[ MarkoBalkan @ 13.11.2011. 21:24 ] @
danas sam skinuo i isprobao fedoru 16 sa xfce okruženjem.

radi super, osim što je GUI malo sporiji na fedori u odnosu na openuse.

moram reći da je ovo prva linux distribucija u mome životu s kojom sam zadovoljan, a linux koristim cca. skoro 10 godina.

kad kažem zadovoljan pri tome mislim na sve, broj paketa, instalacija paketa, update, stabilnost itd...

sve prolazi bez krša.

skinuo live cd 32 bitni sa xfce, instalacija prošla bez problema u virtualcu.

u repository-u skoro svi najnoviji paketi ima poneki malo starijeg datuma, ali u biti sve je unutra.


kernel je 3.1


[ IT_DooX @ 13.11.2011. 21:34 ] @
Juce sam bas citao o njoj i svidelo mi se ono sto sam video na screenshotovima i ono sto sam procitao, xfce jako gotivim kao GUI i koristim ga uvek na svakoj distribuciji,ali razlog zasto nisam instalirao Fedoru 16 je minimalni zahtev, jednostavno je to malo jako za moju masinu...
[ bojan_bozovic @ 15.11.2011. 05:14 ] @
Krš, ali ima i gore.

Hint: Instaliraj Fedoru 16 x86-64 XFCE, instaliraj wine, probaj da obrišeš wine... neće... dependency hell.. Isto kao na RH9/FC1 nekada davno, ništa se nije promenilo...

[ bogdan.kecman @ 04.12.2011. 23:53 ] @
Ja trosim na desktopu redhat od verzije 3.0.. a "iskljucivo" redhat od verzije 4.2 ... F16 je ubedljivo NAJGORA distribucija koju je RH izbacio IKAD !!! (a od RH3.0 do danas sam preskocio FC4, FC11 i FC15, sve ostale sam terao).....

1. upgrade sa F14 na F16 -> NISTA NE RADI, tj butne se sistem ali je sve poheban0

2. fresh install -> 10-15% sporije od F14 (ista masina, isti nvidia drajver, sa onim nuovo ili kako se zove taj ne radi i jos je sporije)

3. sistem sa permissionima je kompletno pokarambasan, za sve moram da idem kao root, glupava stvar - dvoklik na rpm otvori app installer koji umesto da kaze "nemas root perm, daj root pass" prsne sa "policy kalakurcija ne daje permission ovo ono - CRASH @%%_(@&$%"

4. o debilitetu koji donosi gnome 3 sa gnome shell-om necu ni da pricam (ovo je valjda jos od F15) ... koji debil je ono osmislio crko dabogda, ono je super za tablet, za desktop velike rezolucije, dual screen ... ono je neupotrebljivo ... sa "classic gnome will no longer be developped" ja jedino sto mogu da uradim je da posle 23 godine teranja unix-a na desktopu predjem na winblows (posto kde xfce i ostale sakate window managere necu da koristim a enlightenment je vec 5 godina "sutra ce izbacimo stabilnu verziju" tako da neka ga izbace tati)

5. gnome 3 classic je usporen i osakacen u odnosu na gnome 2 .. sramota

6. vratio sam u masinu /home disk, osim skype-a i jos 2-3 programa NISTA od setovanja nije zapamceno ?!?!?!? WTF ?! ni heb3ni terminal nije zapamtio da mu je crna pozadina da ne pricam dalje

sve u svemu, ubedljivo najgori distro do sada .. videcemo sta ce se desiti narednih 6 meseci (ok svez je) ... da ga poredim sa debilnima, ubavima, suzama i ekipom necu posto doticne koristim tu i tamo na ponekoj remote masini ali nikad kod kuce na desktopu tako da - mozda su bolji mozda su losiji, F16 u poredjenju sa F14 i F10 je TOTALNI KRS
[ bogdan.kecman @ 04.12.2011. 23:56 ] @
pritom, to sve trci na masini sa 2xSSD-om, terabajtnim extra brzim diskovima u raidu za home i data, 24G rama, i7 na 3.5GHz i 295 nvidii ...

!! i ja na toj masini provalim da mi je spor gui !!

sramota
[ Miroslav Strugarevic @ 05.12.2011. 00:02 ] @
Bogdane svaka cast za review.
[ bogdan.kecman @ 05.12.2011. 00:16 ] @
nema na cemu :)

zamisli debila koji je pravio ovo .. po defaultu na desktopu "nemas nista" sve iz ~/Desktop se NE PRIKAZUJE na desktopu vec je skriveno ... i sad pazi foru, 2 komada 25" monitora ispred mene, gomila mesta za shortcut's za korisne stvar - to je sve PRAZNO !!!! odgovor od gnome tima je "sta ce tu clutter na desktopu, to treba da bude prazno" ... da bre, imam trecinu kvadratnog metra ekrana ispred sebe i on oce da to bude prazno ... kapiram ja da je neki dizajner dobio na poklon neki pad i da mu se svideo ali neka napravi novi window manager za pad a mene neka ostavi na miru na mom desktopu da radim ko covek ...

sva sreca moze da se vrati to ponasanje da su ikone nazad na desktopu ... ne radi bas najbolje (ikone se ladno podvlace pod onaj gornji i donji bar etc etc) ali bar radi ...

jos uvek nisam provalio kako da napravim quick launch ... sva sreca za ALT+F2 ali .. sta da ti kazem .. win7 je banja u poredjenju sa gnome3 :(
[ calexx @ 05.12.2011. 00:35 ] @
Loguješ se u klasičnom gnometu, nabacaš ikone po ekranu pa se po želji vratiš u novi gnome. Za quick launch nisam siguran, možda bi i tu radio isti lek a ako ne, onda možda neki dock odradi posao.
[ bogdan.kecman @ 05.12.2011. 01:13 ] @
sta ti je to "normalni gnome" ? Gnome classic? Taj i koristim (onaj shell je kompletno i potpuno neupotrebljiv ako imas ekran veci od onih modernih u proslom veku).

Fora je sto je i gnome classic "novi gnome" - starog nema .. ikona po ekranu nije bilo ni u gnome classic-u (mora da se upali tamo kroz onaj gnome tweak)

Louncher ... kada se instalira alcatre ili kako se vec zove mozes desnim klikon na applications ili places da uradis "edit menus" na zalost sve sto se desi je da gnome u lepom baloncicu obavesti kako je doticni paket prso i to je to .. (stabilno ko dinar u vreme slobe) ..

no nebitno se vezivati za sitnice, ovo je takav jedan polufabrikat da je cista sramota, jeste gedora uvek "nestabilna" par meseci posle release-a to je ok, tako da to sto svaki treci klik nesto "prsne" nije toliko veliki problem, sredice se to za par meseci, ono sto ja vidim kao znacajno veci problem je gnome, to nema nikakve veze sa gedorom, isti taj novi gnome je i na ostalim svezim distro-ima i to ja strasno .. kompletan pravac u kom je novi gnome krenuo je zastrasujuc.... kapiram da je ce tek sada kada je vecina distro-a presla na gnome 3 da stigne pravi feedback nazad o tome sta ljudi misle o njemu, ja sam guglao malo danas i video sam da 99% ljudi koji koriste linux za posao imaju identicno misljenje kao ja - gnome shell je kompletno neupotrebljiv na bilo cemu osim nekom pad-u ili nekom subnotebook-u. Google shell je optimizovan za touch screen, ne za misa i tastaturu, za mali ekran, ne za 2 25" monitora u twin view-u .. kao sto rekoh, nema veze sa rh-om ni sa fedorom per se... no ja znam da na kde necu preci, ako se ovo ne opravi, a verujem da nece posto sam imao tu nesrecu da cesto radim sa dizajnerima i znam kakva je to bagra, ja cu posle 23 godine da predjem da mi winblows bude glavni desktop, ako nista, bar vise necu da imam probleme sa programima za elektroniku i sa igricama ..

btw - F16 - wine ne radi, 80% programa koji su radili na wine-u na F14 na F16 ne rade ... odlican napredak, nema sta ..
[ calexx @ 05.12.2011. 01:28 ] @
Ne znam kako je na Fedori, sada probam Ubuntu a u njemu ima Gnome, Gnome Classics kao i Ubuntu i Ubuntu 2D (ja sam dodao i LXDE i još neke ali nije bitno) pa se u Gnome Classics lako izvlače ikone iz menija. Gnome je taj valjda standardni novi a Gnome Classics malo više liči na stare. Pod Ubuntu je valjda Unity.

Za wine sam nešto gledao, preporuka je valjda da se ubije wine 1.3 i koristi 1.2 ... ja se trudim da preskočim wine a za neizbežno sam nabacio xp u virtualboxu ...

