[ xxx83 @ 12.11.2011. 13:33 ] @
Pozdrav svima!
Ponosni sam vlasnik Seagate GoFlex eksternog hd od 1tb. HD je star 2-3 meseca i radio je besprekorno, do juče. Naime, nosio sam ga do drugara da nešto prebacim na njegov računar, a u povratku svratio do nekog butika. Na samom ulazu u radnju, zapištali su senzori protiv krađe. Sa radnicom smo utvrdili da je hd uzrok. Uzela ga je i provukla ispod barkod čitača i nešto otkucala. Posle toga senzori se više nisu oglašavali.
Vratio sam se kući, prikačio hd, počeo prebacivanje podataka i tad nastaju problemi. Odjednom je počeo da gubi konekciju uz ono jezivo pištanje i sistemsko obaveštenje da sa hardverom nešto nije u redu, ali i ubrzo da je vraća.
HD sentinel pokazuje da ima 8 bad sektora.
Šta li se dešava sa mojim mezimcem?
Da li senzori protiv krađe ili čitač bar koda mogu biti uzrok tome?
Mogu li išta uraditi da to saniram?

Hvala unapred!
[ ventura @ 12.11.2011. 13:46 ] @
Genijalno :)

E pa ponosni vlasniku, osto si bez podataka :)

Da pojasnim: Senzori protiv krađe su u najvećem broju slučajeva rade na principu detekcije promena u magnetnom polju, to su tagovi koje uglavnom srećemo u radnjama:



Kada proizvod kome nije skinut tag prođe kroz kapiju, senzori detektuju izmenu u magnetnom polju i oglašavaju alarm. Neki tagovi se skidaju (poput ovih za garderobu), a neki se samo razmagnetišu na veoma jakom magnetu koji se nalazi na kasi (na taj način disabluju tagove u milka čokoladi recimo)... E sada, kako je tvoj hard disk ustvari samo jedan veliki (doduše i prilično složen) magnet, vrlo verovatno da kao takav može da okine senzore na izlasku iz radnje... Sami ti senzori koriste relativno slaba magnetna polja, tako da teško da oni mogu da oštete hard disk... Međutim, kada ti ga je kasirka razmagnetisala da ne bi pištao na vrlo jakom magnetu, e tad su ti podatci završili karijeru :)
[ xxx83 @ 12.11.2011. 13:52 ] @
Ja podacima mogu da pristupim, koristim ih bez problema, sve dok ne pukne veza između hd i kompjutera. Nekad se to desi posle 2 min, a nekad prođe i 2-3 sata.

p.s. Nemoj da se tako surovo podsmevaš mojoj nesreći! Ja sam sad u žalosti :)
[ ventura @ 12.11.2011. 13:55 ] @
Oštećeni podaci su ti razlog 'pucanja veze'... Ali kako si uopšte došao na tako genijalnu ideju da dozvoliš prodavačici da ti hard disk prevuče preko magneta?
[ xxx83 @ 12.11.2011. 14:00 ] @
Ma samo mi je uzela iz ruke, u reči samo da pogledam nešto. Ja sam tad više bio zbunjen time što su me u tom trenutku svi posmatrali kao lopova koji je nešto pokušao da iznese. Ona je u tom trenutku, bez ikakavog pitanja skoknula iza pulta provukla hd preko tog čuda i cap. Uzgred, u pitanju je neki kineski market. Veruj mi, nije ti svejedno kada te nadrkani kung fu kinezi gledaju namršteno :)
Reci mi, za podatke mi je manje-više bitno, ali da li mogu nekako da hd osposobim da radi bez problema?
[ ventura @ 12.11.2011. 14:03 ] @
Sam hard disk ne bi trebalo da je hardverski oštećen.. Mada kombinovanje jakog magneta sa osetljivom elektronikom i indukcionim strujama nije baš najzdravije, ali verovatno mu nije ništa sa te strane..
[ xxx83 @ 12.11.2011. 14:06 ] @
Ispravi me, ako nisam dobro razumeo, ali ja bih trebao da odradim format hd i problem bi trebalo da bude rešen?
Šta je sa onih 8 bad sektora?
[ ventura @ 12.11.2011. 14:14 ] @
Odkud znam šta ti je sa bad sektorima nisam vidovid, uradi low level format, pa vidi šta će biti..
[ xxx83 @ 12.11.2011. 14:22 ] @
Ok, hvala puno!
[ Aleksandar Đokić @ 12.11.2011. 19:09 ] @
trebala bi elektronika da ih zameni sama, ako postoji rezerva,

u svakom slucaju ne bi trebalo previse da se brines
[ xxx83 @ 12.11.2011. 22:52 ] @
Ok, sutra cu probati da spasem od podataka sta se da spasti, pa cu odraditi low format. Video sam da seagate ima neki svoj softver za to, ali nisam siguran da to znam uraditi. Da li je previse komplikovano ili je po principu "sve ce ti se samo kasti"?
[ gilopile @ 13.11.2011. 01:53 ] @
Bekapuj podatke i `propusti` ga kroz Hdd regenerator i ispravice ti te lose sektore, jer su najverovatnije softverske prirode, naravno ako nisi gadjao kasirku sa istim:) Nema potrebe za low level format, samo quick kasnije i vozi.
[ xxx83 @ 14.11.2011. 00:06 ] @
HD regenerator, razumeo!
Kasirku nisam gađao, ali jesam poželeo. Bio me strah onih nadrkanih kineza :)
Hvala!
[ Horvat @ 19.11.2011. 13:11 ] @
epilog?
[ xxx83 @ 20.11.2011. 10:11 ] @
Posle 16očasovnog tretmana sa HDD regeneratorom, koji se završio jutros, sačuvani su svi podaci, a 36 umesto 8, koliko ih je pronašao HD sentinel, bad sektora je popravljeno.
Sad šljaka ko besan :)
Jednino mi nije jasno šta su to delay sektori. Ima ih 7.

[Ovu poruku je menjao xxx83 dana 20.11.2011. u 11:28 GMT+1]