[ stevan_nk @ 02.12.2011. 18:06 ] @
Interesuje me koji je najlakši i najbolji način za prikazivanje podataka sa sajta u android aplikaciji. Tražio sam na netu i pominju se JSON i XML, za ovaj drugi sam čuo i znam da ima široku primjenu. Ne mislim na webview i slične stvari da samo prikažem web stranicu u aplikaciji. Takodje me zanima, da li se za korišćenje JSON-a treba podešavati nešto na serveru gdje je sajt da bi se mogao koristiti?
[ stevan_nk @ 04.12.2011. 14:57 ] @
Niko da odgovori ili bar malo nešto da kaže ?
[ Dejan Lozanovic @ 05.12.2011. 09:41 ] @
Citat:
stevan_nk: Niko da odgovori ili bar malo nešto da kaže ? :(


Da si samo malko bacio pogled ima na istoj strani tema http://www.elitesecurity.org/t...oid-aplikacija-dohvat-podataka , video bi odgovore na tvoja pitanja
[ stevan_nk @ 05.12.2011. 19:50 ] @
Gledao sam tu temu prije nego što sam ovu otvorio ali mi još neke stvari nisu jasne. Da li bi mi mogao odgovoriti na ovo zadnje pitanje ?
Citat:
Da li se za korišćenje JSON-a treba podešavati nešto na serveru gdje je sajt da bi se mogao koristiti?

Tu sigurno treba neki API ali jel se on pravi preko jave ili JSON-a ?
[ pajaja @ 05.12.2011. 20:45 ] @
Recimo da ti treba. JSON je samo format u kome saljes podatke. Da li ces da koristis HTTP i da ti PHP (ili sta vec) generise JSON ili ces da uspostavljas TCP konekciju sa nekom posebnom aplikacijom (koju radis u javi ili kom vec god programskom jeziku) koja ce da ti salje JSON na app zavisi od tebe i sta tacno hoces da uradis.
[ biske86 @ 05.12.2011. 21:16 ] @
Trebaće ti biblioteka za rad sa JSON. Evo pogledaj primer kako se to radi:
http://www.roseindia.net/tutor.../jsonobject-java-example.shtml
[ Dejan Lozanovic @ 06.12.2011. 09:55 ] @
Citat:
biske86: Trebaće ti biblioteka za rad sa JSON. Evo pogledaj primer kako se to radi:
http://www.roseindia.net/tutor.../jsonobject-java-example.shtml


Ima vec jedna koja dolazi uz android

http://developer.android.com/r.../org/json/package-summary.html
[ Dejan Lozanovic @ 06.12.2011. 09:57 ] @
Citat:
stevan_nk: Gledao sam tu temu prije nego što sam ovu otvorio ali mi još neke stvari nisu jasne. Da li bi mi mogao odgovoriti na ovo zadnje pitanje ?

Tu sigurno treba neki API ali jel se on pravi preko jave ili JSON-a ?


JSON je format dokumenta, na neki nacin pandam XML-u, zgodniji je od XML-a jer generalno ima kraci format. Vise o samom formatu pogledaj npr ovde http://www.json.org/
[ stevan_nk @ 06.12.2011. 19:55 ] @
Zahvaljujem na odgovorima
[ biske86 @ 06.12.2011. 21:09 ] @

Ok, je što se tiče obrade JSON-a ali on prvo na serveru treba da generiše JSON koji će da pošalje ka Androidu, a to na sererskoj strani treba da se radi u Javi.
[ pajaja @ 07.12.2011. 00:16 ] @
Citat:
serveru treba da generiše JSON koji će da pošalje ka Androidu, a to na sererskoj strani treba da se radi u Javi.

Koliko sam ga ja razumeo samo je pitao da li treba nesto na serveru i da li se radi u javi. Nije rekao sta koristi na serveru.
[ biske86 @ 07.12.2011. 01:37 ] @
Ja sam odgovorio Dejanu Lozanoviću koji je rekao da na Androidu ne treba da se ubacuje neka biblioteka već da na njemu postoji već podrška za JSON. Samo sam rekao da i sa druge strane (na serveru) neko mora da generiše taj JSON. U pravu si ne mora na serverskoj strani da radi Java, može biti neki drugi jezik u pitanju. Nisam siguran ali mislim da i za PHP treba da se instalira dodatna biblioteka.
[ pajaja @ 07.12.2011. 10:05 ] @
Znam, samo da ne shvati da mora java i sa druge strane:)
Ako koristi PHP5, ima vec ugradjene json_encode() i json_decode() metode.
[ stevan_nk @ 07.12.2011. 10:17 ] @
Java će biti i sa druge strane jer sa PHP-om nisam baš vešt.
[ pajaja @ 07.12.2011. 10:50 ] @
U tom slucaju bi trebalo da napravis neki API za komunikaciju izmedju android aplikacije i serverske java aplikacije zavisno od toga sta sve streba da se salje i u kom obliku. Onda se sa telefona konektujes preko TCP na serversku aplikaciju i parsiras podatke.