Inače sam i ja kod nekih programa primetio da sada delimično ne rade pa će verovatno da se to vremenom sredi.
[ bogdan.kecman @ 05.12.2011. 01:39 ] @
ma ja koristim classic, nije meni problem da izvucem ikonu na desktop, umem ja i da napravim ikonu na desktopu rucno to nije nikakva mudrost.... ja hocu quick launch .. hocu da dodam 20 ikona gore u toolbar koji trosi ceo santimetar ekrana gde moze svasta da stane (sto je i bilo tu sa gnome dvojkom ....)

da ne spominjem koliko mesta sve zauzima ... pogledaj samo maximizovan firefox .. jos sam mu ugasio meni sa menijem uzima jos vise

1. ovaj heder prozora je zastrasujuce debeo, to je bre ceo santimetar!!!! prazna beskorisna linija .. na dvojci je to bilo debelo 3-4 milimetra, sada ne mogu nigde da navatam neku temu koja ima tanji taj heder prozora, sve su napravljene da mozes "prstom da uvatis prozor da ga pomeris"

2. pogledaj izmedju "Places" i "Mon Dec 5..." tu ima mesta za mnoooooooooogo ikona u quick launch-u, da ne spominjem da nema razloga da mi stoji centrirano koliko je sati, to je skroz bilo dobro u cosku do sada sto daje jos jedno 10cm mesta za ikone i nove cele menije ... ali ja nisam nasao nacin da gore stavim bilo sta, drag/drop ne radi, desni klik ne radi ..

no otisli smo u pricu o gnome3 to bi mozda bila zasebna tema, fedora kao fedora je standardno "nezavrsena" danas, no videcemo za 2 meseca kada se malo odomaci, kad izadje "service pack" .. (no cudno vec 3 dana nije bio nijedan jedini update a uvek vikendom bude dosta) ... najveci problem na f16 po meni je gnome3 i to sto su promenili gde sta stoji .. od svih programa jedino mi je midnight commander rekao "config ti se nalazi ovde, sad cu da ga prebacim ovde zato sto je to sada tako moderno" .. svi ostali su samo iskulirali stara setovanja i bacili se u default fazon :(
[ bogdan.kecman @ 05.12.2011. 01:49 ] @
naleteh sad na netu:

source
Citat:

Linus Torvalds: +Cyrill Gorcunov: it's not that I have rendering problems with gnome3 (although I do have those too), it's that the user experience of Gnome3 even without rendering problems is unacceptable.

Why can't I have shortcuts on my desktop? Why can't I have the expose functionality? Wobbly windows? Why does anybody sane think that it's a good idea to have that "go to the crazy 'activities'" menu mode?

I used to be upset when gnome developers decided it was "too complicated" for the user to remap some mouse buttons. In gnome3, the developers have apparently decided that it's "too complicated" to actually do real work on your desktop, and have decided to make it really annoying to do.

Here's an example of "the crazy": you want a new terminal window. So you go to "activities" and press the "terminal" thing that you've made part of your normal desktop thing (but why can't I just have it on the desktop, instead of in that insane "activities" mode?). What happens? Nothing. It brings your existing terminal to the forefront.

That's just crazy crap. Now I need to use Shift-Control-N in an old terminal to bring up a new one. Yeah, that's a real user experience improvement. Sure.

I'm sure there are other ways, but that's just an example of the kind of "head up the arse" behavior of gnome3. Seriously. I have been asking other developers about gnome3, they all think it's crazy.

I'm using Xfce. I think it's a step down from gnome2, but it's a huge step up from gnome3. Really.
[ rikelme @ 05.12.2011. 05:19 ] @
Izgleda da se Linus predomislio:
Citat:

Linus Torvalds - 1 Dec 2011 - Public
Hey, with gnome-tweak-tool and the dock extension, gnome-3.2 is starting to look almost usable.

Now I just hope those things become part of the standard gnome shell setup and made available in the regular "system config" thing rather than hidden off. Sure, make them default to off if you want that "clean default", but make them easy to find and part of the standard install.

Or would that be too close to "Ok, we admit we were wong" and thus not politically acceptable?

Izvor
[ Panta_ @ 05.12.2011. 06:21 ] @
Citat:
2. pogledaj izmedju "Places" i "Mon Dec 5..." tu ima mesta za mnoooooooooogo ikona u quick launch-u, da ne spominjem da nema razloga da mi stoji centrirano koliko je sati, to je skroz bilo dobro u cosku do sada sto daje jos jedno 10cm mesta za ikone i nove cele menije ... ali ja nisam nasao nacin da gore stavim bilo sta, drag/drop ne radi, desni klik ne radi ..


Da dodas ikone, instaliraj dconf-editor, pa u org->gnome->desktop->background ukljuci show-desktop-icons. Ikone dodajes sa Alt+desni klik pa Add to Panel.

Da pomeris sat na desnu stranu Panela, org->gnome->gnome-panel->layout->objects->clock i pack-type center izmeni u pack-type end

Za Gnome Shell postoje dodatne ekstenzije (Alternative Status Menu, Applications Menu, Places Status Indicator, System Monitor, User Themes, Workspace Indicator) koje mu u velikoj meri povecavaju funkcionalnost.

https://extensions.gnome.org/
[ calexx @ 05.12.2011. 08:01 ] @
Izgleda da sada dconf radi nešto što je radio gconf ... nikako nisam mogao da isključim zaključavanje ekrana posle neke neaktivnosti, ne radi iz scrren podešavanja pa sam juče našao da to sređuje dconf ... ima tu šta da se iskopa. Inače je Unity napravio neke kompromise, sat je desno (mada me nervira što ništa ne deli datum i sat pa me nekad zbune brojke) a sam panel zamenjuje gornju liniju prozora koji je maksimizovan ... pa i nekih normalnih. Možda i zato nema mesta ikonama. Njih sam ionako nabacao levo.
[ bogdan.kecman @ 05.12.2011. 09:47 ] @
ja sam uspeo da ugasim zakljucavanje ekrana (posle cuku vremena kliktanja) ali na zalost to je jedina stvar koju sam resio ...

vidim da mnogo stvari moze da se resi pravljenjem skripti ali mi je isto jasno zasto je ovo g*o sporije od F14, ceo interface je u java skriptu ... koji debil je mislio da mi je jednostavnije da pisem 100 linija java skripta da bi dodao quick meni od desnog clicka i "add launcher" treba da krene da truli dok je jos ziv ... ja vrlo ne volem winblows ali win7 je za gnome 3 i tata i mama i komsinica i sexy koleginica sa posla ... ovo je sistem za luzere, i bukvalno je tako pravljen, da ovi sto kompjuter koriste za facebook mogu ok da se osecaju, za ljude koji rade na racunaru ovo je pakao :(

neko ovde na forumu je napisao da mu se svidja da mu tablet i desktop i mobilni imaju isti interface - to je ok ako i tablet i mobilni i desktop koristis za facebook, ali ako probas da radis u tom okruzenju shvatices da postoji ozbiljan razlog zasto ta okruzenja treba da budu razlicita
[ maksvel @ 05.12.2011. 09:55 ] @
Bogdane, izgleda mi da ćeš da promeniš distro.. posle više godina.
Najgore je što je sada u toku neki "period tranzicije", kada maltene svi distroi pojačano pate od nedovršenosti, naročito GUI-a.
Do kad li će to trajati, nek su nam devovi u pomoć
[ bogdan.kecman @ 05.12.2011. 10:13 ] @
sta mi vredi da menjam distro ... ako necu gnome3 moram da se vratim korak u nazad, sto bi prelazio na neki mint ili ubuntu ili ... koji ima zastarele pakete ... gnome3 je pravac u kome ide desktop na linux-u, ako je to definitivno tako - a dacu mu jos cca 3 meseca da vidim da li je ili nije - ja cu da promenim os i da predjem na win7 koji je za razliku od gnome3 odlican gui (prvi proizvod izasao i microsnot kuhinje od dosa 3.21 koji nesto valja) ... bice tesko borititi se sa microsnot problemima (virusi i kompanija) ali u poredjenju sa stresom koji je doneo gnome 3 i sa time koliko ovo go*o smanjuje produktivnost necu da gubim vreme .. radi, ne radi, au pm .. linux ostaje na svim serverima u kuci naravno posto je neophodan za posao, ali za desktop .. ako ovo potraje i ako stvarno nemaju nameru da odrzavaju gnome classic i samo rade ovaj posra*i gnome shell pisan u java skriptu posle 23 godine moj dekstop ce umesto unix da postane winblows .... ako nista bar cu moci da se igram ko covek da iskoristim potencijale ove nvidie u makini

