanica skoro na istoj lokaciji kupila stan star 50 godina za 1500 eur/kvm u koji mora bar jos 200 eur da se ulozi u renoviranje. Opet, kod hotela Jugoslavija ne postoji stan ispod 1500 eur/kvm, a da ne treba renoviranje od bar 200 eur/kvm.

Sve u svemu cene jesu pale jer su bile nerazumne totalno ali kao sto neko rece lokacije koje su bile popularne i pre 20-30 godina nikad nece biti ispod 1500 eur/kvm za stanove velicine koje 99% ljudi kupuje.

[ ventura @ 20.11.2011. 11:55 ] @
To što ljudi traže 2200 evra po kvadradu za običnu zgradu, i što se nađe poneka budala da to kupi, to nije pravilo niti znači da je to realna cena, niti da će moći da prodaju po toj ceni. Ja stalno navodim primer Belvila, sa kojim smo bombardovani kroz reklame svakodnevno već godinama, koji je vrlo popularno mesto za kupiti stan, a koji je sa 2100 evra oborio cene na 1400 evra, i nema naznake da im ide išta bolje... One eksluzivnije nekretnine tipa blok 12 kod Kineske ambasade, Blok 65 Farman, Koling, tamo je cena kvadrata preko 50%, a dosta njih je i bankrotiralo...

Ja znam čoveka koji je stan sa garažom na Novom Beogradu platio 230.000 evra a sada ga izdaje za 450 evra, i to mu je još bio prazan godinu dana jer je nenamešten. Ako je to dobar posao, onda je narod kolektivno lud... Ako malo pročešljaš tržište nekretnina za iznajmljivanje naćićeš brdo takvih primera..

Visina rate za stan uz nekih normalnih 20-30% učešća mora doći na nivo kirije (tj. cena kvadrata da opadne za toliko), sve ostalo je neodrživo... Ne verujem da će se naći baš mnogo likova koji će da daju 1000 evra mesečno za ratu, a kada istu takvu nekretninu mogu iznajmiti za 350-400 evra, ma koliko u Srbiji stan bio uzvišeno božanstvo.
[ tdusko @ 20.11.2011. 12:26 ] @
Pazi, slazemo se mi oko toga da cene nisu realne i da tek nisu bile realne pre 3 godine ali ono sa cim se ne slazem jeste da ce na tih nekoliko mesta one ikad biti realne. 2200 sigurno nije realna cena na lokaciji koju sam opisao i mozda kad bi lupio keshom dobio bi za 1800-2000 ali to je i dalje mnogo daleko od 1000-1200 koliko mislis da bi bilo realno da bi zadovoljilo tvoju "renta-kredit rata" racunicu. Ti stanovi tu imaju pogled na nista, parking mesto je samo san, a gde god da krenes je prljavo, bucno i guzvanjac i u spicu ti treba vecnost do radnog mesta, a gradnja kvalitetna toliko da se upoznas sa svim problemima koje komsiluk okolo ima. I pored toga kad pomenes Dimitrija Tucovica, Gradsku Bolnicu, Milana Rakica, Djeram itd. svi padaju u nesvest i pocinju da se klanjaju.

[ ventura @ 20.11.2011. 12:59 ] @
To mozda oni koja pare nisu bitne u zivotu (citaj: pale sa neba), pa je istima bitnije da imaju stan komada 1 kod hrama, nego koliko su isti platili... Na svu srecu takvih nema vise masovno kao pre, pa ce samim tim i cene ici drasticno na dole.

Obrati paznju da 9 of 10 stanova na prodaju danas u Beogradu prodaju upravo crnogorci, i to dovoljno govori o tome ko su bili kupci nekretnina po tim ludackim cenama poslednjih par godina.
[ Odin D. @ 20.11.2011. 13:58 ] @
Cijene stanova u Bg mogu ici na dolje jedino ako i sve ostalo ide na dolje.
Tako da, ako cijena kvadrata dodje na 1000€/m2, to ce znaciti da je broj nezaposlenih dosao na 50% i da je prosjecna plata 100€, pa ce tako - sto se tice kupovne moci - sve biti u istom relativnom odnosu.

Razliku ce moci da osjete jedino oni cije finansije ne zavise od lokalnih prilika, kao npr. gastarbajteri i sl.
[ ventura @ 20.11.2011. 14:25 ] @
Trenutna prosečna primanja ne opravdavaju ni cenu od 500 evra po kvadratu a kamoli 1500-2000 koliko sada traže prodavci.

Ja se vodim jednostavnom matemtikom.

Tipična porodica u Beogradu ima zajednička primanja od nekih 600-700 evra. Takva porodica sa svojim primanjima može da plati kiriju od recimo 300 evra. Ukoliko mu novac ne padne sa neba prodajom neke imovine, nasledstvom ili dobitkom na lotu, ta osoba/porodica nema drugih sredstava osim svoje plate sa kojom može da kupi stan.

Za tih 300 evra u Beogradu je moguće iznajmiti pristojan stan od nekih 60-70 kvadrata, a po trenutnim cenama koje traže prodavci takav stan bi bio 1500-2000 evra po kvadratu.

Da kažemo da taj neko ima 20.000 evra ušteđevine (vrlo velik novac s obzirom na primanja) i želi da kupi taj stan koji sada rentira za 300 evra. 60 m2 x €1800/m2 = €108.000,-

Rata za takav kredit bi bila 730 evra.

Kako je moguće da neko sa primanjima of 700 evra plati ratu za kredit od 730 evra, i drugo, zašto bi to radio kada u istom stanu može da živi za 300 evra? Naravno, rentirati stan i posedovati svoj nije isto. Ali razlika u ceni je toliko drastična da taman se neko selio bukvalno svako 2-3 meseca, i taman imao ne znam kakvog psihopatu za gazdu, kupovina stana se ne isplati.

Međutim, cela ova računica pada u vodu kada se pojavi neki tamo Rus i iskešira mu 200.000 evra za neku tamo livadu koju nije ni znao da ima, padne mu ta lova bukvalno sa neba, pa naravno da će ga boleti uvo što je cena kvadrata 1800 evra, platiće to sa zadovoljstvom, a od kusura možda kupi i još jedan stan da rentira... Pa nema veze što bi mu u banci taj isti novac donosio 500 evra mesečno, a renta svega 200-250 neredovnih evra, nekretnina je u očima srbina božanstvo i samo to je važno.
[ Boris Tadić @ 20.11.2011. 14:51 ] @
Citat:
Trenutna prosečna primanja ne opravdavaju ni cenu od 500 evra po kvadratu a kamoli 1500-2000 koliko sada traže prodavci.


Ma nije valjda... Kome li su se onda prodavale nekretnine po istim cenama kao danas(u 10%) sa prosečnih 150 evra pre 6 i 8 godina ili sa 100 maraka pre 15 godina, u sred rata ? Vanzemaljcima ? CIA-i ? Ili su to sve falsifikovani ugovori i svi su budale što su kupovali bilo šta po bilo kakvim cenama, jer je sve vreme bilo samo pitanje trenutka kada će sve nepokretnosti desetkovati svoju vrednost istovremeno ?

Možda grešim, ali meni se čini da si ti jako lepo "ispušio" za neku nekretninu ili te je neki "prijatelj" navukao da mu budeš žirant(ili neko drugi blizak).
Kada je u Srbiji važila tržišna logika za bilo šta ?
[ Miroslav Jeftić @ 20.11.2011. 17:05 ] @
Citat:
Boris Tadić: Ma nije valjda... Kome li su se onda prodavale nekretnine po istim cenama kao danas(u 10%) sa prosečnih 150 evra pre 6 i 8 godina ili sa 100 maraka pre 15 godina, u sred rata ? Vanzemaljcima ? CIA-i ? Ili su to sve falsifikovani ugovori i svi su budale što su kupovali bilo šta po bilo kakvim cenama, jer je sve vreme bilo samo pitanje trenutka kada će sve nepokretnosti desetkovati svoju vrednost istovremeno ?


Koje nekretnine? Koliko je izgrađeno?

Citat:
The number of newly-built apartments in Hungary has not been as low as now since the late 1990s. In 2010, 20,823 new apartments were built, which is 35% less than one year earlier, according to data provided by the Central Statistic Office (KSH).


http://www.realdeal.hu/2011030...plunges-to-20year-low-in-2010/

naspram

Citat:
U 2010. godini planirana je izgradnja oko 4.000 stanova, a procena je preneta u ovu godinu. Međutim, očito je da se prognoza ni ove godine neće ostvariti kada se zna koliko su zidari zidali ove građevinske sezone. Rodić objašnjava da to i ne treba da čudi jer je zbog pooštrenih uslova kreditiranja malo i investitora koji ulažu u stanogradnju, i kupaca koji su kreditno sposobni i koji mogu da sakupe neophodno učešće za zajam.


i

Citat:
Ono što je izvesno jeste da se gradi oko 2.500 stanova na mestu nekadašnje vojne kasarne Stepa Stepanović na Voždovcu u Beogradu, dok je u ostalim gradovima uglavnom građevinsko mrtvilo. Od završenih stanova, može se govoriti jedino o individualnoj stambenoj izgradnji, koja je preskromna u odnosu na potrebe građana za krovom na glavom i kapacitete industrije građevinskog materijala i građevinske operative.


http://www.gradnja.rs/stanogradnja-sta-to-bese/

[Ovu poruku je menjao Miroslav Jeftić dana 20.11.2011. u 18:35 GMT+1]
[ morihei ueshiba @ 20.11.2011. 17:06 ] @
Citat:
Ma nije valjda... Kome li su se onda prodavale nekretnine po istim cenama kao danas(u 10%) sa prosečnih 150 evra pre 6 i 8 godina ili sa 100 maraka pre 15 godina, u sred rata ? Vanzemaljcima ? CIA-i ? Ili su to sve falsifikovani ugovori i svi su budale što su kupovali bilo šta po bilo kakvim cenama, jer je sve vreme bilo samo pitanje trenutka kada će sve nepokretnosti desetkovati svoju vrednost istovremeno ?

Vise puta pomenuto....Crnogorcima koji su dobijali neverovatne pare od Rusa za kamenjar po primorju,kao i srecnicima koji su bili zaposleni po pivarama i ostalim firmama koje su delile vredne akcije koje su zatim bile unovcavane. Ni jednima ni drugima ni na pamet nije padala bilo kakva investicija u neki posao,nego su sve sprcavali u nekretnine po Bg i NS,dizuci kojekakvim supama cene u nebesa. I to se desavalo upravo pre 6 i 8 godina.
A sad sve dolazi na svoju realnu meru.
[ Boris Tadić @ 20.11.2011. 23:29 ] @
Ljudi, vama ko puni glave tim pričama, taj to radi jer se Kasandra razvela i Đoković povredio, pa nema gde da troši vreme.

Tražnja je pala jer su ljudi do pre 3 godine imali duplo vrednije plate nego danas(1€ bio 65 dinara, danas je 105, a cene su kao da je 120) + kraj godine je od kako je sveta i veka mrtav period.

Crnogorci i bogate tetke imaju udela u pumpanju cena, nije sporno, ali taj udeo je max. 30%, sve preko toga je sanjarenje.

Ja nisam siguran da ste vi svesni na šta je prosečan Srbin danas spreman zbog 50-100€, a na šta zbog nekoliko (desetina) hiljada €.
Raspitajte se kod nekoga ko prodaje nekretninu kakve mu karikature "bez kičme" prolaze kroz stan i koji je % šetača sa IQ preko 45.

Takođe, kada bih ja kupovao, prvi bih voleo nisku cenu za sebe, to nije sporno uopšte, ali nisam ja sam na planeti i ne može moja prosta volja i namera da nadjača 3 miliona činjenica.

Belvil ne može biti primer nizašta, već sam napisao. Ako se dobro sećam, to je na početku trebalo da se prodaje po 900€/kvm, ali su se očigledno našle budale i za 1900+. Reklama čuda čini kada se nameni praznim glavama sa punim džepovima.

Ako sami ne vidite šta je sve napravljeno i useljeno i za koje pare po Beogradu u poslednjih 5 godina, vama ni bog ne može pomoći, a ne neki tvrdoglavi neistomišljenik sa foruma.

Ponoviću 100 puta ako treba, realizovane cene su u 10% iste kao cene pre 10 godina u DM, a sledećih 12 meseci ostaju iste kao danas, eventualno 5% niže. I ne, neće za 13 meseci biti smak sveta i neće se cene prepoloviti i ne znam kako strmoglaviti, da bi nečiji "iz*ebani" rođak doživeo virtuelno olakšanje, jer to prosto nije dovoljno vremena da bi se svi tokovi novca u državi usporili toliko. Za 5 godina ne zna ni Obama šta će biti, tako da nema smisla više ubadati kao prstom u dupe, samo da bi se udarila kontra.

Ko je iole priseban, taj je shvatio sve ovo i bez mene i verovatno pre mene.
[ jnk @ 21.11.2011. 00:05 ] @
Ja jedino sto sam sad skapirao je da osim sto bi voleo da vozis dzipa voleo bi i da zivis u belvilu
[ Boris Tadić @ 21.11.2011. 00:30 ] @
Ja sam ukapirao sve još pre početka teme, nego nisam hteo da poverujem da puštanje "buve" o opštoj momentalnoj kataklizmi odvlači baš toliko pažnje i u virtuelnom svetu.

Srećno sa kupovinom za 500 evra/kvm. You're the 99%! Pokažite pohlepnim kapitalistima gde im je mesto. Power to the people!
[ Jagnjeca brigada @ 21.11.2011. 13:30 ] @
Kako da pojeftine stanovi

Prodaja stanova pada – u oktobru je bila 30 odsto manja nego pre godinu dana – a cene bi mogle da se smanje ako bi se opštine, gradovi i republika odrekle nekih taksi i nameta.
Sekretar Odbora za građevinarstvo u Privrednoj komori Srbije Goran Rodić rekao je gostujući na RTS-u da bi opštine, gradovi i republika mogli da smanje cene koje naplaćuju za komunalno opremanje i građevinsko zemljište.

Na taj način cena stanova bi mogla da se prilagodi kupovnoj moći stanovništva, koja je u ovom trenutku veoma niska. On smatra da se cene teško mogu korigovati kod izvođača koji rade po minimalnim cenama, na taj način održavajući samo "golu proizvodnju".

Rodić je istakao da je potrebna ona cena koja će i lokalnoj samoupravi i gradovima i republici i komunalnim službama omogućiti ne neku veliku zaradu, nego prostu reprodukciju, a koja će se formirati prema ponudi, odnosno prema potražnji kupaca.

Cene stanova su u Srbiji sada od 450 do 2.000 evra po kvadratnom metru, naveo je Rodić i dodao da se u Beogradu u užoj zoni grada kreću između 1.500 do 2.000 evra, a u obodnim delovima grada ispod 1.000 evra.

On je rekao da je potrebno preispitati koja će biti cena stanova koji će se graditi u naselju "Dr Ivana Ribara", kako ne bi ostali neprodati.

Naglašavajući da cena ne bi smela da utiče na kvalitet izvedenih radova, Rodić je objasnio da bi oko 200 do 250 evra po kvadratu moglo bi da se uštedi ukoliko bi se "sasekle sve takse i davanja" koje investitor mora da plati da bi počeo da gradi.

Rodić je rekao da, ukoliko se u 2012. građevinskoj operativi ne obezbedi minimum koji je potreban za radove u inostranstvu, "mi ćemo za godinu i po do dve izgubiti kompletnu operativu".

U Srbiji je, kako je rečeno, prethodnog meseca prodato za 30 odsto manje stanova nego u istom mesecu lane.

http://www.novimagazin.rs/ekonomija/kako-da-pojeftine-stanovi
[ Odin D. @ 21.11.2011. 13:43 ] @
Citat:
On smatra da se cene teško mogu korigovati kod izvođača koji rade po minimalnim cenama, na taj način održavajući samo "golu proizvodnju".

Citat:
Naglašavajući da cena ne bi smela da utiče na kvalitet izvedenih radova, Rodić je objasnio da bi oko 200 do 250 evra po kvadratu moglo bi da se uštedi ukoliko bi se "sasekle sve takse i davanja" koje investitor mora da plati da bi počeo da gradi.


^ To je sve prdljavina.
Cijene su naduvane iz milion nekih drugih razloga, i nema sanse da ako je tako kao sto on kaze - da cijene stanova budu po toj logici iste kao npr. u nekoj zemlji zapadne evrope, gdje su plate radnika daleko vece, kvalitet radova daleko bolji, upotrebljeni materijali za dvije klase bolji (licno sam se uvjerio u sve ovo). I onda on trtlja da izvodjaci vec rade na minimumu samo da odrzavaju "golu proizvodnju". To onda znaci da su drzavne takse 6 puta skuplje nego gradjevinski radovi.
Mada, ko ce ga znati, ne bi me cudilo da u ovoj drzavi zgrada kosta milion evra, a takse i podmicivanje drzave 5 miliona....
[ Jagnjeca brigada @ 26.11.2011. 14:42 ] @
APEL GRAĐEVINARA OSTAJE BEZ POZITIVNOG ODGOVORA
Stanovi neće biti jeftiniji jer opštine odbijaju niže takse
|
Lokalne samouprave ne nameravaju da umanje cene dažbina koje građevinari moraju da izdvoje za troškove komunalnog opremanja i građevinskog zemljišta, pa je samim tim malo verovatno i da će cena kvadrata u izgradnji, koja se kreće od 700 do 1.110 evra, ubuduće biti niža. S druge strane, to verovatno neće pozitivno uticati na prihode lokalnih samouprava, jer će i gradnje biti sve manje, pa će i prihodi po osnovu građevinskih taksa biti još niži.

„Zahvatanja“ lokalnih samouprava prema građevinarima su, bar prema rečima čelnika opština i gradova po Srbiji, ionako „na granici izdrživog“, pa ih je zato nemoguće smanjiti.

Goran Jović, predsednik opštine Stara Pazova, kaže da takse u toj opštini određuju na osnovu realnih tržišnih cena.
- S obzirom na razvijenost opštine, mislim da su sadašnje cene realne i na nivou privrednog razvoja Stare Pazove. Kad je izgradnja i angažovanje građevinskih firmi u pitanju, potrebno je mnogo realnije planiranje. To je veći problem od taksa i naknada. U Staroj Pazovi trenutno imamo otvoreno 16 gradilišta i nijednom investitoru nismo ostali dužni. Nekim opštinama previsoke takse služe za popunjavanje budžeta, ali ja smatram da se tako guši privreda i teraju investitori - kaže Jović.

