[ gajo2 @ 01.12.2011. 20:00 ] @
Cini mi se da je jen najstabilnija valuta, a 40% njihovog izvoza ide u azijske zemlje cije ekonomije su u rastu, tako da mi se cini da je bezbedniji od dolara ili franka. Medjutim, problem je sto menjacnice/banke uzimaju veoma veliku proviziju, oko 50 evra za 5000 evra, dok menjanje u svajcarske franke kosta samo oko 1-2 evra.

Sta preporucujete?
[ Flo33 @ 01.12.2011. 20:55 ] @
Euro
[ Igor Gajic @ 01.12.2011. 21:00 ] @
Evre !


Franak je fixiran za evro u odnosu 1:1.2 sa tendencijom prelaza na 1:1.1

Japan ima deficit >200% GDP-a, i trenutno je na jako slabim nogama.

Ljudi se okrecu ka norveskim krunama, ili ka australijskom dolaru jer su njihove ekonomije prilicno zrele i orijentisane ka izvozu sirovina. Ali opet i one zavise od svetske ekonomije, ako svetska ekonomija ide dole, ide dole i potraznja sirovina i puf. Sve je povezano.

Trenutno je u ekonomiji tzv. race to the bottom, devalvacija valuta da bi se podstakao izvoz. Ali problem je sto ga svi primenjuju i stampaju pare kao ludi, EU stampa kao fond stabilnosti za Italiju, a USofA tajno stampaju pare i prosledjuju bankama (Google is your best friend ;) ). Tako da.... Zajebano...


Zemlja, nekretnine ?
[ jericho1405 @ 01.12.2011. 21:15 ] @
Citat:
Igor Gajic: Zemlja, nekretnine ?

U trenucima krize nije bas najpametnije ulagati u nekretnine. Pogotovo ne sada kada se ocekuje dugorocna trzisna nestabilnost i visegodisnji pad standarda gradjana sirom EU. Jedino ako si strpljiv kao kornjaca sa Galapagosa, pa da mozes da cekas neka srecnija vremena i neki sledeci talas rasta potraznje. Zlato je mozda bolji izbor.
[ Andrej013 @ 02.12.2011. 01:51 ] @
hehe, svi imaju neku svoju ideju al nikako da se sloze.

ja na primer nikako ne bih uzimao zlato jer je ono trenutno veoma precenjeno kao i za vreme svake prethodne krize-cena zlata ide u nebo a kada se stvari stabilisu-cena padne vrtoglavo(nekoliko desetina procenata je u pitanju!)

onako, teoretski, ja bih drzao trecinu u dolarima, trecinu u juanima i trecinu u eurima... jako tesko ces da izgubis, ali isto-tesko da ces da zaradis a zajebavancija je konvertovati svako malo jer te vuce da se previse posvetis tome. mozda je us dolar najbolje kratkorocno resenje.(ja mislim da je juan dosta vezan za vrednost dolara?)
[ anon70939 @ 02.12.2011. 07:05 ] @
ma kakve nekretnine. Kad dodje sledeci Tito, sve ce to da oduzme i da siromasnima...
[ jericho1405 @ 02.12.2011. 07:18 ] @
Citat:
Andrej013: ja na primer nikako ne bih uzimao zlato jer je ono trenutno veoma precenjeno kao i za vreme svake prethodne krize-cena zlata ide u nebo a kada se stvari stabilisu-cena padne vrtoglavo(nekoliko desetina procenata je u pitanju!)

Padace, ali kada? Trenutno ulaganje u zlato svakako podrazumjeva da ga se oslobodis kada se situacija stabilizuje i kada cijena istog pocne da pada. Do tada ce cijena vjerovatno rasti tako da investiranje u zlato uopste nije losa opcija, a na potencijalnoj razlici se moze nesto i zaraditi.
[ Lesli Eldridz @ 02.12.2011. 08:11 ] @
Ja nisam bas neki materijalista a ekonomista jos manje, ali ja bih ipak kupio dolar, koliko god to mozda izgledalo apsurdno. Ja mislim da Amerika nikad nece da dozvoli da dolar prestane da bude svetska valuta makar izazvala neki rat srednje velicine negde ako to pocne da se dovodi u pitanje, evo sad je sa africkim "revolucijama" i pitanje nafte reseno na neko vreme, plus garantovano rovare da evro oslabi ili nestane. A to sto je dolar kao sad jeftin u odnosu na period od pre nekoliko godina il inesto, pa ono neko ovde lepo rece, pametan kupuje nesto kad je jeftino a prodaje ga kad je skupo, a ne obrnuto, kao to sa zlatom, a ako evro propadne ili oslabi, dolar samo moze da ojaca, pa onda tako i da zaradi onaj koje promenio evre u dolare.
[ Miroslav Jeftić @ 02.12.2011. 08:35 ] @
Sad je dolar još i dobar, mislim da je pre nekoliko meseci (ne mogu tačno da se setim) bio i oko 67-68 dinara. Sigurno da neće propasti, ali dosta ide gore-dole, tako da verovatno nije najbolji izbor za nekog kome se žuri
[ anon70939 @ 02.12.2011. 08:44 ] @
Neko ko razmislja o cuvanju, to je verovatno na neke duze staze.
I ja se slazem da su Ameri previse samozivi da bi dozvolili da ne budu "najjaca sila na svetu", pa makar izazvali 3. svetski rat.

Dolar je mislim poceo da im strahovito pada posle "Bliznakinja", ali evo opet je sve jaci.
[ mmix @ 02.12.2011. 08:53 ] @
Takvo "imperijalno" posmatranje USA ima samo jedan problem, nijedna imperija do danas nije propala spoljnim uticajem, sve su propale iznutra i onda bile dokrajcene spolja tako da spoljni ratovi nikad nisu indikacija stanja imperije. A interno propadanje obicno ukljucuje i cak izaziva ekonomska degradacija. Drugo dolar nece jacati jer nema sta da ga ojaca i jer ne zeli da ojaca, on moze da ojaca "u odnosu" na evro ako avropljani i dalje nastave da senluce do te mere da dalje stampanje dolara ozbiljno ugrozi medjunardnu trgovinu ali genralno vrednost te valute ce padati. To je jedna od nuspojava danasnjeg ekonomskog ustrojstva, niko NECE da ima jaku valutu jer im to ugrozava izvozne kapacitete a slabljenje ce uvek biti obavljeno na teret onih koji poseduju valutu, poimence nas iz plebsa.

Rule of thumb je da svoje pare drzis u valuti koja je referentna u okruzenju u kojem zivis i koja predstavlja reper tvoje kupovne moci naspram domace proizvodnje i uvoza. Za Srbiju je to kombinacija evra i dolara (da se ne lazemo, valuta u Srbiji je evro a dinar je samo nuzno obracunsko sredstvo jer je platni promet u evrima zabranjen). Makar evro slabio kupovna moc u evrima se nece mnogo menjati jer zivot mora da ide dalje, deca da jeda, hrana da se napravi i preveze i sve to zahteva i garantuje odredjenu vrednost valute pa makar sve ostalo propalo.

Ono sto je indikativno je da trenutno ne postoji predvidivi "siguran" nacin za cuvanje vrednosti. Ako je nesto bolje od neceg drugog budite sigurni da institucionalni investitori o tome znaju daleko pre vas i da je cena tog instrumenta vec uskladjena sa ocekivanjima u tenutku kad vi cujete za nju (informed market theory). Ono sto ne bi trebalo da budete je impulsivni i da pumpate lovu u dalje nerealno podizanje vrednosti (ballooning) nekog instrumenta jer time samo pumpate kes onima koji bolje znaju projekcije kretanja tog instrumenta (to je npr sada situacija sa francima i imho zlatom) i pumpate pare "brokerima" za izvrsene usluge (bankama konverzije, gold marketima za zlato, itd).
[ Lesli Eldridz @ 02.12.2011. 09:25 ] @
Ma dobro tacno je sve to, ali jedan je jednom rekao nesto sto je isto skroz tacno, kako JuEsofEj uopste i nemaju spoljnu politiku, nego samo unutrasnju, sa tim da su za njih "unutrasnja politika" sva ona mesta na planeti gde postoje naftni izvori ili bilo sta sto ce posluziti da se ocuva unutrasnja stabilnost u JuEsofEj. U tom smislu sam rek'o to da se oni ne bi libili da izazovu neko oveci rat, na primer nesto oko Irana i to, ako ce to njima da posluzi za ocuvanje unutrasnje stabilnosti zemlje a time i zadrzavanje dolara kao svetske valute. A to da li ce imperija da propada i kad ce da propada to je drugo pitanje, jer i ako propada, kad imperije propadaju to je proces koji traje decenijama pa nekad i vekovima i onda uvek na kraju tog "propadanja imperije" od nje nastane nesto bolje nego sto je bilo. Kao sto je bilo kad kad je "propao" Rim ili kad je "propala" Britanska imperija, koji nisu ni propali nego se samo transformisali u nesto bolje. Ovo sad ljudi samo pitaju ako imaju nesto malo kako da mu kako tako ocuvaju vrednost sad za ovih nekoliko meseci ili godina.

Evo i ja se time bavim ovih par dana od kad sam cuo to za evro, i to slucajno, na ulici u prolazu, jer sam sto puta vec rekao da niti imam TV niti citam novine i vesti, niti se pa druzim sa nekima koji gledaju vesti i citaju novine. A imam nesto malo evra u banci, sto sam prvo mislio da cuvam za nesto drugo, a onda sam smislio da je pametnije da ja to sledece godine ulozim u neke prepravke kuce i oko kuce, nije sad vazno u koje svrhe, pa ne bih da ostanem na primer bez stolarije, tj da moram ponovo da sakupljam pare za prozore ili nesto, ili bez stepenista, samo zato sto su se neki krivomozgici tamo u raznim Tunguzijama 20 godina izivljavali, tj mangupi ih navukli da 20 godina uzimaju kredite u svrhe sirenja sebi straznjice nicim izazvani. A vec sam se opekao sa tzv starom deviznim stednjom svojevremeno kad se raspadala SFRJ, toj jest vise moji nego ja, ali isto je to, a ko se mlekom opekao i u jogurt duva, pa evo i mene bas zanima, da li da ja za to malo lepo kupim potreban materijal jos sada, ili da izvrsim konverziju evra u dolare pa da nabavljam materijal tamo na prolece kao sto bi trebalo.
[ dany12 @ 02.12.2011. 18:25 ] @
U danasnje vreme globalizacije,ne moze nijedna valuta od znacaja da propadne a da ne povuce i ostale.E sad sto se tice kursnih razlika,da neko zna sta ce biti sutra ili za godinu dana bio bi najbolji broker na svetu,ali to su sve sitni gubici na sume do 10-20000 evra koliko vecina u Srbiji moze da skupi stednjom.Ako neko zeli da osigura ustedjevinu,a ne treba mu u skorije vreme,najbolja varijanta su nekretnine.Ako neko misli da ce mu u skorije vreme zatrebati novac,onda neka ostane u evrima,jer je prilicno tesko se osloboditi nekretnine povoljno za kratko vreme,narocito ako je ekonomska kriza.
[ Igor Gajic @ 02.12.2011. 18:55 ] @
@dany

10-20.000 stednje je samo nedosanjani san za vecinu. Ukupna stadnja u Srbiji je reda 6.5 milijardi evra, sto je u odnosu na evropu, kap u okeanu...
[ Machiavelli... @ 02.12.2011. 19:48 ] @
Zlato je odlican izbor trenutno. Jel imamo evro koji posrce zbog Grcke, Italije i Spanije. Vrednost evra ce sigurno da slabi u odnosu na zlato. Sto se tice dolara, ja NIKAD ne bih planirao diugorocno cuvanje te valute. Vrednost Dolara se odrzava iskljucivo zbog toga sto je svestka rezervna valuta. E sad neko rece nece Amerika da dozvoli da ne bude rezervna valuta, ma ko pita njih. Recimo mozes da pogledas da su Kina i Rusija sklopile dogovor da sve transakcije energenata obracunavaju u svojim valutama da bi se udaljile od dolara. Stoga, niko ne pita amere za rezervnu svetsku valutu nego je takva konstelacija odnosa da nikom u principu ne odgovara da ukine dolar odjednom. Po mom misljenju dugorocni trend je da se otarase od dolara i to ce se sigurno desiti - pitanje je kada, moze da bude za 5, moze za 10, moze za 50 godina.
Nekretnine su uglavnom dobar izbor, trenutno nisu precenjene (bar ne svuda). Opet moj izbor je zlato, koje trenutno nije precenjeno uopste, jel trenutno mi imamo sistemsku dugorocnu nestabilnost. Imate evro koji posrce, Ameriku koja duguje 14 triliona (100% njihovog GDP) jedini "safe heaven" su trenutno plemeniti metali. Ja cak ne vidim ni na horizontu da se situacija smiruje sto se vrednosti i stabilnosti valuta tice.
[ Nena888 @ 02.12.2011. 19:56 ] @
Dolar, kao što rekoše mnogi. Kupuj dok je down. Mada sad već ima uzlaznu putanju.
[ mmix @ 02.12.2011. 20:56 ] @
Zlato daje iluziju zastite.

Pod 1, ne posedujete zlato vec gold papire, razlika naizgled ne psotoji ali u situaciji kad civilizacija posrce (a to ce morati da se desi da dolar okine) to konkretno zlato ce dobiti naoruzane cuvare dok ces papirom moci da obrises pozadinu.
Pod 2, kad valuta (dola npr) posrne do te mere da svi pobegnu iz dolar bondova u zlato da ono dobije veliku "vrednost" ta vrednost ce biti beskorisna jer niko nece hteti da prodaje zlato za bezvrednu valutu. Tako je i marka svojevremeno "dbijala na vrednosti" u odnosu na dinar tokom hiperinflacije.
[ Machiavelli... @ 02.12.2011. 21:09 ] @
1. Naravno da neces papire, nego lepo idi i kupi fizicko zlato. Ko je pominjao papire?