sto se tice "nedovrsenosti" .. F15 je uveo gnome3 .. nisam hteo da prelazim na njega posto je fedora uvek cutting edge ovo ono i znam da su butnuli gnome3 tamo pre vremena, ali danas je ovo vec gnome 3.1 ili koji je vec, to je "to", drugi release distro-a koji dolazi sa gnome3 ... to je novi "pravac" .. ne zalim se ja sto mi alacarte prsne svaki put kada ga startujem, jbg, bice neki update pa ce to da opravi ... bunim se za kompletan idiotski koncept koji postavlja 2% korisnika tableta iznad mene koji zivim od ovoga i koji sam 80% unix desktop korisnika zato sto se nekom diglo da bi voleo da svoj android na tabletu zameni linuxom na tabletu posto nije umeo da rutuje svoj tablet ... zatabletam mu ga majci
[ squirll @ 05.12.2011. 12:31 ] @
EE napokon neko mislio o Gnome-u isto ko i ja .
I ja koristim Fedoru par godina unazad, i uvek mi bila ok ali su sada zas*rali sa ovim "Tablet" forom da je to uzas, i jeste stvarno tako , za nekog ko surfa po netu i sl je odlicno a za nekog ko radi je nocna mora, meni drug govori kako je nejmu odlicno/mocno sve 5 taj tablet still (surfa po netu i gleda filmove) dok meni koji radim nije bas ugodno prebacivati se iz prozora u prozor, i ok nije to problem prebacim se ja u fallback ali nema ono sto me najvise radovalo u G3 (ili Win7) a to je razvlacenje prozora na pola ekrana ili ceo...Sta je tu problem bio da se to ostavi nzm ..
Ugalvnom F15 mi ostala na desk-u a F16 na lap-u, i tamo mi ok radi nije nesto sporo, i instalacija je ok prosla.
E da, ono sto mi nikad na fedori nije uspelo, ali nikad..je bio upgrade pa tako ni sad, uvek sam morao fresh install, ako sam radio upgrejd brdo stvari mi ne radi, kad odradim fresh install sve je kako treba...
I razmisljam o promeni distra... nesto egzoticno cu da uzmem i boli me :)
[ calexx @ 05.12.2011. 12:47 ] @
Razvlačenje prozora? Ubuntu ima tako nešto, ako odvučeš prozor gore, ponudi maksimizovanje. Ako odvučeš skroz levo ili desno, ponudi pola ekrana. Ne nudi pola ekrana kad odvučeš gore.
[ HeYoo @ 05.12.2011. 13:17 ] @
Ni meni se ne svidja gde sve ovo ide. Milion bugova koji se vuku iz verzije u verziju sve prekriveno fenserajom.
Inace mi se unity za sad cini dosta upotrebljivijim od gnome shell-a. Ima slican bar levo koji iskace ali ga je moguce zakucati ako vec imas velik ekran. To je ok zamena za redjanje ikonica u starom gnometu mada i dalje tera na cescu upotrebu tastature. Udje brzo u naviku win key + prvih par pocetnih slova + enter.
[ dany12 @ 05.12.2011. 13:56 ] @
@bogdan.kecman
Ako ces da se prebacujes na Windows onda pozuri da bar malo uzivas,posto ce sa osmicom koja izlazi krajem sledece godine biti ista situacija kao i sa G3. :)
Inace ne znam zasto forsiras gnome3 ako ti ne odgovara kad postoje toliko DE/WM kombinacija,pa izaberi sta ti odgovara,na linux-u je to bas lako,dok kod windows-a,ako ti nesto ne stima jedina opcija ti je lindža.E da,fedora bas i nije za workstation,vise je za development i geek-ove,imas mnogo boljih resenja,prosetaj malo po distrowatch-u.
[ MarkoBalkan @ 05.12.2011. 15:17 ] @
a što je sa xfce ili lxde?

meni su super, obadva.
[ explicit123 @ 05.12.2011. 15:19 ] @
@bogdan.kecman

Koliko ja vidim, sustina tvog problema je gnome3/shell, tako da tvoj review mozes da primenis i na Fedoru 15 ili bilo koji drugi distro sa gnome3/shell.
Sto se tice upgrade sa 14 na 16, ne znam na koji si nacin to odradio? Ja nisam imao problema kada se koristi "preupgrade".
[ squirll @ 05.12.2011. 15:34 ] @
@calexx ima ubuntu ima i fedora ali samo onda ako koristis tablet izgled ekrana, cim iskljucis Unity kod Ubuntua, vise ni tamo nemas ... :)
[ bogdan.kecman @ 05.12.2011. 16:41 ] @
Citat:
dany12: Ako ces da se prebacujes na Windows onda pozuri da bar malo uzivas,posto ce sa osmicom koja izlazi krajem sledece godine biti ista situacija kao i sa G3. :)


microsnot zanimaju pare, nece oni tako lako da se odreknu desktopa


Citat:
dany12:Inace ne znam zasto forsiras gnome3 ako ti ne odgovara kad postoje toliko DE/WM kombinacija,pa izaberi sta ti odgovara,na linux-u je to bas lako,dok kod windows-a,ako ti nesto ne stima jedina opcija ti je lindža.


zato sto su mi ukinuli gnome2 a gnome2 je ubedljivo najbolji po meni, sve ovo ostalo je pizd4rija na kvadrat
- ovi osakaceni xfce ili lxde i kompanija su OSAKACENI .. bas me bole uvo sto rade na 486 masini sa 16M rama, imam 24G rama, jak cpu (vise njih) i jaku grafiku - slobodno neka se razmase
- KDE je vise menja kompletan gui ali je losa kopija winblowsa, ako cu da koristim kde onda cu da koristim original
- OSX zahteva preskupe masine loseg kvaliteta. Imam ga na kmem lapu, koristim ga, jeste odlican ali je za elektroniku jos gori od linuxa a apple iproizvodi su odlicni vizualno ali taj hw je tesko @#%% + cela apple iproizvod filozofija nije za mene
- E* je, sto rekoh par puta, "jos malo pa GA" vec 10 godina ... drago mi je zbog njih ali window manager / desktop manager treba da me pusti da radim, ne da se njime bavim, isto kao i OS... Enlightenment nije u stanju da to dozvoli

Gnome 2 je bilo EXTRA okruzenje. To se da videti na netu od strane mnogo power usera ... eno ga Linus, mozemo da kazemo da je los developer, da je los manager, da su mu odluke pogresne, ali ne mozemo da kazemo da covek nije power linux user .. to nikako ne mozemo reci, a vidite sta je napisao o gnome trojci (covek se na kraju vratio na gnome2).

Citat:
dany12:E da,fedora bas i nije za workstation,vise je za development...


ne znamo se ali veruj mi, ja ne prodajem paprike a dektop mi ne sluzi za facebook (osim kad im nesto crkne pa mora da opravljam) ... da mi desktop sluzi za fb i jurenje jeftinog semena za papriku gnome3 bi mi verovatno bio odlicno okruzenje i verovatno bi terao neki ubuntu ili tako neku skarabudziju ... ovako na desktopu teram fedoru (kao sto spomenuh iskljucivo i mnogo pre nego je nastala fedora) a na serverima rhel/centos/oracle linux. Za servere nemam nameru da menjam, a za desktop, mogu samo da promenim za neki drugi OS, sigurno necu da promenim da ubuntu ili tako neku skarabudzenu distribuciju ..



Citat:
explicit123: Koliko ja vidim, sustina tvog problema je gnome3/shell, tako da tvoj review mozes da primenis i na Fedoru 15 ili bilo koji drugi distro sa gnome3/shell.


To je osnovni problem (napisah da sam F15 preskocio - dao sam "fore" da se gnome3 "prisredi")... gnome3 je pogresan pravac po meni. Sam po sebi je extra zabagovan, puca, sto gnome3 sto sve ostalo na samoj fedori ... doduse to je za fedoru mladju od 6 meseci normalno, obicno treba bar 6m da stvari stanu na svoje noge ... ali jeste ubedljivo najgora fedora ikad. Ni jedan korak instalacije i setovanja nije prosao bez problema (da krenem da sam morao da otkacim drugi monitor da bi uopste mogao da ga instaliram) .. bukvalno nijedan .. i evo posle nekoliko dana i dalje masina "ne radi upotrebljivo", to je prilicno nedozvoljivo ponasanje, da je microsnot izbacio ovakav polufabrikat i nazvao ga "proof of concept" na*ali bi smo im se keve kako su losi developeri .. i kako nista ne radi .. a ovo je kao GA proizvod :D

Citat:
explicit123:Sto se tice upgrade sa 14 na 16, ne znam na koji si nacin to odradio? Ja nisam imao problema kada se koristi "preupgrade".


ja obicno nisam imao problema ali ovaj put sa 14 na 16 nista nije radilo .. i da koristio sam preupgrade ...

sto bi rekli ove moje komsije ZNACI TUGA :(
[ maksvel @ 05.12.2011. 16:46 ] @
Citat:
ja ne prodajem paprike a dektop mi ne sluzi za facebook (osim kad im nesto crkne pa mora da opravljam)