U Subotici tvrde da takse određuju na osnovu tačne specifikacije troškova, odnosno onoga što su na određenoj lokaciji i uradili.
- Nedavno smo doneli odluku da novim investitorima umanjujemo naknade za uređenje zemljišta. Na primer, ako smo na nekom zemljištu koje ima 10 parcela uradili kanalizacionu mrežu, nećemo je naplaćivati kao da smo za svaku parcelu radili posebno - kaže Saša Vučinić, gradonačelnik Subotice.
U Pirotu su investitori koji grade privredne objekte u industrijskoj i slobodnoj zoni oslobođeni gotovo svih naknada.

- Pripremamo i odluku gde ćemo jednom delu grada dodatno smanjiti sve dažbine kako bismo smanjili cenu kvadrata - kaže Vladan Vasić, predsednik opštine Pirot.


Strukturu kvadrata čini više elemenata: od građevinskih radova, preko troškova direkciji za sve priključke, i na kraju troškova za zemljište i takse. Cena građevinskih radova je, ako se porede ova četiri grada, najveća u Beogradu, i iznosi oko 600 evra, ali to ne utiče presudno na razliku u ceni, jer se ključna razlika pravi na koštanju zemljišta i obavezama ka direkciji.

Sekretar Odbora za građevinarstvo u Privrednoj komori Srbije Goran Rodić smatra da bi stanovi mogli da pojeftine ako se smanje zahvatanja lokalne samouprave, grada i republike.

- Cene se teško mogu korigovati kod izvođača koji rade po minimalnim cenama, na taj način održavajući samo „golu proizvodnju“. Potrebna je ona cena koja će i lokalnoj samoupravi i gradovima i republici i komunalnim službama omogućiti ne neku veliku zaradu, nego prostu reprodukciju - objašnjava Rodić.

Prodaja stanova u Nišu je opala za 70 odsto u odnosu na prošlu godinu, kažu u niškim agencijama za nekretnine.

I u JP „Gradska stambena agencija Niš“ primećuju da je u ovoj godini smanjena prodaja, ali da se ipak grade novi stanovi.
- Tokom ove godine prodato je nešto manje stanova nego prošle godine, ali po mom mišljenju, nije mnogo drastično. Država bi trebalo da uvede što više subvencionisanih stambenih kredita, jer su oni ipak povoljniji za građane - kaže Miomir Pešić, direktor Gradske stambene agencije.


http://www.blic.rs/Vesti/Drust...er-opstine-odbijaju-nize-takse
[ ventura @ 28.11.2011. 18:35 ] @
Cujem glasine da od Belvila planiraju da naprave studentski dom jer ne mogu da rasprodaju stanove... 80% rente ce finansirai drzava, 20% studenti...
[ Dexic @ 28.11.2011. 19:46 ] @
E j***m ti proleterijat i socijalno studiranje :D
I kako covek posle da ne pozeli da kupi stan u Nemackoj lepo i taman dobije boravisnu, a jeftinije i kvalitetnije od BG :(
[ Bik Koji Sedi @ 28.11.2011. 21:37 ] @
Ako tako bude, ima da se vlasnici stanova u Belvilu silno obraduju. Do juče imao stan u (doduše praznom) fancy japijevskom naselju, danas odjednom usred besne studentarije.
[ Jagnjeca brigada @ 02.12.2011. 22:00 ] @
Stambeni krediti i u dinarima

S. M. - T. S. | 02. decembar 2011. 20:44 |
Krajem decembra nekoliko banaka će ponudi građanima stambene zajmove u domaćoj valuti. Manji trošak pri uzimanju pozajmice, ali bez nade za lakše rešenje problema stanovanja

NEKOLIKO banaka krajem decembra ponudiće građanima stambene kredite u dinarima. Ovi zajmovi odobravaće se do 30 godina, i što je najvažnije za mnoge podstanare - bez učešća. Bankari još razmatraju kamatnu stopu na stambene dinarske pozajmice, ali će se najverovatnije kretati u rasponu od 12 do 13 odsto na godišnjem nivou i biće fiksne.

Za mnoge građane i pored ove kamate koja će biti gotovo dvostruko veća od sadašnjih koje važe za zajmove u evrima, otvara se mogućnost da dođu do svog krova nad glavom, jer će u startu imati manji trošak od 20 odsto za obavezno učešće. Otkada je Narodna banka Srbije uvela obavezno učešće, mnogi se ne upuštaju u stambeni kredit, jer nisu u stanju da obezbede potreban novac, kao i onaj za prateće troškove.

- Glavni razlog za sve manje korišćenje stambenih zajmova je pre svega u niskom standardu građana, odnosno malim platama, sve većem otpuštanju zaposlenih, kao i zbog sve veće krize - kaže Đorđe Đukić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu. - Uz to, Narodna banka je povećala učešće na 20 odsto, tako da građani sve teže mogu da se upuste u zajam koji će otplaćivati narednih 20 ili 30 godina.

Ministar Dulić traži od NBS da se učešće smanji na pet odsto, a sa druge strane stiže objašnjenje da treba sniziti cenu kvadrata.

RAČUNICA
DA bi neko uzeo komercijalni stambeni zajam od 50.000 evra, potrebno je da pripremi oko 15.000 evra ili gotovo trećinu zajma za učešće od 20 odsto i prateće troškove koji prate ovu pozajmicu od obrade zahteva do osiguranja i upisa hipoteke. Za ovaj kredit sa ratom od oko 320 evra građanin mora da ima zaradu od minimum 600 evra.

U Ministarstvu kažu da to ne mogu učiniti bilo kakvim aktom, jer cenu diktira tržište, dok je odluka o obaveznom učešću za stambene kredite u rukama NBS.

- Većina kupaca do kvadrata dolazi putem zajma i ovako visoko učešće i zelenaške kamate dovešće do toga da se građevinska operativa ugasi - kaže za „Novosti“ Goran Rodić, sekretar Udruženja za građevinarstvo u PKS. - Nije realno očekivati da cena novoizgrađenog kvadrata bude niža, naravno u slučajevima gde je zarada investitora svedena na 35 do 50 evra po kvadratu kao na primeru stanova u naselju „Stepa Stepanović“ na Voždovcu. Ali bilo je slučajeva da investitori imaju zaradu i više od 500 evra, pa onda i ne treba da se čude što za stanove ne mogu da nađu kupce.

Kako kaže Rodić, trenutno samo urbanisti i projektanti mogu da snize cenu kvadrata svojim racionalnim projektnim rešenjima. Projekat treba da se radi tako da u bruto kvadratima što manje prostora odlazi na zajedničke prostorije, a da bude što više korisne površine. Spratnost takođe utiče na cenu, jer do tri etaže nije potreban lift. Cenu stanova opterećuje i to što su sada po propisima obavezna garažna mesta. Ako se projektima predvide tipski stanovi, onda je i cena niža.

- Da bi cena kvadrata bila niža, tražili smo da se PDV za repromaterijal svede na najmanju moguću meru - ističe Rodić. - Jeftini stanovi trenutno mogu da se grade samo na obodima većih gradova po prodajnim cenama od oko 800 evra. Veliki udeo u ceni kvadrata imaju razne takse za komunalije i uređenje zemljišta, ali od gradova i komunalnih preduzeća ne treba očekivati da te naknade budu niže. Jer, sav prihod od naknade za uređenje zemljišta i taksi za priključke ide u izgradnju infrastrukture.

http://www.novosti.rs/vesti/na...-Stambeni-krediti-i-u-dinarima
[ Dexic @ 03.12.2011. 00:04 ] @
Kako je 20% od 50.000 = 15.000? :D
Sanse nema da budu kamate 12-13%, toliko se dobija na dinarsku stednju! Ovako nesto bi svako uzeo na 'leba da maze (ako moze).
[ Miroslav Jeftić @ 03.12.2011. 00:38 ] @
Citat:
Dexic: Kako je 20% od 50.000 = 15.000?
Sanse nema da budu kamate 12-13%, toliko se dobija na dinarsku stednju! Ovako nesto bi svako uzeo na 'leba da maze (ako moze).


Piše učešće (20%) + troškovi = oko 15.000
[ Dexic @ 03.12.2011. 02:19 ] @
A... da.... jos nisi ni dobio kredit, vec platis 10% :D
[ Braksi @ 03.12.2011. 21:27 ] @
stambeni kredit nije sala. Ima tu dosta troskova, osiguranje kredita, placanje vestaka za procenu vrednosti stana.

No, opet, niko vas ne tera da idete u banku ako vam se ne isplati.
[ Jagnjeca brigada @ 07.12.2011. 12:29 ] @
DOBRA VEST: MOGUĆE DUGOROČNO ZADUŽENJE U DOMAĆOJ VALUTI
Krediti za stan konačno i u dinarima
Stambeni krediti u domaćoj valuti konačno su se pojavili i na srpskom tržištu.

Stručnjaci ocenjuju da će to sigurno doprineti stabilizaciji na tržištu nekretnina, ali i zaštiti korisnika jer nema valutnog rizika.
Sosijete ženeral je prva banka koja je svojim klijentima omogućila da se za kupovinu nekretnine zaduže u dinarima. Rok otplate kod ovih kredita je do 25 godina, a zanimljivo je da učešće nije obavezno, za razliku od kredita indeksiranih u evrima, za koje moraju imati 20 odsto učešća.

Minimalan iznos može biti milion dinara, dok maksimalna suma zavisi od kreditne sposobnosti klijenta. Nominalna kamatna stopa se kreće od 4,75 odsto, plus jednomesečni belibor.
- Stambeni kredit u dinarima odgovor je na potrebe onih građana koji imaju nameru da reše stambeno pitanje, a žele da to učine bez straha od kretanja kursa - navodi član IO Sosijete ženeral banke Miroslav Rebić.
Predsednik Udruženja posrednika u prometu nepokretnosti „Krov" Tomislav Sekulić smatra da je ponuda dinarskih stambenih kredita odličan potez. On se nada da će i ostale banke uskoro izaći sa sličnim kreditima.
Primer stambenog kredita u dinarima

Vrednost Učešće Iznos Rata Kamatna
nekretnine (20%) kredita stopa

3.000.000 600.000 2.400.000 32.923 17,63%


- To je sjajna vest, pre svega jer nema valutnog rizika. Sada je, inače, ponuda nekretnina manja od potražnje, a očekujem da će ovakvi krediti upravo pogurati zamrlu tražnju - naglašava Sekulić.
Urednik portala Kamatica Dužan Uzelac kaže da je ovo primer da banke mogu dati dugoročni kredit i u domaćoj valuti.
- Sada je očigledno da banke, iako su se žalile da je nemoguće, ipak mogu ponuditi stambene kredite u dinarima. Jasno je i da je moguće da obezbede tako plasirana sredstva. Kao što su kredite u evrima vezivale za euribor, a one u švajcarcima za libor, tako i ove vezuju za kretanje belibora. Ovo je dobar primer koji treba da slede i ostale banke jer nema opasnosti od valutnog rizika - kaže Uzelac, i dodaje da se na taj način vraća poverenje u domaću valutu koja će zbog toga jačati.
I u Ministarstvu životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja pozdravljaju ovu odluku i ističu da će uticati na kvalitet ponude dugoročnih kredita na domaćem tržištu.

Bez valutnog rizika

- Prednost ovih kredita je što nema valutnog rizika, a ova ponuda uticaće i na druge banke da se pridruže - kaže državni sekretar u ovom ministarstvu Nemanja Komazec.
On dodaje i da je zbog povećanja učešća na 20 odsto za stambene kredite indeksirane u evrima u novembru smanjena tražnja ovih kredita za 40 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

http://pressonline.rs/sr/vesti...kona%C4%8Dno+i+u+dinarima.html
[ Dexic @ 07.12.2011. 18:46 ] @
Ma sve ako dinarski krediti nesto ne urade... ko imba platu vezane za dinare a da moze da uzme dovoljno veliki kredit?
Uz to, sumnjam da bi iko smeo da uzme kredit koji je BELIBOR-EURIBOR veci - EUR/RSD ne raste 10% godisnje u proseku.
[ etjen @ 08.12.2011. 15:14 ] @
e ovo za Belvill je vrlo zanimljivo ako je istina. A istina je da ne mogu da prodaju i da je to naselje duhova.

Inače ontopic, apsolutno se slažem sa Venturinim razmišljanjem. Cene su prevelike i moraju pasti još (iako su već sada solidno pale, kako prodaja, tako i renta)
[ Jagnjeca brigada @ 08.12.2011. 20:01 ] @
Citat:
etjen:Cene su prevelike i moraju pasti još (iako su već sada solidno pale, kako prodaja, tako i renta)


Pa evo ga jedan za momentalni pad vrednosti nekretnina - Povecanje poreza na imovinu i njegovo vezivanje za racun za struju kao u Grckoj na primer.
[ Jagnjeca brigada @ 04.01.2012. 08:50 ] @
Stan u Sunčevom Bregu za 16.000 EUR
IZVOR: TANJUG
Sofija -- Bugarska se nalazi na trećem mestu u EU po smanjenju građevinske produkcije u ovoj godini, podaci su evropske statističke službe Evrostat.

Pad građevinarstva u Bugarskoj iznosi 9,5 odsto, a ispred nje su Portugal sa smanjenjem od 11,3 odsto i Slovenija sa padom od 25,3 odsto.

Rast gradnje u EU zabeležen je u Poljskoj 9,4 odsto, Švedskoj 7,3 odsto i Nemačkoj 1,6 odsto.

Građevinarstvo u evrozoni je u padu za 2,8 odsto na godišnjem nivou, a u celoj Uniji iznosi dva odsto.

U Bugarskoj je primetan i znatan pad cena nekretnina, tako na primer, u najpoznatijem odmaralištu u zemlji Sunčevom Bregu dvosoban stan se može kupiti i za 16.000 evra.


http://www.b92.net/biz/vesti/r...01&dd=01&nav_id=570517

[ Java Beograd @ 04.01.2012. 09:05 ] @
Sve je ovo posledica drastičnog smanjenja prirodnog priraštaja.
[ Jagnjeca brigada @ 04.01.2012. 10:51 ] @
Infografik iz Njujork tajmsa koji najbolje objašnjava suštinu:



Ako bismo do kraja uprostili priču, realna cena nekretnine bi trebalo da iznosi 5–6 godišnjih plata.

Korisni linkovi:
http://www.ekapija.com/website/sr/page/168595
http://en.wikipedia.org/wiki/Real_estate_bubble
[ Jagnjeca brigada @ 16.01.2012. 12:49 ] @
Petak, 13. januar 2012.
S posebnim zadovoljstvom želimo javnosti da predstavimo DOMex - indeks cena nepokretnosti u Srbiji. Posle 7 godina prikupljanja podataka o ostvarenim kupoprodajnim cenama stambenih nepokretnosti u Srbiji, smatramo da imamo dovoljnu veliku bazu podataka na osnovu koje je moguće izvući zaključak o kretanju cena rezidencijalnih nekretnina.

http://www.nkosk.rs/content/pr...omex-indeks-cena-nepokretnosti

http://www.nkosk.rs/content/in...a-osiguranje-stambenih-kredita


.
[ Jagnjeca brigada @ 01.02.2012. 13:39 ] @
U Beogradu kao u Beču

Prodaja nekretnina u Srbiji drastično opala, ali ne i cene. Cene stanova u Beogradu – kao i u Beču. u Zagrebu ili Ljubljani, sa prosečnom platom potrebno je raditi 10 godina za stan od 60 kvadrata, a u Srbiji je za to potrebno dvostruko više vremena.

U poslednje tri godine od početka ekonomske krize, prodaja nekretnina u Srbiji beleži drastičan pad. Prodaja u Beogradu pala je 30 odsto, a u nekim gradovima u Srbiji i do 50 odsto.

(VIDEO) Izjave Radojke Nikolić i Olivera Dulića

Dok su cene nekretnina u svetu zbog krize padale i više od 50 odsto, u Srbiji, i pored pada prodaje, prodavci uglavnom ne žele da se odreknu profita. Beleži se pad prodaje nekretnina i njihovih cena u poređenju sa stanjem 2008. godine.

Međutim, i takve cene više su nego, na primer, 2007. ili pre toga. Iako su cena građevinskog materijala i plate radnika daleko ispod evropskih, to ne važi i za cenu stana na tržištu.

"Mi, inače, na tržištu nekretnina imamo previsoku cenu kvadrata i mi se tu možemo porediti sa gradovima kao što je Beč, na primer. Mi smo možda u rangu ili nešto niži po ceni nego što su stanovi u Beču. Kod nas tržište nekretnina nije pokazalo tu elastičnost da, ako je stala prodaja, onda padne i cena nekretnina", kaže ekonomski analitičar Radojka Nikolić.

Evropske cene, ipak, ne prati i evropski kvalitet. Beograd je prepun zgrada sa oronulim fasadama poput one koja je pala sa zgrade Muzeja grada u Resavskoj ulici.

Tako se kvadrat stana u zgradama starim i po 80 godina, koje decenijama nisu okrečene, čiji su ulazi neuredni i ispunjeni mirisom memljivih podruma, oglašavaju i na po 2.000 evra.

"Moram reći, prodavci precenjuju svoje nepokretnosti i spremni su da čekaju. Svi kažu: 'Dovoljan nam je jedan kupac' i svi čekaju tog jednog koji će im platiti onoliko koliko njima treba. Nažalost, ne koliko vredi, nego koliko treba", kaže Aleksandra Kon iz Agencije za promet nekretnina "Alka".

Nerealne cene, loš kvalitet

"Dok ne bude bila jagma za dobrim i jeftinim stanovima, dotle će moći da ucenjuju ljudi koji imaju stanove koji su gotovi i koji nisu dovoljno kvalitetni cenama koje ne odgovaraju stvarnom stanju", kaže Aleksandra Kon.

I kvadrat jeftine državne stanogradnje dostigao je 1.200 evra za stanove u naselju na mestu nekadašnje kasarne na Voždovcu.

"U Beogradu na tim lokacijama nije moguće graditi stanove ispod cene koje su date našim građanima, ukoliko se poštuju sve procedure. Mi smo izbegli da u ovom projektu ulazimo u pravu divlju konkurenciju privatnom sektoru, tako što će država besplatno da dodeljuje sama sebi zemljište i da gradi", kaže ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić.

I u ovom trenutku u najpovoljnijoj varijanti, onaj ko uzme kredit vratiće dva ili tri puta više od pozajmljenog iznosa, a rata za jedan manji stan je približna prosečnoj zaradi u Srbiji.