2. To se ne dozvoljava. Poenta je bas kupovati zlato sada. Ukoliko vrednost dolara pocne nalgo da posrce neces ni moci da kupis zlato. Recimo drzava ti to ne bi dozvolila, jednostavno obustave trgovinu zlatom. E sad ti mozes da odes kod nekog privatnog lica i kupis ali on ce da ti naplati basnoslovno. Cak u kriznim situacijama i velikim depresijama drzava moze i da ti uzme zlato koje posedujes - ali to je vec druga prica.

[ mmix @ 02.12.2011. 21:14 ] @
Pa to pod 2 je upravo ono o cemu sam ti pricao. Ti ne mozes da drzis zlatne buljone kod kuce, ti kupujes "zlato" ali je to zlato fizicki locirano drugde a ti imas papir, nazovi ga kako hoces "potvrda o vlasnistvu x.xx unci", a fizicki je zlato negde drugde dge neko moze da ga konfiskuje po zelji u slucaju sra*ja.


[ sucur @ 02.12.2011. 21:24 ] @
Pa dobro, al' ni ti neces "traziti" to "fizicko" zlato vec ces nekome uvaljati taj isti vrijednosni papir. Sem toga, bez obzira u sta ulozio lovu ako budes predugo cekao u kriznim trenucima neke vrijednosti naravno da ces na kraju da ispusis. Kako se sada oslobadjas evra, tako bi se oslobodio i zlata u slucaju da dodje do trzisne nestabilnosti.
[ Machiavelli... @ 02.12.2011. 21:25 ] @
Ja kupujem zlato i to je fizicki zlato. Nije dozvoljeno da kupujes poluge ali recimo kupis American Eagle 1oz zlatnike, ili Canadian Leaf - dozvoljeno i legalno. Kakvi papiri, kome to jos treba narocito u kriznim vremenima.
[ Dexic @ 02.12.2011. 21:27 ] @
Ne moze druga valuta da postane de facto svetski "reper" vrednosti, jer nijedna druga valuta nema likvidnost koju ima dolar. Znate sta se desi kada se trguje milijardama evra? Cak i menjanje vrednosti od 1%. Kada se trguje milijardama dolara, razlike se ne primete.

Da bi neka druga moneta dobila primat mora imati likvidnost barem pribliznu dolaru. Najblize tome je ako se ne varam trenutno jen, a Evro je daleko od toga, bash zbog Nemacke koja ne dozvoljava stampanje po volji.

Zar zlato nije maltene propalo tokom krize 90-ih? Top je bio 410$ 1989 i tek 2004 je probijen.
[ Machiavelli... @ 02.12.2011. 22:00 ] @
Pocetak devedesetih godina je bio zlatno vreme za Dolar, cena zlata je bila tu negde. Ali to sad nije slucaj, i to se nece ponoviti u bliskoj buducnosti. Amerika duguje 100% DBP pitanje je smao trenutka kada dolar da stucne, posrne ili totalno krahira. Poenta je da trenutno svet nema mnogo izbora - zbog problema evra. Govorim trenutno, naravno tu je Kina, Japan ali za sad nema izbora osim da se drzite dolara da bi uopste medjunarodne transakcije bile moguce, ali nece to trajati vecno. Dolar ceka tuzna sudbina neizbezno. Drzava koja duguje 100% svog BDP koja se zaduzuje nesmanjenom stopom nema nikakve sanse da sacuva vrednost valute. Dolar sigurno odlazi u zaborav, opet ponavljam - pitanje je trenutka moze da prodje 5,10,20 godina. Prosto ne postoji matematika koja ga moze spasiti. Plemiti metali ce odigrati glavnu stabilizacionu ulogu u buducnosti, bice tu oscilacija gde cete moci da zaradite i izgubite ali generalno plemeniti metali nece dostici plafon jos dugo. Recimo budi se srednja klasa u Kini, kupovace nakit.. Ma ima zilion faktora - drzi se zlata neces da promasis sigurno...
[ mr. ako @ 03.12.2011. 02:34 ] @
Slazem se da treba kupovati zlato, a vidim da se slazu i zalagaonice, "zalagaonice" i one sobice iza zalagaonica. :) Zlato se otkupljuje sakom i kapom, a zasto i ne bi... opstalo je dosad kao najvrednija ruda i najsigurnija investicija.
A dolar? Mozda ne izdrzi ni taj minimum sto mu Machiavelli predvidja... bas se zakuvava okolo. :)
[ mmix @ 03.12.2011. 09:02 ] @
Nijedan jedini evro moje ustedjevinice nece videti zlato, sem da kupim zlatnik za rodjenje nekog deteta. Na tom marketu su samo panicni ignoramusi ocajni da spasu svoje pare i ajkule koje cekaju da naprave profit od ove prve grupe (tu su i industrijski kupci "potrosnog" zlata ali oni su marginalni). To je posebno primenljivo na trzistu zlatnika gde su ocajnici posebna kategorija doomsday panicara koji misle da ce zlatnici da ih spasu kad i ako civilizacija kolapsira pa su spremni i da plate above-market cenu koja ukljucuje kovanje i distribuciju. wtf? ako civilizacija kolapsira proci ce godine ako ne decenije tokom kojih ce zlato biti totalno prakticno bezvredno u funkciji sredstva placanja, da ne pominjem da ce budjavi sendvic i bakterioloski ispravna voda vredeti vise od poluge zlata. A proci ce 500 godina dok civilizacija ne dodje do stadijuma da ti zlatnici dobiju "numizmaticku" vrednost i "obogate" vlasnika. Ako smatras da ce civilizacija da sklizne u anarhiju onda bolje potrosi svoje pare za automatske puske, konzerviranu hranu i vodu i sve Claymore do kojih mozes da dodjes.

A ako ne pricamo o kolapsu civilizacije, postoji nesto sto se debelo previdja kod zlata, njegova proizvodnja i potrosnja (mislim potrosnja, ne potraznja za cuvanje u sefovima) se nisu fundmentalno promenile, cak je proizvodnja povecana jer proizvodjaci zele isto da profitiraju (i to zamisli prodajuci svoje zlato za KES). A opet je njegova trzisna vrednost otisla visestruko gore u odnosu na inflaciju. Prividna kupovna moc zlata je takodje otisla gore, ali iza toga ne stoji nikakav odrzivi ekonomski model vec samo STRAH i veoma je mali broj onih koji sada prodaju zlato da bi prakticno realizovali taj porast kupovne moci. Zlato je vec balon i iako mozda jos nismo videli njegovu maksimalnu velicinu, ipak je balon. Neko ce tu profitirati (oni vestiji koji budu znali kad da izadju) ali velika velika vecina ce PUCI dobar deo i cak cele svoje ustedjevine u pogledu kupovne moci onoga sto izvuku sa marketa kad taj market bude splasnuo. Razlog je vVEOMA jednostavan, nista se tu nije proizvelo, toliko miliona "vekni hleba" je uslo na market, toliko ce i da izadje, ne moze neko da profitira a da niko ne izgubi. Zato ja ne verujem NIKOME ko poseduje zlato i tera druge da ga kupuju jer se tu radi o velikom sukobu intersa, to je kao javni poziv svim naivcima da uludo potrose svoje tesko zaradjene pare na naduvavanje balona da bi mali broj ajkula profitirao od toga. U tome se sluze sirenjem defetistickih izjava i pogresno interpretiranom istorijom (zlato je spasilo investitore u kolapsu berze 1930'ih ali to je bio propast berze ne propast feda i dolara). Ako mislite da znate da igrate na tom trzistu onda odgovorite sebi na jedno pitanje: Ako ste danas kupili uncu zlata, kad mislite da je prodate? Ako ne znate odgovor na to pitanje ili mislite da kupujete zlato za "crne dane", drzite se dalje od zlata.

A posebna je prica preporucivati zlato u Srbiji gde nbs ubija cenama kovanja a bukvalno ne postoji after-market vec zlato mozes da prodajes samo zlatarima po ceni lomljenog zlata.

I za kraj
[ Shadowed @ 03.12.2011. 09:15 ] @
Citat:
mr. ako: Slazem se da treba kupovati zlato, a vidim da se slazu i zalagaonice, "zalagaonice" i one sobice iza zalagaonica. :)

Naravno da se slazu kada kupuju upola cene.
Citat:
mr. ako: Zlato se otkupljuje sakom i kapom, a zasto i ne bi... opstalo je dosad kao najvrednija ruda i najsigurnija investicija.

Postoje razne rude vrednije od zlata.
[ kalimero 011 @ 03.12.2011. 09:24 ] @
Dok ja pročitah ovu temu od početka @mmix napisa otprilike sve što treba po pitanju zlata... Elem, u Srbiji danas ne postoji ni jedan razlog da iko razmišlja o kupovini fizičkog zlata, na stranu što je ta kupovina ograničena na zlatnike i ''zlatnike''. Kada se o valutama radi (pitanje iz naslova teme), osim u izuzetnim slučajevima (opet, u Srbiji, danas) nema nikakvog razloga (a bogami ni mogućnosti) da se ''kupuje'' bilo koja valuta osim evra (osim ako se igrate na FOREX-u, što je, opet, posebna zanimacija... ;)
[ crews_adder @ 03.12.2011. 12:21 ] @
Citat:
Ljudi se okrecu ka norveskim krunama, ili ka australijskom dolaru


Koji ljudi se okrecu? Gde da zamenis euro za ove valute? Nikad ih se ne bih setio, pre bih se setio kuvajtskog dinara ili kanadskog dolara.

Nisam bas strucnjak za ovu oblast niti sam se preterano bavio ovim pitanjima. Ipak, mislim da evro ne moze tek tako da propadne, kako bi neki povrsni radikalisti voleli. Valute najvise propadaju zbog nepoverenja u njih, a to sa EUR nije slucaj. Dok ga Nemci brane, nema razloga za brigu, a posle kud i svi Turci.

Ni dolar nije sigurica kao ranije, ali ga toliko ima u opticaju, da sumnjam da moze da propadne. Jednostavno nije u interesu ni velikih svetskih ekonomija (pocev od Kine npr.) koje ga imaju u velikim iznosima, kako u novcu tako i u hartijama. Paradoks je da bi jedino u interesu USA bilo da gubi na vrednosti, jer je njihova roba na taj nacin konkurentnija.

S druge strane ne vidim da USD osetnije jaca u odnosu na EUR, uprkos prici o opstanku EUR.

Kupovati zlato sada kada ima rekordnu cenu i nije bas pametan potez. mmix je naveo jos neke razloge.

Kod ulaganja u nekretnine uvek se postavlja pitanje likvidnosti i utrzivosti, odn. nelikvidnosti i neutrzivosti, pa je to rizik koji uz to i mnogo kosta.
[ mr. ako @ 03.12.2011. 19:17 ] @
Iako je sada zlato najskuplje, vrednost ce mu i dalje rasti... no sto rece mmix treba biti spreman za pucanje u jednom trenutku. :) Nevezano za ovu temu, na jednom stranom forumu procitah:
I am now advising all my clients to avoid spending due to the pending Global economic collapse. If you are in a non-asian country, now is a good time to begin buying ammo, portable water filters, non-perishable canned beans, and whiskey.
:)
@Shadowed
Hmm, da... ne u tom smislu najvrednija, pogresih, vec recimo najstabilnija koja je reper za vrednost ostalih.
[ Dragi Tata @ 03.12.2011. 19:28 ] @
Citat:
mmix: Nijedan jedini evro moje ustedjevinice nece videti zlato, sem da kupim zlatnik za rodjenje nekog deteta. Na tom marketu su samo panicni ignoramusi ocajni da spasu svoje pare i ajkule koje cekaju da naprave profit od ove prve grupe (tu su i industrijski kupci "potrosnog" zlata ali oni su marginalni). To je posebno primenljivo na trzistu zlatnika gde su ocajnici posebna kategorija doomsday panicara koji misle da ce zlatnici da ih spasu kad i ako civilizacija kolapsira pa su spremni i da plate above-market cenu koja ukljucuje kovanje i distribuciju.


Svaka ti je ka Njeguševa. Kupuj kad je jeftino a prodaj kad je skupo, a ne obrnuto.
[ zemun88 @ 04.12.2011. 11:10 ] @
Dolari su običan papir koji se veštački održava i kad tad će pući, evro je takođe u krizi, švajcarski franak je fiksiran 1.2 evra i može samo da pada što se ne isplati. Najbolje je kupovati valutu stabilnih ekonomija kao što je norveška kruna. Sve u svemu najbolje je kupovati zlato jer ono može samo da raste. Treba ulagati u stabilnu valutu.

Ali opet treba potražiti savet stručnjaka jer mi Elitesecurity forum nije mesto za davanje saveta jer su mnogi ljudi na forumu svaštare ko Boris Tadić, pa se u sve razumeju. Tako da treba pitati stručnjaka koji može dati pravi savet u svojoj oblasti rada, a ne ko baba u uštipke
[ fanfon @ 04.12.2011. 12:09 ] @
A otkud ti ideja da ce cena zlata da raste u beskonacnost?
[ mmix @ 04.12.2011. 12:14 ] @
Citat:
zemun88: Tako da treba pitati stručnjaka koji može dati pravi savet u svojoj oblasti rada, a ne ko baba u uštipke


Ako nisi platio strucnjaka za njegovu analizu/preporuku i/ili ako on nije zakonski obavezan da stoji iza svoje analize/preporuke to je poslednja stvar koji bi trebao da uradis. Taj strucnjak ce ti reci da uradis upravo ono sto je njemu neophodno da bi on zaradio na tebi.
[ Srđan Pavlović @ 04.12.2011. 14:47 ] @
Ja bih se drzao evra jos... neko vreme :)

2012. ce sigurno biti jedna interesanta godina, pogotovo kod nas u Srbiji.