Inace, mislim da ti je lakse i brze da pogledas php sintaksu i uradis to preko HTTP zahteva, obzirom da ta tvoja serverska java aplikacija mora da bude dobro napisana da bi to sve radilo kako treba. Ako pukne i ne pokrene se automatski opet neces imati nista sto ce da salje telefonima sadrzaj, dok ako iskoristis php radice sve dok ti radi i sajt tj nemas dodatni point of failure.
[ Dejan Lozanovic @ 07.12.2011. 15:36 ] @
Citat:
stevan_nk: Java će biti i sa druge strane jer sa PHP-om nisam baš vešt.


Tamo sam preporucio jednu biblioteku a mogu i ovde :)

http://wiki.restlet.org/docs_2...t/318-restlet/303-restlet.html

Lepota cele stvari je da ti zavije svo to cimanje oko JSON-a i komunikacije. Tj ti koristis interfejse sa obe strane, a framework radi to za tebe.
[ cubrovic @ 13.12.2011. 20:58 ] @
Citat:
pajaja: U tom slucaju bi trebalo da napravis neki API za komunikaciju izmedju android aplikacije i serverske java aplikacije zavisno od toga sta sve streba da se salje i u kom obliku. Onda se sa telefona konektujes preko TCP na serversku aplikaciju i parsiras podatke.

Inace, mislim da ti je lakse i brze da pogledas php sintaksu i uradis to preko HTTP zahteva, obzirom da ta tvoja serverska java aplikacija mora da bude dobro napisana da bi to sve radilo kako treba. Ako pukne i ne pokrene se automatski opet neces imati nista sto ce da salje telefonima sadrzaj, dok ako iskoristis php radice sve dok ti radi i sajt tj nemas dodatni point of failure.


Sve ovo sto pises je tacno ako mu je sajt u php-u sto je tvoja pretpostavka ali ne vidim da je covek to spomenuo negde, mozda sam propustio,
No postoje sajtovi koji su radjeni u javi, npr moj sajt je u javi pa je prirodno da mi je i deo koji isporucuje podatke android aplikacijama u javi takodje. Meni bi php bio dodatni point of failure
Ako je covek vican sa javom a ne sa phpom onda je to i za njega dobra varijanta.
Ako zaista ima vec php sajt joomla drupal ili rucno pisani onda si u pravu nemoj javu samo zbog toga na server da guras.
Lakse ti i php z atoliko da savladas a bezbednije ti je da imas jednu tehnologiju na sajtu, plus java ce ti traziti dodatne resurse, vecina web servera komercijalnih koje ljudi koriste najcesce o povoljnim cenama ne podrzavaju javu te bi verovatno morao neki skuplji hosting da uzimas...
[ Dejan Lozanovic @ 14.12.2011. 09:15 ] @
Citat:
cubrovic: Sve ovo sto pises je tacno ako mu je sajt u php-u sto je tvoja pretpostavka ali ne vidim da je covek to spomenuo negde, mozda sam propustio,
No postoje sajtovi koji su radjeni u javi, npr moj sajt je u javi pa je prirodno da mi je i deo koji isporucuje podatke android aplikacijama u javi takodje. Meni bi php bio dodatni point of failure ;)
Ako je covek vican sa javom a ne sa phpom onda je to i za njega dobra varijanta.
Ako zaista ima vec php sajt joomla drupal ili rucno pisani onda si u pravu nemoj javu samo zbog toga na server da guras.
Lakse ti i php z atoliko da savladas a bezbednije ti je da imas jednu tehnologiju na sajtu, plus java ce ti traziti dodatne resurse, vecina web servera komercijalnih koje ljudi koriste najcesce o povoljnim cenama ne podrzavaju javu te bi verovatno morao neki skuplji hosting da uzimas...


Pa java i nije toliko skupa, cak i ceo server virtuelni da zakupis, mislim da mozes da si odvojis budzet od jedno 10-25$ za neki vps (http://alienvps.com/vps-hosting/) sa druge strane imas i Google App Engine koji ce vecini ljudi da zadovolji njihove potrebe, i da ostanu u onom besplatnom rezimu ili ce placati mizerno malo.
[ stevan_nk @ 14.12.2011. 09:51 ] @
A kako se radi ako je sajt napravljen u Flash ?
[ Dejan Lozanovic @ 14.12.2011. 11:18 ] @
Citat:
stevan_nk: A kako se radi ako je sajt napravljen u Flash ?


Generalno flash bi trebalo da predstavlja jos jedan front end / isto kao sto je i android aplikacija ili iphone ili wp7 itd... A front end obicno preko nekog web servisa komunicira sa bazom podataka. Tako da generalno i flash i mobilna aplikacija treba da pricaju sa istim web servisom.