"Problem u Beogradu, Novom Sadu sa stanovima jeste u činjenici da su cene u odnosu na plate previsoke. To znači da je, na primer, u Zagrebu ili Ljubljani, sa prosečnom platom potrebno 10 godina raditi da bi se stekla nekretnina od 60 kvadrata, a u Srbiji je za to potrebno raditi 20 godina", kaže ekonomista Miroslav Zdravković.

To, svakako, ne važi za one koji kvadrat mogu da plate više od 3.000 evra u novim zgradama na Dedinju ili Novom Beogradu, za koje, kažu u agencijama, kupaca ima.

http://www.rts.rs/page/stories...+Beogradu+kao+u+Be%C4%8Du.html
[ Dexic @ 01.02.2012. 14:12 ] @
Danas sam otisao da pogledam jednu zgradu koja mi se poprilicno svidja... siva gradnja, nisu gotovi papiri, ocekivao sam da nece potceniti ali da ce ipak datu neku iole OK cenu.
2400e/m2 za sivu gradnju :) Oce jos neko u Bec? Mariahilfer Strasse ima stanove za mnogo manje.... :)
[ Java Beograd @ 01.02.2012. 14:15 ] @
A gde je zgrada ?
[ Dexic @ 01.02.2012. 15:21 ] @
Ispod crkve Aleksandra Nevskog, izmedju Francuske i Dositejeve.
Mozda najbolja novija zgrada u Starom Gradu/Dorcolu se prodaje (tj. stan u njoj) vec godinu i vise za 1900e/m2 i ne moze da se proda. (Brace Baruh, malo zavucena zgrada ali odlicna).

Ja ozbiljno razmisljam da se preselim u Bec.
[ vilil1 @ 01.02.2012. 18:28 ] @
Ispod crkve su prodavali kv. za 2000e. Izgleda da skacu cene. :D Da li si gledao u Knicaninovoj, ispod Skender begove? Tamo ima jedna dobra zgrada.
[ Dexic @ 01.02.2012. 19:11 ] @
Bas u toj zgradi prodavali za 2000e? Koliko znam najnize sto su "kao" isli je 2100e (ali zavrsena) i to decembra prosle godine (samo jedan stan je bio dostupan koji mi nije odgovarao po m2).

U Knicaninovoj ima novogradnja? (ili barem gradnja posle 2000.?) Video sam da se nesto gradi u toj ulici ali bez nekih daljih naznaka oko roka ili sta se gradi.
[ marko37 @ 02.02.2012. 01:57 ] @
Citat:
Jagnjeca brigada: Iako su cena građevinskog materijala i plate radnika daleko ispod evropskih, to ne važi i za cenu stana na tržištu.


U Beču ne plaćaju (ili barem ne plaćaju toliki) reket na izgradnju stanova žutoj ekipi na vlasti.
To se u ekonomiji zove - skriveni troškovi.
[ Jagnjeca brigada @ 04.02.2012. 18:55 ] @
Indeksom do cene stanova u Srbiji
Nacionalna korporacija za osiguranje stambenih kredita na osnovu 65.000 osiguranih zajmova sačinila bazu podataka o prosečnoj vrednosti kvadratnog metra

Prodavci kuća i stanova za svoje nekretnine neće više moći da traže novca koliko im treba, već će svoje cenovnike morati da usklađuju sa Domeks – indeksom cena nekretnina. Naravno, pod uslovom da žele da ih prodaju. Svaki kupac na sajtu Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita (NKOSK) moći će da proveri kretanje cena kvadratnog metra u Beogradu, Vojvodini, Šumadiji, južnoj i istočnoj Srbiji od 2007. do kraja prošle godine.

Prema ovom indeksu cene stanova su u poslednjem tromesečju prošle godine u odnosu na treći kvartal 2008, kada su bile u zenitu, na Vračaru pale 25, u Rakovici 10, Somboru 30, Novom Sadu 25, dok su u Kragujevcu porasle za 10 odsto.

Saša Jovanović, direktor Sektora za osiguranje stambenih kredita i upravljanje rizikom u NKOSK objašnjava da će Domeks, koji imaju sve ostale zemlje, omogućiti realno sagledavanje cena nekretnina. Procene agencija za nekretnine istaknute u oglasima i izrečene u javnosti, kako ističe, nisu uvek odgovarale realnom stanju. Mnogo puta su njihove vrednosti bile znatno veće nego što se kasnije ispostavilo i kao takve nisu predstavljale realnu sliku tržišta nekretnina.

– Na osnovu 65.000 osiguranih stambenih kredita imamo dobru bazu podataka zasnovanu na vrednosti navedenoj u kupoprodajnim ugovorima i isplaćenom novcu koji je prošao preko računa banke. Raspolažemo i podacima o tipu nepokretnosti, kvadraturi, opštini na kojoj se nalazi, u kom trenutku je izvršen promet – naglašava Jovanović.

Pored tačnih podataka o prosečnim cenama kvadrata po opštinama i pet statističkih regiona uskoro će u bazi podataka posebne kolone imati kuće i stanovi.

– U Beogradu se prodaje mali broj kuća, a 98 odsto prodatih nepokretnosti čine stanovi, dok je u manjim mestima situacija obrnuta. Zato je važno da i ove vrste nekretnina budu razdvojene, jer se različito kotiraju na tržištu. Osim toga, biće dostupni indeksi za pojedine oblasti opština, jer cene i unutar njih variraju – kaže Jovanović.

On ističe da je osnovna primena Domeksa periodična promena tržišne vrednosti nepokretnosti koja služi kao predmet obezbeđenja potraživanja. Takođe ovaj indeks može biti od koristi i ovlašćenim sudskim proceniteljima, analitičarima, agentima i naravno prodavcima i kupcima za realno sagledavanje tržišnih kretanja.

Bez obzira na to što se, na primer, svojevremeno govorilo da bez tri hiljade evra po kvadratu ne može da se kupi stan na Dedinju, pa i u luksuznim novobeogradskim zgradama pored Arene, stvarna slika je drugačija. U bazi podataka NKOSK je zabeleženo ukupno 40 kupoprodajnih ugovora po ovoj ceni, ali samo u Lisičijem Potoku i ulici Trešnjin cvet na Novom Beogradu.

M. Avakumović
objavljeno: 04.02.2012

http://www.politika.rs/rubrike...-cene-stanova-u-Srbiji.lt.html
http://www.b92.net/biz/vesti/s...02&dd=04&nav_id=579914


http://www.nkosk.rs/content/in...a-osiguranje-stambenih-kredita
[ Dexic @ 04.02.2012. 20:40 ] @
Nesto me kopka..
NKOSK ima u bazi samo kupoprodaje koje su prosle kod njih, sto je efektivno samo deo nekretnina, deo kupljen na kredit i to ne sve kupljene na kredit, jel' tako?
Ko uzima kredit za kupovinu u Tresnjinom Cvetu gde je stan od 250.000e pa navise a dobri stanovi (dobre kvadrature za porodice) su preko 300.000e, u stvari cesto i preko 400.000e?

Da li je javno dostupna informacija koliko je nekretnina promenilo vlasnike u nekom periodu? (jos bolje ako ima podela starih/novih)
[ Djuka91 @ 16.02.2012. 03:21 ] @
Meni je interesantna sledeca stvar - prilikom uzimanja kredita, mislim da se velika vecina ljudi zaduzila na period od 20-30 godina.
Ko garantuje ikakvu stabilnost u ovoj zemlji u narednih 5 godina, a ne narednih nekoliko decenija.

Sta da je neko uzeo kredit 1980 i otplacivao ga 30 godina? To bi bilo 30 godina inflacija, ratova, haosa, a pritom svaki mesec treba smisliti odakle novac za ratu.
To je samo moje laicko razmisljanje...
[ Dexic @ 16.02.2012. 08:19 ] @
Brate... nasao si koju godinu da uzmes za poredjenje :D
Ja znam dobar broj ljudi koji JESTE uzeo kredit na 30 godina 1980. Svi oni su dzab-dzaba dobili stanove :( (zao mi je sto je tada mogao samo "partijski drug" da kupi stan uopste)

Da, evo neki od njih koji su 80-ih uzeli kredite "jadni" ne znaju sta da rade sa dzipom i "ogromnim" ratama od 490 din. mesecno. Bezobrazne banke... rate ne treba biti 490 nekima od njih, vec 200-300din/mesecno, ali je 490 din. minimum za uplatu :D


Naravno, sada je sasvim drugo vreme. Ne znam na sta misli neko ko radi kao tipican radnik (IT-evac mu sada dodje odlicno mesto...) ali izgleda da ima podosta bankara i direktora koji uzimaju ogromne kredite. Recimo, po Domex-u/NKOSK, neko je uzeo kredit za stan u GPC-u (Imperijal) od >300.000e (mozda poveci deo kao ucesce).
Zasto kazem po NKOSK? Pa oni koliko znam imaju samo evidenciju prodaje koja ide osigurana preko njih, znaci prodaju preko kredita. A po njima je u GPC-u bilo prodaje stana od 3400e ako se ne varam.


@ventura, sta ti rece, po koliko se prodavao GTC max.?
[ Djuka91 @ 16.02.2012. 14:10 ] @
Uzeo sam tu godinu, jer je ona reprezentativna u odnosu na dogadjaje koji su dosli kasnije.
Ruku na srce, to jeste prica na nivou sbbkbb - sta bi bilo kad bi bilo, jer smo do 1990 bili planska ekonomija, i sve banke koje su delile novac su bile drzavne itd...
Ali sada je obrnuta situacija - banke su uglavnom strane (mislim da je Komercijalna jedina veca domaca (+drzavna) banka). Mislim da niko nece tolerisati da se dugovi otpisuju za npr, dve kile jagnjetine na rucku :D, ako razumete sta sam hteo da kazem...
Poenta je da se, ako se osvrnemo unazad, ne moze izdvojiti neki tridesetogodisnji period, koji bi mogao biti oznacen kao iole stabilan, sto bas i ne uliva nadu da ce takvih perioda biti u buducnosti.

Sto se tice same cene kvadrata, mislim da se ovde previdja jedna bitna stvar - ko cini vecinu kupaca stanova - kes ili kreditni kupci. Mislim da su kreditni sada kupci vecina. A banka trazi "ciste papire" prilikom odobravanja kupovine - tj. vise niko ne odobrava kredite za sivu gradnju, ili bar to ne radi pod povoljnim uslovima - i to u znacajnoj meri snizava izbor. Da ne spominjem subvencionisane kredite, koji su samo za novogradnju itd... To su, recimo, stvari koje, po mom misljenju, i dalje drze cenu novogradnji. (naravno, mislim na novogradnju koja ima regulisane papire i sl.)

Just my two cents
[ Dexic @ 16.02.2012. 15:03 ] @
Ako uzmemo BG kao primer, krediti nemaju previse smisla za skuplje novogradnje, tipa Vracar/GPC/GTC, jer tu normalni porodicni stanovi kostaju preko 180.000-200.000e sto je ogromna svota za kredite vecini ljudi.

Sta drzi cenu novogradnje? Ljudi koji je kupuju. I firme koje ne moraju brzo da prodaju istu.
[ ventura @ 16.02.2012. 16:50 ] @
Citat:
Dexic
@ventura, sta ti rece, po koliko se prodavao GTC max.?

Oko 3000 evra, ali jedno vrlo kratko vreme oko useljenja i to samo pojedini stanovi... Uobičajena cena je bila 2200-2300 evra po kvadratu, sada kako vidim kad povremeno bacim oko na oglase cena je oko 1800 evra...

[ Dexic @ 16.02.2012. 16:57 ] @
Hmm, gde si nasao tako nisku cenu za GTC?
Najnize sto sam video (znaci pocetna) je 2000e ako terasu racunamo po punoj ceni kvadrata (sto naravno ne vredi).
[ ventura @ 16.02.2012. 16:59 ] @
Bacim oko svremena na vreme na oglase, ništa konkrento..
[ Dexic @ 16.02.2012. 17:20 ] @
Pa gde konkretno?
[ ventura @ 16.02.2012. 17:27 ] @
cvetkovic roskov, mojkvadrat..
[ Dexic @ 16.02.2012. 17:45 ] @
Jedino po takvim cenama sto vidim su izdavanja, ne prodaje?
[ ventura @ 16.02.2012. 17:47 ] @
Prati oglase, ne znam šta da ti kažem... Verovatno takvi stanovi odu jako brzo, a ja to pogledam jednom u par meseci... A vidim sada ovaj što traži 2000 evra po kvadratu sa sve garažom, stan mu je u oglasima već godinu dana...
[ Dexic @ 16.02.2012. 18:11 ] @
95+G = 220.000 (sto je 2150e/m2 kad se oduzme garaza)
143 bez G = 290.000 (sto je preko 2000e i to sa terasom od >30m2)
113-118m2 bez G = 250.000-260.000 (sto je >2200)
To je ono sto vidim u oglasima trenutno.

Samo mi nemoj reci 212m2 = 370.000 za penthouse (85m2 terasa :D) da smatras 1800e/m2 :D
[ ventura @ 16.02.2012. 18:15 ] @
Kažem ti, pogledao sam malopre oglase, i to su sve stanovi koji stoje u oglasimapo više od godinu dana.. Što znači da i nisu neki reper... Pogledaj svako par meseci oglase i vidi kada se pojavi neki stan, i po kojoj ceni ode..

Ili okači oglas na ulazu u GTC i garantujem ti da će se javiti neko da ti proda stan po 1800 evra/kvadrat. Skoro svi stanovi u GTC-u su pokupovani u fazi izgradnje i plaćani su 1600-1800 evra po kvadratu, tako da sa obrzirom na to koliko ljudi je puklo ozbiljnu lovu na stanovima (pogledaj belvil primerno), ovi u GTC-u još nešto i zarade na prodaji... A masa njih je na prodaju jer su uglavnom svi uzeli kredite u švajcarcima i sada su im rate skoro pa duplo veće nego što su bile na početku...
[ Dexic @ 16.02.2012. 18:52 ] @
GTC me ne zanima za stanovanje, ali mi je reper za cenu (jer ipak je kvalitetniji od skoro sve gradnje u BGD).
Ja sam u CR i MK, koje si naveo, upravo pogledao sve sto ima GTC ili 19a u imenu oglasa i nema nista osim ova konkretna 4 koje sam naveo.

Naravno to ne znaci da ce se isti prodati po tim cenama, ali poredjenje sa ostatkom grada ipak vredi sa pocetnim cenama.
[ Nebojsa Milanovic @ 16.02.2012. 23:15 ] @
Ne znam zašto za reper uzimaš GTC koji je mali a osim toga stanovi u njemu se poprilično razlikuju po poziciji unutar samog bloka (gde gledaju, koliko su daleko okolne zgrade, itd).

Mnogo bolji reper u tom smislu je recimo Blok 23 koji se nalazi preko puta, znači na praktično istoj lokaciji, a znatno je veći i vrlo konzistentnog i kvaliteta gradnje i pozicija stanova unutar bloka, kao i iskorišćenosti kvadrature unutar stanova.

Takvo naselje može biti znatno pouzdaniji reper za cenu nego GTC.


edit: slova

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 17.02.2012. u 01:16 GMT+1]
[ Dexic @ 17.02.2012. 08:30 ] @
To naselje preko puta, koliko sam video, nije ni pribliznog kvaliteta kao GTC, zato njega uzimam kao reper.
Svi stanovi unutar GTC-a koje sam video imaju jako dobro iskoriscen prostor.

Ne znaci da mislim da GTC vredi i priblizno ono koliko traze za njega. Ali u GTC-u su letos pokusavali da prodaju stanove po 2500-2700e letos. Iste stanove koje sada reklamiraju po 2200e i manje.
Zasto uzimam kao reper? Pa ako u jednoj od kvalitetnijih zgrada, sa odlicnim rasporedom (ali malo promasenom lokacijom trenutno), ne mogu da prodaju po nekoj ceni, kako onda traze vece cene u drugim delovima.

Drugi deo jednacine su stanovi u Kralja Petra, Knez Mih. i slicno koji se prodaju po 2000e pa i manje. To nisu super deluks, vec jako stari i obicni kao ne i losi stanovi, ali na najskupljoj lokaciji u gradu.
Stavim ta dva zajedno, i vidim da ni lokacija ni kvalitet ne vrede 2000e.
[ Kawcek @ 19.02.2012. 06:41 ] @
cene kvadrata ce neminovno padati

prvo Srbija odumire, mladi Srbi se masovno sele iz Srbije, ko god gde moze, jer dobiti posao u srbiji je kao dobiti na tomboli.

U Srbiji na 7 miliona stanovnika postoji 1.7 miliona radnih mesta. To je to nema vise niti ce biti. A ako i bude ko zna kada ce biti.

Posto svi mi mora da jedemo leba svaki dan, to znaci da ne mozemo da se hiberniramo zamrznemo u vremenskoj kapsuli i cekamo ta bolja vremena vec moramo momentalno i trenutno da resavamo svoje zivotne probleme.

Posto problem egzistencije najmanje 3 miliona ljudi ne moze da resi u Srbiji, oni odlaze iz Srbije trbuhom za kruhom, gde god mogu u svet.

Posto kad odu moraju da resavaju tamo svoje egzistencijalne probleme ne pada im na pamet da bilo sta kupuju ovde , mnogi cak i prodaju sto imaju ovde da bi imali za normalan zivot tamo.

Sve to , velika ponuda nekretnina i mala traznja za kupovinu istih ce neminovno dalje obarati cene kvadrata, tako da su svi oni koji kupe danas stan po ne znam kojoj ceni, ce biti vec sutra na gubitku.

[ ventura @ 19.02.2012. 09:02 ] @
@Kawcek:
Padaće cene nekretnina, ali apsolutno ne iz razloga koje ti navodiš, već naprotiv... Zbog toga što će ljudi napokon stati na loptu pa malo mućnuti glavom i početi da finansijski planiraju svoju budućnost, e onda će ih biti vrlo briga da li plaćaju 300 evra rentu ili 900 evra kredit...
[ Kawcek @ 19.02.2012. 09:25 ] @
Padace cene iz svih razloga koje sam naveo kao i mnogih drugih.

Mnogi drugi razlozi ce biti da je beogradizacija dostigla svoj limit i da cemo sada imati de-beogradizaciju jer u beogradu ekonomija isto zamire, skoro 50% registrovanih lokala u gradu je prazno tako kaze vest sa b92, kombinacija pada kupovne moci gradjana zestokih haraca i opterecenja na mala i srednja preduzeca , izazvace da ovi koji su propali traze alternativu a alternativa ce im u 90% slucajeva biti odlazak iz Srbije.