U svakom slucaju gasite nepotrebne sijalice i kuvajte 2 umesto 3 kafe dnevno, mislim da je to najpametnije sad :)
[ Braksi @ 05.12.2011. 11:57 ] @
Citat:
U danasnje vreme globalizacije,ne moze nijedna valuta od znacaja da propadne a da ne povuce i ostale.


kojesta. Svaka valuta ne samo da bi prezivela propast druge i to konkurenta nego to svim srcem i zeli, mada je to isto tako i malo verovatno. Dolar je 1945. menjan za 5 maraka kad je Nemacka bila dotucena, a danas ? Sta bi ste vi vise voleli da ste Amerikanac ?

Citat:
Vrednost Dolara se odrzava iskljucivo zbog toga sto je svestka rezervna valuta. E sad neko rece nece Amerika da dozvoli da ne bude rezervna valuta, ma ko pita njih. Recimo mozes da pogledas da su Kina i Rusija sklopile dogovor da sve transakcije energenata obracunavaju u svojim valutama da bi se udaljile od dolara. Stoga, niko ne pita amere za rezervnu svetsku valutu nego je takva konstelacija odnosa da nikom u principu ne odgovara da ukine dolar odjednom. Po mom misljenju dugorocni trend je da se otarase od dolara i to ce se sigurno desiti - pitanje je kada, moze da bude za 5, moze za 10, moze za 50 godina.


netacno. Kina i Rusija mogu da rade sta hoce jer to su supersile, Amerikanci im ne mogu nista. Zato su prvo kaznile Amerikance i sutnule petrodolar iz svojih transakcija, sto je strasan gubitak za Ameriku ali isto tako nerealno je bilo ocekivati da se to i ne desi. Svi oni ostali koji su pak pokusali da izbace petrodolar nadrljali su. Kada bi ukidanje petrodolara povuklo propast i drugih valuta onda to niko ne bi hteo. Naprotiv, ko god hoce da naudi Americi radi o glavi dolaru.
[ mmix @ 05.12.2011. 12:04 ] @
Smesno.

Jedini koji rade i koji mogu da rade o glavi dolaru su sami Amerikanci, i ako dolar ikad propadne to ce biti zato sto su ih Amerikanci nastampali k'o wc papira da plate dospele dugove. Quantitative easing je teska droga, svaki kenizijanac koji je jednom probao navuk'o se ko budala na dop.
[ labicko1 @ 05.12.2011. 14:22 ] @
Zlato je najbolje ako hoces da se zastitis, sto se tice valute tu ti je najsigurnija (mada sigurnost u papiru nema mnogo) kineska, oni pokrivaju sa 60% svoju valutu i zlatu.

Preneki dana sam naso ovo na youtube , sada posto je dolar glavna valuta u svetu, to jest sve ostale su direktno ili indirektno povezane, a kako oni stampaju pare u tri smene vec dugo dugo godina, da se zakljuciti da ni jedna valuta na ovom svetu nije sigurna. Svi znamo sta se desilo kada je Sloba stampao, a on je bio amater za ove amere. Tako da samo mozemo da cekamo reprizu.

Ono sto me je iznenadilo kada sam odgledao onaj video je da je American Federal Reserves ustvari privatna banka, nije koa kao nasa narodna banka, a ustvari ta privatna banka je zaduzena za stampanje svih dolara. A vlasnici te banke su upravo ove banke sa wall streeta sto napravise pre koju godinu najvecu pljacku ikada.
[ Braksi @ 05.12.2011. 15:09 ] @
Citat:
Jedini koji rade i koji mogu da rade o glavi dolaru su sami Amerikanci, i ako dolar ikad propadne to ce biti zato sto su ih Amerikanci nastampali k'o wc papira da plate dospele dugove.


moram da priznam da je ovo jedna od smelijih hipoteza medju mnogima koje sam cuo.

Da je dolar nastampan kao wc papir u Americi bi vec poodavno izbila inflacija sto vidimo nije slucaj. FED je isuvise ozbiljna organizacija i potpuno je transparentna, ali naravno uvek je lakse pogledati film Majkla Mura nego procitati kako funkcionise monetarni sistem SAD. Povreh svega, Amerikanc ne samo da ne bi sami skrljosali dolar vec stavise zrtvuju i svoju reputaciju ne bi li ga branili, nekad i silom kad je potrebno.

(sad ce neko da se javi o ideji sa zlatnim pokricem)
[ Igor Gajic @ 05.12.2011. 15:19 ] @
@Braksi

To je zato sto USofA izvoze inflaciju. To je prednost kada imas zlatnu koku, otelotvorenu u vidu stamparke prese. Amerikanci stampaju pare, cak ni to, vec samo stavljaju cifre u kompjuere i za njih dobijaju robu iz Kine. Dakle za fiktivne nule i jedinice oni dobijaju pravu robu. E to je privilegija koju ni jedna drzava u istoriji nije imala. I sta mislis kome to ne odgovara i ko je malo preterao sa stampanjem ?


Evo malo opsirnije, prilicno informativno:

http://articles.moneycentral.m...OurBiggestExportInflation.aspx
[ mmix @ 05.12.2011. 15:29 ] @
Da si ti ziv i zdrav, Amerikanci odavno vec drukaju svoju valutu da bi bili jeftiniji. Cak su i konzervativni Svajcarci provalili kako funkcionise export-based globalna ekonomija, sta mislis kako se Svajcarac odrzava na 1.2, mirisu svezi svajcarci boja ne stigne da im se osusi? To nije isto stampanje novca kao sto je Sloba radio, ali se novcana masa u USA drasticno povecala od 2008-2010 (18%, ovde). Da li ce ili nece taj visak da se pretoci u inflatorni novac ili ce da odradi svoju funkciju kad izadje sa rezervnih racuna ostaje da se vidi.

Zlatno pokrice je arhaicna smejurija u rangu sa crkvenom zabranom kamatiranja. Da je to na snazi ekonomija nikad ne bi mogla da ispradi eksponencijalni rast populacije. Ceo koncept frakcionog bankarstva je idealno osmisljen pod uslovom da svi koji pozajme pare iste i vrate. Ekonomija je i funkcionisala kako tako 95 godina sa frakcionim bankarstvom i ono sto je dotuklo ceo sistem je gomila idiota koji su resili da pare pozajmljuju nesolventnima bez adekvatne kompenzacije rizika.
[ labicko1 @ 05.12.2011. 15:45 ] @
@mmix
Ono sto neshvatas je da su bas ta gomila idiota vlasnici federalne banke , ona nije federalna vec privatna, kao sto je kod nas bila nacionalna stedionica, dinkic od njih ukrao fazon. Nema tu nista od nacionalne ili federalne. To je privatna banka koja ima privilegiju da stampa novac bez kontrole. Nisu oni slucajno pozajmljivali novac nelikvidnim idiotima. Te nelekvidne idiote su opet oni doveli na vlast, znali su tacno sta rade, i kako rade. Iscedeli su sve sto se mogle iscediti, a sada kolko sam cuo vec postoji nova valuta sa njihive strane (za sada samo u digitalnom obliku, medju bankaraska trgovina), i ta valuta je striktno vezana za zlato.

Inace do nekih sedamdesetih mogo si da odes u ameriku (drzava ne pojedinac) i da za tvoje dolare potrazis zlato, sto je Amerika po ugovoru koji su potpisali morala da isplati. Ne secam se tacno koje godine je francuski presednik degol otisao kod njih i reko evo vam dolari dajte zlato. To je bilo prvi i poslednji put da se to desilo. Ubrzo posle toga je nixon doneo uredbu po kojoj ne moze vise da se uzima zlato.

Nisam ekonomicar ali mi je suluda ova tvrdnja da se prekomerno stampanje para radi zato sto ekonomija nikad ne bi mogla da ispradi eksponencijalni rast populacije. Kolko ja znam cim ostampas jednu novcanicu vise, ti odmah obezvredjujes celu valutu.

Pored toga za one koji se stalno bune kako je sve postalo uzasno skupo u zadnje vreme, uporedite danasnje cene robe i zlata, unazad 50 godina, i videce te da je sve skoro isto, ako ne i jeftinije. Dolar inflacija, vuce u inflaciju i sve ostale valute, samo sto mi to ne primecujemo.
[ Igor Gajic @ 05.12.2011. 15:53 ] @
Citat:

Pored toga za one koji se stalno bune kako je sve postalo uzasno skupo u zadnje vreme, uporedite danasnje cene robe i zlata, unazad 50 godina, i videce te da je sve skoro isto, ako ne i jeftinije. Dolar inflacija, vuce u inflaciju i sve ostale valute, samo sto mi to ne primecujemo.


Ono sto se promenilo je cena rada. Pre je samo muskarac radio, a zena ostajala kuci i podizala decu. I od te jedne plate se moglo ziveti i podizati kuca. A sada sa dve plate, pomoci od roditelja, i slicno, ne moze se skupiti ni za stan... Tako da je cena rada jako opala u zadnjih 50 godina, ne samo kod nas, vec svuda u svetu.

Ali ovo vec vuce u offtopic...
[ mirkopavlovic64 @ 05.12.2011. 16:11 ] @
Ja sam poceo da trgujem pre par meseci preko Forex-a preko jedne firme koja se zove FXLider ali nije to toliko bitno, nego hocu da kazem posto se redovno cujem sa njihovim analiticarima koji mi pomazu u trgovanju, bas sam ih pitao sta oni misle kao eksperti sta je najpametnije uraditi, oni kazu da trenutno zlato ima tendenciju rasta.
[ labicko1 @ 05.12.2011. 16:59 ] @
nema zlato tendenciju rasta, vec sve valute ima tendenciju pada. Za zlato mozes kupiti isto sto si mogo da kupis i pre 50 godina, a za valutu mozes da kupis trecinu toga.

Znaci zlato=nafta=robax je isto u zadnjih 50 godina, ali ako zlato zamneis bilo kojom valutom videces da za istu kolicinu novca sada mozes kupiti visestruko manje.

Trenutno nije sigurna ni jedna valuta, ako imas veliku usetdjevinu prebaci sve u zlato.
[ Ljutenica_Zimnica @ 05.12.2011. 17:30 ] @
OMG. Citajuci vase komentare sam postao zbunjeniji nego pre njihovog citanja.
[ kalimero 011 @ 05.12.2011. 18:52 ] @
@labicko1
Citat:
Znaci zlato=nafta=robax je isto u zadnjih 50 godina,

Ovo, naravno, nije tačno.


[ mmix @ 05.12.2011. 20:37 ] @
Citat:
labicko1: @mmix
Ono sto neshvatas je da su bas ta gomila idiota vlasnici federalne banke , ona nije federalna vec privatna, kao sto je kod nas bila nacionalna stedionica, dinkic od njih ukrao fazon. Nema tu nista od nacionalne ili federalne. To je privatna banka koja ima privilegiju da stampa novac bez kontrole. Nisu oni slucajno pozajmljivali novac nelikvidnim idiotima. Te nelekvidne idiote su opet oni doveli na vlast, znali su tacno sta rade, i kako rade. Iscedeli su sve sto se mogle iscediti, a sada kolko sam cuo vec postoji nova valuta sa njihive strane (za sada samo u digitalnom obliku, medju bankaraska trgovina), i ta valuta je striktno vezana za zlato.


Apsolutno netacno i to je prica koja se valja uzduz i popreko iako veze nema sa zivotom. FED je gov agencija i pod revizijom kongresa. FEDovih 12 regionalnih banaka su specijalne kompanije ciji deonicari MORAJU biti banke koje su u sistemu ali po zakonu nemaju upravnu kotrnolu and firmom i ograniceni su na dividende od 6%. Regionalne banke nemaju kontrolu nad fiskalnom politikom, to radi FED. Ti idioti koji su izazvali krizu nisu deo tog FED sistema, oni su njegov privilegovani korisnik koji je zloupotrebio svoj polozaj. Ono u cemu se medjutim sigurno slazemo je da je nego zbog toga trebao debelo da odgovara, a nije.

Citat:
labicko1:
Inace do nekih sedamdesetih mogo si da odes u ameriku (drzava ne pojedinac) i da za tvoje dolare potrazis zlato, sto je Amerika po ugovoru koji su potpisali morala da isplati. Ne secam se tacno koje godine je francuski presednik degol otisao kod njih i reko evo vam dolari dajte zlato. To je bilo prvi i poslednji put da se to desilo. Ubrzo posle toga je nixon doneo uredbu po kojoj ne moze vise da se uzima zlato.
Nisam ekonomicar ali mi je suluda ova tvrdnja da se prekomerno stampanje para radi zato sto ekonomija nikad ne bi mogla da ispradi eksponencijalni rast populacije. Kolko ja znam cim ostampas jednu novcanicu vise, ti odmah obezvredjujes celu valutu.

Nije suluda. Probacu da ti objasnim plasticno i uprosceno da bi shvatio sustinu:

1. Ti uzmes kredit $100,000 sa 5% od banke
2. Banka uzme kredit od FEDa $100,000 sa 2% kamate
3. Fed "nastampa" $100,000 i pusti ih u opticaj (sve je to naravno elektronika, ne papir, ali indeirektno mzoe psotati i papir ako je u pitanju kes kredit, sto je veoma retko)
4. Ti obrnes tih $100,000 u poslu ili obrnes vise od tih para obavljajuci neku drugu delatnost u svakom slucaju napravio si $100,000 glavnice i nekih M dolara preko, banci vratis $100,000 glavnice i ukupno X dolara kamate
5. Banka vrati fed-u $100,000 i Y (<X) kamate
6. Ovo je ono sto ljudi kao ZABORAVE i odatle zabluda da se ovim sistemom dize inflacija, Fed UNISTI $100,000 glavnice.
7. Ono sto je ostalo je stvoreni drustveni bruto proizvod od M dolara od cega ce FED uzeti Y, i banka X-Y, a ti zadrzati M-X sto nikako ne bi uspeo da nisi imao na raspolaganju finansijski sistem.

