[ Braksi @ 19.11.2011. 09:35 ] @
pre par dana cuo sam da je moj bivsi gazda zapao u velike dugove od kojih su i zaostale plate radnika. Medjutim sa tom vescu vidim da je on promenio vlasnicki tip firme i da je sada Srl (to mu dodje nas doo). Da li je moguce da je tako nesto moguce i da sad on nece odgovarati za dugove imovinom vec kapitalom firme ?

Zvuci cudno, ali svasta je danas moguce.
[ Dexic @ 19.11.2011. 17:23 ] @
Kod nas mislim da ne moze PR da predje u doo, tj. samo da se zatvori PR a otvori doo onda, ali nisu vezani ni na koji nacin (osim sto je isti vlasnik)

Pretpostavljam da si u Italiji? U Engleskoj je nesto tako moguce, prebacivanje na Ltd. ili LLP ili nesto slicno iz obicne firme.
[ S A J A @ 20.11.2011. 18:36 ] @
U Srbiji postoji promena pravne forme sa preduzetnika na D.o.o. (ima i uputstvo na sajtu Apr-a) i to predstavlja gašenje preduzetnika i osnivanje doo stim što posao ostaje kontinuiran. Da, u tom slučaju vlasnik ne bi dalje odgovarao svojom imovinom nego samo sa kapitalom (koji je obično 500e).
[ nemesis @ 21.11.2011. 00:10 ] @
ostaje isti pib i matichni broj ? ovo bi morao proverim ali mislim da za to nema SHANSE ... :)
samim tim menjash i takuce rachun itd... :)
[ S A J A @ 21.11.2011. 15:20 ] @
Ne znam dal se menja matični, pib, tekući...
[ nemesis @ 21.11.2011. 16:16 ] @
ako morash da zatvorish pa da otvorish onda se menaj matichno broj, a onda ide
i novo reshenje o PIB .. pa novi tekuci rachuni :)...
tako da to nije vishe isto pravno lice ...
[ bakara @ 21.11.2011. 16:32 ] @
PIB je uvek isti, mozes da zatvaras i otvaras koliko hoces.
[ Dexic @ 21.11.2011. 16:41 ] @
Zasto bi ostao isti PIB kad vise nije isti tip firme? Znam da ostaje isti PIB RADNJE ma koliko se ona menjala, ali zasto i kad se menja u doo? (mada ima smisla da sve ostaje isto)

OT: Ne vidim razlog zasto neko ne bi presao u doo iz PR da izbegne razne probleme. Uopste ne vidim razlog da bude PR inace, osim ako moze biti pausalac.
Inace, zar se direktori, kao odgovorna lica, ne gone i u slucaju doo ako se ne isplate plate/doprinosi cak iako je firma u stecaju? :D
[ nemesis @ 21.11.2011. 17:10 ] @
Citat:
bakara: PIB je uvek isti, mozes da zatvaras i otvaras koliko hoces.


u ovo si siguran ? ... znachi kad zatvorish jedno pravno lice, otvorish drugo, ostaje isti PIB ?
ovo znash 100% provereno ?... ovo me cudi jer je menja matichno broj preduzeca ...
[ bakara @ 21.11.2011. 17:13 ] @
Ups...ovo moje vazi za preduzetnike, skroz sam zanemario da pricate o doo.
[ nemesis @ 21.11.2011. 17:17 ] @
to i meni bilo cudno ... al ajde :)... jer preduzetnik JE pravno lice...
a d.o.o JE pravno lice u vlasnistvu osnivacha :) ...
[ Davor Vlajkovic @ 21.11.2011. 19:43 ] @
Prilikom promene pravne forme menjaju se i matični i poreski broj, ali se dobija potvrda o pravnom sledbeništvu koja je osnov za prenos svih poslova sa stare na novu firmu po automatizmu.

Druga stvar, ne znam tačno kako bi bilo u EU, verovatno ne mnogo drugačije, ali u Srbiji bi se ograničenje odgovornosti u ovom slučaju moglo lako osporiti ako se dokaže postojanje namere da se izbegnu poreske i druge obaveze.
[ Dexic @ 21.11.2011. 20:49 ] @
Ah, da, kod nas sudovi uvek rade kako treba :D
[ nemesis @ 21.11.2011. 22:16 ] @
jako kljuchna stavka ...
``ako se dokaže postojanje namere da se izbegnu poreske i druge obaveze``

:) ...
[ Davor Vlajkovic @ 21.11.2011. 22:48 ] @
Naprotiv, vrlo je prosto: ako su dugovi nastali pre transformisanja u DOO, eto namere ;)
[ nemesis @ 21.11.2011. 23:14 ] @
hm ... mislim da nije bash tako ...
cak i tad mora postojati jasna namena ...
sve i da izvedesh to prelazenje u d.o.o, kompletna pasiva i aktiva
postoju osnivachki kapital d.o.o-a ... znachi ne moze bude sa 500e ...
bar kako sam ja skapirao ... ti posle mozesh samo naplatish u visini
osnivachkog uloga...
[ Davor Vlajkovic @ 22.11.2011. 00:13 ] @
Imaš situaciju gde preduzetnik napravi dugove prema državi, dobavljačima i radnicima i onda se preregistruje u DOO kako bi spasio svoju ličnu imovinu od poverilaca. Poverioci pokrenu sudske postupke protiv njega i prilože ugovore i račune koji su sa datumima koji prethode datumu osnivanja DOO. Kakve tu veze ima osnivački kapital DOO, kad oni ne tuže DOO već njega lično? Preduzetnik je pred zakonom isto što i fizičko lice / osnivač.