Zatim na sve to dodaj najvece poreze na nekretnine u Evropi - u Srbiji koji su veci nego i u EU kao i dalji trend urusavanja ekonomije i pada kupovne moci gradjana i jasno je svakom normalnom da ce cene nastaviti da padaju jer svi ekonomski parametri rade u korist toga.

sve manji broj ljudi iz unutrasnjosti ce ostajati i dolaziti u Beograd jer tu nece moci da ostvare egzistenciju.

To se vidi i po izuzetnom padu renti za stanove. Moj stric je svojevremeno stan u Dalmatinskoj izdavao 700 evra sada ne moze da ga izda vise od 350 . Mada i to je pitanje koliko ce da izdaje .

Video sam na b92 oglas/reklamu da se izdaje neki stan u gospodar jevremovoj/jovanovoj ulici za 250 evra. Takav bi se stan nekada izdao za 10 minuta. Danas moras da das oglas na nekom izuzetno posecenom portalu da bi ga izdao.

Sve manji broj ljudi moze i zeli da zivi u Beogradu iz mnogo razloga a glavni je nemogucnost da se stvori normalan zivot i perspektiva u tom gradu.

Situacija je naravno 1000 puta gora u ostatku Srbije.

Troskovi zivota porodice u Beogradu koja nema svoju nekretninu su minimum 1500 evra mesecno .

Na B92 imamo clanak da je u Srbiji siromasno 89% gradjana, da imamo 10% koji spadaju u srednju klasu i 1% ultrabogatih.

U istom clanku pise da je za minimum za normalan zivot u Srbiji potrebno preko 1000 evra mesecno i to bez uracunatih troskova stanovanja.

Za normalan zivot koji ukljucuje i jedno letovanje/zimovanje godisnje potrebni su mesecni prihodi od 2000 evra

Koliko ljudi moze sebi to da priusti ?

Clanak iz Press-a kaze da je broj ljudi koji u Srbiji zvanicno zaradjuju preko 1000 evra mesecno 10.000.

Jako mali broj zato je neminovno da ce cene dalje padati

A inace ne slazem se da ce Srbi mucnuti glavom . Srbima je svojstveno skoro sve osim realnog gledanja na zivot i svet oko sebe.

Naravno priroda ce vremenom to ispraviti oni koji se ne prilagode ce izumreti ali je stanje trenutno takvo kakvo jeste.
[ ventura @ 19.02.2012. 09:49 ] @
Citat:
Kawcek:
Zatim na sve to dodaj najvece poreze na nekretnine u Evropi - u Srbiji koji su veci nego i u EU...

Ovo ne može da bude dalje od istine... Situacija je upravo obrnuta od onoga što si napisao... Retko gde ćeš naći razvijenu zemlju u kojoj je porez na nekretnine nepostojeći ili mizeran, kao što je to slučaj sa Srbijom... Mizernost tog poreza je upravo i jedan oda razloga zašto cene nekretnina ne padaju drastičnije, jer ljudi nemaju nikakvog troška da drže nekretnine koje im ne služe ničemu... U USA je recimo prosečna godišnja taksa na nekretninu nekih 0.96%, stim što je u gradovima dosta veća, a u ruralnim delovima manja.. Kada bi se nešto slično primenjivalo i u Srbiji, to bi značilo da bi vlasnik nasleđenog salonca u centru Beograda godišnje morao da plati par hiljada evra na račun poreza, pa da vidiš onda kako bi obarao cenu kvadrata samo da što pre to proda i pobegne u neki jeftiniji deo grada...

Citat:
Kawcek:
Troskovi zivota porodice u Beogradu koja nema svoju nekretninu su minimum 1500 evra mesecno .
...
Za normalan zivot koji ukljucuje i jedno letovanje/zimovanje godisnje potrebni su mesecni prihodi od 2000 evra

?? Malo si preterao...
[ tdusko @ 19.02.2012. 10:54 ] @
Nije preterivanje uopste. Pitanje je samo sta je za koga normalan zivot i to smo se ovde na ES-u raspravljali 1000 puta. Tu raspravi nema kraja. Nekome nije noramalno da 4-clana porodica zivi u trosobnom stanu, nekome nije normalno da porodica ima jedan auto ili da uplacuje zivotno osiguranje ili da ide jednom godisnje na odmor... Ali kako god okrenes 4-clana porodica koja placa troskove stanovanja(renta/kredit + troskovi) 400, jedan auto 250-300, hranu 300-400 i eto ti vec 1000-1100. Ostatak odlazi na obnavljanje garderobe, obuce, namestaja, jedan godisnji odmor, vikend izlet svremena na vreme, sportske aktivnosti/zabavu dece i roditelja, zivotno osiguranje, povecanje ustedjevine i emergency fonda...
[ Kawcek @ 19.02.2012. 11:09 ] @
Citat:
ventura: ?? Malo si preterao...


prvo da vidimo sta bi trebalo da se podrazumeva pod normalnim zivotom

normalan zivot , za mene, a tako je bilo pre nego smo uveli "demokratiju" je bio da mozes da podmiris sve racune , da se hranis normalno, da imas da kupis prosecnu odecu obucu, nesto od bele tehnike svakih par meseci, da vozis neki prosecan auto vrednosti do recimo 9000 evra , na primer fiat punto, da ides jednom godisnje na letovanje i zimovanje.

onda procitaj ovo

http://www.b92.net/biz/vesti/s...02&dd=18&nav_id=583780


pa se kod parova koji imaju decu raspitaj koliko kosta "imanje" dvoje dece .

znaci osnovne stvari za normalan zivot cetvoroclane porodice , kostaju preko 1000 evra mesecno - eto neka bude 1000

uzmi jos na to dodaj , da vozis automobil sa ratom kredita od 200 evra mesecno koliko je rata za neki auto od 10.000 evra, dodaj na to troskove odrzavanja registracije i guma od 1000 evra godisnje sto mu dodje 80 evra mesecno odokativno i jos 100 evra mesecno za gorivo dobices da porodicu voznja i posedovanje nekog prosecnog automobila kosta 380 evra mesecno. da vozis neki polovnjak to ti umanjuje ratu kredita na 100 evra sto znaci da je to dodatni trosak od 280 evra mesecno.

zatim uzmi da letovanje neka socijalna varijanta za cetvoro kosta 1500 evra , i zimovanje 1000 evra to je dodatni trosak od 2500 evra godisnje sto je jos dodatnih 200 evra opterecenja na mesecnom nivou

1000 evra iz vesti sa b92 + 280 evra da vozis auto + 200 evra za letovanja/zimovanja podize troskove zivota na 1500 evra mesecno.

I tu nije uracunato jos da decu posaljes na eksurziju sto se organizuje svakih 3-6 meseci po skolama, sto roditelji ne mogu da izbegnu jer im deca bukvalno padaju u depresiju ako oni ne odu a ostali drugari idu i da kupis neki komad namestaja ili bele tehnike.

a 90% ljudi u srbiji zaradjuje ispod 350 evra mesecno , i to od ovih 1.7 miliona srecnika koji imaju posao dok ostatak od 2.5 miliona radno sposobnih a nezaposlenih ima 0 dinara prihoda mesecno.

Zato cene nekretnina neminovno moraju da padaju.

Jer troskovi zivota su sve veci i veci a prihodi stanovnistva sve manji i manji.

[ Kawcek @ 19.02.2012. 11:15 ] @
A o cinjenici da je porez na nekretnine veci u srbiji nego u EU procitaj ventura ovaj clanak

http://www.b92.net/biz/vesti/s...02&dd=04&nav_id=579812

Citat:

Imamo veći porez na imovinu nego EU
Izvor: Dnevnik


Beograd -- Hrvatski premijer Zoran Milanović govori o uvođenju poreza na imovinu, kao o delikatnoj materiji, u Srbiji takav porez je dodatni udar na kućni budžet.

Milanović je pričajući o porezu naveo da će voditi računa o materijalnom položaju građana, dok kod nas, gde je standard daleko niži od hrvatskog, iz ugla standarda građana nije bezazlena uplatnica za porez na imovinu, koja svaki treći mesec čeka na uplatu

Obično za stan od pedesetak kvadrata u širem centru grada iznosi godišnje oko 12.000 dinara. Posebno su pogođeni oni koji su na jedvite jade kupili stan da reše krov nad glavom.

Građani Srbije koji imaju stan mesečno za režije daju od trećine do dve trećine zarade, ali one ispod prosečne.

Oni koji imaju veće plate i koji su podigli dugoročni stambeni kredit u istoj su situaciji jer „višak” zarade daju za krov nad glavom. I jedni i drugi jedva čekaju neki mesec u godini kada bi mogli predahnuti od ovog lanca koji steže vrat – leto, na primer, kada su troškovi grejanja manji, da odvoje koju paricu i registruju automobil, ili se pripreme za zimnicu.

Država je proteklih godina pokušavala da „pomogne” građanima u oblasti stanovanja pa je odobrena „besplatna” legalizacija za one koji su zidali bez dozvole, onda su lansirani subvencionisani stambeni krediti.

Međutim, niti građani imaju para za besplatnu legalizaciju, niti mogućnosti da podižu dugoročne stambene kredite uz pomoć države jer, iako u prvi mah s malim učešćem mogu podići zajam, dugogodišnja rata je kamen oko vrata, za koji nema mesta u tankom kućnom budžetu.

U Češkoj su, na primer, donedavno bili oslobođeni poreza na 15 godina stanovi u novogradnji, čime su vlasti htele da u periodu tranzicije podstaknu izgradnju i kupovinu novih stanova. Prošle godine porez na klasičan trosoban stan u Pragu od 74 kvadrata bio je 36 evra, a u Poljskoj porez na stan u kojem se živi ne može biti veći od 0,15 evra po kvadratnom metru.

Neki, pak, smatraju, da je porez na imovinu kočnica onima koji imaju novac da ga ulože u stanove jer, s jedne strane, padaju cene nekretninama, s druge, moraju da plaćaju brojne dažbine na imovinu, a sve se to u krajnjem ishodu negativno odražava na stanogradnju, odnosno proizvodnju građevinskog materijala, koju država traži načina da pokrene.

Sekretar Udruženja za građevinarstvo u Privrednoj komori Srbije Goran Rodić kaže da je stanogradnja i tako opterećena porezom na repromaterijal, od parketa, pločica, do cigle i crepa, koji iznosi čak 18 procenata, a najpre je bio četiri posto, koliko je realno.


a u Nemackoj se izgleda porez placa samo na nekretnine od kojih se ostvaruje prihod

Citat:
Zemlje EU i regiona imaju različite propise o oporezivanju imovine, a ima i onih gde su od tog poreza izuzeti stanovi koji ne služe izdavanju. U pojedinim delovima Nemačke, najbogatije zemlje Evrope, plaća se porez na drugi stan ili kuću, onu koju vlasnik ne koristi za stanovanje. Visina poreza određuje se na osnovu vrednosti nekretnine i različita je od grada do grada.


da ne pricamo da je stopa poreza kod nas veca nego u EU

Ko sto vidimo u Srbiji je porez na stan od 70 kvadrata nekih 150 evra godisnje

U Ceskoj je ko sto vidimo taj porez nesto vise od 30 evra

U Poljskoj je 0.15 evra po kvadratu po cemu je porez na stan od 70 kvadrata tek nesto vise od 10 evra godisnje

Znaci porezi na nekretnine u Srbiji su 5-15 puta veci nego u Ceskoj ili Poljskoj koje su navedene u ovom tekstu.
[ ventura @ 19.02.2012. 11:29 ] @
@Kawcek:
To što si citirao su gluposti neukih novinara... Prvo tih 12.000 dinara za neki stan na periferiji koji košta 50.000 evra je 0.24% vrednosti nekretnine... U nekoj normalnoj, uređenoj državi bi to bilo 1.0% do 1.5% od vrednosti nekretnine jer se ipak ona nalazi u gradu, a ukoliko je u centru grada to je onda i do 2.5% od vrednosti nekretnine.

Dalje, da se porez na nekretnine ne plaća za one gde živiš je notorna glupost. Postoje neke olakšice svakako, ako živiš u dotičnoj nekretnini, ali da si oslobođen poreza samo zbog toga... Budalaština... Izgleda kada živiš u kući koju poseduješ, ulica ispred sama krpi rupe koje nastanu, a vodovodne i kanalizacione cevi se same popravljaju....
[ ventura @ 19.02.2012. 11:32 ] @
Citat:
tdusko: Nije preterivanje uopste. Pitanje je samo sta je za koga normalan zivot i to smo se ovde na ES-u raspravljali 1000 puta. Tu raspravi nema kraja. Nekome nije noramalno da 4-clana porodica zivi u trosobnom stanu, nekome nije normalno da porodica ima jedan auto ili da uplacuje zivotno osiguranje ili da ide jednom godisnje na odmor... Ali kako god okrenes 4-clana porodica koja placa troskove stanovanja(renta/kredit + troskovi) 400, jedan auto 250-300, hranu 300-400 i eto ti vec 1000-1100. Ostatak odlazi na obnavljanje garderobe, obuce, namestaja, jedan godisnji odmor, vikend izlet svremena na vreme, sportske aktivnosti/zabavu dece i roditelja, zivotno osiguranje, povecanje ustedjevine i emergency fonda...

To bi mogao da se podvede pod život neke više-srednje klase u Srbiji... Tih 400 evra (sa računima) znači da živiš ili u centru grada ili u većem stanu, a 250-300 evra za auto znači da voziš nešto što košta tipa 15-20 hiljada evra, što nikako nije neki 'običan' auto..

Ja se slažem da bi to što si naveo trebalo da bude neki normalan način života za srednju klasu, ali isto tako postoje ljudi koji u Beogradu sa 500-600 evra iznajmljuju stan, imaju neki mali polovan auto, idu na letovanje svake godine i ništa im posebno ne fali...
[ Igor Gajic @ 19.02.2012. 11:46 ] @
1100-1500 evra/mesec dana je norma za visu-srednju klasu u Srbiji.

Ovo sve govori o drzavi u kojoj zivimo.

400 E(renta + racuni) => Kod mene, u stanu od 39m2, racuni su 12000, u to ulazi SAMO telefon+ADSL, struja i infostan. I to u NS. Sto ce reci 400E bi bilo za neki stan od 50-60 m2, sto je neki minimum za cetvoroclanu porodicu.

Cujem sada po NS vlasnici vecih stanova, sto ce reci 80+ m2 izdaju stanove ljudima koji ce placati samo rezije.
[ tdusko @ 19.02.2012. 11:59 ] @
Kad mi neko kaze da porodica u Beogradu moze da zivi sa 500-600 Eur, a da pritom:
- Sam finansira rentu/kiriju i troskove
- zivi u stanu prikladnih dimenzija. Znaci 3-clana porodica -dvosoban stan, 4-clana porodica 2.5-3 soban stan
- Ima jedan auto

- Sam finansira SVE troskove auta ukljucujuci nabavku, odrzavanje, gorivo, amortizaciju
- Ide jednom godisnje na odmor
- Sam finansira troskove odmora

- Sam finansira hranu, garderobu i obucu


zakljucujem da tu neko nije iskren. Mislim da nisi u pravu ni za stan ni za auto jer 400 Eur za trosoban stan sa troskovima nikako nije ni stan u centru grada niti veci stan. Gde ces manji stan za 4 osobe, a pricamo o nekom "normalnom" zviotu. To je kirija od 250 Eur max.

Auto koji mesecno kosta 250-300 Eur sve ukupno tesko da moze da bude i auto od 8 000, a komoli 20 000

Sve u svemu, sad ce godinu dana kada sam se odselio iz Beograda i svakim danom sve vise uvidjam koliko je zivot u Beogradu skup, cak bi rekao i bolesno skup i ne mogu da zamislim grad na svetu koji je toliko skup.

[ ventura @ 19.02.2012. 12:16 ] @
@tdusko:

Stvarno ne znam kako to rade, ali činjenica je da postoji masa takvih porodica... Ja poznajem barem nekoliko takvih...
[ Dexic @ 19.02.2012. 12:39 ] @
Ljudi, tema je cena stanova...
Kawcek razbacuju po forumu politicku diskusiju o teskoci zivota u Srbiji kao promoter opozicije (ili ko zna cega) ... nemojte da nepotrebno oldazimo u sasvim drugu temu.


OT: Slazem se da 1000e za 4-clanu porodicu u BGD je nista ako placaju kiriju od toga. Sa autom nemaju sanse.
@ventura, pricamo o normalnom a ne o "mogucem" zivotu.
[ tdusko @ 19.02.2012. 12:53 ] @
@Dexic

Slazem se da se treba drzati diskusije, ali ne moze se tako jednostavno povuci crta i diskutovati o cenama stanova bez osvrta na trenutnu ekonomsku situaciju koja je nazalost u poslednje 3-4 godine drasticno losija. Nije ni pre toga bila nesto mnogo bolja ali sam siguran da svako ko je odrzao neke parametre u svom zivotu koliko-toliko konstantim da ce potvrditi da se u Srbiji danas zivi osetno losije nego tada. E sad, da li je to zbog nasih politicara, vladara iz senke, cunamija u Japanu, eksplozija na Suncu itd to je zasigurno van ove teme.

Juce citam podatak da je u januaru ove godine prodato skoro 3 puta manje automobila u Srbiji nego 2008, a to je jedan od podataka koji se nezvanicno vrlo cesto koriste kao parametri kupovne moci svuda u svetu. Sve to indirektno upucuje na to da nema govora o cenama kvadrata od pre par godina i da i pored ovog trenutnog pada to mora da bude jos izrazenije jer jednostavno nema se para u narodu, a izgledi su nikakvi da ce ga uskoro biti.
[ Kawcek @ 19.02.2012. 13:11 ] @
Citat:
tdusko: @Dexic

Slazem se da se treba drzati diskusije, ali ne moze se tako jednostavno povuci crta i diskutovati o cenama stanova bez osvrta na trenutnu ekonomsku situaciju koja je nazalost u poslednje 3-4 godine drasticno losija. Nije ni pre toga bila nesto mnogo bolja ali sam siguran da svako ko je odrzao neke parametre u svom zivotu koliko-toliko konstantim da ce potvrditi da se u Srbiji danas zivi osetno losije nego tada. E sad, da li je to zbog nasih politicara, vladara iz senke, cunamija u Japanu, eksplozija na Suncu itd to je zasigurno van ove teme.

Juce citam podatak da je u januaru ove godine prodato skoro 3 puta manje automobila u Srbiji nego 2008, a to je jedan od podataka koji se nezvanicno vrlo cesto koriste kao parametri kupovne moci svuda u svetu. Sve to indirektno upucuje na to da nema govora o cenama kvadrata od pre par godina i da i pored ovog trenutnog pada to mora da bude jos izrazenije jer jednostavno nema se para u narodu, a izgledi su nikakvi da ce ga uskoro biti.


upravo tako. ti koji vec godinu dana ne zivis u paklu Srbije najbolje mozes da sagledas nenormalnost i tezinu zivota ovde.