U praksi je stvar naravno malo komplikovanija (garancije, obezbedjenje, kontrola fiskalne potrosnje, itd) ali je u osnovi ovo, pare su stvorene ni iz cega ali su naknadno i unistene. Gold-based dolar to ne bi mogao da uradi jer bi bilo nemoguce za FED da stvori novac jer bi banka i/ili ti mogli da odete u FED i da trazite zlato za te pare. Iz toga razloga je ukinut gold-backed dolar, da bi se liberalizovalo trziste kapitala.


Citat:
labicko1:Pored toga za one koji se stalno bune kako je sve postalo uzasno skupo u zadnje vreme, uporedite danasnje cene robe i zlata, unazad 50 godina, i videce te da je sve skoro isto, ako ne i jeftinije. Dolar inflacija, vuce u inflaciju i sve ostale valute, samo sto mi to ne primecujemo.

Neko ti je vec odgovorio na ovo, netacno da vise ne moze biti. 1961 zlato je bilo $35, danas je $1800+.
[ vladared @ 05.12.2011. 21:31 ] @
@mmix
Ako ne štampaju dolare i šakom i kapom šta je pokriće za taj dolar? Gde je depozit/pokriće koji pokriva vrednost? Za svaki odštampani dolar morao bi da postoji neki proizvod koji pokriva dolar i sve bi bilo uredu da se dolari ne štampaju i za kredite i za pokrivanje ko zna kakvih sve rupa u budžetu SAD.

Primer: Ja zatražim kredit od hiljadu dolara. Banka trebuje od federalnih rezervi te pare. Federalne rezerve uzmu i odštampaju, pošto je pokriće neki budući proizvod i eto meni kredita. Problem nastaje u tome što je to sada odštampano i proizvoda još uvek nema. To je štancovanje inflacije, jer dok se proizvod pojavi mora postojati inflacija koja će nastati kao rezultat zajma čime se indirektno umanjuje i vrednost valute. Međutim pravi problem i zbog čega je sve puklo je šta se događa sa dolarom ako iz nekog razloga se zajam ne vrati? Trebalo bi da se povuče sa tržišta, ali on se ne povlači, jer je već odštampan i u opticaju je, a Federalnim rezervama ne odgovara da povuku jer bi stvorile nestašicu para, a verovatno je tim dolarima već neko plaćen za svoj rad, makar na kraju i nepostojao finalni proizvod. A da ne pomenem još kamate koje se naplaćuju za svaki dolar koji je dat na zajam, što opet čak i ako se vrati kredit će kreirati inflaciju jer sama po sebi ti da bi vratio 1 dolar koji je odštampan ti ćeš vratiti 1+kamatu... A da ne pominjem da se ponekad događa da je garancija za štampanje para ista suma novca tako da se dogodi da je garant kojim se "pokriva štampanje para" ustvari već višestruko iskorišten.
Neko ovde je već pomenuo da Federalne rezerve i pored svog naziva nisu državna institucija (od 1919 godine tačnije) nego trust ljudi koji drže generalno finansije SAD, a preko MMFa i čitav svet. Caka je da preko ovog fazona koji je generisan za SAD, na isti način se generišu pare preko "pozajmnica" MMFa ostatku sveta, šta više, prilikom davanja zajmova neretko uslovljavaju zajmokupca da mora po njihovim uslovima da radi ono što oni kažu što opet najčešće dovodi do novih "aranžmana" i tako u nedogled (tačnije do bankrota). Otprilie čitava ova igra sa dolarom me potseća na onu igru.. ma znate onu ide muzika, ljudi se kreću oko stolica, a stolica ima jedna manje nego ljudi. Onaj koji ne sedne na stolicu, nije se snašao i bankrotirao je. Naravno tog ko je bankrotirao preuzimaju isti oni koji su mu diktirali kako da se zaduži
Elem, čitava ova pričica je isprovocirana pričom kako je dolar stabilan i ne dodirljiv, mada činjenice govore suprotno. Dolar je samo poštapalica za grupu ljudi i biće onako kako oni odluče. Ako žele da generišu krizu, samo više odštampaju dolara, stvore prividno blagostanje, ljudi i privreda krenu da se zadužuju i onda u kritičnom trenutku naglo povuku pare sa tržišta koristeći bilo koji izgovor. Bankrot u 3 koraka. Onaj ko štedi u dolarima mora imati ovo uvek na umu.
Zlato?!? Imam utisak da ovde pojedinci misle da mogu ušetati u banku i naručiti koju polugu zlata. Banke ne smeju da prodaju zlato, tačnije, ovde je već neko opisao postupak, oni ti samo izdaju "potvrdu" da "poseduješ" određenu količinu zlata. Međutim, ako dođe do kraha, taj papir lako može postati toalet hartija, jer uvek neko može reći da je "pokriće potrošeno". Dakle zlato otpada.
Ostaju još nekretnine, euri i švajcarci. Nekretnine dugoročno jesu najbolje rešenje, ali ti treba velika količina novca odmah, što retko ko ima. Eventualno zemlja, pa izdati je u arendu, mada ova "vladajuća žgadija" uvek može da ti lupi nenoramlan porez.
Švajcarci, trenutno nisu loše rešenje, ali ako krene neka globalna kriza isto su dobri kao i bilo koja valuta.
Euro.... Činjenica je da može da propadne, ali i ako propadne mora se "konvertovati" u druge valute. Činjenica je da će deo para biti izgubljen u konverziji, ali ipak će opstati deo. Najbolje bi bilo kada bi sada neko izvadio čaroban štapić i rekao ovako, međutim stvarnost je drugačija. Moj predlog je da štedite kao što ste i do sada štedeli, a ako krene po lošem neko rešenje će biti ponuđeno ili kao što je neko rekao trećina dolari, trećina euri i trećina švajcarci.
E da... Možete reskirati i na berzi, ali to je jako veliki rizik.

Ih... mmix me malo preduhitrio
[ ventura @ 05.12.2011. 21:43 ] @
Lepo ja kažem, osnove ekonomije treba uvesti kao obavezni predmet počevši od prvog razreda osnovne škole... Žalosno je što masa odraslih ljudi uopšte ne zna kako funkcioniše moderna ekonomija.
[ Ljutenica_Zimnica @ 05.12.2011. 23:38 ] @
^^ Dal' si ozbiljan?

Daj zahebite te doktorat-postove iz ekonomije da i mi sa jeftinijim ulaznicama mozemo nesto da pohvatamo.
[ labicko1 @ 06.12.2011. 02:10 ] @
Federalne rezerve su privatna svojina, vlasnici su isti ljudi kao i ovih banaka sto su kao napravili problem. Nebi sada ovde da objasnim ceo sitem prevare, ali prilicno je pametno smisljeno.

@mmix
razumeme ja ovo sto ti pricas za kredite, ali to je teorija, i to bi funkcionisalo da nad tim stampanjem ima kontrola, i da to stampanje bude transparentno. Ovako privatna banka stampa pare za svoje potrebe, bez da iko ima pravo na uvid u to kako posluje.

Nebi bilo ovo tolko strasno da su ostale valute nezavisne od dolara, ali posle drugog rata sklopljen je dogovor da je dolar jednak zlatu. Taj dogovor je amerika jednostrano pocepala, a ostale ovce i dalje skupljaoju kao nacionalne rezerve dolar. Znaci u sefu umesto zlata narodne banke mnogih zemalja imaju dolare. Mi smo vezani za euro, ali je zato taj euro vezan za dolar. Ako pukne dolar, puci ce ceo finansiski sistem sveta.

Sto se tice vrednosti zlato-nafta, taj podatak sam dobio sa neke emisje na BBC, bili neki profesori. Bio je grafikon sa tri crte, zlato i nafta su se drzali priblizno jedna druge, ali je dolar iso vec 50 godina silaznom putanjom. Ne razumem bas najbolje one kalimerove crteze, ali i tamo se moze videti da crta zlata i nafte ne varira puno u duzem vremenskom periodu. Neznam dali ste me shvatili, ali ono sto zelim da kazem, da sa kilo zlata pre pedeset godina, i kilo zlata sada (to jest pre nego sto su svi poceli da kupuju zlato pa mu je cena porasla), mozete da kupite skoro iste stvari. Sa druge strane sa 1000$ pre 50 godina i istom kolicinom sada, ne moze se ni priblizno kupiti iste stvari.

Sto se tice stednje u zlatu, znam da tu ne moze da se kupuju poluge, ali moze zlatni novac, nakit. Sto se tice nekretnina, tu je isto rizik ogroman, jel kada se sve ovo stisa, ko zna gde ce da se prebaci centar moci. Ono sto vam sigurno mogu reci nemoj te nikako stedeti u dinarima :)
[ pisac @ 06.12.2011. 10:17 ] @
Citat:
ventura: Lepo ja kažem, osnove ekonomije treba uvesti kao obavezni predmet počevši od prvog razreda osnovne škole... Žalosno je što masa odraslih ljudi uopšte ne zna kako funkcioniše moderna ekonomija.


Ja ne znam kako funkcioniše, ali mi je jasno već duže vremena da je naduvana kao balon i da se naduvava i dalje na piramidalnoj šemi koja zahteva konstantno "osvajanje" novih tržišta/radne snage i ko zna čega još. Kada to dodavanje "goriva" presuši, sve će se raspasti.

A mi (Srbija) smo pametni kao i uvek, svim silama se upinjemo da se što bolje povežemo i integrišemo u svetsku ekonomiju misleći da nas tu čeka bolji život, k'o neki nesrećnik koji trči da se na vreme ukrca na Titanik
[ Ljutenica_Zimnica @ 06.12.2011. 11:15 ] @
@labicko1
Kako zlatni nakit? Pa gde posle da ga utopim? Ovi po zlatarama to otkupljuju debelo ispod trzisne cene.
[ Igor Gajic @ 06.12.2011. 12:47 ] @
Evo zanimljive analize odnosa dolara i evra, tj UsofA i EU.

Citat:

Medijsko forsiranje krize u Evropi gura u drugi plan strahovitu krizu američkog javnog duga. Taj dug je preko 30% veći od javnog duga evrozone (mereno odnosom prema BDP-u), pri čemu SAD imaju i hronični i neodrživi deficit tekućeg bilansa. Kada bi svetske finansije obitavale u materijalnom svetu, na kriznoj pozornici bi glavna uloga pripala Americi, nikako Evropi.

Iz finansijske provalije u kojoj se SAD nalazi, može se izaći samo kontinuiranim depresiranjem dolara. Ako bi evro projekat bio mrtav, Amerika bi mogla značajno i relativno brzo da depresira dolar, bez opasnosti da će time ugroziti njegov status vodeće rezervne valute. I pored toga što bi vrednost dolara padala, niko ne bi akumulirao rezerve u evrima. Kineski juan još nije spreman da uđe na veliku globalnu scenu. I oslabljen, dolar bi nastavio da vlada svetskim monetarnim sistemom.


http://nkatic.wordpress.com/2011/10/19/rat-dolara-i-evra-epilog/
[ mmix @ 06.12.2011. 15:06 ] @
^ generalno covek pravi dobre analize, ali se ne slazem sa njegovim nadama i ocekivanjima jer ih smatram nerealnim, iz nekog razloga polazi od pretpostavke da su amerikanci nesposobni da naprave budzetske rezove dok se nada da ce mnogoglava EU to da uradi i ne vidim na osnovu cega on bazira ta svoja nadanja. Ja bas ocekujem upravo suprotno, da ce eurozona da prsne u obliku u kojem je ali da US nece masovno depresirati dolar (zabravlja se da ce iz propasti eurozone izaci nova krnja zona sa fiskalno odgovornim nacijama i mnogo stabilnijom valutom koja ce posluziti kao kontrabalans dolaru kao sto je do skoro svajcarac to radio evru i dolaru). Ja pre mislim da ce upravo US u jednom trenutku da uradi ono sto se ocekuje od evropljana sada, da zrtvuje jednu generaciju i da skine sa drzavne sise sve sto nije esencijalno neophodno. Mnogo mi neverovatnnije izgleda da ce eurozona to uspeti da uradi sa svojim plebsom naviklim na besplatne ruckove i sa tendencijom ka crvenom terorizmu kad nema besplatnog 'leba. Zivi bili pa videli.


Citat:
pisac: Ja ne znam kako funkcioniše, ali mi je jasno već duže vremena da je naduvana kao balon i da se naduvava i dalje na piramidalnoj šemi koja zahteva konstantno "osvajanje" novih tržišta/radne snage i ko zna čega još. Kada to dodavanje "goriva" presuši, sve će se raspasti.

Pa iz ovoga se vidi da ti nije jasno. Eksponencijalni rast ekonomije nije naduvavan osvajanjem novih trzista vec eksponencijalnim rastom postojecih (uvek je osvajanje novog trzista skupljainvesticiona opcija od muzenje postojeceg), a eksponencijalni rast postojecih trzista je naduvavan eksponencijalnim rastom populacije. Da bi drustvo ostalo na istom prosecnom nivou bogtastva po glavi, MORA da raste eksponencijalno. Ekonomija je dakle piramida isto koliko je piramida i ljudska populacija. U teoriji jeste (vec je tesno) ali u praksi nemamo bolje resenje u ovom trenutku. Vracanje na linearni rast ekonomije finansijama ogranicenim retkim resursima bi za posledicu imalo samo progresivno osiromasivanje.

Citat:
labicko1: Federalne rezerve su privatna svojina, vlasnici su isti ljudi kao i ovih banaka sto su kao napravili problem. Nebi sada ovde da objasnim ceo sitem prevare, ali prilicno je pametno smisljeno.
@mmix
razumeme ja ovo sto ti pricas za kredite, ali to je teorija, i to bi funkcionisalo da nad tim stampanjem ima kontrola, i da to stampanje bude transparentno. Ovako privatna banka stampa pare za svoje potrebe, bez da iko ima pravo na uvid u to kako posluje.