WIN!
:)
[ bogdan.kecman @ 05.12.2011. 17:12 ] @
Citat:
maksvel: WIN!
:)


ja sve sto mogu da dodam na to je da se zahvalim jednom novinaru koji mi je 1991 godine na brdo 720k 2.5" flopija doneo linux (ne mogu da se setim kako se covek zvao, mislim da se prezivao milic ali nema teorije da se setim, secam se da sam ja bajsom isao sa banjice na autokomandu da uzmem diskete) i kolezi Duricu iz BIH koji mi je dobavio image kernela na 5.25" flopiju posto moja tadasnja masina nije tela da se butuje sa 3.5" (koji je inace bio skinut sa amige 500 samo da bi na toj masini zamenio XENIX sa Linux-om :D ) ... no da se ne vracamo sada u daleku proslost .. buducnost je zanimljivija :D
[ dany12 @ 05.12.2011. 18:26 ] @
Ako ti je kde4 bedna kopija windows-a onda je i gnome2 bedna kopija osx-a.Sad bih ti napisao jednu narodnu izreku,ali necu,ipak ovo posecuju deca i dame,ali vezano je za dlaku,pa mozda i shvatis sta sam hteo reci. ;)
[ calexx @ 05.12.2011. 18:38 ] @
Citat:
bogdan.kecman: ja sve sto mogu da dodam na to je da se zahvalim jednom novinaru koji mi je 1991 godine na brdo 720k 2.5" flopija doneo linux (ne mogu da se setim kako se covek zvao, mislim da se prezivao milic ali nema teorije da se setim, secam se da sam ja bajsom isao sa banjice na autokomandu da uzmem diskete)
Hm ... Novica? Mada mi je čudno da ti nije doneo OS/2 koji je tada najbolje obožavao. Čini mi se da je on radio onaj mini linux na tri flopija koji se pokreće direkt iz direktorijuma.
Citat:
squirll: @calexx ima ubuntu ima i fedora ali samo onda ako koristis tablet izgled ekrana, cim iskljucis Unity kod Ubuntua, vise ni tamo nemas ... :)
Tablet izgled ekrana? To ono kad imaš levo naređane ikone a desno ceo slobodan ekran za rad? Ne smeta mi ta varijanta. Valjda su tako smislili zbog wide ekrana.
[ bogdan.kecman @ 05.12.2011. 18:45 ] @
pazi, slozio bih se ja da je gnome2 bedna kopija osx-a, razlika je u tome sto je osx dobar os (ne valja hw na kome trci, os je odlican) i sto bi ja sutra terao osx na desktopu kada bih to legalno mogao da uradim, ali posto ne mogu koristim "next best thing" iliti gnome. kde je bedna kopija windoze, windozu mogu legalno da teram na desktopu ...

sta je fora, ja gledam sta mi zavrsava posao, ja ne koristim linux zato sto mi je jeftinjiji od windoze ili od kmeka, niti zato sto je open source .. imam i originalne njindoze i osx (nekoliko raznih verzija i ovog i onog, imam od originalnog dos-a 3.20, pa 3.21 pa 4.0, pa 4.1 pa 5 pa win3.0 pa 3.11 pa ... sve originale placene parama ne vremenom na modemu) ... koristim linux zato sto mi bolje radi posao i to je tako vec godinama... ako se sada pokaze da mi je windoze bolji - prelazim bez razmisljanja .. nemam ja nikakve fanaticne veze ni sa jednim os-om, ja volem moje oci i moje ruke i moja ledja i moju guz1cu koju zuljam na ovoj stolici mnogo vise nego sve developere zatvorenog i otvorenog koda zajedno... meni gnome3 trenutno ubija produtktivnost minimum 30% .. to je MNOGO SKUPO, to je mnogo skuplje nego bilo koja windoze licenca .. ako se ne opravi brzo (cca 3-4 meseca) ja odo na bolje, kao sto bi malopre presao na osx da mogu da ga kupim za "normalan kompjuter" (a ne one preskupe igracke za malu decu) ... fanaticizam je glupost, vecu su stetu napravili linuxu kao desktop liunx fanatici koji su malerisali ljude godinama kako je linux "extra desktop" nego svi developeri zatvorenog koda sa bilom na celu
[ maksvel @ 05.12.2011. 18:48 ] @
Citat:
sto bi ja sutra terao osx na desktopu kada bih to legalno mogao da uradim, ali posto ne mogu koristim "next best thing" iliti gnome.

Izvinjavam se zbog blagog off-a, ali zar to nije moguće? Ja sam mislio da ne može bez kršenja licence a nađoh posle da može - legalno.

Evo dela diskusije sa jedne teme ovde: http://www.elitesecurity.org/p2992841

A vodiči se daju naći po netu.
[ bogdan.kecman @ 05.12.2011. 18:53 ] @
Citat:
calexx: Hm ... Novica? Mada mi je čudno da ti nije doneo OS/2 koji je tada najbolje obožavao. Čini mi se da je on radio onaj mini linux na tri flopija koji se pokreće direkt iz direktorijuma. .


os/2 je bio malo ranije ako se dobro secam ali ja ga nikad nisam terao ... ko sto rekoh, ne secam se, mozda novica .. znam da je covek bio novinar i da je "rasturao linux po beogradu" :D a onda je Dragisa uletao sa kombinacijama iz BIH (on skine modemom iz inostranstva pa onda ja skidam od njega modemom iz Beograda - mnogo brze i jeftinije da zovem Zvornik nego Chicago, a onda to razdelimo mi drugari u Beogradu) .. voleo bi tog coveka da odvedem na pivo :D al eto sramota zaboravio sam i kako se zove ...

No da se vratimo na gedoru 16 ...

dojam mlatimudija - NULA ...
- i dalje nema ideju sta su "prednji a sta zadnji stekeri na zvucnoj karti"
- u toku pustanja nekog filma stiso sam "volume -" taster na tastaturi, prso je totem + jos 2-3 paketa su prijavili kako su umrli
- zvuk je "mutan" (nisam siguran da ovo mozda nije do mene, provericu ovih dana..)
- no ovaj debilni open source drajver ni onaj komercijalni (ako to uopste drajver radi .. mozda je i do x-a) ne ume da se sinhronizuje po glavnom ekranu, pustam film na levom ekranu a on vata vsync sa desnog i naravno pravi crte po ekranu ... (doduse ovo je bio problem i na f14)

dojam file manager - ne mogu da verujem zasto me smatraju debilom .. file manager je vidno napravljen da radi "prstom" ne mogu da verujem na sta ovo lici
[ bogdan.kecman @ 05.12.2011. 18:55 ] @
Citat:
maksvel: Izvinjavam se zbog blagog off-a, ali zar to nije moguće? Ja sam mislio da ne može bez kršenja licence a nađoh posle da može - a da bude legalno.


legalno je ko iphone u srbiji ..

ja gurnem dvd od snow leoparda u moj komp i on nece da se instalira... tu se zavrsava legalna prica ... onda ispratis manual koji ti kaze "skini image odavde" - taj image nije legalan te dalje sve sto radis nije legalno. Da li ce te neko "uhvatiti da pravis prekrsaj" ne znaci da li je nesto prekrsaj ili ne.
[ maksvel @ 05.12.2011. 19:02 ] @
Citat:
Da li ce te neko "uhvatiti da pravis prekrsaj" ne znaci da li je nesto prekrsaj ili ne.

To ne dovodim u pitanje.

Pogledaj npr. ovo:
http://www.makeuseof.com/tag/h...x-on-a-pc-without-using-a-mac/

Da li je korišćenje ovih dodatnih programa koji se režu na disk i pripremaju boot nelegalno, pa je zato i korišćenje samog (netaknutog, legalno kupljenog DVD-a OSX-a) isto nelegalno?
Tj, da li je ovaj postupak identičan, tj. nedozvoljen kao i korišćenje modovanog DVD-a MacOSX-a?

//Aha, evo ovde sam autor kaže:
Citat:
Please note that running Mac OS X Snow Leopard on hardware other than a Macintosh is against the Mac OS X End User License Agreement (EULA)

E, to sam pretpostavljao, ali nisam video da konkretno piše. Case closed
[ Tyler Durden @ 05.12.2011. 20:25 ] @
bogdane, ne zezaj, neces sad nakon toliko godina da batalis linux! :)
nemoj da se ljutis, bicu drzak i reci kako mi se cini da uglavnom rant-ujes bez razloga, znam da bar xfce moze da se namjesti da izgleda potpuno isto kao gnome2.
kapiram da svi imamo svoj nacin koriscenja racunara i desktopa (pff, ja koristim tilling wm koji nema nikakve ikonice, nikakve quick launch i sl. i ne bih ga mjenjao ni za sta) i sigurno da ti imas svoj sistem potpuno integrisan i zasnovan na gnome2, ali stvarno mi je tesko da povjerujem kako je gnome2-u blizi win7 nego malo tunovan xfce.

meni je palo par puta na pamet, kad bih morao iz nekog svemirskog razloga da predjem na windows iskljucivo, zaista nisam siguran da li bih mogao.. filozofija odrzavanja i koriscenja sistema je drugacija i ja bih se pola vremena zivcirao iako bi nekakav posao sigurno zavrsio.
[ maksvel @ 05.12.2011. 20:36 ] @
Čini se da ima nade: http://www.elitesecurity.org/t441757-0#3005150
Free as in free beer :)
[ bogdan.kecman @ 05.12.2011. 20:56 ] @
@maksvel, ko sto rekoh - nelegalno

@tyler, oh da - ozbiljan "rant", samo, znas koliko si mojih poruka procitao do sada, koliko si me cesto cuo da ovoliko "rantujem", pa ti vidi sta je F16 izazvala u meni, "gadjenje" je sitna rec koju sada osecam prema ovome sto sada gledam na ekranu ... ne zezam se ni malo .. F16 mi se zgadila, a to koliko je meni nesto tesko zgaditi ... znas koliko sam godina na linuxu, pre toga i za vreme toga na xenixu irixu ultrixu vms-u scotu solarisu bsdu .. i za sve to vreme mi se od 1985 godine i dosa 3.21 do danas 2011 godine i fedore 16 zgadio winME i fedora 16 ..


