[ tomislav91 @ 01.12.2011. 21:58 ] @
naime problem je sa otvaranjem vrata. naravno,znam da se moze preko one rupice da se otvore,ali ja sam googlao malo i kazu da se moze popraviti tako da se zameni gumica koja je preko onog motora vezana za zupcanik. ja sam pokusao da nadjem tu gumicu,ali nigde ne mogu da nadjem adekvatnu. da li mozda neko od vas zna gde se to prodaje,jer ja nzm ni kako se to zove,znam da je na engleskom tzv "ruber band". Hvala :)
[ Binary Mind @ 01.12.2011. 23:07 ] @
Da li si mozda rasklopio optiku da vidis sta je problem? Postoji vise razloga zbog cega se vrata optike nece da se otvore. Ponekad je u pitanju samo prljavstina a ponekad neki deo mehanickog sklopa (ili ostecen ili cisto zaglavljivanje)... Sto bi kupovao deo ako nisi utvrdio da je to potrebno?
[ Teratron @ 01.12.2011. 23:12 ] @
Valjda je ima u svakom servisu gde odlazu hw otpad .Zamoli neki servis da ti daju neki pokvareni cd dvd rom
[ calexx @ 01.12.2011. 23:25 ] @
Pitanje je da li su iste veličine, da nije i ta već odslužila svoje a i verovatno je i ona zamašćena ... što je uz rastezanje glavni problem. Ja imam par optika sa takvim problemom, kada se prvi put desilo hteo sam da skinem sa nekog od pokvarenih ... ali su svi imali prenos preko zupčanika a ne preko gumice. Posle mi je bilo lakše da kupim novi nego da rasturam i tražim gumice ... mada bih možda to mogao da uradim jer imam bar dva odlična kojima je samo to potrebno.

Mislim da to može da se nađe u svakoj ljudskoj prodavnici elektro opreme, baš ću ovih dana da rasturim ove da ih sredim i onda mogu da sklonim spajalicu koja je bila korisna alatka. ;)
[ mserifov @ 02.12.2011. 09:12 ] @
U 99% slučajeva ne otvaranje latice na optici je samo jedna stvar. stara i previse sada velika gumica. Koja povezuje glavnu remenicu elektro motorića koji otvara vrata i remenice koja je vezna za ostatak mehanike za otvaranje.

Tih se gumica ima kupiti svugdje u starim servisima i prodavnicama elektroničkog materijala (bar ovdje kod mene je to moguće)

Međutim problem se može riješiti vrlo jednostavno. Unutar CD roma postoje vrata ili ležište na koji liježe CD ili DVD e sada kada se uvuče latica unutra, onda mehanizam na kojem stoji laser počne da se diže unutar CD roma u položaj ispod samoga CD-a. Tako da na onu rupu na sredini CD roma legne jedan metalno plastični šeširić na kojem se vrti sam CD ili DVD.

E sada taj šeširić ima jedan metalni prsten na sebi, e sada zamislite plastični šeširć sa metlanim prstenom između dolazi CD i sa gornje strane CD-a dolazi magnetni prsten unutar same optike.

Ovo se sve dešava u jednom trenu CD ulazi laser i šeširić počinju sa donje strane CD-a da idu prema gore i kada dođu na svoje mjesto metalni prsten na šeširiću privlači magnetni prsten sa gornje strane CD-a i sada CD stoji fixno u lezistu moze da se vrti velikom brzinom i CD može da radi.

E vrata u većini slučajeva ne mogu da se otvore kada u CD-rom-u nema CD-a jer tada motorić radi one gumice ne može da izbaci laticu jer MAGNETNA veza između onog metalnog prstena na šeširiću i magnata ja prejaka a gumica je slaba i nema tog momenta. Međutim sve dok je CD ubačen u CD-rom. Motorić i ako je gumica slaba ima jačinu da izbaci laticu.

Znači da sumiram rješenje je da uvjek u CD-rom-u imate neki CD tada će u 90% pokušaja CD rom ipak izbaciti laticu. Jer kada se CD nalazi između metalnog šeširća i magneta sa gornje strane magnetna veza je slabija.

Ovo je naj češći problem na LG CD i DWD RW pržačima. Gotovo svaki nakon par godina ima ovu boljku.

Drugo rješenje je da na svakom CD rom-u ili DVD-u imate jednu rupicu malu sa prednje strane. E koliko vam se puta desilo ugasite računar ali niste izbacili CD iz CD roma e tu vam pomaže ta rupica.

U tu rupicu ugurate iglu samo malo nekih 2 ili 3 centimetra i latica će da se otvori. Kada ugurate iglu kroz tu rupicu vi u stvari gurate zupčanik koji otvara laticu i spušta laserski mehanizam.

Znač ovo isto možete uraditi kada je računar upaljen ali slijedećom procedurom. Prtisnete dugme za otvaranje CD-a i kada on krene da otvara li ne može vi mu malo pod pomognete sa iglom i on će da otvori laticu.
[ valerijan @ 02.12.2011. 10:16 ] @
@mserifov

Ova opcija sa iglom je kod mene nakon izvađenog CD/DVD-a ovek ostavljala DVD Rom nefunkcionalnim do restarta kompjutera...

Dakle svaki put kad sam to uradio, posle izvađenog CD/DVD-a sam čitač nije bio funkcionalan...Ako je ovo bio samo usamljen slučaj onda ok,
ali ako je pravilo onda je važno napomenuti da je to samo privremeno rešenje koje za dalje funkcionisanje zahteva restart...

Bilo je to pre par godina, pa sa ne sećam da li je možda i reinstaliranje čitača (bez restarta) rešavalo problem...
Uglavnom sam ga nakon nekog vremena zamenio, a sa ovim LG k nisam imao sličnih problema...

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 02.12.2011. u 17:11 GMT+1]
[ calexx @ 02.12.2011. 11:00 ] @
Verovatno usamljen slučaj, ja sada imam bar dva sa tim problemom i rešavam ga spajalicom. Nikakvih problema posle toga, sve nastavlja da radi.

E baš ću danas da ih rasturim i potražim remene. :)
[ valerijan @ 02.12.2011. 11:03 ] @
@calexx

ok, hvala. Verovatnoj je taj moj DVD bio na izdisaju, pa se zato to događalo...

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 02.12.2011. u 17:12 GMT+1]
[ mserifov @ 02.12.2011. 13:50 ] @
PA to vam i kazem tema je ovako manj vise ne bitna. Ali nervira ta pojava kada nece da se otvori CD pogon.

Prvo probajte moju opciju broj jedan da uvjek imate CD unutra malo je ovako neobično ali uvjek pali.
[ Louisss @ 02.12.2011. 16:50 ] @
A sta moze da bude uzrok nezatvaranju vrata? Otvori normalno, ali kad treba da zatvori, nece dok ih malo ne mrdnem na bilo koju stranu. Motoric se cuje ali ne uvlaci vrata.
[ mserifov @ 02.12.2011. 16:58 ] @
Isto slaba gumica moze da bude razlog ne uvlačenja nema momenta da bi se digao sisitem koji nosi laser.