Sto kaze onaj grafit - U Srbiji ko ne poludi - taj nije normalan.

Ludilo je da zivot porezi haraci i cene u Srbiji BILO CEGA a narocito hrane budu vece nego u Nemackoj!

A jos vece je ludilo imati vece cene hrane nego u Nemackoj a manje plate nego u Ekvatorijalnoj Gvineji i Obali Slonovace....
[ Kawcek @ 19.02.2012. 13:15 ] @
Citat:
ventura: @tdusko:

Stvarno ne znam kako to rade, ali činjenica je da postoji masa takvih porodica... Ja poznajem barem nekoliko takvih...


to "pricao mi jedan covek" "znam trojicu takvih" nije nikakav argument.

na 10 takvih porodica koje ti znas , ja znam 1000 koje zive katastrofalno lose.

normalno je da ti znas vise tih situiranih jer zivis u beogradu , u naselju gde zive verovatno uglavnom bogati i situirani, al ne vidis da u srbiji ima gomila onih koji zive veoma lose i veoma tesko.

otidji u neku od opstina na jugu srbije neces u 5 gradova naci 50 takvih ali ces naci 500.000 onih koji zive sa manje od 100 evra mesecno prihoda.

zato je argument jedino sta kaze statistika

a statistika kaze da zivimo mnogo gore nego pre 3 godine recimo.

neuporedivo gore.

samim tim neminovno je da padaju cene najskupljih stvari, stvari koje se danas smatraju za luksuz i koje vecina gradjana sebi ne moze da priusti - cene nekretnina i automobila.

one padaju zbog kombinacije vise faktora a prvenstveno zbog pada kupovne moci gradjana usred talasa poskupljenja ,smanjenja prosecnih plata za 50% , smanjenja zaposlenosti za 500.000 i povecanja poreza akciza i ostalih haraca

U Januaru 2008 litar benzina je kostao 54 dinara. Danas kosta 140 tj skoro 3 puta vise.

zato vecina naroda ne moze da ustedi da kupi stan cak ni na kredit, ni garsonjeru , ni za nov auto.


[ jnk @ 19.02.2012. 13:48 ] @
Novi zakon o porezu na imovinu iznosi 0.4% na nekretninu do 100,000 eur, 1% od 100 do 250k EUR, 2% od 250 do 500k i 5% na preko 500k eur. http://www.mfin.gov.rs/UserFil...%20POREZIMA%20NA%20IMOVINU.pdf

Pa gde ces vise od ovoga ventura?
[ Dexic @ 19.02.2012. 14:04 ] @
Gde si ti nasao te cifre? Lepo pise:
- do 100.000e 0.4%
- do 250.000e 0.6% + 40.000din (0.4% od 100.000e)
- do 500.000e 1% + 40.000din + 90.000din (0.6% na iznos od 150.000e)
- +2% na iznos preko 500.000e

To su cifre ako samo IMAS stan. Ako stanujes u njemu, umanuju se za 50%, max. 20.000RSD. Sto znaci da stan od 100.000e placa 200e godisnje porez max.


Kawcek, ajde mi reci kako ce se konkretno ili bolje KADA statistika odraziti na pad cena stanova?:) Da vidim vezu sa temom...
Ali ne stan u Tajkovcu, vec u normalnim delovima Beograda (Vracar, CK, Stari Grad, NBG do Arene, Zvezdara). Znaci kako ce i kada tu pojeftiniti stanovi?

Inace, nafta je 2008. kada je ti pominjes bila 33$ po barelu! Sada je 104$ po barelu. Tebe cudi sto je kod nas poskupela 3x?:)
[ jnk @ 19.02.2012. 14:30 ] @
Ok ja sam sabirao procente umesto iznose, bice da je to tvoje ispravno.
[ ventura @ 19.02.2012. 14:40 ] @
Citat:
jnk: Novi zakon o porezu na imovinu iznosi 0.4% na nekretninu do 100,000 eur, 1% od 100 do 250k EUR, 2% od 250 do 500k i 5% na preko 500k eur. http://www.mfin.gov.rs/UserFiles/File/zakoni/ZAKON O POREZIMA NA IMOVINU.pdf

Pa gde ces vise od ovoga ventura?

I sa novim zakonom, te cifre su i dalje daleko manje nego u USA recimo...

Evo ti tabela sa primerima:
http://www.taxfoundation.org/taxdata/show/27095.html

[ Igor Gajic @ 19.02.2012. 15:21 ] @
@ventura

U USofA sistem je napravljen tako da moras da radis od jutra do mraka. Ne mozes sebi priustiti da radis kako ti hoces. Ako ne radis i nemas da platis porez na kucu ode kuca na dobos. A po tim stopama bas treba da se radi za takav porez.

Koliki su porezi za nase okruzenje, za EU?

[ ventura @ 19.02.2012. 15:26 ] @
Citat:
Igor Gajic: @ventura

U USofA sistem je napravljen tako da moras da radis od jutra do mraka. Ne mozes sebi priustiti da radis kako ti hoces. Ako ne radis i nemas da platis porez na kucu ode kuca na dobos. A po tim stopama bas treba da se radi za takav porez.

Odlično, tako i treba!

Samo što mi ne bi trebali da gledamo kako da radimo manje nego u USA, već kako da radimo duplo više ako hoćemo bilo kakav boljitak.
[ Igor Gajic @ 19.02.2012. 15:43 ] @
Recimo da se ovde uvede njihova stopa poreza, konkretno 4%. Sto ce reci da ja sada, za svoj stan placam 1000E godisnje. I da mi se desi da, kao sada, stigne naplata poreza za 2 godine. Za 2010. i za 2011. sto ce reci 2000E poreza samo za stan.
To predstavlja veliki deo mojih ukupnih godisnjih primanja.

STA JA DOBIJAM OD DRZAVE ZA TE PARE ?!?

Znam sta bi drzava dobila od mene prvog da probaju tako nesto.
[ ventura @ 19.02.2012. 15:53 ] @
Citat:
Igor Gajic
STA JA DOBIJAM OD DRZAVE ZA TE PARE ?!?

Kako sada dolaziš do svog stana? Asfaltnim putem ili oranicom?

Kad povučeš vodu u WC šolji jel to ide u septičku jamu ili kanalizaciju?

Koliko imaš do najbliže osnovne škole ili vrtića?

Trenutno ti u sobi gori sveća ili sijalica?

itd itd.

Odgovor na tvoje pitanje je infrastruktura. To sve što koristiš a da ne obraćaš uopšte pažnju na to je nešto što je neko od nečega morao da plati, i mora da plaća da bi se održavalo.
[ Igor Gajic @ 19.02.2012. 16:02 ] @
Na zalost ja ne vidim nista da se radi od tolikih para koje se slivaju u drzavnu kasu. Placam parking, placam kada mi pauk odnese auto(skoro su pokusali da mi 2x naplate kaznu za nepropisno parkiranje u iznosu od 5000 dinara, sva sreca pa cuvam racune i posle 9 meseci, inace odose pare, mada je ovo za posebnu temu na Auto forumu), placam komunalije, placam registraciju auta, placam PDV, placam porez na stan, placam 60% na bruto platu. Samo placam. Za sta?!? Cini mi se kao da je ovo rupa bez dna u koju se samo slivaju pare. Da, para ima! Ima ih vise nego dovoljno. Samo sto odose privatnim licima u dzepove. Sit sam ovog sistema. I mislim da moje misljenje deli veliki deo ljudi. Da ja vidim neki boljitak, da vidim da je ovo uredjena drzava, ne bi bio protiv poreza. Ali kad moram da uzimam slobodne dane da bih sredio najosnovnije stvari u SUP-u, kada mi se voznja gradom pretvara u slalom(zbog rupa na putu), kada vidim kako bezobrazno i bezobzirno kradu na sve strane.... Negde postoji linija preko koje se ne prelazi.

[ ventura @ 19.02.2012. 16:10 ] @
Ako je tako ti onda ili na sledećim izborima glasaj za nekoga za koga smatraš da će sistem urediti kako treba, ili se seli na planinu pa nećeš morati da plaćaš ni ovo što sada plaćaš...
[ Igor Gajic @ 19.02.2012. 16:37 ] @
Sticajem raznih okolnosti cuo sam i video ko je i sta se desava u nasim politickim vodama i sta se radi u strankama. I licno posle toga poceo sam jako brzo da gubim poverenje u ovu zemlju i da ce ikada biti bolje. Jednostavno receno sistem je truo od vrha do dna. I postajem prilicno ogorcen na sve(ko ne bi bio) sto se jako dobro vidi i po tonu i tekstu mojih postova. Tako da cu na sledecim izborima izaci i glasati sa jednim velikim X preko celog papirica, po mogucstvu sa nekim debelim plavim markerom.

Inace, opcija za zivot u planini iliti dalje od centra nije sasvim losa opcija. Cena stanova/kuca su reda velicine 15-25.000 E, bar sto se tice okoline NS. Na poslu sam za nekih 30-45 minuta(koliko mi sada treba pesice). NE razmisljam oko parking mesta, ne razmisljam toliko o lokalnim kvartovskim narkomanima(koji u zadnje vreme kradu i obijaju auta kako stignu), svako selo/gradic ima svoju skolu. Cist vazduh, zdravije okruzenje, mogucnost uzgajanje sopstvene organske hrane, umesto skarta iz supermarketa. Zvuci jako primamljivo.
[ ArsenLupen @ 19.02.2012. 17:14 ] @
Kazi mi 2 stvari molim te:

Citat:
Tako da cu na sledecim izborima izaci i glasati sa jednim velikim X preko celog papirica


Sta planiras da postignes sa ovim;



Citat:
Inace, opcija za zivot u planini iliti dalje od centra nije sasvim losa opcija. Cena stanova/kuca su reda velicine 15-25.000 E. Na poslu sam za nekih 30-45 minuta(koliko mi sada treba pesice)


Gde to ima a da se autom moze doci u centar(pretpostavljam) NSa? U Zrenjaninu?

[Ovu poruku je menjao ArsenLupen dana 19.02.2012. u 18:30 GMT+1]
[ Igor Gajic @ 19.02.2012. 17:38 ] @
@ArsenLupen

Citat:

Sta planiras da postignes sa ovim;


Ako ne ponistis listic, tj. ostavis ga blanko onda tvoj listic moze biti popunjen, tj zaokruzen, bez tvog znanja. Tako da ispadne da si glasao iako nisi. Listic je legitiman, nije falsifikat, tako da se na taj nacin ne moze otkriti kradja glasova. Ovako to je jedini nacin da ponistis listic i da budes 99% siguran da ne moze biti zloupotrebljen.

Citat:

Gde to ima a da se autom moze doci u centar(pretpostavljam) NSa? U Zrenjaninu?

Kolika je cena kuca u Ledincima, Bukovcu, na periferiji Sremskih Karlovaca ? Cak se iz Indjije stize za 45 minuta do NS(imam kolegu koji zivi u Indjiji i svaki dan dolazi kolima na posao).
[ Davor Vlajkovic @ 19.02.2012. 17:45 ] @
Kakve su cene nekretnina u Inđiji?
[ Commandant Carlos @ 19.02.2012. 18:11 ] @
@Igor Gajic

Pazi kod selidbe van grada postoji kvaka 22, sve je to lepo zivis na 30-60 min od posla, miran kraj jeftin za zivot i ostale sitnice.To su mozda prednosti ali nedostaci su veliki sto mogu vremenom doci na videlo, npr slabo obrazovanje, nedostatak dodatnih aktivnosti za decu (sport instituti za strane jezike i slicno), dodatne aktivnosti za tebe osim ako ispijanje piva ispred prodavnice i raspravu za drvenim filozofima ispred prodavnice ne smatras top provodom, zatim okruzenje (gomila likova cija je aktivnost ispijanje piva i povremena tuca).Jednostavno sredina te povuce ne dno i neda ti da isplivas ili ces biti kao oni ili ce te proglasiti ludim. Ovo ti govorim iz licnog izkustva, naime imam kucu Blizu BG u Pitanju je Pecinacka opstina, iako vazimo za razvijenije putevi su nam nula, u selo jos nije stigla kanalizacija, voda gracka je nula( baja koji dozira hlor cesto prekardasi pa odeca dobije cudan miris i boju) koristio bi svoj bunar koji je na 70m ali seoski je na 90 pa je nivo vode opao pa ga ne mogu koristiti.Losa gradnja kuca, bilo bi naj isplativije napraviti novu a ne renovirati staru, samo su to bacene pare. I tako u nedogled, nije ovo zapadni svet pa da imas dobru infrastrukturu po celoj zemlji da ti imas suvencije za sttruju i porez sto zivis na selu i slicno. Sta ja znam kad sagledam sve ovo zivot u gradu je mnogo lagodniji.
[ ArsenLupen @ 19.02.2012. 19:28 ] @
Nisi me razumeo. Pitam te, sta postizes sa time sto ponistis listic? Sta ocekujes da promenis? Bojkotom glasanja se stavljas u masu koja se ponasa kao malo dete u "necu" fazi - znam da glasanjem necu dobiti to sto hocu i onda necu da glasam. Razumem da je opozicija jos gora, i ja licno necu glasati za nekoga tamo Cedu ili Tomu, vec protiv tamo nekog Djilasa, Dulica i sl.

Sto se nekretnina tice, ispao sam malo iz fazona jer ne pratim cene, zadnji put sam gledao oglase pre oko godinu dana(sa akcentom na severni Srem), i za 15k si mogao da kupis trosnu kucu u Beocinu, doduse sa svim prikljuccima. Verovatno se promenilo na dole, ali verujem nista ekstremno.

OT - cene nekretnina nece padati u BG sve dok masa iz sela i manjih gradova dolazi da zivi u BG(kazu 30.000 godisnje) I od tih 30k, da ih 0.1% radi na stabilnom i dobro placenom poslu, uzece kredit bez razmisljanja o precenjenosti nekretnine, jer, boze moj, to je BG. A taj 0.1% cekaju svi koji prodaju nekretnine.
[ Davor Vlajkovic @ 19.02.2012. 19:36 ] @
Cene možda ne padaju značajno, ali je prodaja opala, što može samo da znači da, da bi prodao stan, moraš da spustiš cenu. Ovo što se vrti po oglasima su mahom nerealne prve cene koje se značajno obaraju pregovorima (počeo sam da pratim šta se dešava jer me čeka prodaja stana u skorije vreme). Ako znate nekog od tih BG došljaka koji ne mare za cenu, šaljite ih kod mene i zaradite %


[offtopic] Masovnim neglasanjem tj. nezaokruživanjem se može utičati na promene na političkoj sceni - ako trenutni igrači nisu interesantni narodu, moraće ili oni da menjaju pristup ili da dođu neki novi sa, takođe, drugačijim pristupom - IMHO [/offtopic]
[ jnk @ 19.02.2012. 19:44 ] @
arsenlupen: Ja jednostavno ne zelim da budem faktor koji doprinosi tome da ce neko od trenutnih sto se nude doci na vlast. Jednostavno ne postoji nijedan u ponudi za koga bih mogao cak i iz sprdnje da glasam. Eventualno za Milana Tarota

[ Commandant Carlos @ 19.02.2012. 19:52 ] @
da li je ovo snimao u kupatilu- toaletu. Ima da predje cenzus pazite sta sam rekao
[ Sceka @ 19.02.2012. 20:49 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Cene možda ne padaju značajno, ali je prodaja opala, što može samo da znači da, da bi prodao stan, moraš da spustiš cenu. Ovo što se vrti po oglasima su mahom nerealne prve cene koje se značajno obaraju pregovorima (počeo sam da pratim šta se dešava jer me čeka prodaja stana u skorije vreme). Ako znate nekog od tih BG došljaka koji ne mare za cenu, šaljite ih kod mene i zaradite % :)


[offtopic] Masovnim neglasanjem tj. nezaokruživanjem se može utičati na promene na političkoj sceni - ako trenutni igrači nisu interesantni narodu, moraće ili oni da menjaju pristup ili da dođu neki novi sa, takođe, drugačijim pristupom - IMHO [/offtopic]

Slazem se svim sto si rekao i pridruzujem se ovom boldovanom, i ja se prijavljujem za te iste i dajem kintu za uspesno zavrsen posao! :)

Ja sam od onih koji drzi cenu, pa ako se nadje i kad se nadje kupac koji ce da da koliko trazim ok, ne zurim sa prodajom jer mi nije nuzda. Mislim da je proslo vreme kad se prodavalo iz nuzde, prodalo se mnogo stanova a prodaja je stala i zbog toga sto vise nema, ili je vrlo malo, varijanti obaranja cene zato sto je neka vrsta frke u vezi para pa mora da se proda i za manju sumu. Isto kao sto je nekako u stagniranju pad cena manjih stanova zadnjih pola godine.

Ovo OT isto je potpuno tacno.



Pozdrav!
[ Dexic @ 20.02.2012. 08:23 ] @
Ja bash krajem januara sam video nekoliko stanova na Vracaru koji se prodaji svi do max. 2000e/m2 u poprilicno dobrim zgradama jer ljudima treba novac ili prosto hoce da prodaju.

Sceka, ti sto drzis cenu ne cini nikakvu razliku na trzistu - bitni su oni koji imaju gomilu stanova i drze im cenu.

Znam dva slucaja na Dorcolu gde ljudi drze 2500e/m2 jer im "nije potreban novac trenutno". Jedna u Gundulicevom Vencu, jedna kod crkve AN. Oba nedovrsena :)

Videcemo kako je ovaj snezni talas uticao na cene... sumhjam da je i 10 ljudi gledalo stanove tokom februara, pa nekima moze da gori pod nogama.
[ jnk @ 20.02.2012. 08:33 ] @
Šta mislite o stanovima koji se prodaju putem licitacije od ljudi koji nisu mogli da ga isplaćuju? Da li bi imali tu moralnu dilemu ili problem sa tim? Skoro se prodavao stan u Kumodraškoj 95 m2 za 57k EUR zgrada iz 2003. godine. Jeste da može da bude šurda fazon ali zakonski je sve ispravno i sigurno da se isplati u svakom slučaju jedino to što je malo neprijatno.
[ Kawcek @ 20.02.2012. 13:13 ] @
ventura,

placanje poreza na nekretnine je najveca moguca pljacka koja postoji .