Citat:
Tyler Durden: ali stvarno mi je tesko da povjerujem kako je gnome2-u blizi win7 nego malo tunovan xfce.


nisi skapirao sta sam napisao. Mogu ja da zbudzim sebi neki linux koji ce da mi radi, mogu i sam da forkujem gnome 2 i da nastavljam da ga budzim sam za seve i koristim "svoj distro" kako sam radio skoro deset godina za svoj desktop ... ali necu. ako je ovo put kojim gnome hoce da ide (to jos ne znam, videcemo) ja necu da ga pratim, ali ako je to put kojim gnome ide a momci iz RH-a znaju tacno koji je gnomeov put i sigurno ga prate, ja tu zavrsavam sa linuxom kao desktopom posto mene takav desktop ne zanima - a da se ne lazemo, RH je dugogodisnji leader u tome "gde linux ide".... jeste ubuntu tu neki "linux za pocetnike" koji je postao vrlo popularan ali kako ja vidim stvari (a to je MOJE vidjenje, nije nikakav a vs b advocacy bs) svi oni prate RH i Novell i tweakuju ovo i ono dok RH i Novel odradjuju onaj ozbiljan deo posla... sto znaci da ce za koji mesec isti ti ostali distroi krenuti na tu stranu ... jeste uvek ce da bude distro zasnovan na ovome i onome, uvek ce biti tu i arch i slicne kala* ali mene to ne zanima... isto kao sto me ni blizu ne zanima da budzim xfce da lici na gnome ... a to da moze da lici - tu se sve zavrsava - samo lici na gnome, ne radi kao gnome2 ..


Citat:
Tyler Durdenmeni je palo par puta na pamet, kad bih morao iz nekog svemirskog razloga da predjem na windows iskljucivo, zaista nisam siguran da li bih mogao.. filozofija odrzavanja i koriscenja sistema je drugacija i ja bih se pola vremena zivcirao iako bi nekakav posao sigurno zavrsio.


odosmo daleko od teme, bas daleko ... ja sam probao da se vratim na windoze .. sedmica je odlican operativni sistem, vrlo vrlo vrlo dobar os .. reseno 90% windoze problema, vrlo sigurna .... za mnoge stvari mnooogo sigurnija od kernela 2.6.. nisam bas ispratio sve ove novosti sa 3.0 kernelom (ne stize se, izbacujemo mysql cluster 7.2 a to je ooooogroman posao) ali vrlo moguce da je win7 sigurniji i od 3.0 kernela .. to sto za lindzu nema virusa je daleko od toga zato sto user space i kernel space i ovo i ono .. da se ne salimo .. znam za rootovane servere sa najsvezijim kernelom i svim zivim patchevima i raznim dodacima koje odrzavaju vrlo zahebani likovi .. i opet su rutnuti .. elem .. kao sto rekoh, ja sam probo .. napisao cak i post o tome

http://www.mysql.rs/2010/09/win7pokusaj/

prtiom obrati paznju da ja moram da koristim winblows non stop (sva administracija u oraklu je na windozi, expense reporti, ovi kalendari oni ... 90% ozbiljnih programa za elektroniku je windoze only .. etc etc .. sve alatke za upravljane lab uredjajima su sa windoze drajverima .. ) ja imam otvoreno mnogo aplikacija u mnogo prozora i min 2 virtual box-a. Zato i imam 2 monitora na masini ... i onda mi neki selac crko dabogda "odluci" kako ce da mi uzme pola ekrana sa nekim praznim prostorom da neki drugi selac moze svojim debelim prstom da to uvati na nekom tabletu .. a pritom ceo sistem ima ideju da radi sa vise monitora koliko ja imam ideju na koji nacin funkcionisu sile koje drze elektron da ne izleti iz orbite ..
[ bogdan.kecman @ 05.12.2011. 21:04 ] @
Citat:
maksvel: Čini se da ima nade: http://www.elitesecurity.org/t441757-0#3005150
Free as in free beer :)


kao sto vidis ja pokusavam da koristim ovo smece od sistema .. kao sto rekoh, ja ne donosim odluke ishitreno, F16 je smece i nikome ne savetujem upgrade.. nezavrsena je, u proseku svakin 20min nesto dampuje core .. gomila stvari je nelogicno, gomila stvari ne radi .. etc etc .. to sve nije nista strasno, fedora jeste uvek bila "cutting edge" i nikad taj distro nije "radio" kada odrade release .. sto se tice gnoma3 neka svako odluci za sebe, po meni je to razlog da prestanem da koristim linux, nekome to mozda bude razlog da predje na linux .. to je subjektivna stvar ..

ali nema potrebe da napravimo od ove teme "daj da zadrzimo arhija na linuxu" ... ja ostajem na linuxu kako god, i dalje imam vise servera oko sebe nego desktopa .. a to dal cu da teram putty ili gnome-terminal i nije velika razlika (doduse evo ga sad mi se ladno instalirao i putty na linuxu .. cemu li to sluzi :D :D :D )
[ Tyler Durden @ 05.12.2011. 21:19 ] @
samo jos mali offtopic
kad sam spomenuo koriscenje windowsa nisam uopste mislio na stabilnost i sigurnost. vjerujem potpuno da je to dovedeno do vrlo vrlo dobog nivoa, i nemam problem sa tim.

nego upgrade-i programa i taskbar i ikonice i start meni i sve to, osjecam se kao vezan. osjecam se kao konj sa onim povezima na ocima koji moze samo pravo da gleda.
[ Panta_ @ 05.12.2011. 22:04 ] @
A sta to na Gnomeu 3 ne moze da se podesi da izgleda kao na dvojci? Ja ga od kako je izasao koristim na Archu i do sada bas nikakvih prblema nisam imao. Do 3.2 verzije sam koristio fallback mod. Sada ga koristim sa Shell UI plus neke ekstenzije koje sam instalirao i mogu da kazem da mi to mnogo bolje, brze i stabilnije radi od Gnomea 2. Mada, koristio sam ga par dana i na Fedori i tu stvarno nikako nije radio, sve je bilo mnogo sporije i nestabilnije u odnosu na druge distribucije (Arch, Ubuntu, Debian), sto opet ne znaci da je Gnome 3 lose desktop okruzenje, vec da je Fedora djubre od distribucije.
[ bogdan.kecman @ 05.12.2011. 22:09 ] @
tema su dojmovi o fedori 16 .. na njoj ne radi .. ko zna, mozda na arch-u radi
[ Marko Medojević @ 05.12.2011. 22:10 ] @
Citat:
Tyler Durden: samo jos mali offtopic
nego upgrade-i programa i taskbar i ikonice i start meni i sve to, osjecam se kao vezan. osjecam se kao konj sa onim povezima na ocima koji moze samo pravo da gleda.