Covece, stvarno prvo nauci nesto, raspitaj se, procitaj, stvarno nije tesko. Ako mislis da vodis smislenu konverzaciju o ovim temama trebalo bi da se malo odvojis od teroeticara zvere i njihovih smesnih crtaca. Postoji 12 centralnih banaka i njihov stock po zakonu poseduju banke koje rade u tom regionu, one biraju menadzment te cetnralne banke ali taj menadzment je zakonski obavezan da rdi po instrukcijama FED-a a FED nije privatno posedovana intitucija. Clanove borda FEDa imenuje predsednik a postavlja kongres. Veliki deo profita centralnih banaka (98%) ide u budzet USA, oko 1% se isplacuje deonicarima. Sve je ovo NAMERNO tako postavljeno da bi se minimizovao uticaj stranih drzava na finansijski sistem Amerike. Saa stanovista tih banaka koje MOAJU da poseduju deonice centralne banke za njih je ta investicija cisti finansijski PROMASAJ, ad su overili te pare u drugoj banci vise bi profitirali.


Citat:
labicko1:Sto se tice stednje u zlatu, znam da tu ne moze da se kupuju poluge, ali moze zlatni novac, nakit. Sto se tice nekretnina, tu je isto rizik ogroman, jel kada se sve ovo stisa, ko zna gde ce da se prebaci centar moci. Ono sto vam sigurno mogu reci nemoj te nikako stedeti u dinarima :)


Jesi siguran? Ko je proslog 6. decembra ulozio 1000e (107.000din) na prosecnu orocenu dinarsku stednju od 12meseci (11%) danas za te dinare (119.000)moze da kupi 1150evra (15% gain, daleko vise od 6-7% koliko se davalo na EUR stednju). naravno to su sve okolnosti i pre godinu dana to nisi mogao da znas, ali aprioori tvrdnja da je stednja u nekoj valuti losa na osnovu subjektivnog osecaja duvanja vetra je besmislena.

[ dejanet @ 06.12.2011. 16:54 ] @
Verovatno da dolar ili evro nece propasti dokle god iza tih valuta stoji poprilican spisak roba i usluga, medjutim na periferiji, tj. zemljama treceg sveta ce biti teze iz razloga vece inflacije u zemljama gde se navedene valute stampaju. Znaci tu eu/us inflaciju razlicito prate razliciti delovi sveta.
U ostalom to je postalo i golim okom vidljivo, jer lepljiv evro u ruci, nije vise sto je bio, bar ne ovde u zemlji Miskovica&Co..
[ joojant200 @ 06.12.2011. 18:08 ] @
Citat:
mmix: 1. Ti uzmes kredit $100,000 sa 5% od banke
2. Banka uzme kredit od FEDa $100,000 sa 2% kamate
3. Fed "nastampa" $100,000 i pusti ih u opticaj (sve je to naravno elektronika, ne papir, ali indeirektno mzoe psotati i papir ako je u pitanju kes kredit, sto je veoma retko)


Uzmes kredit od banke za $100.000, i kupis nesto za taj novac i prodavac odnese novac u drugu banku (uvek se na kraju slije u banku) i druga banka za njega izda jos jedan kredit = $200.000 stvorenih dolara.
Nisam siguran za korak 2 da li banka pri kreiranju novca uzma kredit od feda za $100.000 ili mnogo manje $9-10.000 dolara?

btw: U vezi teme, zar nije efikasnije potrositi sve sto zaradis (na robu, usluge i namete) nego ulagati u papire? :)
[ BokasaTzar @ 06.12.2011. 21:28 ] @
Treba se držati Švajcarca, jer je zlato nedostupno.

(čini mi se i da je građaninu demokratskog pro europskog srbistana zabranjeno da ima tozla u polugama)
(isto važi i za račune u stranim bankama (izvan bantustana srbistan) ako se ne varam )

Evro i dolar su uvek važili za špekulativne valute,
tj. neko je štampucao, pa povlačio, pa štampucao ponovo, obe valute po potrebi.

Ko imade para i stambena nekretnina u Beogradu nije loša
Za dugo vremena neće biti rešen stambeni problem u Beogradu, a nema te kamate koja može da prati rentu
I stambena nekretnina vazda može da se vrati u keš (end keri) - daleko... što dalje... gde ne trebaju pilule za spavanje

Citat:
joojant200: Uzmes kredit od banke za $100.000, i kupis nesto za taj novac i prodavac odnese novac u drugu banku (uvek se na kraju slije u banku) i druga banka za njega izda jos jedan kredit = $200.000 stvorenih dolara.
Nisam siguran za korak 2 da li banka pri kreiranju novca uzma kredit od feda za $100.000 ili mnogo manje $9-10.000 dolara?


Tačno tako, banka višestruko zavali tih 100.000,oo $

U našem bantustanu recimo banka mora da deponuje 15% (zadrži izvan prometa) dinara kod NBS.
A ti kao firma MORAŠ da držiš pare na t.r. banke.
A banka je privatna.
I drugim bantustancima (privatnim i pravnim licima) daje kredite od naših para.
A za banku ne garantuje njena osnivačka banka van granica našeg bantustana.
A banka je dužna svojoj osnivačkoj banci giga miga mega para...
I čim ovde naplati kamate i glavnice i pice i lice... transferuje to svojoj osnivačkoj banci.

Dinkić je neopevana lopovčina koja je sve to omogućila za rudimentarnu korist reda veličine toplog obroka prema godišnjoj plati

Na kraju će se (posle detonacije) računati samo: nekretnina, roba, zemlja... sav papir biće bezvredan
[ hanszarkov @ 07.12.2011. 08:16 ] @
Da imam vece kolicine novca :) (kamo lepe srece )
Podelio kolicinu na 10 delova i od svakog dela kupio
1. akcije Google
2. akcije Coca Cole
3. Akcije Microsofta
4. Akcije Brazilskog Telekoma
5. Kupio Zlato
6. Kupio Platinu
7. englesku Funtu
8. japanski jen
9. lanac lokala u Knez Mihajlovoj
10. Dolar

Ostatak evra bi zadrzao i mozda ulozio u zemljiste koje ce jednog dana moci da se proda kao industrijsko...

Sve u svemu, mislim da onaj ko ima mnogo para ne strepi mnogo jer nece 1000evra danas vredeti 1 evro sutra. Ljudi u srbiji povuceni krizom dinara devedesetih slute da tako nesto moze da se desi i evru a to je malo verovatno (citaj nemoguce). Iskreno bih trecinu stedeo u evrima, trecinu u dolarima a trecinu rizikovao u dinarima. Ako imate novac (blago vama) necete ga sigurno izgubiti tj ostati bez njega preko noci. Ovaj problem bih pre ocenio kao slatke muke. Velika vecina u Srbiji nece imati tih problema.
[ mmix @ 07.12.2011. 11:07 ] @
Citat:
hanszarkov: Ako imate novac (blago vama) necete ga sigurno izgubiti tj ostati bez njega preko noci. Ovaj problem bih pre ocenio kao slatke muke. Velika vecina u Srbiji nece imati tih problema.


Pa ne bih bas rekao. Imas ti dsta ljudi koji imaju neku sumu tipa 10-50k evra koja se pojavila nakon unovcavanja nasledstva, itd. Imaju realan strah da ce bez tih para da ostanu iako to ne umeju da definisu onako kako bi trebalo, da strahuju od pada kupovne moci tih para.
[ mmix @ 09.12.2011. 19:51 ] @
Tema je sredjena i diskusija o odrzivom razvoju je prebacena u madzone: http://www.elitemadzone.org/t442040-1

Drzimo se teme, kako sacuvati vrednost svoje ustedjevine?
[ MBIkonsult @ 10.12.2011. 08:59 ] @
zlato
[ kalimero 011 @ 10.12.2011. 09:51 ] @
Ako je pitanje ''Koju valutu da kupim?'' odgovor je (kao što sam već napisao): u Srbiji, danas - isključivo evro. Ako pričamo o ovome:
Citat:
kako sacuvati vrednost svoje ustedjevine?

onda to zavisi od par faktora - kolika je ta ušteđevina, šta znači sačuvati (neko je dobro primetio da naši ljudi ne shvataju da se ''čuvanje vrednosti'' prvenstveno odnosi na kupovnu moć valute, a ne na paritet u odnosu na ostale) i na koliki rok se uopšte ''čuva vrednost''. Ovo navedeno je vrlo individualno pa se tako ne može dati ni odgovor koji bi bio univerzalan, ali mislim da je (opet - u Srbiji, danas) za veliku većinu ''običnog'' sveta oročena štednja u evrima najbolji (a skoro pa i jedini) način.
[ halisuretan8 @ 13.12.2011. 10:28 ] @
Slazem se. Zlato. Jedina i cista odrziva valuta.
[ Dexic @ 13.12.2011. 15:28 ] @
Koja je juce pala 5% :D
[ Igor Gajic @ 13.12.2011. 15:32 ] @
Kakvo njesra se sprema u svetu, otice ono nebu pod oblake...
[ Andrej013 @ 15.12.2011. 01:30 ] @
vec je mnogo puta ovde pisano kako je zlato najspekulantskija opcija.
glavni problem sa zlatom je sto ce da raste dokle god postoji neizvesnost i nesigurnost u globalni sistem ekonomije.

istog trenutka kada se poverenje u sistem vrati, zlato ce pasti vise nego sto bilo ko ko zeli da sacuva pare ili profitira moze da zamisli.

evo ovih 5% sto je neko pomenuo
http://www.b92.net/biz/vesti/s...12&dd=15&nav_id=565822

ali to je nista. zlato treba da padne daleko ispod tih precenjenih 1600 po unci. i to ce se desiti, a da li ce to biti bas sada(da li ce se trend nastaviti) ne znam, mozda nece, mozda ce otici na preko 2000 po unci, mozda na 2500 ali utoliko gore jer ce vise da izgube oni koji su ulagali u taj 'siguran i odrziv' vid stednje kada se vrati na realne nivoe. ( da napomenem da je pre krize unca zlata bila tek nesto iznad 350$...zaboravo sam tacno koliko, imate grafike po netu.to je dokaz koliko ima spekulacija oko zlata. tu moze da se izgubi vise nego da ulazete u bilo koju valutu)
[ Dexic @ 15.12.2011. 02:26 ] @
Zlato vise nije "safe-bet". Pravo zlato na jako duge staze ima nekog smisla, ali to samo vazi za vece sume, drzati po uncu je zezanje.

Elem, zlato je najvise palo bash tokom krize 2008, veci pad u % i apsolutno nije imala do tada.
[ Andrej013 @ 27.12.2011. 10:52 ] @
http://www.nytimes.com/2011/12...ncy-agreement.html?_r=1&hp
kina i japan od sada direktno menjaju valute i time potiskuju dolar iz njihove medjusobne trgovine
[ Igor Gajic @ 30.12.2011. 09:33 ] @


Dakle dolar ce puci ako Evropa prezivi, Kina ne upadne krizu, Japanski jen ne izgubi na vrednosti.... Podseca me na kalkulacije nase reprezentacije kada treba da prodju u osminu finala... Ako se desi cudo i ako se desi jos 4-5 nenormalnih stvari onda prolazimo....
[ mmix @ 30.12.2011. 09:46 ] @
Inace, niko vise ne pominje zlato sad kad je yield pao na 10% gubitaka na mesecnom nivou a godisnji yield pao ispod prosecnog stocka?
[ vrdoljak @ 05.01.2012. 09:40 ] @
Ljudi sta mislite jel pametno sad kupiti eure. Vidim da je otisao kurs za 3 nedelje sa 101 na 106.

Na 3000e koliko bi ja kupio to je znacajna razlika. Jel moze da se desi da dinar malo ojaca ili ce samo nastaviti slabljenje.
[ Shadowed @ 05.01.2012. 10:54 ] @
Pametno je bilo kad je bio 101 a ne sada :)
[ vrdoljak @ 05.01.2012. 12:33 ] @
Znam ali nisam bio u zemlji a i nisam imao te pare do pre par dana :(

Elem ima li sanse da dinar malkice ojaca ili ce mnogo da oslabi tj da cekam ili da kupujem odma sta mislite
[ bora61 @ 05.01.2012. 15:36 ] @
Pitaj Rotchilda.
On i njegovi sigurno znaju.
[ Shadowed @ 05.01.2012. 15:47 ] @
Citat:
vrdoljak: Elem ima li sanse da dinar malkice ojaca ili ce mnogo da oslabi tj da cekam ili da kupujem odma sta mislite

Mislim da nece jos mnogo oslabiti, al' to je samo misljenje, mogu ja i da pogresim. Ja cu eto upravo danas da orocim neke dinare na 6 meseci, pa cemo videti :)
[ halisuretan8 @ 10.01.2012. 20:02 ] @
Citat:
mmix: Inace, niko vise ne pominje zlato sad kad je yield pao na 10% gubitaka na mesecnom nivou a godisnji yield pao ispod prosecnog stocka? :)


pa to je pravo vreme za kupovanje zlata.

s obzirom da se nastavlja stampanje kreditnog novca bez pokrica, zlato ce da raste i dalje.
[ halisuretan8 @ 12.01.2012. 09:52 ] @
Inace, ako se pogleda cena rasta zlata, a raste vec deset godina, neka mi oni koji sumnjaju u dalji rast zlata dokazu suprotno. Po cemu je rast zlata bio baziran tokom godina kada su zemlje bile sa AAA rejtingom, USA okupiranjem Iraka, pa i sa IT mehurom, - a danas, svi znamo na sta ekonomija izgelda. Da li danas u odnosu na pre 10 godina ima vise ili manje kreditnog novca bez pokrica?