Svako od nas kada pravi kucu ili kupuje stan vec plati gomilu poreza . Znaci ako kupim plac, placam porez na prenos vlasnistva, zatim kupujem gradjevinski materijal i opet placam na sve to PDV , ako samostalno gradim , a ako mi radove izvodi firma opet oni plate pdv pa meni opet fakturisu sve sa pdvom . Zatim placam porez na gradjevinsko zemljiste, porez na tehnicki prijem objekta, uknjizbu i sta jos sve ne.

I to malo bandi demokratskoj lopovskoj, nego oce da dere narod i sa najvecim porezima u evropi na nekretnine.

Svako ko placa porez na nekretninu je opljackan. Najveca kriminalna organizacija u nasoj zemlji je aktuelna vlast.

To sto su oni usvojili neki zakon pa tako legalizuju pljacku ne znaci nista.

I Hitler je istrebljivao Jevreje i oduzimao im imovinu takodje "sve po zakonu"

[ ventura @ 20.02.2012. 13:24 ] @
Ti se onda preseli u neku divljinu tipa juzni sudan i sl., posto se porez na imovinu placa u svakoj normalnoj i uredjenoj drzavi ovoga sveta.
[ Java Beograd @ 20.02.2012. 13:26 ] @
"Držati cenu" (nerealno visoku) kod prodaje bilo čega zapravo znači: "Prodavati i moliti Boga da se ne proda". Ako onaj ko prodaje zaista i želi da proda, tj. da dobije pare, onda cena mora biti realna, tj. takva da neko to realno želi da plati.
[ Java Beograd @ 20.02.2012. 13:31 ] @
Citat:
ventura: ... porez na imovinu placa u svakoj normalnoj i uredjenoj drzavi ovoga sveta.
Upravo tako, porez na imovinu se plaća u svakoj normalnoj zemlji na svetu, s tim što ima mnogo varijanti "normalnosti":

- Mnoge normalne, tj. uređene države imaju porez na nekretnine otprilike isti kao kod nas.
- Druge normalne, tj. uređene države imaju porez na nekretnine otprilike takav da se porez ne plaća na nekretninu u kojoj se stanuje. (Ili je stopa poreza manja)

I td, i td.

- Znam da se nekada (nisam siguran da li je i danas) u Austriji porez plaćao na ukupnu imovinu, u šta su ulazile i pokretne stvari, pa čak i nakit i prstenje. Koliko se to poštovalo, tj. koliko su građani tačno prijavljivali vrednost ukupne imovine posebno je pitanje, ali je zakon bio takav.

- Takođe se, u normalnim i uređenim zemljama, plaća i porez na promet nepokretnosti, i PDV (VAT) i porez na zarade, i porez na nasleđe. Samo, kad u nekim normalnim i uređenim državama ne platiš neki od poreza možeš da zaglaviš dugogodišnju robiju.


[ Zeka_SD @ 20.02.2012. 13:55 ] @
Citat:
OT - cene nekretnina nece padati u BG sve dok masa iz sela i manjih gradova dolazi da zivi u BG(kazu 30.000 godisnje)


To bi značilo da je Beograd između dva popisa narastao za 300000 ljudi!? Ako pogledamo čiste rezultate popisa, porast je 63000, ali, ako primenimo istu metodologiju na oba popisa, stvarni porast je jedva 10000 ljudi! Danas je ljudima u unutrašnjosti Beograd samo prolazna stanica ka putu na Zapad!
[ Wi-Fi @ 20.02.2012. 14:59 ] @
Cene u BG nece padati sve dok banke ne aktiviraju hipoteke/krediti "pojedu" zaradu, tj. dok finansijeri/investitori ne krenu u akciju lomljenja ruku/nogu, pucanja u kolena itd.
[ Sceka @ 20.02.2012. 16:17 ] @
Citat:
jnk: Šta mislite o stanovima koji se prodaju putem licitacije od ljudi koji nisu mogli da ga isplaćuju? Da li bi imali tu moralnu dilemu ili problem sa tim?...

Gde to da se pogleda, to sa prodajom na licitaciji... Ja nemam nikakvu moralnu dilemu oko toga, ako je sve regularno/legalno. Zainteresovan sam za te varijante, gde mogu da se informisen u vezi toga? Hvala!


Pozdrav!
[ Dexic @ 20.02.2012. 16:37 ] @
www.dobos.rs pretpostavljam.

Samo sto se tu sve pocetne cene porpilicno vise od jnkovog primera.
[ Sceka @ 20.02.2012. 17:41 ] @
^ Da... sad gledam, nije ovo lose, ima rezona da se covek malo angazuje! Bar ja tako kontam. Jesu cene vece nego sto je @jnk naveo (da sam znao za onaj njegov primer ...). Cekam da se on javi ali i ovde moze dosta toga da se uzme u razmatranje.


Pozdrav!
[ jnk @ 20.02.2012. 18:45 ] @
Ovaj konkretno je bio na sajtu jedne banke. Problem vidim u komsijama koje bi te popreko gledale kao i samom vlasniku koji verovatno ne bi hteo da se iseli pa i kad se iseli verovatno bi pocupao elektro instalacije i plocice.
[ Sceka @ 20.02.2012. 20:01 ] @
@jnk ^ Pa pazi, obzirom na:

Citat:
Skoro se prodavao stan u Kumodraškoj 95 m2 za 57k EUR zgrada iz 2003. godine.

Uopste me ne bi bilo briga kako me komsije gledaju u pocetku. A posle, ako bih tu stanovao... Nikada nisam imo problema sa komsijama, i kad sam ziveo u kuci - a to je uvek veci problem nego u stanu jer imas dvoriste, razno drvece, po neka vocka, ziva ograda, prava ograda, kapija koja je za automobil/e... Ja sam imao komsije sa 3 strane, levo i desno u istom nivou a sa zadnje strane ispod ne nepuna dva metra. Tu sa zadnje strane sam imao posadjene leske (lešnik!) i to je bilo umesto ograde jer izgleda kao ziva ograda kad se redovno podkresuje da ne raste kao drvo. Pa kad lesnici budu zreli pola padne kod komsije a onda njegova zena pravi lesnik tortu koju jedemo posle rostilja koji je isto u dvoristu... Te varijante nema kad imas stan. Komsiji kazes "dobar dan" ili "dobro vece" i to je to. Da ne duzim.

Sto se vlasnika tice, to je najmanji problem, on izlazi "k'o bela lala" i jos pita "jel' treba pomoc za unosenje namestaja".


Pozdrav!
[ ArsenLupen @ 21.02.2012. 14:54 ] @
Razlog plus za ziveti u kuci ili kupiti bolji stan(Venturatm) -

http://www.tarzanija.com/komsi...ma-bi-rado-presudio-ali-nemoj/

[ Dexic @ 22.02.2012. 18:41 ] @
http://www.kamatica.com/vesti/...titori-krovove-podigli-naopako

Bash me zanima ko je primetio konkretne, a kriticne, probleme po zgradama zbog snega?
[ Commandant Carlos @ 22.02.2012. 19:44 ] @
e da je samo sa krovom problem, pa ako su stedeli na krovu sta su tek radili sa zvucnom, termo izolacijom, cevima i ostalim stvarima.Jedan veliki problem u Bg je nedostatak kvalitetnije gradnej(ne lux nego srednje klase) ovo kod nas je sve zadnja klasa ne znam kako da je nazovem.Bas pre nekako prolazim Prvomajskom u Zemunu pa to je ljudi da se najezis stvarno ne znam ko je taj ludak da kupi takav stan.
[ Kawcek @ 22.02.2012. 20:39 ] @
Citat:
Ti se onda preseli u neku divljinu tipa juzni sudan i sl., posto se porez na imovinu placa u svakoj normalnoj i uredjenoj drzavi ovoga sveta.


ventura , pa preseli se ti.

evo nama u susednoj Hrvatskoj se ne placa porez na nekretnine , vec samo na tzv kuce za odmor tj vikendice i objekte koji se izdaju.

U ceskoj se na trosoban stan sa ceskom platom od 2000 evra placa 20-30 evra porez godisnje a u poljskoj ni citavih 10 evra.

I zasto ja da platim 200-300 evra , da dam jednu prosecnu mesecnu zaradu na ime tog haraca i sta dobijmam za to?

Ne dobijam nista.

Drugo u tim "normalnim zemljama" ljudi imaju NORMALNE plate od 2500-3000 evra .


A vi ovde nama uvodite samo "normalne" poreze harace a plate su nam nenormalne 80% ljudi u srbiji , i to koji imaju srece pa da imaju posao radi za 300 evra ili manje.


znaci javi mi se sa tim "normalnim" haracima i ostalim pljackama naroda ,kad narod bude imao normalne plate od 2000-3000 evra

Znaci kad budem imao svedsku platu necu imati nista protiv da placam svedske poreze.

A da placamo norveske poreze sa africkom platom - to je genocid nad ovim narodom.
[ mmmilan @ 22.02.2012. 21:24 ] @
Mozda offtopic:
Jel realno da cena stana od 84 kvm bude 105000 e u cerak-vinogradima? Potez prema ratka mitrovica. Ispada 1250 evra po kvadratu.
Malo sam se zagrejao za te vojne stanove al mi se cini da je jaka cena.
Pratim oglase u tom naselju par meseci i vidim da prodaja stagnira, tj ni jedan stan se nije prodao a prodavci uporno drze cene.
[ ventura @ 22.02.2012. 21:27 ] @
Citat:
Kawcek: ventura , pa preseli se ti.

Što bi se ja selio ako mi odgovara da živim u Srbiji?

Mogu uvek propisi da budu i bolji, neki porezi manji, ali u suštini je ok. Ne žalim se, tako da ne vidim razlog zašto bi ja negde išao.

To ja kažem vama koji volite da kukate kako je u komšiluku uvek trava zelenija... Preselite se kod komšija pa pasite koliko god hoćete...
[ Dexic @ 22.02.2012. 21:29 ] @
Kawcek, ajde prekini da samo laprdas bez korisnih predloga, a jos vise prekini da lazes.
Plate od 2000EUR u Ceskoj su sve samo ne prosek ili blizu proseku!

@mmmilan, prevelika cena za taj kraj i to BASH prevelika. Za tu svotu mozes komotno da kupis u Stepa Stepanovic a za 1500e bez problema mozda i najbolje stanove na Zvezdari i Vozdovcu.
[ Kawcek @ 23.02.2012. 06:59 ] @
Citat:
Dexic: Kawcek, ajde prekini da samo laprdas bez korisnih predloga, a jos vise prekini da lazes.
Plate od 2000EUR u Ceskoj su sve samo ne prosek ili blizu proseku!

@mmmilan, prevelika cena za taj kraj i to BASH prevelika. Za tu svotu mozes komotno da kupis u Stepa Stepanovic a za 1500e bez problema mozda i najbolje stanove na Zvezdari i Vozdovcu.


pa ja sam dao predlog i to vrlo konstruktivan.

da se takvi pljackasi naroda poput tebe i tebi slicnih oteraju ko na djubriste istorije a ko na robiju i da se ukine bilo kakvo oporezivanje nekretnina u Srbiji .

Najveci porezi na nekretnine u Evropi su uvedeni u Srbiju da bi se vama budzetskim parazitima i ostaloj administraciji dala plata, jer se zbog vaseg unistavanja privrede ta vasa plata ne moze isplatiti iz normalnih poreza pa je rezim aktuelni uveo nove harace da bi skupio deo novca za vase plate.

Takodje da se ukine PDV na gradjevinski materijal, da se ukinu lopovske nadoknade za gradjevinsko zemljiste i slicna lopovska opterecenja , od kojih novac i onako ide u privatne dzepove budzetskih parazita , poput tebe, a ne u izgradnju infrastrukture.

i naravno na kraju , 2/3 vas budzetskih parazita, koji sedite po trojica na jednoj stolici , nabiti nogom u dupe, isterati vas na ulicu , i dati vam u najboljem slucaju 3 krave ili 10 koza kao alternativu za prezivljavanje .

na taj nacin ce poreska opterecenja gradjana da se smanje, nekretnine ce pojeftiniti i pokrenuce se gradjevinski sektor i privreda.

takvi kao ti su kocnica ove zemlje , rak rana ovog naroda , parazit na zdravom organizmu nase Srbije koji preti da ubije organizam domacina.

Vreme je da se mi koji placamo poreze od kojih se svi vi budzetski paraziti izdrzavate , dignemo i da vam kazemo - DOSTA JE BILO .



[ Kawcek @ 23.02.2012. 07:04 ] @
Citat:
ventura: Što bi se ja selio ako mi odgovara da živim u Srbiji?

Mogu uvek propisi da budu i bolji, neki porezi manji, ali u suštini je ok. Ne žalim se, tako da ne vidim razlog zašto bi ja negde išao.

To ja kažem vama koji volite da kukate kako je u komšiluku uvek trava zelenija... Preselite se kod komšija pa pasite koliko god hoćete...


i meni odgovara da zivim u Srbiji ali me ne odgovara da mi kojekakvi lopovski rezimi , za racun isplate plata svojim clanovima stranaka, i ostalim budzetskim parazitima konstantno zavlace ruku u dzep i pljackaju me i otimaju mi moj novac koji ja teskim radom z aradjujem.

A ti se naravno ne zalis , jer si verovatno pripadnik ovog rezima . Ja sam privatnik poznajem mnogo ljudi , sa mnogima saradjujem , i danas je situacija ekonomska u privredi toliko teska da se na stanje u zemlji ne zale samo oni koji su deo aktuelne vlasti ili preko monopola saradjuju sa njima i pljackaju narod i drzavu.




Ako gresim - izvinjavam se.

[ ventura @ 23.02.2012. 08:35 ] @
Citat:
Kawcek: i meni odgovara da zivim u Srbiji ali me ne odgovara da mi kojekakvi lopovski rezimi , za racun isplate plata svojim clanovima stranaka, i ostalim budzetskim parazitima konstantno zavlace ruku u dzep i pljackaju me i otimaju mi moj novac koji ja teskim radom z aradjujem.

A šta si uradio po tom pitanju? Za koga si glasao? Ako nisi uopšte glasao, utoliko gore, tek tada nemaš prava da se buniš.

Dakle, ako ti nešto smeta, postoji način kako to da promeniš, a u krajnjem slučaju, imaš još skoro 200 država na svetu gde možeš da se preseliš i da živiš...

Citat:
Kawcek
A ti se naravno ne zalis , jer si verovatno pripadnik ovog rezima . Ja sam privatnik poznajem mnogo ljudi , sa mnogima saradjujem , i danas je situacija ekonomska u privredi toliko teska da se na stanje u zemlji ne zale samo oni koji su deo aktuelne vlasti ili preko monopola saradjuju sa njima i pljackaju narod i drzavu.

Znaš kako... Oni koji rade, ti moraju i da vide neke rezultate. Problem je u onima što ne rade, pa žive kao bednici, a onda gledaju one na vlasti koji takođe ništa ne rade a žive carski... Malo se okreni oko sebe i pogledaj sve te ljude koji imaju para.. Nemoguće je da je baš svaki kriminalac ili političar...
[ Dexic @ 23.02.2012. 08:57 ] @
Citat:
Kawcek: pa ja sam dao predlog i to vrlo konstruktivan.


Nista ti konkretno nisi dao. Dao si samo, kao sto WiFi rece "cilj", a ne konkretno kako doci do cilja.
Svi su rekli sto i ti u predizbornim kampanjama a posle *****.
Znaci i dalje samo tupis i nista konkretno ne radis.
[ Jagnjeca brigada @ 27.02.2012. 07:43 ] @
Porez na drugi stan veći 100 odsto
IZVOR: VIJESTI
Podgorica -- Skupština grada Podgorice usvojiće Odluku o porezu na nepokretnosti, kojom se stopa poreza na drugi stan uvećava 100 odsto u odnosu na utvrđenu poresku stopu

http://www.b92.net/biz/vesti/r...02&dd=25&nav_id=585658
[ Jagnjeca brigada @ 17.06.2012. 21:09 ] @
nedelja, 17. jun 2012, 08:25 -> 09:22

Prodaja stanova u stalnom padu

U poslednje tri godine prodaja nekretnina u Srbiji u stalnom padu. Cene stanova pale za trećinu, a broj zaposlenih u građevinskoj operativi smanjen za 40 odsto.

Prema podacima Nacionalne korporacije za osiguranje kredita i Poreske uprave, prodaja nekretnina u Srbiji u poslednje tri godine beleži pad, koji se nastavlja i u ovoj godini. Cene stanova pale su za trećinu.

Izjave Slavice Arsić i Gorana Rodića

Prodaja u Beogradu pala je 30 odsto, a u nekim gradovima u Srbiji i do 50 odsto. Sve manje se gradi, a zbog male kupovne moći, loše ponude stanova i sve skupljih kredita, očekuje se da će se taj trend nastaviti.

Od 2008. godine kada je u Srbiji ukupno prodato 58.500 stanova i kuća, od čega gotovo polovina u Beogradu, beleži se sve manji promet nekretnina. Prošle godine prodato je gotovo za trećinu manje stanova i kuća nego 2008.

"Kada smo radili polugodišnji izveštaj o radu poreske uprave, zapazili smo da je broj prodatih stanova od januara do 31. maja, manji od broja u istom periodu prošle godine, a u 90 odsto slučajeva pokazalo se da su ugovorene cene niže od procenjene tržišne vrednosti koju izvrši poreska uprava", kaže Slavica Arsić iz Poreske uprave.

Prosečna cena kvadratnog metra stana kupljenog na kredit u Beogradu 2007. godine bila je 1.100 evra, 2008. 1.500 evra, 2011. godine 1.300 evra. Dok su cene nekretnina u svetu zbog krize padale i više od 50 odsto, u Srbiji i pored pada prodaje, cene su još uvek veće nego 2007. godine. S druge strane, u manjim mestima u Srbiji stanovi se mogu naći i za 500 evra po kvadratu.

"Realna izvođačka cena sa svim instalacijama metar od objekta kreće se od 350 do 450 evra po kvadratu. Sva druga nadogradnja od zemljišta, raznih komunalnih taksi i raznih dažbina koje lokalna samouprave i gradovima sami razrezuju, daleko premašuje izvođačku cenu", kaže Goran Rodić iz Odbora za građevinarstvo Privredne komore Srbije.

"Neverovatno da prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, cena izgradnje u Beogradu jeste tri puta veća nego recimo u Nišu ili u nekim manjim mestima u Srbiji. S obzirom na to da je reč o jednoj državi, ti troškovi moraju biri usklađeni", smatra Danijela Ilić iz Nacionalnog udruženja procenitelja Srbije.