Sta je problem sa taskbarom i ikonicama. Programe ne moras pin-ovati na taskbar vec ih mozes pokretati kroz "search programs and files" u oviru start menija. Na taj nacin bilo koji program pokrecem za 2 sekunde. Dakle, mozes sa taskbara izbaciti sve precice, a i ikonice ne moras drzati na desktopu ako bas smetaju.
Sto se tice instalacije/upgrade programa, moram priznati da je linux sistem package managera odlicna stvar. Medjutim, racunar se obicno nasetuje prilikom instalcije sistema i retko se kad nakon toga nesto instalira.
[ bogdan.kecman @ 05.12.2011. 22:20 ] @
ajd da ne pravimo sad windows vs linux temu .. ili gedora vs turubuntu ... ima toga vec previse na netu
[ Odin D. @ 06.12.2011. 01:35 ] @
Ja sam Windows desktop vid'o zadnji put negdje prije pola godine kad sam slucajno promasio WIN+E, pa udario WIN+D...

http://www.bayden.com/SlickRun/
[ bogdan.kecman @ 06.12.2011. 12:39 ] @
Citat:
Panta_: A sta to na Gnomeu 3 ne moze da se podesi da izgleda kao na dvojci?


krenuh juce da odgovorim na ovo i na pola opsirnog posta je kresno ceo gnome3 (svi prozori su pobeleli) ... pa je morao da padne restart :( (doduse mozda je nvidia drajver za kernel 3 a ne gnome, svejedno, F16)

elem ..
- kada kliknem na app meni hocu da se otvori ODMA, ne da ga cekam sekund, isto tako i za podmenije, kapiram ja da se oni dobro doje na java skrtipt ali ja ocu menije ODMA
- ocu da mi prostor od skoro santimetar u vrhu ekrana ne bude bacen, od Places pa do sata sve je neupotrebljivo - tu mi je u gnome 2 bio quick lounch - brdo ikonica za brzi start programa
- ocu da dodam novi quick lounch sa 3 klika (gnome2) a ne sa po cuke kucanja java skripta (gnome3)
- ocu da odaberem fajl(ove) na desktopu i stisnem del taster na tastaturi i da se on obrise (gnome2) a ne da mora da ga dragujem u kantu ili desni klik pa move to trash (gnome3)
- hocu da mi synergy radi kako treba (gnome2) a ne da ne ume da izadje sa ekrana osim kroz "neke delove" (gnome3)
- hocu da mogu da promenim temu sa 3 klika i stavim da mi window header uzima 5 pixela (gnome2) a ne 7-8 milimetara (gnome3)
- hocu da klik na bilo sta da TRENUTNU akciju (gnome2) a ne da svaki klik ima "pauzu dok on isparsuje onaj java script" (gnome3)
...
...
(ima toga mnogo jos al me mrzi da pisem dvaput)
[ IgorJ @ 06.12.2011. 13:18 ] @
Mozda ono sto tebi treba trazis na pogresnom mestu.Windows nije jedina alternativa Linuxu-u. :)
http://www.apple.com/macosx/what-is/
[ bogdan.kecman @ 06.12.2011. 13:22 ] @
bice da ti nisi procitao temu od pocetka
[ balavi @ 06.12.2011. 13:24 ] @
Citat:
Igor.j1: Mozda ono sto tebi treba trazis na pogresnom mestu.Windows nije jedina alternativa Linuxu-u. :)
http://www.apple.com/macosx/what-is/


u prethodnim postovima Bogdan je izneo razloge svog ne prelaska na tvoj , njemu predlozeni OS
[ IgorJ @ 06.12.2011. 13:28 ] @
Bice da jesam.
Sustina je da imas problem sa Gnome 3,ok ne svidja ti se.Ako ne zelis da se prilagodis novom okruzenju,moj ti je predlog bio da se potrazis resenje na drugom mestu.
[ balavi @ 06.12.2011. 13:33 ] @
Citat:
Igor.j1: Bice da jesam.
Sustina je da imas problem sa Gnome 3,ok ne svidja ti se.Ako ne zelis da se prilagodis novom okruzenju,moj ti je predlog bio da se potrazis resenje na drugom mestu.


i ja sam razmisljao da predlozim to isto sto si i ti, ali vidim da je Bogdan razocaran njihovim hardverom, negde sam citao njegov opis , cini mi se MB Pro-a
mada, kad procitam kakvu azdaju ima sada od racunara, ladno bi mogao da uzme nekog Mac Pro-a na kome bi se vrteo Mac OS X, to mu dodje donekle isto, stim da bi imao i OS X nepreheb1wog (za/po mene/i) :)))))) hehehehe

i ja volem Lindzu , ali kada sam naisao na OS X, preporodio sam se, jes da ne mozes da ga nakacis na koj oces :) HW, ali radi kao zmaj na carobnom cilimu ....

a da, jes da je HW skup, ali , po meni, opravdano .... sad mrzi me da se raspravljam po tem pitanju, a i da ne odem suvise u OFFFFFFFFF

[Ovu poruku je menjao maksvel dana 06.12.2011. u 15:35 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 06.12.2011. 14:01 ] @
moj desktop je (bez monitora, tastatura, miseva, trackova i ostalih perfierija, dakle samo kutija) kostao kada je uzet oko 2000eur u beogradu, mac sa slicnim performansama (malo manje rama i losija grafika) je u USA u istom tom trenutku kostao oko 7000US$ (ista prica, samo kutija bez periferija) .. razlika u ceni je dva ipo puta !!! izvini ali osx jeste dobar os ali taj hw je preskup .. a kvalitet mu nije nikakav, tj, kvalitet je identican kao i od ovih obicnih kompova... odosmo od teme ali spomenuo sam, mi u firmi (pre nego nas je kupio oracle) smo imali oko 350 mac desktopa/lapova na kojima su radili developeri, konsultanti .. od tih 350 masina u proseku je 10 masina nedeljno bilo na servisu... za razliku od nekih 150-200 zutih desktopa (sa linuxom u 99% slucajeva) koji nijedan za par godina nije bio na servisu (u stvari jeste bio jedan 6 godina star hp 2h u servisu da se zameni ventilator) ... apple ima filozofiju prodaje prosecnog hw-a zapakovanog u prelepo kuciste metroseksualcima .. osx jeste po meni odlican os ali ja te pare za taj hw necu da platim, neka prodaju osx duplo skuplje od win7 za obican hw i ja cu sutra da predjem, ali da kupujem onaj krs od hw-a za one pare da bi tero osx - jeste dobar al nije toliko dobar ... (da li sam rekao da mi je letos explodirala baterija na macbook pro ? ne secam se dal sam negde pisao ... u radu, na aerodromu, podigao se lap 5 cm od stola, baterija explodirala .. toliko o "kvalitetu", baterija NOVA, uzeta u americi u apple store-u, tj nisu teli da mi daju bateriju nego su je oni sami zamenili novom (i ta dva klika naplatili) toliko o apple-u i kvalitetu)

uvek je pitanje za koji djavo koristis komp, ako ces da sedis na facebook-u, skidas torente, citas mail i pustas divx-e tako ti je prokleto svejedno ... ali ako na njemu obavljas neki posao onda sve zavisi od tog posla ... meni je posao zeznut, ja moram da koristim i win i lin .... sada je varijanta da imam oko sebe nekoliko lin servera i lin desktop sa 2 win-a koji trce u virtual box-u, ako bi presao na win opet bi na desktopu terao 2 virtual box-a (jedan win i jedan lin) .. tako da kako god okrenem meni nijedan od tri dostupna os-a ne radi posao "sam za sebe" (na zalost) .. pitanje je samo sta je ugodnije .. gnome2 je bio extra ugodan, gnome3 je extra neugodan ... e sad, kao sto rekoh, ja cu mu dati sansu posto je moguce da je vecina neugodnosti vezana za nezavrsenost i da ce to sve imati smisla kada ga "oprave" .. ako bude tako super, ako ne, dobro je da postoji win alternativa .. RH je uspeo da mi ogadi fedoru sa v16 .. videcemo dal ce da se oprave uskoro ili ne ..
[ maksvel @ 06.12.2011. 14:37 ] @
@all Hajde da se malo fokusiramo na temu: utisci Fedore 16.
[ balavi @ 06.12.2011. 14:55 ] @
Citat:
maksvel: @all Hajde da se malo fokusiramo na temu: utisci Fedore 16.


meni zanimljivo sta pise Bogdan, aaaaaa daaaaaaaa Fedora, da utisci, jea ....
[ bogdan.kecman @ 06.12.2011. 16:10 ] @
Pa pricamo sve vreme o utiscima sa fedore 16 i poredimo sa raznim drugim resenjima (windows, osx .. turubuntu ..)

sta je problem .. pogldaj ovaj odgovor:

Citat:
Loguješ se u klasičnom gnometu, nabacaš ikone po ekranu pa se po želji vratiš u novi gnome.


Pre 10 godina bi ovo bilo ok, ali danas ja na ovo mogu da odgovorim samo sa "ne pada mi na pamet" ...

O cemu se radi, nije F16 toliko los (jeste ultra nestabilan u poredjenju sa F14 ali to je druga prica) i nije Gnome3 potpuno neupotrebljiv, evo koristim ga vec 4 dana, ne volim ga al evo radim sa njim, ne potpuno funkcionalno ali radim ... radi se o tome da je za koji dan 2012 godina .. i posle 20 godina mi i dalje neke najobicnije stvari koje na windozi, osx-u etc etc rade "iz taka od uvek" radimo "na foru" i "nabudzujemo" ih da rade ... nisam imao problem '91 da kompajliram kernel nekoliko dana ili '95 da kompajliram mozaik i par godina posle toga netscape nedelju dana .. napisao brdo patcheva za kernel, filesystem etc etc .. ali danas NECU to da radim .. proslo je 20 godina, hocu da mi desktop manager dozvoli da rasporedim ikone kako ja ocu, necu da moram da koristim "foru" da bi pomerio ikonu, napravio meni, dodao quick launch ... Ja sam 10 godina imao svoj distro... ja sam birao sta ce da udje u njega a sta nece i kako ce da radi.. onda sam pozeleo da mi os sluzi za sta os sluzi - da upravlja resursima, ne da upravlja samnom, umesto da radim 8h "posao" ja sam 4h radio posao a 4h "opravljao os da bi mogao da i sutra radim posao" ..