Oni koji sumnjaju u isto, neka se zapitaju ko danas kontrolise medije??
Citam po B92 i Blicu i ostalim novinama: kada je zlato bilo 1900 usd/unca onda su svi govorili "pocinje zlatna groznica" a sada kada je zlato oko 1600 trube na sve strane "ne vredi ulagati u zlato".

A bas je sve suprotno. Kada je bilo 1900 nije trebalo kupovati zlato a sada bas treba.
[ mmix @ 12.01.2012. 11:15 ] @
Pa ti onda kupi

Hedgeri opet prave maj*une od vas i prodaju vam laznu sigurnost za zivu lovu igrajuci na strahu i neukim percepcijama o vrednosti zlata. Sistem kradje kupovnog ptencijala kroz lazna obecanja o nekoj buducoj zaradi/sigurnosti. Dafina et all samo zapakovana u perfidnije pakovanje. I kao i onda i ovo kad pukne necete kriviti sebe vec tamo neku Dafinu.

Gluposti koje danas vidjam su neverovatne, imao sam pe neki mesec prilike da vidim bukvalno plastificiarni 1g zlata u tvrdoj plastici (formata kreditne kartice) gde kao kroz prozorcic na akrtici mozes da "vidis" svoj gram zlata a karticu je kao potpisao neki revoizor iz svajcarske. Te kartice se masovno uvaljuju plebsu u sloveniji i hrvatskoj i niko od kupaca to uopste ne proverava (kakoc es posle prodati karticu, jel) pa unutra moze da bude bilo sta sto je zuti i metalno Sto je najgore ljudi to valjaju po licnoj osnovi, sa dubokim ubedjenjem i kad to pukne i puknu prijateljstva i kumstva oko ovoga, bice tu i krvi.

Zlato mora da se iskopa, pretopi, itd, ne mzoe da nastane iz cistog vazduha. Dakle, da bi ga ti kupio neko MORA da ga PRODA a ako je zlato tako super investicija za buducnost zasto oni koji poseduju zlato tebi prodaju isto za "propali" dolar/evro? Zasto ga ne sacuvaju za sebe?
[ Dexic @ 12.01.2012. 16:20 ] @
Nadovezivanje na zadnji pasus mmix-ove poruke:
Najveci SHOTERI zlata su proizvodjaci.
[ radovic @ 13.01.2012. 20:39 ] @
Stedite bre u dinarima.

Orocite dinare kad vec imate 14-15-16 pa i 18% kamatnu stopu a jos i nemate porez. (zavisi od kolicine i duzine trajanja).

Druga opcija je da ako necete bas toliko da rizikujete i hocete mirno da spavate kupite
nekretninu negde na dobrom mestu (ako je lokal) ili stan tipa na Vracaru.
Verovali ili ne sa nekretninom od rente ako dobijete i 6% godisnje je uspeh al zato sta god da se dogodi sta valutom
nekretnina je tu gde jeste i vasa je.
Cak i ako se zarati kad prodje rat (a proslo ih je dosta) uvek mozete da se vratite u tu nekretninu.

U svakom slucaju moja preporuka
za one koji hoce mirno da spavaju
1. lokal/stan
a za one spremne na rizik
2. stednja u dinarima

A onda se lepo izvalite u fotelju i pratite ko ce da pobedi u ovom ekonomskom ratu EU ili US. :)

ps: Svako ko misli da ce hiperinflacija da zahvati neku valutu (tipa EUR) treba da uzme stambeni kredit u istoj. :)


zlato = promasaj
chf = uzas
eur = vise/manje ok al rizik
usd = visoki rizik - na duzi period
dinar = ok
nekretnine = ok - na duzi period


Moje jos zapazanje je da ispada kao da neko namerno forisa da valute budu 1:1 - u odnosu na dolar (zajednicka valuta ???)

USD/AUD
http://finance.yahoo.com/echar...0;logscale=on;source=undefined

USD/CAD
http://finance.yahoo.com/echar...0;logscale=on;source=undefined

USD/CHF
http://finance.yahoo.com/echar...ctive#symbol=USDCHF=X;range=5y

Sudeci po tome EUR ce jos da pada a funta ce nesto malo da skoci :)
[ Igor Gajic @ 13.01.2012. 22:16 ] @
@radovic

To je bila najbolja kombinacija do sada. Ali idu izbori u maju, dugovi su nenormalni. Jako je rizicno ulagati sada u dinare.
[ Shadowed @ 13.01.2012. 23:58 ] @
Citat:
radovic: Cak i ako se zarati kad prodje rat (a proslo ih je dosta) uvek mozete da se vratite u tu nekretninu.

Ovo je verovatno najlosiji moguci primer za nekretninu :)
[ radovic @ 14.01.2012. 02:17 ] @
@Igor Gajic
Slazem se rizik svakako postoji i nije mali. Mada opet mislim da se isplati jer ako neko (na vecu sumu) dobije 15% ili cak 16% godisnje, cisto sumnjam da ce inflacija biti bas tolika (cak i pored toga sto idu izbori). Ako neko treba danas da bira dinar vs EUR/USD, mislim da bi trebalo da izabere dinar i pored visokog rizika. Mada pravi momenat je bio kada je Shadowed orocio dinare :)

A za one skepticne i teoreticare zavere najbolje je da kupe nekretninu u Beogradu.
[ mmix @ 14.01.2012. 08:10 ] @
Kupovina stana sada je losa investicija, ima ove cak i cela tema o tome.
[ radovic @ 14.01.2012. 13:40 ] @
ako biras izmedju stednje u USD/EUR/CHF i nekretnine u Beogradu kupi nekretninu.
Dobijaces 6% godisnje (na ulozena sredstva). To je trenutno najsigurnija investicija.

Iako jeste mozda los momenat (mada to je uvek pitanje) ako mislite da ce stanje da se pogorsa onda nekretnina je najbolja investicija ali se malo dobija mesecno. Sta da se radi kad nismo svi ko shadow pa da ubodemo pravi momenat da orocimo dinare :)
[ Dexic @ 14.01.2012. 14:25 ] @
Posmatranje nekretnina kao investicije je los predlog osim za nekoga ko stvarno ne zna sta ce sa novcem, a takvi ne citaju forume.
Nekretnina koja se moze iskoristiti za zivot je vec drugo.

Nema pravila gde ce ici nekretnine, pogotovu ove koju obican gradjanin moze da priusti. Trenutno je izbor takvih nekretnina SMESAN i ZALOSTAN.
A ulaganje u takve nekretnine je suludo kao ULAGANJE. Zato kazem, ako moze da se iskoristi trenutno kao mesto za zivot, OK. Sacuva se novac sigurno (da li cena nekretnine padne ili ne, ona je koriscena, nije isto kao i kada sama vrednost novca propada).
[ mmix @ 14.01.2012. 15:14 ] @
Citat:
radovic: ako biras izmedju stednje u USD/EUR/CHF i nekretnine u Beogradu kupi nekretninu.
Dobijaces 6% godisnje (na ulozena sredstva). To je trenutno najsigurnija investicija.


Jedini nacin da imas povracaj investicije od 6% godisnje je da se gadno istripujes da ces stan moci da prodas za pare za koje si ga uzeo. Uostalom sve i da se to ne promeni 6% je minorni povracaj na investiciju, to je jedva 3% iznad euro inflacije.
[ radovic @ 14.01.2012. 16:05 ] @
@mmix
Ja imam lokal u kome mi je povracaj 6% godisnje i sta je tu je a iskreno mislim da je dobro.
A kupljen je 2008 (kad je po medijima bio vrhunac u nekretninama) a sad mogu da ga prodam 30% vise od nabavne cene.
Verujem da ce i u buducnosti moci jos veca razlika da se napravi, pa cu sacekati jos malo. U svakom slucaju gledaj to ovako.
(cene cu karikirati da se bas ne ofirem previse ali ce razmera biti prava).

Kupljen za 100.000e - 2008me
izdavao se 2 godine po 1300e (2008-2010)
zadnje 2 god za po 500e - ali je novi zakupac ulozio 30.000e u sredjivanje
Danas moze da se proda za 130.000e (imam ponudu).

U svakom slucaju u nekretninama malo po malo i uradi se nesto, (klasican srpski biznis) obrnes, okrenes i tako to :).
Da imam sad nekog viska kapitala ja bih ili orocio kao shadow u dinarima ili kupio lokal na prometnom mestu u Beogradu.
[ mmix @ 14.01.2012. 16:33 ] @
E jbg sad, od izuzetka pravis pravilo. nema toliko likova da ulozi 30% vrednosti nekretnine u tudj lokal za tudj ceh i to bez ugovorne obaveze, taki se ne radjaju svaki dan. Isto, ako danas za taj lokal imas ponudu od 130k onda si2008 isti kupio deelo ispod cene sto opet nije neko sto je izvodljivo u opstem slucaju.
[ cika dacha @ 14.01.2012. 23:36 ] @
najisplativije i najsigurnije je kupiti njivu na malko vecoj nadmorskoj visini od ravnice!
[ radovic @ 15.01.2012. 00:00 ] @
@cika dacha pa jeste njiva pouzdana ali povracaj 0% ? ? ?? ? :) tj bices u minusu za godisnji property tax.

@mmx pa sta znam mislim da nije bas izuzetak. Cene po oglasima sta vidis danas su samo neke gluposti koje se prodaju. Kada covek ode na teren obidje par nekretnina od ovoga sto se prodaje danas videce da cene ne da nisu pale nego upravo suprotno. Prodaju se samo 'slucajevi' od nekretnina, tipa 'iz otkupa', nadogradnja - samo sto nije uknjizeno i slicno. Evo imam primer jedne poznate firme iz NS koja jednom u 2-3 dana kupi neku nekretninu za svoju maloprodaju i traze lokale na sve strane (po celoj Srbiji) i njihovo iskustvo je da 2007-2008me si mogao da kupis jos i koliko toliko pristojan lokal a danas nista i danas sve to mnogo skuplje. (misle iskljucivo na Beograd) Naravno ima i obrnutih primera ali dobre lokacije se retko pojavljuju. E sad kada se izadje malo iz sireg centra Beograda stanje se menja drasticno.

ps: naravno da 30% je sa ugovornom obavezom na 5 god ali ti mozes da prodas nekretninu takva kakva je sa tom ugovornom obavezom.

Po meni onaj ko danas kupi lokal uz recimo Bulevar (ako ga nadje) kada se izgradi metro za 5-10 god, taj lokal ce sigurno vredeti 40-50% vise nego danas a dotle uzima neku rentu od 5-6-7-8-9% godisnje, nadje neku solidnu firmu tipa banke, srede mu lokal i podignu vrednost. Ima tu racunice naravno zato se ljudi i bave time.

[Ovu poruku je menjao radovic dana 15.01.2012. u 01:17 GMT+1]
[ Shadowed @ 15.01.2012. 00:08 ] @
Citat:
radovic: @cika dacha pa jeste njiva pouzdana ali povracaj 0% ? ? ?? ? :)

Samo za lenčuge i bas velike baksuze.

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 15.01.2012. u 01:25 GMT+1]
[ radovic @ 15.01.2012. 02:18 ] @
@shadowed :) definitivno si u pravu!!! ako se posmatra iz tog ugla :D
[ Dexic @ 15.01.2012. 09:06 ] @
Lokali na dobrom mestu mogu def. dobro da se izdaju sada - ali DOKLE? Evo, pre vise od godinu i po sam pomagao kolegi da nadje lokal za apoteku. U centru ispod 1000e nista kasvetno (u stvari NISTA) nije bilo u ponudi. Sada mogu za 500e da se nadju superiska lokali!
Ko ne moze, taj nije ni pokusavao bukvalno. Cak ima i primera gde daju lokale samo da onaj ko iznajmljuje placa osnovne troskove (komunalije i porez).
Dokle ce drzati cene? Ne mogu svi da budu maloprodaje bre... nemamo nikakvu proizvodju koja ce opskrbljivati ovu zemlju. Nece maline i softver da drze lokale :)

Te trange-frange izjave "kroz 10 godina" ostavi nekom drugom :) (bez uvrede, nalusao sam se takvih izjava od agenata). Sve sto mogu da kazem takvim izjavama je da to moze da vazi za Miskovica i slicne... obican gradjanin moze DANAS da gleda kakva je situacija i da proveri da se nece nesto bitno pogorsati u roku od godinu/dve, tj. da nema nesto planirano sto ce negativno uticati na taj kraj.

Ali tvoj lokal je izuzetak, jer kazem sada u centru (STROGOM, znaci izmedju Kneza i Cara Dusana) se nalazi bombonice od lokala za maltene cenu kirije ili jeftinije od stanova tih povrsina.


