[ eho73 @ 26.11.2011. 19:19 ] @
Slavina na sudoperi, kadi i umivaoniku, dobijaju toplu vodu, iz istog bojlera.
Prilikom koriscenja vode, doslo do "peckanja", poslednjih dana.
Inace, radi se o stambenoj zgradi, koja je sazidana i useljena 1928.god.
Elektro-instalacija "osvezena" pre oko 10-ak godina ... zamenjena tabla sa osiguracima, umesto obicnih, stavljeni "preklopni osiguraci" ( tzv. "automatski osiguraci" ) ...
Pre oko 7 - 8 godina, kupljen i nov bojler.

Proverom "probnom lampom", pokazuje napon na svim slavinama, kao i kad se pusti voda, pokazuje napon i u vodi.

Iskljucio sam prekidac bojlera, iskljucio osigurac bojlera ( preklopni osigurac ), ali i dalje pokazuje napon u slavinama, proverom "probnom lampom".

Otkacio nulu i uzemljenje sa bojlera ( na buksnama, fizicki ih odvojio od bilo kakvog kontakta sa bojlerom ), nestalo napona na vodovodnim instalacijama, a i u vodi.

Nakon iskljucenja osiguraca, proverom "probnom lampom" na zicama uzemljenja i nule ( ili faze ), opet postoji napon u tim zicama.
Jednu zicu, nisam odvojio od bojlera, ali na njoj NEMA NAPONA ( zbog toga predpostavljam da je to faza, jer nema napona, posle iskljucenja osiguraca ), proverom "probnom lampom".

Ne zamerite na mojoj tolikoj "neodredjenosti" zbog toga koja je koja zica, obzirom da su dve zice koje su bile spojene na grejac ( odnosno termostat ) bojlera "crne" boje, a ona koja je bila spojena na "flansnu" ( gde bi trebalo da je uzemljenje ) je "crvene" boje ... a sve tri zice su iz jednog "trozilnog" kabla !!!?
Obzirom da je to jos moj pokojni otac, svojevremeno, pre oko 10-ak godina, dovodio nekog "majstora - elektricara", koji je to menjao i povezivao, ja sam sad u situaciji da ne mogu da se "orijentisem", a i ne znam sta mi je ciniti.

Dve zice koje sam fizicki odvojio od bojlera, a da su iste i dalje POD NAPONOM ( cak i pored iskljucenog osiguraca ... treca, koja je i dalje ostala vezana za bojler, vise NIJE POD NAPONOM ), a pod predpostavkom da su to uzemljenje i nula, gde bih trebao traziti "izvor" napona u te dve zice ?

Na koji nacin otkloniti taj napon, a sa time, predpostavljam da ce prestati i to "peckanje" prilikom koriscenja vode iz bojlera ?

Pregledao sam nekoliko slicnih "tema", ali ne nadjoh nigde nista sto bi mi pomoglo u resavanju ovog problema !

Unapred zahvalan !!!
[ djura63 @ 26.11.2011. 19:51 ] @
Citat:
Elektro-instalacija "osvezena" pre oko 10-ak godina
dve zice koje su bile spojene na grejac ( odnosno termostat ) bojlera "crne" boje, a ona koja je bila spojena na "flansnu" ( gde bi trebalo da je uzemljenje ) je "crvene" boje ... a sve tri zice su iz jednog "trozilnog" kabla !!!?

Sudeći po bojama(jedna bi morala biti sive boje) to je praistorijski kabl.
Najpre uradi i/ili proveri sve ovo:1.Ako su vodovodne cevi metalne treba sve ventile i spojeve premostiti.
2.Sve metalne delove (slivnik, kada, umivaonik...) međusobno spojiti i takođe povezati na vod. cev odnosno uzemljenje.
3.Zabranjeno je da kroz kupatilo prolazi el. instalacija za napajanje drugih prostorija.
4.Zabranjeno je nastavljanje kablova.
5.Svi kablovi moraju biti PP/Y (okruglog poprečnog preseka).
6.Prekidački komplet za kupatilo sadrži dvopolne prekidače pa ih treba shodno tome povezati.
7.Treba izbegavati postavljanje utičnica, ali ako je to neophodno onda svakako sa poklopcem i što dalje od slavina.
[ eho73 @ 27.11.2011. 06:24 ] @
Pa ja i rekoh da je zgrada sazidana i useljena 1928.god., pa sa time verovatno i jeste da je u pitanju "praistorijski" kabl.