Super google je tvoj prijatelj i te price su ok, ali dajte ljudi, posle 20 godina koriscenja linuxa ja treba da surfam 5 sati da bi pronasao kako da opravim zasra.u autorizaciju i posle 5h da odustanem i kukam na forumu... super resio sam proboem ali .. Prvo, poptuno je suludo da ta stvar ne radi sama od sebe, drugo potpuno je suludo da neko relativno iskusan ne moze to da pronadje 5h .. dakle nije da nisam trazio .. dakle ok je ako ja hocu da mi izlaze azdaje iz ekrana i da mi se programi startuju kada ja to zamislim pa da ne mogu da nasetujem citac misli na linuxu posto "jos nije podrzan" pa da sada ja tu nesto budzim, ali pricamo bre narode o najjednostavnijim svakodnevnim stvarima .. update sistema, instaliranje paketa, pomeranje i brisanje fajlova .. menijima .... sve je to topla voda i sve to svuda odavno radi ... Ja imam u zivotu pametnije stvari nego da pratim "sta je to novo u window management sistemima, sta ima novo u kernelu, kako se promenio auth sistem" - ne zanima me, imam dovoljno stvari koje vec ne mogu da ispratim od kojih zivim, os hocu da RADI, ne da me "zaje*ava"... bole me uvo kako radi auth u linuxu, ocu kada dvokliknem na rpm da se instalira - kraj price, zasto i kako to radi u pozadini - ne zanima me...

Mora da se shvari jedna stvar koju ja pricam vec mnogo godina ali fanatici pokusavaju da ne cuju .. sada je i jedan dobar broj fanatika iz open source drustva presao na tu istu stranu ... mi treba da koristim open source alat zato sto je DOBAR a ne zato sto je DZABE... to je osnovna razlika. Gomila open source alata nikad ne bi imala vise od 1 korisnika da kosta isto koliko i konkurencija... mi bar znamo, ovde je svaki sw bio po ceni od "koliko moze da stane na disketu/prazan cd/prazan dvd" svi smo navikli na najnabudzenije verzije aplikacija i bilo je "a sto trosis taj paint kada je fotoshop..." - to sto je paint dzaba a photoshop 7000$ to nema veze, tebi su oba dzabe.... Elem, vreme je da open source alate pocnemo da gledamo realno - valja el ne valja .. u poredjenju sa win7 beta kada se prvi put pojavio iso na ms sajtu, win7 beta je bila 100000000000000 puta stabilnija i zavrsenija nego sto je F16 (i bila je brza i bolje izgledala i ...).

Dakle F16 je nezavrsen poluproizvod koji je sramota za vreme u kom se pojavio (nevezano za gnome)
Gnome3 je po meni pogresan pravac, videcemo za koji mesec sta ce i tu biti kada ga malo vise distro-a usvoji
[ calexx @ 06.12.2011. 17:28 ] @
Oćeš gnome3? Nema ikonica po ekranu. Neko je to smislio, zašto nem pojma. Ako zainat nećeš da ideš obilaznim putem, onda idi novim pravcima. Nema ikona, prazan panel ali ima ono iskakanje aplikacija po celom ekranu pa traži koja je tvoja. Ja sam ipak zavrnuo na stari način. Možda će tako da bude i u win8 a ovi su bili brži. Da se navikavamo.
[ AMD64 @ 07.12.2011. 00:30 ] @
sve uglavnom ide prema MAC OS X ,kad koristis mac os kosto je reko kolega gore preporodis se....,ranije sam koristio slackware dosta dugo od 8 verzije do 11 i posle adios amigos cim mi stigo macbook ,pa sam od desktopa napravio mac ox x liona-a na gigabyte maticnoj radi besprekornoi brzo istabilno.

A fedora kosto je naglasio kolega u pravu je sa WINE . sto jest nista nisu odradili kako treba samo su dodali nove pakete i kernel 3.1
[ AMD64 @ 07.12.2011. 00:45 ] @
[quote]bogdan.kecman: moj desktop je (bez monitora, tastatura, miseva, trackova i ostalih perfierija, dakle samo kutija) kostao kada je uzet oko 2000eur u beogradu, mac sa slicnim performansama (malo manje rama i losija grafika) je u USA u istom tom trenutku kostao oko 7000US$ (ista prica, samo kutija bez periferija) .. razlika u ceni je dva ipo puta !!! izvini ali osx jeste dobar os ali taj hw je preskup .. a kvalitet mu nije nikakav, tj, kvalitet je identican kao i od ovih obicnih kompova... odosmo od teme ali spomenuo sam, mi u firmi (pre nego nas je kupio oracle) smo imali oko 350 mac desktopa/lapova na kojima su radili developeri, konsultanti .. od tih 350 masina u proseku je 10 masina nedeljno bilo na servisu... za razliku od nekih 150-200 zutih desktopa (sa linuxom u 99% slucajeva) koji nijedan za par godina nije bio na servisu (u stvari jeste bio jedan 6 godina star hp 2h u servisu da se zameni ventilator) ... apple ima filozofiju prodaje prosecnog hw-a zapakovanog u prelepo kuciste metroseksualcima .. osx jeste po meni odlican os ali ja te pare za taj hw necu da platim, neka prodaju osx duplo skuplje od win7 za obican hw i ja cu sutra da predjem, ali da kupujem onaj krs od hw-a za one pare da bi tero osx - jeste dobar al nije toliko dobar ... (da li sam rekao da mi je letos explodirala baterija na macbook pro ? ne secam se dal sam negde pisao ... u radu, na aerodromu, podigao se lap 5 cm od stola, baterija explodirala .. toliko o "kvalitetu", baterija NOVA, uzeta u americi u apple store-u, tj nisu teli da mi daju bateriju nego su je oni sami zamenili novom (i ta dva klika naplatili) toliko o apple-u i kvalitetu)


Kolega ovo je imao Sony Viao problem sa Bateriojom a ne macbook pro . apple nema tih problema HW mu je mnogo stabilan za stabilne ljude.

ovo si ti malo iskombinirao ko tebi pukla baterija. gde bas na aerdromu,,mac book pro je masina.
[ bogdan.kecman @ 07.12.2011. 01:38 ] @
Citat:
AMD64:ovo si ti malo iskombinirao ko tebi pukla baterija. gde bas na aerdromu,,mac book pro je masina.


Aerodrom Nikola Tesla. Cekao sam (nikad vise u zivotu JAT-om) JAT-ov avion za Atinu koji je kasnio 5h i pokusavao da uvatim neki wifi pa odustao i trosio telenorov hdspa modem. Stajao sam na ~3m od onog saltera za informacije nadajuci se da ce neko da mi kaze nesto vise od "za 30min nove informacije" ...

Imam negde slike te baterije, sad cu da probam da nadjem da okacim... veruj mi ne "kombinujem", mozda nije skocio 5cm nego samo 2cm ali je poskocio i naravno se ugasio, ovaj kmek pravi probleme od prvog dana (dvd mu je crko posle 2 nedelje, pa sam na svu srecu leteo za Boston pa su ga opravili za dz, pa je dvd posle crko opet ali nikad vise nije opravljan, cita dvd-ove, ne cita sve cd-ove i przilica je crkla tj nece pece nista, baterija originalna je crkla regularno posle ~godinu dana a onda opet put u usa sam iskoristio da uzmem novu - to je ovaj put kostalo posto nemam "extended support" ... originalni hdd crko posle ~15 meseci, disk koji sam mu ja turio onda crko posle 6 meseci, onda sam mu turio neki i radi i dan danas ... a crkavalo je svasta, riknula mu je npr folija koja prosvetljava ovu alu tastaturu, to su mi opravili za dz, takodje je imao ocajan wifi signal pa su i to opravili - isto za dz .. )
[ bogdan.kecman @ 07.12.2011. 01:52 ] @
nasao slike, uploadujem gore kod mene (posto su vece od 1M koliko je limit)

http://www.mysql.rs/UL/IMG_5871.JPG
http://www.mysql.rs/UL/IMG_5872.JPG

A za vaio koliko se secam imali su problem da se baterija zapalila i smorila ceo komp, ova moja na kmeku se nije zapalila, komp nije ostecen (evo ga radi i sad, samo na struju), samo je baterija "pukla" i lap je odskocio od onog mermera i ugasio se..