A za njivu, iz iskustva nekih u okolnim zemljama, ne bih rekao da je dobra investicija. PREVISE tu treba da se brine (nebitno sto treba da se razmislja, prati, brine i radi - ne samo na njivi vec i za sve ostalo sto je vezano za prodaju).
Desavalo se da ljudi kupe njivu, koju je neki bolid merkao da kupi za 1din. i onda mu prave lom. Vise ga kosta obezbedjenje male njive nego posiljke zlata :D
[ cika dacha @ 16.01.2012. 21:04 ] @
radovic@ za njivu da dam malo vama neukima jasnoce! na njivu npr 1h koja kosta blizu grada oko 4000e a udaljena ima i za 1200e al ajde da cenu ne uzimam u razmatranje jer je mnogo jeftinija nego ti vasi lokali! prijavis gazdisnstvo sto je gratis!! i navedes da uzgajas kukuruz ili zito pa samo od drzave zbog toga imas 14.000 din bilo za 2011 sad ce biti 17000din sto je radis tj obradjujes! a u eu je 700e(lepa cifra)! pa lepo posadis zito koje zahteva 12 dana rada godisnje i drzava ti otkupi kao sigurni kupac svake godine pa i u najvecoj inflaciji bilo tako! znaci kod god ti i ja moramo da jedem i ken.am. hranu moramo konzumirati! tako da je zemlja isplativa i da je das u arendu sto je 200e godisnje u mom kraju imas zaradu mnogo vecu od tih tvojih lokala!!! za vreme rata dzak brasna iza linije je bio 100dm !!! pa ti vidi sta je vrednije hrana ili lokali tj valute???
[ Dexic @ 16.01.2012. 21:41 ] @
A da, mi kao obicni ljudi mozemo sada pored Miska da kupimo tek tako primetnu kolicinu zemljista i zaradjujemo na tome :)
A i obrada hektara godisnje je boza bre, to i Crnogorci obrade :)
[ radovic @ 17.01.2012. 00:03 ] @
ma zemlju mozes da kupis za sitne pare danas i to u hektarima :) ako mislis da ces da profitiras samo napred :)
[ cika dacha @ 17.01.2012. 20:04 ] @
Dexic@ pre 4 godine moj rodj.buraz je kupio 10ha u komadu! misko je kupovao zemlju tj poljoprivredna dobra ! a ne od ''sitnih'' seljaka! svako ko danas kupi lokal i stan u nameri da ga izdaje pravi preveliku gresku! ekonomija je tako jednostavna ne treba je komplikovati! sto onda miskovic ne izdaje stanove i lokale i boli ga? svaki tajkun ima njive!!!
[ Dexic @ 17.01.2012. 20:56 ] @
Pokupovao bi Misko sve stanove i poceo da ih izdaje da misli da moze od toga da zaradi :)
Nemoj mu davati ideje :)
[ radovic @ 18.01.2012. 16:04 ] @
Citat:
cika dacha: Dexic@ pre 4 godine moj rodj.buraz je kupio 10ha u komadu! misko je kupovao zemlju tj poljoprivredna dobra ! a ne od ''sitnih'' seljaka! svako ko danas kupi lokal i stan u nameri da ga izdaje pravi preveliku gresku! ekonomija je tako jednostavna ne treba je komplikovati! sto onda miskovic ne izdaje stanove i lokale i boli ga? svaki tajkun ima njive!!!


Ti ako mislis da Miskovic ne izdaje lokale po Terazijama, Knez Mihailovoj, Bulevaru zivis u iluziji.
60% svih tih lokala su njegovi (preko razno-raznih firmi). To je jedan od razloga zasto je godinama unazad vrlo tesko naci lokal na tim lokacijama.
[ cika dacha @ 20.01.2012. 15:11 ] @
ako to tajno kupuje zasto onda javno pokazuje da njive kupuje? evo juce matijevic kupio jos jedno poljoprivredno dobro kod subotice za 7.5 miliona evrica!
[ radovic @ 20.01.2012. 15:15 ] @
Niko ne kaze da kupuje tajno. Samo to i nisu neke znacajne investicije da bi se posebno prenosile ali svakako s vremena na vreme imas o tome. Doduse ne direktno on kao fizicko lice vec njegove firme ili povezana lica.
Ne kazem da je to bilo sta lose (cak sta vise) nego samo kazem da je veliki deo nekretnina u Beogradu pod njegovim vlasnistvom. Mada to i nije lose, bolje da investira ovde nego u nekoj drugoj zemlji.

Sto se tice Matijevica oni sve svoje lokale imaju u svom vlasnistvu (a nakupovali su ih bas dosta).
Takodje Pera Matijevic je vlasnik ne jedne nego 40 firmi od toga dosta poljoprivrednih sa 0 duga ili kredita.
[ kalimero 011 @ 27.01.2012. 15:33 ] @
Citat:
In an effort to stave off a recession, the Swiss National Bank (SNB) set a cap of 1.20 francs to the euro on Sept. 6, but the latest KOF reading could make trade unions and politicians more vocal in their calls for the SNB to shift the cap higher.

Citat:
The weak data raises concern that the Swiss National Bank may want to intervene and change the euro-franc cap, which is at 1.20 CHF at the moment. Some expect at least a verbal intervention from the SNB.


http://economictimes.indiatime...s-kof/articleshow/11649841.cms
http://www.trading-point.com/f...nomy-heading-to-recession-6342
[ halisuretan8 @ 29.01.2012. 11:23 ] @
Neki mi ljudi nisu ovde jasni, pa nekretnina nije valuta, a covek je postavio pitanje "koju valutu da kupim...?".

Ponavljam, sve valute pokusavaju da devalviraju u odnosu na dolar, kako bi povecale konkurentnost. Drugo, dolar postaje sve manje zanimljiv kao drzavna rezerva, obveznice se prodaju. Trece, da bi se povecala konkurentnost i kupile obveznice koje Kina prodaje, USA ih kupuje stampajuci jos vise dolara.
Sve u svemu, sledi kolaps sistema.

Ja predvidjam nastavak rasta zlata sa 1.600 po unci, na 2.000 - 5.000.
Neki govore o rastu zlata cak i na 50.000 za uncu.

I jos poslednje, zlato nije "virtualna" vrednost. Zlato se, kao i srebro, koristi i u industriji i sve je veca traznja.
[ Dexic @ 29.01.2012. 14:01 ] @
Problem sa zlatom nije da li ce rasti vec KADA ce rasti.

Pogledaj recimo osamdesete... zlato je dostiglo 400e, sto nije dostiglo sledecih 20 godina posle toga! TO je bilo nakon prestanka gold system-a, znaci dosta posle prestanka koriscenja zlata kao rezerve.

Uzmi sledeca dva primera ogromnog pada zlata zadnjih godinu dana:
- prvi je bio kada je Kina odlucila da smanji max. leverage na metalima za 1%!
- najveci pad je bio kada je bila neophodna ogromna likvidnost sistema, kada su evropske banke prodavale tone i tone zlata da ne bi propale jer se pokazalo da nisu imale dovoljnu likvidnost u tom momentu.

Recimo da ljudi zazele da uzmu svoj novac iz banaka mnogo vise - doci ce ovog drugog scenarija i zlato moze olako pasti na 1000$/oz i nize.


Ne znam da li ste primetili ali zlato vise ne igra safe-haven ulogu. Kad god je u skorije vreme bilo nekog komeskanja, dolar i jen su jedini rasli, zlato je padalo cak vise od evra cesto.
[ cika dacha @ 29.01.2012. 21:20 ] @
ni jednu valutu ne treba kupovati za rezervu jer je to samo papir!!! a opet zlato je precenjeno jer cemu ono sluzi osim za luksuz??? mozda u nekim specaijalnim namenama pita let u svemir pa zastita od radijacije i ostale potrebe koje 98% stanovnistva nikad nece imati potrebe! ako vec hoces da kupujes plemenite metale preporucujem srebro! ono cak opet ima mnogo veci rast od zlata! a tih 98% ljudi ce uvek uvek morati jesti,piti,disati,spavati,leciti tako da u tim oblastima su najsigurnije investicije!!!
[ halisuretan8 @ 29.01.2012. 23:48 ] @
Citat:
cika dacha: zlato je precenjeno jer cemu ono sluzi osim za luksuz???


boink!
[ žutokljunac @ 31.01.2012. 04:51 ] @
Citat:
radovic:Ja imam lokal u kome mi je povracaj 6% godisnje i sta je tu je a iskreno mislim da je dobro.
A kupljen je 2008 (kad je po medijima bio vrhunac u nekretninama) a sad mogu da ga prodam 30% vise od nabavne cene.
Verujem da ce i u buducnosti moci jos veca razlika da se napravi, pa cu sacekati jos malo. U svakom slucaju gledaj to ovako.
(cene cu karikirati da se bas ne ofirem previse ali ce razmera biti prava).

Kupljen za 100.000e - 2008me
izdavao se 2 godine po 1300e (2008-2010)
zadnje 2 god za po 500e - ali je novi zakupac ulozio 30.000e u sredjivanje
Danas moze da se proda za 130.000e (imam ponudu).

U svakom slucaju u nekretninama malo po malo i uradi se nesto, (klasican srpski biznis) obrnes, okrenes i tako to :).
Da imam sad nekog viska kapitala ja bih ili orocio kao shadow u dinarima ili kupio lokal na prometnom mestu u Beogradu.


Radoviću, svaka ti čast!

Ti si zaista redak primer.

Na taj tvoj primer dolazi 10 suprotnih, odnosno ljudi koji su kupili lokal za skupe pare, pa sada ne mogu da ga prodaju, niti iznajme.

Ako gledaš da uzmeš lokal u centru, da ti kažem da u prodaji postoji sasvim solidan broj lokala koji se prodaju. Problem je što nijedan od tih lokala nije na prometnom mestu. Svi su u centru, ali u nekim uličicama.
Sa druge strane, ako hoćeš prometnu ulicu, cene su paprene. Od 6000€ do 9000€ po kvadratu.

Još jednom, svaka čast. Drago mi je da neko tako dobro investira. I meni daje elana.
[ Lavlja_Jazbina @ 31.01.2012. 08:20 ] @
*radovic
Tvoja prica je bas bajna.Mogao bih da das neki savet i agencijaa kako kupiti lokal i profitirati
turbo.U zlatno vreme za 1300€ su izdavani lokali za te pare u bloku 70,a jos si nasao i zakupca
koji ulaze 30K.Znaci soma i trista za ruinu,posto ovaj ulaze trecinu u lokal koji nije njegov.mmMM.
Nekretnina nije losa,ali mozemo postati trusno podrucje pa ode kapital.
Kad bi se moglo uloziti u vodu pa lagerovati za neko drugo vreme.Mislim da nije losa varijanta
investirati u rad.Mislim svako u svoj.Ta njiva pa pcele,recimo.Gde bi bili da *radovic je i porez
placao na te novce.Sada ozbiljno,ako te hoce ta zarada ima jedna jahta 180k vrednosti,daje se za
160k pa zaradi.
Sada nesto da pitam za sebe,Sta mislite o australiskom dolaru,ili kanadskom.Obe zemlje su ekonomski
jake i da kazemo nezavisne.I da li postoji neki sajt sa statistikom od jedno 10godina unazad sa
vrednostima valuta u tom periodu.
[ radovic @ 31.01.2012. 09:45 ] @
Citat:
žutokljunac:
Ako gledaš da uzmeš lokal u centru, da ti kažem da u prodaji postoji sasvim solidan broj lokala koji se prodaju. Problem je što nijedan od tih lokala nije na prometnom mestu. Svi su u centru, ali u nekim uličicama.
Sa druge strane, ako hoćeš prometnu ulicu, cene su paprene. Od 6000€ do 9000€ po kvadratu.


konacno neko ko zna realne cene :)
Neverovatno je kako je ponuda vrlo mala za dobre lokale u Beogradu, znaci otprilike kao pre 2008me nista se nije promenilo.
Sad kad treba da kupis lokal znaci ne da nema nego je katastrofa a cene izuvaju.

i hvala mada licno mislim da ima i drugih primera.
Doduse verovatno si u pravu da postoje i obrnuti.
[ Dexic @ 31.01.2012. 10:15 ] @
Niko od nas nije rekao da cene najboljih lokala u centru ne izuvaju :) Ali ima lokala koji se IZDAJU i maltene ti jos placaju da ga koristis jer im ne vredi da samo stoji - papreno ih kosta prazan lokal.
Ne treba ti lokal u samom Knezu pored Kontiki-a i Hotela "kako se zvase". Itekako je dovoljan neki u Dobracinoj ili Kralja Petra. A ti lokali se trenutno prodaju za kikiriki naspram 2008. (nisu dzaba ali su jako jeftini za takva mesta). Prosetaj... videces nekolicinu dobrih ponuda.
Kod staklenika nisu mogli da izdaju lokal poveci za 1000e pretprosle godine. Po meni mnogo bolja lokacija za neke firme nego Knez. Extra prometno.

U pravu je zutokljunac, mozda je tvoj primer stvaran i svaka ti cast na izboru onda, ali ima 10x vise suprotnih primera :(


Australijski dolar je na najvecem nivou ikada a nije safe-haven valuta vec bas naprotiv - valuta koja jako lako pada ako dodje do komeskanja (recimo pao je 50% sredinom 2008 tokom krize za samo ~mesec dana).
Nije to zgodna valuta.
CAD... kao i AUD je commodity currency sto znaci da moze lako da bucne nanize, medjutim CAD je "vezan" za naftu, tako da je manja sansa za velika kolebanja. Sa druge strane, najveci partner Kanade je USA, pa je debelo vezan i za USD.
Znaci obe ideje - otpisi.
[ pokerzavisnik @ 03.02.2012. 11:22 ] @
Ja mislim da ces najbolje proci sa pezosima
[ pokerzavisnik @ 23.02.2012. 00:23 ] @
Po meni poto sam se kretao u tom krugu ljudi koji rade sa novcem i tim konverzijama dolar, kineski juan i zlato su ti siguran dobitak opet kazem po meni. Normalno na kraju i ako mozes cim za dve godine prodje ovo kolebanje da ulozis u nekretninu, ako mozes. Dolar je vezan za naftu i zbog problema sa Iranom cena goriva skace samim tim i dolar. To je neko moje skromno misljenje.
[ Dexic @ 23.02.2012. 08:53 ] @
Ovo si sve lupio i ostao ziv :)
[ zizi333 @ 23.03.2012. 20:24 ] @
ma nekretnine ako imas brdo love
a ako imas malo onda nemoj nista
[ examples @ 30.03.2012. 13:47 ] @
Americke obveznice mozda. Relatvino stabilna valuta, retko kad idu ispod minimuma.
[ patka10 @ 13.04.2012. 11:40 ] @
Najbolje bosansku Konvertibilnu banku. Ona je vezana za strane valute i njoj se ne mijenja vrijednost otkada je uspostavljena. Sve da i hoće političari da joj promijene ne mogu se dogovoriti.
[ TheAlas @ 11.05.2012. 17:46 ] @
Ne vrede mnogo valute nama običnim smrtnicima. Da se radi o milionima pa da pričamo o nekim muljevinama s rudama i valutama... ovako nema šta da pričamo. Te male pare s kojima mi baratamo možemo čuvati u evrima ili založti u banku i nadati se najboljem. U slučaju nekakve katastrofe jedino što će stvarno vredeti su praktične veštine, znanje i snalažljivost. Naravno, treba razumeti barem osnovne procese u svetskoj i lokalnoj ekonomiji ako želite bolje iskoristiti svoja postojeća znanja i veštine - to se podrazumeva: svako znanje je vredno. Od čuvanja para ispod dušeka nema koristi, pametan čovek će napraviti neki mali biznis i obrnuti te pare. Sve što stoji neiskorišćeno gubi na vrednosti pa i zlato. Kod štednje uvek treba gledati stabilnu valutu s malim inflacijama a nema svetske valute koja će propasti tako brzo da je vi ne možete zameniti. Tako barem ja mislim....
[ hanszarkov @ 09.07.2018. 10:50 ] @
Da malo osvezim
Da li se nesto promenilo u 2018 ?
Bitcoin tj criptovalute su isto usle u obzir za ulaganje. Da li je to i dalje nestabilno trzite?
[ djoletj @ 24.04.2022. 20:13 ] @
Ovde dugo nije nista pisano pa se pitam ima li nekih promena u misljenjima kada se uzmu u obzir trenutna desavanja u svetu?