Plus: http://www.blic.rs/Vesti/Tema-...i-stecaj-direktor-ide-u-zatvor
[ nemesis @ 22.11.2011. 00:56 ] @
preduzetnik nije isto sto i osnivach d.o.o ...
osnivachko pravo je prenosivo i neko moze biti vlasnik recimo 20% nekog d.o.o ...
ali preduzetnik nije ``drustvo`` nego oblik pojedinachkog vlasnistva ...
ja ti pricham za d.o.o da mozesh da naplacujesh samo do visine osnivachkog kapitala
a za dugove preduzetnika naplacujesh od njega mada i tu imash ogranichenja ...
i naravno metode izbegavanja :)
drzava ce mozda naplatiti svoje, poreze ali radnik ili onaj ko mu da jedao robu ili
usluge teshko ...

problemi uglavnom nastaju kad neko radi zelje za vecim profitom da robu ili usluge
preduzetniku, mislim na iznose preko 100e a za to nema neki vid osguranja ...
danas je skroz ok traziti bankarsku garanciju i za poslove tipa 1000e .. koliko god
vam to smeshno ...
[ Davor Vlajkovic @ 22.11.2011. 01:19 ] @
Citat:
nemesis: preduzetnik nije isto sto i osnivach d.o.o ...

Nisi me razumeo, kada sam napisao da je 'preduzetnik pred zakonom isto što i fizičko lice / osnivač', mislio sam na osnivača preduzetničke radnje, a ne DOO.

Kod preduzetnika su prava i obaveze radnje isto što i prava i obaveze njenog osnivača, tj. fizičkog lica. Zato se njihovi PIB-ovi ne menjaju. Ako ti preduzetnik nešto duguje, duguje ti kao fizičko lice i pravna forma njegove firme ne utiče na to.

Citat:
problemi uglavnom nastaju kad neko radi zelje za vecim profitom da robu ili usluge
preduzetniku, mislim na iznose preko 100e a za to nema neki vid osguranja ...
danas je skroz ok traziti bankarsku garanciju i za poslove tipa 1000e .. koliko god
vam to smeshno ...

Nije smešno uopšte, apsolutno se slažem. Time pokazuješ i sebi i drugima koliko ceniš svoj rad. Ja sam nakon nekih loših iskustava počeo da uslovljavam nove angažmane obaveznom akontacijom i plaćanjem po fazama i do sada se niko normalan nije bunio zbog toga :)
[ nemesis @ 22.11.2011. 01:26 ] @
aha ok samo se nismo razumeli :)
[ whitie2004 @ 22.11.2011. 07:26 ] @
A nije mi bas jasno.

Ako sam bio preduzetnik i imao neke obaveze prema drzavi , dobavljacima ... svi su se vezivali na moj JMBG i moj PIB. Sada je, naprimer, to sve prevedeno na DOO. Mogu li ja jednostavno uplatiti ta potrazivanja. Ili moram novac skinuti u vidu zarade ili neke druge oporezovane i opterecene isplate, pa tek onda placati te zaostale obaveze.

Nesto mi sumnjivo da ce drzava prihvatiti bili kakve isplate a da se opet ne ugradi ...

[ boban779 @ 22.11.2011. 09:24 ] @
Preduzetnik nije pravno lice već fizičko lice koje obavlja delatnost.
Kao fizičko lice on odgovara za svoje obaveze celokupnom svojom imovinom. Prevodjenjem radnje u doo, preduzetnik se ne oslobadja obaveza niti obaveze prelaze na doo.
Ono zbog čega se to uglavnom radi je to što preduzetnici prenesu svoju imovinu na članove porodice pa poverioci nemaju odakle da se naplate. Za to vreme doo nastavlja da radi bez ikakvih posledica.
[ whitie2004 @ 22.11.2011. 14:45 ] @
Citat:
... dobija potvrda o pravnom sledbeništvu koja je osnov za prenos svih poslova sa stare na novu firmu po automatizmu.


A o kakvom se prenosu i nastavku poslova prica ako se ne prenose dugovi, potrazivanja, ugovori, polise, menice ....
[ Davor Vlajkovic @ 22.11.2011. 15:00 ] @
^ To ne isključuje odgovornost vlasnika za posledice nastale usled ranijeg poslovanja u formi preduzetnika (kao i nakon toga, ukoliko budu usvojene najavljene izmene zakona).
[ nemesis @ 22.11.2011. 15:15 ] @
naravno da ne .. ako imash dug kao preduzetnik on ti ostaje kao dug
e samo buduce poslovanje se prabaci na d.o.o ...