Zbog sve manje prodaje manje se gradi i sve više građevinaca je bez posla. Naime, u srpskoj građevinskoj operativi radilo je 120.000 radnika, a sada ih je manje od 70.000.
http://www.rts.rs/page/stories...ja+stanova+u+stalnom+padu.html
[ Braksi @ 17.06.2012. 22:45 ] @
porez na nekretnine nije tragedija sam po sebi.

Medjutim, ako se pogleda sira slika stvar je zapravo bizarna: to je samo jedan od nameta ocajne drzave koja pokusava nemoguce: da opeljesi narod da bi bila bogatija - kao da se uhvatite za usi i probate da se odignete od zemlje...
[ mmmilan @ 17.06.2012. 22:49 ] @
Kupio sam stan u c.vinogradima za 107000. Lepa spratnost, nije prizemlje, nije zadnji sprat. 97 kvadrata+terasa. Sve ukupno 107 kvadrata. Trazio sam pa skoro pola godine. Prva cena je bila 120000 e. Mislim da sam dobro prosao. Sta Vi kazete?
[ Braksi @ 17.06.2012. 22:51 ] @
history will decide...
[ ventura @ 17.06.2012. 23:18 ] @
Citat:
mmmilan: Kupio sam stan u c.vinogradima za 107000. Lepa spratnost, nije prizemlje, nije zadnji sprat. 97 kvadrata+terasa. Sve ukupno 107 kvadrata. Trazio sam pa skoro pola godine. Prva cena je bila 120000 e. Mislim da sam dobro prosao. Sta Vi kazete?

Realno, trebao si da platiš ne više od 800-1000 evra po kvadratu... Pogotovo što je stan veće kvadrature od uobičajenih 50-tak kvadrata koliko se kupuje... Dakle po ceni je trebao biti bliže ovoj donjoj cifri...

[ Holkan @ 23.06.2012. 01:10 ] @
Mene u ovome prvenstveno neprestano fascinira drzava koja neprekidno namece sve vise i vise nameta gradjanima (nama) koji imamo sve manje i manje.
Odakle vise izvuku? Uopste mi nije jasno. Zaista bih voleo da cujem odgovor odakle oni izvuku sve vecu kolicinu novca koju uzimaju iz godine u godinu.
Oni svojim nenormalno visokim porezima, taksama i ostalim otimacinama (ne znam kako sve zovu uzimanje para nizasta) unistavaju bilo kakvu legalnu preduzetnicku inicijativu. Imam druga koji je uzeo start up kredit 2008-e i otvorio je svoj salon. Zatvorio ga je za manje od godinu dana i poceo da radi na crno jer u suprotnom nije uspevao da otplati ratu kredita.

S`druge strane, ne mogu da razumem ljude koji nesto prave, prodaju, pruzaju, pre ce dozvoliti da to nesto propadne nego da ga prodaju po nizoj ceni.

Sa trece strane, primetio sam jedan fenomen. Koka kola je poskupela 3 puta tokom ove godine, i sada je 120 dinara za 2 litra a promet im ne opada.
Zasto?! Pa jel je ljude neko omadjijao pa da piju samo koka kolu. Ja sam iz principa poceo da pijem Pepsi, jer necu da me niko pravi budalom.
Pepsi kosta 95 dinara za 2 litra, pa ako se njima isplati, zasto se ne bi isplatilo ovima? Nego hoce da se reklamiraju UVEK SVUGDE GDE GOD MOZE pa makar i na groblju, pa nadju naivcine da sve te reklame plate.
[ Commandant Carlos @ 23.06.2012. 14:14 ] @
@Holkan

Ne znam sta i nije jasno, dosad sto smo ziveli ziveli smo na racun kredita, citaj sve smo proterali kroz zadnjicu.Tesko se mozemo zaduziti bilo gde ( osima ako ona prica od 3 miliarde $ nije tacna) pa eto nam jos 1 do 2 ovakvog zivota i to je max. Kasa je prazna, tj. dotice u nju ali nedovoljno za sve rashode (plate drzavne, penzije itd).
[ Holkan @ 23.06.2012. 14:23 ] @
Da, jasno mi je to, ali resenje nije da se povecavaju porezi jer se tako gusi privreda.
Treba se povecati proizvodnja i prodaja i onda oporezovati normalnim taksama mnogo veci obrt novca.
To je po meni jedino funkcionalno i prosperitetno slobodno trziste. Sve ostalo je totalno amaterska kombinacija kapitalizma i socijalizma, i bedno emuliranje razvijenih kapitalistickih zemalja.
[ Holkan @ 23.06.2012. 14:27 ] @
Citat:
mmmilan: Kupio sam stan u c.vinogradima za 107000. Lepa spratnost, nije prizemlje, nije zadnji sprat. 97 kvadrata+terasa. Sve ukupno 107 kvadrata. Trazio sam pa skoro pola godine. Prva cena je bila 120000 e. Mislim da sam dobro prosao. Sta Vi kazete?


Ja mislim da si super prosao. Sada na red dolazi da uzivas u zivotu, sto je vecini ljudi problem.
[ Commandant Carlos @ 23.06.2012. 15:51 ] @
A kako mislis da se poveca proizvodnja:
1. Drzava da investira
2. Privatna lica da investiraju

Ako je ovo drugo ti moras dati neke podsticaje(manji porezi, naknade i slicno), kako mislis taj manjak u kasi da nadomestis?
[ Holkan @ 23.06.2012. 20:32 ] @
Ne moze da se nadomesti. Nema para.
Privremeno cemo bankrotirati, pa ce sve penzije da se spuste na 200e, sve plate kompletno ce se smanjiti za 30%, i ukinuce se sve moguce beneficije za sve koji rade u drzavnoj sluzbi.
To je jedino resenje. To, ili beskrajna agonija.

To ti je kao kad te boli zub, pa moras kod zubara da te izbusi. Prvo je malo neprijatno, ali posle toga sledi olaksanje i zdravlje.
Bilo bi dobro da ljudi postanu malo skromniji, a ne da vecito kukaju i traze vise, vise i vise. Pod ovim mislim na neprekidne strajkove sudstva, drzavnih uprava, skola itd.
U svim ovim institucijama imaju dobre i redovne plate, godisnje odmore od po 30 dana, sva moguca prava radnika su im ispunjena, a oni zauzvrat neprekidno strajkuju.

Sta mislis, da li i ona druga strana, koja inace zaradjuje za sve ove, koja radi u privatnim firmama, a pogotovu mala preduzeca poput prodavnica i trafika, uziva sva ova prava? Ne. Pa prema tome, da li bi bilo logicnije da strajkuju kasirke iz maksija koje rade 6 dana nedeljno po 8 sati u sve tri smene po ceo dan na nogama za 23 000, ili drzavni sluzbenici koji opusteno i lagano raduckaju svoj posao za 60 000, od ponedeljka do petka od 8 pa do, hmmm... recimo 14:30 u proseku? Hajde, odgovori mi iskreno.
[ Dexic @ 24.06.2012. 02:40 ] @
Jel' zna neko konkretno kakva je situacija sa onom zgradom pri vrhu Dobracine? (u kojoj je valjda m2 bio 12.000 pre 10-ak godina, a sada je, po pricama, 9.000)
Mislim, da li iko zivi tu uopste, da li je iko kupio ista, da li je zavrsena? :D

Do pre mesec dana sam imao utisak da jos nije ni zavrsena! (lokal nije bio...)
[ vilil1 @ 24.06.2012. 12:38 ] @
Citat:
Dexic: Jel' zna neko konkretno kakva je situacija sa onom zgradom pri vrhu Dobracine? (u kojoj je valjda m2 bio 12.000 pre 10-ak godina, a sada je, po pricama, 9.000)
Mislim, da li iko zivi tu uopste, da li je iko kupio ista, da li je zavrsena? :D

Do pre mesec dana sam imao utisak da jos nije ni zavrsena! (lokal nije bio...)

Gde se tacno nalazi ta zgrada u kojoj je kvm bio 12.000e?
[ tdusko @ 25.06.2012. 08:10 ] @
^ Promasio temu?
[ Dexic @ 25.06.2012. 11:23 ] @
Citat:
vilil1: Gde se tacno nalazi ta zgrada u kojoj je kvm bio 12.000e?


Mislim da se vodi Dobracina 5 ili 6... na vrhu Dobracine (znaci blize Knezu), strana gde je mini-Maxi. Treca zgrada otprilike odozgo, sa onim dvosmernim staklima.
[ jnk @ 25.06.2012. 11:42 ] @
Stoji napušteno gradilište.
[ ventura @ 25.06.2012. 12:23 ] @
Zgrada nije završena.

http://www.infinity-beograd.com/
[ Dexic @ 25.06.2012. 13:50 ] @
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ta zgrada se "prodavala" jos 2005. negde :D Koliko im treba da je zavrse bre :)
[ ventura @ 25.06.2012. 14:00 ] @
Oni su išli na neku mega-fensi varijantu, i verujem da im je zgrada zaista kvalitetna... Ali zgrada tog tipa treba da ima pogled koji puca na Kalemegdanski park, a ne na susednu oronulu zgradu sa sve gaćama koje se suše na terasama...

Ali i pored toga, 9000 evra za kvadrat... Skoro 2 miliona evra za stan od 200 kvadrata... Mnogo je... Za taj novac se može kupiti vrlo ozbiljan apartman na menhetnu sa sve pogledom na central park, a ne stan u nekom tamo zaostlaom gradu u istočnoj evropi...
[ Commandant Carlos @ 25.06.2012. 17:35 ] @
To je samo jedan od znakova da smo ozbiljno pogubili kompas. I slika onoga sta su ljudi umislili.
[ ventura @ 25.06.2012. 17:48 ] @
Pogrešio sam malo u proceni, nije skoro 2 miliona za stan, već tačno 2.3 miliona (260m2) za svaki od 6 stanova koliko ih ima u zgradi...

Tih 2.3 miliona evra za stan je toliko van lige većine naših ljudi koji imaju novac, da nije ni čudo što je taj projekat neslavno prošao... Ako su ciljali na one crnogorce koji su malo bolje prošli sa ruskom zemljišnom lutrijom, takvi su uzeli recimo par miliona evra, i sigurno je da niko od njih nije toliko lud da to potroši na jedan stan.. Dakle i takvi su mušterije eventualno za stanove od par stotina hiljada evra.. Čak i da uzmemo naše najpoznatije sportiste tipa Novak Đoković, Nemanja Vidić i sl. koji iako zarađuju milione evra godišnje, opet nisu u toj ligi da spucaju tu količinu novca za jedan takav tip nekretnine... U toj priči ostaju jedino ljudi sa imovinom od 30+ miliona evra, sa stalnim godišnjim prilivima, koji su dovoljno sentimentalni da ne žele da odu iz starog grada na dedinje, i kojima ne smeta daleko manji nivo komfora u odnosu na neku perverznu vilu na dedinju/senjaku koju je moguće napraviti/kupiti za 2.3 miliona evra... A kako se da primetiti, takvih nešto nema...
[ Commandant Carlos @ 25.06.2012. 22:11 ] @
Ko ima bilo kakvu vecu lovu tog tipa pre ce uzeti u Monaku stan, nego u turskoj kasabi.
[ Ivan Dimkovic @ 25.06.2012. 22:36 ] @
@Ventura,

Pretpostavljam da je investitor zakasnio nekoliko godina - u vremenima rapidne privatizacije i "ruskog buma" u CG bi se mozda nasao neko toliko nalozen na visemilionski stan u centru BG-a.

A nisam bas siguran koliko je pametno reklamirati svoj bonitet na takav nacin i to jos u centru grada, u "prvoj pametnoj zgradi u Beogradu" (whatever) gde ces mozda imati bliske susrete sa novinarima itd...
[ ventura @ 25.06.2012. 22:57 ] @
Sve i da je poranio jedno dve godine, mislim da opet ne bi bilo šanse to da proda..

Crnogorci jesu uzeli masu para, ali retki su oni kojima je par miliona palo sa neba na osnovu tih placeva pored mora... E sada, i pored toga što im je to palo sa neba opet ne verujem da bi se našao neki dovoljno velik iidiot pa da sve pare spuca na taj jedan stan... Da plaćaju stanove koji vrede 100 hiljada po 200-300 hiljada, to mi je i razumljivo... Ni luk jeli ni luk mirisali, pala im lova sa neba i zabole ih koliko šta košta.. Ali je to opet 5-6 stanova, a ne jedan veliki/skuplji...
[ Dexic @ 25.06.2012. 23:23 ] @
Ta zgrada je i 2005. "prodavana", bash kao pametna zgrada i po vecim cenama (po tome se i secam - sem ako nije postojala ili i dalje postoji jos jedna takva sto sumnjam).
Poranio je on, ali izgleda da nema interesenata (koliko shvatam jedan stan je opremljen ali nije prodat, mada to nije skorija vest)


Nije pitanje ko ce to da plati - ko ce to da plati u tom delu grada.
Jos smesniji primer je Wave objekat (pored nikada zapocenot MPC Kalemegdan Parka), u Zmaja od Nocaja - tako blizu Kalisa, a TAKO zaklonjen da je upropascena zgrada.
[ Braksi @ 25.06.2012. 23:44 ] @
-200+5%x22-1500^1/3+....
[ jnk @ 26.06.2012. 00:01 ] @
Ako si dobrostojeći gastos i hoćeš da spucaš par miliona na nekretninu u otadžbini a ne želiš da se smaraš oko održavanja kuće onda ti je ovo jedna od opcija. Druga opcija je zeland na dedinju gde takođe imaš stanove od 250 do 500 m2 za po milion do dva. Ali ni to nije baš najbolje prošlo, čak neki i platiše i još uvek se ne useliše a investitor zapalio.
[ ventura @ 26.06.2012. 00:09 ] @
Citat:
jnk: Druga opcija je zeland na dedinju gde takođe imaš stanove od 250 do 500 m2 za po milion do dva. Ali ni to nije baš najbolje prošlo, čak neki i platiše i još uvek se ne useliše a investitor zapalio.

Zapalio, ali u večna lovišta...

http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...-gradjevinske-kompanije-Koling
[ jnk @ 26.06.2012. 00:16 ] @
Onom ko je platio taj stan i nije toliko bitno gde je zapalio.
[ Odin D. @ 27.06.2012. 17:21 ] @
Citat:
Prvi energetski pasoši u Srbiji od oktobra ove godine
Politika – pre 2 sata i 3 minuta
BEOGRAD – Novi objekti moraće od 30. septembra da imaju „energetski pasoš” da bi dobili upotrebnu dozvolu, predviđeno je Pravilnikom o energetskoj efikasnosti zgrada.

„Energetski pasoš” izdavaće samo kompanije koje imaju licencirane inženjere za energetsku efikasnost zgrada, a predviđeno je da će „pasoš” biti potreban i prilikom iznajmljivanja ili prodaje nepokretnosti.

Kompanija „Atrium Konsalting” koja je dobila licencu za to, saopštila je danas da je spremna za sertifikaciju i izdavanje dokumentacije.

Sprdnja od zemlje koja nije u stanju izdati 3 gradjevinske dozvole godisnje nalaze jos papira i uslova.
Argentino sacekaj, evo i nas za tobom...


[ Dexic @ 27.06.2012. 18:58 ] @
Samo 3? Mislim da si preterao, skoro sam siguran da je prilicno vise (iako je mizerno, i iako je mnogo manje ove godine naspram istog period prosle, ipak je veliki broj - a ako izuzmemo industrijski prostor, mislim da smo cak ispred dosta zemalja EU po apsolutnom broju - jer kod nas se gradi novo... kod njih se samo restaurira staro uglavnom)


Ali.... "samo jos jedan namet" je nista novo :)
[ BluesRocker @ 27.06.2012. 20:06 ] @
Citat:
Odin D.: Sprdnja od zemlje koja nije u stanju izdati 3 gradjevinske dozvole godisnje nalaze jos papira i uslova.
Argentino sacekaj, evo i nas za tobom...

Imaš nešto protiv novih radnih mesta?
[ Odin D. @ 27.06.2012. 20:20 ] @
Imam mišomor. Koliko ti treba?
[ Jagnjeca brigada @ 26.07.2012. 07:07 ] @
USKORO NOVO POJEFTINJENJE NEKRETNINA
Beta | utorak, 24.07.2012. | 12:43
Cene stanova u poslednje dve godine smanjene su i do 30 odsto, a od jeseni se može očekivati novo pojeftinjenje kvadrata, kažu u agencijama za nekretnine

Sekretar Odbora Privredne komore Srbije za građevinu Goran Rodić rekao je da se očekuje da će cene stanova i dalje padati, posebno cene velikih stanova. "Mali stanovi i stanovi srednje kvadrature uglavnom drže približne cene", rekao je Rodić.

On je ocenio da će mnogi investitori doći u situaciju da smanje cene jer neće moći da servisiraju kredite, a povećavaće se i ponuda stanova ukoliko banke budu prinuđene da aktiviraju hipoteke, dodajući da je 934.000 stanova pod hipotekom.

Prema njegovim rečima, cene su u odnosu na prethodne dve godine opale i do 30 odsto, a u ekskluzivnim zonama cene stanova su drastično pale, ali takvih stanova nema mnogo, svega nekoliko stotina.

U poslednje vreme je povećana ponuda stanova koje grade privatni investitori, rekao je on i dodao da se u Beogradu se gradi oko 1.300 stanova.

"Cene se kreću od 750 do 1.700 evra po kvadratu, a u skupljim zonama oko 2.000 evra", rekao je Rodić, i naveo da su se cene približile realnim, ali da je i dalje je velika razlika u cenama kvadrata u Beogradu i u drugim gradovima Srbije, gde se kvadrat kreće od 350 do 500 evra.

Kako je rekao, jeftiniji stanovi po ceni od 800 do 1.000 evra u Beogradu mogu se naći po obodnim delovima grada, na primer u Krnjači, gde je cena kvadrata oko 850 evra.

Suvlasnik jedne agencije za nekretnine Kaća Lazarević izjavila je da je tržište nekretnina malo živnulo od 15. jula i da je to tada bilo "potpuno mrtvo".

Ona je ocenila da je stanje bolje nego na početku godine jer su cene pristupačnije, a kupci i prodavci se lako dogovoraju.

Ona je naglasila i da je prodaja poslovnog prostora potpuno zamrla, jer kako kaže nema ni kupaca ni prodavaca.

Kako je navela, ponuda je i dalje loša i malo je dobrih stanova, naročito onih u novogradnji, jer je dosta nezavršenih stanova pošto investitori nemaju novca.