A sto se tice "osvezavanja" elektroinstalacije, ja i ne znam sta je tacno radjeno, jer je to radio za zivota, moj pokojni otac.

U svakom slucaju, do pre oko 5 - 6 dana, nije bilo nikakvih problema sa elektroinstalacijom, osim ovog sad
[ Dr Seldon Kuper @ 07.04.2012. 14:47 ] @
Nekada se, prilikom pravljenja objekata, kao uzemljivač koristila vodovodna instalacija. Pošto je to, jednostavno rečeno, loše rešenje, u slučaju prekida cevi, korozije ili nečeg sličnog vodovodne instalacije nemaju dobru vezu sa zemljom.
Ako se pojavljuje napon na slavinama to ukazuje na loše uzemljenje i ni na šta više. Pronađite firmu koja je ovlašćena za izradu elektroinstalacija, da vam urade normalno uzemljenje - što duža pocinkovana limena traka, pola metra u zemlju, a na kraju trake metalni kolac za koji se ta traka zavaruje.
[ djura63 @ 07.04.2012. 17:31 ] @
Zavarivanje ne dolazi u obzir. Time se uništava sloj cinka kojim je gvozdena traka zaštićena ( max. olakšana korozija)
[ pctel @ 08.04.2012. 11:09 ] @
Posto je u pitanju stambena zgrada, prvo sto treba znati je da su svi stanovi stavljeni pod zajednicko uzemljenje. Znaci, ako komsiji sa 8-og sprata "probija" sporet, onome na prvom ce bojler biti pod istim naponom pod kojim je kuciste sporeta ovog gore. Drugo sto treba znato je da trake za uzemljenje nisu vecne. Ja sad ne mogu da se setim koilka je njihova trajnost propisana standardom, valjda bese nesto 20-30 godina, a ovde pricamo o 84 godine staroj zgradi. Traka posle par decenija pocne da korodira i smanjuje svoj poprecni presek i u jednom trenutku prekine se potpuno.
Trebalo bi da u glavnoj razvodnoj kutiji mozes da nadjes dovodni kabl, on je deblji od ostalih. Onda otkacis uzemljenje i ispitas da li se napon na njemu "stvara" u tvom stanu, ili dolazi do tebe takav. Probne lampe (ispitivaci faze) nisu bas pouzdane za proveru koliko mislis, one pomalo svetle i zbog samoindukcije na kablovima, narocito u situaciji kada su nula i uzemljenje iskljuceni na prekidacu, tj. prekidom trake. Takodje, kompjuteri i slicni uredjaji imaju kondenzatore za filtraciju koji planirano propustaju pomalo struje na uzemljenje. Za ispitivanje radije koristi sijalicu. Imas da kupis te sijalice sa kablom, preseci kabl i jednom zicom pipnes fazu a drugom nulu - sijalica svetli punim sjajem. Onda isto to izmedju faze i uzemljenja - sijalica treba da svetli jednakim intenzitetom. Ako svetli slabije, uzemljenje je slabo, neadekvatno. Ako uopste ne svetli, uzemljenje ne postoji, tj. prekinuto je potpuno i ne uzemljuje se cak ni preko cevi, vode i slicno. Onda jos probas izmedju uzemljenja i nule, tu ne sme da svetli uopste. Ako svetli, znaci da je uzemljenje opasno po zivot i bolje ga je skroz otkaciti da neko ne pogine dok odgovarajuca ekipa ne napravi novo.