Zapravo imam jednu situaciju koja je delimicno vezana za ovu temu pa nisam siguran sta bi bilo pametno.Prodajem neku nekretninu i javio mi se potencijalni kupac koji bi zeleo da sada uplati jedan deo (prakticno kaparu) a ostatak u roku od godinu dana.Posto mi taj novac nije trenutno neophodan nemam problema da sacekam ali nisam siguran jel pametno vezati se za euro u ovom momentu dok se jos ne zna u kom smeru ce se ovo u Ukrajini kretati i kakva ce za 3, 6 ili 12 meseci situacija u Evropi biti po pitanju hrane,energenata i uopste industije i ekonomije.Sa druge strane,bez obzira na sve price sa TV-a,dinar mi je jos manje pouzdan ali to verovatno ima veze i sa iskustvima od pre 20 i 30 godina :)

Uglavnom,jel pametno u ovom trenutku "orociti" ustedjevinu u eurima na 12 meseci i nadati se da ce nakon tog roka vredeti priblizno isto kao danas?
[ Java Beograd @ 24.04.2022. 21:29 ] @
Niko, zapravo, ne zna šta će biti s' kojom valutom za godinu dana. Kad bi to neko znao, mogao bi da se obogati na berzi.

Ali, malo je čudno da prodaješ nekretninu, a novac ti nije potreban. Postavlja se pitanje: zašto onda prodaješ? Nekretninu uvek čuvaš u vlasništvu dok god možeš, i sakupljaš prihod od rente.

Ako je ipak u pitanju nekretnina koja ti odvlači pare: kuća/stan koji ne možeš da izdaješ a plaćaš održavanje/porez/komunalije (na primer) onda prodaj, pa kupi drugu nekretninu, koja može da se rentira, i da ti donosi prihod.

Ako si ipak baš rešio da prodaš, onda nema ni trunke ekonomske logike da pristaneš na isplatu posle godinu dana. Nikako nemoj to da radiš.

Ako prodaš, uzmi pare odmah, a ako nemaš ideju šta bi s parama - kupi investiciono zlato.



Nisam čak ni siguran da li bi notar overio kupoprodajni ugovor u kojem stoji da se pare isplaćuju posle godinu dana. (!?!)
[ djoletj @ 24.04.2022. 21:53 ] @
Ne bi to bio kupoprodajni ugovor vec pre ugovor o kapari tako da nekretnina prakticno ostaje na meni do isplate i tek tada se pravi zavrsni ugovor.Tako sam i sam pre par godina kupio kucu,nije niko pravio problem.

No nebitno to,neka cak isplati i odmah ali da iz nekih svojih razloga ne mogu odmah potrositi/uloziti novac.Npr. cuvam novac dok trazim odgovarajucu nekretninu sa dobrim odnosom ulozeno/dobijeno,to cesto potraje neko vreme ili cekam iz bilo kog drugog razloga.Bilo bi malo nezgodno da trcim da kupim zemlju pa onda prodam zemlju da bi kupio zlato pa zlato u stan pa stan u... :)
Ne pratim ekonomiju a ni politiku medjutim ipak cujem da se svasta desava pa sam pomislio moze li se desiti da i taj famozni euro koji je ovih godina bio reper vrednosti svih stvari u narednih par meseci skljoka zbog problema izazvanih ovim ratnim desavanjima.Prosle godine mi ovo ne bi ni palo na pamet...

A sto se nekretnine tice,malo je specificna pa se ne otimaju za nju i onda ne mogu bas da biram kupca a nije ni da ne znam sta bih sa novcem nego nisam siguran da bih uspeo brzo da nadjem to sto bih kupio pa mi zato nije problem da cekam.Ali jedno je sacekati a drugo izgubiti npr. pola vrednosti u tom cekanju...


Odnosno,cela ova stvar oko prodaje nekretnine je u osnovi nebitna,to je samo neki moj razlog zasto sam pitao.Ono sto je glavno pitanje je ocekuju li se neka drasticnija tumbanja po pitanju eura u bliskoj buducnosti s obzirom na aktuelna desavanja. Svestan sam da niko ne moze znati sigurno ali da li bi neko ovde bio spreman da cuva polovinu ili bar cetvrtinu svog imetka u eurima sledecih godinu dana ili bi radije po svaku cenu pokusao da ih pretvori u nesto drugo...

[Ovu poruku je menjao djoletj dana 24.04.2022. u 23:11 GMT+1]
[ ademare @ 24.04.2022. 23:34 ] @
A sta ocekujes ?

Da Nemacka i Francuska i ostali , Bankrotiraju , a da Srbija bude Ekonomski " Tigar " ?


Ako Nemacka potone , sto je nemoguce , ali ajde kao pretpostavka , onda ima Srbija da potone 10 puta toliko !


I zasto bi Nemacka propala ? Zbog gasa ?


A kako mislis da ce Svajcarska da se snabdeva sa gasom ? Preko Meseca ? Ili preko Nemacke i Francuske .
[ djoletj @ 25.04.2022. 00:26 ] @
Pa ne ocekujem nista,samo se pitam kakve su sanse da se dogodi malo krize u EU pa da za odredjenu nekretninu kod nas za koju sada treba izdvojiti npr 33k $ tj. 31k CHF tj. 30k eura sledece godine taj iznos bude 33k $ tj. 31k CHF tj. 45k eura :) Ne mislim ja na veliku krizu,bankrot i totalna propast nego ono...privreda malo stuca,nesto nezaposlenih,mozda neka od clanica razmlisli cak i od izlasku i tako...krizica tek toliko da vrednost valute padne u nekoj meri.

Naravno,isto pitanje se moze postaviti i za $,CHF ili bilo koju drugu valutu u bilo kom momentu - pretpostavljam da to osnova funkcionisanja Forex-a ali sada mi se taj momenat za postavljanje pitanja cini pogodniji nego recimo prosle ili pretprosle godine...
[ radovic @ 25.04.2022. 07:48 ] @
Kupi rusku rublju :)

Salim se. Kes je "kratkorocno" prevozno sredstvo koje omogucava brz ulaz i izlaz iz raznih asset klasa.
Kes ti sluzi samo da premostis kratkorocno dok ne udjes u nesto novo. Tako da u kesu treba da se bude sto krace (tj u bilo kojoj takozvanoj FIAT valuti).
[ B3R1 @ 25.04.2022. 09:44 ] @
Citat:
djoletj:Ono sto je glavno pitanje je ocekuju li se neka drasticnija tumbanja po pitanju eura u bliskoj buducnosti s obzirom na aktuelna desavanja.

Cuj, to ne znaju ni Soros, Bafet i Gejts, kamoli mi, prosecni tupsoni i dangube ...

Sto se tice valuta, imaj u vidu da u Srbiji ljudi mahom nece da prime nista osim evra. Probaj, recimo, da platis auto, zubne proteze, gradjevinske radove, advokata itd. u svajcarskim francima. Dobices odgovor: "A, to ne moze. Primamo samo evre ili dinare". Takvo je bilo iskustvo mojih poznanika koji zive u Svici i dolaze u Srbiju. Ranije su im prihvatali CHF, sada moraju da menjaju pare za evro pre dolaska u Srbiju.
[ djoletj @ 25.04.2022. 13:22 ] @
Ma sve razumem

Nego sam se ja vec opekao na slican nacin,zato i pirim u hladno :) Tamo negde krajem osamdesetih moj pokojni cale je jedno vece legao sa 30k DM a ujutro se probudio sa 15k DM :) .Ne bukvalno,naravno, nego je bio vezan nekim dinarskim ugovorom (nije moglo drugacije tada) i u vremenu izmedju zakljucenja ugovora i fizicke naplate DM sa 7 din otisao na 14 din (ili nesto slicno,znam da je bilo tacno duplo). I to je to - ugovor potpisan,iznos u dinarima je zaista isplacen taj koji pise a to sto oni vise ne vrede toliko je neka druga stvar...
[ Panta_ @ 25.04.2022. 15:18 ] @
Citat:
Tamo negde krajem osamdesetih moj pokojni cale je jedno vece legao sa 30k DM a ujutro se probudio sa 15k DM :)

Slično kao sa evrom početkom dvehiljaditih kada su ljudi menjali 2 marke za evro. Koja je to prevara bila, praktično su ljudima prepolovili ušteđevinu. Naravno, cene su ostale iste, samo su marku zamenli sa evrom.
[ B3R1 @ 25.04.2022. 15:30 ] @
Citat:
djoletj: Tamo negde krajem osamdesetih moj pokojni cale je jedno vece legao sa 30k DM a ujutro se probudio sa 15k DM :)

To nije bilo krajem 80-ih, vec negde 1990/91, ako me pamcenje ne vara. A tvoj otac je bio jos i srecan covek, hiljade i hiljade drugih su legli i sa po par stotina hiljada maraka, a ustali sa velikom NULOM. Takozvana stara stednja. Drzavni lopovluk koji je do danas ostao neresen.

Da se podsetimo:

Niko nema prava da vas bije,
osim narodne milicije.

Niko nema prava vase pare krasti,
osim drzave i organa njene vlasti.
[ djoletj @ 25.04.2022. 16:49 ] @
Mislim da je to ipak bilo nesto ranije jer smo se 1989 ili 1990 vec preselili u drugu kucu delom kupljenu tim novcem.Mozda onda pre ono 34 > 62 krajem `89? Nemam pojma,bio sam relativno mlad pa nisam mnogo obracao paznju na to.

No nebitno,sutina je da se to desava a desava se i da covek jednostavno ne moze odmah uloziti u nesto stabilnije vrednosti tipa nekretnine.Moj prijatelj evo vec trecu godinu odlazi na po par meseci u inostranstvo,skuplja taj novac da bi se skucio i racuna da ce mu trebati jos dve godine za to sto je zamislio a u medjuvremenu drzi eure u slamarici.Naravno mogao je on prve godine mozda kupiti neku garazu,druge jutro ili pola oranice itd ali je zakljucio da mu se ne ceka jos dodanih pet da bi posle to rasprodao. Tako da svi mi u nekom momentu drzimo odredjenu kolicinu novca u gotovini a ja se samo naglas pitam da li ovo pravi momenat za to...
[ S A J A @ 25.04.2022. 21:57 ] @
Svako ugovaranje cene sada za nešto što će se prodavati za godinu dana je neki oblik kocke. To može da ide tebi u prilog, a može i kupcu. Zato i jeste kocka. Međutim, ne mora tako da bude. Ugovori i služe da se njima upravlja rizikom. Ti možeš ugovorom ceo rizik da prevališ na kupca (ako se on složi da bude tako). Na primer, vrednost nekretnine meriš u 4 valute i onda se za godinu dana uzima ona koja je najpovoljnija za tebe (plaćanje može da bude u eur, nezavisno od valute za vrednost). Niko ti ne brani da napraviš ugovor kakav god hoćeš. Ne postoji pravilo da morate da delite rizik. Ne morate.
[ djoletj @ 25.04.2022. 23:02 ] @
Da,bas tako nesto bi mi odgovaralo.Zapravo niti zelim ja da rizikujem niti kupac niti bilo ko drugi vec jednostavno da na kraju dobijem tu vrednost za koju se dogovaramo. A kako postoje i dugorocniji ugovori od ovoga pretpostavljam da postoje i neki mehanizmi zastite.Moracu proveriti.

Hvala na predlogu
[ ackopk @ 26.04.2022. 09:11 ] @
Investiciono zlato.
Napravite ugovor da on tebi dodje tu i tu kolicinu zlata u zamenu za nekretninu. Ti ces se na taj nacin osigurati i bices siguran da ces i ove i sledece godine prodati kucu za tri kile zlata.
Naravno, ne da ti kupuje gram po gram vec da bude vezan za zlato kao nasi lepi krediti u eurima a placenje u dinarima


@EDIT
Opet razmisljam o tvojoj poruci i o onome sto si napisao, ne postoji ta fiksna vrednost koju ti ocekujes, sve ovo je varijabilno i apstraktno. Ti sam treba da odredis sta je za tebe prava vrednost i da prema njoj baziras tu prodajnu cenu.

Npr. da i ove i sledece godine ti od te prodaje mozes kupiti istu nekretninu sa prosecnom cenom za odredjeno mesto,
da kupis istu kolicinu zlata, evra, franaka, bitcoina, nafte ili cega god ti smatras da je stabilno i vredno.

Ne postoji drugi nacin, neka referentna tacka mora postojati.