"Stanovi se uglavnom kupuju za gotovinu i kreditnih kupaca skoro da nema", rekla je Lazarevićeva.

http://akter.co.rs/26-ekonomij...-pojeftinjenje-nekretnina.html
[ Boris Tadić @ 26.07.2012. 09:39 ] @
Citat:
tržište nekretnina malo živnulo od 15. jula


Počeo obračun površine u trouglovima, kvadrat je relikt komunizma.
[ Jagnjeca brigada @ 11.01.2013. 22:00 ] @
Kako do tri puta jeftinijeg stana

Autor: M. Krkić 11.01.2013. - 00:02 0:45
Do stana u Beogradu može da se dođe i po tri do pet puta nižoj ceni od prosečne - za 300 do 500 evra po kvadratu. Takav stan građani mogu da dobiju pod uslovom da se udruže i praktično sami budu investitori zgrade u kojoj će kasnije živeti. Članovi inicijative „Ko gradi grad” čvrsto veruju da je to ostvarivo.

ZAJEDNO - Ideja je da pokušamo da vidimo da li postoji mogućnost da se dođe do stana iako se nema novca onoliko koliko je potrebno da se digne kredit. Zamislili smo da grupa ljudi organizuje zajednički troškove i resurse i tako bi se rešila pojedinačna i kolektivna stambena pitanja - kaže za “24 sata” Marko Aksentijević, jedan od autora projekte „Pametnija zgrada”, koji je osmislila inicijativa „Ko gradi grad“.

Inicijativa je, kako kaže, pokrenuta u decembru, kada je organizovan prvi skup.

- Tada se pojavilo 30-ak ljudi koji su zainteresovani za taj eksperiment. Pričali smo o motivima i rizicima. Ljudi su skeptični da se upuste u nešto s drugim ljudima koje ne poznaju dovoljno dobro. Više veruju sebi da mogu da otplate skup kredit nego drugima. Zato je bilo teško da se i ranije na ovaj način dođe do krova nad glavom - smatra Aksentijević.

“Ko gradi grad” sada pokušava da nađe pravi model kako bi to moglo da funkcioniše, budući da nijedan takav projekat nije realizovan.

- Ne znamo kako će i šta će ispasti na kraju, ali razmišljamo kako je najbolje to organizovati, urediti odnose itd. Niko se nije bavio sličnim pitanjima ranije i načeli smo neke teme koje su važne za ulaženje u taj projekat, poput toga kolika je realna cena građevinskih radova, da li to košta manje nego što se obično plaća, kako nabaviti sve dozvole da bi se legalno ušlo u ceo taj proces - navodi naš sagovornik.

Kooperativnu gradnju nije izmislila inicijativa “Ko gradi grad”. Taj model postoji u mnogim zemljama, na primer u Francuskoj. Stambene zadruge sličnog tipa su postojale i u nekadašnjoj Jugoslaviji.

Svako ulaže koliko ima
DOGOVOR - Koliko bi ko novca morao da uloži u taj stan trebalo bi da bude dogovor grupe koja se okupi. “Svako bi ulazio s novcem koji poseduje, a prebijale bi se stvari i na drugi način. Neko, na primer, može da donese više materijalnih resursa, neko više vremena da juri dozvole, neko više ekspertskog znanja. Grupa treba da se dogovori i na koji način će meriti resurs kojim neko raspolaže”, kaže Aksentijević.

http://www.24sata.rs/vesti/eko...a-jeftinijeg-stana/70976.phtml
[ Dexic @ 12.01.2013. 09:20 ] @
Da, da, da, nemamo dovoljno prevara u ovoj zemlji, pa je u ovo lako poverovati :)

Inace, opet sam nakon nekoliko meseci bacio pogled na neke oglase - cene su vece nego pre 6/12/18 meseci! :)
[ Nebojsa Milanovic @ 12.01.2013. 10:01 ] @
Ja se ne bih baš zakunuo u to, daj neki primer.

Naravno, ima i ovakvih idiotskih članaka kao ovaj http://www.novosti.rs/vesti/na...Prolece-donosi-skuplji-kvadrat, ali sve cene koje sam ja video su manje nego ikada u poslednjih nekoliko godina.

Pazi, govorim o ljudima koji su rešili da prodaju stan, a ne o raznim maštačima i onima koji čekaju "da im neko naleti".
[ Igor Gajic @ 12.01.2013. 10:07 ] @
To je tipicno lozenje mase, pa ko se upeca, upecao se.

Niko nece u kredit jer je euribor na istorijskom minimumu, sto ce reci cim se poboljsa ekonomija kamata ce biti zelenaska(citaj 10+ %), a kes ko ima taj je vec kupio stan.
[ Dexic @ 12.01.2013. 10:34 ] @
Ma cene novogradnje :)

http://www.halooglasi.com/nekr...col-santiceva.o-565432.92.html
Bio je 2300e/m2, sad je 2400 :)

http://www.halooglasi.com/nekr...e-dorcol-83m2.o-645793.92.html
Bio je 2000-2100.

http://www.halooglasi.com/nekr...miletica-82m2.o-599413.92.html
Ranije oko 2000, sada 2200/m2 (doduse ovaj je skoro zavrsen)


http://www.halooglasi.com/nekr...r-sumatovacka.o-631387.92.html
Sumatovacka za 2000e (najskuplji koji sam video je bio skoro 2000e/m2, a ovo sada nije najskuplji)

http://www.halooglasi.com/nekr...-sindjeliceva.o-604234.92.html
Bio je 2000e. (doduse skoro zavrsena zgrada)

http://www.halooglasi.com/nekr...dzi-prodanova.o-552957.92.html
Ne mogu da se setim koliko je kostao, ali nije bio u ovom cenovnom rangu. ~2500/m2 je previse za duplex i 2008.

http://www.halooglasi.com/nekr...n/vracar-hram.o-750956.92.html
Najskuplji stan u ovoj zgradi je bio 3000e, ovaj je 3250e/m2.

http://www.halooglasi.com/nekr...stan/gtc-82m2.o-562616.92.html
GTC je bio 2150e/m2 najvise sto sam nailazio.
[ Dexic @ 12.01.2013. 10:38 ] @
Mada ko zna na koju grupu/tip stanova se gleda u kom clanku. Taj clanak u novostima kao da aludira na strance koji ce doci zbog ove/one investicije u Srbiju pa im treba lux stan (u pravom smislu ne "lux" koji stoji uz maltene bilo koji ne-spajz stan kod nas :)). Tako je u Kragujevcu narasla cena stanova (i cini mi se da je negde pisalo da nisu ni padale?) zbog Fiata (i zbog otpremnina, ne samo zbog pridoslih stranaca), kao i u Nisu/Vranju od silnih optremnina (koje su u Duvanskoj bile dovoljne da se kupi bas veliki stan i da ostane nesto u to vreme za one koji su imali pozamasan radni staz).
[ KrkaCiC @ 12.01.2013. 11:04 ] @
Sto se tice Nisa i rasta cena stanova,drugar je pre oko godinu dana kupio stan od oko 34kvm,kod pravnog,tj Kicevo se zove taj deo,znaci centar,za oko 26000
Doduse trebao je ubaciti laminat i okreciti
Pa vi vidite da li je skupo u Nisu
Inace ekipa koja prodaje stan u Bg po nenormalnoj ceni ide na fintu ako naleti budala,pa za manji novac kupi slican stan i ostane mu kes
[ Dexic @ 12.01.2013. 11:52 ] @
Citat:
KrkaCiC: Sto se tice Nisa i rasta cena stanova,drugar je pre oko godinu dana kupio stan od oko 34kvm,kod pravnog,tj Kicevo se zove taj deo,znaci centar,za oko 26000 :)
Doduse trebao je ubaciti laminat i okreciti :)
Pa vi vidite da li je skupo u Nisu :)

To jeste velika cena za gradic koji trenutno nema nista osim Duvanske (nikakvu realnu industriju), desavanja veca. Jedino sto ponekad radi aerodrom pa se lako pobegne :D


Citat:
Inace ekipa koja prodaje stan u Bg po nenormalnoj ceni ide na fintu ako naleti budala,pa za manji novac kupi slican stan i ostane mu kes :)

To mozes reci za fizicka lica koja prodaju svoj stan (vecina njih i ne zna zasto ga prodaje, nego... dobila kao ideju), ali ne i za nove-neprodate_jos stanove.
Mislim tim firmama sedi kapital bezveze, a idu troskovi (struja, voda, Infostan, sve to ide, i to prilicno skuplje nego za fizicka lica).
Nelogicno mi je da firme znaci tako prodaju stanove. Verovatno ili imaju kesa, pa im nije bitno da prodaju sada i nadaju se da ce bolje proci ili su vezani nekim kreditima i ugovorima sa bankom da ne sme da se snizi cena (slucaj GPC-a u na NBG recimo gde imaju minimum, barem tako kazu, ili Mozaik u Nisu)


Ima sigurno jos poneka budala koja misli da "njegovo vredi vise", i onda namerno nece za manje da da (ili misli samo da ce doci neki gluplji kupac), pa iako im treba lova, ne prodaju. Tako je propala odlicna zgrada blizu Francuske, ispod crkve AN. Coveku nudili 2009. 3000e/m2, on ni da cuje :) Sada je u debelom minusu :)
[ vladd @ 12.01.2013. 12:24 ] @
Firme obicno stanove koriste za podizaje hipotekarnih kredita sa precenjenom vrednoscu nekretnine.

Pa kada odluce da ne placaju rate, onda se nekretnina pojavljuje na trzistu po nebuloznoj ceni.

Dok je takvog, precutnog bizmisa, tesko da ce se nesto unormaliti.

Poz
[ Dexic @ 12.01.2013. 14:48 ] @
To mozda Agrobanka odobri (tako je verovatno i propala), ali ona nema dovoljno kapitala da pokrije sve ove "investitore" koji i dalje ne prodaju.

Ali da takvi odluce da ne plate rate, banke bi prodavale te nekretnine, ne "investitori". (stavljam stalno pod navodnicima, jer dosta projekata rade ljudi po principu da uloze samo deo za dozvole i g. gradjevinsko, a banke finansiraju u stvari projekat i od prodaje se namiruje prvo banka - a takvi su najvise digli cene po meni, jer nemaju dovoljno ni za celu dozvolu, a banka ubira kamatu prilicno za to vreme, naspram kad neko sam ulozi bez kamata i izgradi lepo).
[ sale83 @ 22.01.2013. 09:46 ] @
@Dexic

Brate mili te cene sto si postavio na prethodnoj stranici su preterane. Pa to kao da zivis u Australiji. :). Koliko se krecu cene novogradnje tj m2 u NS?
[ Igor Gajic @ 22.01.2013. 10:31 ] @
@sale83

Cene u NS se krecu oko 1000E / m2. 1200 E/m2 za novogradnju, pa navise zavisi od lokacije.

Btw. Cene koje je postavio Dexic su normalne cene za BGD. Pisalo se uzduz i popreko o nebuloznosti istih u odnosu na standard gradjana u Srbiji.
[ Dexic @ 22.01.2013. 15:54 ] @
Citat:
sale83:
@Dexic

Brate mili te cene sto si postavio na prethodnoj stranici su preterane. Pa to kao da zivis u Australiji. :). Koliko se krecu cene novogradnje tj m2 u NS?


Brale, ja ne mogu da vidim (legalno :D) po kojim se cenama prodaje bilo koji stan :) Jedino sto postoji u tom domenu jeste Domex, ali on ukljucuje samo KREDITE, sto ce reci, vrlo mali deo trzista.
Ja mogu, nazalost, da potvrdim da su nekoliko stanova sa tih linkova odavno prodati po tim cenama jer znam ljude koji su ih kupili (agencije ih drze da namame kupce, ali su prodati pre prilicno vremena).
Da li su te cene realne, prosek i sta vec je drugo pitanje, ali covek je pitao kako se krecu cene - dobri stanovi nazalost drze cenu u najboljem slucaju ili je cak povecavaju kao sto se negde vidi.


BTW, kolega je kupio stancic u Nisu u zgradi Agrohima cini mi se. U toj zgradi su prodavali stanove sa pogledom na NISAVU za 1300e, i kad je on otisao da pogleda nije ni imao neki od njih izbor (dosta ih je prodato).
[ Nemanja @ 11.02.2013. 20:07 ] @
Citat:
sale83:
@Dexic

Brate mili te cene sto si postavio na prethodnoj stranici su preterane. Pa to kao da zivis u Australiji. :). Koliko se krecu cene novogradnje tj m2 u NS?


Pa koliko je m2 u Sidneju ?
[ Jagnjeca brigada @ 27.02.2013. 19:50 ] @
Mito diže cenu stana za 10 odsto

Procena je da 10 odsto vrednosti nekretnine čine nepredviđeni troškovi poput “čašćavanja” službenika lokalnih samouprava. Mito koji većina investitora daje opštinarima da bi brže došli do dozvola za izgradnju obavezno ulazi u cenu kvadrata. Kada se tome dodaju i apetiti investitora za zaradom, onda je jasno zašto stanovi u Srbiji nisu jeftiniji.


Investitori retko i isključivo nezvanično pričaju o tome šta sve ulazi u cenu kvadrata. A računica otprilike izgleda ovako: Troškovi same izgradnje su oko 30 odsto (400 evra po kvadratu), na kupovinu zemljišta po realnoj ceni ide najviše 20 odsto, dok država uzima trećina ukupnog ulaganja. Ono o čemu svaki ozbiljan investitor takođe mora da računa jeste i novac za plaćanje mita.

- To se radi da bi se uštedelo na vremenu, jer dok se prođu sve birokratske procedure u kojima se ciljano stvaraju čepovi, gubi se dragoceno vreme. Zbog toga većina investitora, pa i ja, uvek računam na 10 odsto nepredviđenih troškova - objašnjava jedan beogradski građevinski investitor.


Ucene vlasnika parcela na kojima investitori žele da grade su česte, posebno u Beogradu i većim gradovima u Srbiji. Mnogi su zbog ispunjavanja njihovih nerealnih zahteva upali u finansijski ćorsokak iz koga teško izlaze bez debelog minusa na računu.



Svoju lošu procenu uglavnom pokušavaju da nadoknade astronomskim cenama kvadrata. Da to u Srbiji više niko ne plaća, mnogi su, kao i naš sagovornik, shvatili kasno.

- Vlasnik jedne zgrade na Vračaru pristao je da vlasnicima parcele plati ogroman novac. Tako je trećina njegove investicije otišla na to i to mu se na kraju obilo o glavu. Danas kvadrat ne može da se proda iznad 1.900 evra iako ga je koštao 200 evra više, i on sada nema ideju kako da se iščupa iz toga - priča za “Blic” Tomislav Sekulić, predsednik Udruženja posrednika u prometu nekretnina.

Prodavci nekretnina kažu da investitori u proseku računaju na zaradu do 20 odsto po kvadratu. Ima i onih čiji su apetiti mnogo veći, ali su u današnjim uslovima najčešće teško ostvarivi.

http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...to-dize-cenu-stana-za-10-odsto
[ Dexic @ 28.02.2013. 03:04 ] @
Znam jednog koji je 50% dao za zemljiste na Vracaru pa i dan danas ne spada <3000/m2 :) (mada je uspeo da proda dobar deo expresno)

Ova racunica njihova u clanku ima smisla kao celo novinarstvo kod nas:
- trecinu je dao za zemljiste
- sve ga je izaslo 2100e/m2
Na sta mu je otislo 1400e/m2 bre ;)
[ dule_ns @ 28.02.2013. 08:59 ] @
Citat:
Ucene vlasnika parcela na kojima investitori žele da grade su česte, posebno u Beogradu i većim gradovima u Srbiji. Mnogi su zbog ispunjavanja njihovih nerealnih zahteva upali u finansijski ćorsokak iz koga teško izlaze bez debelog minusa na računu.


Znači, ja imam nešto što ti hoćeš. Ti dođeš do mene i tražiš da ti to prodam, ja ti kažem cenu veću od one koji bi ti želeo i ja odjednom postanem ucenjivač.

Koji majmun je pisao ovaj tekst?
[ Jagnjeca brigada @ 06.05.2013. 13:00 ] @
Uskoro porez na drugi stan
Ponedeljak, 06 Maj 2013

BEOGRAD - Ministarstvo finansija i privrede planira nove izmene poreskih zakona kojima će, između ostalog, porez na dohodak građana doneti preraspodelu opterećenja zarada.

Umesto sa 12 %, plate će biti oporezovane sa 10 %, ali će zato doprinosi za PIO fond porasti sa 22 na 24 %. Neoporezivi deo zarade trebalo bi da se poveća sa sadašnjih 8.776 na 11.000 dinara.

Preduzetnici će ubuduće moći samo deo profita da proglase ličnom zaradom i na njega plate poreze i doprinose. S druge strane, vlasnici vikendica, stanova i kuća u kojima ne žive, plaćaće porez na pripisani prihod.

Ovaj porez bi plaćali vlasnici više od jedne stambene nepokretnosti, ako je druga nepokretnost vrednija od 50.000 evra. Obračunavao bi se i onima koji poseduju poljoprivredno zemljište površine veće od pet hektara, kao i vlasnicima drugih nepokretnosti vrednijih od 50.000 evra koje ne koriste za poslovanje.

"Od oporezivanja pripisanog prihoda izuzeti su stan, odnosno stambeni objekat gde vlasnik ima prijavljeno prebivalište, objekti i zemljište koje vlasnik koristi za obavljanje samostalne delatnosti na koje plaća porez na stvarni prihod, poljoprivredno zemljište površine do pet hektara, kao i sve nepokretnosti na koje se plaća porez na zakupninu", objašnjavaju u Ministarstvu finansija i privrede.

Osnovicu za primenu efektivne poreske stope od 15 % predstavlja 3 % tržišne vrednosti nepokretnosti umanjena za dinarsku protivvrednost 50.000 evra. Na taj način se obveznici čija je druga nepokretnost tržišne vrednosti manje od 50.000 evra praktično oslobađaju obaveze za ovaj porez. Vlasnici poljoprivrednog zemljišta koji su ga priveli nameni oslobađaju se ove obaveze u periodu od pet godina od podizanja novih zasada. Tako se zapravo ukida porez na katastarski prihod.

Prihoda od izdavanja nepokretnosti izmenama Zakona o porezu na dohodak građana tretiraće se kao prihod od kapitala. To znači da će se na prihode od izdavanja nepokretnosti primenjivati efektivna poreska stopa od 15 %. Ovi prihodi i dalje neće ulaziti u osnovicu za godišnji porez na dohodak građana.

http://www.gdeinvestirati.com/...425-uskoro-porez-na-drugi-stan