Novih slika na zalost nema, posto sam rascocko bateriju posle na komade (kada sam se vrno za bgd) .. tako da sad imam 3 lipo baterije (cekam malo vremena da proverim dal su sve crkle ili samo jedna) i elektroniku iz punjaca (koju opet cekam vreme da pogledam sta je to unutra)

No ko misli da je apple hw kvalitetan neka ga slobodno plati .. i ja sam mislio da je to bogom dana firma dok nisam kupio jedan i dok se nisam nasao u okruzenju gde je 99% lapova made by apple .. (mogao da bi da pricam dogodovstine sa apple hw-om nekoliko sati :( sto moje sto od kolega) .. po meni je to preskup hw u sarenom pakovanju ..


da se vratimo mi na gedoru sesnaesticu
[ bogdan.kecman @ 07.12.2011. 01:57 ] @
A bice da nisam jedini:

http://www.dolphinstreet.com/blog/macbook-battery-exploded.php
http://www.dolphinstreet.com/blog/macbook-pro-battery.php
[ bogdan.kecman @ 07.12.2011. 02:55 ] @
Uspeli su i Thunderbird da smore ...

Thunderbird (osmica) ladno sada "nekad propusti mailove kroz filtere a nekad ne" .. ista ta verzija tb-a na F14 je radila ko sat :( .. dakle nije problem do bug-a u tb-u vec do necega sto je F16 "uradio" sa tb-om
[ maksvel @ 07.12.2011. 07:48 ] @
Citat:
da se vratimo mi na gedoru sesnaesticu

Kažem ja lepo :)
[ Tyler Durden @ 07.12.2011. 07:55 ] @
Ok, na stranu za trenutak prica o gnome3, ali zar nije citav koncept Fedore taj da bude alpha za Red Hat?
Imajuci to na umu, gotovo da se odrices prava da bilo sta prigovoris (ne obracam se tebi licno bogdane :) ) u slucaju kad nesto ne radi. Ti si se prijavio da budes beta tester, to je to.
[ bogdan.kecman @ 07.12.2011. 11:22 ] @
Citat:
Tyler Durden: zar nije citav koncept Fedore taj da bude alpha za Red Hat?


yup. "cutting edge, new blah blah blah blah" ...

ali sta je fora, fedora izadje "test" pa "alfa/beta" pa bude release (GA). Kada izadje GA to znaci da je sve "istestirano" i da "sto se developera tice unutra nema bagova" pa sada mi testiramo i prijavljujemo bagove koje oni nisu nasli ... i to je ok, tome sluzi beta, rc, etc etc ... ali F16 mnogo lici na to kada ja dam devu indijcu (srbi i kroati nisu uglavnom nista bolji) da mi uradi nesto i on posalje da je gotovo i posalje app koji nece da se startuje uopste .. znaci on je promenio nesto, iskompajlirao i poslao - nije ni probao da startuje a kamoli da je testirao dal radi sve kako treba .. stvari koje na F16 ne rade su vrlo vrlo vrlo osnovne, idu do nivoa da "nista ne radi" .. nevezano za gnome koji koliko toliko radi samo je gadan i fale mu alati za konfiguraciju .. evo bio je sinoc neki update i danas radi "dosta bolje" .. nisam obratio sta je osim kernela jos updateovano (a obrisah jumov log jutros)

[ Wajda.W @ 17.12.2011. 10:04 ] @
Kao korisnik fedora ne mogu mnogo da govorim o samoj fedori mnogo jer sam prilicno nov na linux-u. Koristim fedoru od 13 verzije, ali tek od 15 da kazem aktivno.
Ali mogu da kazem par stvari za Gnome 3. Meni se gnome 3 svidja, ali tek kad "nabudzim" sve opcije. Znaci quick bar, donji task bar za otvorene aplikazije, itd...
Generalno ne koristim ikonice na desktopu, ili koristim quick bar ili win key pa ukucam. To je najcesce jer mi je sve uvek maximized pa nije zgodno dolaziti uvek do desktopa. Ali iako ga ne koristim smatram da je to nesto osnovno sto verovatno 95% ljudi koristi. Glupo je sto treba da potrosis pola podneva da namestis desktop upotrebljivim. Znaci to je ono sto generalno ne razumem u softverskom inzenjeringu, promena radi promene iako ta promena nazaduje funkcionalnost i samo frustrira korisnike i tera ih da predju na drugi desktop. Po default-u su trebali ponuditi ikonice, quick bar, task bar, itd a onda oni kojima to bas smeta da mogu da uklone. Jedino sto mi se svidja u ondosu na gnome 2 je sto ima po default-u n workspace-ova.

Eventualno da sacekamo gnome 4, da vidimo da li ce se ljudi opametiti.
[ IT_DooX @ 03.03.2012. 20:27 ] @
KDE nema toliko problema ali dosta mana i on sam ima... Recimo KDEwallet je smorio koliko puta pita za permission, za obicno konektovanje na wi-fi prilikom startup-a pita za password, Apper mi uopste ne radi sve moram da instalim i apdejtujem preko konzole (sto nije tako strasno ali opet, jedna funkcionalnost manje)
[ paparazzo @ 27.03.2012. 12:35 ] @



ajde da podignem malo ovu temu

ovo je za @bogdan.kecman dedoimedo


bogdane
pročitao sam sve sto si napisao ovde i slatko sam se smejao....tako stručno i popularno objašnjenje fedore 16(i ne samo fedore već i gnome-a) nisam nigde video...zato sam i postavio gornji link jer ste mi vas dvojca potpuno isti....
hvala bogdane..
[ Holocen @ 08.05.2012. 09:29 ] @
Isprobao sam Ubuntu 11/12 i Fedoru 16 i napisaću svoje mišljenje iz ugla svakodnevnog desktop korisnika.
U daljem tekstu Ubuntu 12 - U12 i Fedora 16 - F16

F16 je bez sumnje grafički atraktivnija, Gnome 3 ima bolji raspored prozora i prečica od Unity. Neobično mi je što ne mogu odmah da nađem minimize window - mora desni klik i što ne mogu da promenim veličinu prozora. Ne mogu odmah da ugasim računar, već moram da se izlogujem prvo! U tom smislu slažem se sa Bogdanom, čemu prazan prostor ako ne mogu da ga zatrpam ikonicama. Anakonda je sjajan installer, U12 nema podešavanje softverkih paketa za server, desktop, testiranje softvera i ostalo. Anakonda nudi i instalaciju svih grafičkih okruženja - zahvaljujući njoj sam prvi put isprobao 5 različitih okruženja za Linux.
Po pitanju drajvera U12 koristi propertiary drajvere i tu open source Mesa F16 ne može da priđe ni blizu. Imam ATI grafičku što je moja nesreća i Catalyst tu ne funkcioniše, a radio bi za Nvidia. F16 je zato sporiji od U12, a posle svakog podizanja sistema dok otvorim tab Applications treba mi 5 sekundi, dalje je sve normalno.
Instalacija programa koji nisu u repozitorijumima je mučna u F16 - ako ne uspem sam da se snađem jer nešto malo znam da koristim terminal - što je čest slučaj - sledi mukotrpno češljanje foruma sa odgovorima na moj problem.
Ubuntu Software Center ima mnogo više programa, korisnika i mnogo je korisnih komentara o svakom programu. F16 ima brze razvojne cikluse i njeni programeri ne mare za bagove, što razumem - stvorena je da bi vodila Open source zajednicu napred. F16 ima obuhvatniju default ponudu softvera - odmah možete koristiti Kleopatru,Cheesee WebCam, Maxima, Virtual Machine manager koje bi tražili posebno u U12.
U12 ima našu zajednicu, gde se na IRC može dobiti pomoć, za razliku od F16 koja ostaje stvar programera i entuzijasta.

Više volim Fedoru, ali zbog praktičnosti, dugoročne podrške i dostupnosti close source drajvera moj konačan izbor će biti Ubuntu.Od ljubavi se ne živi.
[ Panta_ @ 09.05.2012. 05:59 ] @
Citat:
Gnome 3 ima bolji raspored prozora i prečica od Unity. Neobično mi je što ne mogu odmah da nađem minimize window - mora desni klik i što ne mogu da promenim veličinu prozora. Ne mogu odmah da ugasim računar, već moram da se izlogujem prvo!

Da vratis minimize, maximize, otvori gconf-editor i u desktop->gnome->shell->windows->button_layout promeni vrednost na :minimize,maximize,close. Ili, jednostavno u terminalu pokreni sledecu komandu:
Code:
gconftool-2 -s -t string /desktop/gnome/shell/windows/button_layout ":minimize,maximize,close"

Od Gnome Shella verzije 3.4 ovo mozes da podesis preko Advanced Settings (gnome-tweak-tool) alatke. U Shell->Arrangement of buttons on titlebar izaberi All.

Za ovo drugo, jednostavno instaliraj Alternative Status Menu shell extension.

[ explicit123 @ 09.05.2012. 16:26 ] @
Citat:
Holocen: Po pitanju drajvera U12 koristi propertiary drajvere i tu open source Mesa F16 ne može da priđe ni blizu. Imam ATI grafičku što je moja nesreća i Catalyst tu ne funkcioniše, a radio bi za Nvidia.


Proprietary drajveri se mogu instalirati iz rpmfusion.org repoa, medjutim sto se tice Catayst drajvera mislim da i dalje ima otvorenih bagova koji se ticu graficke korupcije u Gnome Shell, i to ostaje da AMD sredi.